راهنمای خرید مودم دست دوم

راهنمای خرید مودم دست دوم؛ فاکتورهای مهم در انتخاب مودم

امروزه زندگی بدون اینترنت کار ساده‌ای نیست همه ما برای اتصال به اینترنت به یک مودم نیاز داریم تا بتوانیم کارهای خود را انجام دهیم. البته بعضی افراد هم هستند که برای اتصال به اینترنت از گوشی خود استفاده می‌کنند.
آیا شما با روال کار یک مودم آشنایی دارید؟ یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب مودم بودجه است. البته فاکتورهای دیگری هم در انتخاب مودم وجود دارد. با ما در راهنمای خرید مودم دست دوم همراه باشید.

قبل از خرید هر چیز باید اطلاعاتی درباره آن داشته باشید. درراهنمای خرید مودم دست دوم ابتدا با مودم ADSL و انواع آن آشنا خواهیم شد. سپس چند نکته مهم درباره خرید مودم دسته دوم را خواهید آموخت. در آخر هم چند نکته مشترک درباره خرید مودم نو و دسته دوم را با شما به اشتراک می گذاریم. با ما در راهنمای خرید مودم دست دوم همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

ADSL

با ADSL بیشتر آشنا شویم. ADSL درواقع مخفف کلمات Asymmetric Digital Subscriber Line به معنای آن خط اشتراک دیجیتال نامتقارن است. درواقع ADSL یک شبکه اینترنتی است که با خطوط ثابت کار می‌کند و برای دست یافتن به‌سرعت های بالا برای انتقال دیتا هستند. شما حتماً باید به این نکته دقت کنید که برای استفاده از این مدل شما نیاز به خط تلفن ثابت دارید و می‌توانید از سرعت 6 مگابایت در ثانیه استفاده کنید. یکی از خوبی‌های این مدل اتصال بدون توقف از اینترنت بدون تداخل با تلفن است.

انواع مودم‌های ADSL

مودم‌های ADSL وایرلس یا WiFi به مودم‌های بی‌سیم گفته می‌شود. این مودم‌ها به خاطر اتصال بی‌سیم این‌گونه نام گرفتند. این مودم‌ها قابلیت اتصال بدون سیم چندین دستگاه مثل لپ‌تاپ و چندین گوشی موبایل را به‌طور هم‌زمان دارند.

تمامی مودم‌های ADSL وایرلس دارای آنتن‌هایی هستند که باعث می‌شود دستگاه‌های اطراف را با برد بیشتری پوشش دهند. هر چه تعداد آنتن‌ها بیشتر باشد توانایی پوشش دستگاه‌ها نیز بیشتر می‌شود. اگرچه این مودم‌ها توانایی پوشش دادن تمامی دستگاه‌هایی که قابلیت اتصال به اینترنت بی‌سیم را دارا هستند، دارند. اما چند پورت LAN دارند که برای دستگاه‌هایی که توانایی اتصال بیسیم را ندارند مفید است. هر چه قیمت آن‌ها بیشتر باشد سرویس‌دهی بهتری را ارائه می‌دهد.

راهنمای خرید مودم دست دوم
انواع مودم های ADSL

دسته بندی

مودم‌های وایرلس به 4 دسته تقسیم می‌شوند:

سری A و سری B

مودم‌های wi-fi سری A و سری B که این مدل‌ها از قدیمی‌ترین مدل‌های مودم به‌حساب می‌آیند. برد این مدل‌ها 15 الی 25 متر است که مقدار زیادی به‌حساب نمی‌آید.

سری G

مودم‌های wi-fi سری G که این مودم ازسری‌های A و B امکانات بیشتری ارائه می‌دهد. مانند پوشش دهی بیشتر و سرعت‌بالا تر. حداکثر سرعت این مدل 128 مگابایت در ثانیه است، البته قیمت این مدل نیز بالاتراز سری‌های قبل است.

سری N

مودم‌های wi-fi سری N که این مدل برای مکان‌هایی طراحی‌شده است که کاربران زیاد و مساحت بالایی را دارد. این مدل جدیدترین سری از نسل مودم‌های ADSL بیسیم است. حداکثر سرعت این مدل 600 مگابایت در ثانیه است و پوشش دهی آن 75 الی 200 متر است که قیمت بالاتری نسبت به دیگر مودم‌ها دارد.

سری اترنت

مودم‌های باسیم تحت نام Ethernet modem یا مودم‌های اترنت شناخته می‌شوند. برای استفاده از این مودم شما نیاز به کابل دارید این مدل از دو کابل USB و LAN پشتیبانی می‌کند که هر پورت برای اتصال 1 دستگاه است.

مودم‌های قدیمی فقط یکی از دو پورت USB و LAN پشتیبانی می‌کردند. ولی مدل‌های جدید هر دو پرت را پشتیبانی می‌کنند. اگر شما نیاز دارید که چندین دستگاه را به این مودم متصل کنید هنگام خرید به این نکته دقت کنید که دستگاهی که می‌خواهید بخرید چند پورت دارد. یکی از معایب بزرگ این مدل این است که نمی‌تواند به دستگاه‌های فاقد پورت LAN خدمات دهد. قیمت این مدل از مدل‌های بی‌سیم کم‌تر است. امنیت این مدل از مدل‌های بیسیم بیشتر است و دلیل آن محدودیت مکانی آن است.
خب حالا که کمی با انواع مودم آشنا شدیم وقت آن است که چند نکته درباره خرید مودم دسته دوم به شما بگوییم.

سری اترنت
مودم سری اترنت

خرید مودم دسته دوم

بین مودم نو و کارکرده ازنظر کارایی تفاوت خاصی وجود ندارد.

اگر شما بتوانید یک مودم کارکرده با ویژگی‌های فنی خوب را پیدا کنید، می‌تواند کار یک مودم نو را برای شما انجام دهد ولی با هزینه کم‌تر. البته برای اینکه از خرید خود راضی باشید باید چند نکته را به یاد داشته باشد.

با ما در راهنمای خرید مودم دست دوم همراه باشید تا این چند نکته را یاد بگیرید.

جدید بودن

جدید بخرید. یکی از مهم‌ترین نکات راهنمای خرید مودم دست دوم توجه به این نکته است که یک مودم کارکرده بخرید که خیلی قدیمی نباشد. خرید یک مودم با کارکرد چندین سال کار اشتباهی است. اگر شما بخواهید آن را بخرید درواقع پول خود را هدر داده‌اید. شما باید دستگاهی را بخرید که نو آن دستگاه هنوز در بازار به فروش برسد. اگر شما پول خود را برای خرید یک مودم قدیمی و با سرعت‌پایین خرج کنید کار بسیار اشتباهی را انجام داده‌اید. تصور کنید این روزها بخواهید یک مودم ADSL قدیمی ۳G بخرید! که کار غیرمنطقی است.

توجه به کارکرد

کم کارکرد بخرید دستگاه‌هایی که زیاد کارکرده باشند تمام قطعات آن‌ها به دلیل استفاده زیاد مستهلک‌شده‌اند. احتمال خراب شدن آن‌ها بالا می‌رود و ممکن است بعد از کمی استفاده از آن‌ها بسوزند. پس درنتیجه مودمی را انتخاب کنید که کارکرد بالایی نداشته و سالم باشد تا بعد از مدتی خراب نشود.

  • شما می‌توانید با توجه به این چند نکته کارکرد بالای مودم را تشخیص دهید. برای مثال دستگاه‌هایی که زیاد کارکرده باشند درگاه‌های آن‌ها گردوغبار بیشتری گرفته است.
  • رنگ بدنه آن‌ها تغیر کرده است. از این ویژگی‌ها می‌توان فهمید که این دستگاه زیر بار شبکه بوده است.
راهنمای خرید مودم دست دوم
خرید مودم با کارکرد پایین

چک کردن

تست کنید. اگر امکان دارد جنس را حضوری بخرید و همان‌جا آن را آزمایش کنید. به‌راحتی، سریعاً دستگاه را به برق بزنید و ببینید آیا تمام چراغ‌های درگاه‌ها روشن/خاموش می‌شوند؟ آیا کلیدهای دستگاه کار می‌کنند؟ آیا شبکه بی‌سیم دارید و می‌توانید بدان وصل شوید؟ این‌طوری با خیال راحت‌تر خرید خود را انجام می‌دهید!

گارانتی

با گارانتی بخرید. شاید برای شما عجیب باشد. برخی از دستگاه‌های دست‌دوم هنوز گارانتی دارند. ممکن است مدت گارانتی آن‌ها هنوز تمام نشده باشد. برای مثال اگر یک مودم دو سال گارانتی داشته باشد و فروشنده بعد از یک سال بخواهد آن را بفروشد و شما آن را بخرید مودم شما هنوز یک سال گارانتی دارد و شما می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. اگر بتوانید چنین دستگاهی پیدا کنید هم‌مقداری از پول خود را پس‌انداز کرده‌اید و خیال شما نیز راحت است.

جویای علت فروش باشید!

سعی کنید از فروشنده علت فروش را جویا شوید. برخی از افراد به علت تغییر شغل، تغییر محل کار یا خانه، تغییر نوع اینترنت و غیره ممکن است یک مودم سالم و کم کارکرده را به فروش برسانند. درنتیجه اکثر این مدل‌ها به دلیل کارکرد کم گارانتی دارند. پس بهتر است یک مودم کم‌کار کرد با گارانتی را خریداری کنید تا با خیال راحت از مودم خود استفاده کنید.

با به یاد داشتن این چند نکته می‌توانید با خیال راحت به جست‌وجو مودم کارکرده بپردازید. از سالم بودن و کارایی آن مطمئن شوید و یک مودم مناسب برای خود بخرید.

راهنمای خرید مودم دست دوم
خرید مودم دست دوم با گارانتی

نکات مهم هنگام خرید مودم ADS

حال اگر دوست دارید در ادامه راهنمای خرید مودم دست دوم با ما همراه باشید تا چند نکته درباره خرید مودم به شما بگویم.

محدوده پوشش دهی مودم ADSL

یکی از نکات راهنمای خرید مودم دست دوم توجه به محدوده پوشش یک مودم است. این موضوع به عواملی همچون تعداد آنتن و سری دوم بودن مودم بستگی دارد. هرچه تعداد آنتن‌ها بیشتر باشد سرعت انتقال داده‌ها و محدوده پوششی بیشتر خواهد بود. البته در مودم‌های باسیم محدوده پوششی به طول کابل آن بستگی دارد.

مکان مودم ADSL

یکی دیگر از نکات راهنمای خرید مودم دست دوم توجه به این نکته است. شما مودم را برای استفاده در چه مکانی می‌خواهید. به چه سرعتی نیاز دارید و بودجه شما چقدر است؟ با توجه به این چند مورد می‌توانید مودم موردنظر خود را بخرید. اگر شما می‌خواهید از این مودم در یک فروشگاه بزرگ که چندین کاربر دارد استفاده کنید بهتر است یک مودم بیسیم با منطقه پوششی بالا که سرعت انتقال داده‌های آن‌هم بالا باشد خریداری کنید.

قیمت

در راهنمای خرید مودم دست دوم به این نکته توجه کنید بهایی که باید بابت مودم‌های ADSL می‌پردازید به تعداد آنتن، تعداد پورت و محدوده پوششی و سرعت آن بستگی دارد. هرچه امکانات و مدل آن بالا برود قیمت نیز بالا می‌رود. یکی دیگر از عوامل که بر قیمت مودم تأثیر دارد شرکت تولیدکننده آن است که ازنظر کیفیت باهم متفاوت‌ هستند.

بهترین شرکت‌های سازنده مودم TP-LINK، CISCO، ASUS، D-LINK و TENDA هستند. TP-LINK و D-LINK در بازار از محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر تولیدکنندگان بین مشتریان برخوردار هستند و قیمت مناسب‌تری دارند. در جست‌وجو مودم کارکرده به برند تولیدکننده آن‌هم دقت کنید.

برند
دقت به برند مودم

امنیت مودم ADSL

امنیت شبکه‌های بی‌سیم نسبت به شبکه با سیم کمتر است. به همین دلیل شبکه‌های بیسیم برای ایجاد امنیت از موارد زیر استفاده می‌کنند:

WPA

این حالت از امنیت بالایی برخوردار است و هک شدن آن فقط با حدس زدن رمز امکان‌پذیر است.

WPA2

این نسخه همان‌طور که از نامش هم مشخص است نسخه ارتقا یافته WPA است و سرعت و قدرت رمزگذاری بسیار بیشتری از WPA دارد و در حال حاضر از بهترین حالت امنیتی استفاده می‌کند.

WEP

این نسخه از کمترین امنیت برخوردار است به‌طوری‌که با یک جست‌وجو در اینترنت قادر به حک کردن این نسخه خواهید بود

OPEN

این نسخه همان‌طور که از نامش پیداست از هیچ حالت رمز گزاری پشتیانی نمی‌کند و هر کس می‌تواند به‌راحتی به آن متصل شود.

آنتن مودم ADSL

آنتن مودم‌های بی‌سیم به دو حالت داخلی و خارجی است. آنتن‌های داخلی نسبت به آنتن‌های خارجی محدوده پوششی کمتری دارند و از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند. البته مدل‌هایی که از آنتن داخلی استفاده می‌کنند از قابلیت حمل راحت‌تری برخوردارند. آنتن‌های ADSL قابلیت تعویض و ارتقاء را نیز دارند. شما می‌توانید با افزایش تعداد آنتن‌ها یا ارتقاء آن‌ها محدوده پوششی و سرعت آن هارا ارتقاء دهید.

تعداد زیادی از ADSL ها وجود دارند که می‌توان قدرت و سرعت انتقال داده‌های آن‌ها را ارتقاء داد. شما می‌توانید با استفاده از تنظیمات TX power قدرت اتصال و برد آن‌ها را ارتقاء دهید.

راهنمای خرید مودم دست دوم
درنظر گرفتن آنتن مودم

آنتن دهی

  • اگر مودم ADSL سیم‌داری که خریده‌اید سیمی با طول زیاد دارد این موضوع ممکن است روی سرعت اینترنت شما تأثیر بگذارد اگر این اتفاق افتاد از یک تقویت‌کننده استفاده کنید.
  • برد وای فای متفاوت خواهد بود. اگر می‌خواهید برد وای فایتان را افزایش دهید و امکان جابجایی مودم را ندارید می‌توانید برای افزایش برد مودم از Extender استفاده کنید.
  • برای جدا کردن خط تلفن و ADSL از یک نویز گیر یا Splitter استفاده کرده و بعد می‌توانید خط ADSL را به مودمتان وصل کنید.

اگر دقت کرده باشید اکثر مودم‌های بی‌سیم در قسمت پشت خود دکمه‌ای دارند که اتصال شبکه را راحت‌تر می‌کند. با استفاده از این دکمه می‌توانید بدون نیاز به وارد نمودن رمز وای فای، به آن متصل شوید. بودجه‌ای که برای خرید مودم مشخص کرده‌اید و کنار گذاشته‌اید می‌تواند یک کمک بزرگ برای انتخاب شما در خرید مودم باشد. پس اگر این موضوع برای شما یکی از اولویت‌ها به‌حساب می‌آید باعث سرعت و سهولت در انتخاب مودم ADSL می شود.

پرسش و پاسخ

برای تست مودم به چه مواردی باید توجه کنیم؟

پاسخ: جهت تست اینکه مودم شما سالم است یا خیر باید موارد زیر را در نظر بگیرید:
1. کارکرد مودم: اگر از زمان خرید مودم شما چندین سال می‌گذرد و سرعت آن تا حد ممکن کاهش یافته می‌تواند نشانه‌ی آن باشد که مودم شما از فناوری‌های روز پشتیبانی نمی‌کند و شما باید به فکر مودم جدید باشید.
2. خاموش و روشن کردن مودم: در هفته یکبار مودم خود را خاموش و روشن کنید تا مشکلات آن برطرف شود.
3. بررسی آپدیت‌های فریمور: سازندگان مودم‌ها هر چند وقت یکبار آپدیتی از فریمور در اختیار کاربران قرار می‌دهند. با آپدیت آن‌ها برخی از مشکلات احتمالی مودم‌ها حل می‌شود.
4. تغییر سیم‌های قدیمی: گاهی اوقات پوسیده شدن سیم‌ها می‌تواند در کاهش سرعت اینترنت دخیل باشند. به این مورد نیز باید دقت کنیم.
5. تست سرعت اینترنت: ابزارهای متعددی برای چک کردن سرعت اینترنت وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید سرعت اینترنت راچک کنید.

ریبوت کردن مودم یعنی چه؟

اوقات وقتی کابل مودم شما خراب است، اتصال شما به اینترنت قطع شود.ریبوت کردن مودم، روش دیگری برای بازگشت مودم به حالت قبلی خود است یا به عبارتی عمر مفید مودم برای چند ساعت است.

امیدواریم از مقاله راهنمای خرید مودم دست دوم لذت برده باشید. جهت خرید و روش راحت لوازم دیجیتال خود می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و این کار را انجام دهید.

تبلیغات
vasetpet-content

1 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای خرید مودم دست دوم؛ فاکتورهای مهم در انتخاب مودم»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *