تمیز کردن کفش سفید

تمیز کردن کفش سفید

کفش‌های سفید در هنگام نو و تمیز بودن شیک، روشن و جذاب هستند، اما به‌راحتی کثیف می‌شوند. از کفش‌های ورزشی خود لذت ببرید، آن‌ها را بدون ترس بپوشید و اطمینان داشته باشید که تمیز کردن کفش سفید و هر لکه‌ای راه خودش را دارد. به‌منظور تمیز نگه‌داشتن کفش‌های خود، باید مرتباً آن‌ها را تمیز کنید.

تمیز کردن کفش با دست برای حفظ دوام پارچه کفش بهتر است؛ اما می‌توانید محلول‌های مختلف، مانند آب‌صابون، جوش‌شیرین، سفیدکننده و خمیردندان را نیز امتحان کنید. با واسط پت همراه باشید تا روش‌های تمیز کردن کفش سفید را بررسی کنیم.

استفاده از آب و صابون

کفش‌های خود را با آب و صابون تمیز کنید. صابون را در ۲۴۰ میلی‌لیتر آب گرم مخلوط‌کنید. حدود ۱ قاشق چای‌خوری (۴.۹ میلی‌لیتر) صابون استفاده کنید تا آب کدر شود اما هنوز شفافیت خودش را از دست نداده باشد. محلول را با مسواک هم بزنید تا به‌طور یکنواخت مخلوط شود. صابون و آب در انواع کفش‌ها ازجمله چرم سفید بهترین عملکرد را دارند. اگر نمی‌خواهید از صابون استفاده کنید، می‌توانید ۱ ⁄ ۲ فنجان (۱۲۰ میلی‌لیتر) سرکه سفید را جایگزین کنید.

تمیزکردن قطعات لاستیکی و کف کفش

کف و قطعات لاستیکی را با اسفنج تمیز کنید. اسفنج را در آب‌صابون خود فروکنید و آن را بیرون بکشید. با چند حرکت کوتاه در قسمت‌هایی از کفش‌هایتان که از چرم، لاستیک یا پلاستیک ساخته‌شده‌اند، بکشید تا کثیفی‌ها را رفع‌کنید. به پاک کردن ادامه دهید تا تمام کثیفی‌ها و لکه‌ها پاک شوند.

استفاده از مسواک

لکه‌ها را با مسواک بمالید. سر مسواک را در آب فروکنید تا خیس شود. موها را با حرکات دایره‌ای کوچک روی سطح کفش خود بکشید و روی قسمت‌هایی که لکه عمیقی دارند تمرکز کنید.

برای تمیز کردن کفش سفید در قسمت پارچه از مقدار کمی فشار استفاده کنید. البته اگر بندهای کفش شما لکه‌دار هستند، آن‌ها را از کفش جدا کنید و جداگانه تمیز کنید.

استفاده از مسواک
استفاده از مسواک برای تمیز کردن کفش

گرفتن آب اضافی

آب اضافی را با حوله بگیرید. در تمیز کردن کفش سفید از پارچه یا حوله کاغذی استفاده کنید تا آب‌صابون و خاک کفش را بگیرید. از کشیدن حوله روی پارچه کفش خودداری کنید زیرا می‌توانید خاک را دوباره روی پارچه پخش کنید. سعی نکنید کفش‌های خود را با حوله کاملاً خشک کنید. فقط محلول تمیزکننده اضافی را از سطح کفشتان جمع کنید.

خشک شدن کفش در هوای آزاد

بگذارید کفش‌های شما در هوا خشک شوند. بعدازاینکه محلول اضافی را با حوله گرفتید، آن‌ها را در محلی با تهویه مناسب در خانه قرار دهید تا کاملاً خشک شوند. قبل از پوشیدن دوباره آن‌ها را حداقل برای ۲-۳ ساعت در هوای آزاد بگذارید.

تمیز کردن با سفیدکننده

یک قسمت از سفیدکننده را با ۵ قسمت آب رقیق کنید. در یک مکان با تهویه مناسب یا در هوای آزاد خانه خود کارکنید و سفیدکننده و آب را در یک ظرف کوچک مخلوط‌کنید. مراقب باشید از سفیدکننده بیشتر استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود کفش سفید شما زرد شود. بهتر است بدانید سفیدکننده برای کفش‌های پارچه‌ای سفید بهترین عملکرد را دارند. حتماً هنگام کار با سفیدکننده از دستکش استفاده کنید تا از خراب شدن پوستتان جلوگیری کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید.

چگونه پارچه سفید را تمیز کنیم؟

پاک کردن لکه‌ها با مسواک

یک مسواک را به‌صورت دایره‌های کوچک روی کفش بچرخانید. برای تمیز کردن کفش سفید و پاک شدن لکه‌ها مسواک را به محلول سفیدکننده آغشته کرده و کفش‌های خود را بشویید. تمرکز خود را بر روی مناطق آلوده و لکه‌های عمیق بگذارید.

پاک کردن لکه ها
پاک کردن لکه ها

پاک کردن محلول سفیدکننده

محلول سفیدکننده را با حوله مرطوب پاک‌کنید. یک حوله نرم میکرو فیبر را در آب گرم و تمیز خیس کنید و آن را بیرون بکشید تا مرطوب شود. هنگامی‌که حوله را روی کفش خود می‌کشید زیاد فشار ندهید. همچنین می‌توانید کفی های کفش خود را برداشته و کفش‌های خود را با خیال راحت آبکشی کنید.
قبل از اینکه دوباره بخواهید کفش‌هایتان را بپوشید، بگذارید کفش‌هایتان حداقل ۵-۶ ساعت خشک شوند. یک پنکه در جلوی کفش خود بگذارید تا روند خشک شدن زودتر پیش رود.

استفاده از جوش‌شیرین

روش دیگر برای تمیز کردن کفش سفید استفاده از جوش‌شیرین است. هنگام استفاده از جوش‌شیرین، شما باید:

 • ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی‌لیتر) آب داغ
 • ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی‌لیتر) سرکه سفید
 • ۱ قاشق غذاخوری (۱۴ گرم) جوش‌شیرین

را باهم در یک کاسه مخلوط‌کنید. به مخلوط کردن محلول ادامه دهید تا به‌صورت خمیر درآید. جوش‌شیرین و سرکه هنگام واکنش شروع به گاز گرفتن و حباب زدن می‌کنند.

نکات مهم:

 • اگر می‌خواهید کفش‌های بوم، مش یا پارچه را تمیز کنید، جوش‌شیرین بهترین نتیجه را می‌دهد.
 • اگر محلول شما هنوز به‌صورت آب است، یک قاشق چای‌خوری (۵ گرم) جوش‌شیرین اضافه کنید.

قرار دادن خمیر جوش‌شیرین در کفش

خمیر جوش‌شیرین را با استفاده از مسواک در کفش‌های خود قرار دهید. برای تمیز کردن کفش سفید با جوش‌شیرین شما باید سر مسواک را به خمیر خود آغشته کنید و آن را به پارچه کفش خود بکشید. به‌آرامی فشار دهید تا پارچه خمیر را جذب کند. تمام سطوح خارجی کفش خود را با خمیر جوش‌شیرین بپوشانید. بعد از اتمام کار، مسواک خود را کاملاً بشویید تا خمیر در موهای مسواک خشک نشود.

خمیر جوش
گذاشتن خمیرجوش در کفش

بگذارید خمیر به مدت ۳-۴ ساعت روی کفش خشک شود. بعد از تمیز کردن کفش سفید آن‌ها را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید تا خمیر خشک یا سفت شود. آن‌ها را بیرون بگذارید تا زمانی که بتوانید خمیر خشک شده را با ناخن خراش دهید. اگر نمی‌توانید کفش‌های خود را بیرون بگذارید، آن‌ها را نزدیک یک پنجره آفتابی یا در یک اتاق با تهویه مناسب قرار دهید.

پاک کردن خمیر

کف کفش‌های خود را در بیرون به هم بزنید تا خمیر از هم بپاشد و بریزد. اگر تکه‌های خمیر خشک باقی‌مانده است، آن‌ها را با یک مسواک خشک بخراشید تا کفش‌های شما دوباره تمیز شوند و جلوه‌ی خود را نمایان کنند.

مبارزه با لکه‌ها با خمیردندان!

راه سوم تمیز کردن کفش سفید این است که کفش‌های خود را با یک پارچه مرطوب کنید تا خیس شوند. کفش‌های خود را کمی مرطوب اما خیس نکنید تا خمیردندان کف کند. سعی کنید از خمیردندان روی پارچه، مش یا کفش‌های ورزشی استفاده کنید. یک خمیردندان به‌اندازه یک نخود را با مسواک به کفش بمالید.

خمیردندان را مستقیماً روی کفش‌های خود قرار دهید، جایی که لکه‌های زیادی وجود دارد. خمیردندان را نازک پهن کنید تا قبل از اینکه مسواک خود را با حرکات دایره‌ای کوچک تکان دهید، کل منطقه را بپوشاند.
خمیردندان را به مدت ۱۰ دقیقه روی پارچه کفش قرار دهید. مطمئن باشید که از خمیردندان‌هایی که حالت ژله‌ای دارند در تمیز کردن کفش سفید استفاده نکنید. رنگ‌های دیگر ممکن است روی کفش‌های شما لکه ایجاد کنند.

پاک کردن خمیردندان

خمیردندان و آلودگی را با پارچه مرطوب پاک‌کنید. برای پاک کردن خمیردندان از کفش خود می‌توانید از همان پارچه مرطوب قبلی استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام خمیردندان‌ها را از کفش خود خارج کردید تا هیچ اثری از خود برجای نگذارند؛ زیرا ماندنشان مجدداً باعث به وجود آمدن لکه‌ای جدید می‌شود.

تمیز کردن کفش سفید
پاک کردن کفش از خمیر دندان

کفش‌های خود را جلوی پنکه یا در یک اتاق با تهویه مناسب قرار دهید. بگذارید تا کاملاً خشک شوند. بعد از خشک شدن، کفش‌های شما باید چند سایه‌روشن تر به نظر برسند. آن‌ها را بیرون از آفتاب بگذارید تا روند خشک شدن سریع‌تر پیش برود.

پاک کردن لکه روغن از کفش سفید

برای تمیز کردن کفش سفید هنگامی‌که لکه روغن آن را کثیف کرده است باید به‌محض اینکه این اتفاق افتاد از:

 • یک شامپو ملایم
 • آب ولرم
 • مسواک یا دستمال

استفاده کنید و خیلی آرام لکه را پاک‌کنید.

چگونه کفش چرمی سفید را تمیز کنیم؟

این مراحل را یاد بگیرید تا کفش‌های چرمی سفید شما همیشه ظاهری تازه داشته باشند. وسایلی که برای تمیز کردمن کفش سفید چرمی خود نیاز دارید عبارت‌اند از:

 • مسواک و اسفنج
 • صابون مایع
 • ۱ فنجان آب گرم
 • حوله‌های کاغذی سفید و پارچه نرم

مراحل تمیز کردن کفش چرم سفید

بعد از جدا کردن بند کفش، از مسواک خشک برای تمیز کردن کفش سفید و زدودن هرگونه آلودگی استفاده کنید. چند قطره صابون مایع را در یک فنجان آب گرم مخلوط‌کنید. مسواک را به آب‌صابون آغشته کرده و به‌آرامی روی تمامِ سطح کفش مالش دهید.

تمیز کردن کفش سفید
تمیز کردن کفش چرم سفید

با استفاده از اسفنج هرگونه جرم یا لکه را بردارید. برای پاک کردن کفش‌ها از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. پس از تمیز کردن کفش‌ها، آن‌ها را با حوله‌های کاغذی سفید پرکنید تا رطوبت داخل آن را جذب کرده و شکل کفش‌ها را هنگام خشک شدن حفظ کند. قبل از پوشیدن مطمئن شوید که کاملاً خشک‌شده‌اند.

تمیز کردن کفش سفید با پودر بچه

پودر بچه نیز یک راه‌حل دیگر برای تمیز کردن کفش سفید شما است. این مراحل را دنبال کنید تا یاد بگیرید که چگونه کفش سفید خود را تمیز کنید. کمی از پودر بچه را در یک کاسه بریزید و آن را کاملاً با آب گرم مخلوط‌کنید تا خمیرِ غلیظی به دست بیاورید. یک پارچه بردارید و تمام خاک و آلودگی را از سطح کفش پاک کنید.

سپس یک مسواک را بردارید و آن را در خمیر بزنید، قبل ‌از آن، کفش‌های سفید خود را با مسواک تمیز کنید.
بعد از شستن، چند ثانیه خمیر را روی کتانی‌ها قرار دهید، تمام باقی‌مانده خمیر را پاک‌کنید و سپس آن‌ها را به‌طور کامل با آب بشویید. این روشی آسان برای تمیز کردن کفش سفید کثیف است.

دستمال توالت و آب

این روش برای کفش‌هایی که هنوز نشانه‌های زرد بر روی آن‌ها وجود دارد بهترین است. ورق‌های دستمال توالت را با آب خیس کنید و کفش‌های ورزشی خود را با آن‌ها بپوشانید. بگذارید تا ۱۲ ساعت بماند تا خشک شوند.

ماشین لباسشویی

ممکن است بخواهید برای تمیز کردن کفش سفید خود از ماشین لباسشویی استفاده کنید. کفش‌ها و بندهای جدا شده خود را باهم در یک کیسه قرار ندهید. ماشین لباسشویی خود را روی یک چرخه آرام با آب سرد تنظیم کنید و از یک شوینده ملایم استفاده کنید. بعد از شستشو با یک حوله آب اضافی آن‌ها را بگیرید و بگذارید خشک شوند.

ماشین لباسشویی
استفاده از ماشین لباسشویی

چگونه کفش‌های جیر سفید را تمیز کنیم؟

ازآنجاکه پارچه جیر پارچه‌ای ظریف است به‌راحتی لک می‌شود نگهداری این‌گونه کفش کمی مشکل است. به همین دلیل، احتمالاً متوجه شده‌اید که بیشتر کفش‌های جیر به رنگ سفید واقعی نیستند. در این قسمت نحوه تمیز کردن کفش‌های جیر را برای شما توضیح می‌دهیم.

مراحل تمیز کردن

شما برای تمیز کردن کفش سفید جیر به:

 • پارچه نخی نرم
 • اسفنج
 • سرکه سفید
 • حوله
 • برس

نیاز خواهید داشت. تمیز کردن کفش سفید خود را با لکه‌گیری شروع کنید. کفش‌های خود را با پارچه نرم تمیز کنید تا به از بین بردن هرگونه کثیفی کمک کند. حوله کاغذی را روی لکه‌های مرطوب قرار دهید و فشار دهید. اطمینان حاصل کنید که خاک و لکه‌ها را مالش نمی دهید، زیرا ممکن است در کفش پخش شوند.

پارچه نرم خود را به سرکه سفید آغشته کرده و لکه‌های باقیمانده را به‌آرامی مالش دهید. پس‌ از انجام این کار، اجازه دهید کفش‌های شما خشک شوند. سپس قسمت بیرونی هر کفش را برس مخصوص بکشید. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا آن بافت مخملی را پس بگیرند.

چگونه کفش‌های سفید را در زمستان تمیز کنیم؟

در نگاه اول، ممکن است فکر کنید که پوشیدن کفش سفید در زمستان مسئله سختی است. اگر برف یا باران به روی کفش سفید شما بریزد، پس از ذوب شدن برف پاک می‌شود. بااین‌حال، لکه‌هایی بر روی کفش شما باقی می‌گذارد.

اگر این اتفاق برای شما بیفتد، امید خود را از دست ندهید. تنها آنچه شما نیاز دارید یک مخلوط ساده آب و سرکه سفید با یک پارچه است تا آن لکه‌ها را برطرف کنید.

تمیز کردن کفش سفید
تمیز کردن کفش سفید

کلام آخر

تمیز کردن لکه‌ها را به یک عادت تبدیل کنید. ممکن است خسته‌کننده به نظر برسد، اما تمیز کردن منظم لکه‌ها کمک بزرگی به شما می‌کند. برای انجام این کار، به‌محض مشاهده لکه‌ها با مواد تمیزکننده ملایم پاک‌کنید. در غیر این صورت، ممکن است آن‌ها در پارچه فروروند و کار شما برای سفید کردن دوباره آن‌ها کاملاً سخت‌تر خواهد بود.

امیدواریم خواندن مطلب تمیز کردن کفش سفید برای شما مفید بوده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *