سگ نيوفاندلند

سگ نیوفاندلند

شاید معروف‌ترین سگ نیوفاندلند در جهان، پرستار بچه در انیمیشن پیتر پن باشد. او گرچه در این فیلم تخیلی است اما عشق این نژاد به کودکان و غرایز نجات دهندگی او را نشان می‌دهد. این سگ در نیوفاندلند، در قایق‌های ماهیگیری کار می‌کرد. این سگ هنوزهم با مهارت کافی، به هنگام خطر برای نجات صاحب خود به درون آب رفته و به‌خوبی شنا می‌کند.

سگ نیوفاندلند امروزه در درجه اول یک همراه و سگ خانوادگی محسوب می‌شود. او ویژگی‌های بسیار خوبی دارد ولی به دلیل اندازه بزرگ و همچنین مستعد بودن به انواع بیماری باید قبل از تصمیم‌گیری برای خرید حتماً آموزش‌های لازم در جهت نگهداری از آن را ببینید. درهرحال اگر می‌خواهید سگی صبور و دلسوز داشته باشید، بی‌شک نیوفاندلند انتخاب مناسبی خواهد بود. سگ نیوفاندلند نسبت به کودکان، آرام و صمیمی است و می‌تواند محافظ بسیار خوبی باشد. اگر می‌خواهید با بهترین سگ‌های خانگی آشنا شوید مقاله زیر را مطالعه کنید.

بهترین نژادهای سگ خانگی

ورزش‌های مخصوص سگ نیوفاندلند

ورزش‌هایی که نیوفاندلند در آن‌ها شرکت می‌کند شامل مسابقات اطاعت است. همچنین بارکشی، ردیابی، شنا و سورتمه‌سواری ازجمله کارهایی است که او در آن‌ها عالی ظاهر می‌شود. او همچنین یک همراه عالی برای یک کوهنورد است.

نیوفاندلند نژادی غول‌پیکر است. در زمان بلوغ، وزن او ۱۰۰ تا ۱۵۰ پوند خواهد بود. نژادهای غول‌پیکر اگر به‌درستی پرورش نیافته باشند، مستعد مشکلات ارتوپدی هستند.

این سگ‌ها عموماً عمر کمتری نسبت به سگ‌های کوچک‌تر دارند. اگر این مسئله شما را آزار ندهد، نیوفاندلند ممکن است نژاد موردعلاقه شما باشد. مقاله بزرگ‌ترین سگ‌های دنیا شما را با سایر سگ‌های غول پیکر آشنا می‌کند.

طرز رفتار با سگ نیوفاندلند

مانند هر سگ دیگری باید از سنیناولیه توله‌سگ نیوفاندلند را با خود به دیدوبازدیدهای خانوادگی ببرید. این کار باعث می‌شود تا به هنگام قرارگیری در موقعیت‌های جدید نترسد. توله‌سگ نیوفاندلند را از پرورش‌دهنده‌ای خریداری کنید که توله‌سگ‌ها را در خانه پرورش داده است.

طرز رفتار با سگ نیوفاندلند
طرز رفتار با سگ نیوفاندلند

مانند هر توله‌سگ دیگری، نیوفاندلندها کنجکاو هستند. اگر آن‌ها را در خانه و بدون مراقب رها کنید، می‌توانند صدمات زیادی وارد کنند. توله‌سگ نیوفاندلند خود را با آموزش، بازی و تجارب اجتماعی مشغول کنید. یک سگ نیوفاندلند درصورتی‌که فعالیت کافی نداشته باشد، می‌تواند بسیار مخرب باشد.

آموزش سگ نیوفاندلند

به‌محض آوردن توله‌سگ نیوفاندلند به خانه، آموزش سگ را شروع کنید. از تکنیک‌های آموزش تشویقی مانند بازی و جایزه استفاده کنید. سگ نیوفاندلند به یادگیری تمایل زیادی دارد. توله‌سگ‌های جوان وقتی به این کار تشویق می‌شوند به‌سرعت مهارت‌های جدید را می‌گیرند.

اگر قصد دارید به نیوفاندلند خود شنا را بیاموزید، بگذارید او قبل از چهارماهگی شروع به بازی در آب کند. البته مدام او را زیر نظر داشته باشید. اگرچه ممکن است تصور کنید سگ نیوفاندلند باید در فضای باز باشد ولی این سگ به‌شدت به خانواده و صاحبان خود وابسته است.

آن‌ها مطمئناً باید به یک حیاط محصورشده ایمن دسترسی داشته باشند. وقتی خانواده در خانه هستند، نیوفاندلند باید در کنار آن‌ها باشد. همچنین وقتی هوای درون خانه گرم است آن‌ها باید بیرون از خانه باشند زیرا که به گرما حساس‌اند.

زمان مناسب برای ورزش‌های سخت

در دو سال اول زندگی سگ نیوفاندلند باید ورزش‌هایی را تمرین کند که خیلی سخت و فشرده نباشد. از آنجایی که رشد آن تا دوسالگی هنوز کامل نشده، ورزش سخت می‌تواند به آن آسیب برساند. تا قبل از دوسالگی ورزش‌هایی مانند شنا، پیاده‌روی روی چمن یا سایر سطوح نرم و کوه‌پیمایی روی تپه‌ها را می‌توانید با نیوفاندلند خود تمرین کنید.

سگ نیوفاندلند
زمان مناسب برای ورزش‌های سخت

دویدن، کوهنوردی و دیگر ورزش‌هایی که به پریدن نیاز دارند را تا قبل از دوسالگی و قبل از رسیدن به بلوغ کامل جسمانی شروع نکنید! در ضمن همیشه بهتر است قبل از شروع هر برنامه تمرینی با حیوان خانگی خود، با دامپزشک خود مشورت کنید.

تاریخچه سگ نیوفاندلند

تاریخچه نیوفاندلند بیشتر حدس و گمان است تا واقعیت! درباره ریشه این سگ اطلاعات کمی در دست است. یک تئوری حاکی از آن است که نژاد آن به سگ‌های بزرگی که ماهیگیران باسک به نیوفاندلند آورده‌اند، برمی‌گردد. اگرچه دلیل اینکه چرا ماهیگیران یک سگ چوپان در قایق خود داشتند، مشخص نیست.

سایر اجداد بالقوه او شامل یک گراز فرانسوی یا یکی از نژادهای سگ در شمال اروپا است. آنچه مشخص است، این است که سگ‌هایی که امروزه به سگ نیوفاندلند تبدیل‌شده‌اند از جزیره‌ای در شرق کانادا به همین نام بوده‌اند. اجداد وی هر چه بوده‌اند، احتمالاً آن‌ها با ماهیگیرانی از اروپا به نیوفاندلند آمده‌اند. سگی که با توجه به محیط و کاری که انجام می‌داده تکامل‌یافته است.

آن‌ها از اندازه و قدرت زیادی برخوردار بودند و همچنین پوشش بدن آن‌ها دولایه و مقاوم در برابر آب می‌باشد. آن‌ها در خشکی و دریا کارآمد بودند و کالسکه‌ها را می‌کشیدند. آنها همچنین به‌عنوان نجات‌غریق برای کمک و نجات دادن افراد غرق‌شده روی کشتی‌ها فعالیت می‌کردند. آن‌ها بچه‌ها را از آب بیرون می‌کشیدند و به ماهیگیران کمک می‌کردند تا تورهای سنگین را جمع کنند.

سگ نجات‌دهنده

سگ نیوفاندلند در هنر و ادبیات به‌عنوان نجات‌دهنده زندگی به تصویر کشیده می‌شود. یک سگ نیوفاندلند به نام ریگل با کشتی تایتانیک درون آب پایین رفت! این سگ در کنار یک قایق نجات در آب و یخ به مدت سه ساعت شنا کرد و ظاهراً به دنبال صاحب خود بود که با کشتی به پایین رفته و غرق‌شده بود.

سگ نجات‌دهنده
سگ نجات‌دهنده

سگ نیوفاندلند امروزه از محبوبیت متوسطی برخوردار است. او در میان نژادهای ثبت‌شده توسط کلوب کنل آمریکایی در رتبه ۴۴ ام قرار دارد، این در حالی است که در سال ۲۰۰۰ رتبه آن ۵۳ بود.

خلق‌وخوی سگ نیوفاندلند

نیوفاندلند به هوش، وفاداری و شیرینی‌اش شهرت دارد. گرچه او یک سگ نگهبان فوق‌العاده است، اما رفتار نرم و مطبوع، او را به یک انتخاب عالی برای سگ خانوادگی تبدیل کرده است. او دوست دارد به مردم تکیه دهد و روی پاهای آن‌ها بنشیند. نیوفاندلند یک نجات‌دهنده طبیعی است و می‌تواند برای والدینی که استخر دارند، یک دستیار خوب باشد. هرچند که نمی‌توان مسئولیت امنیت کامل بچه‌ها را به او سپرد!

سگ نیوفاندلند حتی با وجود ماهیت قهرمانانه‌ای که دارد، در صورت عدم آموزش صحیح می‌تواند سگی باشد که فقط زمین را می‌کند. همچنین اگر قصد خرید سگ نگهبان برای خود دارید، مقاله زیر را حتماََ مطالعه کنید.

راهنمای خرید سگ نگهبان

شروع آموزش حتی قبل از ۶ ماهگی!

از روزی که توله‌سگ را به خانه آورده‌اید، آموزش آن را شروع کنید. او حتی در هشت هفتگی قادر به یادگیری همه‌چیزهایی است که می‌توانید به او بیاموزید. برای شروع آموزش تا ۶ ماهگی صبر نکنید. در صورت امکان، او را تا زمان ۱۰ تا ۱۲ هفتگی وارد کلاس ویژه توله‌سگ‌ها کنید. نکته بسیار مهم معاشرت کردن است! پس معاشرت کنید، معاشرت کنید، معاشرت کنید.

بااین‌حال، توجه داشته باشید که برای ورود به بسیاری از رده‌های آموزشی توله‌سگ‌ها به واکسن‌های خاصی نیاز دارند. بسیاری از دامپزشکان توصیه می‌کنند تا زمانی که واکسن‌های توله‌سگ (ازجمله هاری و پاروویروس) را به توله‌سگ خود نزده‌اید، آن‌ها را در کنار سگ‌های دیگر و همین‌طور اماکن عمومی نبرید.

به‌جای آموزش رسمی، می‌توانید توله‌سگ خود را در خانه آموزش دهید. لازم است تا پایان واکسن‌های ویژه توله‌سگ‌ها تنها در میان خانواده و دوستان خود معاشرت کنید.

سگ نیوفاندلند
شروع آموزش حتی قبل از ۶ ماهگی!

وضعیت سلامتی سگ نیوفاندلند

همه سگ‌ها می‌توانند مشکلات سلامتی را به صورتی وراثتی از اجداد خود به ارث ببرند. سگ نیوفاندلند نیز مستعد ابتلا به مشکلات سلامتی بسیاری است. در اینجا خلاصه‌ای از چند موردی که باید بدانید آورده شده است.
با توجه به ‌اندازه بزرگ آن‌ها، سگ نیوفاندلند می‌تواند از تعدادی از مشکلات مفصلی و ساختاری رنج ببرد. بسیار مهم است که سگ‌های جوان و در حال رشد لاغر نگه ‌داشته شوند.

اجازه ندهید که این سگ‌ها بیش‌ازحد ورزش کنند یا بیش‌ازحد غذا بخورند، زیرا این امر منجر به بروز مشکلاتی نظیر فلج شدن سگ می‌شود. درواقع، همه نیوفاندلندها باید لاغر نگه‌داشته شوند، زیرا چاقی احتمال بروز مشکلات ساختاری را افزایش می‌دهد.

تغییر شکل مفصل ران

یکی از این مشکلات ساختاری، تغییر شکل ژنتیکی مفصل ران است که به‌عنوان دیسپلازیای مفصل ران شناخته می‌شود. در این بیماری سر استخوان ران به‌درستی در قسمت مفصل ران قرار نمی‌گیرد. با گذشت زمان غضروف مفصل از بین می‌رود و استخوان زیرین آسیب می‌بیند.

در برخی موارد، جراحی گران‌قیمت ازجمله جراحی تعویض مفصل ران برای درمان این بیماری ضروری است. سگ بدون درمان، دچار درد خواهد شد. دیسپلازیای آرنج یکی دیگر از مشکلات ارثی مفصل است که در نتیجه تشکیل غیرطبیعی آرنج ایجاد می‌شود.

اگر می‌خواهید با سایر بیماری‌های رایج در سگ‌ها آشنا شوید، مطلب زیر را مطالعه کنید.

بیماری‌های شایع سگ

احتمال ابتلا به دیسپلازیای ران

اگر والدین سگ دچار دیسپلازیای مفصل ران یا آرنج نشده باشند، امکان ابتلا به دیسپلازیای مفصل ران یا آرنج توسط نیوفاندلند کاملاً رد نمی‌شود، فقط احتمال ابتلا کاهش می‌یابد. به دلیل اینکه استخوان‌ها در سگ‌های جوان هنوز در حل رشد هستند، تشخیص ابتلا به این بیماری دشوار است.

احتمال ابتلا به دیسپلازیای ران
احتمال ابتلا به دیسپلازیای ران

هر فردی که صاحب یک سگ نیوفاندلند است باید از باسن و آرنج سگ خود در دوسالگی عکس‌برداری کند، صرف‌نظر از اینکه علائم لنگی را نشان داده یا خیر. برای سگ‌هایی که قبل از آن سن نشانه‌های لنگیدن را نشان می‌دهند (به‌عنوان‌مثال درزمانی که توله‌سگ هستند)، آزمایش‌های تشخیصی باید سریع‌تر دنبال شوند.

بیماری قلبی در سگ نیوفاندلند

نیوفاندلند در معرض خطر بیماری قلبی، ازجمله کاردیومیوپاتی گشاد شده و تنگی زیر آئورت (SAS) است. در حال حاضر هیچ آزمایش ژنتیکی برای SAS وجود ندارد. پرورش‌دهندگان نباید نیوفاندلند را با هیچ نشانه‌ای از SAS پرورش دهند و توله‌سگ‌ها را باید با یک متخصص قلب و عروق دامپزشکی غربال کنند.

بیماری نقص کلیوی

سیستینوریا نوعی نقص کلیوی ژنتیکی است که منجر به تشکیل سنگ مثانه می‌شود. مدیریت آن با رژیم یا دارو بسیار دشوار است و غالباً هم برای برداشتن سنگ از مثانه و هم برای رفع انسداد مجاری ادراری به جراحی نیاز است.

ممکن است هیچ نشانه‌ای از قبل وجود نداشته باشد که سگ در حال تشکیل سنگ سیستین است ولی در صورت ایجاد انسداد می‌تواند یک وضعیت اضطراری ایجاد شود. خوشبختانه آزمایش ژنتیکی سیستینوریا وجود دارد. با توجه به در دسترس بودن آزمایش ژنتیک، خوشبختانه دیگر سگ‌هایی با این مشکل پرورش داده نمی‌شوند.

همه این شرایط در یک توله‌سگ در حال رشد قابل‌تشخیص نیست. نمی‌توان پیش‌بینی کرد که حیوانی که به یکی از این بیماری‌ها مبتلا شده، خوب خواهد شد یا خیر؟ به همین دلیل شما باید یک پرورش‌دهنده معتبر پیدا کنید که متعهد به پرورش سالم‌ترین حیوانات ممکن باشد. آن‌ها باید بتوانند گواهی مستقلی مبنی بر غربالگری والدین سگ برای این نقص‌ها و سالم بودن برای تولیدمثل ارائه دهند.

سایر مشکلات سلامتی

هر مراجعه سگ نیوفاندلند به دامپزشک برای مشکل ژنتیکی نیست. میگویند که سگ‌های نسل جدید دچار پارگی رباط‌های صلیبی هستند. همچنین نیوفاندلند از نژادهای دارای قفسه سینه عمیق هستند که تمایل به نفخ شکم دارند، یعنی شرایطی که معده با گاز منبسط می‌شود و ممکن است پیچ بخورد و باعث قطع جریان خون شود.

سگ نیوفاندلند
سایر مشکلات سلامتی

نفخ و پیچش خیلی ناگهانی شروع می‌شود و سگی که یک دقیقه قبل خوب بود، ممکن است چند ساعت بعد مرده باشد. این بیماری می‌تواند یکی از بیماری‌های کشنده سگ محسوب شود!

پیشگیری از مرگ با یادگیری علائم نفخ معده

مراقب علائمی مانند بی‌قراری و قدم زدن، ریزش آب از دهان، رنگ‌پریدگی لثه، لیسیدن لب، تلاش ناموفق برای استفراغ و علائم درد باشید. نفخ شکم نیاز به مداخله فوری دامپزشک دارد و در بسیاری از موارد جراحی ضروری است.

متأسفانه، سگ‌هایی که نفخ‌کرده‌اند و نجات‌یافته‌اند، می‌توانند دوباره هم نفخ کنند. بیشتر دامپزشکان روشی را ارائه می‌دهند که به نام گاستروپکسی یا «معده گیر» شناخته می‌شود که معده را به دیواره بدن لنگر می‌اندازند تا از پیچ خوردن آن در آینده جلوگیری کنند. این روش همچنین می‌تواند به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه انجام شود.

به یاد داشته باشید که بعدازاینکه توله‌سگ جدیدی را به خانه خود منتقل کردید، می‌توانید از او در برابر یکی از رایج‌ترین مشکلات سلامتی محافظت کنید: چاقی. نگه‌داشتن نیوفاندلند با وزن مناسب یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای افزایش عمر او است.

نظافت سگ نیوفاندلند

نیوفاندلند دارای یک پوشش دولایه مقاوم در برابر آب به رنگ‌های سیاه، قهوه‌ای، خاکستری یا سفید با علائم سیاه است. با استفاده از یک شانه استیل و برس نرم و براق‌کننده، موهای بدن او را حداقل دو بار در هفته مرتب کنید تا از رشک جلوگیری کرده و موهای مرده از بین برود.

ریختن موهای مرده در حین شانه شدن و به‌طور منظم به شما کمک می‌کند تا میزان موهای شناور در خانه کاهش یابد. آن‌ها هرسال دو بار، در بهار و پاییز، به‌شدت دچار ریزش مو می‌شوند.

نظافت سگ نیوفاندلند
نظافت سگ نیوفاندلند

ریزش آب دهان این نژاد

نیوفاندلندهای جوان آبریزش بیشتری از دهان خود دارند، بنابراین عادت داشته باشید حوله دستی را همیشه به همراه داشته باشید تا بتوانید دهان سگ خود را در صورت لزوم، مخصوصاً بعد از خوردن یا نوشیدن او، پاک کنید.

بقیه موارد شامل مراقبت‌های اساسی می‌شود. ناخن‌ها را معمولاً هر هفته یا دو هفته یک‌بار در صورت نیاز کوتاه کنید. برای سلامتی کلی و تازگی در تنفس، دندان‌ها را مرتباً با خمیردندان حیوانات خانگی و مورد تأیید دامپزشک مسواک بزنید. مهم‌تر از همه، گوش‌های این سگ آب‌دوست را تمیز و خشک نگه‌دارید تا از عفونت گوش جلوگیری شود.

کلام آخر

به پایان مقاله سگ نیوفاندلند رسیدیم، امیدوارم اطلاعات لازم را در مورد این سگ به دست آورده باشید. برای خرید سگ و نیز سایر حیوانات خانگی می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید. از همراهی شما با واسط پت سپاسگزاریم!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *