پاک کردن لکه آدامس

پاک کردن لکه آدامس

شاید برای شما هم پیش‌آمده است که آدامس روی لباستان، پارچه مبل، چادر یا وسایلتان چسبیده باشد. شما می‌توانید آدامس را به‌راحتی از روی پارچه بردارید. اما لکه آدامس باقی می‌ماند و پاک کردن لکه آدامس کار سختی خواهد بود. در این مقاله چندین راه‌حل آورده‌ایم تا شما با استفاده از آن‌ها بتوانید به‌راحتی از شر لکه آدامس راحت شوید. با ما همراه باشید.

نحوه پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه

آدامسی به لباس شما چسبیده است و شما تمام راه‌ها را امتحان کرده‌اید، اما لکه آدامس هنوز هم وجود دارد؟خوشبختانه، ترفندها و روش‌های بی‌شماری وجود دارد که می‌توانید از آن برای از بین بردن لکه آدامس روی لباستان استفاده کنید، ازجمله استفاده از یخ، جوش‌شیرین، الکل، اسپری پاک‌کننده برچسب، اتو کردن، سرکه، صابون لباسشویی، اسپری مو، نوارچسب و روغن. با توجه به موادی که در دسترس دارید، گزینه‌ای را انتخاب کنید و اگر با امتحان یک گزینه نتیجه دلخواه را نگرفتید، چندین گزینه را امتحان کنید.

استفاده از مایع لباسشویی

ناحیه‌ای از لباس که آدامس بر روی آن چسبیده است را با مایع لباسشویی بپوشانید. سپس با استفاده از مسواک و مایع لباسشویی سعی کنید لکه آدامس را پاک‌کنید. شما می‌توانید از لبه چاقو استفاده کنید و به‌آرامی روی پارچه بکشید و سعی کنید لکه را پاک‌کنید.

در آخر، با استفاده از ناخن خود، آدامس باقیمانده را از روی پارچه خراش دهید. توجه داشته باشید که این مراحل را با دقت و آرامش انجام دهید تا به بافت پارچه آسیب نرسانید. در آخر لباس را در ماشین لباسشویی بیندازید و طبق معمول بشویید.

استفاده از اتو

لباس یا پارچه را روی مقوا قرار دهید تا آدامس بین پارچه و مقوا باشد. مناطق آسیب‌دیده را با درجه متوسط اتو کنید. آدامس باید از روی لباس یا پارچه به مقوا منتقل شود. این کار را تکرار کنید تا تقریباً همه آدامس از لباس به مقوا منتقل شود. درنهایت لباس یا پارچه را بشویید تا لکه آدامس کاملاً پاک شود.

استفاده از الکل برای پاک کردن لکه آدامس

برای پارچه‌هایی که بافت ظریف دارند بهتر است از الکل استفاده کنید. استفاده از الکل باعث لکه‌دار شدن و از بین رفتن رنگ پارچه‌ها نمی‌شود. یک پارچه یا اسفنج برداشته و فقط کمی الکل روی آن بریزید. سعی کنید آدامس را با اسفنج پاک‌کنید.

چند دقیقه صبر کنید تا الکل اثر بگذارد. با قاشق به‌آرامی لکه آدامس را پاک‌کنید. شما باید بتوانید آن را راحت‌تر از حالت عادی بردارید. در صورت تمایل محل را با نرم‌کننده پارچه خیس کنید و با آب و صابون بشویید و خشک‌کنید.

استفاده از الکل
استفاده از الکل

روش انجماد

لباس یا پارچه را طوری تا کنید تا آدامس رو به بیرون باشد. شما باید قادر به دیدن آدامس باشید. لباس یا پارچه را درون کیسه پلاستیکی قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که آدامس به کیسه نمی‌چسبد.

کیسه را ببندید و برای مدت چند ساعت درون فریزر قرار دهید. شما می‌خواهید آدامس یخ بزند. بسته به‌اندازه آدامس حدوداً باید دو تا سه ساعت طول بکشد. لباس یا پارچه را از فریزر خارج کنید. کیسه را بازکرده و محتویات آن را بیرون بیاورید. آدامس را از روی لباس جدا کنید. برای جلوگیری از بریدن پارچه از چاقوی قدیمی و کند شده یا چاقوی کره‌ای استفاده کنید. اگر یخ آدامس قبل از اینکه آن را از لباس جدا کنید ذوب شود، لباس را دوباره فریز کنید یا از یک تکه یخ استفاده کنید.

اگر آدامس به سطح وسیعی از پارچه چسبیده باشد، بهتر است از این روش استفاده کنید. در غیر این صورت، اگر لکه آدامس نسبتاً کوچک است، تکه‌های یخ را درون کیسه پلاستیکی قرار داده و برای چند دقیقه روی آدامس نگه‌دارید. بلافاصله با چاقوی کره‌ای یا لبه کارت اعتباری آدامس را خراش دهید. هدف حذف بیشتر مواد جامد آدامس است.

لکه باقی‌مانده را با مخلوط مساوی مواد شوینده ظرف‌شویی مایع و سرکه مقطر سفید پاک کنید. به‌آرامی محلول را از قسمت جلوی پارچه مالیده و اجازه دهید محلول حداقل ۱۵ دقیقه بماند. سپس لباس را در ماشین لباسشویی شستشو دهید.

پاک کردن لکه آدامس
استفاده از روش انجماد

استفاده از آب جوش برای پاک کردن لکه آدامس

منطقه‌ای را که آدامس به آن چسبیده را در آب بسیار گرم غوطه‌ور کنید. درحالی‌که لباس‌ در زیرآب است. آدامس را با مسواک، بتراشید. پارچه را درحالی‌که هنوز در آب جوش غوطه‌ور است مالش دهید. بگذارید لباس خشک شود و در صورت لزوم تکرار کنید.

استفاده از کتری

مقداری آب گرم را در یک کتری بجوشانید. ناحیه تحت تأثیر آدامس را مستقیماً روی دهانه کتری قرار دهید تا بخار مستقیماً به آن برخورد ‌کند. بگذارید حدوداً یک دقیقه بماند درحالی‌که بخار آدامس را نرم می‌کند. برای از بین بردن آدامس، سعی کنید با مسواک آن‌ را پاک کنید.

استفاده از سرکه

یک فنجان سرکه را در ماکروویو یا اجاق‌گاز گرم‌کنید. مسواک را به سرکه داغ آغشته کرده و آدامس را با مسواک پاک‌کنید. این کار را سریع انجام دهید، زیرا سرکه هنگام گرم بودن بهترین عملکرد را دارد. این مرحله را چندین بار تکرار کنید تا لکه آدامس به‌طور کامل پاک شود. سرکه را در صورت نیاز دوباره گرم‌کنید. بهتر است لباس را بشویید تا بوی سرکه گرفته شود.

استفاده از اسپری مو برای پاک کردن لکه آدامس

مقدار کمی اسپری مو را مستقیماً روی آدامس بپاشید. پس از آن آدامس باید سفت شود. بلافاصله آدامس را خراشیده یا بردارید. آدامس سفت شده باید به‌راحتی از بین برود. این کار را ادامه دهید تا همه آدامس برداشته شود. سپس لباس را بشویید.

اسپری مو
استفاده از اسپری مو

استفاده از نوارچسب

یک‌تکه از نوارچسب را از رول آن ببرید. نوارچسب را بگیرید و آن را محکم روی آدامس فشار دهید. در صورت امکان تمام سطح آدامس را بپوشانید. مراقب باشید که کل نوارچسب را به لباس یا پارچه نچسبانید زیرا جدا کردن آن دو برابر دشوار خواهد بود! نوارچسب را جدا کنید. آدامس را به‌صورت دستی از نوارچسب بردارید و با یک نوار جدید این روش را تکرار کنید تا تمام آدامس برداشته شود.

استفاده از لیمو

یک روش بسیار ساده برای پاک کردن لکه آدامس از روی لباس استفاده از لیمو است. اگر لباس شما به آدامس آغشته شده است و آدامس تا اعماق تار پود لباستان نفوذ کرده است، ابتدا لباستان را در آب‌لیمو بخوابانید و پس از چند ساعت لباستان را آبکشی کنید. شما شاهد خواهید بود که لکه آدامس کاملاً از بین رفته است!

استفاده از بنزین

مقداری بنزین را روی قسمتی از پارچه که آدامس به آن چسبیده قرار دهید. بنزین آدامس را حل می‌کند. هنگام استفاده از بنزین بسیار دقت کنید زیرا قابل اشتعال و خطرناک است. در انتها با چاقو یا مسواک، آدامس باقیمانده را از پارچه پاک‌کنید. لباس را به‌تنهایی خیس کرده و سپس با ماشین لباسشویی بشویید. تا بوی باقی‌مانده از بنزین از بین برود.

استفاده از روغن برای پاک کردن لکه آدامس

از روغن‌های طبیعی یا روغن‌های موجود در بازار استفاده کنید. مقداری روغن را بر روی یکپارچه تمیز یا اسفنج بریزید. با استفاده از یک مسواک سعی کنید لکه آدامس را پاک‌کنید. مسواک را به نرمی بر روی پارچه بکشید. در صورت لزوم از چاقو یا قاشق استفاده کنید. درنهایت لباس را به‌طور کامل بشویید.

استفاده از روغن
استفاده از روغن

استفاده از تخم‌مرغ برای پاک کردن لکه آدامس

تخم‌مرغ یکی از ساده‌ترین روش‌های ممکن برای پاک کردن لکه آدامس است. سفیده تخم‌مرغ به‌راحتی می‌تواند آدامس را حل کند. حتی اگر آدامس به موهای شما چسبیده باشد، شما می‌توانید با به‌کارگیری این روش آدامس را به‌راحتی از موهایتان جدا کنید.

ابتدا شما باید سفیده و زرده تخم‌مرغ را از هم جدا کنید. در مرحله بعد شما باید سفیده تخم‌مرغ را با انگشتان خود آرام روی سطح آغشته به آدامس بمالید و منتظر بمانید تا آدامس در سفیده تخم‌مرغ حل شود. سپس شما می‌توانید به‌راحتی آدامس را از روی سطح موردنظر و حتی موهایتان جدا کنید.

استفاده از مایع ظرف‌شویی و نمک

از این روش می‌توانید در مواقعی که آدامس روی سطح پخش‌شده باشد استفاده کنید. ابتدا شما باید مایع طرف شویی و نمک را باهم ترکیب کنید و سپس آن را روی سطح موردنظرتان بریزید. چند دقیقه صبر کنید و درنهایت با استفاده از چاقو یا قاشق آدامس را جدا کنید.

نکات مهم

 • استفاده از روغن ممکن است لکه‌ای دائمی بر روی لباس جای بگذارد، بنابراین بهتر است از این روش استفاده نکنید!
 • یک تکه یخ را روی آدامس بمالید تا اگر فقط یک‌تکه آدامس بسیار کوچک روی لباس وجود دارد، یخ بزند. برای جلوگیری از خیس شدن پارچه هنگام ذوب شدن یخ، یک مانع پلاستیکی مانند کیسه پلاستیکی بین یخ و پارچه قرار دهید. هنگامی‌که آدامس کاملاً یخ زد، همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، سریع آن را با چاقو یا مسواک پاک‌کنید.
 • اگر نمی‌خواهید به یک لباس گران‌قیمت آسیب برسانید، آن را به یک خشک‌شویی معتبر ببرید که می‌تواند از حلال‌های خاصی استفاده کند تا از لکه‌دار شدن یا آسیب رسیدن به پارچه جلوگیری شود. ممکن است برای شما هزینه داشته باشد، اما بهترین روش خواهد بود.
 • هنگامی‌که آدامس را با مسواک اسفنجی یا لبه چاقو می‌تراشید مراقب بافت پارچه باشید. برخی از پارچه‌ها بافت نازک و شکننده‌ای دارند و حرکت خشن شما باعث آسیب رسیدن به بافت این پارچه‌ها می‌شود.
 • از مایعات تمیزکننده قابل اشتعال در مجاورت گرما، جرقه یا هرگونه اتصال الکتریکی استفاده نکنید.
 • مالش با مسواک، خراشیدن با چاقو یا اعمال گرما نیز ممکن است لباس را برای همیشه خراب کند.
 • سرکه ، روغن و هر ماده دیگری که برای این استفاده در نظر گرفته نشده باشد، می‌تواند به پارچه آسیب برساند.
 • بنزین سرطان‌زای شناخته‌شده‌ای است. از تماس با پوست و استنشاق بخار آن اکیداََ خودداری کنید.
پاک کردن لکه آدامس
شاستفاده از مسواک

چگونه آدامس را از کفش، فرش و پارچه پاک کنیم؟

آدامس ماده‌ای چسبنده است که ممکن است به هرجایی بچسبد. پاک کردن لکه آدامس معمولاً شامل دو مرحله برداشتن یا تراشیدن قسمت عمده‌ای از آدامس و سپس حمله به بقایای چسبناک با پاک‌کننده یا لکه بر است.

باکمی پشتکار می‌توانید آدامس را از هر سطحی پاک‌کنید. تنها کاری که نباید انجام دهید این است که یک وسیله آغشته به آدامس را در ماشین لباسشویی یا بدتر از آن خشک‌کن لباس بریزید. گرمای خشک‌کن آدامس را ذوب می‌کند تا به‌راحتی به سایر موارد موجود در آن منتقل شود. برای پاک کردن لکه آدامس به موارد زیر نیاز دارید:

 • چاقو کره خوری
 • کیسه پلاستیکی
 • یخ
 • مواد شوینده یا مایع ظرف‌شویی
 • سرکه سفید
 • پودر لباس‌شویی

لکه آدامس خشک‌شده را چطور پاک‌کنیم؟

اگر لکه آدامس روی لباس کهنه و خشک شده است، از مقداری ژله نفتی برای شل شدن آدامس استفاده کنید. یک ژله نفتی را روی انگشت خود یا یک پنبه قرار دهید و آن را به قسمتی از پارچه که آدامس به آن چسبیده بکشید. آدامس باید به‌اندازه کافی شل شود تا بتوانید آن را جدا کنید.

قبل از شستشو، باید پارچه را کمی تمیز کنید تا لکه چربی ناشی از ژل نفتی از بین برود. برای از بین بردن باقی‌مانده لکه از پاک‌کننده لکه یا مقداری مواد شوینده لباسشویی استفاده کنید و اجازه دهید حدود ۱۵ دقیقه بماند. سپس آن را با استفاده از شوینده لباس بشویید. قبل از خشک شدن در هوا یا قرار دادن لباس در خشک‌کن، منطقه لکه‌دار را به‌دقت بررسی کنید.

پاک کردن لکه آدامس
پاک کردن لکه آدامس خشک از روی لباس

اگر لکه‌ها باقی ماند، دوباره آن را با مخلوط صابون و سرکه تمیز کنید، سپس دوباره بشویید. لباستان را در خشک‌کن خشک نکنید مگر اینکه لکه کاملاً از بین رفته باشد.

پاک کردن لکه آدامس از روی کفش

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که آدامس به کف یا روی کفشتان بچسبد. این اتفاق واقعاََ عذاب‌آور است! ما در اینجا چند روش آورده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی از شر این آدامس مزاحم راحت شوید.

آنچه شما نیاز دارید:

 • کیسه پلاستیکی
 • یخ
 • صابون مایع
 • سرکه سفید مقطر
 • چاقو کره خوری
 • اسفنج
 • پارچه
پاک کردن لکه آدامس
پاک کردن لکه آدامس از کف کفش

فریز کردن کفش

کفش را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، آن را محکم ببندید و به مدت یک ساعت یا بیشتر آن را در فریزر قرار دهید تا آدامس سفت شود. یا از روش تکه‌های یخ و کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنید. در مرحله بعد شما باید آدامس را بردارید، قسمت عمده آدامس را با چاقوی کره، لبه کارت اعتباری یا مسواک خراش دهید. در مورد کفش جیر و چکمه بیشتر مراقب باشید تا به بافت کفش آسیب نرسانید.

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه کفش خود را تمیز کنید، مقاله‌ی تمیز کردن کفش را از دست ندهید.

استفاده از صابون و سرکه

اگر لکه آدامس باقی ‌ماند آن را با محلول صابون ظرف‌شویی مایع و سرکه سفید پاک‌کنید. محلول را روی اسفنج بریزید، حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید، سپس آن را با یک پارچه تمیز پاک‌کنید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.

درنهایت با یک پارچه تمیز آغشته به آب ساده کل کفش را تمیز کنید و به کار پایان دهید. اجازه دهید کفش در هوا خشک شود. اگر کفش‌های چرمی پس از پاک شدن لکه آدامس کدر به نظر می‌رسند، از یک نرم‌کننده چرمی برای بازگرداندن درخشش کفش استفاده کنید.

پاک کردن لکه آدامس از کف کفش

اگر آدامس به کف کفش چسبیده است، کافی است کمی کره یا کره بادام‌زمینی را به کف کفش بمالید. یا یک اسپری سریع WD-40 به آن بزنید، سپس آدامس را خراش دهید. کار را با پاک کردن ناحیه آغشته به آدامس با پارچه یا حوله به پایان برسانید.

پاک کردن لکه آدامس از روی فرش و موکت

می‌توان از محصولات و روش‌های مشابه برای پاک کردن آدامس از روکش مبلمان و فرش استفاده کرد. اما اگر می‌خواهید تخصصی‌تر فرشتان را تمیز کنید بهتر است ادامه مقاله را مطالعه کنید.

آنچه شما نیاز دارید:

 • کیسه پلاستیکی
 • یخ
 • حلال تمیزکننده خشک (فقط برای روفرشی)
 • مواد شوینده یا مایع ظرف‌شویی
 • سرکه سفید مقطر
 • چاقو کره خوری
 • پارچه
 • برس مویی نرم

استفاده از یخ

چند قطعه یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و آن را محکم ببندید. سپس کیسه را برای چند دقیقه روی لکه آدامس روی فرش قرار دهید تا آدامس یخ‌زده و سفت شود. سپس با استفاده از یک چاقو بسیار کند یا قاشق لکه آدامس را به‌آرامی از بین ببرید.

استفاده از پاک‌کننده

با توجه به دستورالعمل‌های سازنده، یک محلول برای پاک کردن لکه از روی لوازم داخلی استفاده کنید. حتماً حلال را روی پارچه در یک قسمت پنهان آزمایش کنید تا مطمئن شوید هیچ رنگی از پارچه پاک نمی‌کند.

پاک کردن لکه آدامس
استفاده از پاک کننده

برای پاک کردن لکه فرش، نسبت‌های مساوی مواد شوینده یا مایع ظرف‌شویی و سرکه سفید را مخلوط ‌کنید. با استفاده از یک برس نرم، مقدار بسیار کمی از محلول را روی لکه بریزید. بگذارید محلول به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند، سپس آن را با یک پارچه سفید تمیز آغشته به آب پاک‌کنید. پاک کردن لکه‌ها را با یک قسمت تمیز از پارچه ادامه دهید تا جایی که دیگر محلول یا پس‌مانده‌ای به پارچه منتقل نشود. اجازه دهید الیاف فرش کاملاً در هوا خشک شوند، سپس پارچه یا فرش را با جاروبرقی پاک‌کنید.

پرسش و پاسخ

چگونه لکه آدامس را زا روی پتو پاک کنیم؟

پاسخ: ابتدا به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه یک قطعه یخ را روی آدامس قرار دهید تا سفت شود. پس از آن با یک چاقوی کند مانند چاقو کره خوری اقدام به برداشتن آدامس خشک شده کنید. استفاده از چاقوی تیز ممکن است به بافت پتو آسیب برساند.

کلام آخر

به پایان این مقاله رسیدیم. امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا مقالات مرتبط را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید و یا فروش وسایل دست دوم خود را دارید، اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است. از همراهی شما سپاسگزاریم!

منبع:

thespruce.com

1 دیدگاه دربارهٔ «پاک کردن لکه آدامس»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *