تشخیص رژ لب بدون سرب

تشخیص رژلب بدون سرب

در اکثر رژلب‌ها سرب وجود دارد پس استفاده از رژلب می‌تواند سلامت شمارا به خطر بی اندازد. شما باید چگونگی تشخیص رژلب بدون سرب را بیاموزید و آن را به کار ببرید. رژلب یکی از لوازم‌آرایش پرطرفدار و رایج در کل دنیا است که تقریباً تمامی بانوان از آن استفاده می‌کنند. چشم‌ها و لب‌ها مهم‌ترین و حساس‌ترین عضوهای صورت هستند. بیشترین لوازم‌آرایش هم برای این دو عضو است که تأثیر زیادی بر زیبایی چهره دارند. بهتر است در انتخاب لوازم آرایشی مناسب بسیار دقت کنید.

در این راستا، مطالعه مقاله راهنمای خرید لوازم آرایشی نیز می‌تواند به شما کمک کند.

خرید رژلب از داروخانه

یکی از راه‌های تشخیص رژلب بدون سرب این است که آن‌ها را از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. توجه داشته باشید که رژلبی که به شما می‌دهند باید بسته‌بندی‌شده باشد. شما باید بعد از استفاده از تستر موجود در فروشگاه‌ها روی دست، دستتان را به‌سرعت بشویید.

بعضی‌اوقات زمانی که شما در انتخاب رنگ رژلب دچار تردید می‌شوید، به شما پیشنهاد می‌شود که رژلب تستر را روی لبتان امتحان کنید.

بهتر است شما این کار را انجام ندهید زیرا غیربهداشتی است و می‌تواند آلودگی‌ها را وارد بدن شما کند. اگر مشتری قبلی که از تستر استفاده کرده است دچار تب‌خال باشد این ویروس به شما هم انتقال داده شود.

رژلب‌های سالم

آن دسته از بانوانی تشخیص رژلب بدون سرب برایشان سخت است و به‌طور دائمی از رژلب استفاده می‌کنند، می‌توانند روزانه با استفاده از وازلین و عسل لب‌های خود را مرطوب کنند. استفاده از این روش ضمن حفظ سلامت، به لب‌ها شادابی و طراوت هم می‌بخشد.

تشخیص رژ لب بدون سرب
استفاده از رژ لب

تشخیص رژلب بدون سرب در خانه

ابتدا شما باید مقداری از رژلب را روی دستتان بزنید و سپس یک انگشتر طلا را روی رژلب بکشید. اگر رنگ رژلب روی پوست به مشکی تغییر کرد پس رژلب شما دارای سرب است.

اثرات لوازم آرایشی

در طی سال‌های گذشته، به دلیل پیگیری‌های بی‌وقفه برای زیباسازی فردی و افزایش شدید تبلیغات محصولات در رسانه‌های الکترونیکی، استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی در سراسر جهان با سرعت نگران‌کننده‌ای در حال افزایش است.

همانطور که می‌دانید مراقبت از پوست اهمیت خاصی دارد. بیشتر محصولات آرایشی مستقیماً روی پوست انسان قرار می‌گیرند. درحالی‌که پوست یک مانع محافظتی ایجاد می‌کند، برخی از مواد موجود در محصولات آرایشی قادر به نفوذ به پوست و رسیدن به اندام‌های داخلی حیاتی از طریق گردش سامانه‌ای هستند.

محصولات آرایشی که به غشاهای مخاطی زده می‌شوند بیشتر خطرناک هستند، به‌عنوان‌مثال در محصولات لب ازجمله رژلب‌ها علاوه بر این خطرات، خطر خوردن مستقیم رژلب با خوراکی نیز وجود دارد. این اتفاق می‌تواند اثرات منفی مواد شیمیایی آن را تشدید کند.

تخمین زده‌شده است که یک زن در طول زندگی خود ناخواسته ۱.۸ کیلوگرم رژلب می‌خورد! یعنی هنگامی‌که زنی لب‌های خود را می‌خورد، می‌تواند سرب را از رژلب بلع کند. سرب می‌تواند خطرات جدی مانند، مسمومیت حاد و مزمن و تغییر پاتولوژی اندام‌ها ایجاد کند. همچنین این ماده خطرناک می‌تواند باعث بیماری در سیستم قلبی عروقی، کلیه، استخوان و کبد شود و حتی مقدار بیش‌ازحد آن ممکن است در بدن انسان باعث سرطان شود. سرب همچنین با سقط ‌جنین و کاهش قدرت باروری در مردان و زنان در ارتباط است. در زنان باردار، سرب می‌تواند از طریق جفت وارد مغز جنین شود.

پاک کردن رژلب

پس از یادگرفتن نحوه تشخیص رژلب بدون سرب به بررسی چگونگی پاک کردن آن می‌پردازیم.

یکی از روش‌هایی که می‌تواند به تأثیر سرب رژلب کمک کند، نحوه پاک کردن صحیح آن است. روش اول که رایج‌ترین روش است، استفاده از دستمال نرم و مواد مخصوص پاک کردن رژ است. این روش سلامت پوست لب را تضمین می‌کند.

پاک کردن
پاک کردن رژ لب با استفاده از دستمال مرطوب

برای این کار شما می‌توانید از روغن‌های معدنی، نرم‌کننده پوست یا وازلین استفاده کنید. شما باید از دستمال نرم و نازک استفاده کنید و با حرکت دورانی دست، به‌آرامی رژ را از روی لب پاک‌کنید. بعدازآن دستمال را با آب سرد بشویید و دوباره لب‌هایتان را پاک‌کنید. بعد از پاک کردن رژلب از مرطوب کننده لب و مواد طبیعی برای مرطوب کردن لب‌ها استفاده کنید.

سایر روش‌های تشخیص رژلب بدون سرب

یکی از روش‌های تشخیص رژلب بدون سرب این است که بعد استفاده از آن به حالت لب‌هایتان توجه کنید. اگر رژلب شما باعث خشک و پوسته‌پوسته شدن لب شما شود احتمالاً در آن مقداری سرب وجود دارد.

یکی دیگر از روش‌های تشخیص رژلب بدون سرب توجه به قیمت و برند آن است. اگر از سرب در رژلب استفاده‌شده باشد یعنی رژلب با مواد کم کیفیت ساخته‌شده و درنتیجه قیمت کمتری خواهد داشت. رژلب بدون سرب از مواد باکیفیتی ساخته‌شده است پس درنتیجه قیمت تمام‌شده آن بیشتر خواهد بود؛ بنابراین رژلبی از برند و فروشگاه معتبر تهیه کنید تا به حفظ سلامت شما کمک کند.

مضرات رژلب سرب‌دار

سرب ماده‌ای بسیار سمی است که از طریق پوست جذب بدن می‌شود. درصد بالایی از رژلب‌ها دارای موادی مانند پلی‌اتیلن، اکسید آهن، دی‌اکسید تیتانیوم هستند که خطر ابتلا به سرطان‌های ریه و سینه را بالا می‌برد.
سرب موجود در رژلب‌ها می‌تواند باعث آسیب‌های مغزی، افزایش رژلب و مشکلات کلیوی باشد.
رژلب قرمز نسبت به دیگر رنگ‌های رژلب آسیب‌رسانی بیشتری دارد. رنگ‌دانه‌های قرمزی که در رژلب وجود دارد می‌تواند آسیب‌های بیشتری به بدن وارد کند. ممکن است رژلب‌ها مشکلاتی برای کلیه‌ها، کبد و حتی گلبول‌های سفید خون به وجود بیاورد. همانطور که گفته شد اهمیت تشخیص رژلب بدون سرب بسیار بالا است.

تشخیص رژ لب بدون سرب
مضررات استفاده از رژ لب سرب دار

ترکیبات موجود در رژ لب

فرمول‌های که در خیلی از محصول‌ها مانند رژلب و لاک ناخن یافت می‌شوند، باعث التهاب و تحریک پوست می‌شوند و در صورت استفاده بیش‌ازحد تأثیرات مضری خواهند داشت. رنگ‌های شیمیایی که در محصولات آرایشی به‌خصوص در رژلب‌ها استفاده می‌شود، در صورت رعایت نکردن استانداردهای سازمان بهداشت، می‌توانند مشکل‌ساز باشند.

گاهی بی‌رنگ‌های شیمیایی برای ساخت یکرنگ خاص باهم ترکیب می‌شوند که می‌توانند علاوه بر عوارض پوستی، عوارض متعدد داخلی نیز داشته باشند. رژلب‌ها در طول روز چندین بار تمدید می‌شوند و احتمال اینکه با خوردن مواد غذایی مقداری از آن‌ها وارد بدن شود بسیار زیاد است، به‌این‌علت می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

چگونه رژلب کمتری وارد بدن کنیم؟

مواد شیمیایی که در لوازم‌آرایشی مانند رژلب وجود دارند، از دو طریق وارد بدن انسان می‌شود. بخشی از این مواد از طریق تنفس وارد بدن شده و بخشی از آن مانند رژلب از طریق خوردن وارد می‌شود. یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود کمتر رژلب بخورید این است که این است که کمتر به لب‌ها زبان بزنید. تشخیص رژلب بدون سرب نیز خطرات ناشی از خوردن رژ لب را کاهش می‌دهد.

زمانی که طعم رژلب را احساس کنید یعنی مقداری از آن روی زبان شماست و در حال وارد شدن به دستگاه گوارش است. توجه داشته باشید زمانی که رژلب دارید از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌ها خودداری کنید. حتماً قبل از خوردن، رژلب خود را پاک‌کنید.

سرب رژلب با شما چه می‌کند؟

سربی از طریق مواد آرایشی مانند رژلب وارد بدن می‌شود، می‌تواند وارد جریان گردش خون شود. به‌مرور این سرب اضافی به بافت های نرم بدن به‌خصوص سلول‌های مغزی وارد می‌شود. مقدار بالای سرب باعث ازکارافتادن کلیه و صدمه دائمی به مغز می‌شود.

تشخیص رژ لب بدون سرب
رژ لب بدون سرب

در بزرگ‌سالان افزایش مقدار سرب در خون می‌تواند احتمال افزایش فشارخون را در آن‌ها بیشتر کند. احتمال انتقال سرب از طریق مادر به جنین نیز وجود دارد. کودکان تحت تأثیر سربی که پیش از تولد وارد بدن آن‌ها شده است می‌توانند دچار آسیب‌های روانی و عصبی شوند. بیشترین آسیب سرب در بدن کودکان بر رفتار، IQ و دقت آن‌ها است. تحقیقات در اروپا نشان می‌دهد که ۸۵ درصد سرب از طریق لوازم‌آرایشی به بدن می‌رسد؛ درحالی‌که فقط ۷ درصد سرب از طریق آب، ۵ درصد از طریق غذا و ۳ درصد از طریق هوا وارد بدن انسان می‌شود.

رژلب‌های بدون سرب

مشکل وجود سرب در رژلب چیز جدیدی نیست! اما نکته مهم این است که مسئله آن‌قدر جدی است که FDA خبری نگران‌کننده را منتشر کرده است که بیش از ۷۰ در صد از رژلب‌ها دارای سرب هستند. مقدارسرب موجود در این رژلب‌ها بالای ۳.۰۶ درصد است. جالب است بدانید که تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که بسیاری از برندهای رژلب‌های معروف هم دارای سرب هستند.

کلام آخر

به پایان مقاله رسیدیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله روش‌های تشخیص رژلب بدون سرب را یاد گرفته باشید. همچنین دقت کنید که در هنگام خرید لوازم‌آرایشی با دقت برچسب محصول را مطالعه فرمایید. فراموش نکنید که اپلیکیشن واسط کالا مناسب‌ترین گزینه برای خریدوفروش کالاهای دست‌دوم شما با نازل‌ترین قیمت‌ها است. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:

sciencedirect.com

tandfonline.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *