سگ کلپی استرالیایی

سگ کلپی استرالیایی

در اصل سگ کلپی استرالیایی به این منظور پرورش‌یافته است تا انرژی و هوش خود را برای گله‌داری در کل روز و بدون نیاز به نظارت زیاد، به کار بگیرد. آن‌ها این ویژگی‌های خود را تا به امروز حفظ کرده‌اند.
نیاز سگ کلپی استرالیایی به آراستن و نظافت تقریباً ناچیز است. وضعیت سلامتی آن‌ها به‌طورکلی خوب است. این سگ‌ها برای صاحبان خود بسیار مناسب‌اند و می‌تواند همدمی وفادار و دوست‌داشتنی برای شما باشد.

در ادامه شمارا با خصوصیات این سگ آشنا می‌کنیم و شرایط نگهداری آن را به شما آموزش می‌دهیم. با ما همراه باشید.

چگونه از یک سگ کلپی نگهداری کنیم؟

مردم هنوز هم از سگ‌های کلپی استرالیایی در سراسر استرالیا و ایالات‌متحده برای گله‌داری خود استفاده می‌کنند. سگ کلپی برای گله‌داری مناسب است، زیرا در بین سگ‌های دیگر این کار را بسیار بهتر انجام می‌دهد.

کسانی که می‌خواهند از این سگ‌ها نگهداری کنند بهتر است به یاد داشته باشند زمانی که این نژاد در آپارتمان یا فضای بسته نگهداری شود، ممکن است با رفتارهای تخریب‌کننده، خود را سرگرم کنند و خرابی به بار بیاورد.

تربیت سگ‌ های کلپی آسان است، به‌شرط آنکه مربی با اعتمادبه‌نفس و باتجربه‌ای داشته باشند که بتواند بدون رفتارهای خشونت‌آمیز به سگ شما آموزش دهد.

سگ‌های کلپی استرالیایی قادر به انجام بسیاری از ورزش‌ها، کارهای مختلف، جستجو و نجات و سایر وظایف سگ خدماتی هستند.

آن‌ها انرژی بالایی دارند و روزانه به ورزش و پیاده‌روی نیاز دارند. بااینکه آن‌ها می‌توانند کارها را با نظارت کم انجام دهند، اما همچنان به همراهی و هدایت انسان نیاز دارند.

تنها گذاشتن آن‌ها برای مدت طولانی در خانه می‌تواند فاجعه‌ای را رقم بزند.

غرایز طبیعی آن‌ها باید از سنین پایین مهار شود و رفتارهای صحیح به آن‌ها آموزش داده شود. در غیر این صورت، ممکن است درنهایت بچه‌ها، سایر حیوانات خانگی و حتی میهمانان شمارا گاز بگیرند!

اما با گذراندن وقت و آموزش مناسب، آن‌ها می‌توانند همراهان وفاداری برای شما باشند. این نژاد همچنین نگهبانانی عالی هستند.

چگونه از یک سگ کلپی نگهداری کنیم؟
چگونه از یک سگ کلپی نگهداری کنیم؟

اگر قصد خرید یک سگ نگهبان دارید، پیشنهاد می‌کنم ابتدا راهنمای خرید سگ نگهبان را مطالعه کنید.

خصوصیات رفتاری سگ کلپی استرالیایی

سگ کلپی استرالیایی همیشه آماده‌ی کار است. این سگ‌ها در برابر گرما و شرایط ناهموار استرالیا مقاوم‌اند. سگ‌های کلپی تمام‌روز را به‌طور خستگی‌ناپذیر برای جمع‌آوری دام‌های شما کار می‌کنند و امروزه نیز بیشتر به همین منظور از آن‌ها استفاده می‌شود.

آن‌ها سگ‌هایی مستقل هستند و همین امر باعث می‌شود تا آن‌ها بدون نظارت انسان کار خود را به‌خوبی انجام دهند. اما اگر در انجام یک کار خاص نیز با چالش جدید روبرو شوند، می‌توانند دردسر ایجاد کنند.

سگ کلپی برای تخلیه انرژی روحی و جسمی خود به یک فضای باز و بزرگ احتیاج دارند. در غیر این صورت راهی برای تخلیه انرژی خود پیدا می‌کنند که ممکن است شامل جویدن، حفاری یا سایر رفتارهای مخرب باشد.
نیاز بالای آن‌ها به تخلیه انرژی به این معنی است که آن‌ها از بهترین سگ‌های آپارتمانی محسوب نمی‌شوند!

درواقع اگر صاحبی داشته باشند که بتواند مدت طولانی را با آن‌ها بازی کند، به‌خوبی می‌توانند بازندگی آپارتمانی سازگار شوند. آموزش سگ باید از اوایل زندگی آغاز شود. بدون آموزش صحیح، سگ کلپی می‌تواند سروصدای زیادی داشته باشد و مراقبت و کنترل آن دشوار خواهد شد.

اما با راهنمایی و آموزش مناسب می‌توانید ویژگی‌های این سگ را می‌توان به مهارت‌های بسیار مفید و چشمگیری تبدیل کنید. هوش بالای آن‌ها نیز آموزش را بسیار آسان می‌کند.

نکاتی جالب درباره‌ی این نژاد

  • در استرالیا و ایالات‌متحده، از سگ کلپی هنوز برای کمک به گله‌های دامی استفاده می‌شود که نیاز چندانی به نظارت ندارند.
  • این سگ قادر به یادگیری مهارت‌های جستجو و نجات، کار شناسایی، کاردرمانی و راهنمایی است.
  • سگ کلپی استرالیایی می‌تواند رنگ‌های مختلفی، ازجمله مشکی، شکلاتی، آبی دودی و حنایی داشته باشد.
  • کلپی های استرالیایی معمولاً دارای خزهای دولایه هستند که لایه بیرونی در برابر هوا مقاوم است.
  • خزهای آن‌ها به آراستن زیاد احتیاج ندارد.
  • این سگ‌ها در فصل بهار ریزش موی بیشتری دارند.
  • از سگ کلپی استرالیایی به‌طورمعمول برای یک کار خاص استفاده می‌شود. اما آن‌ها می‌توانند حیوانات خانگی خوبی برای شما باشند. به‌شرط این‌که به‌خوبی آموزش ببینند!
سگ کلپی استرالیایی
نکاتی جالب درباره‌ی این نژاد

تاریخچه سگ کلپی استرالیایی

تاریخچه کلپی استرالیایی همان‌طور که تصور می‌کنید،به استرالیا برمی‌گردد. در دهه ۱۸۰۰ این سگ از انگلستان برای گله‌داری به استرالیا وارد شد. این نژاد قادر به مقاومت در برابر آب‌وهوای سخت استرالیا است و تقریباً می‌تواند بدون استراحت کار کند!

اولین سگی که کلپی نام داشت توسط شخصی به نام جک گلیسون در سال ۱۸۷۲ از فردی اسکاتلندی به نام جورج رابرتسون خریداری شد.

از آن زمان این نژاد با بسیاری از نژادهای دیگر ترکیب شد تا تبدیل به کلپی مدرن استرالیایی شود که امروزه می‌شناسیم.

سگ کلپی استرالیایی بعدها به سایر کشورهای جهان صادر شد. امروزه، می‌توان کلپی‌هایی را مشاهده کرد که در سراسر جهان کارهای زیادی ازجمله تشخیص و درمان را انجام می‌دهند. بااین‌حال از آن‌ها هنوز هم برای گله‌داری استفاده می‌شود.

اگر قصد دارید از این نژاد نگه‌داری کنید باید به آموزش صحیح و ورزش آن‌ها توجه زیادی داشته باشید چون به تحرک ذهنی و جسمی بالایی نیاز دارند.

اندازه و خصوصیات ظاهری سگ کلپی

کلپی های استرالیایی سگ‌هایی با اندازه متوسط هستند. وزن آن‌ها معمولاً بین ۲۵ تا ۴۶ پوند است. اندازه آن‌ها معمولاً از شانه ۱۵ تا ۲۰ اینچ است البته انواع این نژاد ممکن است کوچک‌تر یا بزرگ‌تر نیز باشند.

ازنظر ظاهری، آن‌ها سبک، ورزشکار و عضلانی هستند و کمی قدبلند هستند. ازآنجاکه آن‌ها در اصل به‌عنوان سگ‌های گله پرورش داده‌شده‌اند، آن‌ها چابک‌اند. این نژاد دارای چشمان بادامی‌شکل است که این‌یک ویژگی خوب است، زیرا از ورود گردوغبار به چشم‌های آن‌ها محافظت می‌کند.

اندازه و خصوصیات ظاهری سگ کلپی
اندازه و خصوصیات ظاهری سگ کلپی

اگر به سگ‌های بزرگ علاقه‌دارید، مقاله‌ی بزرگترین سگ‌های دنیا را حتماََ مطالعه کنید.

وضعیت سلامتی سگ‌های کلپی

سلامت کلپی استرالیایی به‌طورکلی خوب است. این نژاد ممکن است ازنظر ژنتیکی مستعد شرایطی باشد که صاحبان او باید مراقب آن باشند.

ازجمله این موارد می‌توان به دیسپلازی مفصل ران، آتروفی پیشرونده شبکیه، ناهنجاری چشم و ناهنجاری حفره مخچه اشاره کرد. این شرایط نسبتاً غیرمعمول و نادر است، اما هوشیاری و همراهی با ویزیت‌های منظم دامپزشکی برای حفظ سلامت سگ شما مهم است.

مراقبت‌های لازم برای نگهداری این سگ‌ها

کلپی های استرالیایی به مراقبت منظم نسبتاً کمی نیاز دارند. ناخن‌های آن‌ها هنگام راه رفتن معمولاً کوتاه می‌شوند، اگرچه باید بررسی شود که آیا آسیب‌دیده است یا خیر و در صورت لزوم اصلاح شوند.

دندان‌ها باید طبق توصیه دامپزشک به‌طور مرتب مسواک زده شوند (دو بار در هفته کافی است). گوش آن‌ها باید ازنظر وجود چرک، انگل یا عفونت بررسی شود و تمیز نگه‌داشته شود. در صورت نیاز باید حیوان را حمام کنید.

پوشش بدن این سگ‌ها

خزهای سگ کلپی استرالیایی می‌توانند کوتاه، زبر یا صاف باشند. این سگ‌ها می‌توانند سیاه، قهوه‌ای روشن، شکلاتی، مشکی با علامت‌های برنزه، قهوه‌ای با علامت‌های برنزه، آبی دودی یا حنایی باشند. کلپی های استرالیایی در فصل بهار ریزش موی بیشتری دارند، بنابراین ممکن است در این مدت نیاز به نظافت بیشتر داشته باشند.

ارتباط کلپی با کودکان و سایر حیوانات خانگی

غریزه طبیعی گله‌داری سگ کلپی استرالیایی می‌تواند زندگی با بچه‌های کوچک یا حیوانات خانگی دیگر را برای آن‌ها سخت کند، زیرا آن‌ها تمایل زیادی به پارس کردن دارند تا هر کس یا هر چیز دیگری را که احساس می‌کنند شبیه به گله است را جمع کنند.

بی‌اعتمادی آن‌ها به غریبه‌ها نیز ممکن است وقتی مهمان‌دارید، اوضاع را دشوار کند. بااین‌حال، همه این‌ها را می‌توان تحت کنترل درآورد و با آموزش صحیح به رفتارهای سازنده هدایت کرد، خصوصاً اگر آموزش اجتماعی شدن از اوایل زندگی آغاز شود.

اگر قصد دارید یک سگ کلپی استرالیایی بخرید، مطمئن شوید که آمادگی لازم را برای فراهم کردن یک زندگی امن برای توله‌سگ جدید خود دارید.

سگ کلپی استرالیایی
ارتباط کلپی با کودکان و سایر حیوانات خانگی

خلق و خوی این نژاد

این سگ نژادی هوشیار، باهوش و وفادار است. کلپی استرالیایی سگی چابک و فعال باانرژی بی‌حدوحصر است. کلپی استرالیایی کاملاً به کار خود متعهد است.

همین‌طور او اشتیاق زیادی به کار گله‌داری دارد، بااین‌وجود خلق‌وخوی مطبوع، صمیمی و راحت او را به‌عنوان یک سگ خانگی مناسب نیز تبدیل می‌کند.

کلپی استرالیایی یک نژاد کاملاً محتاط و یک سگ محافظ خوب است، به‌شرط آنکه به‌خوبی آموزش‌دیده باشد!

کلام آخر

همان‌طور که میدانید نگهداری و مراقبت از این موجودات وفادار و دوست‌داشتنی نیازمند توجه کردن و داشتن اطلاعات در این زمینه است.

اگر به این حیوانات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از همراهی شما سپاسگزاریم!
منبع: dogtime.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *