انتخاب کلاه

انتخاب کلاه

شاید بیشتر شما در انتخاب کلاه مشکل داشته باشید. اگر یک کلاه را روی مانکن دیده‌اید و از طرح، رنگ و مدلش خوشتان آمده است و می‌خواهید آن را بخرید، دست نگه‌دارید. ابتدا این مقاله از سایت ما را تا انتها دنبال کنید سپس خواهید فهمید که چرا به شما گفتیم از خرید کلاه مدنظر خود صرف‌نظر کنید.

شاید این کلاه برای مانکن فوق‌العاده شیک به نظر می‌رسد اما شما بعد از خرید آن متوجه می‌شوید که برایتان مناسب نیست. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنم که برای خرید کلاه علاوه بر زیبایی کلاه به زیبایی و جذابیت خود نیز توجه کنید. هرکس باید کلاه مناسب با صورت خود بخرد.

ما در اینجا راه‌های انتخاب یک کلاه مناسب و زیبا را برایتان بیان کرده‌ایم. با انتخاب درست کلاه‌ خود می‌توانید آن را در هر مراسمی پوشیده و بدرخشید.

برای انتخاب کلاه به این فکر کنید که همان‌طور که باید لباس شما متناسب بااندامتان باشد، کلاه شما نیز باید متناسب با صورتان باشد. یک کلاه خوب باید علاوه بر زیبایی شما گرم شدن در زمستان و خنک شدن در تابستان را به همراه داشته باشد.

تعیین شکل صورت شما

برای انتخاب کلاه، قبل از هر چیزی بهتر است که ابتدا فرم صورت خود را پیدا کنید. صورت شما ممکن است به یکی از شکل‌های “بیضی”، “گرد”، “مستطیلی”، “قلب شکل”، “مربع” یا “مثلث” باشد. ادامه مطلب را بخوانید تا بفهمید که چه نوع صورتی دارید و کدام کلاه برای فرم صورت شما بیشترین جذابیت را دارد.

برای اینکه بدانید که چگونه کلاه مناسب را برای فرم صورت خود پیدا کنید، ابتدا دور سرخود را با استفاده از متر اندازه بگیرید تا اندازه‌ی تقریبی کلاه برایتان مشخص شود. سپس کلاه مناسب را پیدا کنید.

صورت های متفاوت
شکل صورت افراد مختلف

برای این کار نیز باید شما فرم و شکل صورت خود را پیدا کنید. با استفاده از متر، پیشانی خود را اندازه بگیرید. از قله یک قوس ابرو تا قوس دیگر، فاصله بین گونه‌های بالایی خود و همچنین طول و عرض صورت را به‌دقت اندازه گرفته و یادداشت کنید. سپس طبق موارد زیر شما می‌توانید دریکی از گروه‌های زیر قرار بگیرید:

صورت گرد

افرادی که صورت گرد دارند همیشه جوان‌تر از سایر صورت‌ها به نظر می‌رسند. افرادی که چانه‌ی گرد، گونه‌های پر و تپل دارند را افرادی با صورت گرد میگویند. طول و عرض این صورت‌ها تقریباً یکسان است. حال که پس از اندازه‌گیری‌های لازم متوجه شدید شما صورتی گرد دارید باید انتخاب کلاه را به‌درستی انجام دهید.

به‌راحتی می‌توان فهمید که چه نوع کلاه‌هایی باید برای جذابیت صورت گردتان بپوشید. برای صورت‌های گرد دقیقاً کلاه‌هایی برخلاف شکل صورت آن‌ها توصیه می‌شود. به همین دلیل کلاه‌هایی که زاویه‌دارند بهترین انتخاب برای این افراد هستند. برای این افراد به‌هیچ‌وجه استفاده از کلاه‌های گرد توصیه نمی‌شود!

باید کلاهی را انتخاب کنید که گردی صورت را دو برابر نشان ندهد و منحنی‌های صورت را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. کلاهی که شیب آن به جلو خم‌شده است، صورت‌های گرد را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. پس بهتر است کلاه‌های گرد و بدون زاویه را نپوشید. یک کلاه فدورا، کلاه روزنامه‌ای یا کلاه بیس بال را امتحان کنید.

پیشنهاد می‌کنم برای انتخاب بهتر شال گردن، مقاله‌های انتخاب شال گردن زنانه و انتخاب شال گردن مردانه را مطالعه کنید.

صورت بیضی‌شکل

صورت‌های بیضی صورت‌هایی هستند که طول آن‌ها زیادتر از عرض آن‌ها است؛ یعنی طول صورت تقریباً یک و نیم برابر بیشتر از عرض صورت است. پیشانی کمی از خط فک بزرگ‌تر است و زاویه فک نیز کمی گرد تر است. صورت بیضی مانند تخم‌مرغ به نظر می‌رسد. برای اینکه کلاه مناسب را برای این افراد انتخاب کنید با ما همراه باشید.

صورت بیضی شکل
صورت بیضی شکل

اگر صورت بیضی‌شکلی دارید، شما فرد خوش‌شانسی برای انتخاب کلاه هستید؛ زیرا احتمالاً می‌توانید هر مدل کلاهی را انتخاب کنید. لازم نیست نگران تعادل بخشیدن به شکل مربع یا گرد بودن باشید و به‌راحتی هر نوع سبک کلاهی را امتحان کنید. شما می‌توانید از فدورا گرفته تا پسران نانوا، لوبیا تا برت، سبک‌های ماهیگیر و کلاه‌های نمدی گرد را بپوشید.

بهترین سبک کلاه برای افرادی که صورت بیضی‌شکل دارند، سبک‌های کلاسیک لبه‌دار هستند. این کلاه‌ها چهره‌ی شما را برجسته‌تر نشان می‌دهند. فقط باید حواستان باشد کلاه‌هایی که تاج خیلی پهن دارند را نپوشید.

صورت مستطیلی

صورت‌های مستطیلی یعنی صورت‌هایی که طول آن‌ها کمی بیشتر از عرض آن‌ها است. پیشانی این افراد بلندتر است اما استخوان‌های گونه و خط فک صورت مستطیلی ازنظر اندازه با یکدیگر مشابه هستند. اگر صورت مستطیلی شکل دارید، بهتر است مدل‌هایی را انتخاب کنید که لبه ی کوتاه‌تری دارند.

انتخاب کلاه‌هایی که روی پیشانی شما قرار دارند می‌توانند به ایجاد تعادل به‌صورت شما کمک کنند. این کار باعث می‌شود تا شما زیبا و جذاب‌تر نشان داده شوید. لبه بزرگ فدورا نیز در برابر خمیدگی‌های عمودی قرار دارد.
کلاهی با لبه‌های کوتاه و تاج کم مانند کلاه آفتابی، کلوش یا فدورا با لبه بزرگ را امتحان کنید. لبه بزرگ آفتاب ممکن است به‌خوبی طول صورت بلند را کوتاه نشان دهد. از هرگونه کلاه با تاج‌های بلند که فقط چهره شما را بلندتر می‌کند، اجتناب کنید.

صورت مستطیلی
صورت مستطیلی

صورت قلبی شکل

این شکل صورت بسیار رایج است. در صورت قلبی شکل، چانه باریک‌ترین قسمت است. صورت قلبی شکل دارای پیشانی وسیع و بااستخوان‌های گونه گسترده است. برای این مدل صورت‌ها نیز انتخاب کلاه به‌راحتی انجام می‌شود. این افراد بهتر است که از کلاه بیس بال، فدورا استفاده کنند.

کلاه هایی که لبه یا زاویه خوب و بریده‌شده دارند باعث پهن شدن قسمت بالای صورت و باریک بودن فک می‌شوند. این افراد بهتر است از پوشیدن کلاه‌هایی با لبه‌های گرد خودداری کنند، زیرا ممکن است بالای صورت شما بزرگ‌تر از حد معمول نشان داده شود. کلاه‌هایی با لبه‌های پهن، کلاه‌های کابوی و یا کلاه‌های آفتابی، بهترین انتخاب برای صورت‌های به شکل قلب هستند. البته این صورت‌ها می‌توانند کلاه‌هایی که صورت‌های کشیده و بیضی‌شکل می‌پوشند را امتحان کنند.

اکثر افراد به‌ ست کردن لباس‌های خود علاقه دارند. مقاله‌ی ست کردن کفش با لباس به شما کمک می‌کند با اصول ست کردن کفش آشنا شوید.

صورت الماسی شکل

برای صورت الماسی شکل، نحوه‌ی پوشیدن کلاه به‌اندازه‌ی کلاه پوشیدن مهم است. ازآنجاکه صورت‌های الماسی شکل قسمت بالای سر و خط فک باریک‌تری دارند، پوشیدن کلاه پشت سر می‌تواند صورت شما را کوتاه و زیباتر نشان دهد. صورت‌های الماسی شکل نیز مانند صورت بیضی‌شکل می‌توانند شکل‌های مختلف کلاه را به تن کنند. انتخاب کلاه هایی با لبه‌های کوچک و تاج‌های بلند باعث برجسته شدن استخوان گونه و چانه می‌شوند.

انتخاب کلاه
انتخاب کلاه متناسب با صورت

چهره‌های مربعی شکل

صورت‌های مربعی شکل به‌صورت هایی گفته می‌شود که طول صورت تقریباً برابر با عرض آن است. درواقع اگر اندازه‌گیری کنید، فاصله از پیشانی تا چانه و از گونه‌ای تا گونه‌ی دیگر تقریباً یکسان است. این صورت‌ها باید کلاه‌هایی به شکل کلاه زمستانی را امتحان کنند. کلاه زمستانی برای این صورت‌ها بسیار خوب است. صورت‌های چهارگوش قوی و زاویه‌دار هستند.

کلاه‌های گرد، یا به شکل کلوش، به شکل سطل و کلاه‌های بولر بهترین سبک کلاه‌ها هستند. این کلاه‌ها به‌صورت شما گردی بیشتری می‌دهد. اگر شما هم چهره‌ای مربعی شکل دارید، با پوشیدن کلاه‌هایی با لبه‌هایی بزرگ، کلاه‌های گاوچران و کلاه‌های آفتابی بهترین ظاهر را خواهید داشت.
کج شدن کلاه به یک‌طرف، شکل تقارن صورت را زیباتر می‌کند. یک کلاه آفتابی و با یک عینک آفتابی با یک لباس ماکسی قیافه‌ای شیک به شما خواهد داد. البته این ترکیب برای تعطیلات ساحلی مناسب‌تر است.

برای انتخاب عینک مناسب، مقاله عینک آفتابی استاندارد را مطالعه کنید.

صورت مثلثی شکل

بعدازاینکه متوجه شدید که چهره‌ای مثلثی شکل دارید یعنی خط فک بزرگ، استخوان گونه کمی کوچک‌تر از پیشانی مشخص خواهد شد. صورت مثلث ممکن است طولی متفاوت داشته باشد. به صورت‌های مثلثی شکل صورت‌های گلابی‌شکل نیز گفته می‌شوند. این افراد در انتخاب کلاه باید دقت داشته باشند و کلاه‌هایی را بپوشند که پیشانی را کمی بزرگ‌تر نشان دهد تا با فک آن‌ها تطابق داشته باشد.
صورت مثلث مانند بیضی‌شکل است و باید حواستان باشد که باید کلاهتان لباس شما را برجسته و صورت را بالباس متناسب کند. کلاه را طوری انتخاب کنید که شانه‌هایتان با سر مطابقت داشته باشد.

انتخاب کلاه
صورت مثلثی شکل

انتخاب رنگ کلاه متناسب با رنگ لباس

یک کلاه خوب می‌تواند شما را تبدیل به یک پرنسس کند و در یک مهمانی یا یک جمع چند نفره به شما جذابیت خاصی بدهد. از طرفی گرما را برای پاییز و زمستان فراهم برای شما می‌کند. ممکن است شما در یک عروسی یا یک مراسم در فصل زمستان شرکت کرده باشید و به کلاه متناسب با خود نیاز داشته باشید.

بهتر است کلاه انتخابی شما متناسب با رنگ لباس و صورتتان باشد. شما می‌توانید لباسی که به پوست شما می‌آید را انتخاب و سپس کلاه متناسب بالباس و رنگ پوست را بخرید. به شما توصیه می‌کنم که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا کلاه‌های خوش‌رنگی که شما را زیباتر نشان می‌دهد را معرفی کنیم.

کلاه قهوه‌ای

اگر به کت‌وشلوار یا کت‌ودامن علاقه دارید مخصوصاً اگر کت‌وشلوار شما قهوه‌ای باشد، بهتر است کلاه‌های قهوه‌ای‌رنگ متناسب با شکل صورت خود را امتحان کنید. البته اگر کت‌وشلوار آبی تیره و یا خاکستری‌رنگ را نیز پوشیده‌اید می‌توانید یک کلاه قهوه‌ای‌رنگ را روی آن بپوشید. برخلاف تصور عده‌ای، این رنگ‌ها همخوانی خوبی با یکدیگر دارند.

کلاه خاکستری

این کلاه را با انواع و اقسام لباس‌ها می‌توانید امتحان کنید. کلاه‌های خاکستری‌رنگ مناسب با کت‌وشلوارهای سیاه، آبی و خاکستری هستند؛ اما اگر لباس دیگری به این رنگ‌ها پوشیده‌اید، انتخاب کلاه خاکستری برای آن‌ها مناسب است.

انتخاب کلاه
کلاه خاکستری

کلاه آبی

یک کلاه آبی را بهتر است با کت‌وشلوار یا کت آبی یا خاکستری بپوشید. اگر کت‌وشلوار آبی را با کلاه آبی ست کنید، جذابیت بیشتری خواهد داشت. کلاه آبی مخصوصاً برای پوست‌های سفید و متمایل به قرمز بهترین انتخاب است.
البته بهتر است یک کت‌وشلوار آبی تیره را با یک کلاه آبی روشن و یا برعکس ست کنید و رنگ‌های کلاه و لباس دقیقاً یکدست نباشد. همچنین می‌توانید کلاه آبی را با کت‌وشلوار قهوه‌ای روشن ست کنید.

کلاه سبز

کلاه‌های سبز به طرز شگفت‌انگیزی همه‌کاره هستند. آن‌ها با کت‌وشلوارهای قهوه‌ای مایل به قهوه‌ای یا قهوه‌ای روشن بهترین شکل را دارند؛ اما آن‌ها همچنین لباس‌های سیاه، سبز و خاکستری را بسیار زیبا می‌کنند.

کلاه مردانه

مردان می‌توانند با انتخاب کلاه مناسب در مراسم‌ها و حتی در جمع‌های کوچک بدرخشند. البته شاید برخی از آن‌ها علاقه‌ای به پوشیدن کلاه نداشته باشند و این در حالی است که افراد زیادی متناسب با شرایط و محیط زندگی خود کلاه مختلفی می‌پوشند.
چند مورد از مهم‌ترین کلاه‌ها را برایتان توضیح داده‌ایم. دقت کنید که کدام کلاه متناسب با صورت شماست و از بین آن‌ها انتخاب کنید.

مدل فدورا

کلاه مردانه فدورا کلاهی است که بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. این کلاه در سال ۱۹۵۰ بیشتر برای گانگستر‌ها استفاده می‌شد و از سال ۲۰۰۰ به‌تدریج در میان هیپستر‌ها محبوبیت یافت. در سالیان اخیر این کلاه نمدی مجدداً به دنیای مد عرضه‌شده و دارای لبه سفت و محکمی است. در بازار کلاه فدورا رنگ‌ها و اندازه‌های متنوعی دارد اما رنگ‌های خنثی با اندازه متوسط بیشتر توصیه می‌شود.

مدل فدورا
کلاه مدل فدورا

مدل تریلبی

این کلاه معمولاً با کلاه مدل فدورا اشتباه گرفته می‌شود ولی با آن تفاوت‌هایی دارد. کلاه تریلبی لبه‌کوتاه تر و بدنه بزرگ‌تری نسبت به فدورا دارد و جنس آن معمولاً از پشم نخ یا حصیر است. جنس این کلاه باعث می‌شود شما بتوانید از فصل بهار تا پاییز از آن استفاده کنید. بهتراست آن را بیشتر متمایل به عقب سرخود قرار دهید تا که جلوی سر بگذارید تا صورت شما را بپوشاند. این کلاه بیشتر برای زیبایی و مد استفاده می‌شود.

پاناما

بهترین انتخاب کلاه، کلاه پاناما است مخصوصاً برای زمانی است که می‌خواهید به ساحل بروید. کلاه پاناما یک کلاه حصیری است و روزهای تابستان و نیز در سواحل و مناطق استوایی از این کلاه استفاده می‌شود. این کلاه برای زمستان مناسب نیست. پاناما بسیار سبک است و رنگ روشن آن باعث می‌شود بتوانید آن را با یک استایل ساده ساحلی بپوشید.

مدل تخت

این کلاه، امروزه بین سلبریتی‌ها و شخصیت‌های تلویزیونی بسیار محبوب شده است هرچند که درگذشته موردتوجه قرار نمی‌گرفت. کلاه مردانه مدل تخت معمولاً از پشم و نخ ساخته می‌شود. داخل این کلاه‌های لبه‌گرد به شکل آستردوزی دوخته می‌شود که به‌منظور گرما و راحتی بیشتر است. این کلاه را با یک تیپ شیک و راحت می‌توانید ست کنید.

مدل خبرنگاری

شکل این کلاه مانند کلاه تخت معمولی است و حدود شش تا هشت تکه نوار پارچه‌ای و یک دکمه در بالای کلاه وجود دارد که جلوی کلاه را به لبه‌ی آن متصل می‌کند. این کلاه مورداستفاده بسیاری از زنان و مردان ثروتمند است. اغلب فروشگاه‌های معروف و باسابقه دنیا در سالیان اخیر به عرضه و تولید کلاه مردانه خبرنگاری می‌پردازند.

کلاه مردانه مدل حصیری لبه‌دار

از دسته کلاه‌های تابستانی کلاه مردانه حصیری است. این کلاه در ابتدای قرن بیستم بسیار محبوب شد شکل این کلاه حصیری سفت با روبانی در قسمت پایینی جلب‌توجه می‌کند. امروزه کمتر از این کلاه استقبال می‌شود و درگذشته بیشتر توسط گروه‌های ۴ نفره موسیقی یا اجرای گروه‌های نمایش قدیمی مورداستفاده قرار می‌گرفت. این کلاه بسیار زیبا و با شکلی مانند کلاه پاناماها یا کلاه فدورا جذابیت بسیاری دارد.

انتخاب کلاه
کلاه حصیری لبه دار

کلاه مردانه مدل بافتنی شل

برای انتخاب کلاه زمستانی که بسیار زیبا و جذاب باشد، بدون شک کلاه بافتنی انتخابی مناسب است. البته شما می‌توانید از ابتدای فصل پاییز تا زمستان و حتی بهار این کلاه زیبا را بپوشید. کلاه بافتنی با اغلب استایل‌ها ست می‌شود و به‌سادگی یک استایل روزمره را به یک استایل جذاب و خاص تبدیل می‌کند.

کلاه مردانه‌ی بافتنی سر شما را گرم نگه می‌دارد و زیبایی استایل شما را دوچندان می‌کند. تنوع این کلاه بسیار زیاد و از انواع ضخیم و پشمی زمستانی تا انواع شل و آویزان برای فصل بهار گسترده است. بهتر است انواع نازک بارنگ‌های سرمه‌ای یا خاکستری را خریداری کنید تا بتوانید بیشتر از آن استفاده کنید.

کلاه زنانه

اگر برای انتخاب کلاه دچار دودلی و شک شده‌اید و از خود می‌پرسید که بهتر است کدام مدل کلاه را انتخاب کنم و آن را با چه تیپی بپوشم؟ تابستان و زمستان فرقی نمی‌کند و شما در هر فصل می‌توانید بهترین کلاه را انتخاب کنید. البته شما می‌توانید کلاه‌خود را با بهترین تیپ ست کنید.
برای خرید کلاه‌خود ابتدا باید بدانید که چه استایلی را برای خود انتخاب کنید. سپس کلاه مربوط به تیپ خود را بخرید. برای دانستن ست‌های زنانه و کلاه مربوط به آن با ما همراه باشید.

انتخاب کلاه
کلاه زنانه

کلاه حجاب مجلسی

امروزه کلاه‌های حجاب طرفداران بیشتری پیداکرده‌اند. این کلاه‌ها متناسب با فصل‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی عرضه می‌شوند. در کنار زیبایی و جذابیت حفظ حجاب را نیز به همراه دارند. امروزه سلبریتی ها بیشتر از این نوع کلاه استفاده می‌کنند.

کلاه شاپو

از زیباترین مدل کلاه‌ها، کلاه‌های شاپو هستند. این کلاه زیبا را می‌توان از مغازه‌های لباس‌فروشی خریداری کرد. این کلاه طرح دار و زیبا را به بهترین شکل می‌توانید بپوشید و سلیقه‌ی خود را به نمایش بگذارید.

کلاه بافتنی زنانه

این کلاه‌ها از رایج‌ترین و پرفروش‌ترین کلاه‌هایی هستند که در فصل زمستان و پاییز مشتری‌های زیادی دارند. البته این کلاه‌خود انواع مختلفی دارد.

کلاه لبه‌دار دخترانه

کلاه لبه‌دار یا همان نقاب‌دار از بهترین و پرفروش‌ترین کلاه‌هایی است که در بازار عرضه می‌شود. اگر برای یک تیپ اسپرت دنبال کلاه مناسبی هستید این مورد را به شما توصیه می‌کنم. البته امروزه برخی از خانم‌ها تیپ‌های اسپرت و پسرانه را بیشتر دوست دارند. برای مثال تیپ بیس بال می‌زنند و کلاه بیس بال و لبه‌دار پسرانه را می‌پوشند. این ابتکار نیز جذابیت و سلیقه‌ی خاص خود را دارد.

انتخاب کلاه
کلاه لبه دار دخترانه

کلاه شاپو زنانه

این کلاه را می‌توانید روی کت‌دامن و کت‌شلوارهای زنانه در مجالس بپوشید. البته انتخاب رنگ کلاه بستگی به رنگ صورت و ست شما دارد.

کلام آخر

در این مقاله سعی کرده‌ایم که انتخاب کلاه را برایتان آسان‌تر کنیم. فراموش نکنید که اپلیکیشن واسط کالا مناسب‌ترین گزینه برای خریدوفروش کالاهای دست‌دوم شما با نازل‌ترین قیمت‌ها است. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:

artofmanliness.com

۴۰plusstyle.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *