انواع نژاد کبوتر

انواع نژاد کبوتر

کبوترها نژادهای مختلفی دارند؛ ممکن است اهلی یا وحشی باشند. همه‌ی کبوتران اهلی از نسل کبوتران چاهی هستند. کبوترها در دسته‌های متنوعی همچون دسته‌ی سود ده، دسته‌ی فانتزی، دسته‌ی پروازی یا دسته‌ی خانگی تقسیم بندی می‌شوند. دسته‌ی سود ده عمدتاً برای گوشتشان پرورش داده می‌شوند. دسته‌ی فانتزی دسته‌ای است که کبوترها به دلیل رنگ‌های زیبایشان در این دسته جای می‌گیرند. دسته‌ی پروازی یا خانگی که این دسته احتمالاً محبوب‌ترین دسته‌ی کبوتران است. کبوترهای مسابقه‌ای در این دسته جای می‌گیرند.
در ادامه‌ی این مقاله انواع نژاد کبوتر معرفی می‌شود. هر یک از این نژادها می‌توانند در یکی از دسته‌های گفته شده قرار بگیرند. با ما همراه باشید.

نژاد شاهی

یکی از انواع نژاد کبوتر، کبوتر شاهی (king) است.

پرورش‌دهندگان با استفاده از پرورش انتخابی این نژاد را به وجود آورده‌اند.

این نژاد از نسل کبوتر چاهی (columba livia) است؛ آن‌ها اندازه‌ی بزرگی دارند؛ از دسته‌ی کبوتران گوشتی و سود ده هستند.

آن‌ها از تلاقی چهار نژاد داشس (Duchess) هومر (Homer)، مالتز (Maltese) و رانت (Runt) به وجود آمده‌اند. پرورش‌دهندگان نژاد داشس را به دلیل زیبایی‌اش انتخاب کرده‌اند.

نژاد هومر را به دلیل هوشیاری، نژاد مالتز را به دلیل سبکش و نژاد رانت به دلیل جثه و اندازه‌ی بزرگش انتخاب شد. این نژاد به طور متوسط ۵۷۰ گرم وزن دارد. بعضی از آن‌ها می‌توانند بیشتر از ۹۰۰ گرم هم‌وزن بگیرند.

این نژاد رنگ‌های مختلفی دارد؛ طبیعتی آرام دارند و می‌توانند حیوانات خانگی خوبی باشند.

کبوتر یعقوبی

یکی از انواع نژاد کبوتر، کبوتر یعقوبی (Jacobin) نام دارد.

این کبوتر اندازه‌ی متوسطی دارد. آن‌ها به اندازه‌ی کبوترهای مسابقه‌ای تنومند نیستند. پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب مسابقه کبوتران را از دست ندهید.

کاملاً لاغر هستند و قد بلندی دارند. مشخصه‌ی این کبوتر پرهای دور گردنش است. این پرها اطراف سر کبوتر را می‌پوشانند.

یعقوبی
کبوتر یعقوبی

کبوتر بخارا

یکی از انواع نژاد کبوتر، کبوتر بخارا (Bokhara Trumpeter) است.

مشخصه‌ی این کبوتر پرهای بلند اطراف پا است. این پرنده بر روی سرش نیز کاکل دارد.

آن‌ها به دلیل صدای جالبشان معروف هستند. اندازه‌ی آن‌ها متوسط است و گردنشان کوتاه است. با این حال بدنی کشیده، بال‌های ضخیم، عریض و تنومندی دارند.

متوسط وزن این نژاد تقریباً ۳۷۰ گرم است.

رنگ پرهای پرنده به رنگ نوکش است.

این نژاد طبیعت آرامی دارد. ممکن است بعضی از آن‌ها تنبل باشند؛ معمولاً پرواز نمی‌کنند.

طول عمر آن‌ها بین ۵ تا ۷ سال است. این کبوترها حیوانات خانگی بسیار خوبی هستند.

آن‌ها در رنگ‌های مشکی، آبی، خال‌خالی آبی، سفید، زرد و قرمز وجود دارند.

کبوتر بلندپرواز ایرانی

یکی دیگر از انواع نژاد کبوتر، کبوتر بلندپرواز ایرانی است. زادگاه این کبوتر کشور ایران است.

این کبوتر بومی شهرهای کاشان، قم و به خصوص تهران است. این نژاد برای مسابقات پرواز پرورش داده می‌شود. در اروپا به این کبوتر پرشین گفته می‌شود. در ایران به این کبوتر تهرانی هم گفته می‌شود. رنگ‌های مختلفی دارند؛ بعضی از آن‌ها کاکل دارند. اندازه‌ی این کبوتر کوچک است و بسیار قوی و مقاوم هستند.

آن‌ها در شروع پرواز به سرعت ارتفاع می‌گیرند. گزارش شده که تا ۸ و حتی ۱۰ ساعت هم پرواز کرده‌اند.

پرواز این کبوتر بسیار منحصر به فرد است؛ بسیار خوب پرواز می‌کنند. به قدری ارتفاع می‌گیرد که با چشم نمی‌توان آن را مشاهده کرد. دفعات بال زدن آن‌ها برای اوج گرفتن و معلق ماندن از بسیاری از انواع نژاد کبوترها کمتر است. این کبوترها می‌توانند حیوانات خانگی خوبی باشند.

مطلب نژادهای کبوتر در شهرهای ایران بسیار جذاب و خواندنی است، پیشنهاد می‌کنیم آن را از دست ندهید.

کبوتر لاهور یا شیرازی

یکی از انواع نژاد کبوتر، کبوتر لاهور (Lahore) نام دارد.

زادگاه این کبوتر لاهور در کشور پاکستان است. این کبوتر طبیعتی آرام دارد. در سال ۱۸۸۰ به آلمان صادر شد و در آنجا بسیار پرطرفدار شد.

این پرنده در شهر شیراز نیز معمولاً دیده می‌شود. در واقع این نژاد مربوط به ایران باستان است.

در زمان قدیم برای گوشت پرورش داده می‌شده است. اکنون به دلیل پرهای زیبا و رنگارنگش پرورش داده می‌شود. این نژاد رنگ‌های زیادی دارد.

لاهور یا شیرازی
کبوتر لاهور یا شیرازی

در واقع لاهور از رنگارنگ‌ترین نژادها است. از گونه‌ی درشت‌اندام کبوترهای اهلی است. با این حال معمولاً از کبوتر شاهی کوچک‌تر است. کبوتر لاهور عمدتاً برای نمایش پرورش می‌یابد. حیوانات خانگی خوبی هستند. معمولاً آرام و خجالتی هستند. نسبتاً مطیع هستند و می‌توان به سرعت آن‌ها رام کرد.

رنگ کبوتر لاهور

رنگ پایه‌ی آن‌ها سفید است. رنگ دوم از سر و بالای نوک شروع می‌شود. از بالای چشم به طوری قوسی دور می‌زند و به پشت گردن می‌رود و تا بال‌ها و دم او ادامه دارد.

قسمتی از بین بال‌های پرنده سفید است. قسمت گردن پرهای زیادی دارد. گونه‌های پرنده برآمده است. در اطراف پا پر دارند. رنگ‌های مختلفی دارند. آن‌ها در رنگ‌های قهوه‌ای، مشکی، قرمز، آبی، خاکستری مایل به آبی، خال‌خالی دیده می‌شوند.

کبوتر مکه

یکی از انواع نژاد کبوتر، کبوتر مکه (Makkah) است.

این کبوتران در مکه و مسجدالحرام هستند. این کبوترها رنگ‌های خاص دارند. خاکستری‌رنگ هستند. درخششی از رنگ سبز یا بنفش بر روی گردن دارند. بر روی بال‌ها دو خط دارند.

باور مردم راجع به کبوتر مکه

مردم راجع به این پرنده باورهایی دارند. مشخص نیست که این باورها چقدر درست هستند.

مردم می‌گویند که این کبوتر از نسل کبوترانی است که در زمان پیامبر زندگی می‌کرده‌اند. زمانی که پیامبر به همراه ابوبکر به مدینه هجرت می‌کردند، کفار به دنبال ایشان می‌افتند. پیامبر در غار ثور مخفی می‌شوند. به اذن خداوند عنکبوتی در غار تار می‌تند و پرنده‌ای در ورودی غار در یک لانه تخم می‌گذارد.

کفار با دیدن پرنده و تخم‌هایش و عنکبوت و تارش تصور می‌کنند که کسی داخل غار نشده است و به راه دیگری می‌روند.

مردم می‌گویند پرنده‌ای که در ورودی غار بوده کبوتر مکه بوده است. اکنون مردم در مسجدالحرام برای کبوتران غذا می‌ریزند. چرا که غذا دادن به پرندگان و حیوانات در دین اسلام سفارش شده است و تغذیه کبوتر بسیار اهمیت دارد.

انواع نژاد کبوتر
انواع نژاد کبوتر

کبوتر چین‌دار شرقی

این نژاد (Oriental Frill) از طریق پرورش انتخابی به وجود آمده است. زادگاهش کشور ترکیه است. آن‌ها طی سال‌های متمادی و برای سلاطین عثمانی پرورش یافتند. این پرنده نوک بسیار کوتاهی دارد. سرش گرد است. بر روی سرش کاکل دارد. بر روی قفسه‌ی سینه‌اش پرهایی دارد که چین می‌خورند. این پرنده اندازه‌ی کوچکی دارد.

قد کبوتر تقریباً ۳۳ سانتی‌متر است. نمونه‌ی بالغ این کبوتر ۳۱۰ تا ۳۴۰ گرم وزن دارد. آن‌ها حیوانات خانگی خوبی هستند. طبیعت خونگرمی دارند. دنبال صاحبشان به هر جایی می‌روند. بهتر است که این پرنده‌ی اجتماعی تنها گذاشته نشود. میانگین سن این کبوتر ۷ تا ۱۰ سال است البته اگر به خوبی از آن مراقبت شود.

آن‌ها دو نوع محبوب دارند. یکی از این انواع نژاد کبوتر، پرهای سفیدرنگ بیشتری دارد. بدن، صورت، پاها و حتی پرهای پرواز این کبوتر سفید هستند. نوع معروف دیگر می‌تواند رنگ‌های دیگری داشته باشد. اغلب آبی‌رنگ است. بر روی بدن نقش و طرح‌هایی با رنگ خاکی نیز دارد.

کبوتر دمنده

یکی از انواع نژاد کبوتر، کبوتر دمنده (pouter) است. این کبوتر قد بلند و چینه‌دان بزرگی دارد. کبوتر دمنده یک نژاد اهلی است. همه کبوتران اهلی از نسل کبوتران چاهی هستند. نژاد دمنده از ترکیب نژادهای Dutch cropper، Uploper، Parisian Pouter به وجود آمده است. ویژگی این کبوتر پف دادن چینه‌دانش است. معمولاً نرها چینه‌دان را بیشتر پف می‌دهند. نرها این کار را برای جلب توجه پرنده‌ی ماده انجام می‌دهند. این نژاد پاهای بلندی دارد. پرهای صاف اطراف پا را می‌پوشاند. این کبوتر یک کبوتر فانتزی است. استفاده‌ی نمایشی دارد.

طبیعت آرامی دارد. آن‌ها بسیار دوستانه با انسان‌ها رفتار می‌کنند. می‌توانند حیوان خانگی بسیار خوبی باشند. رنگ‌های مختلفی دارد. مشکی، آبی، قرمز، نقره‌ای، زرد و خال‌خالی آبی، خال‌خالی مشکی و … رنگ‌های این پرنده هستند. آن‌ها انواع متفاوتی در اندازه‌های مختلف دارند. این پرنده به خوبی پرواز نمی‌کند. پاهای بلندشان باعث می‌شود در لانه کمی دست و پا چلفتی باشند. ممکن است حتی تخم‌ها را بشکند.

انواع نژاد کبوتر
کبوتر دمنده

کبوتر دم چتری

یکی از انواع نژاد کبوتر، کبوتر دم چتری (Fantail) است. این نوع کبوتر از قدیمی‌ترین نوع کبوتران فانتزی است. تشخیص این نژاد بسیار آسان است. دم آن‌ها، مانند چتر است. زادگاه‌های این کبوتر چین، هند، پاکستان یا اسپانیا است. این نژاد خودش نیز انواعی دارد.

گونه‌های متداول این نژاد عبارت‌اند از:

  • دم چتری هندی
  • دم چتری انگلیسی
  • دم چتری تایلندی

این کبوتر اندازه متوسطی دارد. دم این پرنده ۳۰ تا ۴۰ عدد پر دارد. دم کبوتران دیگر معمولاً ۱۲ تا ۱۴ عدد پر دارد. نژاد دم چتری‌ها رنگ‌های مختلفی دارد. رنگ‌های مشکی، آبی، قرمز، سفید، نقره‌ای، زرد و … از رنگ‌های این پرنده هستند. دم چتری‌ها حیوانات خانگی خوبی هستند.

مقایسه‌ی دم چتری آمریکایی و دم چتری هندی

یکی از گونه‌های متداول این نژاد دم چتری هندی است. یک نوع هم دم چتری آمریکایی نام دارد. دم چتری آمریکایی روی نوک انگشتان پا می‌ایستد و به عقب خم می‌شود. سرش در بین قفسه‌ی سینه و دم کمی فرو رفته است. دم چتری هندی اندازه‌ی بزرگ‌تری نسبت به دم چتری آمریکایی دارد. گونه‌ی هندی کاکل دارد. در اطراف پاها پر دارد.

کبوتر چاهی

کبوتر چاهی (columba livia) یا کبوتر کوهی یک گونه از خانواده‌ی کبوترها است.

این کبوترها اجداد انواع نژاد کبوتر اهلی و کبوتر وحشی (کبوتر اهلی وحشی شده) هستند.

آن‌ها رنگ‌های مختلفی دارند. رنگ بدن آن‌ها خاکستری-آبی است. آن‌ها بر روی بال‌هایشان دو خط سیاه‌رنگ دارند. این دو خط اصلی‌ترین نشانه برای تشخیص کبوتر وحشی از اهلی است. ممکن است کبوترهای دو رگه نیز این دو خط را داشته باشند. این نژاد به خوبی پرواز می‌کند و می‌تواند ارتفاع زیادی بگیرد.

انواع نژاد کبوتر
کبوتر چاهی

لانه‌سازی کبوتران چاهی

کبوتران چاهی وحشی بر لبه‌ی صخره‌ها و کوه لانه درست می‌کنند. پرنده‌هایی که در شهر زندگی می‌کنند بر روی ساختمان و کنار پنجره‌ها لانه‌سازی می‌کنند. در حومه‌ی شهرها لانه‌ی آن‌ها را می‌توان زیر پل‌ها، در انبارها و روی صخره‌ها پیدا کرد.

کبوتر رانت

یکی از انواع نژاد کبوتر، کبوتر رانت (Giant Runt Pigeon) است. این نژاد درشت‌اندام است. اولین بار به دلیل چشم‌های قرمزش شناسایی شد. این نژاد رنگ‌های متنوعی دارد. این نژاد هم از نژاد گوشتی است و مانند دیگر نژادهای اهلی اجدادش کبوتران چاهی هستند.

کبوتر جاینت رانت آمریکایی

این نژاد (American Giant Runt) از کبوتران اهلی است. آن‌ها قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین خانواده‌ی کبوترها هستند. از کبوترهای گوشتی هستند. چرا اسم رانت «Runt» برای آن‌ها انتخاب شده است؟ این کبوترها از اسپانیا و فرانسه آمده‌اند. مردم این کشورها به این کبوتر رانت می‌گفتند. رانت در زبان آن‌ها به معنی چیزی است که متداول باشد. در واقع این کبوترهای عظیم‌الجثه برای مردم آن‌ها متداول و معمولی بوده است. این نژاد بزرگ و سنگین است. پرهای زیاد و متراکم دارد. بعضی از این کبوترها بیشتر از یک کیلوگرم و ۴۰۰ گرم وزن داشته‌اند.

رنگ‌های نژاد

در ادامه ی مطلب انواع نژاد کبوتر به رنگ های نژاد جاینت رانت آمریکایی می پردازیم.

خاکستری مایل به آبی

در همه‌ی قسمت‌های بدن این کبوتر پرهای آبی‌رنگ وجود دارد. این رنگ آبی تیره و کمی مایل به خاکستری است. پرهای گردن رنگ تیره‌تری از رنگ آبی هستند. درخششی از رنگ سبز نیز بر روی گردن وجود دارد. بین دو بال قسمت سفیدرنگی وجود دارد. بر روی بال‌ها دو خط رنگی وجود دارد. این خط‌ها به رنگ مشکی هستند. بر روی سر دم خط دیگری وجود دارد. این خط نیز مشکی است و به دو خط قبلی می‌پیوندد. رنگ چشم‌ها طلایی و قرمز یا سفید است. رنگ گردی دور چشم جگری است. رنگ ناخن‌ها، پاها و نوک تیره یا مشکی هستند.

انواع نژاد کبوتر
کبوتر به رنگ خاکستر مایل به آبی

نقره‌ای

یکی از انواع نژاد کبوتر، کبوتر جاینت رانت آمریکایی نقره‌ای است. سرتاسر بدن آن‌ها را پرهای آبی نقره‌ای پوشانده است. رنگ گردن آن‌ها به رنگ سفید یا حنایی است. دو خط بر روی بال‌های آن‌ها وجود دارد. رنگ خط‌ها تیره‌تر از رنگ بدن است. یک خط دیگر مشابه با این خط در کنار آن قرار دارد که به یکدیگر می‌پیوندند. چشم‌ها به رنگ طلایی، قرمز یا سفید است.

سفید

چشم‌ها سفید یا ماسه‌ای رنگ هستند. گردی دور چشم قرمز تیره است. نوک و ناخن‌های انگشتان به رنگ صورتی کمرنگ است.

قرمز

پرهای بدن به رنگ قرمز تیره هست. گردن درخشندگی‌ای از رنگ سبز دارد. نوک و ناخن‌های انگشتان پا به رنگ قهوه‌ای روشن است.

زرد

یکی از انواع نژاد کبوتر، کبوتر جاینت رانت آمریکایی زرد است. بدن به رنگ طلایی تیره است. رنگ‌های کدری از رنگ زرد را دارند. چشم‌ها به رنگ نارنجی، گردی دور چشم قرمز، نوک و انگشتان پا قهوه‌ای روشن است.

رنگ قهوه‌ای مایل به خاکستری

پرهای بدن و نوک و انگشتان پا به رنگ قهوه‌ای مایل به خاکستری هستند. چشم‌ها به رنگ طلایی-قرمز است. گردی دور چشم به رنگ کالباسی است.

رنگ مشکی

رنگ زاغی تیره پرهای بدن و نوک و انگشتان پاها را می‌پوشاند. چشم‌ها قرمز، طلایی و نوک و ناخن‌های پا مشکی هستند.

انواع نژاد کبوتر
کبوتر به رنگ مشکی

کبوتر گریزل

گریزل به واسطه‌ی رنگ‌دانه‌های آبی شناخته می‌شود. یکی از انواع نژاد کبوتر، کبوتر گریزل آبی نام دارد. روی بال‌هایش خط دارد. رنگ بدن به رنگ آبی است. بر روی پرهای آبی خال‌های سفید وجود دارد. این خال‌های سفید تقریباً بر روی نوارها وجود ندارد. رنگ سفید بیشتر روی سر است. رنگ گردن تیره‌تر است. درخششی از رنگ سبز و بنفش دارد. چشم‌های سفید یا نارنجی دارد. نوک و انگشتان پا مشکی یا تیره هستند.

گریزل نقره‌ای

رنگ‌دانه‌ی آبی. روی بال‌ها خط دارند. پرهای بدن به رنگ نقره‌ای هستند. خال‌های سفید بر روی رنگ نقره‌ای وجود دارد. رنگ سفید بیشتر بر روی سر است. رنگ گردن تیره‌تر است و یک درخششی دارد. رنگ چشم‌ها نقره‌ای است و نوک، ناخن‌ها و پاها قهوه‌ای هستند.

قرمز آجری

رنگ‌دانه‌های قرمز دارند. بر روی بال‌ها خط دارند. بدن رنگی از قرمز آجری دارد. خط‌های روی بال قرمز هستند.

درپایان

جالب است بدانید که کبوتران ۳۵۰ نژاد مختلف دارند که شرح همه‌ی آن‌ها در این مقاله نمی گنجند. در این مقاله راجع به کبوتر شاهی، رانت آمریکایی، دم چتری، لاهور، کبوتر بلندپرواز ایرانی، کبوتر بخارا، یعقوبی، دمنده، چاهی، چین‌دار شرقی و… مطالبی به اختصار در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شوند.

شما می‌توانید اجناس دسته دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب در واسط کالا خریدوفروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و مطلب موردنظر خود را در آن جستجو کنید.

پرسش و پاسخ

نژادهای پرورشی یا فانتزی کبوتر کدامند؟

پاسخ: کبوترهای سودمند ، معلق زنهای در حال پرواز و بلند پروازها،کبوترهای صوتی و پر آسیایی، کبوترهای خانگی یا هومر، معلق زن های نمایشی، کبوترهای رنگی، کبوتران دمنده و کراپرزها، چین دارها و جغدها.

آیا می توان کبوتر چین دار شرقی را پرورش داد؟

پاسخ: زیرا پرورش آن با سایر انواع پرندگان زینتی تفاوتی ندارد وفقط باید توجه داشت که مانند تمامی انواع پرندگان زینتی بهتر است که تخم این نوع پرنده را در زیر پرندگان معمولی قرار داد واز آن‌ها جوجه گرفت، زیرا که پرندگان زینتی اصولاً قادر به نگهداری از تخم وجوجه‌آوری نیستند. قیمت آن در بازار متفاوت است ولی معمولاً نژادهای خالص آن بسیار گران قیمت است.

دلیل پرواز نکردن پرنده‌ی زیبای جاکوبین چیست؟

زیرا که پرهای اطراف سر و گردن پرنده دید او را سلب نموده است و قادر به دیدن اطراف خود به شکل صحیحی نیست. هم چنین این عدم دید کافی نوعی ترس و دلهره در او به وجود آورده است که از هر صدایی به راحتی مضطرب شده و امکان قرار دارد، بنابراین پیشنهاد می‌شود حتما از جلو به آنها نزدیک شوید.

منابع مقاله:
Roysfarm.com
Burkesbackyard.com.au

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *