نگهداری از کاپشن چرم

نگهداری از کاپشن چرم

یک کاپشن چرمی می‌تواند سبک خاصی را به هر کمد لباس اضافه کند. چرم ماده‌ای است که می‌تواند زیبایی خود را حفظ کند، درعین‌حال نگهداری مناسب توانایی تحمل سال‌ها استفاده را دارد. این‌یک پارچه با دوام است، اما در صورت مراقبت مناسب فقط در شرایط اصلی خود باقی می‌ماند. اگر از او مراقبت نشود، با گذشت زمان چرم می‌تواند ترک‌خورده و فرسوده شود.
چرم یک ماده پیچیده است. برای یادگیری مراحل نگهداری از کاپشن چرم کمی وقت بگذارید، بهترین روش‌ها را امتحان کنید. فقط باید از روش‌های درمانی گاه‌به‌گاه برای لطیف و جذاب نگه‌داشتن کاپشن خود استفاده کنید. با واسط پت در ادامه همراه باشید تا شما را با روش های نگهداری از کاپشن چرم آشنا کنیم.

چرم چیست؟

در ابتدا برای شما شرحی از چرم را برای شما می آوریم و شما را با این شگفتانه زیبا آشنا میکنیم. محصول نهایی برنزه شدن پوست خام یک حیوان است تا باعث دوام و درعین‌حال انعطاف‌پذیر شود. چرم معمولاً از پوست گاو ساخته می‌شود، اگرچه تقریباً پوست هر حیوانی می‌تواند به چرم تبدیل شود.

دباغی چرم

دباغی فرآیندی است که لایه پروتئین (الیاف کلاژن) را که موجود در پوست است تبدیل می‌کند و به حالت غیرقابل انعطاف شکل می‌گیرد.

با حذف سایر لایه‌های پروتئینی همچون: خز، گوشت و چربی ساخته می‌شود. برنزه شدن پوست‌های خام قبل از طلوع تاریخ مکتوب بوده است؛ اما دانشمندان و شیمیدانان هنوز به‌طور کامل آنچه در سطح مولکولی اتفاق می‌افتد را درک نکرده‌اند.

زیرا این‌یک محصول نهایی کاملاً پیچیده است که از طریق برنزه سازی به دست می‌آید، و می‌تواند به روش‌های مختلف پردازش شود.

دباغی کردن
دباغی چرم

ریشه‌های چرم

قدیمی‌ترین کفش چرمی جهان و قدیمی‌ترین مصنوعات چرمی جهان در یک غار ارمنستان کشف شد و رادیو کربن قدمت آن را حدود ۵ هزار و ۵۰۰ سال اعلام کرد. حفظ و نگهداری شگفت‌انگیز این شواهد دلیلی ثابت شده است که نیاکان ما هنر برنزه سازی چرم و حفظ چرم را حتی قبل از عصر برنز نیز به کمال رسانده‌اند.

دستورالعمل‌های سازنده

سریع‌ترین راه برای آگاهی از نحوه نگهداری از کاپشن چرم صرفاً خواندن دستورالعمل‌های سازنده است. اگر این دستورالعمل‌ها موجود است، برای نگهداری از کاپشن چرم خود به آن‌ها مراجعه کنید. ازآنجاکه انواع مختلفی از چرم در بازار وجود دارد، تولیدکننده بهتر می‌داند لباس شما از کدام نوع چرم ساخته‌شده است و بهترین روش مراقبت استفاده از نوع خاصی از مواد است.
خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
چطور لباس شیک بپوشیم

مراقبت عمومی از یک کت چرمی

مراقبت عمومی از چرم برای اکثر انواع چرم یکسان است. درحالی‌که برخی احساس می‌کنند دقیقاً نمی‌دانند که یک کاپشن از چه نوع چرمی ساخته‌شده، ولی دانستن این نکته مهم است. اما این اطلاعات کمی که دارید کمک زیادی به شما می‌کند تا از آن مراقبت کرده و به‌درستی آن را تمیز کنید.

انواع چرم از چند جهت متفاوت است. چرم از حیوانات مختلفی ازجمله حیوانات عجیب‌وغریب مانند: شترمرغ، مار پیتون و کانگورو تهیه می‌شود. نوع فرآیند استفاده‌شده برای برنزه سازی مواد، انواع مختلفی از چرم را نیز تولید می‌کند. نگهداری از کاپشن چرم با پاک کردن و از بین بردن آلودگی‌های قابل‌مشاهده آغاز می‌شود.
این کار را می‌توان با یک پارچه مرطوب انجام داد. با این کار بیشتر آلودگی و کثیفی کاپشن شما پاک می‌شود. اگر خاک یا لکه با پاک کردن لباس به‌طور کامل از بین نرود، باید مراحل دیگری را برای تمیز کردن کاپشن طی کنید.

مراقبت کردن
مراقبت کردن از چرم

تمیز کردن چرم

تعدادی از محصولات به‌طور خاص برای تمیز کردن این لباس‌ها طراحی‌شده‌اند. این محصولات بدون آسیب رساندن به چرم می‌توانند بیشتر لکه‌ها را از بین ببرند. بااین‌حال، شما می‌خواهید قبل از استفاده از محصول در یک سطح، آزمایش کوچکی انجام دهید. مطمئن شوید و دستورالعمل‌ها را به‌طور کامل بخوانید و آن‌ها را به‌دقت دنبال کنید تا از آسیب رساندن به لباس خود اطمینان حاصل کنید.

رفع لکه

برای نگهداری از کاپشن چرم اگر لکه سخت باشد، ممکن است لازم باشد این روند چندین بار تکرار شود. بعضی از لکه‌ها ممکن است با یک تمیزکننده از بین نروند. دراین‌بین نظری وجود دارد که برای مراقبت از چرم، توصیه می‌شود که نمک جاده را با محلول مساوی سرکه سفید و آب پاک‌کنید. بااین‌حال، همیشه بهتر است از یک تمیزکننده چرم تجاری به‌عنوان اولین و مطمئن‌ترین گزینه استفاده کنید، مگر اینکه در دسترس نباشد و شما نیاز به رفع سریع لکه ‌داشته باشید.

چند پیشنهاد برای نگهداری از کاپشن چرم

 • لکه‌های جوهر را می‌توان با لاک ناخن غیر استون پاک کرد.
 • برخی از لکه‌های سخت را می‌توان با یک اسپری مو و یا خمیردندان از بین برد.
 • اگر محصول تجاری کار نمی‌کند، این گزینه‌ها می‌توانند لکه را از بین ببرند، اما به‌احتمال‌زیاد برای شما گران تمام می‌شود. فقط یک‌لحظه فکر کنید. تولیدکنندگان این اسپری‌ها برای کسب درآمد کار می‌کنند و قبل از عرضه محصولاتشان تحقیقات و آزمایشات گسترده‌ای را روی محصولات خود انجام می‌دادند آن‌ها به‌ندرت کالای معیوب یا بی‌اثر را عرضه می‌کنند. محصولات آن‌ها معمولاً در محدوده‌های تعیین‌شده ایمنی کار می‌کنند. بنابراین، اگر اولین تلاش شما برای پاک کردن لکه‌های لباس چرمی خود با استفاده از پاک‌کننده‌های چرمی تجاری بی‌نتیجه بود، وقت آن است که آن را به متخصصان چرم بسپارید تا کار را انجام دهند.
نگهداری از کاپشن چرم
نگهداری از کاپشن چرم

کت چرمی

آب‌وهوا و شرایط محیطی می‌توانند روی لباس شما اثر بگذارند و روش نگهداری از کاپشن چرم را متفاوت کنند. تهویه درست به محافظت از لباس در برابر عناصر کمک می‌کند. برای خشک نشدن کاپشن از نرم‌کننده چرمی استفاده کنید. چرم خشک سریع‌تر ترک می‌خورد و می‌شکند.

درست آویزان کنید!

شما می‌خواهید از چین‌وچروک‌های کاپشن خود جلوگیری کنید، به همین دلیل باید لباس خود را به یک آویز پهن آویزان کنید. ازآنجاکه چرم ماده‌ای طبیعی است، لازم است در یک محیط خشک نفس بکشد. کت خود را در پوشش پلاستیکی لباس نپوشانید. اگر می‌خواهید لباس را بپوشانید از یک کیسه لباس نایلونی یا پارچه‌ای استفاده کنید.

اگر لباس خیس یا مرطوب است، او را در دمای اتاق آویزان کنید تا خشک شود. قبل از آویزان کردن لباس خیس، مطمئن شوید که جیب شما خالی است و کت در نزدیکی منبع مستقیم گرما قرار نگرفته است. پس از خشک شدن، آن را حالت دهید و در نگهداری از کاپشن چرم دقت کنید.

مقاوم در برابر آب

بسیاری از محصولات محافظ چرم یا ضد آب وجود دارد، اما قبل از خرید برچسب آن‌ها را با دقت بخوانید. اسپری پلیمری سیلیکونی یا اسپری کوپلیمر اکریلیک باید ظاهر و درخشش چرم شما را حفظ کند. محصولات مبتنی بر چربی یا موم محافظت بیشتری دارند. اما به دلیل تأثیر بالقوه بر رنگ، طول عمر، درخشندگی و بو در نگهداری از کاپشن چرم توصیه نمی‌شوند. برچسب روی محصول خود را بررسی کنید تا بفهمید مقاومت آن در برابر آب چقدر است. به‌طورمعمول، این محصول باید هرچند هفته یا ماهی یک‌بار دوباره استفاده شود.

مقاوم بودن
مقاوم بودن در برابر آب

نکات

 • درحالی‌که این روش باعث می‌شود کاپشن چرمی در برابر صدمات ناشی از آب مقاوم باشد، اما هرگز کت چرمی را در آب غوطه‌ور نکنید و آن را در ماشین لباسشویی قرار ندهید.
 • این روش به جلوگیری از ایجاد لکه نیز کمک می‌کند.
 • چرم اگر به‌درستی اسپری نشده باشد مستعد لکه‌های آب و رطوبت است.

نرم کننده چرم

گاهی اوقات از نرم‌کننده چرم استفاده کنید. نرم‌کننده چرمی باعث بازگشت روغن به چرم می‌شود. از خشکی و ترک‌خوردگی آن جلوگیری می‌کند، اما روغن زیاد می‌تواند منافذ پوست را مسدود کرده و روی رنگ یا ماندگاری کاپشن تأثیر بگذارد. فقط در مواقعی که احساس خشکی یا سفتی می‌کنید نرم‌کننده چرم بزنید. در اینجا چند نکته برای انتخاب محصول آورده شده است:

 • برای اطمینان از مناسب بودن نوع چرم، برچسب را بررسی کنید. (این نکته بیشتر برای کت‌های جیر مهم است).
 • در حالت ایده آل، از روغن خالص یا سایر روغن‌های حیوانی طبیعی استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که این امر باعث تیره شدن چرم می‌شود.
 • محصولاتی که دارای موم یا سیلیکون هستند می‌توانند چرم را خشک کنند، کم استفاده کنید.
 • هرگز از محصولی که حاوی روغن معدنی یا نفت است، استفاده نکنید که باعث آسیب قابل‌توجهی می‌شود. همچنین از استفاده صابون، روی چرم و بدون پوشش محافظ ضد آب، خودداری کنید.
نگهداری از کاپشن چرم
نگهداری درست از کاپشن چرم

استفاده از لاک چرمی در موارد نادر

لاک چرمی درخشش کت شما را بیشتر می‌کند، اما امکان تغییر رنگ، خشکی یا مسدود شدن سطح چرم را دارد. از این مورد برای موارد خاص در زمان نگهداری از کاپشن چرم استفاده کنید و قبل از استفاده از محصول جدید ابتدا روی منطقه پنهان تست کنید. تا زمانی که سطح براق ایجاد نشود، با پارچه آن را ببندید.

 • جیر را با این روش صیقل ندهید.
 • از لاک کفش استفاده نکنید، حتی اگر مخصوص کفش چرمی باشد.

خواندن مقاله خصوصیات کفش چرم را از دست ندهید.

پارچه مرطوب

رسوبات نمک را با یک پارچه مرطوب از بین ببرید. در شرایط مرطوب و زمستانی، رسوبات نمک سفید روی چرم ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های خشک و ترک، نمک را سریعاً با دستمال مرطوب پاک‌کنید. بگذارید هوای چرم خشک شود و سپس نرم‌کننده را روی ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید.

چین‌وچروک‌ها

یاد بگیرید چگونه چین‌وچروک‌ها را از بین ببرید. نگهداری کاپشن روی آویز لباس باعث می‌شود از چین‌وچروک‌های جزئی جلوگیری کرده و از بین بروند. اگر از چین‌وچروک‌های عمده در نگهداری از کاپشن چرم اذیت شده‌اید، بردن کاپشن پیش یک تمیزکننده چرم حرفه‌ای توصیه می‌شود. روش دیگر، اتو لباس است. اتو را در پایین‌ترین گزینه تنظیم کنید، چرم را زیر پارچه قرار داده و پارچه را سریع و در زمان کوتاه اتو کنید.

تمیز کردن یک کت چرمی

تقریباً همه کت‌های چرمی که در فروشگاه‌ها فروخته می‌شوند حاوی برچسبی هستند که نحوه تمیز کردن را توصیف می‌کند. ازآنجاکه انواع مختلفی از چرم وجود دارد، همه آن‌ها با چشم غیرمسلح قابل‌تشخیص نیستند، هر زمان که ممکن است دستورالعمل‌های خاص برچسب را دنبال کنید. مراحل زیر اگر کاملاً رعایت شود به‌طورکلی ایمن هستند، اما هیچ روشی با اطمینان روی تمام چرم‌ها کار نمی‌کند.

تمیز کردن
تمیز کردن کت چرمی

مطلب لباس زنگ زده را چگونه پاک کنیم؟ را مطالعه فرمایید.

گردگیری کنید

لباس را با یک برس یا پارچه ملایم گردگیری کنید. اگر کاپشن چرمی شما مدتی در کمد مانده است و حال به فکر نگهداری از کاپشن چرم خود افتاده‌اید، ممکن است در ابتدا به گردگیری نیاز داشته باشد. برای جلوگیری از دست زدن یا آسیب دیدن چرم، از یکپارچه نخی خشک استفاده کنید.

ابتدا کاپشن خود را با انداختن یک قطره آب روی آن تست کنید. اگر آب روی سطح بماند، پاک کردن خاک از چرم با استفاده از یکپارچه کمی مرطوب بی‌خطر است. اگر آب جذب و چرم تیره شد، از آب استفاده نکنید.

استفاده از ابزار مخصوص

جیر را با برس مخصوص یا اسفنج خشک تمیز کنید. برس های جیر می‌تواند لکه‌ها را پاک کند، اما ممکن است سایر مواد چرمی را خراش دهد. می‌توانید از اسفنج خشک به‌عنوان گزینه بهتر استفاده کنید. از این روش روی چرم غیر جیر، یا روی چرم ناشناس استفاده نکنید. ممکن است برای شما بهترین نتیجه را داشته باشد. جیر را ابتدا در حمام بخار آویزان کنید. بخار را با اتو یا کتری مستقیم به جیر نزنید، زیرا در برابر گرما می‌تواند صدمه ببیند.
خواندن مقاله زیر را در رابطه با لباس‌های جیرتان از دست ندهید.
تمیز کردن لباس جیر

اهمیت محصولات

محصولات تمیزکننده چرم را بااحتیاط انتخاب کنید. فقط از یک محصول تمیزکننده چرم استفاده کنید که با نوع چرم شما مطابقت داشته باشد، درواقع ایده آل تولیدشده در نگهداری از کاپشن چرم توسط همان شرکتی است که کت شما را درست کرده است. همیشه هر محصولی تمیزکننده را در ناحیه‌ای پنهان از چرم آزمایش کنید تا میزان تغییر رنگ یا آسیب آن بررسی شود. حداقل پنج دقیقه بعد از استفاده از محصول صبر کنید و سپس آن را با پارچه تمیز پاک‌کنید. در صورت عدم آسیب، قسمت آسیب‌دیده کاپشن را طبق دستورالعمل محصول درمان کنید.

نگهداری از کاپشن چرم
نگهداری از کاپشن چرم

لکه ها

لکه را با الکل مالش دهید یا با صابون ملایم از بین ببرید. اگر کاپشن چرمی از لکه پوشیده شده باشد که معمولاً به‌صورت مات سفید یا خاکستری ظاهر می‌شود، قسمت‌های مساوی آب و الکل را مخلوط ‌کنید. با استفاده از پارچه نخی مرطوب شده با این محلول، لکه را به‌آرامی پاک‌کنید.

اگر این کار ناموفق بود، به‌جای آن یک صابون میکروب‌کش ملایم و مخلوط با آب امتحان کنید. پس از اتمام کار، مایع اضافی را با یکپارچه نخی خشک پاک‌کنید تا در نگهداری از کاپشن چرم بعداً دوباره دچار مشکل نشوید.
کاپشن را به خشک‌شویی متخصص چرم برسانید.

اگر روش‌های بالا لکه‌ای از کاپشن شما را پاک نمی‌کند، آن را به خشک‌شویی برسانید که به‌طور خاص خدمات تمیز کردن چرم را بلد باشند. همیشه قبل از تحویل بپرسید آیا خشک‌شویی روش تمیز کردن انوع چرم و لکه را می‌داند؟ هرگز لباس چرمی را در ماشین لباسشویی یا وان شستشو ندهید.
خواندن مقاله شستن لباس‌های حساس را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

گیره لباس ممنوع

استفاده از گیره‌های لباس که باعث ایجاد فشار زیادی در یک ناحیه کوچکی از لباس می‌شود خودداری کنید. در نگهداری از کاپشن چرم نهایت وسواس و دقت خود را به کار ببرید.

نور خورشید ممنوع

از تابش مستقیم نور خورشید و گرما خودداری کنید. نور مستقیم خورشید می‌تواند رنگ چرم را کمرنگ کند یا باعث تغییر رنگ لکه‌ای شود. گرما می‌تواند باعث خشکی و ترک خوردن شود، بنابراین لباس را در مکانی خنک و دور از منافذ گرم‌کننده و سایر منابع گرما نگهداری کنید.

نگهداری از کاپشن چرم
نور خورشید باعث خراب کردن چرم

هوای آزاد

اطمینان حاصل کنید که چرم می‌تواند نفس بکشد. هنگام نگهداری از کاپشن چرم بدانید که چرم در معرض هوا بیشتر عمر خواهد کرد. هنگام نگهداری موقت چرم در کیسه، هر زمان که امکانش بود کیسه را بازکنید تا در معرض هوا قرار گیرد. نگهداری از کت در داخل کمد خوب است، مگر اینکه کمد به‌طور غیرمعمول گرم یا مرطوب باشد.

آفات

چرم را از آفت‌کش‌ها دور نگه‌دارید. چرم می‌تواند حشره‌کش‌ها را جذب کند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن نیست بو، یا حتی سم را از ژاکت خارج کنید. علاوه بر این، آفت‌کش‌های خانگی مشابه در ظروف کوچک در خانه‌ شما ایده آل چرم نیستند، بیشترین تأثیر منفی را بر لباس شما و نگهداری از کاپشن چرم را دارند.

مراقبات

قبل از انتقال لباس به محل نگهداری، آن را خشک‌کنید. در صورت نگهداری طولانی‌مدت چرم، ابتدا آن را تمیز و خشک‌کنید تا آفات و بوها از بین برود. این احتمال حمله آفات به کاپشن شما را کاهش می‌دهد، اما در صورت امکان به‌طور مرتب محل نگهداری خود را ازنظر آفات بررسی کنید.

با مراجعه به یک متخصص از یک کت کاپشن چرمی مراقبت کنید. حداقل سالی یک‌بار برای تمیز کردن کاپشن خود او را به یک حرفه‌ای بسپارید. تا به بهترین شکل به نگهداری از کاپشن چرم خود بپردازید. یک تمیزکننده حرفه‌ای قادر خواهد بود کت شما را به‌درستی تمیز کرده و آن را مطبوع کند و این باعث افزایش عمر آن می‌شود.

نگهداری از کاپشن چرم
مراقبت کردن از کت چرم

صحبت پایانی

اکنون یک روال نگهداری از کاپشن چرم، ساده و مؤثر را میدانید؛ که این شامل استفاده از نرم‌کننده‌های چرمی است. از طریق آن‌ها همچنین چند نکته با استفاده از وسایل خانه (با صلاحدید)، تهویه مطبوع، مزایا و روش‌های تهویه آن‌ها که زیبایی کاپشن چرمی ما را افزایش می‌دهد را خواندیم.

با بسیاری از موارد گنجانده شده و بسیاری از نکات آموخته‌شده، الآن میدانید که یک راهنمای نگهداری از کاپشن چرمی دارید. اگر قصد خریدوفروش کالاهایتان رادارید می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید اجناس دست‌دوم خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید. ممنون از اینکه با واسط پت همراه بودید امیدواریم در نگهداری از کاپشن چرم خود موفق باشید.

منبع:
wikihow.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *