آبرسان پوست خانگی

آبرسان پوست خانگی

پوست بیرونی‌ترین لایه بدن است بنابراین نیازمند توجه بیشتری نسبت به سایر اعضای بدن است. عدم توجه به پوست می‌تواند باعث خشک شدن و آسیب‌پذیری آن شود. آبرسانی پوست یکی از راه‌هایی است که برای رفع خشکی و محافظت از پوست استفاده می‌شود. در این مقاله چند آبرسان پوست خانگی را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید بهتر از پوستتان مراقبت کنید. با ما همراه باشید.

در این مقاله به موارد زیر می‌پردازیم

اهمیت آبرسانی پوست

باگذشت سن از ۳۰، پوست آسیب‌پذیر می‌شود و از این سن است که چین‌وچروک‌ها بروز پیدا می‌کنند. پس پوست از سی سالگی نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارد. یکی از راه‌هایی که می‌تواند از بروز چین‌وچروک جلوگیری کند آبرسانی پوست و داشتن تغذیه سالم است. مطالعه مقاله مراقبت از پوست نیز به شما در این زمینه کمک می‌کند.

روش‌های آبرسانی پوست

آبرسانی پوست به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. برای این‌که شما نتیجه بهتری بگیرید بهتر است از همه روش‌ها استفاده کنید.

آبرسانی پوست از طریق هیدرودرمی

هیدرورمی یکی از روش‌هایی است که امروزه در مراکز درمانی و زیبایی برای آبرسانی و تأمین رطوبت پوست از آن استفاده می‌شود؛ اما این کار یک روش موقتی برای آبرسانی پوست است. این روش می‌تواند برای مدت کوتاهی آب موردنیاز پوست را تأمین کند.

در این روش با استفاده از دستگاه هیدرودرمی، ژل آبرسان به سلول‌های خشک‌شده می‌رسد. هیدرودرمی با استفاده از آب، اکسیژن و دیگر گازهای پزشکی در سرعت فوق صوت عرضه می‌شود.

شستشوی پرفشار پوست به‌آرامی انجام می‌شود. این شستشو باعث باز شدن منافذ و از بین رفتن مواد زائدی که به‌صورت طبیعی در پوست ایجادشده‌اند می‌شود.

استفاده از دستگاه هیدرودرمی
استفاده از دستگاه هیدرودرمی

آبرسانی پوست با تغذیه مناسب

قسمت زیاد آبرسانی به پوست از درون بدن رخ می‌دهد و این فقط با تغذیه مناسب است که اتفاق می‌افتد. نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در طول روز کمک بزرگی به آبرسانی پوست می‌کند، اما این کافی نیست زیرا آب ماندگاری کمی در بدن دارد و خیلی سریع دفع می‌شود. برای حفظ رطوبت پوست باید از سبزی‌ها که حاوی مقادیری از آب است استفاده کنید. خوردن میوه و سبزی‌ها برای حفظ و تأمین آب موردنیاز بدن به‌شدت توصیه می‌شود.

آبرسانی پوست از طریق محصولات مراقبتی

محصولات مراقبت از پوست به دو روش می‌توانند به رطوبت پوست کمک کنند. روش اول از طریق حفظ آب طبیعی سلول‌های پوست و روش دوم از طریق نفوذ آب به درون‌پوست است. بعضی از مرطوب‌کننده ها فقط روی سطح پوست می‌نشینند و یک‌لایه محافظ بر روی پوست ایجاد می‌کنند که از تبخیر آب طبیعی موجود در پوست جلوگیری می‌کنند. این مرطوب‌کننده ها چرب هستند پس برای افرادی که پوست چرب دارند توصیه نمی‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله خرید کرم مرطوب کننده را مطالعه کنید.

آبرسان پوست خانگی

حتماً لازم نیست که شما برای آبرسانی پوستتان از روش‌ها و محصولات گران‌قیمت استفاده کنید شما می‌توانید در خانه با چند روش ساده پوستتان را آبرسانی کنید. برای ساخت آبرسان پوست خانگی روش‌های بسیاری وجود دارد که ما در اینجا چند روش را برای شما آورده‌ایم.

آبرسانی پوست با استفاده از سیب‌زمینی

مقداری از سیب‌زمینی رنده شده را با مقداری دم‌کرده بابونه مخلوط‌کنید. زمانی که این ترکیب حالت چسبناک پیدا کرد آن را به پوست خود بزنید، اجازه دهید تا ۱۵ دقیقه روی پوست شما بماند و بعدازآن صورت خود را با آب گرم تمیز کنید.

ماسک سیب زمینی
استفاده از ماسک سیب زمینی

آبرسانی پوست با استفاده از گل‌کلم

یک گل‌کلم را بجوشانید تا به‌طور کامل نرم شود، بعدازاین مرحله آن را بکوبید و سپس آن را به صورتتان بمالید.

آبرسان خانگی برای پوست‎‌های چرب

ماسک آبرسان با موز یک آبرسان فوق العاده برای پوست‌های چرب است. در ادامه روش تهیه آن را برای شما بیان می‌کنیم. با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

مواد موردنیاز

 • یک عدد موز
 • یک قاشق چایی‌خوری عسل
 • یک عدد لیمو (شما می‌توانید از پرتقال استفاده کنید)

طرز تهیه

در ابتدا شما باید موز را له کنید و عسل را به آن اضافه کنید. سه تا چهار قطره آب‌لیمو یا پرتقال در آن بریزید و آن‌ها را باهم به‌خوبی ترکیب کنید. باید دقت کنید که خمیر ماسک نرم و یکدست شود. خمیر را روی گردن و صورتتان بزنید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی پوست بماند. بعد از ۱۵ دقیقه پوست را با آب گرم بشویید. شما می‌توانید برای شستشو از یک لیف نرم استفاده کنید.

آبرسانی مو نیز فواید زیادی دارد که در مقاله فواید آبرسان مو به آن‌ها اشاره شده است. مطالعه آن را به هیچ‌وجه از دست ندهید.

ماسک آبرسان پوست خانگی با تخم‌مرغ و آووکادو

مواد لازم برای این ماسک عبارت‌اند از:

 • نصف میوه آووکادو
 • یک عدد سفیده تخم‌مرغ
 • یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو ترش
آبرسان پوست خانگی
ماسک آووکادو

طرز تهیه

با کمک چنگال آووکادو را له کنید، سپس تخم‌مرغ را جدا و به آووکادو اضافه کنید. آب‌لیمو را در مخلوط بریزید و با دقت هم بزنید. ماسک را به صورتتان بزنید و دقت کنید که وارد چشمتان نشود. اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست بماند، سپس با آب گرم بشویید و با ضربات حوله به‌آرامی خشک‌کنید.

ماسک آبرسان بلغور جو دوسر و آووکادو

مواد لازم برای این ماسک عبارت‌اند از:

 • نصف میوه آووکادو
 • نصف فنجان بلغور جو دوسر

طرز تهیه

ابتدا شما باید بلغور جو دو سر را بپزید سپس با استفاده از یک چنگال آووکادو را له کنید. حالا این دو را باهم ترکیب کنید و آن را روی پوست صورتتان بمالید. اجازه دهید ماسک ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند سپس پوستتان را با آب گرم بشویید و با حرکت ضربه‌ای حوله خشک‌کنید.

نکته

ماسک‌هایی که حاوی آووکادو هستند را می‌توانید هفته‌ای یک‌بار برای پوست چرب استفاده کنید.

ماسک آبرسان با استفاده سس مایونز

مواد لازم برای این ماسک عبارت‌اند از:

 • نصف قاشق غذاخوری سس مایونز
 • یک زرده تخم‌مرغ
 • یک قاشق غذاخوری ماست پرچرب
 • یک قاشق چای‌خوری عسل
آبرسان پوست خانگی
ماسک سس مایونز

طرز تهیه

در ابتدا همه مواد را باهم مخلوط‌کنید. آن‌قدر مواد را باهم مخلوط‌کنید تا کاملاً یکدست شوند. در مرحله بعد مواد را روی پوستتان بزنید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند. بعد از ۲۰ دقیقه ماسک را با آب ولرم بشویید.
استفاده از این ماسک برای افراد دارای پوست چرب اصلاً توصیه نمی‌شود.

ماسک آبرسان پوست با خیار و گلاب

مواد لازم برای این ماسک عبارت‌اند از:

 • پوست خیار
 • مقداری گلاب

طرز تهیه

در ابتدا پوست خیار را رنده کنید و سپس آن را به مدت ۳۰ دقیقه در گلاب قرار دهید. مواد را روی پوستتان بزنید و اجازه دهید مدتی روی پوست بمانند. استفاده از این ماسک به‌صورت روزانه می‌تواند به افزایش آبرسانی پوست و برطرف شدن خشکی آن کمک کند.

ماسک آبرسان پوست با خیار و گلیسیرین

مواد لازم برای این ماسک عبارت‌اند از:

 • یک عدد خیار
 • یک قاشق غذاخوری گلیسیرین

طرز تهیه

ابتدا خیار را رنده کنید و سپس روغن گلیسیرین را اضافه کنید. بهتر است این مواد را هر شب به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بزنید.

ماسک آبرسان آرگان

مواد لازم:

 • ½ فنجان روغن آرگان (شما همچنین می‌توانید روغن جوجوبا یا روغن کنجد مصرف کنید)
 • ½ قاشق چای‌خوری روغن EMU
 • ۴ تا ۶ قطره روغن اساسی (بادرنجبویه، گل شمعدانی، گل رز، بابونه، پالماروزا، رزماری، اسطوخودوس یا نعناع فلفلی)
آبرسان پوست خانگی
آبرسان آرگان

طرز تهیه

یک بطری شیشه‌ای برداشته و روغن آرگان را درون آن بریزید. روغن‌های دیگر را به روغن آرگان اضافه و خوب مخلوط‌کنید. از ترکیب این ماسک آبرسان خانگی برای ماساژ پوست خود استفاده کنید.

چرا از روغن آرگان استفاده کنیم؟

روغن آرگان سبک و مناسب برای پوست‌های خشک است. روغن Emu یک نرم‌کننده طبیعی است که به حفظ شدن رطوبت پوست کمک می‌کند و آن را از درون بهبود می‌بخشد. روغن‌های اساسی (موارد ذکرشده) به‌طور خاص برای بهبود پوست‌های خشک و حساس دارای یک اثر بهبودی هستند.

ماسک آبرسان با خیار و جعفری

مواد لازم:

 • یک عدد خیار
 • ۵ قاشق غذاخوری جعفری
 • ۵ قاشق غذاخوری روغن کنجد

طرز تهیه

در مرحله اول شما باید خیار را له کنید، سپس ۵ قاشق غذاخوری خیار له‌شده را با ۵ قاشق غذاخوری جعفری مخلوط‌کنید، بعدازآن روغن کنجد را به این مخلوط اضافه کنید تا بتواند رطوبت و نرمی به پوست شما ببخشد.
سپس این مخلوط را در بطری بریزید و برای چند روز در یک محل تاریک قرار دهید. بعد از گذشت سه روز آن را به‌صورت خود بزنید و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست شما بماند، سپس آن پوست خود را با آب ولرم بشویید.

نکته

این ماسک برای افرادی با پوست‌های خشک توصیه نمی‌شود.

ماسک آبرسان آلوئه ورا برای پوست خشک

مواد لازم:

 • ۱ فنجان ژل آلوده ورا (از ژل خریداری‌شده در فروشگاه استفاده کنید یا ژل را از برگ آلوئه ورا خارج کنید)
 • ¼ فنجان روغن نارگیل
 • ¼ فنجان روغن بادام
 • ۱۰ قطره روغن اساسی (هر یک از روغن‌های ذکرشده در دستورالعمل‌های بالا را انتخاب کنید)

طرز تهیه

نارگیل و روغن بادام را در بخارآب ذوب کنید. روغن‌ها را در مخلوط‌کن بریزید و اجازه دهید مخلوط سرد شود. روغن‌های اساسی و ژل آلوئه ورا را اضافه کنید. مخلوط‌کنید تا زمانی که یک بافت خامه‌ای به دست آورید. مخلوط را در یک ظرف شیشه‌ای ذخیره کنید. حتی می‌توانید آن را در یخچال نگهداری کنید.

ماسک آلوئه ورا
ماسک آبرسان آلوئه ورا

چرا از این مواد استفاده کنیم؟

آلوئه ورا پوست شمارا مرطوب، آبرسانی می‌کند و التهاب (خارش و لکه‌های خشک) را کاهش می‌دهد. روغن‌های اساسی از عفونت جلوگیری می‌کنند و به بهبود پوست کمک می‌کنند.

ماسک آبرسان عسل و گلیسیرین برای پوست خشک

مواد لازم:

 • ۱ قاشق چای‌خوری عسل
 • ۲ قاشق چای‌خوری گلیسیرین
 • ۱ قاشق چای‌خوری آب‌لیمو
 • ۲ قاشق چای‌خوری چای سبز

طرز تهیه

همه مواد را خوب مخلوط‌کنید. برای مدت چند دقیقه مخلوط را به‌آرامی روی پوست خود ماساژ دهید.
بگذارید یک‌شب بماند. روز بعد آن را بشویید.

برای مراقبت از پوست استفاده از کرم ضد آفتاب بسیار ضروری است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید کرم ضد آفتاب را مطالعه کنید.

چرا از این روش استفاده کنیم؟

گلیسیرین و عسل مرطوب‌کننده‌هایی هستند که پوست شمارا آبرسانی می‌کنند و مرطوب نگه می‌دارند. لیمو پوست شمارا روشن و چای سبز پوست را شفاف می‌کند و عفونت را از بین می‌برد. ممکن است آب‌لیمو برای همه مناسب نباشد، بنابراین ابتدا آن را روی قسمتی از پوست امتحان کنید. اگر بخواهید می‌توانید از اضافه کردن آب‌لیمو کاملاً صرف‌نظر کنید.

کرم آبرسان مغذی برای پوست خشک

مواد لازم:

 • ۳ قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین
 • ۱ قاشق غذاخوری روغن آووکادو
 • ۲ قطره روغن اسطوخودوس
 • ۲ قاشق غذاخوری آب‌معدنی
 • ۱ قطره روغن نعناع

طرز تهیه کرم آبرسان پوست خانگی

برای تهیه این آبرسان پوست خانگی لازم است روغن‌ها را در بخارآب کنید. آب‌معدنی را گرم‌کنید (به صورتی که جوش نیاید) و آرام‌آرام آن را به مخلوط روغن اضافه و هم بزنید. کرم را در یک ظرف شیشه‌ای بریزید و آن را در یک مکان خشک و خنک نگهداری و از آن به‌عنوان کرم روز استفاده کنید.

آبرسان پوست خانگی
کرم آبرسان

چرا از این مواد استفاده کنیم؟

روغن‌های آووکادو و بادام حاوی فیلترهای UV هستند که ضمن مرطوب نگه‌داشتن پوست، از آن در برابر اشعه‌ی مضر UV محافظت می‌کنند. روغن‌های اساسی (اسطوخودوس و نعناع) نیز دارای فاکتور محافظت در برابر آفتاب هستند. این روغن‌ها از پوست شما در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت کرده و پوست شمارا سالم نگه می‌دارند.

آبرسان پوست خانگی برای پوست مختلط

اگر قسمت T صورت شما چرب و قسمت‌های باقی‌مانده خشک و معمولی است شما دارای پوست مختلط هستید. ما در اینجا برای شما چند روش آبرسان پوست خانگی آورده‌ایم.

ماسک آبرسان پوست با هلو

مواد لازم:

 • یک عدد هلوی رسیده
 • مقدار کمی روغن‌زیتون خالص
طرز تهیه ماسک

در ابتدا هلو را رنده کنید و سپس روغن‌زیتون را به آن اضافه کنید. مواد را به پوست بزنید و با انگشت روی پوست خود را با ماسک ماساژ دهید. اجازه دهید ماسک به مدت ۲۰ دقیقه روی پوستتان بماند. ماسک را با آب ولرم بشویید و در آخر چند مشت آب سرد به‌صورت خود بزنید. در این ماسک آبرسان پوست خانگی می‌توانید به‌جای هلو از موز یا آووکادو استفاده کنید.

ماسک آبرسان پوست روغن نارگیل

مواد لازم:

 • یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا
 • یک قاشق غذاخوری کره شیا
 • یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل
طرز تهیه

همه مواد را باهم مخلوط‌کنید. مواد را روی پوست بمالید و اجازه دهید تا ۲۰ دقیقه روی پوست بمانند.
بعد از ۲۰ دقیقه به‌آرامی پوست خود را با آب ولرم بشویید. پوست را با یک حوله نرم به‌آرامی خشک‌کنید.
در آخر کمی مرطوب‌کننده به پوست بزنید تا روند تأثیرگذاری بهتر و سریع‌تر اتفاق بیافتد.

روغن نارگیل
ماسک روغ نارگیل

چگونه یک کرم آبرسان خانگی پوست بسازیم؟

شاید برای شما پرداخت هزینه انواع کرم‌های آبرسان به‌صرفه نباشد ما در اینجا به شما یاد می‌دهیم که چگونه یک کرم آبرسان پوست خانگی بسازید. شما به سه ماده تشکیل‌دهنده (روغن نارگیل، کره شیا + روغن‌زیتون) برای ایجاد یک آبرسان کاملاً طبیعی نیاز دارید. در اینجا یک راهنمای عالی برای انتخاب روغن‌های مناسب برای نوع پوست شما آورده شده است.

روغن بذر گل رز را انتخاب کنید که بوی کم گل آن بسیار باورنکردنی، مرطوب‌کننده، ترمیم‌کننده، ضدالتهاب و کاهش‌دهنده چین‌وچروک است. شما می‌توانید از هر ترکیبی که دوست دارید استفاده کنید تا ترکیب خاص خود را بسازید. ببینید که شما با کدام رایحه ارتباط برقرار می‌کنید و کدام روغن‌ها برای پوست شما بهتر عمل می‌کند.

چرا خودمان آبرسان خانگی درست کنیم؟

ساخت محصولات زیبایی به دست خودمان ایمن‌تر است. متأسفانه، مانند اکثر محصولات زیبایی که در فروشگاه‌ها خریداری‌شده است، تعداد زیادی ماده سرطان‌زا، داروهای برهم زننده هورمون و مواد تحریک‌کننده پوست لیست مواد تشکیل‌دهنده اکثر مرطوب‌کننده ها و آبرسان‌های موجود در بازار امروزاست. همچنین ساختن محصولات زیبایی با دست خود بسیار ارزان‌تر است.

ساخت آبرسان با مواد مغذی و کاملاً طبیعی در ۷ دقیقه!

این آبرسان ساده، ارزان و سالم را برای صورت و بدن خود بسازید. قطعاً این خامه‌ای‌ترین و رؤیایی‌ترین آبرسانی است که تاکنون استفاده کرده‌اید.

آبرسان پوست خانگی
ساخت آبرسان با مواد مغذی

مواد لازم:

 • ۱/۲ فنجان کره شیا
 • ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل ارگانیک
 • ۲ قاشق غذاخوری روغن‌زیتون ارگانیک
 • اختیاری: ۲۰ قطره روغن سازگار باپوستتان

طرز تهیه

همه مواد را به یک‌کاسه شیشه‌ای بزرگ با کناره‌های بالا اضافه کنید. در یک قابلمه ۲ فنجان آب بیاورید تا جوش بیاید. هنگامی‌که آب در حال جوش آمدن است، کاسه شیشه‌ای را در بالا ظرف قرار دهید (روش بن ماری). مراقب باشید تا آب به کاسه وارد نشود. اجازه دهید کره و روغن‌ها ذوب شوند، گاهی اوقات هم بزنید تا به‌خوبی مخلوط شوند.

پس از ذوب شدن و ترکیب شدن مخلوط، کاسه شیشه را بااحتیاط از روی آب برداشته و مخلوط را در ظرف شیشه‌ای بریزید. اجازه دهید مخلوط خنک شود. پس از سرد شدن مخلوط، آن را در یخچال قرار دهید تا کاملاً جامد شود. آن را برداشته و در دمای اتاق نگهداری کنید. برای استفاده، مقداری از آبرسان را حدود به‌اندازه نخود را به پوست تمیز بزنید.

کلام آخر

به پایان این مقاله رسیدیم. . امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. فراموش نکنید که اپلیکیشن واسط کالا مناسب‌ترین گزینه برای خریدوفروش کالاهای دست‌دوم شما با نازل‌ترین قیمت‌ها است. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:
rootandrevel.com
stylecraze.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *