انواع نژاد سگ گرگی

انواع نژاد سگ گرگی

سگ‌هایی که نژادی شبیه و نزدیک به گرگ دارند و در ژنتیک خود مشترکاتی از گرگ‌ها را دارا هستند اصطلاحاً سگ گرگی می‌گویند. این شباهت رفتاری و فیزیکی در بین سگ‌ها به دو درجه متوسط و بسیار کم تقسیم می‌شود. بااین‌حال این مقیاس چه متوسط و چه کم باشد چالش‌هایی را برای دارندگان این نژاد از سگ‌ها به وجود می‌آورد که کمی بحث‌برانگیز است. در ادامه با برخی از انواع نژاد های سگ گرگی آشنا می‌شوید.

به‌طورکلی سگ‌های گرگی حداقل چهار نسل بعد از یک گرگ متولدشده‌اند و تغییرات بسیاری در نژاد آن‌ها به دلیل ادغام با نژاد‌های دیگر به وجود آمده است ولی درمجموع سگ‌هایی که نژادی شبیه و نزدیک به گرگ را دارا می‌باشند مسئولیتی دوچندان برای صاحبان خود به همراه می‌آورند.

بسیاری از پرورش‌دهندگان سگ‌ها توانسته‌اند سگ گرگی را به نحوی آموزش دهند که مزاج و خلق‌وخویی مناسب برای نگهداری در خانه را داشته باشند.

بسیاری از انواع سگ گرگی بااینکه نژادی بسیار شبیه و نزدیک به گرگ را دارا می‌باشند ولی زیر نظر مربیان به نحوی تربیت می‌شوند که هیچ‌گونه رابطه‌ای با گرگ نخواهند داشت و شما تنها از طریق پوست و ظاهر فیزیکی‌شان قادر به تشخیص این نژاد خواهید بود.

کوشگا

این سگ‌ Kugsha مانند هاسکی های بزرگ به نظر می‌رسند و عشق به دویدن دارند. استقامت بدنی هاسکی ها را دارند اما مانند بسیاری دیگر از سگ گرگ‌ ها، دارای شخصیت کاملاً مستقل، پرخاشگری و تهاجمی هستند. برای دانستن اطلاعات بیشتر در باب تربیت سگ هاسکی مطلب زیر را مطالعه کنید.

تربیت سگ هاسکی

  • وزن ماده‌ها از ۶۰ تا ۱۰۰ پوند متغیر است و وزن نرها نیز از ۶۵ تا ۱۰۵ پوند است.
  • قد ماده‌ها از ۲۰ تا ۲۵ اینچ است و قد حیوانات نر از ۲۰ تا ۲۷ اینچ است.

سگ‌های کوشگا یکی از سگ‌های گرگی بسیار کمیاب و نادر می‌باشد که نژادی باستانی دارد. این سگ به‌عنوان سگ کارگر شناخته می‌شود. رفتارهای گرگ گونه در این نژاد بسیار زیاد دیده می‌شود و معمولاً مانند سگ اهلی رفتار نمی‌کنند.

کوشگا
کوشگا

این سگ‌ها بسیار باهوش هستند و برای فعالیت بدنی روزانه خود به فضای باز احتیاج دارند. این سگ‌ها با غریبه‌ها کمی خجالتی رفتار می‌کنند و ممکن است از آن‌ها رفتارهای پرخاشگرانه سر بزند. درصورتی‌که آموزش کافی و کامل ببینند می‌توانند همراهان بسیار خوبی برای انسان باشند. در ادامه انواع نژاد سگ گرگی به سگ هاسکی سیبری می پردازیم.

هاسکی سیبری

هاسکی سیبری Siberian Husky نژادی آشنا و دوست‌داشتنی است و رفتاری دوستانه و اجتماعی دارد و یک سگ سرسخت، وفادار و آرام است.
وزن ماده‌ها از۳۵تا ۵۰ پوند است و وزن نرها نیز از۴۵تا ۶۰ پوند است.
قد ماده‌ها از ۲۰ تا۲۲ اینچ است و قد نرها از۲۲ تا ۲۴ اینچ است.

تاریخچه

در مورد تاریخچه سگ هاسکی سیبری اطلاعات بسیاری در دسترس نیست. اعتقادات بر این است که این سگ نژاد کاملاً باستانی و قدیمی می‌باشد که در سال ۱۹۰۰ در آلاسکا کشف شد وظ برای کشیدن سورتمه از آن استفاده می کردند. این سگ برای حمل بار در قطب شمال مورداستفاده قرار می‌گیرد.

هاسکی سیبری در امریکای شمالی یک سگ شناخته‌شده است که همواره سگ کاری به شمار می‌رود. این سگ‌ها می‌بایست در طول روز بسیار ورزش کنند در غیر این صورت رفتارهای مخرب از آن‌ها سر می‌زند. این سگ‌ها نیاز به یک رهبر و آموزش کامل و مناسب دارند.

پارس کردن، حفر کردن و جویدن مداوم در این سگ‌ها به‌وفور دیده می‌شود. این نژاد از سگ بهترین نژاد برای نگهداری در خانواده می‌باشند که کمی بازیگوشی و مهربانی آن‌ها رفتاری بسیار دل‌نشین را به همراه دارد.

مالاموت آلاسکا

مالاموت Alaskan Malamute در مقایسه با برخی دیگر از سگ‌های این لیست زیبا ، دوست‌داشتنی و بسیار باهوش هستند و توانایی بالایی در یادگیری و آموختن دارند. مانند هاسکی ، آن‌ها نیز دارای سطح انرژی بالایی هستند و دارای شخصیتی بازیگوش‌اند اما پس از خریداری این سگ باید آماده‌باشید تا خانه شما با خزهای این پوشیده شود.

انواع نژاد سگ گرگی
مالاموت آلاسکا
  • وزن ماده‌ها از ۷۵ تا ۹۰ پوند است و وزن نرها نیز از ۷۵ تا ۱۰۰ پوند تغییر است.
  • قد ماده‌ها از ۲۱تا ۲۵ اینچ است و قد نرها از ۲۲تا۲۵ اینچ است.

آیا مالاموت ها سگ سورتمه به شمار می آِیند؟

سگ مامولات آلاسکا یک سگ گرگی به شمار می‌رود. این نژاد با مالاموت و شبان آلمانی ترکیب‌شده است. نشانه‌های گرگ در این سگ به‌وفور یافت می‌شود گر چه موی بدن این نژاد از سگ بسیار بلندتر می‌باشد. این سگ‌ها را با عنوان سگ سورتمه‌ای می‌شناسند که سگ‌های کاری به شمار می‌روند.

این نژاد بسیار قدرتمند است و مناسب برای جمع‌های خانوادگی نیست. این نژاد از سگ گرگی بسیار باهوش است و سرسختی بسیاری در آموزش‌ها و یادگیری‌ها دارد و لج‌باز است. اضطراب جدایی در این سگ دیده می‌شود و می‌تواند در صورت پیشرفت به رفتار مخرب تبدیل شود. دویدن، پیاده‌روی و یا سورتمه کشیدن از فعالیت‌هایی است که برای این سگ ضروری به شمار می‌رود. امیدوارم تا اینجا لذت برده باشید و در ادامه انواع نژاد سگ گرگی ، نژاد سارلوس را بیان می کنیم.

سارلوس

یکی از نژادهایی که بیشترین ارتباط را با سگ‌های خانگی دیگر دارد سارلوس Saarloos است و احتمالاً شبیه‌ترین نژاد به گرگ در جهان است. سگ گرگ‌های سارلوس نه‌تنها رفتارهایی گرگ مانند دارند بلکه گفته می‌شود حالات چهره آن‌ها بسیار شبیه به گرگ‌ها است.

  • وزن ماده‌ها از ۴۵ تا ۷۵ پوند است و وزن نرها از ۷۰ تا ۹۰ پوند می رسد.
  • قد ماده‌ها از ۲۳تا ۲۸ اینچ متغییر است و قد نرها۲۵ تا ۳۰ اینچ است.

تاریخچه

این نژاد در سال ۱۹۳۵ به وجود آمد. یک شخص بانام Leender Saarloos که یک پرورش‌دهنده هلندی بود یک سگ چوپان آلمانی را با گرگ‌های اروپایی پیوند دارد و سگ سارلوس متولد شد. این سگ به‌خوبی سگ‌های کارگر نبود ولی ویژگی‌های سگ گرگی را دارا بود.

به‌طورکلی این نژاد کاملاً تهاجمی می‌باشد و نیاز به تربیت و آموزش کاملاً جدی دارند. بااینکه خجالتی می‌باشند ولی با سایر نژاد‌های سگ به‌خوبی معاشرت می‌کنند. سگ‌های سارلوس سگ سارلوس برای زندگی در مساحت‌های بزرگ مسکونی و فضاهای باز مناسب است و بیشترین فعالیت روزانه آن در این مکان‌ها انجام می‌گیرد. اضطراب جدایی آن‌ها بسیار بالا می‌باشد و هرگز نمی‌توان از آن‌ها به‌عنوان یک توله‌سگ خانگی نگهداری کرد. بهتر است که در همان دوران کودکی به‌طور صحیح و کامل تربیت شوند و آموزش ببینند.

سارلوس
سارلوس

تاماسکان

تاماسکان ها Tamaskan ازنظر مزاج و توانایی کاملاً شبیه هاسکی ها هستند و بنا به گزارش‌ها حیوانات خانگی بسیار خوبی برای خانواده‌ها هستند.

  • وزن ماده‌ها ۵۵ تا ۸۵ پوند است و وزن نرها ۶۵ تا ۹۵ پوند است.
  • قد ماده‌ها ۲۴ تا ۲۸ اینچ است و قد نرها ۲۵ تا ۳۲ اینچ است.

اطلاعات بیشتر

سگ‌های تاماسکان به‌طور خاص پرورش داده می‌شوند تا شباهت زیادی به سگ‌های گرگی پیدا کنند در غیر این صورت این سگ‌ها هیچ تناسبی با سگ‌های گرگی ندارند. این نژاد در سال ۲۰۱۳ به رسمیت شناخته شد و به‌عنوان یک سگ بسیار بازیگوش در امریکای شمالی محبوبیت پیدا کرد.

سگ‌های تاماسکان نیاز به ورزش و بازی زیادی در طول روز دارند در غیر این صورت به رفتار‌های پرخاشگرانه دست می‌زنند. معمولاً این سگ‌ها طعمه‌هایی مانند خرگوش، پرندگان و سنجاب‌ها را نیز در رده غذایی خود دارند. سگ‌هایی کاملاً باهوش و اجتماعی هستند که می‌بایست به‌درستی تربیت شوند.
تاماسکان ها سگ‌هایی دوست‌داشتنی ، وفادار و باهوش هستند. با آموزش ، ورزش و معاشرت مناسب می‌توانند همراهی مناسب و دوست‌داشتنی برای شما باشند.

سگ اصیل نجیب آلاسکا

سگ‌های نجیب آلاسکا Alaskan Noble Companion نوع جدیدی از سگ‌های شبیه به گرگ هستند که ظاهری خیره‌کننده دارند. این سگ‌ها ترکیبی از نژادهای سیبرین هاسکی، ژرمن شپرد و آلاسکا مامولات می‌باشند. این سگ‌ها حیوانات خانگی خوبی به شمار می‌روند و بسیار بازیگوش می‌باشند. وزن آن‌ها از ۶۰ تا ۱۱۰ پوند متغیر است و قد آن‌ها بین ۲۶ تا ۳۳ اینچ متغیر است.

علاوه بر این ویژگی‌ها ،این سگ‌ها نسبت به صاحبان خود بسیار وفادار می‌باشند و عاشق پرسه زدن و جستجو در فضاهای باز هستند. این فعالیت‌های روزانه برای پرورش ذهن آن‌ها بسیار لازم است. تحقیقات نشان داده است که اضطراب جدایی در نجیب آلاسکا بسیار بالا می‌باشد.

انواع نژاد سگ گرگی
سگ اصیل نجیب آلاسکا

والهاند

سگ والهاند Vallhund درواقع نژادی از Herding Dog می‌باشند که اصطلاحاً اشاره‌ای به گاو‌های سوئدی نیز دارد. نژاد والهاند از هزاران سال پیش به وجود آمده است. این سگ‌ها بازیگوش و وفادار هستند. نیاز به ورزش و انرژی در آن‌ها بسیار بالا می‌باشد و غریزه گله‌داری در تمامی آن‌ها مشاهده می‌شود.

  • وزن ماده‌ها۲۲تا۳۲ پوند و وزن نرها ۲۵تا۳۵ پوند است.
  • قد ماده‌ها ۸ تا ۱۲ اینچ است و قد نرها ۹ تا ۱۳ اینچ است.

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیرقابل‌کنترل می‌شود.
والهاند به‌طورکلی سالم است اما مانند همه نژادها آن‌ها مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها هستند. همه سگ‌های این نژاد مریض نمی‌شوند اما اگر شما با این نژاد سروکار دارید توجه به آن‌ها لازم است.

اونتونگان

اونتونگان Utonagan یکی از جدیدترین سگ‌های گرگی می‌باشد که در سال ۱۹۸۰ به کشور انگلستان معرفی شد و در رده این سگ‌ها به رسمیت ثبت شد. این سگ نیز ترکیبی از سگ نژاد مالاموت و سیبرین هاسکی می‌باشد. این سگ به ” روح گرگ” معروف است. این سگ‌ها بسیار کنجکاو ،مهربان و وفادار هستند که نیاز به ورزش و فعالیت روزانه دارند.

همین امر در آموزش دادن آن‌ها کمک می‌کند. این سگ‌های پرانرژی نیاز به دویدن و تحریکات ذهنی دارند که برای فضاهای مسکونی بزرگ و باز مناسب می‌باشند. شکار سنجاب ، پرندگان و خرگوش در این سگ‌ها مشاهده می‌شود. این نژاد مسائل پزشکی و بهداشتی زیادی دارند که هنگام خرید می‌بایست به شجره‌نامه و آزمایشات سلامتی آن‌ها بسیار دقت شود.

اونتونگان
اونتونگان

اینویت

سگ‌های اینویت Inuit از نادرترین نژاد‌های سگ می‌باشند که در معرض خطر انقراض قرارگرفته‌اند. این سگ‌های کانادایی در قطب شمال دیده می‌شوند. آن‌ها بسیار فعال و نیرومند هستند که به آب‌وهوای سرد عادت دارند و ترجیح می‌دهند در برف بخوابند. این سگ‌ها بسیار بامحبت و وفادار هستند و بهترین گزینه برای افراد کاری و پرانرژی به شمار می‌آیند. این سگ‌های گرگی برای کار با سورتمه نیز بسیار عالی هستند.
منشأ این نژاد شناخته‌شده نیست. به‌احتمال‌زیاد، در ریشه‌های نژاد دورگه‌ها سگ نجات بودند نژاد سیبری هاسکیز، چوپان آلمانی و مالاموت.

شیکوکو

سگ‌های شیکوکو Shikoku یک نژاد بدنام ژاپنی است که رفتاری گرگ گونه دارند. شباهت فیزیکی زیاد بین این نژاد و سگ Shibu Inu دیده می‌شود. این سگ‌ها کاری هستند. بیشترین مصرف این سگ برای شکار می‌باشد. نیاز به ورزش روزانه، تحریکات ذهنی و معاشرت و روابط اجتماعی در این سگ مشاهده می‌شود. این سگ‌ها ذاتی خوب دارند و باحوصله و می‌توان به آن‌ها آموزش‌های لازم را داد. این سگ‌ها به‌سرعت و راحتی هر جسم یا موجود کوچک را تعقیب می‌کنند.

شیکوکو از ژاپن می‌آید، جایی که ازنظر ماتاگی (شکارچیان ژاپنی) به دلیل توانایی در ردیابی گرازهای وحشی بسیار موردتوجه قرار گرفت. اما حتی اگر به‌طور مرتب در پی شکار گراز نیستید ، این نژاد هنوز هم می‌تواند یک همراه عالی باشد.آن‌ها به این معروف هستند که پرانرژی و بسیار وفادار به صاحبان خود هستند.

ژرمن شپرد

این سگ‌ها وفادار ، آرام و شجاع هستند و آن‌ها را به حیوانات خانگی عالی تبدیل می‌کنند. اگرچه امروزه بیشتر ژرمن شپردها هیچ ژن گرگی ندارند ، اما دارای پوشش‌های متراکم و گوش‌های چرمی هستند ، تا حدودی شبیه به برخی از نژادهای گرگ است. این نژاد بسیار باهوش، وفادار و بسیار پرانرژی هست. یادگیری‌اش فوق‌العاده سریع است و غریزه‌اش برای محافظت از خانواده‌اش بسیار زیاد است.

این سگ‌ها نژادی نترس هستند. تمایل دارند در نزدیک خانواده خود باشند و از غریبه‌ها دور باشند؛ژرمن شپرد بسیار حیوان اجتماع دوستی هست، بنابراین نباید مدت زیادی تنها بمانند و درنتیجه این موضوع به اضطراب جدایی در او منجر می‌شود.

انواع نژاد سگ گرگی
ژرمن شپرد

حس بویایی این نژاد بسیار قوی است و مناسب نگهبانی است .این سگ‌ها را باید از سنین پایین آموزش داد و استفاده‌های متعددی مثل نگهبانی و سگ امدادگر و پلیس دارد.
رابطه ژرمن شپرد با کودکان خیلی خوب است و هم‌بازی مناسبی برای آن‌هاست. از این سگ در کارهای مختلفی استفاده می‌شود مانند: نگهبانی، سگ همدم و همراه خانواده، سگ پلیس، امدادگر،برای تشخیص مواد مخدر و برای یافتن مجرمان فراری و خدمت به نیروهای مسلح و…عالی هستند. در ادامه مطلب انواع نژاد سگ گرگی تنها صحبت از نژاد پامسکی است که اگر دوست دار این نژادها هستید با ما همراه باشید.

پامسکی

طبق گفته‌های مرکز حیوانات، این مخلوط‌های شایان ستایش می‌توانند چهره‌ای مانند گرگ داشته باشند ، اما به‌طورکلی کمتر از ۳۰ پوند وزن دارند. علاوه بر اینکه فوق‌العاده زیبا است ، راهنمای حیوان خانگی خاطرنشان می‌کند که آن‌ها بسیار باهوش ، دوست‌داشتنی و بازیگوش هستند.

پامسکی ها سگ‌های بسیار بامزه‌ای هستند و تمایل دارند که رفتارهای خنده‌داری را از خود نشان دهند. به دلیل پوشش ضخیمشان توانایی تحمل آب‌وهوای سرد را دارند. پامسکی سگی بامحبت بوده که دارای رفتاری کودکانه می‌باشد و همچنین آن‌ها مناسب برای زندگی کردن در محیط آپارتمان هستند، این سگ‌ها علاقه‌ی زیادی به جلب‌توجه کردن دارند، درهرصورت به خاطره ظاهر زیبا و بانمکی که دارند مورد تعریف و تمجید افراد قرار می‌گیرند.

افراد زیادی این توله‌ها را از پرورش‌دهندگانی خریداری کردند که نامعتبر بوده و اطلاعات کافی نسبت به برآورده کردن نیازهای آن‌ها نداشتند. گاهی اوقات پامسکی ها در پناهگاه‌ها یا گروه‌های نجات دیده می‌شوند درصورتی‌که قبلاً آن‌ها را رها کرده بودند.
درصورتی‌که تصمیم دارید از این نژاد نگهداری کنید، باید به‌طور کامل از این موضوع مطمئن بوده و برای مراقبت از آن‌ها برنامه‌ای کامل و سازماندهی‌شده تهیه نمایید.

پامسکی
پامسکی

کلام آخر

به پایان مقاله انواع نژاد سگ گرگی رسیدیم، امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم!


منابع:
playbarkrun.com
k9ofmine.com
topdogtips.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *