علت پارس کردن سگ

۷ علت پارس کردن سگ و راههای جلوگیری از آن

پارس کردن یک راه ارتباطی سگ است، اما پارس بیش‌ازحد یا خیلی بلند احتمالاً یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که صاحبان آن با سگ‌های خود دارند. این مسئله می‌تواند آزاردهنده باشد. برای پیدا کردن راه‌های جلوگیری از پارس سگ، ابتدا باید علت پارس کردن سگ را مشخص کنید.

علت‌ پارس کردن سگ

سگ‌ها ممکن است در هر موقعیتی ازجمله موقعیت‌های زیر پارس کنند:

 • وقتی کسی دم در است.
 • در باغ گربه‌ها یا پرندگان
 • برای افرادی که از کنار خانه رد می‌شوند.
 • وقتی به حال خودشان رها می‌شوند.
 • برای جلب‌توجه شما
 • وقتی حوصله آن‌ها سر رفته است.
 • برای سگ‌ها یا افراد دیگر
 • برای مهمان‌هایی که وارد خانه شما می‌شوند.

بسیار مهم است که در ابتدا علت پارس کردن سگ را تعیین کنید. اگر وقتی‌که سگ تنها می‌ماند پارس می‌کند، برای حل این مشکل باید با یک مشاور مجرب در رفتارشناسی حیوانات خانگی مشورت کنید. اگر سگ در هنگام بیرون رفتن به افراد یا سگ‌ها پارس می‌کند، برای بهبود رفتار سگ شما نیاز به یک ارزیابی جامع در تربیت سگ خود دارید.

در ادامه راه‌های جلوگیری از پارس سگ به بیانی ساده، آورده شده است. با ما همراه باشید.

مهمان ناآشنا

بعضی از سگ‌ها وقتی می‌خواهند در مورد چیز خاصی به شما بگویند، زیاد پارس می‌کنند. به‌عنوان‌مثال علت پارس کردن سگ ممکن است به صدا درآمدن تلفن یا زنگ خانه، باشد. این پارس زنگ خطر نامیده می‌شود.
وقتی پستچی یا مهمانی می‌آید یا تلفن زنگ می‌خورد، سگ شما بسیار سروصدا می‌کند. به او یاد دهید در این مواقع مشغول به کار دیگری شود.

مهمان ناآشنا
مهمان ناآشنا

اگر سگ شما دوست دارد بازی‌های عمل و عکس‌العملی انجام دهد، سعی کنید به او یاد دهید که چیز دیگری را امتحان کند. درخواست از آن‌ها برای رفتن به رختخواب نیز امری است که می‌توانید برای جلوگیری از پارس سگ، امتحان کنید. این کار سگ را زآنجا دور می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد تا روی یک کاری که قبلاً با آن آشنا بوده‌اند، تمرکز کنند.

همیشه رفتار خوب را با یک پاداش پاسخ دهید. یکی دیگر از مواردی که می‌توانید امتحان کنید ضبط صداهایی است که باعث پارس کردن آن‌ها می‌شود. این صداها را در ابتدا با صدای بسیار کم بگذارید و به‌تدریج میزان صدا را افزایش دهید. و درهمان‌حال به آن‌ها خوراکی جایزه ‌دهید. این فرآیندی است که تحت عنوان حساسیت‌زدایی و شناخته می‌شود. البته باید در حین آموزش سگ، حیوان خانگی خود را در معرض صدای واقعی قرار ندهید. زمانی را که در انتظار مهمان نیستید، انتخاب کنید.

باغ پرندگان

ممکن است علت پارس کردن سگ شما بودن در باغ گربه‌ها یا پرندگان باشد. در این صورت به او یادآوری کنید که اگر از چیزی که باعث پارس کردن می‌شود، دور شود و به شما مراجعه کند، شما به او پاداش می‌دهید.
درنتیجه او به‌جای توجه نسبت به گربه‌ها یا پرندگان به شما توجه می‌کند.

حضور عابران پیاده

اگر سگ به افرادی که از کنار خانه رد می‌شوند پارس می‌کند، از طریق مدیریت می‌توانید این مشکل را حل کنید. اگر سگ شما دوست دارد روی طاقچه پنجره بنشیند و به آن‌ها پارس کند، باید دسترسی به نقطه دید آن‌ها را مسدود کنید. سپس یک سرگرمی جایگزین و مناسب‌تر به آن‌ها ارائه دهید.

اگر نمی‌توانید بر سگ خود در باغ نظارت کنید، آن‌ها را آزادانه رها نکنید! بهتر است آن را مشغول به کاری کنید که باعث حواس‌پرتی آن‌ها از علت پارس کردن سگ، شود.

علت پارس کردن سگ
حضور عابران پیاده

پارس در تنهایی

سگ‌ها حیوانات اجتماعی هستند که دوست دارند در گروه‌های خانوادگی زندگی کنند. آن‌ها معمولاً ناراحت می‌شوند، وقتی بیشتر ازحد تنها بمانند. این اضطراب جدایی نامیده می‌شود. ممکن است علت پارس کردن سگ شما تنها ماندن باشد.

اگر سگ شما در این مواقع، زیاد پارس می‌کند احتمالاً برای رسیدگی به این مشکل به کمک یک متخصص نیاز خواهید داشت. با تماس با دامپزشک حیوانات می‌توانید راه‌حل این مورد را پیدا کنید.

جلب‌توجه

ممکن است سگ پارس کند تا توجه شما را جلب کند. هنگامی‌که با سروصدا و توجه، به پارس سگ خود برخورد می‌کنید، با دادن توجهی که درخواست می‌کند، به او جایزه می‌دهید. بهتر است سعی کنید پارس را نادیده بگیرید و منتظر بمانید تا سگ شما سکوت کند.

اگر سگ شما به‌سادگی آرام نمی‌شود، با آرامش از او بخواهید بنشیند یا دراز بکشد. هنگامی‌که آرام شد و پارس خود را متوقف کرد، او را با حرف زدن و نوازش بسیار ستایش کنید. حل این مشکل جلب‌توجه، همیشه به این سادگی نیست و شاید لازم باشد از متخصصان کمک بگیرید.

پارس کردن به علت بی‌حوصلگی

علت پارس کردن سگ ممکن است خستگی یا بیکاری باشد. بسیاری از سگ‌ها پارس می‌کنند زیرا کار دیگری برای انجام دادن ندارند! دراین‌صورت به کارهای روزمره او نگاه کنید و وقت‌های خالی را با فعالیت‌ها و بازی‌های مخصوص پرکنید.

ممکن است اوقات فراغت یک قسمت نسبتاً بزرگی از روز سگ شما را تشکیل دهد. راه‌های جلوگیری از پارس سگ در این حالت این است که زمان ورزش (پیاده‌روی، بازی در باغ) یا فعالیت‌های ذهنی را افزایش دهید. این فعالیت‌ها به‌راحتی سگ را خسته می‌کند و باعث می‌شود که دیگر پارس نکند.

پارس کردن به علت بی‌حوصلگی
پارس کردن به علت بی‌حوصلگی

پارس به سگ‌های دیگر

امکان دارد سگ شما به سگ‌های دیگر پارس کند. این مشکل به یکی از دو دلیلی که در ادامه توضیح داده می‌شود، ایجاد می‌شود. این می‌تواند یک وضعیت من می‌خواهم به شما برسم اما نمی‌توانم، باشد. این پارس به‌عنوان پارس مربوط به ناامیدی شناخته می‌شود. ممکن است مربوط به وضعیت دور شوید، شما من را می‌ترسانید شود که این وضعیت به‌عنوان پارس مربوط به ترس شناخته می‌شود. در این صورت، بسیار مهم است که از متخصص کمک بگیرید.

پارس به مردم

ممکن است علت پارس کردن سگ وجود مردم باشد. این پارس ممکن است پارس ناامیدی یا ترس باشد. بهتر است با دامپزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

پیدا کردن علت پارس کردن سگ ‌ها همیشه به این آسانی نیست و رفتارشناسان حیوانات اهلی می‌توانند به شما کمک کنند. پارس مداوم و ناامیدی از عدم توانایی برای حل مشکل می‌تواند ناراحت‌کننده باشد، اما به یاد داشته باشید که هرگز احساسات منفی را به سگ انتقال ندهید. مجازات حیوان خانگی ممکن است به‌طور موقت رفتار را سرکوب کند اما هیچ کاری برای تغییر انگیزه آن انجام نمی‌دهد.

استفاده از قلاده‌های شوک

یکی از سؤالات رایج درجلوگیری از پارس سگ این است که آیا قلاده‌های شوک الکتریکی واقعاً کار می‌کنند؟ به نظر می‌رسد قلاده‌ شوک یکی از بدترین راه‌های جلوگیری از پارس سگ و البته راه‌حل سریع رفع مشکل باشد. توجه کنید که این ابزار برای رفع دلیل اصلی کار چندانی نمی‌کنند. آن‌ها می‌توانند یک سگ ترسیده را بیشتر ناراحت کنند.

ابزارهای مشابه زیادی وجود دارند که عملکرد اصلی آن‌ها ایجاد وحشت، ترساندن، ایجاد درد یا ناراحتی برای سگ پارس کننده است. درحالی‌که برخی از آن‌ها درواقع ممکن است به‌صورت فوری کار کنند اما متأسفانه آن‌ها فقط برای سرکوب رفتار بدون حل مشکل عمل می‌کنند. علاوه‌براین، آن‌ها با ایجاد استرس و حتی درد برای سگ، می‌توانند بیش‌ازحد به آن صدمه بزنند. بعلاوه، استفاده از این ابزارهای مجازات به پیوند بین شما آسیب می‌رساند. به این معنی که سگ شما در آینده کمتر از دستورات شما پیروی می‌کند.

علت پارس کردن سگ
استفاده از قلاده‌های شوک

با بستن وسیله‌ای مانند قلاده شوک الکتریکی به یک سگ ناراحت، باعث درد و ناراحتی بیشتر آن می‌شوید. بنابراین بسیار مهم است که هنگام پرداختن به راه‌های جلوگیری از پارس سگ، فقط به راه‌حل سریع فکر نکنید بلکه بیشتر بپرسید چرا حیوان خانگی من چنین کاری می‌کند؟

راه‌های جلوگیری از پارس کردن سگ

در ادامه به‌طور خلاصه شش تکنیک برای جلوگیری از پارس سگ آورده شده است. گرچه همه می‌توانند موفق باشند، اما نباید انتظار نتایج معجزه‌آسا را یک‌شبه داشته باشید. هر زمان سگ شما رفتار پارس کردن خود را تمرین کرده باشید، مدت بیشتری طول خواهد کشید تا آن‌ها روش خود را تغییر دهند.

همیشه این نکات را در ذهن داشته باشید:

 • بر سر سگ خود فریاد نزنید که ساکت باشد زیرا به نظر می‌رسد که همراه با او پارس می‌کنید.
 • خود را مثبت و شاد نگه‌دارید.
 • ثابت‌قدم باشید تا سگ خود را گیج نکنید.
 • هر کس در خانواده شما باید هر بار که سگ شما بی‌دلیل پارس می‌کند، از روش‌های آموزش استفاده کند.
 • شما نمی‌توانید به سگ اجازه دهید تا هر زمان که خواست پارس کند، زیرا کم‌کم به این کار عادت خواهد کرد.

از بین بردن علت پارس کردن سگ

آنچه را که سگ از پارس کردن به دست می‌آورند، کشف کنید و آن را بردارید. به سگ خود فرصت ادامه رفتار پارس کردن را ندهید. اگر آن‌ها بر سر افراد یا حیواناتی که از کنار پنجره عبور می‌کنند پارس می‌کنند، با بستن پرده‌ها یا قرار دادن سگ خود در اتاق دیگر این رفتار را مدیریت کنید. اگر هنگامی‌که در حیاط هستند، در مقابل عابران پارس می‌کنند، آن‌ها را به خانه بیاورید.

نادیده گرفتن

اگر فکر می‌کنید سگ شما برای جلب‌توجه شما پارس می‌کند، او را نادیده بگیرید. با آن‌ها صحبت نکنید، آن‌ها را لمس نکنید، حتی به آن‌ها نگاه نکنید. توجه شما فقط به آن‌ها برای سروصدا پاداش می‌دهد. وقتی سرانجام ساکت شدند، حتی زمانی که می‌خواهند نفس بکشند، به آن‌ها جایزه بدهید.

نادیده گرفتن
نادیده گرفتن

برای موفقیت در این روش باید صبور باشید. اگر آن‌ها به مدت یک ساعت پارس کنند و سرانجام آن‌قدر ناامید شوید که فریاد بزنید تا ساکت شوند، دفعه بعدی احتمالاً یک ساعت و نیم پارس می‌کنند. آن‌ها یاد می‌گیرند که اگر فقط به‌اندازه کافی پارس کنند، به آن‌ها توجه خواهید کرد.

هنگامی‌که پارس را متوقف کردند، برگردید، آن‌ها را تحسین کنید و به آن‌ها یک پاداش بدهید. هر زمان که متوجه شدند که سکوت باعث می‌شود به آن توجه کنید، مدت‌زمانی را که باید ساکت بمانند قبل از پاداش دادن طولانی کنید.
با تغییر در زمان، آن را سرگرم‌کننده نگه‌دارید.

دور کردن محرک

به‌تدریج سگ را به علت پارس کردن آن عادت دهید. این کار را با محرک از فاصله دور شروع کنید. باید آن‌قدر دور باشد که با سگ دیدن آن پارس نکنند. بسیاری از خوراکی‌های خوب را به آن‌ها جایزه بدهید. محرک را کمی نزدیک کنید و به آن‌ها خوراکی دهید. اگر محرک از دید شما خارج شد، از دادن غذاهای سگ خودداری کنید. شما می‌خواهید سگ شما یاد بگیرد که ظاهر محرک منجر به چیزهای خوب می‌شود. این فرآیند را چندین بار تکرار کنید.

به یاد داشته باشید که ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا سگ شما به شما توجه کند بدون اینکه به سگ دیگری پارس کند.

رفتاری متفاوت

وقتی سگ شما شروع به پارس کرد، از او بخواهید کاری انجام دهد که با پارس سازگاری نداشته باشد. به سگ خود بیاموزید که با چیزی مانند دراز کشیدن روی تخت، در برابر محرک‌های پارس واکنش نشان دهد.

علت پارس کردن سگ
رفتاری متفاوت


به‌طورمثال به تختخواب بیایید و به آن‌ها بگویید به رختخواب خود بروید. قبل از اینکه روی تخت قرار بگیرند در را بازکنید. اگر بلند شدند فوراً در را ببندید. این کار را تکرار کنید تا وقتی‌که در باز می‌شود در رختخواب بمانند. سپس هنگامی‌که سگتان در رختخواب است کسی زنگ خانه را بزند، همین رفتارها را تکرار کنید. اگر در جای خود باقی ماندند، به آن‌ها پاداش دهید.

خسته نگه‌داشتن سگ!

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از پارس سگ این است که اطمینان حاصل کنید که سگ شما هرروز به‌اندازه کافی فعالیت جسمی و روحی می‌کند. سگ خسته سگ خوبی است و کمتر از ناراحت یا ناامید پارس می‌کند. بسته به نژاد، سن و سلامتی او، سگ شما ممکن است به چندین پیاده‌روی طولانی و همچنین یک بازی خوب تعقیب توپ نیاز داشته باشد.

تماس با مربی حرفه‌ای

با یک متخصص رفتارشناسی معتبر سگ تماس بگیرید. اگر فکر می‌کنید سگ شما نسبت به غریبه‌ها، اعضای خانواده یا سگ‌های دیگر واکنش نشان می‌دهد، یا اگر در آموزش‌های بالا ناموفق بود، از یک مربی حرفه‌ای مجاز سگ کمک و راهنمایی بگیرید.

پرسش و پاسخ

u003cstrongu003eعلت پارس نکردن سگ چیستu003c/strongu003e؟

گاهی سگ شما تلاش برای پارس کردن می کند اما صدایی از او بلند نمیشود. گاهی نیز نژاد اصلی سگ آرام است و شخصیت تهاجمی ندارد که پارس کند. اما اگر هیچکدام از این موارد نبود باید به سلامتی سگ شک کرد و او را درمان کرد.

u003cstrongu003eعلت تغییر صدا گرفتگی صدای سگ چه می تواندباشد؟u003c/strongu003e

التهاب حنجره ،مشکلات تنفسی و گلو درد،انسداد به دلیل وجود یک جسم خارجی ، تومور یا غددی در گلوی او ،مشکلات عصبی مانند فلج بودن حنجره و غیره می تواند از دلایل پزشکی پارس نکردن سگ باشد.

u003cstrongu003eچرا سگ های مسن کمتر پارس می کنند؟u003c/strongu003e

به علت کاهش قدت شنوایی ، نسبت به عوامل بیرونی کمتر واکنش نشان می دهند.همچنین زوال عقلی نیز می تواند بر پارس نکردن او تاثیر بگذارد.علاوه بر این تارهای صوتی سگ های مسن نیز با افزایش سن ضعیف خواهند شد.

u003cstrongu003eچرا سگ ها شب ها پارس می‌کنند؟u003c/strongu003e

دلایل و علت پارس کردن سگ در شب تا حد زیادی همان دلایل  پارس سگ که در بالا به آن اشاره شد مانند تنهایی، کلافگی، جلب توجه، هشدار و احساس خطر یا درد و بیماری هستند.

u003cstrongu003eابزار های کمک کننده به کاهش پارس کردن سگ کدامند؟u003c/strongu003e

از جمله ی این ابزارها می توان به قلاده ضد پارس شوک دهنده و قلاده ضد پارس صوتی اشاره کرد.u003cbr/u003eقلاده ضد پارس صوتی به صدای پارس سگ، واکنش نشان می دهد و هر وقت که پارس کند، این قلاده از خودش صدایی با تن بالا ایجاد می کند و همین عمل، سبب می شود تا زمانی که قلاده به دور گردن سگ بسته شده است ، پارس نکند.u003cbr/u003eقلاده ضد پارس شوک دهنده ، به صدا حساس بوده و هر بار که سگ پارس کند، باطری درون آن باعث یک شوک کوچک الکتریکی می شود.

کلام آخر

به پایان مقاله رسیدیم، امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این حیوانات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم!


منابع:
humanesociety.org

bluecross.org.uk

6 دیدگاه دربارهٔ «۷ علت پارس کردن سگ و راههای جلوگیری از آن»

 1. با سلام
  توله سگ میکس دوبرمن با ژرمن دارم که نراست
  و تمام وقت همه را گاز می‌گیرد هم مربی هم اعضا خانواده لطفا بفرمایید چه کنم.درضمن توله ی بنده ۲ماه نیم دارد.ممنون.

  1. سلام دوست عزیز
   سگها از تولگی هنگام بازی کردن ممکنه گاز بگیرن که نوعی سرگرمیه براشون؛ اما شما باید از همون اول جلوی این کار رو میگرفتین تا عادت نکنه.
   الان هم دیر نشده؛ مقاله «https://vasetpet.com/32082/%DA%AF%D8%A7%D8%B2-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D8%B3%DA%AF/» میتونه شما رو برای تربیت سگ راهنمایی کنه.

 2. سلام من یه سگ ماده ۵ماهه دارم.هرکسی در واحدمارو میزند شروع میکنه به پارس کردن وقتی بیرون میبرم عابر راننده وهر کس حتی برای سگ هم پارس میکند وحمله میکنه حتی دو بار دست دوستامو گاز گرفته نمیدونم دلیلش چیه وراه چاره اش چیه..میتونم خودم مهارش کنم یا مربی بگیرم..لطفن راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. سلام آیدا عزیز
   پارس کردن سگ میتونه چند دلیل داشته باشه. بین اینها ببینید کدوشون به حیوون خونگی شما میخورا:
   ۱-اخطار ۲ بازیگوشی- کسالت- جلب توجه- اضطراب و نگرانی
   که من فکر میکنم مورد آخر مربوط به شماست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *