آموزش دوخت کیسه پارچه ای

آموزش دوخت کیسه پارچه ای

یکی از کارهای کلافه کننده بعد از خرید، جمع‌آوری کیسه‌های پلاستیکی است که پس از خرید جمع شده است. این کیسه‌ها بیشتر از هر چیز اتاق و خانه شما را به هم می‌ریزند. حالا فکر کنید که این‌همه کیسه در محیط‌زیست باشد چه فاجعه‌ای را ببار می‌آورد این کیسه‌های پلاستیکی، با محیط‌زیست سازگار نیستند و باعث تخریب محیط اطراف ما می‌شوند. دوخت کیسه پارچه ای می‌تواند شما را از شر تمامی کیسه‌های پلاستیکی نجات دهد. این کیسه‌های پارچه ای کاربردهای فراوانی دارند. آن‌ها فوق‌العاده زیبا و مفید هستند.

کیسه پارچه ای یا کیسه پلاستیکی؟

در زمان‌های قدیم که هنوز کیسه پلاستیکی برای خرید استفاده نمی‌شد. اولین دست‌فروشان و مغازه‌داران برای ارائه کالای خود به مشتریان از کیسه‌های پارچه ای استفاده می‌کردند که اکثریت مشتریان همراه خود داشتند. در روستاها مردم از خورجین چهارپایان برای حمل محصولات خریداری‌شده خود، استفاده می‌کردند. به‌مرورزمان زنبیل‌های پلاستیکی رایج شد کم‌کم به خاطر حمل سخت زنبیل‌ها، کیسه‌های پلاستیکی به بازار آمد.

ولی متأسفانه آمار استفاده از کیسه‌های پلاستیکی بالا رفته و مشکلات زیادی مانند تخریب تدریجی محیط‌زیست را به وجود آورد ه است. جالب است بدانید که سالیانه نزدیک به 3 میلیون تن کیسه پلاستیکی تولید می‌شود! راه‌حل کارشناسان محیط‌زیست به ما استفاده از کیسه‌های پارچه ای بجای کیسه‌های پلاستیکی است. این راه‌حل به‌عنوان بهترین و مؤثرترین راه شناخته‌شده است.

کیسه پارچه ای با کاربردهای متفاوت

هر خانمی کیسه یا کیف پارچه ای زیبا را دوست دارد. گاهی می‌توان آن‌ها را با پوشک و اسباب‌بازی پرکنید، وقتی قرار ملاقات می‌گذارید می‌تواند زیبا و تحسین‌برانگیز باشد یا هنگام رفتن به محل کار یا تحصیل با کتاب و لپ تاب و دفترچه یادداشت پر شود. حتی در محیط آشپزخانه می‌توان برای نگهداری حبوبات و ادویه‌جات نیز استفاده کرد. این کیسه‌های پارچه ای در اتاق کودکان برای جای جورابی و جای اسباب‌بازی و لباس‌ها نیز کاربرد خوبی دارند. خرید با کیسه پارچه ای هم یکی از راه‌های استفاده از این کیسه‌ها است. همچنین برای هدیه دادن و ذخیره چیزهای کوچک و جواهرات بسیار مناسب هستند.

آموزش دوخت کیسه پارچه ای
کیسه پارچه ای

کیف یا کیسه پارچه ای بدوزید؟ چراکه نه؟

دوختن کیسه‌های پارچه ای برای خانم‌ها یک فعالیت بسیار مفید و جذابی است. دوخت کیسه پارچه ای به‌قدری ساده است که به هیچ الگویی نیاز ندارد و می‌توان آن را به‌راحتی با انواع پارچه‌ها حتی پارچه‌های باقی‌مانده از خیاطی‌ها درست کرد. شما می‌توانید با استفاده از لباس‌های کهنه به‌راحتی برای خودتان کیف پارچه ای بدوزید. همچنین یکی از روش‌های مؤثر در تمرین ساده دوخت مستقیم است.

در ضمن شما برای هر مناسبت و موقعیتی می‌توانید کیف‌ها یا کیسه‌های مناسب پارچه ای داشته باشید. کیسه‌های پارچه ای مد روز، کاربردی و بسیار زیبا هستند و آن‌ها فضای زیادی برای همه‌چیزهایی که احتیاج دارید را فراهم می‌کنند. همین‌که دوخت این کیسه پارچه ای را بدانید، احتمالاً دوست دارید از هر رنگ و پارچه یکی درست کنید.

آیا دوست دارید کیسه پارچه ای رنگی و کاربردی داشته باشید؟ یا می‌خواهید یکی را به عزیزانتان هدیه دهید؟ شما یک کیف یا کیسه پارچه ای منحصربه‌فرد می‌خواهید؟ آیا برای خرید نیاز به کیسه پارچه ای دارید؟

چگونه می‌توانید کیف یا کیسه پارچه ای بدوزید؟

اگر به‌تازگی کار خیاطی را شروع کرده‌اید، نترسید که این پروژه (دوخت کیسه پارچه ای) کمی بالاتر از مهارت شما باشد و شما نمی‌توانید بدوزید.
نکته مهم: قبل از انتخاب پارچه برای دوخت کیسه پارچه ای مطمئن شوید که پارچه موردنظر شما حتماً قابل شستشو باشد و در اولین قدم پارچه را بشویید، خشک کرده و اتوزده تا چین‌وچروک‌های آن صاف شود. فراموش نکنید که می‌توانید دستورالعمل‌ها را با توجه به ایده‌های خود تغییر دهید.

دوختن
دوختن کیسه پارچه ای

ابزارهای لازم دوخت کیسه پارچه ای

ماشین چرخ‌خیاطی، اتو و میز اتو، سوزن چرخ‌خیاطی استاندارد، قیچی پارچه ای، تکه‌های نخ، درز شکن، سنجاق، گچ خیاطی، نوار اندازه‌گیری انعطاف‌پذیر و خط کش، ابزارهای لازم برای دوخت این کیف‌های پر کاربرد هستند.

الگوی کیسه یا کیف پارچه ای

دستورالعمل‌های خیاطی زیر را بخوانید و سپس با دقت مرحله‌به‌مرحله آن را انجام دهید.
برای کیسه پارچه ای شما به دو مستطیل پارچه ای نیاز دارید که یا 34 * 40 سانتی‌متر باشد (اگر به کیسه پارچه ای کوچک نیاز دارید) یا 40 * 45 سانتی‌متر (اگر به کیسه پارچه ای بزرگ‌تری نیاز دارید).

 • کناره‌های بلند پارچه را 1 سانتی‌متر به داخل اتو کنید و سپس هر دو قطعه پارچه را راست به راست کنار هم قرار دهید.
 • با سنجاق قطعات به هم وصل کنید.
 • سپس کناره‌ها و پایین آن را روی‌هم قرار دهید و لبه‌های باز را با بخیه‌های زیگزاگ کنید.
 • دو درز کناری را در درز پایین قرار دهید و سپس پهلوهای باز را نزدیک هم بدوزید
 • حالا کیف پارچه ای را برگردانید.
 • برای طناب‌کشی، ابتدا دو خط را با یک سنجاقک در لبه داخلی بالای کیف علامت بزنید و خط اول باید 2 سانتی‌متر و دومی 6 سانتی‌متر از لبه باشد.
 • سپس پارچه را به خط اول برگرداندید و اتو کنید سپس این لبه را دوباره به خط دوم تاکرده و اتو کنید.

دوخت کیسه پارچه ای بسیار آسان است، بااین‌حال توصیه می‌شود که طول از عرض پارچه بیشتر باشد!

روش‌های بستن کیسه پارچه ای

 • ساده‌ترین روش بستن کیسه پارچه ای گذاشتن یک لبه یا سجاف است.
 • استفاده از زیپ یا دکمه
 • استفاده از کش
 • استفاده از بندکشی که مؤثرترین و بهترین روش برای بستن کیسه‌های پارچه ای است.
روش های بستن
بستن کیف پارچه ای

کیسه‌های پارچه ای یک جایگزین پایدار

کیسه‌های پارچه ای گزینه‌ای بهتر برای خرید کیسه‌های پلاستیکی هستند. به این دلیل که کیسه‌های پارچه ای صدمه‌ای به محیط‌زیست نمی‌زنند. برخلاف کیسه‌های پلاستیکی که از سوخت‌های فسیلی محدود ساخته می‌شوند، کیسه‌های پارچه ای از الیاف طبیعی تجدید پذیر ساخته‌شده‌اند. فرآیندی که برای ایجاد پلاستیک تولیدشده، محصولات جانبی آلاینده را در جو آزاد می‌کند و محصول نهایی صدها سال تخریب زیستی می‌کند. ولی کیسه‌های پارچه ای از نخ ساخته‌شده و ازآنجاکه پارچه یک محصول گیاهی است، کیسه‌های پارچه ای درنهایت قابل‌تجزیه هستند.

استحکام – قدرت

کیسه‌های پارچه ای ضخیم‌تر از کیسه‌های پلاستیکی هستند که باعث می‌شوند آن‌ها به‌اندازه کافی محکم باشند تا بارها و بارها مورداستفاده قرار گیرند. کیسه‌های پارچه ای می‌توانند صدها بار استفاده شوند. برخی از انواع کیسه‌های پارچه ای دارای یک‌پایه مقوای سفت در کف هستند که استقامت بیشتری را ایجاد می‌کنند.

به‌طورکلی کیسه‌های پارچه ای بزرگ‌تر از کیسه‌های پلاستیکی هستند، بنابراین توانایی نگهداری وسایل بزرگ‌تر رادارند. کیسه‌های پلاستیکی فروشگاه‌های مواد غذایی را نیز می‌توانید دوباره استفاده کنید، ولی اضافه‌بار می‌تواند یک کیسه پلاستیکی نازک را سوراخ و پاره کند. همچنین کیسه‌های پارچه ای دوام بیشتری نسبت به کیسه‌های پلاستیکی دارند.

مزایای استفاده از کیسه‌های پارچه ای

 • قابل‌استفاده مجدد
 • سازگار با محیط‌زیست و قابل بازیافت هستند.
 • نیازی به نگهداری ندارند و ماندگاری بیشتری دارند.
 • مقرون‌به‌صرفه و ارزان‌تر از کیسه‌های پلاستیکی.
 • قابل شست‌وشو
 • محکم هستند و می‌توانند وزن بیشتری را تحمل کنند.
 • کیسه‌های پارچه ای یک جایگزین پایدار و مطمئن برای پلاستیک هستند.
آموزش دوخت کیسه پارچه ای
مزایای استفاده از کیسه های پارچه ای

سبک زندگی سبز با کیسه‌های پارچه ای

برخلاف کیسه‌های پلاستیکی که غالباً شفاف بوده و با آرم فروشگاه تزیین می‌شوند، کیسه‌های پارچه ای در رنگ‌ها، اشکال و اندازه‌های متنوعی موجود هستند که می‌توانند باسلیقه شخصی شما مطابقت داشته باشند. کیسه پارچه ای همچنین می‌توانند فرصتی برای بیان سبکی درباره زندگی سبز از طریق تبلیغات یا سازمان‌ها فراهم کند.

ایده‌های جالب با کیسه‌های پارچه ای

اغلب اوقات کودکان از این کیسه‌ها برای بازی در خانه یا حتی برای بالش استفاده می‌کنند. ما سعی می‌کنیم از پارچه ای محکم استفاده کنیم، یعنی پارچه ای با وزن سبک‌تر، پارچه‌هایی مانند شلوار جین بسیار سنگین هستند و بند نمی‌تواند قسمت بالایی آن را به‌اندازه کافی نزدیک به هم جمع کند تا همه‌چیزهای خوب داخل آن حفظ شود.
کیسه‌های پارچه ای دقیقاً مانند بسته‌بندی هدیه است. اگرچه هدیه داخل آن بهترین قسمت برای کودک است، اما کیف اولین چیزی است که کودک می‌بیند و کودک را بسیار خوشحال می‌کند.

طراحی و ایجاد کیسه‌های پارچه ای بسیار مهم است. انجام این کار برای شما ارزش بیشتری را بو جود می‌آورد و با دوخت کیسه‌ پارچه ای می‌توانید آن‌ها را به همه‌ی اعضای خانواده و دوستانتان نشان دهید و بدانند که این کیف یا کیسه پارچه ای را به‌تنهایی درست کرده‌اید.
کیسه‌های پارچه ای باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود.
شما می‌توانید کیسه‌های پارچه ای خود را به روش خود طراحی کنید؛ و به‌جای خریدن کیسه‌هایی که قبلاً توسط شخص دیگری طراحی‌شده است.
شما می‌توانید کیسه‌های پارچه ای را تزیین کنید با سگک‌ها، پولک‌ها، دکمه‌ها، بدلیجات و موارد دیگر، لوازم تزیینی به شما جسارت می‌دهد که کیسه‌ای را که آرزو دارید را بدوزید و از آن لذت ببرید.

آموزش دوخت کیسه پارچه ای
ایده دادن برای زیبایی کیسه های پارچه ای خود

درآمدزایی با کیسه پارچه ای

کیسه‌های پارچه ای می‌توانند شما را برای راه‌اندازی مشاغل کوچک کمک کنند. هنگامی‌که کیسه پول خود را ایجاد کردید، ممکن است برای شخص دیگری زیبا و جذاب باشد و نیز آن را بخواهد. شما می‌توانید یک تجارت کوچک راه‌اندازی کنید و برای دیگران بدوزید. می توان گفت این یک شغل پردرآمد با سرمایه کم برای خانم ها است.

شما میتوانید از طریق وب سایت های خرید و فروش مانند دیوار و واسط کالا، کیسه های پارچه ای جذاب خود را به فروش برسانید. از این محصولات خود را در کل کشور معرفی کنید.

کاربرد کیسه پارچه ای

 • کیسه بسته‌بندی محصولات برای غرفه داران
 • کیسه مناسب برای نگهداری نان و سبزی‌ها
 • گیفت هدیه
 • کوله‌پشتی
 • کیسه تبلیغاتی مناسب برای شرکت‌ها و سازمان‌ها

شستن کیسه‌های پارچه ای

وقتی از کیسه‌های پارچه ای خود استفاده می‌کنید، بنابراین منطقی است که آن‌ها را بشویید. به‌عنوان‌مثال، اگر از کیسه پارچه ای خود برای حمل حوله و ضد آفتاب با خود به ساحل برده‌اید. احتمال اینکه ماسه به داخل کیسه راه پیداکرده وجود دارد. تصور کنید اگر قبل از خرید مواد غذایی کیف خود را تمیز نکرده‌اید اکنون غذای شما با میکروب‌های باقی‌مانده از سفر خود همراه است.
میکروب‌ها همه‌جا هستند، بنابراین دلیلی برای وحشت وجود ندارد، اما بسته به اینکه چند بار از کیسه‌های پارچه ای استفاده می‌کنید، باید آن‌ها را مرتباً بشویید.

آموزش دوخت کیسه پارچه ای
کیسه پارچه ای

چه زمانی کیسه‌های پارچه ای خود را بشوییم؟

 • کیسه پارچه ای خود را برای چه استفاده می‌کنید؟
 • چند وقت یک‌بار از آن استفاده می‌کنید؟

اگر از کیسه‌های پارچه ای خود به‌عنوان کیسه‌های مواد غذایی استفاده می‌کنید، موسلین کتانی برای دوختن کیسه خرید میوه و سبزی راحت‌تر از سایر پارچه‌ها است و مزیت استفاده از آن مواد ارگانیک است. بهتر است آن‌ها را بعد از هر خرید بشویید به این دلیل که گوشت، میوه‌ها و سبزی‌ها همه می‌توانند باکتری‌هایی را حمل کنند که ممکن است در کیسه شما رشد کنند. باکتری‌ها در محیط‌های گرم که مقدار کافی رطوبت دارند رشد می‌کنند. کیسه‌های پارچه ای را مرتباً یا حداقل قبل از هر بار استفاده آن‌ها را بشویید. حتی اگر هرروز از کیسه‌های پارچه ای خود استفاده نکنید، بازهم شستن آن‌ها قبل از خرید بعدی مهم است.

مراحل تمیز کردن کیسه‌های پارچه ای

 • می‌توان کیسه‌های پارچه ای را با ماشین لباس‌شویی شست ولی بهتر است این کار را کمتر انجام دهید.
 • در صورت داشتن جیب، جیب‌های کیسه پارچه ای را خالی کنید.
 • لکه‌ها را قبل از استفاده با مواد پاک‌کننده با یک برس نرم پاک‌کنید و قبل از شستن اجازه دهید دست‌کم 15 دقیقه روی لکه بماند.
 • کیف را پشت‌ورو کنید تا به‌ظاهر کیف صدمه وارد نشود.
 • از آب نیمه گرم یا گرم استفاده کنید.
 • بگذارید در هوا خشک شود.
 • تا کیسه پارچه ای شما کامل خشک نشده، با حرارت متوسط اتو کنید.
آموزش دوخت کیسه پارچه ای
تمیز کردن کیسه خود

کلام آخر

دوخت کیسه پارچه ای بسیار ساده و مقرون‌به‌صرفه است. کیسه‌های پارچه ای قابل بازیافت و جایگزین مناسب برای کیسه‌های پلاستیکی و بهترین مورد برای دوستداران محیط‌زیست هستند. کیسه‌های پارچه ای کاربردهای زیادی دارند و برای هر سنی مناسب هستند. در ضمن با دوختن کیسه‌های پارچه ای می‌توان درآمدزایی کرد. از این به بعد می‌توانید در جواب هر فروشنده‌ای که می‌پرسد کیسه پلاستیکی بگذارم؟ بگویید نه کیسه پارچه ای دارم.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط کالا و یا نصب اپلیکیشن واسط کالا محصولات خود را به فروش برسانید. یک کسب و کار خانگی را شروع کنید و نگران فروش محصولات نباشید. واسط کالا همراه شماست!

مقالات مرتبط:

https://vasetpet.com/26480/%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%86%d9%87-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8-%d9%85%d8%a7%d8%b3%da%a9/

منبع:
Bagsfloveinc.org
Skiptomylou.org

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *