نگهداری و غذای مرغ عشق در زمستان

نگهداری و غذای مرغ عشق در زمستان

با رسیدن زمستان، لباس پوشیدن و شیوه زندگی ما تغییر می‌کند؛ مسلماً برای هر موجود زنده دیگری نیز این‌چنین است. پرنده‌هایی که در طبیعت زندگی می‌کنند، می‌دانند چطور خودشان را گرم نگه دارند؛ ولی پرنده داخل قفس برای گرم ماندن به مراقبت شما نیاز دارد. شما باید شرایط را در این فصل آماده کنید؛ تا پرنده سردش نشود. در ادامه نکاتی در رابطه با نگهداری و غذای مرغ عشق در زمستان و همچنین نحوه گرم نگه‌داشتن پرنده در این را فصل خواهیم گفت.

مرغ عشق در زمستان به چه چیزهایی نیاز دارد؟

یک مرغ عشق در زمستان، باید در یک قفس با دمای کنترل‌شده و رطوبت کافی نگهداری شود. در ادامه هر یک از موارد ذکر‌شده را توضیح می‌دهیم.

دمای مناسب

زادگاه مرغ عشق، کشور استرالیا است؛ به‌همین خاطر به گرما عادت دارد و نمی‌تواند هوای سرد را تحمل کند.

ما وقتی سردمان می‌شود، لباس گرم‌تری می‌پوشیم؛ اما پرنده‌ای که در قفس است این امکان را ندارد. شما به‌عنوان صاحب پرنده، وظیفه کنترل دمای محل زندگی پرنده را به عهده‌دارید.

مقدار دمای مناسب برای مرغ عشق در زمستان، به شرایط و سن او بستگی دارد؛ اما دمای محل زندگی او نباید از ۲۰ درجه سانتی‌گراد پایین‌تر بیاید. کنترل دما، یکی از مهم‌ترین نکات در مورد نگهداری مرغ عشق در زمستان است.

بهترین راه برای کنترل دما، قرار دادن یک دماسنج در کنار قفس پرنده است. شما می‌توانید با در نظر گرفتن عدد دماسنج قفس، سیستم گرمایشی را تنظیم کنید.

اگر نمی‌دانید چگونه محل زندگی پرنده را گرم نگه دارید، لامپ حرارتی بهترین گزینه برای گرم نگه داشتن پرنده در زمستان است.

یک لامپ حرارتی ایمن برای پرندگان تهیه کنید. ممکن است پیدا کردن این محصول کمی دشوار باشد؛ اما از فروشگاه‌های بزرگ حیوانات می‌توانید این نوع لامپ را تهیه کنید.

این لامپ‌ها به خاطر پنل‌های گرمایشی مادون‌قرمز، هرگز داغ نمی‌شوند؛ بنابراین خطر آتش‌سوزی و داغ شدن بیش‌ازحد محل زندگی پرنده وجود ندارد.

رطوبت کافی

رطوبت هوا در فصل زمستان، برای پرنده بسیار مهم است و شما باید چک کنید که محل زندگی پرنده، رطوبت مناسبی داشته باشد.

در شهرهای مختلف رطوبت هوا متفاوت است. رطوبت زیاد می‌تواند باعث ایجاد قارچ و بیماری‌های پوستی مرغ عشق شود و رطوبت کم نیز می‌تواند باعث خشکی و خارش پوست آن شود.

رطوبت کافی

رطوبت محل زندگی پرنده را متعادل نگه دارید؛ تا به پرنده آسیب نرسد.

در فصول سرد سال، به خاطر کار کردن دستگاه‌های گرمایشی، رطوبت هوا کاهش پیدا می‌کند. شما می‌توانید از دستگاه رطوبت ساز، برای جبران رطوبت ازدست‌رفته استفاده کنید.

دستگاه مرطوب‌کننده هوا، می‌تواند محل زندگی پرنده را شبیه به جنگل‌های استوایی کند و از خشکی پوست پرنده جلوگیری می‌کند.

اگر در مناطق گرم و خشک زندگی می‌کنید، این دستگاه علاوه بر پرنده، برای خودتان نیز بسیار مفید است.

محل قرار گرفتن قفس

یکی از مهم‌ترین اصول نگهداری مرغ عشق در زمستان، محل قرار گرفتن قفس است.

قفس، برای پرنده حکم خانه برای انسان را دارد؛ همان‌طور که ما دمای خانه خود را کنترل می‌کنیم، باید دمای قفس پرنده را نیز کنترل کنیم.

محل قرارگیری قفس، تأثیر زیادی در دمای آن دارد؛ شما باید قفس را دور از درب ورودی و با فاصله مناسب از سیستم گرمایشی قرار دهید؛ تا زیادی گرم و یا سردش نشود.

 اگر پنجره‌ای دارید که آن را باز و بسته نمی‌کنید و از درزهای آن هوای سرد وارد نمی‌شود، می‌توانید پرنده را آنجا بگذارید. پرنده از پنجره نور دریافت می‌کند و بیرون را تماشا می‌کند؛ این‌ها به روحیه پرنده کمک می‌کند و مانع از افسردگی پرنده می‌شود.

در هوای سرد و هنگام خواب، یادتان باشد که پرنده را به جای دیگری منتقل کنید؛ زیرا شیشه پنجره‌ها زود سرد می‌شود.

یکی از بهترین راه‌های نگهداری مرغ عشق در زمستان، رعایت نکات گفته‌شده درباره قفس و محل قرارگیری آن است.

پوششِ قفس

در هوای سرد برای جلوگیری از سرد شدن قفس پرنده، یک پارچه روی قفس بیندازید.

قفس با پوشش، در تابستان مانع از ورود موجودات موزی به داخل قفس و در زمستان، مانع از سرد شدن قفس می‌شودپوشش قفس، به خواب پرنده و سلامتی او کمک می‌کند. البته پوشش قفس، نباید آن‌قدر ضخیم باشد که مانع ورود نور به قفس شود.

در ادامه با ماه همراه باشید؛ تا سایر نکات نگهداری و غذای مرغ عشق در زمستان را به شما توضیح دهیم. 

شستن مرغ عشق در زمستان

وقتی می‌خواهید پرنده را حمام ببرید یا آن را بشوید، باید از آب ولرم استفاده کنید. خشک‌کردن به‌موقع پرنده، به‌اندازه دمای آب مهم است؛ وقتی آبتنی پرنده تمام شد، سریع آن را خشک‌کنید تا سردش نشود.

برای شستن پرنده، می‌توانید از وان مرغ عشق استفاده کنید. از ظرف‌های پلاستیکی نیز می‌شود به‌عنوان وان مرغ عشق استفاده کرد.

نگهداری مرغ عشق در زمستان

یکی از مهم‌ترین نکات در مورد شیوه نگهداری مرغ عشق در زمستان ، رعایت نظافت در کمال امنیت برای سلامتی پرنده است.

غذای مرغ عشق در زمستان

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نکات نگهداری مرغ عشق در زمستان، داشتن رژیم غذایی سالم و درست است.

شما باید مطمئن شوید که پرنده به مقدار لازم ویتامین و مواد معدنی به بدنش می‌رسد. رژیم غذایی مناسب با ویتامین‌های فراوان، به تقویت سیستم ایمنی بدن پرنده کمک می‌کند.

در ادامه به شما توضیح می‌دهیم که غذای مرغ عشق در زمستان چیست.

تخمه آفتابگردان

یکی از بهترین غذاها برای مرغ عشق در هر فصلی، تخمه آفتابگردان است.

تخمه آفتاب‌گردان، یک غذای مقوی برای مرغ عشق به‌حساب می‌آید که می‌تواند به‌راحتی نیاز بدن پرنده را در فصل زمستان تأمین کند.

بادام‌ زمینی

بادام زمینی، یک خوراکی سرشار از کربوهیدرات و پروتئین است و می‌تواند برای پرنده، در فصل سرما مفید باشد و نیازهایش را تأمین کند.

بادام ‌زمینی در کنار مزایا، معایبی نیز دارد؛ یکی از بزرگ‌ترین معایب این خوراکی، وجود قارچ افلاتوکسین در آن است. افلاتوکسین می‌تواند سبب آسیب رسیدن به کبد پرنده شود و آن را بیمار کند.

به‌طورکلی می‌توانید، از غذاهایی با خطر کمتر از بادام‌زمینی برای تغذیه پرنده استفاده کنید.

میوه

جنگل، محل زندگی طبیعی مرغ عشق است و میوه‌های جنگلی نیز یکی از اصلی‌ترین منابع برای تغذیه پرنده هستند. میوه‌ها، می‌توانند در هر فصل برای پرنده مفید باشند؛ پس شما می‌توانید میوه‌ها را در رژیم غذایی پرنده خود جای دهید.

سیب خردشده، تکه‌های موز و انگور غذاهایی هستند که شما می‌توانید برای تغذیه پرنده از آن‌ها استفاده کنید.

ارزن

همه ما می‌دانیم که دانه‌های ارزن، یکی از اصلی‌ترین موادی است که به عنوان غذای مرغ عشق از آن استفاده می‌شود. در فصل زمستان، این غذا را از رِژیم غذایی پرنده حذف نکنید. پرنده، به این غذا عادت دارد و تغییر در مقدار آن، ممکن است باعث بیماری و کم‌اشتهایی پرنده شود.

برای جذابیت بیشتر، ارزن را با تخمه آفتاب‌گردان مخلوط‌ کنید.

ارزن

خطرات زمستان برای پرنده

زمستان، برای پرنده خطراتی دارد؛ یکی از نکات نگهداری مرغ عشق در زمستان محافظت از پرنده در برابر خطرات احتمالی است. در ادامه، خطرات و راه‌های جلوگیری از آن‌ها را خواهیم گفت.

بخاری‌ها

در فصل زمستان، ما برای گرم نگه‌داشتن خود از بخاری‌های گازی یا برقی استفاده می‌کنیم. اکثر بخاری‌ها مخصوصاً بخاری‌های گازی، گازهایی تولید می‌کنند که برای پرنده مضر هستند.

راه‌حل این مشکل، فاصله دادن قفس پرنده با بخاری است؛ زیرا وقتی پرنده از بخاری دور باشد گازهای مضر، کم‌تر به او آسیب می‌زنند.

سیگار کشیدن

کشیدن سیگار، علاوه بر آسیب به بدن شما به پرنده نیز آسیب می‌زند. دود حاصل از سوختن سیگار، برای پرنده بسیار مضر است؛ پس سعی کنید در نزدیک پرنده سیگار نکشید.

اُفت دما

محل قرار گرفتن قفس در زمستان بسیار مهم است؛ قفس نباید نزدیک درب ورودی باشد. وقتی قفس نزدیک درب ورودی باشد؛ با باز و بسته شدن درب، هوای سرد وارد و اُفت دما ایجاد می‌شود. افت دما می‌تواند برای پرنده مضر باشد.

سؤالات شما

دمای مناسب مرغ عشق در زمستان چقدر است؟

میزان دمای مناسب مرغ عشق در زمستان بسته به شرایط و سن متفاوت است. دمای محل زندگی او نباید از ۲۰ درجه سانتی‌گراد کمتر باشد.

غذای مرغ عشق در زمستان چیست؟

شما می‌تواند غذاهایی مانند تخمه آفتاب‌گردان، میوه، ارزن و… برای تغذیه مرغ عشق در زمستان استفاده کنید.

از چه وسیله‌ای برای گرم نگه داشتن قفس استفاده کنیم؟

برای گرم نگه مرغ عشق در زمستان می‌توانید از لامپ‌های حرارتی استفاده کنید. در مقاله توضیح داده‌ایم لامپ حرارتی چیست و چه کاربردی دارد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم، نکاتی در رابطه با نگهداری و غذای مرغ عشق در زمستان و راهکارهایی برای گرم نگه‌ داشتن پرنده در این فصل به شما بگوییم.

درهرصورت، شما پرنده را به اسارت گرفته‌اید و باید مسئولیت‌پذیر باشید، پس نکات گفته‌شده را رعایت کنید؛ تا پرنده به خاطر سرما آسیب نبیند.

اگر می‌خواهید به‌خوبی از پرنده نگهداری کنید، در وبلاگ واسط کالا مقالات زیادی در رابطه با نگهداری مرغ عشق وجود دارد که می‌تواند برای شما کارآمد باشد. اگر قصد خرید یا فروش مرغ عشق را دارید، می‌توانید از سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

منبع

pdsa.org.uk

pets.thenest.com

10 دیدگاه دربارهٔ «نگهداری و غذای مرغ عشق در زمستان»

 1. سلام ببخشید من یک جفت مرغ عشق دارم هر دو خیلی جمب و جوش دارن و خیلییییی صدا میدند میخاستم ببینم شما میتونید راهی برای اینکه صدا ندهند بگویید

  1. سلام وقت بخیر
   مرغ عشق خیلی پُر سر و صداست😅 و کاریش نمیشه کرد؛ البته بهتون تبریک می‌گم که اینقدر خوب از پرنده‌تون مراقبت کردین، چون این صداها نشونه‌ی اینه که مرغ عشق از زندگیش راضیه و خوشحاله.

 2. سلام.من یه برنامه غذایی مرغ عشق از شنبه تا جمعه نوشتم برای این فصل اما شک دارم درست باشه.شما مشاوره هم میدین؟

 3. سلام من ی گله مرغ عشق دارم ارزن برای همیشه در لانه هست و وعده غذایی دیگر یک روز تخم مرغ سفیدی یک روز گندم پخته و روز بعد سبزیجات کاهو یا هویج میدهم طرز کارم درسته یا نه راهنمایی کنید

  1. سلام کاربر گرامی
   در رابطه با تغذیه مرغ عشق باید بدانید که آنها به دانه ها، تیره گندمیان و بقولات: ۵۰ درصد، میوه جات و سبزیجات به رنگ سبز تیره یا پرتقالی تیره: ۴۵ درصد و پروتئین به شکل گوشت (کاملا پخته)، تخم مرغ (کاملا پخته) یا محصولات لبنی: ۵ درصد احتیاج دارند. اگر این برنامه رعایت شود هیچ کمبود غذایی برای مرغ عشق پیش نمی‌آید.
   ممنون که به وبسایت واسط پت سر زدید از همراهی شما سپاسگزاریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *