آموزش دستشویی مرغ مینا

آموزش دستشویی به مرغ مینا

نگهداری مرغ مینا در خانه علاوه بر سرگرمی و هیجانات، دردسرهایی نیز برای صاحب خود به همراه دارد. گاهی اوقات مرغ مینای شما روی دست و یا لباس شما مدفوع می‌کند و قطعاً این باعث ناراحتی شما خواهد شد. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا با آموزش دستشویی به مرغ مینا به شما کمک کنیم تا دیگر شاهد چنین اتفاق ناراحت‌کننده‌ای نباشید.

درابتدا باید مرغ مینای شما اهلی‌شده باشد و با صاحب خود ارتباط لازم را برقرار کند. به همین دلیل اگر مرغ مینای شما به‌درستی اهلی نشده می‌توانید مقاله‌ی اهلی کردن مرغ مینا را از سایت واسط پت مطالعه نمایید.

تشخیص زمان دستشویی مرغ مینا

قبل از اینکه بخواهید آموزش دستشویی به مرغ مینا را شروع کنید بهتر است ابتدا بدانید که معمولاً یک مرغ مینا چه موقع از روز را مدفوع می‌کند؟

برای مثال هر موقع که به او غذا می‌دهید ممکن است بلافاصله مدفوع خود را دفع کند. البته این پرندگان معمولاً زمانی که از خواب بیدار می‌شوند، مدفوع می‌کنند.

شاید گفتن این حرف برایتان خنده‌دار باشد اما برای اینکه به او آموزش دهید که در جای مشخص باید مدفوع کند، باید یک هفته منظر بمانید و دقت کنید که او چه موقع مدفوع می‌کند. با این کار شما خواهید دانست که او بیشتر در چه موقع از روزبه دستشویی نیاز دارد.

چمباتمه زدن

برخی از مرغ‌های مینا و پرندگان هرچند دقیقه یک‌بار مدفوع خود را دفع می‌کنند. اکثر پرندگان نیز قبل از دستشویی کمی چمباتمه می‌زنند و خود را جمع می‌کنند.

اگر مرغ مینای شما روی لباس شما است و متوجه جمع‌کردن و چمباتمه زدنش شدید فوراً او را به دستشویی برسانید.

چمباته زدن
چمباته زدن مرغ مینا

پس دانستن زمان‌های دستشویی مرغ مینا برای ادامه‌ی کار بسیار مهم است. البته بهتر است بدانید که به‌طورکلی یک جوجه مینای نوزاد، بیشتر از هر ۲۰ دقیقه و پرندگان بزرگ‌تر هر ۳۰ دقیقه یک‌بار، مدفوع می‌کنند.

مراحل آموزش دستشویی به مرغ مینا

پس‌ازاینکه زمان دستشویی مرغ مینای خود را متوجه شدید، بهتر است طبق مراحل زیر آموزش دادن را به او شروع کنید.

یادتان باشد که آموزش دادن به حیوانات و اهلی کردن آن‌ها نیازمند صبر و حوصله، وقت و زمان کافی است.

موارد را حداقل به مدت یک هفته تا ده روز و یا بستگی به استعداد پرنده‌ی خود می‌توانید بیشتر تکرار کنید.

شما می‌توانید مطلب تقویت مرغ مینا را بخوانید و یک مرغ مینای باهوش و بااستعداد را تربیت کنید.

اگر به پرندگان خانگی رسیدگی نکنید و آن‌ها را از نظر جسمی و روحی تقویت نکنید اثرات تأسف باری برایتان به دنبال خواهد شد.

انتخاب محل مناسب

انتخاب یک مکان برای دستشویی مرغ مینا کاملاً اختیاری است. با توجه به شرایط روحی و محیطی شما انجام خواهد شد. اما طبق شواهد به دست آمده از سایر پرورش‌دهندگان مرغ مینا، سطل زباله می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.

هر چیزی که پرنده‌ی شما نسبت به آن شرطی شود و به آن عادت کند می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای انتخاب باشد. برای مثال گذاشتن یک ظرف یا حتی کاغذ و دستمال‌کاغذی در گوشه‌ای از قفس می‌تواند نوعی محل برای دستشویی مرغ مینای شما باشد.

  • فقط توجه کنید که یک مکان در دسترس و تقریباً نزدیک به مینای خود را انتخاب کنید. زیرا برای مرغ مینا نگهداری طولانی‌مدت مدفوع خود کار آسانی نیست و نمی‌تواند مسیر زیادی را تحمل کند.
محل مناسب
محل مناسب برای دستشویی

رساندن پرنده به دستشویی

مرحله‌ی بعد تقریباً مهم‌ترین قسمت در آموزش دستشویی به مرغ مینای شما است.

شما باید هنگامی‌که متوجه شدید او در حال مدفوع است و یا حالت دستشویی را دارد فوراً او را گرفته و به سمت دستشویی انتخاب‌شده حرکت کنید.

البته نکات مهمی در این کار وجود دارد باید به آن‌ها دقت کنید وگرنه این آموزش شما نه‌تنها فایده‌ای ندارد بلکه باعث آسیب زدن به مرغ مینا خواهد شد:

نکات

  • مقاوم باشید. قطعاً اگر شما حس شیرین مدفوع کردن را در مرغ مینا قطع کنید و او را در دست بگیرید، عصبانی خواهد شد. حتی ممکن است سروصدا کند و قصد فرار کردن را داشته باشد. پس باید صبور باشید و او را به‌آرامی دست خود گرفته و بالای سطل زباله یا همان محل انتخابی نگه‌دارید.
  • بیش‌ازحد او را نگه ندارید. اگر مرغ مینا را بیش از یک یا دو دقیقه در آن محل با دست نگه‌دارید به او آسیب می‌زنید. سعی کنید او را زیاد نگه ندارید و همین‌که او متوجه شود که نباید در هر محل مدفوع کند کافی است. این کار را روزانه در بازه‌های زمانی زیاد و مدت نگهداری کمتری انجام دهید. بعد از انجام این مرحله حتماً پرنده را نوازش کرده و به محل قبلی خود برگردانید.
  • حواستان باشد که تا زمانی که مرغ مینا درک نکند که شما برای چه او را از مدفوع بازداشته‌اید، شما نمی‌توانید مرحله‌های بعدی را شروع کنید. یعنی هر زمان که او متوجه شد که نباید در مکان اولیه مدفوع کند آنگاه می‌توانید او را بدون ترس رها کنید.

انتخاب کلمه تأکیدی

یک عبارت ساده را انتخاب کنید تا هنگام دستشویی بردن مرغ مینا همواره آن را تکرار کنید.

این کلمه یا عبارت باید ساده و قابل‌فهم باشد تا هنگام آموزش دادن متوجه آن شود. تکرار این کلمه بردن به سمت دستشویی یا سطل زباله هم ضروری است.

تشویق کردن مینا

به‌طورکلی برای هر نوع آموزش به حیوانات و پرندگان اهلی تشویق کردن لازم است. البته برخی اعتقاد به تنبیه نیز دارند اما نباید در حدی او را تنبیه کرد که باعث آزار و اذیت شود.

در آموزش دستشویی به مرغ مینا نیز باید حتماً او را به دستشویی در محل مناسب تشویق کنید. اگر بعد از چند دفعه خودش هنگام دستشویی کردن به محل انتخابی برود حتماً به او یک هدیه یا خوراکی بدهید تا متوجه کار درست خود شود.

تشویق لفظی نیز تأثیر خوبی در این زمینه دارد. برخی از پرورش‌دهندگان پرندگان حتی هنگامی‌که او در حال مدفوع در مکان است، او را تشویق می‌کنند.

آموزش دستشویی مرغ مینا
تشویق کردن مرغ مینا

البته هرکدام از مراحل ذکرشده می‌تواند برای هر نوع و نژاد از مرغ مینا دارای تفاوت‌هایی باشد. برای مثال مرغ مینا ساحلی یا مرغ مینا هندی هرکدام خصوصیات خود را دارند.

مطالب مرتبط با پرورش و آموزش هرکدام از آن‌ها برایتان گفته‌شده است. پس اگر خصوصیات مرغ مینای خود را نمی‌دانید ابتدا آن را مطالعه سپس بر طبق هوش و استعدادی که هر مینا دارد به او آموزش دادن را شروع کنید.

در این قسمت دیگر کار آموزش دستشویی به مرغ مینای شما به پایان خواهد رسید. اما بهتر است که به او آموزش دهید که پس از اتمام مدفوع خود را تمیز کند یا اگر این کار برایتان مقدور نیست، حمام دادن مرغ مینا را هیچ‌گاه فراموش نکنید. زیرا ماندن فضولات بر بدن مرغ مینای شما باعث بروز مشکلات و بیماری‌هایی برای او و صاحبش خواهد شد.

نکات لازم

  • در طول دوره‌ی آموزش به مرغ مینای خود حواستان باشد که اگر صبح‌ها دیر از خواب بیدار می‌شوید و یا در خانه نیستید، در قفس مینا را باز بگذارید. یا حتی اگر روزها در قفس مرغ را بسته‌اید، هنگام دستشویی او خیلی سریع در را بازکنید.
  • اگر شما دیر متوجه منظور شوید و درب قفس بسته باشد او نمی‌تواند بیش‌ازحد خود را نگه دارد و اینجاست که هیچ دلیلی برای تنبیه او وجود نخواهد داشت. بهتر است بگوییم این بار باید خود را به‌جای مرغ مینا تنبیه کنید.
  • شما می‌توانید هر ساعت یک‌بار مرغ مینا را روی قفس گذاشته و خود بروید. پرنده باید متوجه شود که شما برای چه منظور او را رها کرده‌اید. البته برخی از پرندگان استعداد خوبی برای درک این منظور شما ندارند.
  • آموزش دستشویی به مرغ مینا، به این معنی نیست که باید حتماً روده‌های خود را کنترل کند. زیرا پرنده‌ی شما نمی‌تواند صبر کند تا شما فرمان دهید که دستشویی برود.

توجه کنید!

دقت کنید که پرنده‌ی خود را برای دستشویی بردن وحشت‌زده نکنید.

هرگز داد نزنید و او را به‌طور نامناسبی تنبیه نکنید.

اگر او را تشویق کنید و رفتار مثبتی داشته باشید، پرنده‌ی شما به دستشویی رفتن عادت می‌کند.

اگر تمایل دارید که انواع مرغ مینا را بشناسید و انواع آن را به بهترین وجه تربیت کنید ما در سایت واسط پت تمام نکات مربوط به آن را برای شما آورده‌ایم.

آموزش دستشویی مرغ مینا
مرغ مینا

مضرات مدفوع مرغ مینا

حال که دانستید چگونه به مرغ مینای خود دستشویی رفتن در زمان و مکان مناسب، آموزش دادید. بهتر است بدانید که اگر مرغ مینای شما نداند که کجا مدفوع کند و فضولات او در اطراف انسان زیاد شد چه ضرری برای او خواهد داشت.

به همین دلیل است که به در بالا تأکید داشتیم که نحوه‌ی حمام دادن به مرغ را بدانید. حتماً فضولات مرغ مینای خود را تمیز کنید.

ازجمله مشکلات مدفوع مرغ مینا:

بیماری‌های تنفسی

ابتلا به هرگونه بیماری تنفسی می‌تواند به دلیل تنفس ذرات ناشی از مدفوع او باشد.

این ذرات می‌توانند هم به‌طور تصادفی و هم با دست زدن فرد به مرغ مینای خود در هوا پخش شوند. البته توصیه می‌کنیم برای تمیز کردن قفس یا دستشویی مرغ مینا، حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنید.

بیماری دستگاه گوارش

فضولات پرندگان ازجمله مرغ مینا، می‌توانند حاوی میکروب‌هایی باشند که باعث بیماری‌های گوارشی با علائم تهوع، استفراغ و اسهال در انسان‌ها شوند.

در صورت بلع ناخواسته میکروب‌ها، معمولاً از طریق دستان آلوده‌ی هر فرد باعث بروز این نوع بیماری‌ها خواهد شد.

هیستوپلاسموز

عفونت ناشی از قارچ‌هایی به نام هیستوپلاسموز که در خاک یافت می‌شوند را بیماری هیستوپلاسموز می‌گویند.

افراد با استنشاق خاک آلوده به مدفوع آن‌ها آلوده می‌شوند. کودکان خردسال، افراد بیمار و سالمندان بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. زیرا این بیماری سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند.

آموزش دستشویی به مرغ مینا می‌تواند از بروز همه‌ی این بیماری‌ها جلوگیری کند. زیرا یک مرغ مینا که در محل خاص خود مدفوع می‌کند دیگر تمام خانه و مبل‌ها را کثیف نخواهد کرد.

آموزش دستشویی مرغ مینا
بیماری های مرتبط با مرغ مینا

کریپتوکوکوزیس

از دیگر بیماری‌هایی که ممکن است از طریق مدفوع پرنده‌ی خانگی یا همان مرغ مینا به شما منتقل شود کریپتوکوکوزیس است.

این بیماری کاملاً شبیه هیستوپلاسموز است و از طریق خاک انسان را آلوده می‌کند. تنها تفاوت این است که این بیماری باعث بروز بیماری مننژیت یا همان عفونت مغز خواهد شد. البته عفونت در سایر قسمت‌های بدن را نیز به همراه دارد.

پسیتاکوز

پسیتاکوز توسط باکتری‌هایی به نام کلامیدیا پسیتاچی ایجاد می‌شود.

این باکتری‌ها بیشتر در مدفوع و ترشحات تنفسی پرندگانی ازجمله مرغ مینا، طوطی‌ها، کبوترها وجود دارد.

افراد می‌توانند با استنشاق این باکتری آلوده شوند.

پسیتاکوز به‌طورکلی یک دوره‌ی بیماری تنفسی خفیف تا متوسط همراه با ذات‌الریه را برای افراد ایجاد می‌کند.

کودکان خردسال، سالخوردگان، زنان باردار و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند یا تحت درمان پزشکی هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله بیماری‌های مرغ مینا را از دست ندهید.

کلام آخر

امیدوارم از مطلب ما استفاده‌ی لازم را برده و جواب سؤالات خود را گرفته باشد. همیشه این را بدانید که داشتن یک مرغ مینا فقط زیبایی و سرگرمی نیست و باید حتماً به مرغ مینا و مراقبت‌های ضروری از این پرنده‌ی جذاب برسید.

در سایت واسط پت، سعی کرده‌ایم که این پرنده‌ی خوش‌صدا و بااستعداد را بیشتر با شما آشنا کنیم. آموزش دستشویی به مرغ مینا مهم‌ترین کاری است که برای تربیت پرنده‌ی خود باید حتماً آن را انجام دهید.

شما می‌توانید اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کرده و انواع مرغ مینا را در آن مشاهده کنید. شما می‌توانید خریدوفروش مرغ مینا به قیمت‌های مناسب را در آن انجام دهید. از اینکه تا انتهای این مقاله ما را همراهی کردیم از شما سپاس‌گزاریم.

منابع:

5 دیدگاه دربارهٔ «آموزش دستشویی به مرغ مینا»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *