نگهداری لباس های زمستانی

نگهداری لباس های زمستانی

نگهداری لباس های زمستانی یکی از نگرانی‌های همیشگی خانم‌ها برای سالم نگه‌داشتن لباس‌هایی است که یک سال در انبار دست‌نخورده باقی می‌مانند. ممکن است شما یک لباس زمستانی را به قیمت بالایی خریداری کرده باشید و با شروع فصل سرما به فکر آن باشید تا بازهم مثل هرسال آن را نو و سالم بپوشید.

گاهی اوقات عوامل مختلفی بر لباس های زمستانی تأثیر می‌گذارند و آن‌ها را از بین می‌برد. آن‌وقت است که به فکر تعمیر لباس خود می افتید.

بهتر است به شما بگویم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. اگر بدانید که چگونه لباس های زمستانی خود را در تابستان انبار کنید و از آن‌ها نگهداری کنید، می‌توانید لباس ها و حتی کفش‌های خود را مثل روز اول بیرون آورده و از آن‌ها استفاده کنید. با ما همراه باشید تا مراحل نگهداری لباس های زمستانی را باهم مرور کنیم.

مراحل نگهداری لباس های زمستانی

مراقبت و نگهداری درست لباس های زمستانی، بهترین راه سالم ماندن آن‌هاست. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا ریزبه‌ریز نکات را برای نگهداری از لباس های زمستانی بدانید. مطمئن باشید که سال بعد می‌توانید لباس های زمستانی خود را بدون هیچ عیبی بپوشید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم مطلب نگهداری از لباس‌های پشمی را نیز مطالعه کنید.

شستن لباس‌ها

ابتدا همه‌ی لباس ها را بشویید! حتی اگر لباس های زمستانی شما به‌ظاهر کثیف به نظر نمی‌رسد، قبل از مرتب کردن آن‌ها را بشویید. اگر در جیب‌های لباس یا شلوارتان مواد رنگی هست قبل از شستن آن را بردارید. همه‌ی لباس های زمستانی حتی دستکش و جوراب‌های خود را تمیز بشویید.

روسری‌های پشمی خود را با دست بشویید و کت یا لباس های زمستانی خود را به خشک‌شویی بدهید. برخی از مواد شوینده برای لباس شما ضرر دارد و به آن صدمه میزند. سعی کنید شوینده‌ی مخصوص لباس پشمی را برای شستن استفاده کنید.

ممکن است در طول استفاده از لباس زمستانی خود زیاد ژاکت کشی خود را نشسته باشید؛ اما انجام این کار قبل از نگهداری و انبار کردن آن‌ها ضروری است.

اگر لباس های زمستانی شسته نشوند و روی‌هم در انبار گذاشته شوند، روغن و چربی موجود در لباس ها باعث جذب پروانه‌ها به خود می‌شود.

نگهداری لباس های زمستانی
شستن لباس ها

از طرفی لباس های کثیف با گذشت زمان بوی نامطبوعی خواهند داشت که از بین بردن این بو کار آسانی نخواهد بود. بنابراین تمیز کردن لباس های زمستانی قبل از جمع‌کردن آن‌ها بسیار مهم است.

گل و برف و رد وسایل به‌جامانده را حتماً تمیز کنید. تمیز کردن کفش هم بسیار اهمیت دارد. لازم است که کفش هایتان را با مسواک تمیز کرده و سپس آن‌ها را شسته و جمع کنید.

استفاده از بوگیر

این احتمال وجود دارد که در ماه‌های گرم در فصل تابستان لباس‌هایتان بوگرفته باشند. به همین دلیل پس از شستن لباس ها داخل هر قفسه‌ی لباس چند قطره ماده‌ی بوگیر و معطر بریزید. به‌این‌منظور می‌توانید اسانس اسطوخودوس یا چوب دارچین را بین لباس ها قرار دهید.

بوگیرها علاوه بر معطر کردن لباس، به دور شدن حشرات هم کمک می‌کند. حشرات ازجمله کرم‌ها و پروانه‌ها از بوی معطر متنفر هستند.

برای جلوگیری از بو گرفتن لباس ها می‌توانید از زغال نیز استفاده کنید. استفاده از زغال یکی از مؤثرترین روش‌ها برای دفع بوی بد برای لباس ها و کفش‌ها است.

تا زدن و جمع کردن لباس های زمستانی

در آخرین مرحله از نگهداری لباس های زمستانی، شاید از خود سؤال کنید که آیا باید لباس های زمستانی را آویزان یا جمع کنم؟ در پاسخ باید گفت که طبق یک قانون کلی، پارچه‌های الیاف طبیعی باید تا شوند.

به‌علاوه پارچه‌های مصنوعی را نیز تا کنید. البته به‌طور کامل‌تری نیز شیوه‌ی جمع‌کردن انواع لباس های زمستانی را برایتان بیان خواهیم کرد.

اگر می‌خواهید نحوه‌ی نگهداری درست لباس‌های بافتنی را نیز بدانید، مطلب مراقبت از لباس‌های بافتنی را نیز مطالعه کنید.

پلیور

بهتر است پلیورها را تا بزنید و در سطل‌های پلاستیکی یا کیسه‌های نگهداری لباس، قرار دهید. توجه کنید تعداد زیادی ژاکت را در یک پلاستیک قرار ندهید زیرا روی‌هم ماندن لباس ها باعث می‌شود که کپک بزنند.

کت‌های زمستانی

ابتدا زیپ‌ها و دکمه‌های آن‌ها را تمیز کرده و ببندید سپس آن‌ها را به‌آرامی تا کنید. اگر کت یا لباس شما پشم و خز حیوانات دارد بهتر است آن را تا نکنید. در عوض آن را آویزان کنید تا شکل خود را حفظ کند.

کت های زمستانی
کت های زمستانی

کفش زمستانی

علاوه بر نگهداری لباس های زمستانی، نگهداری کفش‌ها و چکمه‌های زمستانی نیز اهمیت بسیاری دارد. کفش‌های زمستانی هرساله برای راه رفتن در برف و باران باید نو و سالم بمانند تا آب به داخل آن‌ها نفوذ نکند. پس وقتی‌که می‌خواهید کفش‌های زمستانی را برای سال بعد نگه‌دارید داخل آن‌ها را با کاغذ و یا دستمال کمی پرکنید. این کار باعث می‌شود که کفش‌ها شکل خود را حفظ کنند و شکسته نشوند.

چکمه‌ها

لازم است که چکمه‌ها را نیز با دستمال پرکنید تا نشکنند. البته می‌توانید از فرم های به شکل بوت که درکفاشی‌ها موجود هستند استفاده کنید.

چکمه‌ها را درون سطل‌های پلاستیکی گذاشته و بین هرکدام از آن‌ها یک پیراهن یا پارچه‌ی قدیمی که دیگر از آن استفاده نمی‌کنید قرار دهید.

چکمه‌ها و کفش‌های زمستانی را قبل از انبار کردن خوب خشک‌کنید زیرا رطوبت موجود می‌تواند باعث کپک زدن کفش‌ها شود. برای از بین بردن رطوبت احتمالی کفش‌ها بهتر است مقداری موم روی کفش‌های چرمی بمالید سپس چکمه‌های خود را با روزنامه پر کنید.

پیراهن و شلوار جین معمولی

برخی از شما در بین لباس های زمستانی خود پیراهن و لباس های جین دارید و می‌خواهید که همیشه آن‌ها را سالم و نو نگه‌دارید. برای نگهداری لباس های زمستانی از جنس جین، آن‌ها را تا بزنید و در یک سطل پلاستیکی نگهداری کنید.

پیراهن و شلوار جین
پیراهن و شلوار جین

تعمیر لباس های آسیب‌دیده

برای نگهداری لباس های زمستانی بهتر است آن‌ها را تعمیر کرده و اصلاح کنید. این کار باعث می‌شود تا لباس‌هایتان باگذشت زمان خراب نشوند.

برای مثال قسمتی از پالتوی بافتنی چرم شما سوراخ و یا پاره شده است. اگر کمی در خیاطی مهارت دارید می‌توانید به‌راحتی آن را بدوزید و اگر نمی‌توانید آن را به یک خیاط بدهید تا برایتان تعمیرش کند. دکمه‌ها و زیپ‌های لباس را تعمیر کنید تا اگر از آن‌ها در سال بعد استفاده کردید مشکلی نداشته باشند!

ابزارهای مناسب برای نگهداری لباس های زمستانی

در قسمت قبل گفتیم که شما می‌توانید کفش و لباس های زمستانی خود را درون پلاستیک و سطل‌های پلاستیکی بگذارید.

البته گزینه‌های مناسب دیگری وجود دارند که می‌توانید با خیال راحت یک سال لباس‌هایتان را در آن‌ها نگه‌دارید. در ادامه شما را با برخی از این وسایل نگهداری آشنا می‌کنیم.

مقوا

افرادی هستند که دوست دارند از مقوا و جعبه‌های مقوایی برای نگهداری لباس های زمستانی خود استفاده کنند. شاید ازنظر شما مقوا و کارتن‌ها بهترین گزینه برای نگهداری لباس های زمستانی باشد.

اما اگرچه این کارتن‌ها ارزان هستند و لباس‌هایتان را بدون چین‌وچروک نگه می‌دارند اما مقوا خاصیت اسیدی دارد و در برابر آب حساس هستند.

علاوه بر رطوبت، جعبه‌های مقوایی حاوی چسب و شکاف‌هایی هستند که می‌تواند باعث جذب حشرات به خود شوند.

پس استفاده از کارتن‌ها برای نگهداری لباس های زمستانی گزینه‌ی مناسبی نیست! زیرا مقوا می‌توان باعث ایجاد لکه‌های سفید یا زرد، روی لباس شود.

کیسه‌های پلاستیکی

از کیسه‌های پلاستیکی شفاف استفاده کنید. لباس های زمستانی را در داخل کیسه‌های پلاستیکی سربسته نگهداری کنید تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید.

البته برای نگهداری لباس های زمستانی در زیر تخت خود می‌توانید از کیف‌های راحتی پلاستیکی زیپ‌دار استفاده کنید.

نگهداری لباس های زمستانی
کیسه های پلاستیکی

سطل‌های پلاستیکی شفاف

استفاده از سطل‌ها یا سبدهای پلاستیکی در اندازه‌های مختلف بهترین گزینه برای نگهداری لباس های زمستانی است. البته بهتر است که لباس های خود را دسته‌بندی کنید و هر دسته را در یک سطل بگذارید تا هنگام بیرون آوردن آن‌ها اشتباه نکنید.

می‌توانید کت‌های خود را جداگانه تا کرده و در یک سبد بگذارید و با برچسب آن‌ها را مشخص کنید. سطل‌های پلاستیکی علاوه بر اینکه محکم‌تر هستند، می‌توان آن‌ها را با خیال راحت‌تری نسبت به جعبه‌های مقوایی روی‌هم چید.

البته توجه داشته باشید که سطل‌های پلاستیکی همان‌قدر که مانع ورود رطوبت به لباس ها می‌شوند، رطوبت موجود را نیز در ظرف محبوس نگه می‌دارند.

این می‌تواند منجر به ایجاد کپک شود که ممکن است برخی از لباس های شما را خراب کند. پس بهتر است که هر لباس زمستانی که در ظروف نگهداری می‌شود کاملاً خشک باشد.

البته برای اطمینان از نبود رطوبت بهتر است بسته‌های ژل سیلیکا را به ظروف اضافه کنید تا رطوبت اضافی را جذب کند. هیچ‌گاه سطل‌ها و سبدهای پلاستیکی را پر از لباس نکنید.

مخصوصاً اگر لباس های شما از الیاف طبیعی باشند زیرا اگر مقداری هوا بین لباس ها در گردش نباشد، پارچه‌ها نمی‌توانند نفس بکشند. از طرفی کمتر بودن لباس ها باعث می‌شود تا کمتر چروک شوند.

استفاده از چمدان‌های خالی

چمدان‌های خالی برای نگهداری لباس های زمستانی در فصل تابستان بسیار مناسب هستند. بعدازاینکه وسایل خود را جمع کردید و آن‌ها را تا کرده و داخل چمدان گذاشتید، چمدان خود را در جای خشک و خنک نگه‌دارید.

به‌عنوان‌مثال، زیرزمین‌های مرطوب، گاراژهای خنک، یا سوله‌های فضای باز بهترین مکان برای نگهداری وسایل شما هستند.

نگهداری لباس های زمستانی
نگهداری لباس های زمستانی

سازمان‌دهی لباس ها در انبار

زندگی‌های امروزه بیشتر از قبل به سمت آپارتمان‌نشینی رفته است. خانه‌های بزرگ و جادار کمتر دیده می‌شود. به همین دلیل در هر خانه فضای کمتری برای نگهداری لباس های زمستانی و وسایل دیگر وجود خواهد داشت.

اما شما می‌توانید به‌راحتی با ترفندهای زیر همه‌ی وسایل و لباس های زمستانی خود را در مدت کوتاهی در فضای کمی جا بدهید. البته باید طوری آن‌ها را انبار کنید که چروک و کثیف نشوند.

محل نگهداری لباس های زمستانی

هنگام انتخاب مکانی مناسب برای نگهداری لباس زمستانی خود، مکانی خنک، خشک و دور از نور آفتاب انتخاب کنید. اتاق زیرشیروانی یا زیرزمین می‌تواند برای این کار مناسب باشد.

باید مطمئن شوید که در آن تغییرات دمایی زیادی وجود نداشته باشد. البته اگر وسایل خود را در زیرزمین گذاشتید مواظب آسیب حشرات باشید. حشرات در زیرزمین بیشتر یافت می‌شوند.

آویزان کردن

اگرچه آویزان کردن روش خوبی است، اما استفاده از چوب‌لباسی همیشه هم بهترین راه نیست. برای برخی از لباس ها بهتر است آن‌ها را تا کنید.

یکی از اشتباهات در نگهداری لباس های زمستانی که می‌تواند منجر به آسیب دیدن لباس شود، آویزان کردن لباس‌هایی است که باید تا شوند.

نگهداری لباس های زمستانی
آویزان کردن لباس ها بجای تا کردن

برای مثال لباس های زمستانی از جنس کش‌باف، اگر در کمد، کشو و یا ظرف‌ها نگهداری شوند شکل خود را بهتر حفظ می‌کنند.

آویز کردن ژاکت‌های بافتنی باعث می‌شود که خراب شوند. اما برخی از لباس ها مانند کت و پالتو و شلوارهای خود را می‌توانید آویزان کنید تا فضای کمتری را اشغال کنند.

استفاده از قفسه‌ها


با قرار دادن قفسه‌هایی در اطراف اتاق،  می‌توانید به‌راحتی از فضای اتاق بهترین استفاده را انجام دهید. البته اگر قفسه‌های شما دارای محفظه‌ای برای حفظ و نگهداری در مقابل گردوغبار نیست،  می‌توانید در اطراف آن پنبه و پلاستیک تعبیه کنید.

پر کردن فضای خالی دیوارها

فضای خالی دیوارها را پرکنید. لباس های خود را با جالباسی‌های چسبی یا با میخ به دیوار آویزان کنید و آن را روی یک دیوار خالی نگهداری کنید. البته اگر نگران خراب شدن دیوارهای خود هستید می‌توانید از روش‌های دیگر استفاده کنید. برای نگهداری برخی از لباس های زمستانی که چروک می‌شوند بهتر است حتماً آن ها را آویزان کنید.

کمد

به‌طورکلی، پارچه‌هایی که جنس آن‌ها از الیاف طبیعی است باید حتماً تا شوند. به همین دلیل می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را در کمد نگه‌دارید.

کمدها بیش از جالباسی‌ها فضای خالی برای نگهداری لباس ها دارند. برخی از کمدها دارای کشوهایی هستند که می‌توانید انواع لباس های زمستانی را در آن جا دهید.

کلام آخر

برای نگهداری لباس های زمستانی بهتر است که نکات و راه‌حل‌های بالا را به‌طور کامل انجام دهید تا لباس‌هایتان سالم و نو نگه‌داشته شوند و هرسال احتیاج به خریدن لباس های جدید نداشته باشید!

همچنین شما می‌توانید سایر مقالات مرتبط در سایت واسط پت را مطالعه کنید. البته اگر دوست دارید که لباس ها و ژاکت‌های زمستانی را باقیمت مناسب خریداری کنید و یا لباس های قدیمی خود را بفروشید، اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کرده و در آن لباس مدنظر خود را جستجو کنید. از اینکه تا انتهای متن با ما همراه بودید از شما سپاس‌گزاریم!

منابع:

lifestorage.com

organized-home.com

thespruce.com

تبلیغات
vasetpet-content

1 دیدگاه دربارهٔ «نگهداری لباس های زمستانی»

  1. خیلی مفید بود مخصوصا تو این روزای زمستونی و با این قیمتا خیلی خوبه که ادم بتونه از لباس هاش خوب مراقبت کنه خیلی ممنونم بابت این مطلبتون.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *