سگ پاپیلون

سگ پاپیلون

سگ پاپیلون که نام آن از واژه‌ای فرانسوی به نام پروانه گرفته‌شده است، به مانند پرتره زنده زیبایی است. این سگ در اغلب نقاشی‌های قرون گذشته دیده می‌شود. البته ظاهر آن در طول سال‌ها تا حدودی تغییر کرده است، اما او هنوز همان همراه عالی است که سال‌ها دامان ملکه‌ها و پادشاهان را آراسته است. کلمه سگ پاپیلون به معنی پروانه به گوش‌های قائم حاشیه‌دار نژاد اشاره دارد که شبیه بال‌های باز پروانه است. این سگ‌های عروسکی یکی از باهوش‌ترین نژادهای سگ محسوب می‌شوند.

سگ عروسکی

اگرچه ممکن است او ازنظر اندازه به‌عنوان یک سگ روی دامنی (lap dog) دسته‌بندی شود، اما پاپیلون شلوغ‌تر و کنجکاوتر از سگ‌های روی دامنی است. اگر می‌خواهید سگی هنگام تماشای تلویزیون روی دامان شما بنشیند، احتمالاً پاپیلون‌ها بهترین انتخاب نیستند.

به‌احتمال‌زیاد او به دنبال کاری می‌چرخد و با خوشحالی خانه و حیاط شما را از شر جوندگان کوچک خلاص می‌کند. درعین‌حال این سگ پاکوتاه در یک محیط بسته وظایف خود را به‌عنوان همراه و سرپرست خانواده جدی می‌گیرد.

پاپیلون نسبت به سگ‌های بزرگ‌تر از سطح هوشیاری بالاتری برخورداراست. این ویژگی او را به یک مراقب فوق‌العاده تبدیل می‌کند.

وقتی صحبت از محافظت از شما می‌شود، با تمام وجود گاز می‌گیرد بااینکه تنها ۴ تا ۹ پوند وزن دارد!

پاپیلون سگی اجتماعی و پرانرژی است. او دوست دارد در کنار مردم باشد و یک سگ خوش ‌برخورد است که به همه آزادانه بوسه می‌دهد.

مراقبت از پاپیلون به دلیل اندازه کوچکی که دارد، به‌مراتب راحت‌تر است. همچنین بااینکه موهای فراوانی دارد، به‌راحتی می‌توان از آن‌ها مراقبت کرد و زیاد ریزش ندارد.

سگ عروسکی
سگ عروسکی

پیشنهاد می‌کنیم مقاله اصلاح موی سگ را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

سطح انرژی و آموزش

سطح انرژی پاپیلون از متوسط تا بالا متغیر است. اگر شما می‌خواهید در ورزش‌های سگ مانند چابکی یا رالی شرکت کنید، پاپیلون گزینه بسیار خوبی است. پاپیلون ها همچنین نژاد سگ عروسکی شماره یک در رقابت اطاعت هستند.

همه دارندگان سگ پاپیلون باید فقط در کلاس اطاعت شرکت کنند تا اطمینان حاصل کنند که تربیت سگ خود را به درستی انجام می‌دهند. اگر زود با آن‌ها تمرین اطاعت شروع نشود، پاپیلون ها می‌توانند یک رگه لجبازی از خود نشان دهند.

از جنبه مثبت، اراده آن‌ها برای رضایت و تمایل به موفقیت باعث می‌شود آن‌ها در یادگیری ترفندها تبحر داشته باشند. پاپیلون ها حتی می‌توانند کشیدن یک گاری کوچک را بیاموزند و باافتخار آن را بکشند.

ارتباط سگ پاپیلون با گربه‌ها و کودکان

پاپیلون های جوان اگر با دیگر حیوانات خانگی ازجمله گربه‌ها در همان سنین کم آشنا شوند، می‌توانند با آن‌ها کنار بیایند. یک سگ پاپیلون نترس معمولاً سگ‌های دیگر را که حتی ممکن است از او بزرگ‌تر باشند را اداره می‌کند! البته این موضوع ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند! درهرحال مشاهده این وضعیت غیرعادی نیست.

سگ پاپیلون
ارتباط سگ پاپیلون با گربه‌ها و کودکان

پاپیلون ها کودکان را دوست دارند، اما ترکیب یک سگ کوچک و یک کودک خردسال می‌تواند دستورالعمل یک فاجعه باشد. اگر پاپیلون به‌درستی نگه‌داشته نشود، ممکن است از دستان کودک بپرد و به خودش آسیب برساند و در صورت بدرفتاری غیر عمد از جانب کودک، پاپیلون از خود دفاع خواهد کرد. پس نباید هرگز آن‌ها را با کودکان تنها رها کرد!

پاپیلون یک نژاد با عمر طولانی است. اگر قصد خرید یکی از آن‌ها را دارید باید این مورد را در نظر بگیرید. سگ، سال‌های سال عضوی از خانواده شما خواهد بود. همچنین پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ی مقاله راهنمای خرید سگ خانگی را از دست ندهید.

محبوبیت بیشتر پاپیلون

برای اولین بار و در نمایشگاه کلوب وست مینستر و در سال ۱۹۹۹ یک پاپیلون به نام Ch. Loteki Supernatural Being یا به گفته دوستانش کربی یکی از بهترین جوایز را کسب کرد. همچنین در سال ۱۹۹۸ در نمایشگاه جهانی سگ در هلسینکی، فنلاند و Royal Invitational در کانادا برنده شد.

پیروزی‌های این سگ، نژاد پاپیلون را به بسیاری از افراد که هرگز سگ پاپیلون را ندیده بودند، معرفی کرد. این امر در محبوبیت این نژاد مؤثر بود. بااین‌وجود، در هر گوشه خیابان یک سگ پاپیلون پیدا نخواهید کرد. او نژاد کمیابی نیست، اما آن‌چنان رایج نیست.

قرن‌هاست که پاپیلون پرورش داده می‌شود تا بهترین همراه باشد. آن‌ها فوق‌العاده مردم‌گرا هستند و می‌خواهند همیشه در زندگی شخصی صاحب خود گنجانده شوند. اگر به دنبال یک همراه پرجنب‌وجوش، پرانرژی، اجتماعی و خوش‌ذوق هستید، این نژاد می‌تواند نژادی مناسب برای شما باشد. شما و پاپیلون خود سال‌ها در کنار هم خوشبخت زندگی خواهید کرد.

محبوبیت بیشتر پاپیلون
محبوبیت بیشتر پاپیلون

تاریخچه این نژاد

سگ پاپیلون در پرتره‌های مربوط به قرن شانزدهم به تصویر کشیده شده که گواهی قدمت و قدرت این نژاد است. روبنس، واتو، بوچر، ون دایک، رامبراند و فراگونارد همگی، آن‌ها را در کارهای هنری مختلف به تصویر کشیدند که معمولاً صاحبان خود را همراهی می‌کردند.

اسپانیل های کوچک، همراه موردعلاقه خانم‌های دربار در سراسر اروپا بودند. بازرگانان آن‌ها را از طریق فرانسه، ایتالیا و اسپانیا بر روی قاطرها در سبد حمل می‌کردند. اسپانیل سگ عروسکی اولیه که سگ پاپیلون از آن منشأ می‌گرفت، گوش‌های آویزان داشت.

در کاخ لوئی چهاردهم و در قرن ۱۷، یک اسپانیل کوچک با گوش‌های ایستاده ایجاد شد که به دلیل شباهت آن به یک پروانه، نام آن سگ را پاپیلون گذاشتند. نام‌های دیگری که این نژاد طی قرن‌ها توسط آن‌ها شناخته‌شده است عبارت‌اند از: Epagneul Nain (اسپانیل کوتوله)، Spaniels قاره‌ای کوتوله، سگ‌های سنجاب کوچک (زیرا دم و موهای آن‌ها شبیه سنجاب بود) یا Spaniels اسباب‌بازی بلژیکی.

تفاوت اسپانیل ها با پاپیلون‌ها

علاوه بر گوش‌ها، تنها تغییر عمده دیگر در شکل نژاد، رنگ بود. در ابتدا اسپانیل های کوچک به رنگ یکدست بودند، اما این روزها سفید با لکه‌های رنگی هستند. در غیر این صورت، یک پاپیلون امروزی تقریباً مشابه همان تصویری است که می‌توانید در یک نقاشی در لوور ببینید. نوع گوش آویزان که به Phalene معروف است، هنوز وجود دارد هرچند که خیلی رواج ندارد. سگ پاپیلون در میان ۱۵۵ نژاد و گونه ثبت‌شده توسط Kennel Club Club در رده ۳۵ قرار دارد. جالب است بدانید که اسپانیل‌ها یکی از بهترین سگ‌های آپارتمانی هستند.

سگ پاپیلون
تفاوت اسپانیل ها با پاپیلون‌ها

اندازه

اندازه پاپیلون ها از زمین تا شانه ۸ تا ۱۱ اینچ به‌طور ایستاده و وزن آن‌ها ۴ تا ۹ پوند است.

ویژگی‌های شخصیتی سگ پاپیلون

سگ پاپیلون خوشحال، هوشیار و دوستانه است. او هرگز نباید خجالتی و پرخاشگر باشد. بااین‌حال، او یک سگ کوچک است که مسئولیت‌پذیر است و دارای سطح فعالیت متوسط تا بالا می‌باشد. او بسیار باهوش و بسیار آموزش پذیر است.

به‌طورکلی خلق‌وخوی سگ‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله وراثت، آموزش و معاشرت قرار می‌گیرد. توله‌هایی با خلق‌وخوی خوب، کنجکاو و بازیگوش هستند، مایل‌اند به مردم نزدیک شوند و توسط آن‌ها نگه‌داشته شوند. بنابراین حداقل با یکی از والدین سگ ملاقات کنید تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها خلق‌وخوی مطبوعی دارند و می‌توانید با آن‌ها راحت باشید.

معاشرت

مانند هر سگ، پاپیلون ها در جوانی به اجتماعی شدن زودهنگام یعنی قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات مختلفی نیاز دارند. معاشرت به شما کمک می‌کند تا توله‌سگ پاپیلون شما به‌عنوان یک سگ کاملاً مناسب رشد کند.

ثبت‌نام او در کلاس مهدکودک توله‌سگ شروع خوبی است. دعوت منظم از بازدیدکنندگان و بردن او به پارک‌های شلوغ، فروشگاه‌هایی که به سگ‌ها اجازه ورود می‌دهند و همین‌طور گشت‌وگذارهای تفریحی برای ملاقات با همسایگان نیز به وی کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کند.

ویژگی‌های شخصیتی سگ پاپیلون
ویژگی‌های شخصیتی سگ پاپیلون

وضعیت سلامتی

پاپیلون ها به‌طورکلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها مستعد ابتلا به برخی از مشکلات سلامتی هستند. همه پاپیلون ها به هیچ‌یک یا همه این بیماری‌ها مبتلا نخواهند شد، اما اگر به فکر خرید این نژاد هستید مهم است که از آن‌ها آگاهی داشته باشید.

اگر در حال خرید توله‌سگ هستید، یک پرورش‌دهنده خوب پیدا کنید که به شما در مورد والدین توله‌سگ و مشکلات احتمالی آن‌ها هشدار دهد. سگ‌ها تنها در صورتی می‌توانند تولیدمثل کنند که مجوزهای بهداشتی را دریافت کرده باشند. در پاپیلون ها، شما باید انتظار داشته باشید که از بنیاد ارتوپدی حیوانات (OFA) برای دیسپلازیای مفصل ران (با نمره خوب یا بهتر)، دیسپلازی آرنج، کم‌کاری تیروئید و بیماری فون ویلبراند مجوزهای بهداشتی را از دانشگاه اوبرن برای ترومبوپاتی؛ و از بنیاد ثبت چشم سگ (CERF) که طبیعی بودن چشم را تأیید می‌کند، داشته باشند.

کشش کشکک

این بیماری یک مشکل شایع در سگ‌های کوچک است. این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که کشکک که دارای سه قسمت است – استخوان ران (استخوان ران)، کشکک (کلاهک زانو) و درشت‌نی (ساق پا) – به‌درستی ردیف نشده باشد. این مشکل باعث لنگیدن سگ یا راه رفتن غیرطبیعی می‌شود. این بیماری از بدو تولد وجود دارد ولی خیلی دیرتر بروز می‌کند. درجه‌های شدید تجمع کشکک ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

هیپوگلیسمی

کاهش قند خون، یا قند خون پایین، یک مشکل احتمالی در تمام توله‌سگ‌های نژاد عروسکی است. کاهش قند خون در مراحل اولیه به‌راحتی قابل‌درمان است اما در صورت عدم درمان می‌تواند کشنده باشد. این مهم است که پرورش‌دهندگان و صاحبان توله‌سگ‌های عروسکی علائم و نشانه‌ها را تشخیص دهند زیرا این مشکل اغلب توسط دامپزشکان به‌عنوان هپاتیت ویروسی یا انسفالیت تشخیص داده می‌شود. توله‌سگ مبتلا به هایپوگلیسمی سرعت خود را کم کرده و بی‌حالت می‌شود و به دنبال آن شروع به لرزیدن می‌کند.

سگ پاپیلون
هیپوگلیسمی

مقداری عسل زیر زبان او بگذارید و سریعاً او را به دامپزشک برسانید. اگر وضعیت ادامه یابد، او سرانجام سقوط خواهد کرد، دچار تشنج می‌شود، به کما می‌رود و می‌میرد. اگر پاپیلون شما می‌لنگد و علائمی نظیر تغییر رنگ لثه‌ها و زبان به رنگ خاکستری دارد، با یک وضعیت اضطراری روبرو هستید! هیپوگلیسمی در توله‌سگ‌های عروسکی رخ می‌دهد زیرا آن‌ها در زمان استرس یا هنگامی‌که به‌طور منظم غذا نمی‌خورند، ذخیره چربی کافی برای تأمین گلوکز ندارند.

کلپس تراشا

کاملاً مشخص نیست که چگونه این اتفاق می‌افتد، اما استنشاق سریع هوا باعث صاف شدن نای می‌شود و ورود هوا به ریه‌ها را دشوار می‌کند. این شرایط ممکن است ارثی باشد. این بیماری در نژادهای خاصی اتفاق می‌افتد و سگ‌هایی که دارای آن هستند در ترکیب شیمیایی حلقه‌های نای خود ناهنجاری نشان می‌دهند که در آن حلقه‌ها سفتی خود را از دست می‌دهند و قادر به حفظ شکل دایره‌ای خود نیستند.

آتروفی پیش‌رونده شبکیه (PRA)

این یک اختلال دژنراتیو چشم است که در نهایت باعث کوری ناشی از از دست دادن گیرنده‌های نوری در پشت چشم می‌شود. PRA سال‌ها قبل از اینکه سگ علائم نابینایی را نشان دهد قابل‌تشخیص است. خوشبختانه سگ‌ها می‌توانند از حواس دیگر خود برای جبران نابینایی استفاده کنند و سگ نابینا می‌تواند زندگی کامل و شادی داشته باشد. فقط نباید وسایل را جا به جا کنید. پرورش‌دهندگان معتبر چشم سگ‌های خود را سالانه توسط چشم‌پزشک ویژه حیوانات معاینه و تأیید می‌کنند و سگ‌هایی با این بیماری پرورش نمی‌دهند.

فونتانل نرم

پاپیلون ها با نقطه نرمی در بالای سر خود متولد می‌شوند. معمولاً نقطه نرم بسته و سفت می‌شود، دقیقاً مانند نوزادان، اما گاهی اوقات به‌طور کامل بسته نمی‌شود. یک ضربه تصادفی به آن نقطه روی سر می‌تواند باعث کشته شدن پاپیلون شود!

برای آشنایی بیشتر با سایر بیماری‌های سگ‌ها مقاله‌ی بیماری‌های شایع سگ را مطالعه کنید.

نکات مراقبتی

پاپیلون ها سگ‌های خانگی هستند و برای زندگی در فضای باز مناسب نیستند. بااین‌وجود آن‌ها فعال هستند و از داشتن حیاطی که در آن می‌توانند سریع بدوند لذت خواهند برد. آن‌ها را معمولاً با عنوان بز کوهی توصیف می‌کنند. اگر آن‌ها را روی میز آشپزخانه یا مکان مرتفع دیگری یافتید تعجب نکنید!

نکات مراقبتی پاپیلون
نکات مراقبتی پاپیلون

سگ‌های بزرگ‌سال به دو یا سه پیاده‌روی یا زمان بازی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای در روز نیاز دارند. در مورد توله‌سگ‌ها، با دو یا سه پیاده‌روی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای شروع کنید و به‌تدریج زمان و مسافت را افزایش دهید. توله‌سگ‌ها یا بزرگ‌سالان هر زمان که بایستند و یا بنشینند، نشان‌دهنده خسته شدن آن‌ها است.

شکننده بودن پاپیلون‌ها!

اگرچه استخوان‌های سگ‌های کوچک محکم رشد می‌کنند، توله‌سگ‌های پاپیلون می‌توانند شکننده باشند. ممکن است به‌راحتی زمانی که از روی مبل می‌پرند، دچار شکستگی پا شوند. سعی کنید به آن‌ها یاد دهید که به‌آرامی پایین و بالا روند و یا وقتی بالا رفتند، صبر کنند تا شما آن‌ها را پایین بیاورید. بهترین روش برای نگهداری پاپیلون نگهداری در جعبه است.

اگر آن‌ها را طبق برنامه درون جعبه نگه‌دارید کار آسان خواهد بود. همیشه وقتی صبح بیدار می‌شوند، بعد از هر وعده غذایی، بعد از چرت، بعد از بازی، بعد از جلسه نظافت یا استحمام و درست قبل از خواب آن‌ها را بیرون بیاورید. هنگامی‌که نمی‌توانید بر آن‌ها نظارت کنید، باید آن‌ها را درون جعبه قرار دهید.

آموزش استفاده از جعبه در سنین کودکی به شما کمک می‌کند در صورت نیاز به سوارشدن در ماشین یا بستری شدن در بیمارستان، پاپیلون مشکلی با قرارگیری در جعبه و حبس نداشته باشد. هرگز پاپیلون خود را تمام روز در یک جعبه نگذارید. این زندان نیست و او نباید بیش از چند ساعت در آنجا بماند مگر اینکه شب باشد و بخواهد در آن بخوابد. پاپیلون ها سگ‌های اجتماعی هستند و قرار نیست تمام زندگی خود را در یک جعبه یا لانه بگذرانند!

غذا دادن به این سگ‌ها

مقدار غذای روزانه توصیه‌شده ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان غذای خشک باکیفیت بالا در روز است که به دو وعده تقسیم می‌شود. البته میزان غذای سگ بالغ شما به اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و سطح فعالیت وی بستگی دارد. تقریباً ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگ بی‌حال به غذا نیاز خواهد داشت. کیفیت غذای سگ خریداری‌شده نیز مهم است. هرچه غذای سگ بهتر باشد، باید مقدار کمتری از آن را در ظرف غذای سگ خود بگذارید.

غذا دادن به این سگ‌ها
غذا دادن به این سگ‌ها

چاقی و اضافه‌وزن

پاپیلون خیلی راحت هر مقدار غذایی را که به او بدهید می‌خورد، اما او زانوی ظریفی دارد و اجازه ندارد چاق شود. پاپیلون خود را با اندازه‌گیری دقیق غذای او و تنها دو بار در روز در اندازه مناسب نگه‌دارید. اگر مطمئن نیستید که پاپیلون شما اضافه‌وزن دارد یا خیر می‌توانید آزمایش عملی را برای او انجام دهید.

دستان خود را به پشت او بگذارید، انگشتان شست را در امتداد ستون فقرات قرار دهید و به سمت پایین بکشید. شما باید بتوانید دنده‌های او را بدون نیاز به فشار شدید احساس کنید. اگر نمی‌توانید دنده‌های او را حس کنید، باید بدانید که او به غذا و ورزش نیاز دارد.

رنگ موهای بدن

موی بلند و صاف پاپیلون، ظریف و ابریشمی است و لایه زیری ندارد. آبشاری از مو پایین قفسه سینه او ریخته است. گوش‌های زیبای پروانه مانند او دارای مو است و قسمت‌های داخلی آن با موهای ابریشمی با طول متوسط پوشانده شده است. دم او مانند یک ستون بلند است که باافتخار بر روی بدن به شکل قوسی قرارگرفته است.

سگ پاپیلون همیشه به رنگ سفید و لکه‌هایی از هر رنگ است. سر این حیوان، می‌تواند هر رنگ دیگری به غیر از سفید داشته باشد. بینی، لبه‌های چشم و لب‌های پاپیلون سیاه است.

مراقبت از مو و ناخن

مو مستعد کثیف شدن نیست ولی باید هفته‌ای یک یا دو بار آن را شانه زد تا مو سالم بماند. سگ پاپیلون بوی ناخوشایندی مانند دیگر سگ‌ها را ندارد، بنابراین او را فقط در صورت لزوم استحمام کنید.

سگ پاپیلون
مراقبت از مو و ناخن

دو یا سه بار در ماه یا در صورت نیاز ناخن‌ها را کوتاه کنید. اگر می‌توانید صدای برخورد ناخن‌ها را روی زمین بشنوید، ناخن‌ها بیش‌ازحد بلند هستند! سگ‌های کوچک مستعد ابتلا به بیماری پریودنتال هستند، بنابراین بهداشت دندان را زود شروع کنید. مسواک زدن دندان‌های پاپیلون خود را دو یا سه بار در هفته یا در صورت امکان روزانه انجام دهید.

کلام آخر

همان‌طور که میدانید نگهداری و مراقبت از این موجودات وفادار و دوست‌داشتنی نیازمند توجه کردن و داشتن اطلاعات در این زمینه است. ما در این مقاله سعی کردیم شمارا با این نژاد دوست‌داشتنی یعنی سگ پاپیلون آشنا کنیم.

اگر به این حیوانات وفادار علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

منبع:
dogtime.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *