فواید آبرسان مو

فواید آبرسان مو

آبرسانی به مو و رفع خشکی مو از اقدامات مفید و کاربردی برای سلامت و درخشندگی مو است. خشکی مو و نرسیدن آب کافی به ساقه مو در اثر استفاده مداوم از اتو و سشوار و همین‌طور رژیم غذایی ناسالم رخ می‌دهد. آبرسانی به مو و رفع خشکی آن بر اساس جنس مو به روش‌های مختلف گیاهی و دارویی صورت می‌گیرد. در این مقاله فواید آبرسان مو را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

غدد سباسه

بدن شما به لطف غدد سباسه (روغنی) در پوست سر که باعث ترشح سبوم می‌شود، به‌طور طبیعی موهای شمارا مرطوب می‌کند.

سپس سبوم راه خود را از پوست سرباز می‌کند تا بقیه تارهای مویی شمارا چرب کند. بعضی‌اوقات ممکن است این سیستم مرطوب‌کننده طبیعی مؤثر نباشد.

ممکن است به دلایل ژنتیکی یا افزایش سن غدد روغنی کم‌کار داشته باشید. نوع و طول موهای شما همچنین می‌تواند باعث اختلال دررسیدن به‌موقع سبوم به قسمت ساقه مو شود. شستشوی زیاد و حالت دادن‌های بیش‌ازحد به مو نیز می‌توانند منجر به خشکی مو شوند.

هنگامی‌که نوع مو خود و میزان رطوبت آن را شناختید، می‌توانید موهای خشک را در خانه درمان کنید. برای کمک به شما در ابتدا به نکات زیر توجه کنید.

خواندن مقاله مراقبت از مو به شما کمک می‌کند موهای سالم‌تری داشته باشید.

چگونه موهای فر را آبرسانی کنیم؟

موهای فر از حساس‌ترین انواع مو هستند که بیشتر دچار خشکی می‌شوند. به این دلیل که سبومی که در پوست سر شما وجود دارد به دلیل فر مو بیشتر زمان می‌برد تا به قسمت‌های پایین مو برسد. شستشوی زیاد و حالت دادن بیش‌ازحد موهای فر می‌تواند اوضاع را بدتر کند.

شما می‌توانید موهای خشک و فر را با شامپوها و نرم‌کننده‌های مرطوب‌کننده ها درمان کنید؛ اما شما می‌توانید از روغن‌های طبیعی استفاده کنید و به‌راحتی موهایتان را آبرسانی کنید.

فواید آبرسان مو
موی فر

روغن‌های:

 • آووکادو
 • بادام
 • آرگان
 • زیتون
 • نارگیل

به‌عنوان بهترین آبرسان‌های مو شناخته‌شده‌اند. شما می‌توانید از این روغن‌ها به‌تنهایی به‌عنوان ماسک مویی هفتگی استفاده کنید. از فواید آبرسان مو فر این است که حالت وز بودن موهای شما از بین می‌رود و فر طبیعی و زیبای آن‌ها را برمی‌گرداند.

نحوه و فواید آبرسان موهای ضخیم

اگر موهای ضخیم شما به مرحله خشکی نزدیک شده‌اند، باید یک درمان مرطوب‌کنندگی عمیق را در نظر بگیرید. گفته می‌شود که کره شیا به دلیل داشتن اسید چرب زیاد و آنتی‌اکسیدان، برای موهای بسیار خشک خوب عمل می‌کند. همچنین شما می‌توانید هفته‌ای یک‌بار از ماسک مو برای بازگرداندن رطوبت استفاده کنید. همیشه قبل از استفاده از وسایل حرارتی مانند اتو مو از اسپری محافظ گرما استفاده کنید.
از فواید آبرسان موی ضخیم این است که موهای شمارا براق می‌کند و به آن‌ها جان می‌بخشد.

نحوه و فواید آبرسانی موهای نازک

موهای نازک کمتر در معرض کاهش رطوبت طبیعی هستند، زیرا سبوم شانس بیشتری برای راه پیدا کردن به ساقه موهای شما را دارد. اگر از رنگ مو و وسایل حرارتی استفاده می‌کنید، ممکن است موهای شما بیشتر خشک شوند. شما می‌توانید از شامپو و نرم‌کننده‌ای استفاده کنید که سبک است و برای موهای نازک طراحی و ساخته‌شده است.

همچنین بهتر است فقط قسمت‌های انتهایی موهای خود را مرطوب و آبرسانی کنید. قرار دادن نرم‌کننده روی پوست سر که از قبل چرب است موهای شما را سنگین می‌کند. درمان‌های طبیعی احتمالی مناسب برای موهای نازک شامل روغن جوجوبا و اسطوخودوس است. از فواید آبرسان مو نازک این است که موهای شما را از حالت بی‌جانی درمی‌آورد و حتی باعث جلوگیری از ریزش آن‌ها می‌شود.

فواید آبرسان مو
آبرسانی موهای نازک

چگونه موهای سفید را آبرسانی کنیم؟

موهای بالغ و خاکستری به دلیل روند طبیعی پیری که فعالیت غدد چربی را کند می‌کند، خشک تر می‌شوند.
شما می‌توانید با استفاده از یک شامپو، نرم‌کننده قوی و یک اسپری آبرسان به آبرسانی موهایتان کمک کنید. کاهش دفعات شستشوی مو در یک هفته معین نیز می‌تواند از خشکی بیش‌ازحد جلوگیری کند.

برای مراقبت بهتر از پوست، پیشنهاد می‌کنم مقاله مراقبت از پوست را مطالعه کنید.

نحوه استفاده از آبرسان مو

هنگام استفاده از نرم‌کننده یا آبرسان مو، ابتدا باید محصول را به انتهای موهای خود بزنید و سپس تا وسط ساقه مو کار خود را ادامه بدهید. لازم نیست مواد را به پوست سر خود بزنید، مگر اینکه پوست سر خیلی خشک باشد. همچنین باید نرم‌کننده را فقط روی موهای خیس بزنید. این باعث می‌شود ساقه موهای شما محصول را به‌درستی جذب کنند. درحالی‌که می‌توانید هرروز از آبرسان و نرم‌کننده روزانه استفاده کنید، اما هفته‌ای یک‌بار از نرم‌کننده و آبرسان‌های عمیق استفاده کنید.

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، ماسک یا روغن مو را تا ۲۰ دقیقه روی موهای خود بگذارید. توجه کنید که مویتان را فقط با آب‌خنک یا ولرم بشویید. بهتر است موهای خود را در آب داغ نشویید، زیرا باعث آسیب و خشکی بیشتر مو می‌شود.

آیا می‌توان از مرطوب‌کننده پوست برای مو استفاده کرد؟

درحالی‌که محصولات چندمنظوره‌ای برای مرطوب‌سازی پوست و موهای شما در بازار وجود دارد، اما به‌طورکلی نمی‌توانید از مرطوب‌کننده پوست برای کمک به خشکی موها استفاده کنید. ممکن است متوجه شوید لوسیون پوست بسته به نوع محصول یا خیلی سبک و یا خیلی چرب است.

مرطوب کننده
استفاده نکردن از مرطوب کننده

لوسیون‌های پوست موهای شمارا مرطوب نمی‌کنند. اگر درجایی هستید که دسترسی به نرم‌کننده و آبرسان مو ندارید و استفاده از آن‌ها برای شما واجب و ضروری است، می‌توانید از مقدار کمی مرطوب‌کننده پوست در قسمت انتها ساقه مو خود استفاده کنید تا زمانی که بتوانید محصولات مناسب موهای خود را تهیه کنید (استفاده از این روش توصیه نمی‌شود).

چه عواملی باعث خشکی مو می‌شوند؟

خشکی مو به دلیل کمبود سبوم ایجاد می‌شود. اگر به دلیل ژنتیکی پوست سر خشک تری داشته باشید یا غدد چربی به دلیل افزایش سن و محیط، روغن کمتری تولید کنند ممکن است شما مستعد خشکی مو باشید. موهای موج‌دار و بلندتر نیز به‌احتمال‌زیاد خشک می‌شوند زیرا سبوم طول می‌کشد تا از پوست سر به انتهای مو برسد.

سبک زندگی نیز می‌توانند نقش زیادی در خشکی مو داشته باشند. استفاده مکرر از وسایل حرارتی مانند سشوار، بابلیس و اتو مو می‌تواند کوتیکول مو را تضعیف کرده و ساقه‌های مو شمارا در معرض آسیب و از دست دادن رطوبت قرار دهد. کراتینه و رنگ می‌تواند کوتیکول مو را ضعیف کند.

خشکی ممکن است به دلیل شستشوی زیاد باشد. به‌عنوان یک قاعده کلی، فقط در صورت کثیف یا چرب بودن موهایتان باید به آن‌ها شامپو بزنید. برای کمک به حفظ رطوبت می‌توانید از شامپوها از شامپوی مخصوص موهای خشک استفاده کنید. خشکی مو می‌تواند طی یک روش درمانی بهبود یابد، اما ممکن است چندین بار تلاش شود تا تغییرات قابل‌توجهی مشاهده شود، بنابراین نباید ناامید شوید. تغییر شیوه زندگی می‌تواند نتایج شمارا به حداکثر برساند.

اگر باوجود درمان‌های خانگی هنوز موهایتان خشک است، برای توصیه‌های حرفه‌ای محصول به آرایشگر خود مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

فواید آبرسان مو
دلایل خشکی مو

درمان‌های خانگی برای آبرسانی پوست سر

برای آبرسانی موهای خود می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • روغن نارگیل
 • روغن درخت چای
 • آلویه ورا
 • سرکه سیب
 • جوش‌شیرین و روغن‌زیتون
 • موز له‌شده
 • ماست و تخم‌مرغ
 • روغن جوجوبا
 • آووکادو

علائم خشکی پوست سر

علامت آشکار خشکی پوست سر خارش مداوم است، اما ممکن است با شوره سر، درد و ریزش مو نیز همراه باشد. خشکی پوست سر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اگرچه شایع‌ترین آن واکنش به تغییرات آب‌وهوا یا یک ماده ناسازگار در محصولات مراقبت از مو است.

گاهی اوقات، موارد ساده‌ای مانند عدم نوشیدن آب کافی یا شستن روزانه مو می‌توانند مقصر باشند. مهم نیست که علت چیست، ما چندراه حل برای درمان در خانه ارائه داده‌ایم که می‌توانید برای مقابله با خشکی پوست سرخود از آن‌ها استفاده کنید.

روغن نارگیل

مدت‌هاست که روغن نارگیل به دلیل فواید سلامت پوست مورداستفاده قرار می‌گیرد و خشکی پوست سر نیز از این قاعده مستثنا نیست. این روغن می‌تواند پوست سر را مرطوب کند و همچنین خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی آن می‌تواند به کاهش خطر عفونت کمک کند.
از فواید آبرسانی مو با استفاده از این روغن محافظت از مو در مقابل حرارت، ترمیم موهای شکننده و آسیب‌دیده، جلوگیری از ریزش مو و کمک به رشد مو است.

روغن نارگیل
استفاده از روغن نارگیل

روش استفاده

مقدار کمی روغن نارگیل ذوب‌شده را مستقیماً به پوست سرخود بمالید و آن را روی پوست ماساژ دهید. قبل از شستن موها حداقل ۱۰ دقیقه بگذارید تا روی پوست سر بماند. این نه‌تنها به خشکی پوست سر کمک می‌کند، بلکه موهای شمارا صاف و ابریشمی می‌کند.

روغن درخت چای

روغن درخت چای خواص ضدعفونی‌کننده، ضد قارچ و آنتی‌بیوتیک دارد که می‌تواند خشکی پوست سر و علائم آن را درمان کند. به همین دلیل است که می‌توان در بسیاری از شامپوهای شوره سر روغن درخت چای را یافت.
از فواید آبرسانی مو با روغن درخت چای این است که شوره سر را از بین می‌برد. ما به افرادی که از شوره سر رنج می‌برند استفاده از این روغن را توصیه می‌کنیم.

روش استفاده

چند قطره روغن درخت چای را با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل یا زیتون مخلوط کرده و در پوست سرخود ماساژ دهید. قبل از شستن آن را به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید تا بماند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص مختلفی است که می‌تواند به خشکی پوست سر کمک کند. این ماده خواص ضدالتهابی دارد که می‌تواند به کاهش تحریک پوست کمک کند و همچنین یک ماده مرطوب‌کننده مؤثر است. آن را به‌صورت موضعی به پوست سرخود بمالید و بگذارید ۱۰ دقیقه قبل از شستشو بماند.
از فواید آبرسانی مو با آلوئه ورا می‌توان به پاک‌سازی موهای چرب اشاره کرد.

سرکه سیب

سرکه سیب چندین فایده عالی برای سلامتی دارد و می‌تواند علائم خشکی پوست سر را کاهش دهد. سرکه سیب یک ضد میکروب است، به این معنی که می‌تواند باکتری‌ها یا قارچ‌هایی را که باعث خارش می‌شوند از بین ببرد. همچنین ضدالتهاب است و می‌تواند به لایه‌برداری پوست سر شما کمک کند که درنتیجه می‌تواند به درمان خشکی پوست کمک کند.

سرکه سیب
استفاده از سرکه سیب

روش استفاده

یک لیوان سرکه سیب را با دو لیوان آب مخلوط کرده و مستقیماً به پوست سر بمالید. اجازه دهید پنج دقیقه بماند و سپس با یک شامپوی ملایم موهایتان را بشویید.
از فواید آبرسانی مو با استفاده از سرکه سیب می‌توان به درخشندگی، نرم‌کنندگی، تعادل چربی و رشد مو اشاره کرد.

جوش‌شیرین و روغن‌زیتون

روغن‌زیتون مرطوب‌کننده و جوش‌شیرین دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتری است. این دو باهم می‌توانند پوست سر شمارا لایه‌برداری کنند. ترکیب جوش‌شیرین و روغن‌زیتون در صورت داشتن شوره در کنار پوست خشک، انتخاب خوبی است زیرا رطوبت، لایه‌برداری و خواص ضد قارچی به همراه هم می‌توانند پوسته‌های سفید خارش‌دار را درمان کنند.

روش استفاده

مقدار مساوی جوش‌شیرین و روغن‌زیتون را باهم مخلوط کرده و پوست سرتان را کاملاً با آن‌ها ماساژ دهید. قبل از اینکه موهایتان را با شامپو و نرم‌کننده به‌خوبی بشویید بگذارید پنج دقیقه بماند تا تمام باقی‌مانده آن پاک شود.
از فواید استفاده از روغن‌زیتون می‌توان به رشد هرچه بیشتر مو اشاره کرد.

موز له‌شده

موز مغذی و مرطوب‌کننده است و یک درمان عالی برای خشکی پوست سر و حتی شوره سر است. علاوه بر مرطوب‌کنندگی، موز ‌یک ضد میکروب طبیعی است. این دو مزیت همراه باهم می‌توانند به آبرسانی پوست سر شما کمک کنند.

روش استفاده

یک موز له‌شده را با چند قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا زیتون مخلوط‌کنید. مخلوط کردن آن باعث می‌شود آبکشی موهای شما راحت‌تر شود. آن را روی پوست سرخود ماساژ دهید و اجازه دهید ۱۰-۱۵ دقیقه بماند.

ماست و تخم‌مرغ

ماست و تخم‌مرغ فواید بی‌نظیری دارند که می‌توانند خشکی پوست سر را درمان و یا کم کنند. از فواید آبرسانی مو با ماست لایه‌برداری پوست سر است. محتوای چربی و پروتئین موجود در تخم‌مرغ می‌تواند پوست را تغذیه کرده و از پوست محافظت کند.

فواید آبرسان مو
استفاده از ماست و تخمرغ

روش استفاده

چند قاشق غذاخوری ماست ساده را در یک تخم‌مرغ مخلوط‌کنید. آن را به مو و پوست سرخود ماساژ دهید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. حتماً این مخلوط را با آب ولرم یا سرد بشویید.

روغن جوجوبا

روغن جوجوبا نیز می‌تواند باشد یک مرطوب‌کننده و آبرسان مؤثر برای مو باشد که خشکی پوست سر را به‌سرعت از بین ببرد.

روش استفاده

استفاده از آن برای خشکی پوست سر مؤثر است. می‌توانید از چند قطره روغن جوجوبا به شامپوی خود اضافه کنید. این باعث می‌شود تا به‌طور مرتب آبرسانی شود و از خشک شدن بیشتر پوست سر شما جلوگیری کند.
از فواید آبرسان مو با استفاده از روغن جوجوبا این است که به از بین بردن خشکی پوست سر و براق شدن مو کمک می‌کند.

آووکادو

آووکادو حاوی اسیدهای چرب اشباع‌نشده است که هم می‌تواند پوست سر شمارا مرطوب و هم از آن محافظت کند. می‌توانید از خود آووکادو، یا از روغن آووکادو به‌صورت موضعی استفاده کنید تا خشکی پوست سر را درمان کنید و آن را آبرسانی کنید.

روش استفاده

برای کاهش خشکی پوست سر و علائم آن می‌توانید هم از روغن آووکادو و هم از میوه آووکادو استفاده کنید. اگر از میوه استفاده می‌کنید. قبل از ماساژ دادن روی پوست سر، آن را با چند قطره روغن، مانند روغن‌زیتون مخلوط‌کنید. بگذارید ۱۰-۱۵ دقیقه قبل از شستن موهایتان روی پوست سر بماند.

روغن‌زیتون

هزاران سال است که مردم از روغن‌زیتون برای مراقبت از مو استفاده می‌کنند و ادعا می‌کنند که این باعث درخشش و لطافت مو می‌شود. عناصر شیمیایی اولیه روغن‌زیتون شامل اسید اولئیک، اسید پالمیتیک و اسکوالن می‌شوند.

فواید آبرسان مو
استفاده از روغن زیتون

این‌ها همه نرم‌کننده هستند، به این معنی که از خاصیت نرم‌کنندگی برخوردار هستند. در حقیقت بسیاری از شامپوها، نرم‌کننده‌ها و پمادها حاوی نسخه‌های نرم‌کننده ساخته‌شده در آزمایشگاه هستند.

روش استفاده

روغن را چند دقیقه به ساقه موهای خود ماساژ دهید. اگر پوست سرتان خشک است می‌توانید آن را به پوست سرخود ماساژ دهید. برای مؤثرترین حالت، موهای خود را در یک کلاه دوش بپیچید و اجازه دهید روغن به مدت ۱۵ دقیقه یا بیشتر خیس بخورد.

قبل از تمیز کردن روغن، موهای خود را با یک شانه دندانه پهن شانه کنید. با این کار شانه زدن و فرم دهی پس از شستشو آسان‌تر خواهد شد.

چه کسانی باید از روغن‌زیتون استفاده کنند؟

استفاده از روغن به‌طورکلی ممکن است برای هر نوع و بافت مو مناسب نباشد زیرا بعضی از انواع مو برای مدت طولانی‌تری روغن را حفظ می‌کنند. بدن شما به‌طور طبیعی از غدد متصل به فولیکول‌های مو روغن تولید می‌کند و این روغن تمایل دارد سریع‌تر از موهای نازک و صاف حرکت کند تا موهای درشت یا فر.

روغن‌زیتون برای موهای خشک و ضخیم بسیار مفید است و می‌تواند موها را مرطوب و قوی نگه دارد.

زرده تخم‌مرغ

مواد مغذی موجود در زرده تخم‌مرغ همان مواد مغذی موجود در موهای براق و سالم هستند. برخی از افراد زرده تخم‌مرغ را به‌عنوان درمانی برای ریزش مو، شکنندگی مو یا رشد سریع موهایشان می‌دانند.

از فواید آبرسانی مو با استفاده از زرده تخم‌مرغ می‌توان به مقاومت بیشتر مو در برابر آسیب، مرطوب کردن و آبرسانی موهای خشک و رشد سریع مو اشاره کرد. زرده تخم‌مرغ به دلیل داشتن ترکیب بی‌نظیری از ویتامین‌های موجود در داخل بدن، می‌تواند غذای فوق‌العاده‌ای برای موهای شما باشد. ویتامین‌های A و E، بیوتین و فولات تنها برخی از مواد مغذی موجود در زرده تخم‌مرغ هستند.

زرده تخم‌مرغ ممکن است به رشد سریع مو کمک کند. زدن زرده تخم‌مرغ به پوست سر می‌تواند ریشه مو را با ویتامین‌ها تقویت کند. این بدان معنی است که موهای جدید قوی‌تر رشد کرده و کمتر در معرض شکستگی و ریزش قرار می‌گیرند. وقتی موهای شما به‌اندازه قبل نریزد، موهای شما پر می شو و این‌گونه به نظر می‌رسد سریع‌تر رشد می‌کند.

فواید آبرسان مو
زرده تخم مرغ

روغن آووکادو

می‌توانید از آووکادو به‌عنوان میوه یا روغن موهای خود استفاده کنید. روغن آووکادو دارای موادی مثل:

 • آنتی‌اکسیدان‌ها
 • مواد معدنی
 • اسیدهای چرب ضروری
 • بیوتین
 • ویتامین‌های A، B-5 و E

است. تغذیه سالم بهترین راه برای تقویت مو است. بیوتین، ویتامین B-5 و ویتامین E همگی باعث سلامت مو می‌شوند. آووکادو بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید یا روغن پخت‌وپز خود را با روغن آووکادو عوض کنید تا از مزایای آن بهره‌مند شوید.

کلام آخر

به پایان مطلب فواید آبرسان مو رسیدیم. امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید و اطلاعات کافی را کسب کرده باشید. فراموش نکنید که اپلیکیشن واسط کالا مناسب‌ترین گزینه برای خریدوفروش کالاهای دست‌دوم شما با نازل‌ترین قیمت‌ها است. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم.

منبع:
healthline.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *