شستشوی لباس مشکی

شستشوی لباس مشکی

همه ما از مزایای لباس‌های مشکی یا رنگ تیره آگاه هستیم. رنگ‌های تیره مارا لاغرتر نشان می‌دهند و در مراسم‌های خاص جلوه زیبایی به ما می‌دهند. پوشیدن لباس مشکی هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد. ولی مواجه‌شدن با لباس‌های مشکی رنگ‌رفته و لکه‌های سفید لباس هنگام پوشیدن چیز جالبی به نظر نمی‌آید. هیچ‌گاه خوش‌آیند نیست با آن لباس در مهمانی، خرید، محل کار خود و یا هر جای دیگر ظاهر شوید. در این مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه‌ی شستشوی لباس مشکی بیشتر آشنا شوید.

نکات مهم شستشوی لباس مشکی

  • هرچه لباس مشکی خود را بیشتر بشویید، بیشتر شاهد از دست رفتن رنگ مشکی آن خواهید بود. مخصوصاً اگر آن را با لباس‌های دیگر به لباس‌شویی بسپارید! بنابراین لباس‌های مشکی را حتی‌الامکان جدا بشویید.
  • ظرفیت ماشین لباس‌شویی را در نظر بگیرید و هرگز آن را بیشتر از ظرفیتش پر نکنید!
  • برای از بین بردن لکه‌های کوچک و جزئی لباس مشکی را در لباسشویی نیندازید! می‌توانید لکه‌های جزئی را با یک پارچه سفید و مخلوط آب و مواد شوینده بشویید.
  • میشه از کوتاه‌ترین چرخه‌ی زمانی ممکن استفاده کنید. هرچه لباس بیشتر در لباسشویی بماند رنگ آن کم‌رنگ‌تر می‌شود.
  • اگر در شرایط فوری، شوینده‌ی مخصوص لباس مشکی را در دسترس ندارید می‌توانید از مقدار کمی مواد شوینده‌ی معمولی استفاده کنید.
  • لباس‌های بافتنی مشکی خود را باید با دست بشویید. این لباس‌ها برای خشک شدن نیازی به آویزان شدن ندارند و باید پهن شوند.

پیشنهاد می‌کنم قبل از شستن لباس‌ها مقاله ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی را مطالعه کنید.

آماده‌سازی لباس برای شستشو

قبل از شستشوی لباس مشکی آن را به داخل برگردانید تا از بیرون لباس سیاه شما محافظت شود. این کار باعث می‌شود که شستشو باعث شکستن الیاف و کمرنگ شدن لباس نشود.

همچنین اگر لباس مشکی شما دارای دکمه یا زیپ است برای شستشو حتماً آن‌ها را بازکنید.

آماده سازی
شستشوی لباس مشکی

جداسازی لباس‌های مشکی از هم

مخلوط کردن لباس‌های مشکی خیلی کثیف با لباس‌های مشکی نه‌چندان کثیف می‌تواند نتایج فاجعه باری به همراه داشته باشد! لذا لازم است این مورد را در نظر داشته باشید.

خواندن برچسب قبل از شستن

مطمئناً تابه‌حال با برچسب‌های شستشو روی لباس‌ها مواجه شدید و می‌دانید که هرکدام بیانگر اطلاعاتی ازجمله سایز و نحوه‌ی شستشوی آن لباس است. قبل از شستشوی لباس مشکی خود ابتدا باید به برچسب متعلق به لباس خود دقت کنید.
همچنین پیشنهاد می‌کنم مقاله شستن لباس‌های حساس را مطالعه کنید.

معجزه‌ای به نام آب سرد!

آب سرد برای شستن لباس‌ها یک معجزه است. آب سرد باعث می‌شود تا رنگ الیاف پارچه‌های سیاه از بین نرود و لباس رنگ مشکی خود را حفظ کند.

شستشو لباس مشکی خود با آب داغ می‌تواند کاری کند که لباس جلوه‌ی روز اول خود را کاملاً از دست بدهد! همچنین استفاده از آب گرم یا داغ برای شستشو لباس مشکی، ممکن است برای همیشه جای لکه را روی لباس ثبت کند!

اگر می‌خواهید با نحوه ضدعفونی کردن لباس‌ها آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

چگونه لباس را ضدعفونی کنیم؟

انتخاب شوینده مناسب

شوینده‌ی مناسب را انتخاب کنید. هنگام شستن لباس‌های سیاه از شوینده‌هایی که حاوی مواد سفیدکننده هستند خودداری کنید. از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که مخصوص لباس‌های مشکی می‌باشند و می‌تواند لکه‌های به وجود آمده را به‌راحتی از بین ببرد. یک مایع لباسشویی خوب می‌تواند از زود روشن شدن رنگ مشکی لباس شما جلوگیری می‌کند ولی هرگز آن را متوقف نمی‌کند!

شوینده مناسب
خرید شوینده مناسب

اندازه‌گیری مواد شوینده

مواد شوینده را با دقت اندازه‌گیری کنید. روی بسته را بخوانید تا متوجه شوید چه مقدار برای لباس شما نیاز است. هر شوینده مقداری متفاوت دارد بنابراین مقدار مشخصی برای استفاده وجود ندارد. مواد شوینده پودری می‌توانند روی لباس جمع شوند و لکه‌هایی ایجاد کنند.

مواد شوینده مایع را نباید به‌صورت آزاد روی لباس‌ها ریخت. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده‌ی زیاد از مواد شوینده می‌تواند به بافت لباس آسیب برساند. به‌طورکلی مواد شوینده در آب سرد به‌خوبی حل نمی‌شوند، بنابراین اندازه‌گیری مواد شوینده بسیار مهم است.

دمای مناسب

آنزیم‌های مواد شوینده هنگامی شروع به کار می‌کنند که آب حداقل ۶۰ درجه فارنهایت باشد. آب سرد شیر حدود ۶۰ درجه فارنهایت تا ۷۵ درجه فارنهایت است.

جداسازی لباس‌ها

  • شستشوی لباس‌ مشکی را هرگز با شستشوی لباس های لی انجام ندهید.
  • لباس‌های تیره را برای شستشو از لباس‌های رنگ روشن جدا کنید.
  • لباس‌های خود را بر اساس نوع پارچه جدا کنید. تیره بودن رنگ لباس‌های شما به این معنی نیست که همه‌ی آن‌ها باهم در ماشین لباسشویی شسته شوند. به‌غیراز انواع رنگ، نوع پارچه نیز در جداسازی لباس‌ها از هم مهم است.
  • پارچه‌های سنگین‌تر مانند حوله و شلوارجین باید جدا از پارچه‌های سبک مانند تی‌شرت‌ها شسته شوند.
شستشوی لباس مشکی
جدا کردن لباس های مختلف

شستشو با درجه‌ی ملایم

سعی کنید لباس مشکی خود را با لباس‌شویی بشویید. لباس را با در نظر گرفتن شدت کثیفی در یک چرخه از فشارملایم لباس‌شویی قرار دهید تا به سالم ماندن رنگ لباس کمک کنید.

اگر در تمیز کردن پارچه‌های سفید دچار مشکل می‌شوید، مقاله زیر می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

چگونه پارچه سفید را تمیز کنیم؟

نور خورشید

لباس مشکی را مقابل نور خورشید قرار ندهید!
لباس‌های مشکی را در سایه پهن کنید و از قرار دادن آن‌ها در مقابل نور مستقیم خورشید خودداری کنید زیرا نور شدید خورشید باعث از بین رفتن رنگ لباس‌ها می‌شود.

شست‌وشو با نمک

شاید برایتان جالب باشد که بدانید شما می‌توانید برای اولین شست‌وشوی لباس مشکی خود ۲/۱ فنجان (۱۵۰ گرم) نمک به ماشین لباس‌شویی اضافه کنید. این کار رنگ مشکی را قفل می‌کند درنتیجه لباس مدت بیشتری جدید به نظر می‌رسد.

برای جلوگیری از ازدست‌رفتن رنگ لباس‌ها می‌توانید این عمل را به‌غیر از شستشوی لباس مشکی برای شستشوی همه‌ی لباس‌ها نیز استفاده کنید.

لباس‌های ظریف

هنگام شستن لباس‌های ظریف نکات ویژه‌ای را در نظر بگیرید . پارچه‌های ظریف مانند لباس‌زیر توری، نیاز به شستشوی ملایم دارند. هنگام شستن این لباس‌ها از یک چرخه‌ی ملایم استفاده کنید.
درمورد این‌گونه لباس‌ها حتماً برچسب لباس را در نظر بگیرید و از روی اصول لباس خود را بشویید.

شستشوی لباس مشکی
دقت در شستن لباس های ظریف

اگر پیراهن مشکی ظریفی مانند پیراهن ابریشمی یا کتان دارید، آن را با چرخه‌ی ملایم ماشین لباسشویی بشویید یا شستن آن لباس را با دست انجام دهید.

کلام آخر

در نظر داشته باشید که شستن لباس با استفاده از تکنیک‌هایی مانند استفاده از آب سرد، برای مدت طولانی ظاهر را حفظ می‌کند. در این مقاله نکات مربوط به شستشوی لباس مشکی را برای شما بیان کردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

فراموش نکنید که با اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم!

منبع:
consumerreports.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *