سگ ماستیف

سگ ماستیف

سگ ماستیف یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ و یکی از بزرگ‌ترین سگ‌های دنیا محسوب می‌شود. این نژاد جسور دارای استخوان‌بندی سنگینی است و شجاعت و قدرت خارق‌العاده‌ای دارد. سگ ماستیف مطیع و باوقار است؛ اما همچنین محافظ بسیار خوبی از کسانی است که آن‌ها را دوست دارد. طول عمر متوسط این نژاد بین ۶ تا ۱۰ سال است. با ما در ادامه همراه باشید تا این نژاد را بیشتر بشناسید.

ویژگی‌های شخصیتی

سگ ماستیف که یکی از ترسناک‌ترین سگ‌های دنیا است، ترکیبی از ابهت، اخلاق خوب و شجاعت است. آن‌ها همیشه باوقار هستند و هرگز خجالتی و شرور نیستند. یک ماستیف اجتماعی با غریبه‌ها رفتار بدی ندارد اما در برابر شرایط تهدیدآمیز به خوبی ایستادگی می‌کنند.

ماستیف ها از درگیری بین اعضای خانواده نیز بدشان می‌آید و ممکن است در درگیری آن‌ها دخالت کند. اگرچه ممکن است از بیرون سخت به نظر برسند، اما این سگ‌ها بسیار حساس هستند و در صورت بدرفتاری ممکن است خجالتی، ترسناک یا پرخاشگر شوند. بنابراین هرگز با حیوان خود برخورد خشن نکنید و به شخص دیگری ازجمله کودکان اجازه این کار را ندهید!

منشأ سگ ماستیف

ماستیف از یکی از قدیمی‌ترین انواع سگ‌ها، مولوسر که احتمالاً از کوه‌های آسیا، شاید در تبت یا شمال هند سرچشمه گرفته است، منشأ می‌گیرد. به‌احتمال‌زیاد از آن‌ها برای محافظت از گله در برابر شکارچیان استفاده می‌شده است.

مولوسرها کاملاً قوی با استخوان‌های سنگین، پوزه‌کوتاه، گردن عضلانی و گوش‌های آویزان بودند. اصل و نسب آن‌ها نه‌تنها در سگ ماستیف بلکه در ماستیف تبتی، سنت برنارد، روتوایلر، دوگ دو بوردو و بسیاری دیگر از نژادهای مدرن دیده می‌شود.

گذری بر زندگی سگ ماستیف

تصاویر سگ‌هایی از نوع ماستیف در کارنامه انسانی در تمام اعصار، و در تمدن‌های مصر، بابل و کلاسیک یونان به چشم می‌خورد. باستان شناسان در کاوش‌های خود، نقش‌های برجسته‌ای را کشف کردند که مربوط به قرن هفتم قبل از میلاد است.

برای هزاران سال، سگ‌های ماستیف به‌عنوان محافظ و سگ‌های جنگی خدمت می‌کردند و در برابر شیرها و سایر حیوانات سخت قرار می‌گرفتند. سگ‌ ماستیف در سرتاسر جهان شناخته‌ شده بود و با ارتش یا توسط بازرگانان منتقل می‌شد.


این نژاد تقریباً پس از سال ۱۸۳۵ به پایان خود رسید. اما ظهور نمایش‌های سگ در اواسط قرن نوزدهم به احیای ماستیف کمک کرد.

آن‌ها تقریباً در طی جنگ‌های جهانی اول و دوم دوباره از بین رفتند زیرا کمبود مواد غذایی، تغذیه سگ‌ها را با مشکل مواجه کرده بود، اما یک جفت توله‌سگ ماستیف که پس از جنگ جهانی دوم از کانادا وارد شدند به بازگرداندن نسل آن‌ها کمک کرد.

گذری بر زندگی ماستیف
گذری بر زندگی ماستیف

خلق‌وخوی این نژاد

خلق‌وخوی این سگ‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله:

 • وراثت
 • آموزش
 • معاشرت

قرار می‌گیرد. توله‌های با خلق‌وخوی خوب کنجکاو و بازیگوش هستند. سگ‌های ماستیف مایل‌ اند به مردم نزدیک شوند و با آن‌ها زمان بگذراند. مانند هر سگی، سگ ماستیف به اجتماعی شدن زودهنگام و قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر و صداها نیاز دارند.

مراقبت و نگهداری

ماستیف ها سگ‌های خانگی مناسبی هستند. آن‌ها می‌توانند با هر محیط، شهر یا کشوری سازگار شوند، اما در خانه‌ای که حیاط آن حصار کشی است بهترین عملکرد رادارند. نیازهای ورزشی آن‌ها متوسط است. یک سگ ماستیف بزرگ‌سال روزانه به پیاده‌روی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای احتیاج دارد.

این سگ‌ها به دلیل بزرگ بودنشان، همراهان خوبی برای دویدن نیستند. آن‌ها به‌راحتی بدنشان گرم می‌شود و در اثر فشار ناشی از دویدن، مفاصل آن‌ها آسیب می‌بیند. پیاده‌روی بهتر است برای صبح‌ها و عصرهای خنک برنامه‌ریزی شود. برای مراقبت بهتر از حیوانتان خواندن مقاله زیر را پیشنهاد می‌دهیم.
مراقبت از سگ

فعالیت و ورزش

توله‌سگ‌های ماستیف فعالیت بیشتری دارند اما تا زمانی که در ۱۸ ماهگی به بلوغ جسمی برسند، مهم است که پریدن، پیاده‌روی طولانی و سایر ورزش‌هایی را که می‌توانند به استخوان‌ها، عضلات و تاندون‌های در حال رشد آن‌ها آسیب برساند محدود کنید. اجازه دهید توله‌سگ‌های جوان با سرعت خودشان بازی کنند، راه بروند یا استراحت کنند.

سگ ماستیف
فعالیت و ورزش

هنگامی‌که آن‌ها ۱۸ ماهه شدند، می‌توانید به‌تدریج میزان ورزش آن‌ها را تا حدودی افزایش دهید. بدون توجه به سن سگ ماستیف، یاد بگیرید که علائم خستگی حیوان خود را تشخیص دهید، زیرا آن‌ها هرگز به شما نمی‌گویند که خسته هستند. آن‌ها فقط می‌خواهند شما از آن‌ها راضی باشید.

نظافت و پیرایش

بین چین‌وچروک آن‌ها را روزانه تمیز کنید تا از عفونت‌های باکتریایی جلوگیری شود. آن‌ها را با یک دستمال مرطوب پاک‌کنید و سپس کاملاً خشک‌کنید. بعد از هر وعده‌غذایی همین کار را برای قسمت آویزان لب بالایی انجام دهید.

حداقل دو یا سه بار در هفته دندان‌های سگ ماستیف خود را مسواک بزنید تا از تجمع گزنه و باکتری‌ها جلوگیری شود. اگر می‌خواهید از بیماری‌های لثه و عفونت دندان سگ جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه بهترین گزینه است.

ناخن‌ها

برای جلوگیری از آسیب‌ها و سایر مشکلات، ناخن‌ها را ماهانه یک یا دو بار کوتاه کنید. اگر می‌توانید صدای ناخن‌ها را هنگام راه رفتن بشنوید، آن‌ها بیش‌ازحد بلند هستند. اگر تجربه کوتاه کردن ناخن‌های سگ را ندارید، از دامپزشک یا آرایشگر برای گرفتن مشاوره و راهنمایی استفاده کنید.

گوش‌ها

گوش‌های سگ ماستیف را باید هر هفته ازنظر قرمزی یا بوی بد بررسی کنید تا از عفونت گوش جلوگیری شود. هنگامی‌که گوش‌های سگ خود را بررسی می‌کنید، آن‌ها را با یک پنبه مرطوب با گوش پاک‌کن ملایم و متعادل پاک‌کنید.

غدد مقعدی

اگر متوجه شدید که سگ شما ناحیه مقعدی خود را لیس می‌زند، آن‌ را برای چک کردن غدد نزد دامپزشک ببرید.

تغذیه سگ ماستیف

میزان غذای سگ ماستیف شما به:

 • اندازه
 • سن
 • ساخت متابولیسم
 • سطح فعالیت
تغذیه سگ ماستیف
تغذیه سگ ماستیف

او بستگی دارد. همه آن‌ها به یک مقدار غذا احتیاج ندارند. ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگ تنبل به غذا نیاز خواهد داشت. شما باید در مورد نیازهای غذایی سگ خود با دامپزشک صحبت کنید. مقدار معمول توصیه‌شده روزانه برای یک ماستیف بزرگ‌سال ۶ تا ۸ فنجان غذای خشک باکیفیت بالا در روز است که به دو وعده تقسیم می‌شود.


همچنین خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
غذاهای ممنوعه برای سگ

مشکلات سلامتی

ماستیف ها به‌طورکلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌ها هستند. در ادامه به بررسی بیماری‌های شایع در این نژاد می‌پردازیم.

دیسپلازی مفصل ران

این یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به‌راحتی در مفصل خود قرار نمی‌گیرد. بعضی از سگ‌ها در یک یا هر دو پای عقب خود احساس درد و لنگش می‌کنند، اما ممکن است در سگ ماستیف مبتلا این علائم را مشاهده نکنید.
با پیر شدن سگ، ممکن است علائم آرتروز را در سگ مشاهده کنید. دیسپلازی مفصل لگن ارثی است، اما می‌تواند به دلیل عوامل محیطی، مانند رشد سریع یا صدمات ناشی از پریدن یا افتادن وخیم‌تر شود.

آتروفی پیش‌رونده شبکیه

این یک اختلال دژنراتیو چشم است که درنهایت باعث کوری می‌شود. این بیماری سال‌ها قبل از اینکه سگ علائم نابینایی را نشان دهد قابل‌تشخیص است. خوشبختانه سگ‌ها می‌توانند از حواس دیگر خود برای جبران نابینایی استفاده کنند و سگ ماستیف نابینا می‌تواند زندگی کامل و شادی داشته باشد.

تشنج

تشنج می‌تواند دلایل زیادی ازجمله صرع و ضربه داشته باشد. صرع می‌تواند با دارو کنترل شود، هرچند به طور کامل درمان نمی‌شود.

سیستینوریا

سیستینوریا نقص ارثی کلیه است. کلیه‌ها اسیدآمینه سیستین را فیلتر کرده و از ورود آن به ادرار جلوگیری می‌کند، اما در سگ‌هایی که به سیستینوریا مبتلا هستند این اسید به ادرار می‌رود. سپس سیستین در توبول کلیه، باعث انسداد ادرار و التهابات دستگاه ادراری می‌شود، و دوباره جذب می‌شود.

سیستینوریا
سیستینوریا

اگر سیستینوریا درمان نشود، انسداد می‌تواند کشنده باشد. درمان آن باید سریع باشد و معمولاً شامل دارویی است که از تشکیل سنگ جلوگیری می‌کند.

برای اطلاع از باقی بیماری‌ها خواندن مقاله بیماری‌های کشنده سگ را پیشنهاد می‌دهیم.

پیچ‌خوردگی معده (نفخ شکم)

نفخ شکم یک بیماری تهدیدکننده است که سگ‌های بزرگ و دارای قفسه سینه پهن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به‌خصوص اگر سگ سریع غذا بخورد، مقدار زیادی آب به‌سرعت بنوشد یا بعد از غذا خوردن ورزش کنند اتفاق می‌افتد که معده با گاز یا هوا متسع شده و سپس پیچ‌ می‌خورد.

سگ قادر به آروغ زدن یا استفراغ نیست تا از شر هوای اضافی معده خود خلاص شود. بنابراین فشارخون آن پایین می‌آید و سگ ماستیف شوکه می‌شود. بدون مراقبت‌های پزشکی فوری، سگ می‌تواند بمیرد.
آن‌ها همچنین ممکن است دچار:

 • بی‌قراری
 • افسردگی
 • بی‌حالی
 • ضعف
 • ضربان قلب سریع

شوند. اگر این علائم را مشاهده کردید، هر چه زودتر سگ خود را به دامپزشک برسانید.

سرطان

سگ‌ها مانند انسان می‌توانند به سرطان مبتلا شوند. انواع مختلفی از سرطان وجود دارد و موفقیت درمان در هر مورد متفاوت است. علائم سرطان سگ می‌تواند متفاوت باشد. برای برخی از انواع سرطان، تومورها با جراحی برداشته می‌شوند، برخی دیگر با شیمی‌درمانی درمان می‌شوند و برخی دیگر هم از طریق جراحی و هم ازنظر پزشکی درمان می‌شوند.

سگ ماستیف
سرطان

در سگ ماستیف، استئوسارکوما (سرطان استخوان) شایع است. اولین علامت استئوسارکوم لنگیدن است. اما با اشعه ایکس می‌توان علت سرطان را تشخیص داد. استئوسارکوم معمولاً با قطع اندام و شیمی‌درمانی درمان می‌شود.

درصورت درمان، سگ‌ها می‌توانند نه ماه تا دو سال یا بیشتر زندگی کنند. خوشبختانه سگ‌ها می‌توانند به‌خوبی بازندگی روی سه پا سازگار شوند و مانند انسان دچار عوارض جانبی شیمی‌درمانی مانند حالت تهوع و ریزش مو نمی‌شوند.

رنگ پوشش سگ ماستیف

سگ ماستیف یک پوشش بیرونی کوتاه و یک لایه زیرین متراکم و کوتاه‌تر دارد. پوشش آن به رنگ حنایی یا زرد است. ماستیف های بریندل رنگ زمینه‌ای حنایی با نوارهای تیره دارند. اما پوزه، گوش و لبه‌های چشم این نژاد رنگ تیره‌ای دارند. همچنین این سگ‌ها ممکن است یک لکه کوچک سفید روی سینه خود داشته باشند.

مراقبت از پوشش این نژاد

پوشش سگ ماستیف را هفتگی با یک شانه لاستیکی شانه بزنید. برخی از آن‌ها بیشترین ریزش خود را در فصل بهار دارند، درحالی‌که برخی دیگر در تمام طول سال دچار ریزش می‌شوند. چشم‌های ماستیف باید شفاف و بدون قرمزی و ترشحات باشند. معاینه هفتگی دقیق به شما کمک می‌کند مشکلات احتمالی سلامتی را زود تشخیص دهید.

رابطه ماستیف با کودکان

ماستیف ها بچه‌ها را دوست دارند. آن‌ها سگ‌های بزرگ و فعالی هستند و می‌توانند به‌طور تصادفی با کشیده شدن دمشان به کودک ضربه بزنند. آن‌ها بیشتر مناسب خانه‌هایی با کودکان بزرگ‌تر هستند. به خاطر داشته باشید که سگ ماستیف اسب نیست و کودکان نمی‌توانند سوار آن‌ها شوند. اگر بچه‌ها سعی کنند سوار آن‌ها شوند، حیوان شما آسیب می‌بیند!

همیشه چگونگی نزدیک شدن و لمس سگ‌ها را به کودکان بیاموزید و بر هرگونه تعامل بین سگ‌ها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید تا از گاز گرفتن یا کشیدن گوش و دم او جلوگیری کنید. به کودک خود بیاموزید که هرگز در هنگام خواب یا غذا خوردن به سگی نزدیک نشود یا سعی نکند غذای سگ را با خود ببرد.

رابطه ماستیف با سایر حیوانات خانگی

به‌طورکلی، او سگ‌ها و گربه‌های دیگر را تحمل می‌کند، به‌خصوص اگر با آن‌ها بزرگ‌شده باشد. اگر یک سگ ماستیف دیگر نیز به خانواده خود اضافه می‌کنید، بهتر است یک جنس‌ مخالف را انتخاب کنید تا از هرگونه بحث و جدال در مورد اینکه سگ برتر چه کسی است، جلوگیری کنید.

رابطه ماستیف با سایر حیوانات خانگی
رابطه ماستیف با سایر حیوانات خانگی

ورزش وفعالیت بدنی

سگ ماستیف که به‌عنوان نگهبان خانه و منازل پرورش می‌یابد، نسبتاً فعالیت کمتری دارد و می‌تواند در یک آپارتمان راحت‌تر زندگی کند. یک پیاده‌روی یک یا سه کیلومتری رضایت این سگ را جلب می‌کند.

بااین‌حال، مالکان باید مراقب باشند که توله‌سگ‌هایی که در حال رشد هستند، فعالیت اضافی نداشته باشند. به آن‌ها اجازه ندهید که از پله‌ها بالا و پایین بروند، از ارتفاع بپرند یا پیاده‌روی‌های طولانی انجام دهند.

نکات مهم

 • بدون ورزش و تحریک، این سگ می‌تواند خسته و مخرب شود.
 • ماستیف نژادی با طول عمر کوتاه محسوب می‌شود، اما برخی از آن‌ها تا ۱۸ سال عمر می‌کنند.
 • سگ ماستیف بهترین انتخاب برای خانواده‌هایی با بچه‌های بسیار کوچک یا افراد مسن نیستند.
 • پوشش ماستیف به شدت دچار ریزش می‌شود.
 • آن‌ها همراهان فوق‌العاده‌ای هستند که آرام، ساکت، خوش‌اخلاق و دارای اعتمادبه‌نفس هستند.
 • آن‌ها تمایل ندارند به‌اندازه نژادهای دیگر پارس کنند.
 • ماستیف ها با صدای بلند خرخر می‌کنند.
 • این سگ‌ها تنبل هستند و برای جلوگیری از اضافه‌وزن به ورزش روزانه نیاز دارند.

کلام آخر

علاقه‌مندان به نژاد ماستیف می‌دانند که هیچ‌چیز به‌اندازه پرورش یک ماستیف ورزیده و وفادار خوب نیست!
اگر فکر می‌کنید سگ ماستیف برای شما و خانواده شما مناسب است، وقت آن است که حیوان موردنظر خود را خریداری کنید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم.

منبع:
dogtime.com

1 دیدگاه دربارهٔ «سگ ماستیف»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *