خالی کردن لامپ

چگونه سر لامپ را باز کنیم و آن را خالی کنیم؟

برای ساخت وسایل تزئینی از یک لامپ باید ابتدا مراحل خالی کردن لامپ سوخته را با دقت پشت سر بگذاریم. جدا‌‌ کردن و خالی‌‌کردن اجزای بی‌فایده و زائد لامپ‌های سوخته سبب می‌شود که لامپ برای ساخت انواع اشیاء و وسایل تزئینی و کاردستی‌های گوناگون آماده شود.

با کمک لامپ‌های سوخته توخالی و صرف کمی ذوق، سلیقه و خلاقیت می‌توان وسایل تزئینی زیادی از جمله گلدان، شمع، چراغ دیواری، کاردستی‌های فانتزی مناسب اتاق کودکان و نظیر این‌ها را ساخت.

در این مجال قصد داریم نحوه خالی ‌‌کردن لامپ‌ سوخته حبابی‌شکل به‌منظور طراحی و ساخت انواع گوناگون وسایل تزئینی و دکوری را بیان کرده و نیز در ادامه، مطالب مرتبط با ساخت وسایل تزئینی به کمک لامپ‌های بی‌مصرف را برای آشنایی هر چه بیشتر علاقه‌مندان بازگو کنیم.

با کمی تامل در می‌یابیم که اشیای دکوری زیبایی را به کمک همین لامپ‌های سوخته بی‌مصرف و سوخته می‌توان خلق کرد و از آن‌ها برای تزئین نقاط مورد نظر در قسمت‌های مختلف خانه و حتی محل کار استفاده نمود. اگر شما نیز به دنبال ساخت وسایل تزئینی از اشیای بی‌مصرف باشید می‌توانید در این فرصت اطلاعات مفیدی را در رابطه با خالی کردن لامپ و استفاده از لامپ‌های سوخته برای ساخت چنین وسایلی به‌ دست ‌آورده و متناسب با ذوق و قریحه خود الگوهای جدیدی را برای خلق وسایل تزئینی زیبا ایجاد کنید.

برای خالی ‌کردن لامپ چه مراحلی می‌بایست طی شود؟

در زندگی امروز که روند استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف به جای انواع قدیمی و پرمصرف آن گسترش وسیعی یافته است لامپ‌های حبابی به یکباره از زندگی ما حذف شدند و جای خود را به تولیدات جدید دادند.

در حال حاضر لامپ‌های حبابی‌شکل خیلی کمتر از گذشته برای روشنایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شاید لازم است استفاده دیگری برای آن‌ها تعریف شود.

یکی از بهترین مواردی که می‌توان در این زمینه پیشنهاد داد ساخت کاردستی‌های متنوع با آن‌هاست.

اما قبل از آن که بخواهیم به کمک یک لامپ سوخته و بی‌مصرف وسیله‌ای تزئینی یا دکوری درست کنیم ابتدا باید تغییراتی را بر روی آن ایجاد کنیم تا لامپ جهت ساخت اشیای تزئینی آماده شود.

اولین کاری که در این زمینه می‌بایست انجام داد اقدام به خالی‌ کردن لامپ است.

برای این کار لازم است چند مرحله با دقت و پشت سر هم طی شود. مراحل مختلف خالی ‌کردن لامپ سوخته به‌ ترتیب شامل موارد زیر است:

جدا‌ کردن قسمت انتهایی لامپ

در ابتدای کار به‌منظور خالی ‌کردن لامپ سوخته می‌بایست به‌کمک یک کاتر یا یک چاقو قسمت سربی را که در بخش انتهایی لامپ قرار گرفته است با دقت از آن جدا کنیم.

این کار را می‌توان به کمک یک کاتر ساده به‌‌راحتی انجام داد. اول دور‌ آن را با کمی فشار به طور کامل برش می‌دهیم و بعد به کمک یک سیم‌چین یا یک انبردست شروع به جدا کردن آن از لامپ می‌کنیم.

جدا‌ کردن قسمت انتهایی
جدا‌ کردن قسمت انتهایی لامپ

شکستن قسمت سرامیکی لامپ

در مرحله بعدی به‌منظور خالی کردن لامپ بی‌مصرف باید قسمت سرامیکی سیاه‌رنگی را که حالت شکننده‌ای دارد به دقت از لامپ جدا کنیم.

برای انجام این مرحله از کار، کافی است از سوراخی که به علت جدا‌ نمودن قسمت سربی لامپ ایجاد شده است شروع کرده و به کمک یک پیچ‌گوشتی به آرامی قسمت سرامیکی را شکسته و سپس آن را به‌طور کامل از لامپ جدا کنیم.

جدا کردن قسمت شیشه‌ای داخل لامپ

در این مرحله نوبت آن است که قسمت داخلی لامپ از آن جدا شود.

بعد از آن که جداسازی قسمت سیاه‌رنگ از لامپ به‌طور کامل انجام شد، می‌بایست به کمک یک انبردست یا یک دم‌باریک قسمت شیشه‌ای داخل لامپ را که رشته‌ها به آن وصل هستند شکسته و از آن جدا کنیم.

برای انجام این کار می‌توان از یک پیچ‌‌گوشتی نیز استفاده کرد.

شستن و تمیز کردن بعد از خالی کردن لامپ

بعد از این که تمامی مراحل قبلی خالی کردن لامپ طی شد نوبت به آن می‌رسد که لامپ را به‌دقت بشوییم.

بعد از آن بایستی سایر اجزای باقیمانده در درون آن از جمله قطعات کوچک شیشه‌ای که در داخل آن ریخته است را خارج کنیم.

برای انجام این کار می‌بایست لامپ را به خوبی آبکشی و تمیز کرده و سپس آن را خشک کنیم.

ساخت انواع وسایل تزئینی با لامپ‌های توخالی

اگر در خانه چند لامپ حبابی سوخته و بدون استفاده داشته باشیم، می‌توانیم از طریق آشنایی با نحوه خالی کردن لامپ با استفاده از این حباب‌های دوست‌داشتنی برای ساخت انواع گوناگون کاردستی‌های زیبا و کاربردی به نحوی مطلوب بهره ببریم.

در صورتی که کمی اهل ذوق و هنر باشیم می‌توانیم با صرف مدت زمانی اندک و هزینه‌ای ناچیز با لامپ‌های حبابی پرمصرف که سوخته‌اند و در ظاهر امر به درد هیچ کاری نمی‌خورند اشیای زیبایی بسازیم که برای انجام تزئینات در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

چیزهایی که می‌توان با لامپ‌های سوخته درست کرد نیاز به مواد اولیه زیاد و گران‌قیمتی ندارند و از این نظر تهیه انواع کاردستی با آن‌ها از نظر مالی بسیار مقرون ‌به ‌صرفه به شمار می‌رود.

موضوعی که در رابطه با این مساله باید به آن توجه کافی نمود آن است که در هنگام خالی کردن لامپ حبابی و ساخت انواع کاردستی و وسایل تزئینی با آن باید دقت و تمرکز بالایی داشت. به این دلیل که این لامپ‌ها ساختار بسیار شکننده‌ای دارند و در صورت عدم احتیاط لازم در موقع خالی کردن آن، ممکن است به‌‌راحتی بشکنند و سبب ایجاد زخم و بریدگی در دست‌ها شوند.

ایده‌های جذاب و الگوهای تازه‌ای برای ساخت وسایل با لامپ‌های سوخته حبابی وجود دارد که در ادامه به برخی از جالب‌ترین موارد آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ساخت گلدان‌های زیبا با خالی کردن لامپ

یکی از ساده‌ترین راه‌هایی که می‌توان با استفاده از یک لامپ سوخته و توخالی وسیله زیبا و هنرمندانه‌ای خلق کرد درست‌کردن انواع گلدان‌های کوچک و زیبا از آن‌ها است

به این منظور در ابتدا باید تحقیق و بررسی دقیقی انجام دهیم و گیاهان کوچکی را که اندازه آن‌ها برای جای گرفتن در فضای خالی لامپ‌های حبابی مناسب است پیدا کنیم.

گیاهانی که از این امکان برخوردار باشند که در آب رشد و نمو کرده و بتوانند به زندگی طبیعی خود در فضای محدود یک لامپ حبابی‌شکل توخالی ادامه دهند.

ساخت گلدان‌های زیبا
ساخت گلدان‌های زیبا با خالی کردن لامپ

برخی از انواع گیاهان به‌منظور استفاده در داخل این گلدان‌های لامپی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

اگر بخواهیم نمونه‌هایی از انواع گیاهان مناسب برای قرار دادن در این گلدان‌های لامپی زیبا را نام ببریم باید گفت گیاهانی همچون بنفشه آفریقایی، حسن یوسف، پنجه کلاغی، عشقه و گیاه آلومینیوم برای قرار دادن در داخل این گلدان‌های تزئینی و دست‌ساز مناسب می‌باشند.

روش‌های ساخت گلدان با خالی کردن لامپ

البته می‌توان برای ساخت این گلدان‌های کوچک و زیبا از انواع گل‌ها و گیاهان مصنوعی نیز برای قرار دادن در داخل لامپ‌های حبابی‌شکل استفاده کرد. کاری که برای ساخت یک گلدان لامپی باید انجام دهیم این است که پس از خالی کردن لامپ می‌بایست داخل آن آب کافی ریخته و سپس ساقه کوچکی از گیاه مورد نظر خود را داخل آب قرار دهیم.

جالب است بدانید گلدان‌هایی را که به کمک لامپ‌های بی‌مصرف ساخته می‌شوند می‌توان به منظور تزئین نقاط مورد نظر در خانه، محل کار و غیره به دو روش به کار برد. روش اول استفاده از این گلدان‌های زیبا به صورت آویز است یعنی به این صورت که گلدان را از محلی که مورد نظرمان است آویزان کنیم. روش دوم قرار دادن گلدان‌های لامپی به‌صورت ایستاده می‌باشد.

اگر می‌خواهیم بتوانیم یک گلدان لامپی را در وضعیت آویزان قرار دهیم می‌بایست قسمت فلزی لامپ را از دو سمت سوراخ کرده و سپس با یک سیم یا نخی ضخیم آن را از نقطه‌ای که در نظر داریم گلدان در آنجا به حالت آویزان قرار گیرد آویزان کنیم.

برای ایستاده قرار دادن گلدان لامپی نیز باید پایه‌ای را به کمک چسب حرارتی به لامپ متصل کنیم. در ساخت پایه گلدان لامپی می‌توان از یک سیم کلفت که قابلیت شکل‌دهی دارد استفاده کرد. همچنین برای این که گلدان لامپی زیباتری داشته باشیم می‌توانیم پایه گلدان را به سلیقه خود تزئین کنیم.

پر کردن فضای داخلی لامپ

ایده دیگری که بعد از خالی کردن لامپ برای ساخت انواع گوناگون اشیای تزئینی از آن می‌توان پیشنهاد داد پر کردن فضای داخلی لامپ‌های سوخته است به گونه‌ای که آن‌ها را تبدیل به وسایل دکوری زیبا و خلاقانه‌ای کند که برای تزئین و آراستن نقاط مختلفی از خانه، محل کار و غیره مورد استفاده قرار گیرند.

چگونگی انجام این کار نیز به سلیقه خودمان بر‌ می‌گردد و بستگی دارد به این که شخصا تمایل داریم چه چیزی با لامپ‌های بی‌مصرف بسازیم و برای ساخت آن لازم است که با چه چیزهایی داخل لامپ خالی را پر کنیم.

به‌ عنوان مثال می‌توانیم بعد از انجام مراحل مربوط به خالی کردن لامپ داخل آن را با ریختن آب و اضافه‌کردن یک یا چند عدد ماهی تزئینی کوچک و زیبا پر کنیم و به این وسیله تُنگ ماهی کوچک و ارزان‌قیمتی داشته باشیم.

پر کردن فضای داخلی
پر کردن فضای داخلی لامپ

اما اگر هدف ما از ریختن آب در داخل لامپ صرفا برای تزئین آن به‌عنوان وسیله‌ای دکوری باشد می‌توانیم برای زیباتر کردن کار خود مقداری خاک ژله‌ای را به آب داخل لامپ اضافه کنیم. اشیای تزئینی کوچک و ریز مثل دکمه‌های رنگی، سنگ‌های زینتی زیبا و رنگارنگ، صدف‌های کوچک، تکه‌های کاغذ رنگی و نظیر این موارد می‌توانند گزینه‌های بسیار مناسبی برای ساختن یک لامپ شکم‌ پر زیبا و دیدنی باشند.

پر کردن فضای داخلی لامپ با مواد غذایی

همچنین لامپ‌های پرمصرف حبابی‌شکل می‌توانند گزینه‌های جالبی برای نگهداری برخی از انواع مواد غذایی باشند. به عنوان مثال می‌توان بعد از خالی کردن لامپ و شستن و تمیز کردن فضای داخلی آن به‌طور کامل از آن به عنوان ظرف مخصوص نگهداری نمک، ادویه‌جات و غیره استفاده نمود. می‌توانیم داخل لامپ‌های سوخته‌ای که به دقت خالی و تمیز شده‌اند انواع خوراکی‌های ریز و کوچک مانند شکلات، پاستیل و غیره را نیز بریزیم.

ساخت چراغ‌های نفتی و الکلی و شمع با خالی کردن لامپ

کار دیگری که بعد از خالی کردن لامپ سوخته می‌توان انجام داد ساخت یک چراغ نفتی یا الکلی و حتی شمع با آن است. برای ساخت چراغ از لامپ سوخته‌ای که داخل آن از مواد زائد خالی شده است کافی است که نیمی از فضای خالی لامپ را به کمک ریختن نفت یا الکل در آن پر کنیم و سپس فیتیله‌ای را در داخل آن قرار دهیم. به این ترتیب قادر خواهیم بود پس از خالی کردن لامپ با انجام همین روش ساده یک چراغ لامپی کوچک داشته باشیم.

اما نکته مهمی که در این رابطه لازم است توجه کافی به آن معطوف گردد این است که باید مواظب بود زمانی که چراغ لامپی نفتی یا الکلی را روشن می‌کنیم شعله آن به قسمت پایین چراغ سرایت نکند چرا که در این صورت ممکن است تمامی نفت یا الکل موجود در داخل آن به یکباره آتش گرفته و سبب ایجاد انفجار در چراغ لامپی شود.

ساخت شمع با خالی کردن لامپ

به منظور ساخت شمع با یک لامپ حبابی‌شکل توخالی نیز ایده جالبی وجود دارد که جا دارد در اینجا به آن نیز اشاره‌ای داشته باشیم. برای ساخت شمع به کمک این روش می‌بایست ابتدا داخل فضای حبابی‌شکل لامپ را با استفاده از پارافین مایع به خوبی پر کنیم. می‌توانیم برای زیباتر شدن کار از پارافین‌های رنگی موجود در بازار متناسب با سلیقه خود برای پر کردن داخل لامپ توخالی استفاده کنیم.

در مرحله بعدی که برای ساخت شمع لامپی لازم است انجام گیرد می‌بایست فیتیله‌ای را داخل پارافین مایع قرار ‌دهیم. بعد از آن که فیتیله را در جای مناسب خود قرار دادیم باید سر شمع را به کمک چیزی ببندیم. به این منظور می‌توان از یک قطعه خمیر و یا یک پوشش فلزی به‌عنوان مثال در فلزی یک نوشابه کمک گرفت. پس از پوشاندن در شمع نوبت به آن می‌رسد که طبق ذوق و سلیقه هنری خود به تزئین و رنگ‌آمیزی شمع لامپی بپردازیم.

ساخت شمع با خالی کردن
ساخت شمع با خالی کردن لامپ

نقاشی‌کردن روی لامپ

نقاشی‌کردن تصاویر زیبا و چشم‌نواز بر روی لامپ‌های سوخته و بی‌مصرف از دیگر راه‌های جالبی است که می‌توانیم از طریق خالی کردن لامپ و به ‌کار‌ بردن کمی ذوق و هنر و خلاقیت اشیایی جالب و کاربردی با آنها درست کنیم و سپس از تماشای کاردستی‌های زیبای خود لذت ببریم.

هر چند نقاشی‌کردن و رنگ‌آمیزی بر روی سطح شیشه‌ای یک لامپ به‌طور معمول کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما در عین ‌حال روشی است که نسبت به بقیه روش‌های مربوط به تزئین‌کردن و ساختن اجسام جالب و زیبا با لامپ‌های بی‌مصرف نتیجه بهتر و چشمگیرتری را به دنبال دارد و می‌تواند توجه افراد علاقه‌مند به کاردستی‌های خلاقانه را به سمت خود جلب کند.

نحوه‌ی نقاشی کردن برروی لامپ

برای نقاشی‌کردن بر روی لامپ‌های سوخته می‌بایست علاوه بر آگاهی از طریقه خالی کردن لامپ با شیوه انجام نقاشی بر روی سطوح شیشه‌ای نیز آشنایی کافی داشته باشیم. همچنین برای نقاشی بر روی سطح شیشه‌ای لامپ باید وسایل لازم برای انجام آن را تهیه کنیم. لازم‌به‌ذکر است برای نقاشی‌کردن و خلق تصاویر زیبا بر روی لامپ‌های سوخته باید رنگی استفاده شود که به‌طور ثابت بر روی سطح شیشه‌ای لامپ باقی مانده و از روی آن پاک نشود.

بر طبق ذوق و سلیقه شخصی می‌توان لامپ حبابی را به‌صورت تک‌رنگ یا ترکیبی از چند رنگ دلخواه رنگ‌آمیزی و نقاشی کرد. همچنین طرح‌های زیادی وجود دارد که هر کس می‌تواند با توجه به علایق شخصی خود برای نقاشی بر روی لامپ به کار برده و آن را به عنوان وسیله‌ای دکوری به بهترین شکل ممکن تزئین نماید.

ساخت کاردستی‌های فانتزی با خالی کردن لامپ های سوخته

به کمک خالی کردن لامپ‌های پرمصرف سوخته‌ای که به ظاهر دور‌انداختنی و بی‌مصرف شده‌اند می‌توان اشکال زیبا و فانتزی جالبی را برای کودکان تهیه کرد و از این اشیای تزئینی زیبا و بی‌بدیل برای تزئین اتاق آن‌ها استفاده نمود. به این منظور بهتر است از رنگ‌های روشن و شادی استفاده کنیم که برای کودکان جذاب و هیجان‌انگیز بوده و بیشتر مورد توجه آنها قرار می‌گیرد.

همچنین خوب است برای ساخت این کاردستی‌های مبتکرانه از خلاقیت خود آنان نیز بهره بگیریم تا آن‌ها نیز از سنین پایین یاد بگیرند که به وسیله اشیایی که در ظاهر بی‌مصرف به نظر می‌رسند می‌توان چه وسایل تزئینی زیبا، ساده و ارزان‌قیمتی را تهیه کرده و از آن برای تزئین اتاق کودک، اتاق خواب و غیره استفاده نمود. اشکال متنوع و زیادی را می‌توانیم بعد از خالی کردن لامپ‌های پرمصرف حبابی تهیه کنیم از جمله شکلک‌های جالب و زیبایی مانند آدم برفی، زنبور، پنگوئن، بالن و هر چیزی که با شکل حباب‌گونه این نوع از لامپ‌ها تناسب داشته باشد.

ساخت کاردستی‌های فانتزی
ساخت کاردستی‌های فانتزی

ساخت اشیای دکوری با لامپ به‌وسیله چسباندن

یکی دیگر از دیگر روش‌هایی که می‌توان به‌واسطه خالی کردن لامپ اشیای دکوری جالب و زیبایی را درست کرد چسباندن تکه‌های پارچه و کاغذ و امثال اینها بر روی سطح خارجی لامپ‌های حبابی سوخته و بی‌مصرف است.

این کار اگر‌‌ چه نسبت به برخی از روش‌های دیگر ساخت وسایل تزئینی با لامپ‌ها وقت‌گیرتر می‌باشد اما حاصل کار آن در نهایت کاردستی شیک و زیبایی را برای ما به ارمغان خواهد آورد.

هر چیزی را که دم دستمان است و برای تزئین و زیباسازی روی لامپ می‌تواند مناسب باشد به‌منظور چسباندن و تزئین کردن سطح خارجی لامپ‌های سوخته و بی‌مصرفی که در منزل داریم می‌توانیم به کار ببریم.

چیزهایی که می‌توان بعد از خالی کردن لامپ برای چسباندن بر روی آن‌ها استفاده کرد مواردی از قبیل اکلیل‌های رنگی، تکه پارچه‌های رنگی، انواع و اقسام کاموا، کاغذهای رنگی و حتی تکه‌های کیسه گونی است.

برای چسباندن این موارد بر روی لامپ می‌توان از چسب قطره‌ای و یا چسب حرارتی استفاده کرد. این که چه طرح و شکلی را بر روی لامپ ایجاد کرده و وسیله‌ای دکوری از آن بسازیم به سلیقه، حوصله و ظرافتی بستگی دارد که در نظر داریم برای انجام کار هنری خود به خرج دهیم. برای تزئین سطح خارجی لامپ می‌توانیم حتی از هنر بافندگی نیز استفاده کنیم.

کلام آخر

به پایان مقاله رسیدیم؛ امیدواریم لذت برده باشید.

شما می‌توانید جهت خرید و فروش انواع لوازم الکرونیکی از جمله لامپ، لوستر و غیره به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

تبلیغات
vasetpet-content

13 دیدگاه دربارهٔ «چگونه سر لامپ را باز کنیم و آن را خالی کنیم؟»

  1. سلام ممنونم از این مطالب خوب و عالی من همیشه دنبال آیت بودم که لامپ را خالی کنم و با این مطالبی که شما در اختیار ما قرار دادید موفق به ساخت یک تنگ ماهی شدم.

  2. چه ایده های جالبی
    چقد راحت و ساده و کم هزینه میشه خونه یا محل کار رو زیباتر کرد.
    ممنون.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *