تربیت سگ ژرمن

تربیت سگ ژرمن

تربیت سگ‌های وحشی و خطرناکی ازجمله ژرمن‌، برای نگه‌داشتن یک سگ، بسیار مهم است. این سگ‌ها بیشتر برای نیروی پلیس تربیت می‌شوند. تربیت سگ ژرمن باید به‌گونه‌ای باشد که برای او مثل ورزش کردن باشد. این سگ‌های پرانرژی و باهوش می‌توانند آموزش‌های مربی خود را خیلی سریع‌تر ازآنچه فکرش را بکنید، فراگیرند.

اگرچه نژادهای باهوش دیگری از سگ‌ها هستند مانند بوکسر، دوبرمن و روتوایلر که آن‌ها نیز برای محافظت و نگهبانی آموزش داده می‌شوند. امروزه بیشتر سگ‌های ژرمن شپرد و ژرمن بلک به‌عنوان سگ‌های نگهبان و سگ گله آموزش می‌بینند. از میان سگ‌های ژرمن، بهترین آن‌ها را برای شرکت در مسابقات بین المللی و برای کار در امداد و نیروی پلیس به کار می‌گیرند.

دلایل تربیت سگ ژرمن

سگ‌های ژرمن یکی از وحشی ترین نژادهای سگ هستند که باید حتماً توسط افراد متخصص و باتجربه تربیت شوند. این سگ‌ها برای انجام کارهای بسیاری آموزش داده می‌شوند.

آموزش سگ ژرمن متناسب با روحیات و خصوصیات متفاوتی است که هر سگ دارد. اما به‌طورکلی این سگ‌ها برای کارهای پلیسی، تشخیص بوهای خاص، جستجو و برای نجات افراد بسیاری استفاده خواهند شد.

اقدامات لازم برای تربیت سگ ژرمن

برای تربیت سگ ژرمن، ابتدا باید پشتکار، غریزه‌ی محافظتی، آموزش پذیری، هوش، شجاعت و تمایل او به ورزش و کار کردن را بسنجیم.

از طرفی ویژگی‌های بدنی این سگ مانند قدرت، استقامت، چابکی و توانایی بویایی او را باید مدنظر قرار دهید و او را آزمایش کنید.

اقدامات لازم برای تربیت سگ ژرمن
اقدامات لازم برای تربیت سگ ژرمن


اگر یک سگ این خصوصیات و ویژگی‌ها را داشته باشد، می‌توان گفت که نسل‌های بعدی این سگ نیز خصوصیات ویژگی‌های والدین خود را به ارث می‌برد. پس بهتر است از نسل این سگ باهوش، سگ‌های دیگری را پرورش دهید.

چنانچه قصد خرید یکی از این سگ‌ها را دارید، پیشنهاد می‌کنم ابتدا نکات خرید سگ ژرمن را مطالعه کنید.

انواع سگ‌های ژرمن

سگ‌های ژرمن به دلیل هوش و موارد استفاده‌ی بالایی که دارند، بیشتر موردتوجه مربیان و صاحبان سگ قرارگرفته‌اند. حتی در مواردی این سگ‌ها را دیگر سگ‌ها ترکیب کرده و نژادهای حاصل از ژرمن را پرورش می‌دهند.
دو نوع خاص از سگ‌های ژرمن‌ وجود دارد. در این قسمت هرکدام از این سگ‌های با ارزش به‌طور جداگانه را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

ژرمن شپرد

ژرمن شپرد ازجمله سگ‌های گله و دام است که برای محافظت از دام استفاده میشوند. این سگ‌ها در سال ۱۹۰۰ به‌عنوان یک سگ کار برای حمل و جابه‌جایی وسایل پرورش داده شدند. اما مردم بعد از چند سال متوجه شدند که این سگ‌ها تواناهایی بسیاری دارند. به همین دلیل برای آن‌ها آزمونی را به نام آزمون شوتژوند برگزاری کردند.
هدف از این آزمون که به نام آزمون توانایی سگ‌های ژرمن بود، شناسایی سگ‌های برتر بود.

تربیت سگ ژرمن
ژرمن شپرد

سپس تنها ژرمن‌هایی که در این آزمون موفق می‌شدند به آن‌ها اجازه‌ی تولیدمثل داده می‌شد. سپس فرزندان آن‌ها به نام ژرمن شپرد ثبت می‌شدند. البته این آزمون امروزه نیز در آلمان انجام می‌شود.
سگ‌های چوپان آلمانی اجازه‌ی پرورش و تولیدمثل را ندارند مگر اینکه یک سطح از آزمون بالا را به موفقیت بگذرانند.

ژرمن بلک

ژرمن بلک نیز یکی دیگر از نژادهای سگ ژرمن است. ژرمن بلک به دلیل رنگ سیاه خود معروف شده است و بسیار کمیاب است. توجه کنید که برای داشتن یک ژرمن بلک اصیل بهتر است تولیدمثل دو سگ ژرمن اصیل را داشته باشید.

مراحل تربیت سگ ژرمن

آزمون‌هایی که برای تربیت سگ ژرمن و آموزش او داده‌شده در طی چند سال اخیر تغییراتی داشته است و پیشرفته‌تر شده است. مراحل آزمون‌هایی که برای تربیت و آموزش سگ‌ها باید در نظر گرفته شود به شرح زیر است:

  • مرحله اول: ردیابی
  • مرحله دوم: اطاعت
  • مرحله سوم: محافظت

یک سگ ژرمن برای اینکه یک ژرمن باهوش و چابک شود باید هر سه مرحله‌ی بالا را بگذراند. درواقع اگر یک سگ مرحله‌ای را انجام ندهد، اجازه‌ی رفتن به مرحله‌ی بعدی را نخواهد داشت. در هر مرحله ممکن است، داور یک سگ را به دلیل خلق‌وخوی بد، ترس یا پرخاشگری و یا عدم موفقیت دریکی از مراحل، اخراج کند.

مراحل تربیت سگ ژرمن
مراحل تربیت سگ ژرمن

بعضی از مربی‌ها از سگ خود یک تست اخلاق شناسی نیز می‌گیرند تا رفتارهای سگ را بشناسند. سرعت دویدن، رفتارهای عجیب‌وغریب، سلامت روانی و قدرت بویایی سگ از مواردی است که در تربیت سگ ژرمن تأثیر به سزایی دارد.

مرحله‌ی ردیابی

این مرحله به توانایی بویایی سگ مربوط است. برای یافتن قدرت ردیابی یک سگ ژرمن باید علاوه بر سنجش حس بویایی، سلامت ذهنی و استقامت جسمی او نیز مدنظر قرارگرفته شود.
در این مرحله برای یافتن بوی موردنظر، سگ باید بتواند در یک مسیر تقریباً کوتاه، از بین چندین مانع عبور کند و یا دور یک میدان بچرخد بدون اینکه موانع را بیندازد. پس‌ازاین آزمون، سگ باید ادامه‌ی مسیر را بدون هیچ مشکلی طی کند.

در این مرحله هنگامی‌که سگ ژرمن ماده‌ی موردنظر را بعد از بو کردن یافت، باید آن را برداشته و بیاورد. دقت و طول مسیر، پیچیدگی مسیر، تعداد موانع و سن سگ عوامل مهم برای پیدا کردن ماده و امتیاز او هستند. البته باید با یک طناب ۱۰ متری سگ را هدایت کنید تا مسیر را به بیراهه نرود.

مرحله‌ی اطاعت

در این مرحله باید میزان اطاعت و فهم سگ نسبت به دستور مربی‌اش سنجیده شود. تمرینات مختلفی برای این مرحله وجود دارد. شلیک دو یا سه گلوله برای دیدن واکنش سگ می‌تواند راه خوبی برای سنجش اطاعت او باشد. به‌طور مثال در این آزمایش ابتدا به سگ آموزش داده می‌شود تا سریعاً فرار کند و سپس با شنیدن صدای گلوله بایستد.

سپس اطاعت سگ در مقابل شلیک گلوله و توقف او می‌تواند دلیل بر فهم منظور شما باشد. در این مرحله اگر سگ برای این آموزش‌ها از خود ذوقی نشان ندهد و قدرت لازم را برای انجام این کار نداشته باشد، مردود خواهد شد.

مرحله‌ی اطاعت
مرحله‌ی اطاعت

مرحله‌ی حفاظت

در این قسمت از تربیت سگ ژرمن، مربی می‌خواهد میزان شهامت سگ را در برابر حفاظت از خود و صاحبش بسنجد. برای این کار به یک سری تمرین‌های پلیسی احتیاج است. در این تمرینات به صاحب سگ که با یک طناب او را کنترل می‌کند، ضرباتی وارد می‌شود و یا خطری به سمت او می‌فرستند.

سگ ژرمن باهوش باید قدرت تشخیص خطر را برای صاحب خود درک کند و ابتدا با پارس کردن سعی کند که او را از خطر آگاه کند. سپس به دنبال عامل اصلی خطر و نگرانی صاحب خود بگردد و به سمت او پارس کند. اگر این فرد یکی از اطرافیان شما است بهتر است که لباس نجات بپوشد زیرا ژرمن با دیدن او و فرار کردنش به او حمله می‌کند و او را گاز می‌گیرد.

پس‌ازاینکه سگ به او حمله کرد می‌توانید به او دستور دهید تا فرد را رها کند. حتی می‌توانید دستورات اطاعت را اینجا نیز انجام دهید و به او دستور دهید که بیرون رود. البته در این مواقع نیز سگ باید ترس و پرخاشگری از خود نشان ندهد و دستورات صاحبش را اطاعت کند. در غیر این صورت مردود خواهد شد.

دستورات مناسب برای تربیت سگ ژرمن

استفاده از دستورات سگ آلمانی برای آموزش حیوانات خانگی می‌تواند هم مؤثر و هم سرگرم‌کننده باشد. البته شما می‌توانید هر زبان خارجی را تمرین کنید و با یک‌زبان و کلمات ساده به او دستور دهید. البته زبان آلمانی موفقیت بیشتری برای تربیت سگ ژرمن داشته است. اگرچه برای سگ خیلی مهم نیست. شما می‌توانید هر زبان خارجی را انتخاب کنید، اما مهم این است که شما از صداهایی استفاده ‌کنید که منحصربه‌فرد و کوتاه باشند.

تربیت سگ ژرمن
دستورات مناسب برای تربیت سگ ژرمن

سگ خود را با دستورات آلمانی آموزش دهید و هرکدام از دستورات را بارها تکرار کنید. دستورات سگ آلمانی همچنین برای تقویت زبان شما نیز بسیار مناسب است. دستورات زبان المانی بسیار کوتاه و شیرین هستند و درک آن برای سگ‌ها نیز بهتر است. در اینجا برایتان چندین مورد از دستورات زبان المانی که برای تربیت سگ ژرمن بسیار مؤثر هستند، آورده‌ایم. امیدواریم که برایتان مفید باشند.

دستور آمدن

Hier / komm: این دستور را هنگامی‌که می‌خواهید سگ شما کنار شما بیایید به کار ببرید. اگر سگ شما جایی رفته است با این دستور و گفتن آن سگ خود را به کنار خود دعوت کنید.

دستور دویدن

Lauf: این دستور را برای دویدن و سرعت بسیار زیاد به سگ می‌دهند. اگر به سگ خود این دستور آلمانی را بدهید سرعتی مانند رعدوبرق خواهد گرفت و از کنار شما دور خواهد شد.

دستور پایان

Aus: از این دستور بیشتر برای پایان دادن یک کار استفاده می‌شود. مثلاً اگر سگ شما می‌خواهد با شما بازی کند و با پنجه‌هایش به شانه‌هایتان ایستاده، با گفتن “اوس” به او یاد دهید که پایین بیاید. همچنین اگر یک کار را به‌درستی انجام ندهد از این دستور برای اتمام آن کار استفاده کنید.

تربیت سگ ژرمن
دستور پایان

دستور ماندن

Bleib: زمانی که بخواهید سگ ژرمن را آموزش دهید تا در محل مناسب خود قرار بگیرد از این کلمه استفاده کنید. این کلمه به معنای “بمان” است.

دستور جستجو کردن

suchen: اگر بخواهید جست‌وجو کردن را به سگ ژرمن خود آموزش دهید از دستور “چین” استفاده کنید. این فعل امر آلمانی را برای تربیت سگ ژرمن زمانی به کار می‌برند که از او در حوادثی مانند زلزله برای یافتن افراد زنده استفاده می‌کنند.

نه گفتن به سگ ژرمن

Nein / pfui: وقتی‌که سگ شما کار بدی انجام دهد و بخواهید او را تنبیه کنید می‌توانید با این دستور به او هشدار دهید که کارش اشتباه بوده است. البته این دستور به‌طورکلی برای گفتن نه به سگ ژرمن است. همچنین اگر بخواهید او را از کاری منصرف کنید می‌توانید از این دستور استفاده کنید.

دستور نشستن

Sitz: فعل امر نشستن برای دستور دادن به سگ ژرمن “سیت” است. اگر می‌خواهید نشستن را به سگ ژرمن خود آموزش دهید از این دستور استفاده کنید.

دستور نشستن
دستور نشستن

دستور توقف

stoppen /halten: از این دستورها برای توقف سگ ژرمن استفاده می‌شود. اگر این دستور را به سگ خود آموزش دهید، هر جا که لازم باشد می‌توانید از آن استفاده کنید.

تربیت سگ ژرمن از بدو تولد

یک سگ ژرمن اگر به‌خوبی آموزش‌دیده باشد می‌تواند یک دوست خوب و وفادار برای صاحب خود باشد. بهترین سگ ژرمن، سگ‌هایی هستند که از ابتدای تولد آموزش‌های لازم را فراگرفته باشند. پس بهتر است توله‌سگ خود را از یک پرورش‌دهنده‌ی با اعتماد بخرید. تا از سلامت او نیز اطمینان داشته باشید.

پیش از خرید یک سگ ژرمن می‌توانید راهنمای خرید سگ نگهبان را مطالعه کنید.

برای تربیت سگ ژرمن خود باید در بازه‌های مختلفی از زندگی، به آن‌ها آموزش‌های لازم را بدهید. در ادامه برایتان مراحل مهم زندگی یک ژرمن را بیان خواهیم کرد. باید بدانید که هر سگ ژرمن در هر بازه از زندگی‌اش باید از چه دستوراتی اطاعت کند.

۸ تا ۱۶ هفتگی

برای تربیت سگ ژرمن بهتر است متناسب با سن او و در هر مقطع زمانی برای اهداف خاصی به او آموزش دهید.

آموزش اجتماعی بودن

در این مرحله از زندگی سگ‌ها می‌توانند به‌راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند. اکنون مهم‌ترین چیز اجتماعی بودن آن‌ها است. هر توله‌سگ از هر نوع نژادی که باشد باید در زمان ۸ تا ۱۶ هفتگی با اطرافیان خود ارتباط داشته باشد. معاشرت برای توله‌سگ یک اصل مهم و اساسی است.

تربیت سگ ژرمن از بدو تولد
تربیت سگ ژرمن از بدو تولد

سگ باید یاد بگیرد که چه کسی دوست او است و چه کسی را باید به‌عنوان دشمن بشناسد. او باید در ابتدای زندگی خود بداند که افرادی هستند که برای او تهدید محسوب می‌شوند. اگر سگ‌ها این مسائل را نداند می‌توانند هم به خود وهم به دیگران آسیب برسانند.

توله‌سگ همچنین باید بداند که پرخاشگری و ترس در بین غریبه‌ها اشتباه است. باید بعد از ترس و پرخاش او را تنبیه کنید. البته اگر زیاد هم برای این کار او را سرزنش کنید باعث شکستگی روحی و افسردگی سگ خواهد شد. بهتر است سگ را با اشیا و رفتارهای جدید و متفاوت آشنا کنید مثلاً همیشه او را به مکان‌های شلوغ و پرسروصدا ببرید تا به صداهای زیاد عادت کند و یا وسایل حمام و غیره را به او نشان دهید.

آموزش شناخت خانه

توله‌سگ باید خانه‌ی خود را بشناسد. او باید بداند که برای استراحت باید به محل استراحت خود برود و آنجا بماند. برای دادن غذا به او سعی کنید همیشه غذا را در خانه‌اش بگذارید.

۳ تا ۹ ماهگی

در این قسمت آموزش‌های لازم در این مرحله از زندگی سگ‌های ژرمن را برای شما بیان می‌کنیم.

اطاعت کردن

آموزش اطاعت به سگ را شروع کنید. آموزش‌های اولیه و البته مداوم، بهترین راه تربیت سگ ژرمن است. بهتر است تشویق را لازمه‌ی کار خود کنید. لازم است که اعمالی مانند نشستن، ماندن، رفتن و غیره را به توله‌سگ خود آموزش دهید.

توله‌سگ شما باید به همه‌ی دستورات شما گوش کند. البته آزمون‌هایی که در بالا ذکر شد نیز باید در این مرحله صورت گیرد.

اطاعت کردن
اطاعت کردن

کنترل سگ

در این زمان باید به او یاد داد که بی‌موقع پارس نکند، به کسی حمله نکند، پرخاشگری و تعقیب بی‌جا را نیز انجام ندهد. ژرمن‌ها باید رفتارهای پرخاشگرانه‌ی خود را کنترل کنند و به کسی صدمه نزنند.

۹ تا ۲۴ ماهگی

نژادهای مختلف سگ هرکدام زمان بلوغ متفاوتی نیز دارند. یک سگ ژرمن شپرد ممکن است قبل از دو یا سه‌سالگی به بلوغ کامل برسند.

ادامه‌ی مهارت ها، اطاعت، پیشرفت در آموزش و فعالیت‌هایی مانند ردیابی و کار های محافظتی ازجمله کارهایی هستند که یک ژرمن در زمان بلوغ خود به بهترین شکل انجام می‌دهد. گله‌داری نیز از دیگر قابلیت‌های این سگ است. لازم است که این آموزش‌ها تا زمان بزرگ‌سالی ادامه یابند.

کلام آخر

اگر یک توله‌سگ ژرمن خریده‌اید باید از بدو تولد به او آموزش‌های لازم را بدهید. می‌توان گفت اگر یک سگ ژرمن درست آموزش نبیند دیگر سگ باارزشی محسوب نمی‌شود.

فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:
dog-training-excellence.com
akc.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *