راهنمای انتخاب کرم پودر

راهنمای انتخاب کرم پودر

کرم پودرها انواع زیادی دارند. این به این معنا که شما برای انتخاب یک کرم پودر گزینه‌های زیادی دارید. البته اگر شما در آرایش مبتدی باشید یا اگر بخواهید محصول جدیدی را بخرید کارتان مشکل خواهد شد. کسب اطلاعات در راهنمای انتخاب کرم پودر میتواند به شما کمک زیادی کند. ابتدا نوع پوست خود را مشخص کنید. بعد از آن به این فکر کنید که از کرم پودر چه انتظاری دارید. این‌گونه کرم پودر مناسب را پیدا خواهید کرد.

تناژ پوست

تناژ پوست میتواند به عنوان جز اصلی در راهنمای انتخاب کرم پودر عمل کند. تناژ پوست شما با رنگ پوست تفاوت دارد. رنگ پوست شما می‌تواند تغییر کند، اما تناژ پوست شما عوض نمی‌شود. تناژ پوست می‌تواند گرم یا سرد یا خنثی باشد. تناژ سرد به این معنا است که پوست شما بیشتر آبی، قرمز یا صورتی است. تناژ گرم به این معناست که پوست شما بیشتر طلایی، زرد یا هلویی است. تناژ خنثی به این معناست که پوست شما ترکیبی از رنگ‌های سرد و گرم است.

راه‌های تشخیص تناژ پوست

راه‌هایی وجود دارد برای اینکه بتوانید تناژ پوستتان را پیدا کنید. رنگ موها، رنگ چشم‌ها یا اینکه چه رنگی به شما می‌آید، واکنش پوست شما در برابر آفتاب و رنگ رگ‌های شما می‌تواند تناژ پوست را مشخص کند.

مو و چشم

موهای مشکی، قهوه‌ای بلوند همراه با چشم‌های سبز، خاکستری، آبی نشان دهنده‌ی تناژ سرد هستند. موهای مشکی، خرمایی همراه چشم‌های سبز-قهوه‌ای، قهوه‌ای یا کهربایی مربوط به تناژ گرم هستند.

جواهرات و رنگ لباس‌ها

حتی جواهرات و لباس‌های شما نیز می توانند در راهنمای انتخاب کرم پودر کمکی شما باشند. به کمد لباس و جواهراتتان نگاه کنید.

احتمالاً شما قبلاً لباس‌ها و جواهراتی را انتخاب کرده‌اید که مناسب تناژ پوست‌تان بوده‌اند. اکنون به این فکر کنید که در کدام رنگ‌ها بهتر به نظر می‌رسید.

راهنمای انتخاب کرم پودر
انتخاب کرم پودر مناسب

اگر معمولاً از جواهرات با سبک نقره‌ای استفاده می‌کنید تناژ شما گرم است. اگر به سمت جواهرات طلایی‌رنگ کشیده می‌شوید احتمالاً تناژ شما سرد است. اگر شما از جواهرات طلایی‌رنگ و هم‌چنین جواهرات نقره‌ای‌رنگ استفاده می‌کنید احتمالاً تناژ پوستتان خنثی است. اگر در لباسی با رنگ قرمز، زرد یا نارنجی خوب به نظر می‌رسید احتمالاً تناژ پوست‌تان سرد است. کسانی که تناژ گرم دارند در لباس‌های آبی، سبز و بنفش خوب به نظر می‌رسند.

رگ‌های زیر مچ دست و نور آفتاب

رگ‌ها می‌توانند راهنمای انتخاب کرم پودر شما باشند. رگ‌های آبی در زیر مچ دست نشان دهنده‌ی تناژ سرد رگ‌های سبز نشان دهنده‌ی تناژ گرم و سبز مایل به آبی نشان دهنده‌ی تناژ خنثی است.
کسانی که تناژ پوست سرد دارند به راحتی در برابر نور آفتاب می‌سوزند یا پوستشان صورتی می‌شود. کسانی که تناژ گرم دارند در برابر آفتاب برنزه می‌شوند.

آیا تطابق رنگ کرم پودر با تناژ لازم است؟

رنگ‌های کرم پودر عمدتاً به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. دسته‌ی اول دسته‌ی رنگ روشن، دسته‌ی دوم رنگ متوسط و سوم رنگ تیره هستند. شما باید رنگ کرم پودر مناسب با تناژ خودتان را تشخیص دهید.

 • برای تناژ سرد: یک کرم پودر با پایه‌ی رنگ آبی، قرمز یا گلگون استفاده کنید.
 • برای تناژ گرم: یک کرم پودر با پایه‌ی طلایی یا زرد انتخاب کنید.
 • برای تناژ خنثی: از عاجی، نخودی تیره استفاده کنید.

برای مثال کسانی که موهایی با رنگ بلوند خیلی روشن، رنگ پوست سفید دارند و به آسانی پوستشان در برابر نور آفتاب می‌سوزد. این افراد بهتر است از یک کرم پودر با رنگ روشن را انتخاب کنند. در واقع کرم پودری که تناژ طلایی یا زرد داشته باشد.

راهنمای انتخاب کرم پودر
انتخاب کرم پودر متناسب با پوست صورت

کرم پودر و رنگ موها

رنگ موهای شما می‌ تواند راهنمای انتخاب کرم پودر باشد. به طور کلی رنگ موهایتان را مد نظر قرار دهید. کرم پودر باید بر روی صورت شما طبیعی به نظر برسد. اگر شما اخیراً رنگ موهایتان را تغییر داده‌اید، یا موهایتان سفید شده‌اند باید رنگ کرم پودر خودتان را تغییر دهید. رنگ کرم پودر شما باید مناسب ظاهر جدید شما باشد.

فرض کنید که موهایتان رنگ روشنی دارند. در این صورت کرم پودر با تناژ گرم باعث می‌شود که شما رنگ‌پریده به نظر نرسید. کرم‌های روشن‌تر و سردتر اغلب مناسب موهای تیره‌تر هستند. اگر رنگ موهایتان قرمز است از کرم پودرهایی که رنگ صورتی دارند، استفاده نکنید.

کرم پودرهای مختلف را قبل از خرید امتحان کنید. رنگ کرم پودر بر روی پوست شما می‌تواند بسیار متفاوت از رنگ داخل بطری باشد. بعضی از فروشگاه‌های بزرگ به شما نمونه‌هایی از کرم پودرها را می‌دهند. شما می‌توانید این نمونه‌ها را امتحان کنید. از این طریق می‌توانید بهتر راجع به کرم پودر خود تصمیم بگیرید.

نکته تخصصی

 • چرا کرم پودر در تماس با پوست دست شما تغییر رنگ می‌دهد؟ در واقع وقتی کرم‌ها در معرض هوای آزاد قرار می‌گیرند اکسید می‌شوند یا تغییر رنگ می‌دهند. بنابراین امتحان کردن کرم پودر بر روی پوست قبل از خرید آن ایده‌ی بسیار خوبی است.
 • انتخاب کرم پودر بر اساس جنس پوست خیلی اهمیت دارد. شما بر اساس جنس پوستتان به راهنمای انتخاب کرم پودر احتیاج دارید. پوست شما می‌تواند چرب، خشک و یا مختلط باشد. ممکن است شما پوست معمولی داشته باشید یا ممکن است که پوستتان حساس باشد.
امتحان کردن روی دست
امتحان کردن کرم پودر روی دست

پوست چرب

از یک کرم پودر مایع یا از پودری استفاده کنید که فاقد چربی باشد و به صورت شما جلوه‌ی مات بدهد.

پوست خشک

از یک کرم مرطوب‌کننده یا کرم آب‌رسان یا کرم پودر استیکی (ماتیکی) استفاده کنید. بعضی از کرم پودرها ویتامینه هستند. این کرم پودرها می‌توانند پوست شما را تغذیه کنند. در حالت کلی کرم پودرهایی که به شکل پودر هستند برای شما مناسب نیستند. ما به شما پیشنهاد می کنیم مطلب آبرسان پوست خانگی که به شما اطلاعات مفیدی می دهد را از دست ندهید.

جوش در پوست صورت

اگر پوست شما مستعد التهاب و جوش است از کرم پودر فاقد چربی استفاده کنید. بعضی از کرم پودرها پوست چرب شما را چرب‌تر می‌کنند. کرم پودرهایی که سنگین هستند(یعنی هنگامی که روی پوستتان می نشینند سنگینی آنها را حس می کنید) یا رطوبت زیادی دارند پوست شما را چرب‌تر می‌کنند. در واقع از کرم‌هایی که منافذ پوستی شما را می‌پوشانند استفاده نکنید. در عوض از کرم پودرهای رقیق استفاده کنید. این کرم پودرها التهاب و جوش نمی‌دهند. برای این کار دنبال کرم پودری باشید که حاوی اسید سالیسیلیک باشد.

پوست حساس

از کرم‌هایی که پوست حساس شما را تحریک می‌کنند استفاده نکنید. اگر پوست شما به بعضی از مرطوب‌کننده ها یا پاک‌کننده‌ها واکنش نشان می‌دهد، احتمال واکنش به کرم پودر نیز وجود دارد. بعضی از کرم پودرها مخصوص پوست‌های حساس طراحی شده‌اند. این کرم پودرها ضد حساسیت و بدون عطر هستند. از یک کرم پودر ضد حساسیت و بدون عطر استفاده کنید.

پوست حساس
استفاده از کرم پودر مناسب

پوست مختلط

راهنمای انتخاب کرم پودر برای پوست مختلط چیست؟ از کرم پودر پودری استفاده کنید. اگر پوستتان حالت یکنواخت ندارد و می‌خواهید کرم پودر پوست صورت شما را پوشش دهی خوبی بدهد، از یک کرم پودر با پوشش دهی متوسط یا کامل استفاده کنید.

پوست معمولی

از یک کرم پودر سبک استفاده کنید. اگر پوست شما چرب یا خشک نیست می‌توانید از یک کرم پودر مایع سبک استفاده کنید. در واقع کرم پودرهایی که رنگ‌دانه‌های کمی دارند برای شما مناسب هستند. مرطوب‌کننده های رنگی هم گزینه‌های خوبی هستند. آن‌ها رنگ پوست شما را یکنواخت می‌کنند و عیب‌های کوچک آن را می‌پوشاند.

 • اگر صورتتان یکدست است و دنبال ظاهری طبیعی می‌گردید، از کرم پودری استفاده کنید که پوشش دهی جزئی و کمی دارد.
 • کرم پودری را تهیه کنید که SPF داشته باشد. SPF مقدار کمی محافظت در برابر اشعه‌ی UVA و UVB خواهد داشت.

مشاوره

از یک آرایشگر چهره‌پرداز کمک بگیرید. بعضی از کرم پودرها نیاز به ابزار ویژه دارند. بعضی از آن‌ها نیاز به مهارت دارند تا پوشش بهینه به شما بدهند. آرایشگرها می‌توانند در این زمینه به شما راهنمایی بدهند. آن‌ها می‌توانند با گفتن نکاتی به شما در این انتخاب کمک کنند. با آرایشگر راجع به آلرژی‌ها و حساسیت‌ها صحبت کنید. به همراه خود چند عدد عکس یا مجله داشته باشید. آن‌ها را به آرایشگر نشان بدهید. به آرایشگر بگویید که می‌خواهید ظاهرتان شبیه به کدامین عکس باشد. اگر نمی دانید برای آرایشگر شدن از کجا شروع کنید مطلب زیر به شما کمک می کند.

برای آرایشگر شدن از کجا شروع کنم؟

سوال بپرسید

راجع به قلم‌موهای مخصوص کرم پودر سؤال کنید. از او راجع به نکات، قلق‌ها و مهارت‌های استفاده از کرم پودر سؤال بپرسید. با او راجع به کارهای روزمره‌ی پوستی صحبت کنید. به او بگویید که چه مقدار زمان برای آرایش کردن و پاک کردن آن صرف می‌کنید یا چه پاک‌کننده‌هایی برای کرم پودر مناسب هستند؟

قلم مو
قلم موهای مخصوص کرم پودر

تست رنگ

رنگ‌های مختلف را بر روی پوستتان امتحان کنید. به فروشگاه‌ها سر بزنید. نمونه‌های کرم پودر را بر روی پوست امتحان کنید. اما سؤال اینجاست که شما باید کرم پودر را بر روی کدام قسمت از پوستتان امتحان کنید؟ نظرات متفاوتی راجع به این مسئله وجود دارد. بارزترین انتخاب گونه یا خط فک شما است. رنگ کرم‌ها را در نور طبیعی هم بررسی کنید. نور لامپ‌های فلورسنت مغازه‌های آرایشی می‌توانند رنگ کرم را تغییر دهند؛ بنابراین کرم را زیر نور آفتاب نیز بررسی کنید.

از یک کرم پودر چه انتظاراتی دارید؟

به این فکر کنید که از یک کرم پودر چه انتظاراتی دارید. می‌خواهید پوستتان چگونه به نظر برسد. یک کرم پودر می‌تواند چهره‌ی شما را زیبا کند، اما می‌تواند برعکس نیز عمل کند.

آرایش درخشان

اگر می‌خواهید ظاهر درخشانی داشته باشید از یک کرم پودر سبک بر پایه‌ی آب استفاده کنید. مقدار کمی از آن را به پوست خود بزنید. بعد از آن از یک پنکیک استفاده کنید. پنکیک باید کمی درخشندگی داشته باشد. می‌توانید به جای پنکیک از اسپری آب معدنی استفاده کنید.

مات

راهنمای انتخاب کرم پودر برای پوست مات چیست؟ از یک کرم پودر مات استفاده کنید. قبل از آرایش نباید پوست صورت شما چرب باشد. پس صورتتان را از قبل کاملاً بشویید. بعد از آن از یک زیرساز آرایش (پرایمر) استفاده کنید. سپس برای کرم پودر از یک قلم‌مو یا اسفنج کمک بگیرید. این کار باعث می‌شود که پوست چربی انگشتان را به خودش نگیرد.

ترکیب رنگ

رنگ‌ها را با هم ترکیب کنید. پوست شما منحصر به فرد است. ممکن است شما نتوانید رنگ مخصوص را پیدا کنید. رنگ‌های متفاوتی از کرم پودرها را با هم ترکیب کنید. با این کار رنگ مخصوص پوستتان را به دست می‌آورید.

ترکیب رنگ ها
ترکیب کردن رنگ ها

رقیق کردن

کرم پودرهای سنگین را با مرطوب‌کننده رقیق کنید. ممکن است شما رنگ مناسب پوستتان را پیدا کنید، اما احساس کنید که کرم پودر به خوبی روی پوست شما نمی‌نشیند یا حس سنگینی به پوست می‌دهد. در این صورت می‌توانید به کرم کمی مرطوب‌کننده اضافه کنید. مرطوب‌کننده باعث می‌شود که کرم سبک‌تر و رقیق‌تر شود. به قدری مرطوب‌کننده را اضافه کنید که بتوانید بافت و پوشش مد نظرتان را به دست آورید.

توجه به سن

از کرم پودر مناسب سن خودتان استفاده کنید. رنگ و جنس پوست شما با افزایش سن تغییر می‌کند. با افزایش سن مشکلات پوستی نیز تغییر پیدا می‌کنند. فرمولاسیون‌های مختلفی از کرم پودرها وجود دارند که به زیبایی شما کمک می‌کنند. علاوه بر این از پوست شما نیز مراقبت می‌کنند. اگر علاقمند به مراقبت از پوست خود هستید مطلب زیر را مطالعه کنید.

مراقبت از پوست

برای افراد جوان پوست چرب و جوش‌ها می‌توانند یک مسئله باشد. از یک کرم پودر بر پایه‌ی آب کمک بگیرید. یا می‌توانید از یک کرم پودر حاوی مواد معدنی سبک استفاده کنید. از قلم‌موها و اسفنج‌های آرایشی تمیز استفاده کنید. قبل از آرایش دست‌هایتان را نیز به خوبی بشویید.

سن بالا

در ۳۰ یا ۴۰ سالگی احتمالاً پوست شما نشانه‌هایی از افزایش سن را نشان می‌دهد. در این شرایط از کرم پودرهایی استفاده کنید که پوستتان را تغذیه می‌کنند و پوستتان را جوان و شاداب نگه می‌دارند. یک کرم پودر به همراه یک مرطوب‌کننده‌ی روغنی گزینه‌ی خوبی برای شما است. با افزایش سن کرم پودری را انتخاب کنید که علاوه بر پوشاندن چروک صورت، پوست شما را ترمیم و احیا کند. شما باید کرم پودری را انتخاب کنید که مناسب پوست باشد. کرم پودر سبک و مرطوب‌کننده انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. از پودر استفاده نکنید چرا که پودرها باعث می‌شوند که سن شما بیشتر به نظر برسد.

راهنمای انتخاب کرم پودر
استفاده از کرم پودر مناسب در سنین بالا

پوشاندن چین و چروک‌ها

از کرم پودرهای سنگین که جلوه‌ی مات به پوست می‌دهند استفاده نکنید. این کرم‌ها داخل چروک پوست می‌روند و سن شما را بالا می‌برند. برای این مسئله از کرم پودرهای مایع و سبک استفاده کنید که پوشش دهی متوسطی داشته باشند.

روشن کردن کرم پودر تیره

آیا شما به طور اشتباهی کرم پودر تیره‌ای را تهیه کرده‌اید؟ دیگر نمی‌توانید کرم پودر را به مغازه‌دار پس دهید؟ شما می‌توانید کرم پودر را کمی روشن‌تر کنید. برای این کار از یک اسفنج خیس کمک بگیرید و با استفاده از اسفنج خیس کرم پودر را بر روی پوستتان بزنید. شما می‌توانید کرم پودرتان را با یک مرطوب‌کننده یا زیرساز آرایش (پرایمر) یا یک کرم پودر روشن‌تر یا با یک کانسیلر مخلوط کنید. ترکیب آن‌ها می‌تواند کرم پودر شما را روشن‌تر کند.

تیره کردن

برای تیره کردن کرم پودر، آن را با یک کانسیلر یا رژ گونه یا برنزه کننده (برانزر) یا یک کرم پودر تیره‌تر یا یک مرطوب‌کننده‌ی رنگی مخلوط کنید. ترکیب این‌ها می‌تواند کرم پودر تیره‌تری به شما بدهد.

چگونه رنگ کرم پودر را عوض کنید؟

اگر می‌خواهید کرم پودرتان با یک تناژ زرد هماهنگ شود به کرم پودرتان زردچوبه اضافه کنید. اگر می‌خواهید کرم پودر با تناژ آبی یا صورتی هماهنگ شود یک رژ گونه‌ی قهوه‌ای مایل به صورتی را با کرم پودر ترکیب کنید. اگر می‌خواهید کرم پودرتان رنگ قهوه‌ای بیشتری بگیرد پودر کاکائو به آن اضافه کنید.

راهنمای انتخاب کرم پودر
عوض کردن رنگ کرم پودر با روش های مختلف

سؤال

سؤالات زیر به وسیله‌ی کاربران جواب شده‌اند و جواب‌ها به طور تخصصی نیستند با این حال ممکن است بتوانند راهنمای انتخاب کرم پودر شما باشند.

 1. من ۲۹ سال دارم. وقتی از کرم پودر استفاده می‌کنم مسن به نظر می‌رسم. چه کاری باید انجام دهم؟ از یک پودر تثبیت‌کننده استفاده کنید. این پودر را بر روی کرم پودر بزنید و اجازه بدهید که ۲۰ دقیقه بر روی کرم پودر بنشیند.
 2. برای پوست مختلط از چه کرم پودری باید استفاده کرد؟ از یک کرم پودر بر پایه‌ی آب استفاده کنید. این کرم‌ها پوست شما را خشک نمی‌کند. به علاوه آنکه پوست را چرب هم نمی‌کند. به همراه کرم پودر پنکیک را هم امتحان کنید.
 3. هنگام استفاده از کرم پودر، پوستم دچار خارش می‌شود. چه کاری باید انجام دهم؟ خارش به معنای حساسیت شما به محصول است.
 4. پوست صورتم خشک است اما بینی‌ام چرب است. تناژ پوستم سرد است. وقتی که کرم پودر می‌زنم منافذ پوستم مشخص است. چروک‌های زیر چشم هم مشخص هستند. چه نوع کرم پودری باید استفاده کنم؟ راه حل مسئله‌ی شما استفاده از یک زیرساز آرایش (پرایمر) است. یک مرطوب‌کننده به پوستتان بزنید. سپس از یک زیرساز آرایش (پرایمر) استفاده کنید.

کلام آخر

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد و راهنمای انتخاب کرم پودر مناسب شما باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاس گزاریم.
این مقاله از منابع زیر استخراج شده است.
Wikihow.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *