مدل لباس پارچه ژاکارد

مدل لباس پارچه ژاکارد

پارچه ژاکارد نوعی پارچه است که الگوی پیچیده‌ای دارد. این الگو روی تار پارچه و نه روی پود آن چاپ می‌شود. این پارچه در یک دستگاه بافندگی مخصوص بافته می‌شود. ژوزف-ماری ژاکارد بافنده فرانسوی بود که این فن‌آوری را در سال ۱۸۰۴ اختراع کرد، بنابراین پارچه ژاکارد به نام وی نام‌گذاری شد. این پارچه‌ها در ترکیبات و وزن‌های متنوعی موجود هستند و کاربردهای مختلفی دارند. ژاکاردهای سبک اغلب برای لباس‌های بهاره و تابستانه انتخاب می‌شوند، درحالی‌که پارچه‌های سنگین‌تر در فصول سرد برای مدل لباس پارچه ژاکارد به‌کار برده می‌شوند.

پارچه ژاکارد به‌صورت دو رو نیز بافته می‌شود. بدین معنی که می‌توانید طوری لباس را طراحی و آماده کنید که بتوان از هر دو روی آن استفاده کرد و آن را پوشید.

تاریخچه ژاکارد

صدها سال پیش، تولید پارچه‌هایی با طرح پیچیده که به آن‌ها بروکاد گفته می‌شود، دشوار بود. فقط ثروتمندترین افراد جامعه توانایی تهیه چنین پارچه‌های ظریفی را داشتند. این پارچه‌ها نمادی از موقعیت و ثروت بودند، اما فقط با دست می‌توانستند بافته شوند که روندی خسته‌کننده و پرزحمت بود.

کسانی که وظیفه تولید این پارچه‌ها را بر عهده داشتند غالباً مورد شکنجه قرار می‌گرفتند. یکی از این کارگران جوزف ماری ژاکارد بود. ژاکارد می‌خواست وسیله‌ای ایجاد کند که کارآمدتر باشد، به نیروی کار کمتری نیاز داشته باشد و بتواند طرح‌های هنری را در پارچه ایجاد کند. نتیجه این کار دستگاه بافندگی ژاکارد بود که به آن مکانیزم ژاکارد، پیوست ژاکارد یا سیستم ژاکارد نیز گفته می‌شود.

با استفاده از نمونه‌ای از کارت‌های پانچ که در آن زمان در پیانوها استفاده می‌شد، این دستگاه بهبودیافته می‌تواند یک ردیف طولانی از کارت‌های چوبی منگنه شده را بخواند و یک الگوی از پیش طراحی‌شده از آن‌ها را در پارچه ببافد. این شکل از خواندن کد بعداً در فناوری رایانه اقتباس و مورداستفاده قرار گرفت، اما نه قبل از اینکه روش ایجاد پارچه‌های طرح دار برای مدل لباس پارچه ژاکارد را برای همیشه تغییر دهد.

مدل لباس پارچه ژاکارد
پارچه ژاکارد

نام‌گذاری پارچه ژاکارد

نام «ژاکارد» از خالق فرانسوی، جوزف ماری ژاکارد، که در اواخر دهه ۱۷۰۰ فعالیت خود را با منسوجات به‌عنوان «پسر قرعه‌کشی» در پارچه بافندگی سنتی آغاز کرد، گرفته شد. پسران قرعه‌کشی کودکانی بودند که روزانه باید شش تا هشت ساعت کار کنند و هم‌زمان نیمی از وزن بدن خود نخ‌ها را جابه‌جا کنند. بافنده به پسر قرعه‌کشی دستور می‌داد که کدام نخ‌ها را بلند کند و کجا آن‌ها را ببرد.

به دلیل خطر کار پسران قرعه‌کشی، ژاکارد تصمیم گرفت راه‌حل بهتر و کم‌کارتری را برای ایجاد پارچه‌های بروکاد پیدا کند. نتیجه این کار ماشینی بود که به‌جای استفاده از یک پسر قرعه‌کشی، از یک سری کارت‌های پانچ برای هدایت دستگاه بافندگی استفاده می‌کند و به آن می‌گوید که کدام رشته‌ها را در چه زمان‌هایی باید بلند کرد تا یک بافت ژاکارد ایجاد کند. درحالی‌که ژاکارد هنگام اختراع دستگاه بافندگی خود در سال ۱۸۰۴ از این موضوع اطلاع نداشت، این طراحی کارت پانچ برای توسعه کامپیوترهای اولیه و همچنین ایجاد کد باینری الهام‌بخش بود.

بافتن به روش ژاکارد

ژاکاردها به شکل‌های راه‌راه و هم در طرح‌های کنتراست وجود دارند. انتخاب الگوها نامحدود است: از راه‌راه‌های کلاسیک و نقطه‌های پولکی گرفته تا گیاهان دارویی فانتزی، گل‌ها و حتی مضامین محاوره‌ای می‌توانند الگوهای ویژه مدل لباس پارچه ژاکارد را بسازند.

برخلاف چاپ‌هایی که پس از بافت روی پارچه اعمال می‌شود، الگوهای ژاکارد همراه با پارچه ایجاد می‌شوند. زیبایی دستگاه بافندگی ژاکارد در توانایی آن است که صدها نخ تار را به هم می‌پیوندد تا طرح‌های منحصربه‌فردی ایجاد کند.

مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

پارچه مناسب لباس مجلسی

ژاکارد چیست؟

پارچه ژاکارد به الگوی آن مربوط می‌شود که به دلیل نحوه استفاده از آن بی‌نظیر به نظر می‌رسد. خیلی اوقات، اگر به پشت پارچه نگاه کنید، نخ‌های آزاد زیادی را می‌بینید. این‌ها نخ‌هایی است که برای تولید الگو استفاده می‌شود و بلافاصله به شما می‌گوید که با ژاکارد سروکار دارید.
ازآنجاکه ژاکارد نوعی بافت است و نه نوعی ماده، می‌توان آن را با طیف وسیعی از الیاف تهیه کرد. بیایید نگاهی دقیق به جنس آن داشته باشیم.

جنس
ژاکارد نوعی بافت

انواع الیاف به‌کاررفته در پارچه ژاکارد

در ادامه مقاله مدل لباس پارچه ژاکارد انواع الیافی که در ساخت آن می‌توان به کاربرد و همچنین ویژگی‌های آن را بیان می‌کنیم. در ضمن کاربردهای پارچه ژاکارد تولیدشده از آن الیاف خاص را نیز نام می‌بریم.

پنبه

نرم، باقابلیت رفت‌وبرگشت هوا و مات است. می‌توان در تمام طول سال آن را پوشید. در انواع پیراهن، تاپ، بلوز، لباس، شلوار، دامن، کت و سویشرت به‌کاربرده می‌شود.

ابریشم

صاف، براق یا مات، نازک و نیمه شفاف است. می‌توان در فصل‌های بهار یا تابستان و در مهمانی‌های خاص آن را پوشید. در تولید انواع بلوز، تاپ، لباس، دامن، روسری، لباس‌زیر، کراوات و آستری می‌توان به کار برد.

پشم

نرم، دنج، مات و مناسب برای پاییز و زمستان است. در دوخت لباس، کاپشن، دامن، شلوار، کت، بلوز، سویشرت و ژاکت کشباف پشمی می‌توان از این الیاف استفاده کرد.

کتان

نرم، مات و مناسب برای فصول بهار و تابستان است. می‌توان از آن در تولید لباس، پیراهن، دامن، تاپ، شلوار و حتی بسته‌بندی استفاده کرد.

ترکیبی از چند نوع الیاف

دارای درجات مختلف شفافیت و مناسب برای تمامی فصول است. در دوخت انواع پیراهن، تاپ، بلوز، لباس، شلوار، دامن، کت و سویشرت می‌توان از ترکیب چند نوع الیاف برای مدل لباس پارچه ژاکارد استفاده کرد.
این پارچه‌ها به‌طور گسترده‌ای برای لباس، کراوات، بند، روبان و همچنین برای دکوراسیون منزل مورداستفاده قرار می‌گیرند. شما در طراحی می‌توانید از گل‌ها، گل‌های پنسیلی، راه‌راه و لکه‌های پولکی گرفته تا الگوهای بسیار بزرگ، دقیق و پیچیده پیدا کنید که می‌توانند یک داستان کامل را روایت کنند.

ترکیبی از چند نوع الیاف
استفاده از پارچه ژاکارد در دوخت لباس

خصوصیات پارچه

مزایای مواد ژاکارد بستگی زیادی به ترکیبات مورداستفاده در آن دارد. درعین‌حال برخی ویژگی‌ها در همه آن‌ها مشترک هستند. اکثر پارچه‌های ژاکارد در قسمت پشت خود، نخ‌های زیادی دارند. علاوه بر این ویژگی، آن‌ها خصوصیات زیر را نیز دارند:

 • بادوام و پایدار
 • قوی و مقاوم
 • مقاوم در برابر سایش و چین‌وچروک
 • لمس دلپذیر
 • پر از زیبایی‌شناسی تزئینی

دو دلیل دیگر وجود دارد که ژاکاردها را از سایر پارچه‌های بافته‌شده برای مدل لباس پارچه ژاکارد متمایز می‌کند:

پیچیدگی در طراحی

قبل از اختراع دستگاه بافندگی ژاکارد، چنین الگوهایی با دست‌ساخته می‌شدند. برای ساخت آن‌ها کار و وقت زیادی اختصاص داده می‌شد. امروزه نقوش بسیار دقیق به‌طور خودکار در مدت‌زمان بسیار کمتری بافته می‌شوند. راز آن کنترل نخ‌های تار است. دستگاه بافندگی ژاکارد با انتخاب و بلند کردن نخ‌های تار، الگوی موردنظر را ایجاد می‌کند.

تعداد رنگ‌های استفاده‌شده

فناوری‌های مدرن امکان تولید طرح‌های پیچیده با تکرار بزرگ یا کوچک در محدوده رنگ موردنظر را فراهم می‌کنند. شما می‌توانید هر چیزی را که دوست دارید، تنها با استفاده از یک رنگ یا ده‌ها رنگ داشته باشید.

تفاوت بروکاد، ژاکارد، داماسک در چیست؟

انواع مختلفی از پارچه‌ها روی دستگاه بافندگی ژاکارد برای مدل لباس پارچه ژاکارد تولید می‌شوند. در نگاه اول، ممکن است شبیه هم باشند، اما با یک نگاهی دقیق‌تر، تفاوت‌ها مشخص می‌شوند. در اینجا لیستی از پارچه‌های بافت ژاکارد و ویژگی‌های متمایز آن‌ها که هر خیاطی باید بداند را بیان می‌کنیم.

مدل لباس پارچه ژاکارد
پارچه ژاکارد

بروکاد

پارچه برجسته طرح دار بافته‌شده با نخ‌های چندرنگ است. معمولاً سنگین و غنی هستند و عمدتاً در موارد خاص پوشیده می‌شوند. همچنین می‌تواند شامل رشته‌های فلزی نیز باشد. این نوع پارچه در انواع لباس شب مانند کت‌ودامن، پیراهن و کت فانتزی استفاده می‌شود.

داماسک

پارچه‌ای با طرح برگشت‌پذیر است که از الیاف پنبه، ابریشم، کتان، ویسکوز و غیره بافته می‌شود. داماسک صاف و براق است و از بروکاد ظریف‌تر است. داماسک می‌تواند راه‌راه یا چندرنگ باشد، به این معنی که رنگ پس‌زمینه و الگو از جلو به عقب می‌تواند برعکس می‌شود. از موارد مورداستفاده پارچه داماسک می‌توان به پیراهن، دامن، بلوز و تاپ، کت و کراوات اشاره کرد.

ماتلاس

پارچه‌ای با جلوه‌ای برجسته است که معمولاً در رنگ‌های جامد بافته می‌شود. با ابریشم، پنبه، پشم و ویسکوز ساخته می‌شود و در انواع طرح‌ها از نقوش گرافیکی گرفته تا گل‌ها موجود است. ماتلاس همچنین می‌تواند با دست نیز دوخته شود. موارد استفاده شامل کت و کت پیراهن بیرونی، لباس و دامن، کیف‌دستی می‌شود.

کلوک

پارچه‌ای بافته‌شده از ماشین ژاکارد و دارای طرح‌های برجسته است. اغلب از مخلوطی از الیاف‌های ابریشم، پشم و پنبه تولید می‌شود و می‌توان با آن انواع مدل لباس پارچه ژاکارد ازجمله پیراهن، دامن، بلوز و کاپشن دوخت.

ملیله

پارچه‌ای است با بافت ژاکارد که شبیه به داماسک است. ضخیم‌تر و سنگین‌تر از داماسک یا بروکاد است، گاهی اوقات می‌تواند رنگ‌ها را مانند داماسک برگرداند. در دوخت کت و کت‌دامن بیرونی استفاده می‌شود.

بروکاتل

یک نوع ژاکارد بافته‌شده شبیه داماسک است، اما با نقوش برجسته. اغلب با ترکیبی از الیاف‌های ابریشم، پنبه، ریون یا ویسکوز بافته می‌شود. در تولید پیراهن بلند می‌توان از این نوع ژاکارد استفاده کرد.
ژاکاردها معمولاً دارای برجستگی‌هایی هستند. گرچه گاهی اوقات این الگو چنان ظریف است که به‌سختی می‌توانید آن را زیر انگشتان خود احساس کنید مانند ژاکارد ابریشمی.

روکاتل
یک نوع ژاکارد بافته شده

ژاکارد ابریشمی

ژاکارد ابریشمی فصل‌به‌فصل، جهان مد را فتح کرده است. این پارچه منحصربه‌فرد می‌تواند از ترکیبات حریر خالص و یا ابریشم ساخته شود و چیزهای زیادی برای ارائه دارد. برخلاف ابریشم چاپی، الگوی آن نتیجه بافت پیچیده ماشین ژاکارد است ولی به خاطر ظریف بودن بافت آن تنها به هنگام دست کشیدن روی پارچه، می‌توان بافت آن را لمس کرد.

اصولاً هر پارچه ابریشمی که روی دستگاه بافندگی ژاکارد ساخته شود، ژاکارد محسوب می‌شود. برخی از انواع آن عبارت‌اند از:

 • ارگانزا ابریشمی
 • تافته ابریشمی
 • کرپ ابریشمی
 • نوعی پارچه ابریشمی (chiffon)
 • ساتن ابریشمی

خانه‌های مد پیشگام در هر فصل طرح‌های نفیسی ارائه می‌دهند که به‌عنوان الهام‌بخش طراحان لباس در ارائه مدل لباس پارچه ژاکارد جدید به کار می‌روند. در ادامه مقاله مدل لباس پارچه ژاکارد، برخی از ایده‌ها در مورد نحوه استفاده از ژاکارد ابریشمی آورده شده است:

 • پیراهن با یقه بلند
 • ژاکت با دامن بلند
 • شلوار با یک بلوز نازک
 • پیراهن جلوبسته آستین‌دار
 • شلوار بلند راه‌راه
 • کت ابریشمی

ژاکارد پنبه‌ای

ژاکارد پنبه‌ای نوع دیگری از گزینه‌های ژاکارد طبیعی است که در میان پارچه‌های پنبه‌ای می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از لباس‌ها بهترین گزینه باشد. این پارچه چه ویژگی خاصی دارد؟

مدل لباس پارچه ژاکارد
ژاکارد پنبه ای
 • ژاکارد پنبه‌ای چروک نمی‌شود.
 • پارچه شگفت‌انگیزی است.
 • بسیار بادوام است.

اگر از بهترین نوع پنبه ساخته‌شده باشد، به‌طورمعمول سبک بوده و از روکش ملایمی برخوردار است که می‌توان از آن در دوخت لباس، دامن، کت‌وشلوار استفاده کرد. ژاکارد پنبه‌ای مانند هر پارچه نخی، رطوبت زا، ضد حساسیت و سازگار با محیط‌زیست است.

الگوی آن دوطرفه است و می‌تواند چندرنگ یا دورنگ باشد. طرح پارچه ازیک‌طرف محدب و از طرف دیگر کمی مقعر است. رنگ‌ها در چنین الگویی مانند آینه منعکس می‌شوند یعنی اگر در یک‌طرف رنگ‌های تیره وجود داشته باشد، در طرف دیگر آن رنگ‌ها روشن هستند. مراقبت و نگهداری از این پارچه در مدل لباس پارچه ژاکارد آسان است: در ۳۰ درجه سانتی‌گراد قابل شستشو است و از طرف داخل می‌توان آن را اتو کرد.

پارچه مخصوص لباس

ممکن است ادعای زیر اغراق‌آمیز باشد اما افراد زیادی با آن موافق هستند. پارچه ژاکارد بهترین پارچه برای طرح‌های منحصربه‌فرد است. این پارچه‌ها علی‌الخصوص برای لباس‌های مجلسی پارچه‌های طرح لاکونی بیشترین محبوبیت را کسب کرده‌اند. در زیر، می‌توانید لیستی از مدل لباس پارچه ژاکارد کلاسیک را برای موارد خاص و غیررسمی پیدا کنید:

لباس رویی

شما می‌توانید این نوع لباس کلاسیک را در موارد مختلف اعم از پذیرایی رسمی، مهمانی با دوستان خود یا لباس اداری انتخاب کنید. در حالت دوم، می‌توانید ظاهر خود را با یک ژاکت از جنس ژاکارد تکمیل کنید تا نمایی کاملاً شیک به‌ظاهر شما ببخشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله شیک پوشی در ۱۰ گام را از دست ندهید!

لباس پری دریایی

پارچه ژاکارد به دلیل داشتن برجستگی در بافت خود برای دوخت این لباس بسیار مناسب است. طراحی این لباس به‌گونه‌ای است که به‌طور کامل بر روی بدن قرار می‌گیرد و برجستگی‌های بدن را نشان می‌دهد و به همین دلایل استفاده از ژاکارد برای این مدل بسیار مناسب است.

لباس پیراهن

برای پیراهن، پارچه‌ای با الگوی کم‌حجم انتخاب کنید تا لباس شما زیبا و درعین‌حال ساده باشد. این نوع پیراهن برای گردش در شهر یا ملاقات در یک کافه با دوستان خود کاملاً مناسب است.

مدل لباس پارچه ژاکارد
پوشیدن لباس از جنس ژاکارد

لباس پشت‌باز

لباس ماکسی با پشت‌باز گزینه عالی دیگری برای مهمانی و بیرون رفتن است. با توجه به سبک، اندازه و شکل برش می‌توانید از طرح‌های مختلف پارچه ژاکارد استفاده کنید. این نوع لباس همیشه جذابیتی رمانتیک از خود بروز می‌دهد، درحالی‌که ژاکارد به آن حال و هوای شیکی خاص می‌بخشد.

در ادامه مقاله مدل لباس پارچه ژاکارد به نحوه مراقبت و نگهداری از لباس‌های دوخته‌شده از پارچه ژاکارد می‌پردازیم.

چگونه از پارچه ژاکارد مراقبت کنیم؟

ازآنجاکه ژاکارد نوعی بافت است و می‌تواند از هر نوع الیافی ساخته شود، دستورالعمل‌های مراقبت بستگی زیاد به پارچه‌ای دارد که در دست می‌گیرید. برخی از ژاکاردها را می‌توان شست، درحالی‌که بعضی دیگر را فقط باید به خشک‌شویی برد. در اینجا چند نکته وجود دارد که می‌تواند مفید باشد:

 • اگر ژاکارد بیش‌ازحد ظریف یا کاملاً برعکس، بسیار غنی و آراسته است و یا دارای نخ فلزی، پولک یا منجوق کاری است، خشک‌شویی بهترین استراتژی برای ایمن نگه‌داشتن آن است.
 • ژاکاردهای محکم را می‌توان با دست و ماشین در دمای ۳۰ درجه شستشو داد. از مواد سفیدکننده استفاده نکنید.
 • این پارچه را برای آبکشی محکم فشار ندهید. در عوض، بگذارید روی آویز خشک شود یا روی یک میز و دور از تابش مستقیم آفتاب بگذارید.
 • اگر می‌خواهید ژاکارد را فشار دهید، توصیه می‌شود این کار را از پشت پارچه انجام دهید تا به الگو آسیب نرسد.

طرح‌ها و الگوهای محبوب

ژاکارد در بسیاری از سطوح زیباست. این کار به شما امکان می‌دهد تا مهارت‌های طراحی خود را کشف کنید زیرا شما می‌توانید هر وزن و هر ترکیبی را که می‌خواهید، انتخاب کنید. به دنبال چیزی سبک هستید؟ پارچه‌های ابریشمی یا نخی ژاکارد را امتحان کنید. آیا چیزی قابل‌توجه‌تر و ضخیم‌تر می‌خواهید؟ انرژی خود را به سمت پارچه ژاکارد پشمی ببرید. بافت ژاکارد این توانایی را دارد که بتواند هر نوع نیازی را برای هر مدل لباس پارچه ژاکارد تأمین کند.

مدل لباس پارچه ژاکارد
تنوع در پارچه های ژاکارد

ژاکارد به‌عنوان یک پارچه دکوراسیون منزل

محبوب‌ترین کاربردهای این پارچه پرده است. این محبوبیت را می‌توان توسط دلایل زیر توضیح داد:

 • با وزنی حدود ۲۵۰ گرم در مترمکعب که از اتاق شما در برابر اشعه خورشید محافظت می‌کند و گرگ‌ومیش دنجی را حتی در هنگام ظهر و تابش شدید نور خورشید فراهم می‌کند.
 • مقاومت در برابر سایش: پرده‌های ژاکارد نه محو می‌شوند و نه کشیده می‌شوند. این ماده همچنین قابل شستشو است. فقط باید مراقبت باشید که به‌جایی گیر نکند و پاره نشود.
 • مراقبت آسان: پرده‌های ژاکارد آب را جذب نمی‌کنند. هرگونه آلودگی را می‌توان با پارچه مرطوب از روی آن از بین برد، درحالی‌که لکه‌های سنگین را می‌توان در ماشین لباسشویی شست.
 • ظاهری لوکس: ازنظر تاریخی، از پرده‌های ژاکارد همیشه در سالن‌های ضیافت، اتاق نشیمن رستوران‌ها و هتل‌های گران‌قیمت استفاده می‌شد.

کلام آخر

به پایان مقاله مدل لباس پارچه ژاکارد رسیدیم. امیدوارم در انتخاب نوع پارچه ژاکارد و مدل مناسب آن برای خود موفق باشید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید!


منابع:
tissura.com
sailrite.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *