چگونه میتوان اعتماد اسب را جلب کرد؟

آشنایی با نکات طلایی و راه‌های مطمئن جلب اعتماد اسب

کلید هر رابطه‌ای اعتماد است و برقراری رابطه مناسب با اسب دارای اهمیت ویژه‌ای است. اسبی که به صاحب خود اعتماد ندارد ممکن است درنهایت آگاهانه یا سهواً به صاحب خود آسیب بزند. مانند رابطه با حیوانات دیگر، جلب اعتماد اسب، از سخت‌کوشی و صرف وقت زیاد حاصل می‌شود.

یادگیری نحوه جلب اعتماد اسب می‌تواند به شما کمک کند با اعتمادبه‌نفس سوار اسبتان شوید و یک رابطه پایدار با حیوان خود ایجاد کنید. در ادامه با چند راه برای جلب اعتماد اسب آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.

درست نزدیک شدن به اسب

با شیوه‌ی صحیح به اسب خود نزدیک شوید. هنگامی‌که شما برای آموزش به اسبتان نزدیک می‌شود، او مضطرب است.

مهم است که در این وضعیت به‌طور صحیح به او نزدیک شوید. بعضی از اسب‌ها از انسان‌ها که از روبرو به آن‌ها نزدیک می‌شوند، می‌ترسند.

سعی کنید از پهلو به حیوان نزدیک شوید و از تماس مستقیم چشم با او خودداری کنید.

همان‌طور که به اسب نزدیک می‌شوید، دست خود را به سمت پوزه او بگیرید تا اسب بتواند شمارا بو کند.

اگر اسب هنوز ترسیده است، سعی کنید درحالی‌که دست خود را دراز کرده‌اید خم شوید تا حیوان شمارا ببیند و کمی از او فاصله بگیرید.

وقت گذراندن با اسب

زمان بیشتری را با اسب خود بگذرانید. به‌غیراز نظافت، حفظ بهداشت اسب و سوارکاری، چقدر برای او زمان صرف می‌کنید؟ با مشاهده اسب خود در هر بازه زمانی می‌توانید چیزهای زیادی در مورد شخصیت و رفتارشناسی اسب یاد بگیرید. سعی کنید درحالی‌که اسب شما در حال گشت زدن یا تعامل با اسب‌های دیگر است، در همان نزدیکی بنشینید و اجازه دهید او به حضور شما عادت کند. هرروز مدتی را با اسب خود سپری کنید. حتی اگر فقط ۱۰ یا ۲۰ دقیقه وقت داشته باشید، می‌توانید این زمان را به نوازش کردن و یا تیمار او اختصاص دهید.

وقت گذراندن
وقت گذراندن با اسب

صحبت کردن با اسب

با اسب صحبت کنید. بعضی از افراد ممکن است با صحبت کردن با حیوانات حس خوبی به این موضوع نداشته باشند. جالب است بدانید که صحبت با اسب می‌تواند به جلب اعتماد اسب کمک کرده و او را به حضور در کنار انسان عادت دهد.

سعی کنید با لحنی آرام و درعین‌حال قاطعانه با اسب خود صحبت کنید. اسب شما خواهد آموخت که می‌تواند در حضور شما احساس راحتی کند.

قدم زدن با اسب

با اسب قدم بزنید. اگر اسب شما هنوز به شما اعتماد نکرده است، سوارکاری طولانی مدت ممکن است دشوار یا حتی خطرناک باشد! اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید با اسب خود از اصطبل خارج شوید. سعی کنید اسب خود را به یک پیاده‌روی طولانی در جنگل ببرید و او را هدایت کنید. این کار می‌تواند به اسب شما کمک کند تا راحت‌تر به شما اعتماد کند و هدایت شدن توسط شمارا بیاموزد.

استفاده از تکنیک‌های آرام سازی

بخشی از آموزش و جلب اعتماد اسب شامل یادگیری نحوه آرام‌سازی او می‌باشد. مهم نیست که به‌سرعت در این مرحله پیشروی کنید، زیرا با خشونت رفتار کردن با اسبی که به شما اعتماد ندارد می‌تواند منجر به بی‌اعتمادی بیشتر و حتی آسیب دیدن شما شود! هنگامی‌که اسب به لمس کردن شما عادت کرد، در صورت لجبازی یا ترس اسب می‌توانید از روش‌های مختلف دیگر برای کمک به آرام‌سازی اسب استفاده کنید.

می‌توانید کنار سر اسب خود بایستید، رو به همان جهتی که او قرار دارد، قرار بگیرید. طناب را در دست بگیرید و سرخود را به‌آرامی از کمر به سمت پایین خم‌کنید. سر اسب را به‌آرامی با خود هدایت کنید و به سمت پایین بکشید. این کار باعث می‌شود اسب شما آرام شود و از حالت تدافعی خارج شود. باگذشت زمان او می‌بیند که می‌تواند با خیال راحت کنار شما بایستد و به شما اعتماد کند.

پوزه اسب خود را با یک دست بگیرید و به‌آرامی، انگشت خود را به گوشه عقب دهان اسب ببرید. اسب‌ها در آن قسمت از دهان دندان ندارند، اما همچنان مهم است که بااحتیاط پیش بروید. اگر اسب شما به این کار واکنش نشان می‌دهد، هرروز آن را تکرار کنید تا کم‌کم به این کار عادت کند. هنگامی‌که انگشتتان وارد دهانش شد، به‌آرامی و خیلی کوتاه ‌زبان اسب خود را لمس کنید. این حرکت به اسب می‌آموزد که تسلیم شما شود و باگذشت زمان اعتماد او را جلب می‌کند.

نوازش کردن
نوازش کردن اسب

پاداش به آموزش موفق

هر زمان که اسب خود را برای انجام یک کار جدید آموزش می‌دهید و او تلاش می‌کند این چالش را انجام دهد، به او پاداش دهید! حتی اگر او به‌طور کامل و صحیح این کار را انجام ندهد. نکته اصلی این است که به اسب خود بیاموزید اعتماد کردن به شما برایش سودمند است. غذاهای سالم را به‌عنوان پاداش انتخاب کنید. سبزیجات و میوه‌هایی مانند سیب، هویج و کرفس اگر اندازه آن‌ها به‌قدر نیاز کوچک باشد، غذاهای مناسبی برای پاداش و تشویق اسب هستند.

هرگز به اسب خود پیاز، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، بادمجان، فلفل و گیاهانی از خانواده گل شبدر ندهید.
در تغذیه‌ی اسب خود احتیاط کنید. اگر اسب هنوز به شما اعتماد ندارد، ممکن است سعی کند سریع‌تر خوراکی‌ها را بخورد که ممکن است دست شمارا نیز گاز بگیرد. در عوض، غذاها را در یک سطل و یا یک ظرف مناسب به او بدهید.

مقابله با ترس‌های اسب

با ترس‌های اسب خود مقابله کنید. اگر اسب شما اضطراب و ترس خاصی دارد، به‌عنوان‌مثال مانند عبور از آب؛ باید به اسب خود کمک کنید تا با این ترس‌ها مقابله کند. این بدان معنا نیست که شما اسب خود را مجبور کنید که بی‌پروا هر کاری که از آن می‌ترسد را انجام دهد. مجبور کردن اسب برای مقابله با ترس می‌تواند اسب را بترساند و او صدمه‌ای به شما وارد کند. بهترین قسمت در مورد کمک به اسب شما برای مقابله با ترس او این است که او نقش شمارا در این روند به خاطر می‌آورد و به شما اعتماد می‌کند.

با هدایت او به سمت هر چیزی که از آن می‌ترسد اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کنید. به‌طور مثال: برای آرامش اسب خود از تکنیک‌های آرامش استفاده کنید، سپس او را به‌آرامی به سمت آب هدایت کنید. بگذارید آب را تماشا کند و ساحل را استشمام کند. هنگامی‌که احساس راحتی کرد، بگذارید چند لحظه در آب بایستد تا بفهمد تهدیدی برای او نیست.

چگونه میتوان اعتماد اسب را جلب کرد؟
عبور اسب از آب

کنترل ترس‌ خود

ترس‌های خود را کنترل کنید. اگر اسب شما یاد نگرفته است که به شما اعتماد کند، خود شما ممکن است بخشی از مشکل باشید. اسب‌ها اضطراب یک سوارکار را حس می‌کنند. هرگونه تردید از طرف شما باعث می‌شود اسب شما اعتماد و اطمینان خود را نسبت به شما از دست بدهد. سعی کنید با استفاده از تکنیک‌های آرام‌سازی و صدای آرامش‌بخش اما با اعتمادبه‌نفس، با ترس خود از اسب‌سواری و یا ترس از هر چیز دیگری مقابله کنید.

مربی اسب

برای اسب خود یک مربی در نظر بگیرید. اگر به‌سادگی نمی‌توانید اعتماد اسب خود را جلب کنید، ممکن است لازم باشد یک متخصص حرفه‌ای استخدام کنید. مربیان حرفه‌ای می‌توانند دلیل این‌که چرا اسب شما تمایلی به اعتماد به شما ندارد را بیابد و به شما یاد دهند چگونه از این موانع عبور کنید.

گاز گرفتن، لگدزدن و جفتک انداختن همه نمونه‌هایی از رفتار بد اسب است که باید اصلاح شود. این اقدامات به‌طورکلی می‌تواند آسیب جدی به شما یا سایر سواران وارد کند. اگر اسب شما هر یک از این رفتارها را انجام می‌دهد، قبل از هرگونه تلاش بیشتر برای سوارشدن بر اسب خود، با یک مربی اسب واجد شرایط تماس بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله ترک عادت گاز گرفتن اسب را مطالعه کنید.

عادات بد اسب

برخی عادات بد که در اثر بی‌اعتمادی اسب از او سر میزند عبارت‌اند از:

سرباززدن

این حرکت نمونه‌ای است از رجوع اسب به غریزه خود که از یک مورد نگران‌کننده دوری می‌کند. در این حالت، باید به اسب اطمینان خاطری ملایم اما جدی و قطعی داد. این حرکت برای اسب‌هایی که مجاز به بدرفتاری و سرباززدن درگذشته بوده‌اند، حرکتی عادی است.

چگونه میتوان اعتماد اسب را جلب کرد؟
سرباز زدن اسب

رم کردن

عادت بسیار خطرناکی است که بسیاری از اسب‌ها از خود نشان می‌دهند. رم کردن نتیجه بی‌اعتمادی، عدم تناسب یراق و استفاده تند و خشن از دهنه است که حیوان را به درگیری با سوارکار تشویق می‌کند. هنگامی‌که اسب ترسیده است به غریزه رم کردن رجوع می‌کند. حیوان برای این کار نباید تنبیه شود بلکه یک غریزه کاملاً طبیعی است و به اطمینان بخشی نیاز دارد.

زمین انداختن سوارکار

رفتاری است که اسب از آن به‌عنوان روشی برای نپذیرفتن یا تکان دادن فرد متجاوز استفاده می‌کند. در چنین حالتی اسب‌سوارش را به زمین می‌اندازد تا از ناراحتی ایجادشده توسط سوارکار یا یراق خود را رها کند. به زمین انداختن سوار ممکن است نشانه شور و هیجان شدید اسب باشد که امری غیرمعمول نیست. در این حالت باید هشداری سریع به حیوان داد.

بلند شدن

عادت خطرناکی است که حیوان به روی دو پای عقبی خود بلند می‌شود. این حرکت عموماً برای نمایش تسلط است و با آن باید جدی برخورد کر. اسبی که عادت کرده بر روی دو پابلند شود بسیار خطرناک است و بهترین کار سپردن آن به سوارکاران و مربیان بسیار باتجربه است.

موارد مهم در جلب اعتماد اسب

در ادامه با مواردی که برای جلب اعتماد اسب ضروری‌اند آشنا می‌شوید.

غرایز اسب

سوارکاری موفق به آگاهی و درک غرایز طبیعی اسب نیاز دارد. اما حتی قابل‌اعتمادترین حیوان نیز می‌تواند غیرقابل‌پیش‌بینی باشد. این وضعیت هنگامی پیش می‌آید که حیوان احساس می‌کند تحت کنترل است و درنتیجه غرایز طبیعی حیوان خود را نشان می‌دهند.

ارتباط با اسب

هیچ‌گاه قدرت‌های اسب را دست‌کم نگیرید. هر کس که رمان نجواگر اسب اثر نیکولاس ایوانز را خوانده باشد بدون شک می‌تواند توانایی‌های اسب را در شرکت پیدا کردن در الگوهای ارتباطی پیچیده متوجه شود.
درواقع، اگر تابه‌حال با اسبی تماس داشته یا سوار آن شده باشید، متوجه شده‌اید که این حیوان چقدر راغب به پاسخگویی به شماست.

چگونه میتوان اعتماد اسب را جلب کرد؟
برقرار کردن ارتباط خوب با اسب

اسب‌ها در برقراری ارتباط توانایی بالایی دارند. به‌منظور اینکه با موفقیت اسب‌ها را کنترل کرده و سوار شوید، به درک روشنی از خصوصیات و غرایزی که رفتار اسب را موجب می‌شوند، نیاز دارید.

نحوه تماس با اسب

اسب‌ها به‌شدت به حس تماس برای برقراری ارتباط با انسان‌ها و با دیگر اسب‌ها وابستگی دارند. این موضوع درزمانی که اسب به فشار پا و فشار وزن سوارکار پاسخ می‌دهد به‌راحتی مشاهده می‌شود.
تیمارداری متقابل بین اسب‌ها شکلی از همکاری سنتی میان گله‌ها است. اسب‌ها به نشانه دوستی و پذیرش همدیگر را لمس کرده و به هم پوزه می‌مالند. تماس فیزیکی با دیگر اسب‌ها برای بهبود ذهنی اسب شما ضروری است.

حس بویایی اسب

حس بویایی اسب فراتر و حساس‌تر از انسان است. شناختن دوستان از طریق بویایی چه برای حیوان و چه انسان امکان‌پذیر است. این بدان معناست که افراد تربیت‌کننده اسب باید تلاش کنند تا عطرهایی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، یکسان باشند.

همچنین اسب‌ها قادر هستند بوی خطر را که از انسان‌ها متصاعد می‌شود حس کنند. این موضوع تنش ایجادشده را درزمانی که سوارکار یا مربی ترس از خود نشان می‌دهد توجیه می‌کند.

زبان بدن اسب

زبان بدن و صورت ابزارهای اولیه ارتباطی برای اسب‌ها هستند که با این زبان اغلب ترس، کنجکاوی و عصبانیت آن‌ها به نمایش گذاشته می‌شود. در حالت ترس، اسب‌ها اغلب سوراخ‌های بینی خود را گشاد کرده و گوش‌ها را روی سر می‌خوابانند.

از سوی دیگر عصبانیت که حرکات صورت مشابهی دارد نباید با ترس اشتباه گرفته شود. حرکات ناشی از احساس خطر معمولاً با دم سفت کردن همراه است و در مراحل دفاعی با باز کردن دهان و بالا بردن یک‌ پا همراه می‌شود.

ارتباط صوتی اسب

حالات فیزیکی اغلب همراه با ارتباطات صوتی است. خرناس کشیدن که با نگاه خیره و عمیقی همراه است یکی از روش‌های آگاه نمودن دیگر اسب‌ها از احتمال خطراست. امکان دارد با این کار از دیگر اسب‌های گله بپرسند که آیا آن‌ها تهدید به خطر شده‌اند یا نه.

چگونه میتوان اعتماد اسب را جلب کرد؟
ارتباط صوتی با اسب

تعیین نمودن دوست یا دشمن معمولاً به‌وسیله دمیدن شدید در سوراخ‌های بینی مشابه خرناس کشیدن مشخص می‌شود. صدای شیهه مانند شکل دوستانه ارتباط بین اسب‌ها یا با انسانی است که آن را دوست خود می‌دانند.
بیشتر روش‌های ستیز جویانه به شکل جیغ یا زوزه نشان داده می‌شود. حالت دوم جدی‌تر بوده و عمدتاً نشان‌دهنده درگیری‌ای است که رخ خواهد داد.

معرفی خود به عنوان رهبر

خود را به‌عنوان رهبر دسته معرفی کنید. عامل مهم در تعیین رفتار اسب شما این است که خود را رهبر گله قرار دهید. این عوامل به همراه اعتماد داشتن و مطیع بودن، اسب را به سواری دادن و کنترل نمودن او وادار می‌سازد.

پرسش و پاسخ

آیا اسب ها می توانند بشینند؟

پاسخ: اسب معمولا به عنوان یک رفتار طبیعی نمی تواند بشیند، اما آنها می توانند برای نشستن آموزش ببینند. از آنجایی که این موقعیت غیر طبیعی است، برای اسب برای مدت طولانی نشستن ناراحت کننده است.

آیا اسب می تواند با گاز گرفتن انگشت را قطع کند؟

پاسخ: اسب ها به دلیل داشتن دندان های مسطح که مربوط به گیاهخواران است نمی توانند انگشت را قطع کنند اما می توانند به شدت آن را مجروح کنند. قبل از نزدیک شدن به اسب احتیاط کنید.

آیا اسب ها می توانند دو قلو به دنیا بیاورند؟

پاسخ: اسب ها هم می توانند دو قلو بیاورند اما این کار بسیار خطرناک است و ممکن است مادر صدمه ببیند همچنین اکثر کره های دوقلو زود می میرند به همین دلیل اسب های باردار را بررسی میکنند و اگر دو قلو باردار باشند یکی را از بین می برند تا دیگر بتواند زنده بماند.

کلام آخر

جلب اعتماد اسب ممکن است زمان ببرد. به ارتباط خود با او ادامه دهید. به خاطر بسپارید که اگر اسب شما ترسیده بود و شما خواستید که مانع ترس او شوید، حیوان لزوماً نیت و احساس شمارا نمی‌داند پس ممکن است مظطرب شده و یا فرار کند و شمارا درخطر قرار دهد. تلاش و تنش زیاد برای هدایت اسب شرایط را بدتر خواهد کرد. مراقب عکس‌العمل‌های خود باشید.

شما همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با اسب‌ها و سایر حیوانات را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود رادارید، اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.


منابع:
horseandrider.com
horserookie.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *