آموزش انتقال مالکیت گوشی

آموزش انتقال مالکیت گوشی

همان‌طور که می‌دانید با راه افتادن طرح ریجستر گوشی موبایل کاربرها ملزم هستند تا در زمان فروش گوشی موبایل خود به اشخاص دیگر، مالکیت آن را هم به او انتقال دهند تا سیم‌کارت خریدار با گوشی همگام شود و او بتواند از گوشی استفاده کند. حال ما می‌خواهیم به شما این کار را آموزش دهیم با ما در آموزش انتقال مالکیت گوشی همراه باشد.

توصیه میکنم قبل از خواندن ادامه ی مطلب، مقاله ی اشتباهات رایج در خرید گوشی از سایت ما را مطالعه کنید تا به مشکلات بیشتری با خریدار برنخوردید.
به‌احتمال‌زیاد میدانید که طرح ریجستر گوشی راه‌اندازی شده است و مدتی از راه اندازیش می‌گذرد. به این دلیل خریداران گوشی‌های موبایل موظف شده‌اند که در حین خرید گوشی نو اصالتتان را بررسی کنند بعد و از خرید برای استفاده از گوشی، برای فعال‌سازی آن اقدام کنند.
برای انجام این کار سامانه جدیدی به نام همتا راه‌اندازی شده است. با ما همراه باشد تا کاملاً انتقال مالکیت را به شما آموزش دهیم.

حالا شما تصور کنید شما یک گوشی نو را خریداری کردید و آن را فعال‌سازی هم کرده باشید اگر بخواهید مالکیت آن را به فردی دیگر انتقال دهید باید چه کنید؟
در این شرایط شما باید نسبت به انتقال گوشی ریجستر شده در سامانه همتا اقدام کنید.یعنی مالکیت گوشی را از سیم‌کارت فعلی به یک سیم‌کارت دیگر که به نام خریدار است انتقال دهید؛ اما چطور باید این کار را انجام دهیم؟ در ادامه آموزش انتقال مالکیت گوشی قصد داریم این کار را به شما آموزش دهیم

آموزش انتقال مالکیت گوشی


برای انجام این کار شما سه‌راه دارید:

 • شما می‌توانید با شماره‌گیری #۷۷۷۷* مالکیت گوشی خود را انتقال دهید.
 • روش دوم این است که شما به سایت www.hamta.ntsw.ir مراجعه کنید.
 • شما می‌توانید مالکیت گوشی خود را از طریق اپلیکیشن همتا انجام دهید.


ما در اینجا به شما آموزش می‌دهیم که چگونه مالکیت گوشی خود را از طریق #۷۷۷۷* تغیر دهید.

مرحله اول

در ابتدا باید مالک فعلی دستگاه موردنظر کد #۷۷۷۷* باسیم کارت خود شماره‌گیری کند و گزینه تماس را انتخاب کند.

مرحله دوم

پس از شماره‌گیری این کد برای شما یک پنجره با پنج گزینه باز می‌شود:

 • استعلام اصالت
 • فعال‌سازی
 • انتقال مالکیت
 • راهنما
 • نرم‌افزار
 • در این مرحله شما باید گزینه سه (انتقال مالکیت را انتخاب کنید.)
آموزش انتقال مالکیت گوشی
باز کردن پنجره ۵ گزینه ای

مرحله سوم

در این مرحله پیغامی برای شما به نمایش درمی‌آید که شناسه IMEI)) های تحت مالکیت سیم‌کارت شما را نشان می‌دهد. لازم است تا عدد مربوط به شناسهIMIE)) درگاه موردنظر که می‌خواهید مالکیت آن را تغیر دهید را ارسال کنید. درصورتی‌که هیچ شناسه MIEI)) برای شما نمایش داده نشد می‌بایست عدد مربوط به گزینه ( افزودن دستگاه ) یعنی صفر را ارسال کنید. سپس شناسه ۱۵ رقمی IMEI دستگاه را وارد کنید. دقت کنید این کد را بدون هیچ علامت اضافه مثل ممیز خط تیره و … وارد کنید.

مرحله چهارم

در این مرحله لازم است که شما شماره سیم‌کارتی که می‌خواهید مالکیت دستگاه را به آن انتقال دهید وارد کنید .

مرحله پنجم

در این مرحله پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که شناسهMIEI دستگاه به همراه شماره سیم‌کارتی که قصد انتقال دستگاه را به آن دارید نمایش داده می‌شود .درصورتی‌که این اطلاعات درست بود به‌منظور تأیید عدد ۱ را ارسال کنید.

مرحله ششم

و درنهایت پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که بیانگر ارسال کد فعال‌سازی از طریق پیامک به شماره سیم‌کارت فرد خریدار است.

خرید گوشی دست دوم از دیگر مقالاتی است که در خرید گوشی و انتقال مالکیت به آن احتیاج خواهید داشت.

روش دوم

در ادامه آموزش انتقال مالکیت گوشی به شما آموزش می‌دهیم چگونه مالکیت گوشی خود را از طریق سایت www.hamta.ntsw.ir انتقال دهید.

مرحله اول

در ابتدا لازم است شما وارد سایت www.hamta.ntsw.ir شوید.
برای ورود به سامانه همتا می‌توانید از شماره تلفن همراه خود استفاده کنید. یا اینکه ابتدا در سامانه ثبت‌نام کرده و سپس با استفاده از کد ملی وارد سایت شوید. بیشتر افراد برای ورود به این سایت از شماره همراه استفاده می‌کنند. دقت داشته باشید که در ادامه فقط قادر خواهید بود تا گوشی تحت مالکیت شماره وارد شده را انتقال دهید.

مرحله دوم

پس از واردکردن شماره تلفن همراه رمز عبور موقت برای شماره واردشده ارسال می‌گردد. با استفاده از این رمز عبور و وارد کردن کد امنیتی می‌توان وارد سامانه شد.
پس از ورود به سامانه، ابتدا خط موردنظر را انتخاب کرده (تیک مربوط به شناسه دستگاه IMEI را انتخاب می‌کنیم). سپس بر روی گزینه «انتقال مالکیت/فروش» کلیک می‌کنیم.

وارد کردن شماره
وارد کردن شماره

مرحله سوم

در مرحله بعدی لازم است تا در قسمت «انتقال به شماره سیم‌کارت خریدار»، شماره سیم‌کارت فردی که قصد انتقال مالکیت به او را داریم، وارد کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله پیغامی برای شما به نمایش درمی‌آید که شمال اطلاعاتی مثل شماره تلفن فرد خریدار، شناسه دستگاه MIEI)) و نام مدل و برند دستگاه به نمایش درمی‌آید. در صورت درست بودن این اطلاعات کلید تأیید را فشار میدهیم.

مرحله پنجم

درنهایت پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن فرآیند انتقال مالکیت گوشی برای نمایش داده می‌شود.
پس از انتقال مالکیت، شناسه دستگاه از پوشه مخصوص فرد فروشنده خارج و به پوشه مخصوص فرد خریدار وارد می‌گردد. لذا دیگر در بخش مدیریت دستگاه فرد فروشنده قابل‌مشاهده نیست.
در ادامه آموزش انتقال مالکیت گوشی به شما آموزش می‌دهیم چگونه مالکیت گوشی خود را از طریق اپلیکیشن همتا انتقال دهید.

انتقال مالکیت گوشی با اپلیکیشن همتا

اگرچه انتقال مالکیت گوشی کار آسانی نیست اما ما در این مقاله سه روش بنیادی و مهم را به شما رائه کرده ایم .البته کمک گرفتن از اپلیکیشن همتا یکی دیگر از روش ها است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.اگر میخواهید بدانید که چگونه یک گوشی خوب بخریم؟ و نمیدانید باید به چه نکاتی دقت کنید پس با ما همراه باشید.

مرحله اول

برای انجام فرآیند انتقال مالکیت گوشی از طریق اپلیکیشن همتا، ابتدا اپلیکیشن همتا را از طریق سایت همتا و یا از کافه بازار دانلود و نصب نمایید.
اپلیکیشن همتا را بازکرده، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید (شماره تلفن فعلی). کد فعال‌سازی برنامه که به شماره شما ارسال می‌شود را هم وارد کنید.

مرحله دوم

پس انجام این مرحله شما وارد پنل کاربری خود در اپلیکیشن می‌شوید. پس‌ازاین کار شما باید گزینه انتقال مالکیت را انتخاب کنید.

مرحله سوم

در صفحه‌ای که برای شما باز می‌شود، شما لیست دستگاه‌های تحت مالکیت این شماره واردشده را می‌بینید. دستگاه موردنظر را انتخاب کرده و شماره تلفن مالک جدید را وارد نمایید. سپس در پایین صفحه گزینه انتقال مالکیت را بزنید.

مرحله چهارم

پس از انجام این سه مرحله اطلاعاتی مثل شماره مالک فعلی، شماره مالک جدید، نام دستگاه و شناسه MIEI دستگاه به نمایش درمی‌آید و از شما سؤال می‌کند آیا این اطلاعات درست است یا خیر. اگر اطلاعات درست بود گزینه بله را انتخاب می‌کنیم.

آموزش انتقال مالکیت گوشی
انتقال مالکیت از طریق همتا

نکاتی در مورد انتقال مالکیت گوشی شده

در ادامه ی مقاله ی انتقال مالکیت گوشی به چند نکته درباره این موضوع اشاره می‌کنیم.امیدوارم با خواندن این نکات جواب سوال های خود را گرفته باشید.البته مطلب نکات خرید گوشی دست ‌دوم را بخوانید و سپس برای فروش و یا خردی گوشی اقدام کنید.

 • درصورتی‌که پس از خرید گوشی همراه، فروشنده مالکیت تلفن همراه را به شما انتقال نداد و در حال حاضر نیز هیچ‌گونه دسترسی به فروشنده ندارید، با مرکز تماس سامانه همتا به شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس حاصل فرمایید.
 • چنانچه قصد تعویض سیم‌کارت خود رادارید و یا می‌خواهید تلفن همراه خود را به‌طور موقت به آشنایان و اقوام قرض دهید، لزومی به انتقال مالکیت نیست. هرچند توصیه می‌شود که با هر بار تعویض سیم‌کارت جهت جلوگیری از مشکلات احتمالی فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهید.
 • درصورتی‌که قصد خرید تلفن همراه کارکرده یا دست‌دوم دارید، شخص فروشنده حتماً باید از طریق یکی از روش‌های که گفته شد، فرآیند «انتقال مالکیت گوشی» را انجام دهد. دقت داشته باشید که فرآیند «انتقال مالکیت گوشی» هنگام فروش تلفن همراه الزامی است و مسئولیت هرگونه عواقب ناشی از انجام ندادن این فرآیند بر عهده شخص خریدار است. پس حتماً از فروشنده تلفن همراه بخواهید که این فرآیند را برای شما انجام دهد.

کلام آخر

اگر خواستید یک گوشی کارکرده بخرید حتماً به این نکته توجه کنید تا برای شما مشکلی پیش نیاید .در این مقاله از سایت واسط پت سعی کردیم به شما نکات آموزنده و مهمی را آموزش دهیم.همپنین مطالب بسیار زیاد و مفیدی در این باره در سایت ما وجود دارد که شاید مطالعه ی آن ها برای شما بسیار باارزش باشد.

علاوه بر این اگر قصد خرید و فروشی گوشی و سایر لوازم را دارید، در اپلیکیشن واسط کالا میتوانید اجناس خود را به بهترین قیمت خرید و فروش کنید.فقط کافی است ان را دانلود کرده و در آن جست و جو کنید.امیدوارم مقاله آموزش انتقال مالکیت گوشی برای شما مفید باشد و از آن لذت برده باشید.از همراهی و شکیبایی شما سپاس گزارم.

منابع

hamtainfo.ntsw.ir

hamyab24.ir

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *