علت پارس کردن سگ

7 علت پارس کردن سگ و راههای جلوگیری از آن

پارس کردن یک راه ارتباطی سگ است، اما پارس بیش‌ازحد یا خيلي بلند احتمالاً یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که صاحبان آن با سگ‌های خود دارند. این مسئله می‌تواند آزاردهنده باشد. برای پيدا کردن راه‌های جلوگيري از پارس سگ، ابتدا باید علت پارس کردن سگ را مشخص کنید.

علت‌ پارس کردن سگ

سگ‌ها ممکن است در هر موقعیتی ازجمله موقعیت‌های زير پارس کنند:

 • وقتی کسی دم در است.
 • در باغ گربه‌ها یا پرندگان
 • براي افرادی که از کنار خانه رد می‌شوند.
 • وقتی به حال خودشان رها می‌شوند.
 • براي جلب‌توجه شما
 • وقتی حوصله آن‌ها سر رفته است.
 • براي سگ‌ها یا افراد دیگر
 • براي مهمان‌هایی که وارد خانه شما می‌شوند.

بسیار مهم است که در ابتدا علت پارس کردن سگ را تعیین کنید. اگر وقتی‌که سگ تنها می‌ماند پارس می‌کند، برای حل این مشکل بايد با یک مشاور مجرب در رفتارشناسی حیوانات خانگی مشورت کنيد. اگر سگ در هنگام بیرون رفتن به افراد یا سگ‌ها پارس می‌کند، برای بهبود رفتار سگ شما نیاز به یک ارزیابی جامع در تربیت سگ خود داريد.

در ادامه راه‌های جلوگيري از پارس سگ به بياني ساده، آورده شده است. با ما همراه باشيد.

مهمان ناآشنا

بعضی از سگ‌ها وقتی می‌خواهند در مورد چیز خاصی به شما بگویند، زیاد پارس می‌کنند. به‌عنوان‌مثال علت پارس کردن سگ ممکن است به صدا درآمدن تلفن یا زنگ خانه، باشد. این پارس زنگ خطر نامیده می‌شود.
وقتی پستچی یا مهماني می‌آید یا تلفن زنگ می‌خورد، سگ شما بسیار سروصدا می‌کند. به او یاد دهید در این مواقع مشغول به کار ديگري شود.

مهمان ناآشنا
مهمان ناآشنا

اگر سگ شما دوست دارد بازی‌های عمل و عکس‌العملی انجام دهد، سعی کنید به او یاد دهید که چیز دیگری را امتحان کند. درخواست از آن‌ها برای رفتن به رختخواب نیز امری است که می‌توانید برای جلوگيري از پارس سگ، امتحان کنید. این کار سگ را زآنجا دور می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد تا روی یک کاری که قبلاً با آن آشنا بوده‌اند، تمرکز کنند.

همیشه رفتار خوب را با یک پاداش پاسخ دهید. یکی دیگر از مواردی که می‌توانید امتحان کنید ضبط صداهایی است که باعث پارس کردن آن‌ها می‌شود. این صداها را در ابتدا با صداي بسیار کم بگذاريد و به‌تدریج میزان صدا را افزایش دهید. و درهمان‌حال به آن‌ها خوراکي جایزه ‌دهید. این فرآیندی است که تحت عنوان حساسیت‌زدایی و شناخته می‌شود. البته باید در حين آموزش سگ، حیوان خانگی خود را در معرض صدای واقعی قرار ندهید. زمانی را که در انتظار مهمان نيستيد، انتخاب کنيد.

باغ پرندگان

ممکن است علت پارس کردن سگ شما بودن در باغ گربه‌ها یا پرندگان باشد. در این صورت به او یادآوری کنید که اگر از چیزی که باعث پارس کردن می‌شود، دور شود و به شما مراجعه کند، شما به او پاداش می‌دهید.
درنتیجه او به‌جای توجه نسبت به گربه‌ها یا پرندگان به شما توجه می‌کند.

حضور عابران پياده

اگر سگ به افرادی که از کنار خانه رد می‌شوند پارس می‌کند، از طریق مدیریت می‌توانید این مشکل را حل کنید. اگر سگ شما دوست دارد روی طاقچه پنجره بنشیند و به آن‌ها پارس کند، باید دسترسی به نقطه دید آن‌ها را مسدود کنید. سپس یک سرگرمی جایگزین و مناسب‌تر به آن‌ها ارائه دهید.

اگر نمی‌توانید بر سگ خود در باغ نظارت کنید، آن‌ها را آزادانه رها نکنيد! بهتر است آن را مشغول به کاري کنید که باعث حواس‌پرتی آن‌ها از علت پارس کردن سگ، شود.

علت پارس کردن سگ
حضور عابران پياده

پارس در تنهايي

سگ‌ها حیوانات اجتماعی هستند که دوست دارند در گروه‌های خانوادگی زندگی کنند. آن‌ها معمولاً ناراحت می‌شوند، وقتی بیشتر ازحد تنها بمانند. این اضطراب جدایی نامیده می‌شود. ممکن است علت پارس کردن سگ شما تنها ماندن باشد.

اگر سگ شما در این مواقع، زیاد پارس می‌کند احتمالاً برای رسیدگی به این مشکل به کمک یک متخصص نیاز خواهید داشت. با تماس با دامپزشک حیوانات می‌توانید راه‌حل این مورد را پیدا کنید.

جلب‌توجه

ممکن است سگ پارس کند تا توجه شما را جلب کند. هنگامی‌که با سروصدا و توجه، به پارس سگ خود برخورد می‌کنید، با دادن توجهی که درخواست می‌کند، به او جایزه می‌دهید. بهتر است سعی کنید پارس را نادیده بگیرید و منتظر بمانید تا سگ شما سکوت کند.

اگر سگ شما به‌سادگی آرام نمی‌شود، با آرامش از او بخواهید بنشیند یا دراز بکشد. هنگامی‌که آرام شد و پارس خود را متوقف کرد، او را با حرف زدن و نوازش بسیار ستایش کنید. حل اين مشکل جلب‌توجه، همیشه به این سادگی نیست و شاید لازم باشد از متخصصان کمک بگیرید.

پارس کردن به علت بی‌حوصلگی

علت پارس کردن سگ ممکن است خستگی یا بيکاري باشد. بسیاری از سگ‌ها پارس می‌کنند زیرا کار دیگری برای انجام دادن ندارند! دراین‌صورت به کارهای روزمره او نگاه کنيد و وقت‌های خالي را با فعالیت‌ها و بازی‌های مخصوص پرکنید.

ممکن است اوقات فراغت یک قسمت نسبتاً بزرگي از روز سگ شما را تشکيل دهد. راه‌های جلوگيري از پارس سگ در اين حالت اين است که زمان ورزش (پیاده‌روی، بازی در باغ) یا فعالیت‌هاي ذهنی را افزایش دهید. اين فعالیت‌ها به‌راحتی سگ را خسته می‌کند و باعث می‌شود که ديگر پارس نکند.

پارس کردن به علت بی‌حوصلگی
پارس کردن به علت بی‌حوصلگی

پارس به سگ‌هاي ديگر

امکان دارد سگ شما به سگ‌های دیگر پارس کند. این مشکل به یکی از دو دلیلي که در ادامه توضيح داده می‌شود، ایجاد می‌شود. این می‌تواند یک وضعیت من می‌خواهم به شما برسم اما نمی‌توانم، باشد. این پارس به‌عنوان پارس مربوط به ناامیدی شناخته می‌شود. ممکن است مربوط به وضعیت دور شويد، شما من را می‌ترسانید شود که اين وضعيت به‌عنوان پارس مربوط به ترس شناخته می‌شود. در این صورت، بسیار مهم است که از متخصص کمک بگیرید.

پارس به مردم

ممکن است علت پارس کردن سگ وجود مردم باشد. این پارس ممکن است پارس ناامیدی یا ترس باشد. بهتر است با دامپزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

پیدا کردن علت پارس کردن سگ ‌ها همیشه به این آسانی نیست و رفتارشناسان حیوانات اهلی می‌توانند به شما کمک کنند. پارس مداوم و ناامیدی از عدم توانایی برای حل مشکل می‌تواند ناراحت‌کننده باشد، اما به یاد داشته باشید که هرگز احساسات منفی را به سگ انتقال ندهيد. مجازات حیوان خانگی ممکن است به‌طور موقت رفتار را سرکوب کند اما هیچ کاری برای تغییر انگیزه آن انجام نمی‌دهد.

استفاده از قلاده‌های شوک

يکي از سؤالات رايج درجلوگيري از پارس سگ اين است که آیا قلاده‌های شوک الکتريکي واقعاً کار می‌کنند؟ به نظر می‌رسد قلاده‌ شوک يکي از بدترين راه‌های جلوگيري از پارس سگ و البته راه‌حل سريع رفع مشکل باشد. توجه کنید که این ابزار برای رفع دلیل اصلي کار چندانی نمی‌کنند. آن‌ها می‌توانند یک سگ ترسيده را بیشتر ناراحت کنند.

ابزارهای مشابه زیادی وجود دارند که عملکرد اصلی آن‌ها ایجاد وحشت، ترساندن، ایجاد درد یا ناراحتی برای سگ پارس کننده است. درحالی‌که برخی از آن‌ها درواقع ممکن است به‌صورت فوری کار کنند اما متأسفانه آن‌ها فقط برای سرکوب رفتار بدون حل مشکل عمل می‌کنند. علاوه‌براین، آن‌ها با ایجاد استرس و حتی درد براي سگ، می‌توانند بیش‌ازحد به آن صدمه بزنند. بعلاوه، استفاده از این ابزارهای مجازات به پیوند بین شما آسیب می‌رساند. به این معنی که سگ شما در آینده کمتر از دستورات شما پیروی می‌کند.

علت پارس کردن سگ
استفاده از قلاده‌های شوک

با بستن وسیله‌ای مانند قلاده شوک الکتریکی به یک سگ ناراحت، باعث درد و ناراحتي بيشتر آن می‌شوید. بنابراین بسیار مهم است که هنگام پرداختن به راه‌های جلوگيري از پارس سگ، فقط به راه‌حل سریع فکر نکنید بلکه بیشتر بپرسید چرا حیوان خانگی من چنین کاری می‌کند؟

راه‌های جلوگیری از پارس کردن سگ

در ادامه به‌طور خلاصه شش تکنیک برای جلوگيري از پارس سگ آورده شده است. گرچه همه می‌توانند موفق باشند، اما نباید انتظار نتایج معجزه‌آسا را یک‌شبه داشته باشید. هر زمان سگ شما رفتار پارس کردن خود را تمرین کرده باشيد، مدت بیشتری طول خواهد کشید تا آن‌ها روش خود را تغییر دهند.

همیشه این نکات را در ذهن داشته باشید:

 • بر سر سگ خود فریاد نزنید که ساکت باشد زیرا به نظر می‌رسد که همراه با او پارس می‌کنید.
 • خود را مثبت و شاد نگه‌دارید.
 • ثابت‌قدم باشید تا سگ خود را گیج نکنید.
 • هر کس در خانواده شما باید هر بار که سگ شما بی‌دلیل پارس می‌کند، از روش‌های آموزش استفاده کند.
 • شما نمی‌توانید به سگ اجازه دهيد تا هر زمان که خواست پارس کند، زيرا کم‌کم به اين کار عادت خواهد کرد.

از بین بردن علت پارس کردن سگ

آنچه را که سگ از پارس کردن به دست می‌آورند، کشف کنید و آن را بردارید. به سگ خود فرصت ادامه رفتار پارس کردن را ندهید. اگر آن‌ها بر سر افراد یا حیواناتی که از کنار پنجره عبور می‌کنند پارس می‌کنند، با بستن پرده‌ها یا قرار دادن سگ خود در اتاق دیگر این رفتار را مدیریت کنید. اگر هنگامی‌که در حیاط هستند، در مقابل عابران پارس می‌کنند، آن‌ها را به خانه بیاورید.

ناديده گرفتن

اگر فکر می‌کنید سگ شما برای جلب‌توجه شما پارس می‌کند، او را نادیده بگیرید. با آن‌ها صحبت نکنید، آن‌ها را لمس نکنید، حتی به آن‌ها نگاه نکنید. توجه شما فقط به آن‌ها برای سروصدا پاداش می‌دهد. وقتی سرانجام ساکت شدند، حتی زمانی که می‌خواهند نفس بکشند، به آن‌ها جایزه بدهید.

ناديده گرفتن
ناديده گرفتن

برای موفقیت در این روش باید صبور باشید. اگر آن‌ها به مدت یک ساعت پارس کنند و سرانجام آن‌قدر ناامید شوید که فریاد بزنید تا ساکت شوند، دفعه بعدی احتمالاً یک ساعت و نیم پارس می‌کنند. آن‌ها یاد می‌گیرند که اگر فقط به‌اندازه کافی پارس کنند، به آن‌ها توجه خواهید کرد.

هنگامی‌که پارس را متوقف کردند، برگردید، آن‌ها را تحسین کنید و به آن‌ها یک پاداش بدهید. هر زمان که متوجه شدند که سکوت باعث می‌شود به آن توجه کنيد، مدت‌زمانی را که باید ساکت بمانند قبل از پاداش دادن طولانی کنید.
با تغییر در زمان، آن را سرگرم‌کننده نگه‌دارید.

دور کردن محرک

به‌تدریج سگ را به علت پارس کردن آن عادت دهید. این کار را با محرک از فاصله دور شروع کنید. باید آن‌قدر دور باشد که با سگ دیدن آن پارس نکنند. بسیاری از خوراکی‌های خوب را به آن‌ها جایزه بدهید. محرک را کمی نزدیک کنید و به آن‌ها خوراکی دهيد. اگر محرک از دید شما خارج شد، از دادن غذاهای سگ خودداری کنید. شما می‌خواهید سگ شما یاد بگیرد که ظاهر محرک منجر به چیزهای خوب می‌شود. این فرآیند را چندین بار تکرار کنید.

به یاد داشته باشید که ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا سگ شما به شما توجه کند بدون اینکه به سگ ديگري پارس کند.

رفتاری متفاوت

وقتی سگ شما شروع به پارس کرد، از او بخواهید کاری انجام دهد که با پارس سازگاری نداشته باشد. به سگ خود بیاموزید که با چیزی مانند دراز کشیدن روی تخت، در برابر محرک‌های پارس واکنش نشان دهد.

علت پارس کردن سگ
رفتاری متفاوت


به‌طورمثال به تختخواب بیایید و به آن‌ها بگویید به رختخواب خود بروید. قبل از اینکه روی تخت قرار بگیرند در را بازکنید. اگر بلند شدند فوراً در را ببندید. این کار را تکرار کنید تا وقتی‌که در باز می‌شود در رختخواب بمانند. سپس هنگامی‌که سگتان در رختخواب است کسی زنگ خانه را بزند، همين رفتارها را تکرار کنيد. اگر در جای خود باقی ماندند، به آن‌ها پاداش دهید.

خسته نگه‌داشتن سگ!

يکي ديگر از راه‌های جلوگيري از پارس سگ اين است که اطمینان حاصل کنید که سگ شما هرروز به‌اندازه کافی فعالیت جسمی و روحی می‌کند. سگ خسته سگ خوبی است و کمتر از ناراحت یا ناامید پارس می‌کند. بسته به نژاد، سن و سلامتی او، سگ شما ممکن است به چندین پیاده‌روی طولانی و همچنین یک بازی خوب تعقیب توپ نیاز داشته باشد.

تماس با مربی حرفه‌ای

با يک متخصص رفتارشناسي معتبر سگ تماس بگیرید. اگر فکر می‌کنید سگ شما نسبت به غریبه‌ها، اعضای خانواده یا سگ‌های دیگر واکنش نشان می‌دهد، یا اگر در آموزش‌های بالا ناموفق بود، از یک مربی حرفه‌ای مجاز سگ کمک و راهنمايي بگيريد.

پرسش و پاسخ

علت پارس نکردن سگ چیست؟

گاهی سگ شما تلاش برای پارس کردن می کند اما صدایی از او بلند نمیشود. گاهی نیز نژاد اصلی سگ آرام است و شخصیت تهاجمی ندارد که پارس کند. اما اگر هیچکدام از این موارد نبود باید به سلامتی سگ شک کرد و او را درمان کرد.

علت تغییر صدا گرفتگی صدای سگ چه می تواندباشد؟

التهاب حنجره ،مشکلات تنفسی و گلو درد،انسداد به دلیل وجود یک جسم خارجی ، تومور یا غددی در گلوی او ،مشکلات عصبی مانند فلج بودن حنجره و غیره می تواند از دلایل پزشکی پارس نکردن سگ باشد.

چرا سگ های مسن کمتر پارس می کنند؟

به علت کاهش قدت شنوایی ، نسبت به عوامل بیرونی کمتر واکنش نشان می دهند.همچنین زوال عقلی نیز می تواند بر پارس نکردن او تاثیر بگذارد.علاوه بر این تارهای صوتی سگ های مسن نیز با افزایش سن ضعیف خواهند شد.

چرا سگ ها شب ها پارس می‌کنند؟

دلایل و علت پارس کردن سگ در شب تا حد زیادی همان دلایل  پارس سگ که در بالا به آن اشاره شد مانند تنهایی، کلافگی، جلب توجه، هشدار و احساس خطر یا درد و بیماری هستند.

ابزار های کمک کننده به کاهش پارس کردن سگ کدامند؟

از جمله ی این ابزارها می توان به قلاده ضد پارس شوک دهنده و قلاده ضد پارس صوتی اشاره کرد.
قلاده ضد پارس صوتی به صدای پارس سگ، واکنش نشان می دهد و هر وقت که پارس کند، این قلاده از خودش صدایی با تن بالا ایجاد می کند و همین عمل، سبب می شود تا زمانی که قلاده به دور گردن سگ بسته شده است ، پارس نکند.
قلاده ضد پارس شوک دهنده ، به صدا حساس بوده و هر بار که سگ پارس کند، باطری درون آن باعث یک شوک کوچک الکتریکی می شود.

کلام آخر

به پايان مقاله رسيديم، اميدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این حیوانات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم!


منابع:
humanesociety.org

bluecross.org.uk

تبلیغات
vasetpet-content

6 دیدگاه دربارهٔ «7 علت پارس کردن سگ و راههای جلوگیری از آن»

 1. با سلام
  توله سگ میکس دوبرمن با ژرمن دارم که نراست
  و تمام وقت همه را گاز می‌گیرد هم مربی هم اعضا خانواده لطفا بفرمایید چه کنم.درضمن توله ی بنده ۲ماه نیم دارد.ممنون.

  1. سلام دوست عزیز
   سگها از تولگی هنگام بازی کردن ممکنه گاز بگیرن که نوعی سرگرمیه براشون؛ اما شما باید از همون اول جلوی این کار رو میگرفتین تا عادت نکنه.
   الان هم دیر نشده؛ مقاله «https://vasetpet.com/32082/%DA%AF%D8%A7%D8%B2-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D8%B3%DA%AF/» میتونه شما رو برای تربیت سگ راهنمایی کنه.

 2. سلام من یه سگ ماده ۵ماهه دارم.هرکسی در واحدمارو میزند شروع میکنه به پارس کردن وقتی بیرون میبرم عابر راننده وهر کس حتی برای سگ هم پارس میکند وحمله میکنه حتی دو بار دست دوستامو گاز گرفته نمیدونم دلیلش چیه وراه چاره اش چیه..میتونم خودم مهارش کنم یا مربی بگیرم..لطفن راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. سلام آیدا عزیز
   پارس کردن سگ میتونه چند دلیل داشته باشه. بین اینها ببینید کدوشون به حیوون خونگی شما میخورا:
   1-اخطار 2 بازیگوشی- کسالت- جلب توجه- اضطراب و نگرانی
   که من فکر میکنم مورد آخر مربوط به شماست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *