سگ روتوایلر

سگ روتوایلر

برای معرفی نژاد سگ روتوایلر باید بگوییم که آن‌ها در اصل به‌عنوان سگ‌های نگهبان و خانواده تربیت می‌شدند. این‌ نژاد از اولین سگ‌های پلیس بود و در ارتش جای داشت. روتوایلر خوش‌اخلاق، آرام و مطمئن است.
او معمولاً نسبت به غریبه‌ها احساس خوبی ندارد، اما هرگز ترسو نیست و از هیچ‌چیز نمی‌ترسد! با واسط پت در ادامه همراه باشید تا باهم به معرفی نژاد سگ روتوایلر بپردازیم.

مشخصات کلی

سگ‌های این نژاد عموماََ سگ‌های کار هستند. قد روتوایلر نر بین ۶۰ تا ۶۸ سانتی‌متر و قد روتوایلر ماده بین ۵۵ تا ۶۳ سانتی متر است. همچنین این سگ‌ها به‌طور متوسط بین ۸ تا ۱۱ سال عمر می‌کنند. جالب است بدانید که این سگ‌ها یکی از ترسناک‌ترین سگ‌های دنیا به شمار می‌روند!

گذری بر زندگی روتوایلرها

آن‌ها از نوع سگ‌های ماستیف هستند. اجداد آن‌ها با رومی‌ها به آلمان رفتند. هنگام سفر با ارتش، آن‌ها با سگ‌هایی که بومی مناطق دیگر بودند جفت شدند و پایه‌های نژادهای جدید را بنا نهادند. یکی از مناطقی که آن‌ها از آن عبور کردند جنوب آلمان بود. جایی که رومی‌ها مستعمرات خود را در آب‌وهوا و خاک مناسب برای کشاورزی ایجاد کردند.

جنگ جهانی دوم

پس از جنگ جهانی دوم، این نژاد محبوبیت بیشتری پیدا کرد. در آن زمان، روتوایلر در درجه اول به‌عنوان یک سگ اطاعت پذیر شناخته شد. اوج محبوبیت روتوایلر در اواسط دهه ۱۹۹۰ بود که بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر در باشگاه لانه‌های آمریکایی ثبت‌نام کردند. امروزه روتوایلر در میان ۱۵۵ نژاد و گونه ثبت‌شده توسط AKC در رتبه ۱۷ قرار دارد.

ویژگی‌های شخصیتی روتوایلر

سگ روتوایلر سگی ایده‌آل، آرام، با اعتماد‌به‌نفس و شجاع است. این سگ هرگز خجالتی نیست. این نژاد با مردم بلافاصله یا بی‌رویه دوست نمی‌شود. روتوایلر با خانواده‌اش، مهربان است و اغلب در خانه به دنبال آن‌ها می‌رود. او همچنین تمایل ذاتی به محافظت از خانواده و دارایی خود دارد. روتوایلر سگی هوشمند و سازگار بااخلاق کاری است. این نژاد یکی از قوی ترین سگ‌های دنیا محسوب می‌شود.

مشخصات ظاهری روتوایلر

سگ روتوایلر دارای یک سر پهن و گردن ضخیم است. ممکن است کمی چین‌وچروک در پیشانی آن مشاهده کنید.

آن‌ها همچنین دارای چانه‌ای کاملاً رشد یافته و فک‌های قدرتمند هستند. چشمان قهوه‌ای و بادامی‌شکل او حالتی دارند که دوستداران این نژاد آن را نجیب توصیف می‌کنند.

گوش‌هایش مثلث شکل و آویزان هستند اما وقتی سگ توجهش به چیزی جلب می‌شود با جمجمه هم‌سطح می‌شوند. او هنگام راه رفتن متعادل، با پای عقبی عضلانی و زاویه‌دار خود حرکت می‌کند. این نژاد پاهای جلویی صاف و استخوانی دارد.

مشخصات ظاهری روتوایلر
مشخصات ظاهری روتوایلر

سینه این سگ پهن و عمیق است، دنده‌ها گرد شده و پشت آن صاف و محکم است.

تفاوت روتوایلر نر و ماده

تفاوت‌هایی بین جنس نر و ماده این نژاد مشاهده خواهید کرد. نرها عموماََ ساکت اما مراقب هستند و دائماً اطراف خود را ارزیابی می‌کنند. کنترل ماده‌ها تا حدودی آسان‌تر است و ممکن است محبت بیشتری داشته باشند. به‌طورکلی هر دو بسیار ‌آموزش پذیر هستند اما می‌توانند لجبازی کنند.


این سگ‌ها به نظم و انضباط قوی نیاز دارند، اما نیاز به سخت گیری ندارند! همچنین آن‌ها برای افرادی که فاقد قدرت یا وقت کافی برای اختصاص دادن به آموزش سگ هستند، مناسب نیستند.

خلق‌وخو

خلق‌وخوی این سگ تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله:

 • وراثت
 • آموزش
 • معاشرت

قرار می‌گیرد. توله‌ها با خلق‌وخوی خوب کنجکاو و بازیگوش هستند، مایل‌اند به مردم نزدیک شوند و با آن‌ها بازی کنند.

اجتماعی شدن

درست مانند هر سگی، او نیز در جوانی به اجتماعی شدن زودهنگام و قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات نیاز دارد. معاشرت با او به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که توله شما به یک سگ کاملاً اجتماعی تبدیل‌شده است.

بردن او به پارک‌های شلوغ، فروشگاه‌هایی که ورود سگ‌ها در آن‌ها مجاز است و ملاقات با همسایگان و دوستان نیز به او کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.
بهترین سگ‌های نگهبان

وضعیت سلامتی این نژاد

بعدازاینکه با ویژگی‌های این نژاد آشنا شدید، می‌خواهیم به مشکلات سلامتی او بپردازیم. روتوایلرها به‌طورکلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها مستعد ابتلا به برخی از مشکلات سلامتی هستند. مهم است که اگر از سگ روتوایلر نگهداری می‌کنید یا تصمیم به خرید دارید از این بیماری‌ها آگاه باشید.

سگ روتوایلر
وضعیت سلامتی این نژاد

در ادامه این بیماری‌ها را برای شما بیان می‌کنیم. در ضمن پیشنهاد می‌دهیم خواندن مقاله بیماری‌های شایع سگ را از دست ندهید.

دیسپلازی مفصل ران

این‌یک بیماری وراثتی است که استخوان ران در مفصل ران قرار نمی‌گیرد. بعضی از سگ‌ها در یک یا هر دو پای عقب خود احساس درد و لنگش می‌کنند، اما ممکن است در سگ روتوایلر مبتلا به دیسپلازی مفصل ران علائم ناراحتی را مشاهده نشود.

با پیر شدن سگ، ممکن است آرتروز ایجاد شود. سگ‌هایی که دیسپلازی مفصل ران دارند نباید پرورش داده شوند. دیسپلازی مفصل لگن ارثی است، اما می‌تواند به دلیل عوامل محیطی، مانند رشد سریع یا صدمات ناشی از پریدن یا افتادن، وخیم‌تر شود.

دیسپلازی آرنج

دیسپلازی آرنج نوعی ناهنجاری ارثی در مفصل آرنج است. شدت دیسپلازی را فقط می‌توان با اشعه ایکس تعیین کرد. دامپزشک شما ممکن است جراحی برای اصلاح مشکل یا دارویی برای کنترل درد را به شما توصیه کند.

اگر سلامت سگتان برای شما اهمیت دارد، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
سلامت سگ و نکاتی پیرامون تغذیه‌ی این حیوان

تنگی آئورت

این نقص شایع قلب گاهی در سگ روتوایلر دیده می‌شود. این وضعیت می‌تواند باعث غش و حتی مرگ ناگهانی شود. این‌یک بیماری ارثی است، اما در حال حاضر نحوه انتقال آن مشخص نیست. به‌طورمعمول، یک متخصص قلب و عروق دامپزشکی پس از تشخیص سوفل قلب، این بیماری را تشخیص می‌دهد.

استئوسارکوما

این بیماری که به‌طورکلی نژادهای بزرگ و غول‌پیکر را تحت تأثیر قرار می‌دهد، یک سرطان استخوان تهاجمی است. اولین نشانه استئوسارکوم لنگیدن سگ است. اما با اشعه ایکس می‌توان علت سرطان را تشخیص داد.
استئوسارکوم معمولاً با:

 • قطع اندام
 • شیمی‌درمانی

درمان می‌شود. در صورت درمان، سگ‌ها می‌توانند نه ماه تا دو سال زندگی کنند. خوشبختانه سگ‌ها به‌خوبی بازندگی روی سه پا سازگار هستند و مانند انسان‌ها تهوع، ریزش مو و عوارض جانبی شیمی‌درمانی را ندارند.

سگ روتوایلر
استئوسارکوما

اتساع معده

اتساع معده یا پیچ‌خوردگی یک بیماری تهدیدکننده است که می‌تواند سگ‌های بزرگ مانند روتوایلر را تحت تأثیر قرار دهد. اگر سگ‌ها یک وعده غذایی بزرگ در روز تغذیه کنند، سریع غذا بخورند، بعد از غذا خوردن حجم زیادی آب بنوشند و یا بعد از غذا خوردن به‌شدت ورزش کنند ممکن است به این مشکل دچار ‌شوند.

این بیماری در میان سگ‌های مسن بیشتر دیده می‌شود. اتساع معده زمانی اتفاق می‌افتد که معده با گاز یا هوا متسع شده و سپس پیچ‌خورده شود.

برای آشنایی بیشتر با دیگر بیماری‌های خطرناک سگ‌ها خواندن مطلب بیماری‌های کشنده سگ را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

پانوستئیت

پانوستئیت گاهی اوقات به‌عنوان دردهای در حال رشد نیز شناخته می‌شود زیرا معمولاً در بدن توله‌سگ‌ها در حدود چهارماهگی اتفاق می‌افتد. علائم اولیه آن لنگش است. غالباً، استراحت تنها چیزی است که لازم خواهد بود، اما اگر توله‌سگ شما شروع به لنگیدن کرد، بهتر است دامپزشک او را بررسی کند.

کم‌کاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید به دلیل کمبود هورمون تیروئید ایجاد می‌شود و ممکن است علائمی ایجاد کند که شامل:

 • ناباروری
 • چاقی
 • تیرگی ذهنی
 • کمبود انرژی

می‌باشد. کم‌کاری تیروئید با مصرف قرص قابل‌کنترل است.

آلرژی

آلرژی یک بیماری شایع در سگ‌ها است. آلرژی به برخی غذاها با حذف آن‌ها از رژیم غذایی سگ درمان می‌شود. آلرژی‌های تماسی ناشی از واکنش به چیزی است که سگ لمس می‌کند.

آلرژی
آلرژی

آلرژی‌های استنشاقی توسط مواد حساسیت‌زا در هوا مانند گرده، گردوغبار و کپک ایجاد می‌شود. داروی مناسب برای آلرژی‌های استنشاقی به‌شدت آلرژی بستگی دارند. عفونت گوش یکی از عوارض جانبی رایج آلرژی‌های استنشاقی است.

مراقبت از سگ روتوایلر

مراقبت از سگ بسیار اهمیت دارد. برای روتوایلرها مهم است که در خانه زندگی کنند. اگر آن‌ها همیشه در حیاط خانه‌ تنها بمانند، ممکن است کسل یا پرخاشگر شوند. آن‌ها اگرچه بزرگ هستند اما داخل خانه غیرفعال هستند. برای محافظت به حیاط حصارکشی شده احتیاج دارند زیرا می‌تواند نسبت به سگ‌های دیگر و غریبه‌ها پرخاشگر شود.

سطح انرژی

سطح انرژی این سگ متفاوت است. روتویلرهای با انرژی متوسط هرروز به ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پیاده‌روی نیاز دارند. آن‌ها همچنین از بازی با توپ و پیاده‌روی لذت می‌برند.

سگ‌هایی که انرژی بیشتری دارند ممکن است به زمان ورزش طولانی‌تر و فعالیت‌های ساختاریافته بیشتری نیاز داشته باشند.
ورزشکاری و مهارت‌آموزی آن‌ها باعث می‌شود که به‌خوبی برای رقابت اطاعت و همچنین ردیابی و کاردرمانی مناسب باشند.

آموزش

هنگام آموزش روتوایلر، به خاطر داشته باشید که او با تحریک ذهنی رشد می‌کند. او دوست دارد چیزهای جدید یاد بگیرد و مشتاق رضایت شماست. ممکن است گاهی اوقات با روش خود به شما نشان بدهد که چرا باید این کار را انجام دهد.

تغذیه این نژاد

مقدارغذای روزانه توصیه‌شده ۴ تا ۱۰ فنجان غذای خشک باکیفیت بالا است. میزان غذای سگ بالغ شما به‌:

 • اندازه
 • سن
 • ساختار و متابولیسم
 • سطح فعالیت

او بستگی دارد. سگ‌ها مانند انسان‌ها هستند و همه آن‌ها به یک مقدار غذا احتیاج ندارند.

مقاله غذاهای ممنوعه برای سگ را مطالعه کنید تا بتوانید بهترمراقب تغذیه سگ خود باشید.

رنگ و پوشش این نژاد

آنها یک پوشش کوتاه دارند که طول آن متوسط است. پوششی که حیوان شما دارد بستگی به آب‌وهوایی دارد که در آن زندگی می‌کند. رنگ این سگ همیشه مشکی است و دارای نشانه‌هایی است که به رنگ چوب ماهون زنگ‌زده است. این علائم روی چشم‌ها، گونه‌ها، سینه، پاها و زیر دم سگ روتوایلر دیده می‌شوند.

رنگ و پوشش این نژاد
رنگ و پوشش این نژاد

نظافت و آراستگی پوشش سگ روتوایلر

بهتر است هرهفته پوشش سگ خود را با یک برس شانه بزنید تا موهای مرده از بین بروند و روغن‌های موجود روی پوست پخش شوند. این نژاد سالی دو بار ریزش مو دارد. همچنین بهتر است در صورت لزوم او را استحمام کنید.

مسواک زدن

دندان‌های سگ خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید. اگر می‌خواهید از بیماری لثه و بوی بددهان جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه بهتر است.همچنین پنجه‌های سگ را مرتباً کنترل کنید و داخل دهان و گوش‌های او را کنترل کنید.

رابطه روتوایلر با کودکان

روتوایلرها به‌طورمعمول کودکان را دوست دارند، مخصوصاً اگر با آن‌ها بزرگ شوند. اما وقتی در اطراف کودکان هستند، باید بر رفتار آن‌ها نظارت کرد زیرا آن‌ها بسیار بزرگ و قوی هستند. همچنین نظارت بر او در هر زمانی که فرزندانتان بازی می‌کنند بسیار مهم است. او ممکن است با صدای بلند یا خشن بازی بچه‌ها آشفته شود.
آن‌ها همچنین ممکن است کودکان خردسال را که در حال دویدن هستند را تعقیب کنند.

رابطه این نژاد با حیوانات خانگی دیگر

اگر روتوایلر با سگ و گربه دیگر پرورش ‌یابد، می‌تواند به خوبی با آن‌ها کنار بیایند. اما آن‌ها ممکن است با سگ‌های دیگر که به خانه وارد می‌شوند، مشکلاتی داشته باشند. بااین‌حال، با آموزش و راهنمایی شما، آن‌ها باید حیوانات جدید را با صلح و آرامش بپذیرند.

نکات مهم

 • روتوایلرها سگ‌های بزرگ و قدرتمندی هستند که از همان اوایل دوران کودکی به اجتماعی شدن و آموزش گسترده نیاز دارند.
 • روتوایلرها صاحب خود را دوست دارند و می‌خواهند در کنار خانواده خود باشند. اگر آن‌ها برای مدت طولانی تنها بمانند یا ورزش کافی انجام ندهند، ممکن است مخرب شوند.
 • اگر یک سگ بزرگ‌سال دارید، بدانید که روتوایلرها می‌توانند نسبت به سگ‌های دیگر خصوصاً از همان جنس خود پرخاشگر باشند.
 • این سگ تمایل به پرخوری دارد و اگر غذای مصرفی آن‌ها کنترل نشود ممکن است دچار اضافه وزن شود.
سگ روتوایلر
رابطه این نژاد با حیوانات خانگی دیگر

کلام آخر

مطلب معرفی نژاد سگ روتوایلر به پایان رسید. امیدواریم اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. . اگر به این حیوانات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه باواسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم!

منبع:
dogtime.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *