چگونه کفش را گشاد کنیم

چگونه کفش را گشاد کنیم؟ راهکارهای ساده برای گشاد کردن کفش

چگونه کفش‌هایی را که خیلی تنگ هستند (سریع و مؤثر) گشاد کنیم. ممکن است برای شما هم پیش‌آمده باشد که یک جفت کفش را خریداری کرده و بعد متوجه شوید که به پای شما تنگ است. مسلماً وقتی آن‌ها را در فروشگاه امتحان می‌کردید، کاملاً اندازه شما بوده‌اند؛ اما پس از چند ساعت پوشیدن و راه رفتن متوجه شده‌اید که به طرز ناراحت‌کننده‌ای سفت هستند و پاهای شما را آزار می‌دهند.
اگر نمی‌خواهید یا نمی‌توانید کفش‌ها را پس بدهید، روش‌هایی وجود دارد که بتوانید آن‌ها را گشاد کنید. در مقاله چگونه کفش را گشاد کنیم، به این روش‌ها و راهکارها پرداخته می‌شود و در ادامه مقاله به روش‌های گشاد کردن کفش‌های چرمی و ورزشی به‌طور تخصصی‌تر می‌پردازیم.

در خانه بپوشید

برای اینکه بتوانید کفش‌های خود را برای مدت طولانی مانند کل روز در محل کار یا تمام شب در یک مهمانی یا قرار کاری بپوشید، باید آن‌ها را به طریقی نرم کنید. پوشیدن کفش برای مدتی کوتاه در خانه به شل شدن مواد و انعطاف‌پذیری کفش کمک می‌کند.

برای سرعت بخشیدن به روند کار، قبل از اینکه کفش‌ها را بپوشید، یک جفت جوراب ضخیم – یا چند جفت – بپوشید. هنگامی‌که احساس کردید کفش‌ها به پاهای شما فشار می‌آورند و اذیت می‌کنند، سریعاً آن‌ها را دربیاورید. آیا در مورد درمان قطعی بوی بد پا چیزی شنیده‌اید؟ پیشنهاد میکنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید.

درمان قطعی بوی بد پا

فریز کنید

آب با یخ زدن منبسط می‌شود، یخ زدن کفش نیز باعث گشادشدن آن می‌شود. تمام‌ کاری که شما باید انجام دهید این است که یک کیسه پلاستیکی را برای هر کفش پر از آب کنید. کیسه‌ها را داخل کفش‌های خود قرار دهید، آن‌ها را در فریزر قرار دهید تا آب یخ بزند. پس از آن، آن‌ها را از فریزر بیرون آورده و اجازه دهید تا آب شوند، کیسه‌ها را بیرون آورده و کفش‌های خود را امتحان کنید.

اگر یک دور انجماد باعث گشادشدن کفش به‌اندازه کافی نشد، بار دوم را امتحان کنید. این روش می‌تواند کمی مشکل باشد، زیرا باید اطمینان حاصل کنید که وقتی کیسه‌های آب را داخل کفش قرار می‌دهید، آب نشت نخواهد کرد. برای کفش‌هایی (مانند بوم) که می‌توانند خیس شوند و خیس شدن باعث خراب شدن آن‌ها نمی‌شود، یخ زدن کل کفش نیز می‌تواند مفید واقع شود. کل کفش را خیس کنید و داخل آن را نیز آب اضافه کنید و کفش را داخل فریزر بگذارید تا یخ بزند. وقتی همه چیز ذوب شد، امیدواریم کفشی متناسب و اندازه داشته باشید.

فریز کردن
فریز کردن کفش

گرم کردن

علاوه بر منجمد کردن کفش‌ها، گرم کردن کفش‌های بسیار تنگ نیز گزینه دیگری است. برای این کار یک جفت یا چند جفت جوراب ضخیم به پا کنید و سپس کفش خود را بپوشید. سشوار را برداشته، آن را روی حرارت زیاد قرار دهید و کفش را در مناطقی که سفت است گرم کنید. در حین انجام این کار، پاها را داخل کفش خم و راست کنید، انگشتان پا را به عقب و جلو خم‌ کنید تا مواد سازنده کفش را تا آنجا که می‌توانید حرکت دهید. این روش خیلی راحت به نظر نمی‌رسد اما در پاسخ به سؤال چگونه کفش خود را گشاد کنیم خوب کار می‌کند.

هر دو روش انجماد و گرم کردن برای تغییر سایز در حدود نیم سایز روش خوبی به شمار می‌رود. اگر از این روش‌ها برای تغییر سایز استفاده کنید، احتمال اینکه کفش به‌اندازه اصلی خود برگردد کمتر است.

ابزارها

از ابزارهای ساده مخصوص کشش کفش استفاده کنید. روش بعدی در پاسخ به اینکه چگونه کفش را گشاد کنیم، قرار دادن موادی مانند جوراب‌ها یا روزنامه‌های مچاله شده درون کفش تنگ است.همچنین ابزارهایی وجود دارند که مخصوص کشیدن کفش و درنتیجه گشادشدن کفش خواهند شد. این ابزارها می‌توانند طول و همچنین عرض کفش را تنظیم کنند. برای این کار باید ابزار مخصوص را درون کفش گذاشت و دستگیره‌ها را چرخاند تا کفش تحت کشش قرار گیرد. فقط مراقب باشید کفش خیلی شل نشود. برانکارهای کفش می‌توانند خوب کار کنند اما شاید حدود ۲۰ دلار برای شما هزینه داشته باشند.

چگونه کفش را گشاد کنیم
گشاد کردن کفش ها با استفاده از ابزارها

اکنون که به چندین روش برای کشیدن و گشاد کردن کفش خود مسلط هستید، کمد و جاکفشی خود را دوباره نگاه کرده و تمام کفش‌های تنگ خود را اصلاح کنید. دیگر هرگز چیزی به نام کفش خیلی تنگ وجود نخواهد داشت. درباره رفع بوی بد جاکفشی بیشتر بدانید.

پر کردن کفش‌ها

 • هر کفش را با روزنامه مرطوب مچاله شده پر کنید. تا جایی که می‌توانید محکم کار کنید و روزنامه‌های مرطوب بیشتری را داخل کفش قرار دهید. یا اینکه می‌توانید کفش‌ها را به جای روزنامه با سیب‌زمینی پوست‌کنده پر کنید.
 • بگذارید کفش‌ها به‌آرامی خشک شوند. کفش‌ها را در مکانی به دور از گرمای مستقیم، مانند نور خورشید یا بخاری قرار دهید، زیرا گرمای مستقیم باعث آسیب رسیدن به چرم می‌شود.
 • روزنامه مچاله شده (سیب‌زمینی پوست‌کنده) را پس از خشک شدن بردارید.
 • می‌توانید کفش‌ها را بپوشید. آن‌ها باید بسیار راحت‌تر از کفش‌های تنگ قبلی باشند.

حرارت دادن

دادن حرارت به کفش‌های چرمی جدید می‌تواند به کش آمدن و گشادشدن آن‌ها کمک کند. با این حال، این روش باید با احتیاط استفاده شود زیرا گرمای مستقیم می‌تواند به کفش آسیب برساند.
از چرم قدیمی استفاده نکنید، زیرا گرما به چسب‌ها آسیب می‌رساند یا باعث ترک خوردن چرم قدیمی می‌شود.
یک جفت جوراب واقعاً ضخیم بپوشید. پاهای خود را در کفش‌های چرمی جدید فشار دهید. جایی راحت بنشینید. هر کفش را به‌نوبت با سشوار گرم کنید تا آنجا که ممکن است پاها را به عقب و جلو خم کنید.

نکات

 • هر بار به مدت ۲۰-۳۰ ثانیه به کفش‌ها حرارت بدهید.
 • حرارت را بردارید.
 • وقتی کفش‌ها خنک شدند، پاهایتان را دربیاورید.
 • جوراب‌های ضخیم را دربیاورید.
 • جوراب‌های نازک یا جوراب‌شلواری بپوشید.
 • کفش را امتحان کنید. اگر می‌توانید اختلاف را به‌اندازه کافی احساس کنید، کفش‌ها کشیده شده‌اند. در غیر این صورت، مراحل را تکرار کنید.
 • بعد از اتمام مراحل گشادشدن کفش چرمی، به آن‌ها نرم‌کننده کفش چرمی یا صابون زین بزنید. این کار هرگونه رطوبت تخلیه‌شده ناشی از گرما را به کفش بازمی‌گرداند.
حرارت دادن
حرارت دادن کفش ها

خیس کردن کفش‌ها

گفته می‌شود که این روش توسط اعضای نیروهای نظامی برای گشاد کردن کفش‌های چرمی جدید خود استفاده می‌شود! حتماً آن‌ها نیز می‌خواهند ویژگی‌های کفش کوهنوردی را بدانند.

جزئیات

 • به‌جز کفش همه‌چیز را دربیاورید.
 • زیر دوش بروید. به نظر مضحک است اما آب گرم چرم را کمی شل می‌کند.
 • بعد از بیرون آمدن از حمام، چند ساعت کفش را بپوشید. درحالی‌که چرم شل است، با خشک شدن متناسب با عرض پای شما خواهد بود.
 • شما باید در بیرون این روش را امتحان کنید. زیرا رد پای ناشی از کفش خیس روی فرش باعث عصبانیت خواهد شد.
 • ممکن است بیرون رفتن با کفش‌های نرم و خیس سروصدا داشته باشد و یا احساس خوبی نداشته باشید، اما نتیجه خوبی خواهد داد.
 • بعد از اتمام مراحل گشادشدن کفش چرمی، به آن‌ها نرم‌کننده کفش چرمی یا صابون زین بزنید. این کار هرگونه رطوبت تخلیه‌شده ناشی از گرما را به کفش بازمی‌گرداند.

بخار دادن به کفش‌ها

فقط مراقب باشید که هنگام انجام این روش برای پاسخ به سؤال چگونه کفش خود را گشاد کنیم، خود را با بخار نسوزانید. شاید بهتر باشد برای محافظت از دستان خود یک دستکش باغبانی استفاده کنید.

 • کتری را پر از آب کرده و روی گاز قرار دهید تا بجوشد. در حین کار بر روی کفش آن را در حالت جوش نگه‌دارید تا بتوانید از بخار بیرون آمده از آن استفاده کنید.
 • یک ظرف آب در حال جوشیدن روی اجاق گاز نیز می‌تواند استفاده شود.
 • هر کفش را روی بخار کتری نگه‌دارید. ۳-۵ دقیقه در این حالت بمانید.
 • بلافاصله بعد از آن تا جایی که ممکن است بسیار محکم و با روزنامه خشک یا حوله کاغذی پر کنید.
 • اجازه دهید در سایه خشک شود.
بخار دادن
بخار دادن به کفش ها

فریز کنید

این روش برای بیشتر کفش‌های چرمی جواب می‌دهد، اما در استفاده از آن برای کفش‌های گران‌قیمت احتیاط کنید. زیرا ممکن است یخ‌زدگی باعث خراب شدن چرم یا سایر ویژگی‌های کفش شود. در ادامه مقاله چگونه کفش خود را گشاد کنیم مراحل زیر را برای گشاد کردن کفش‌های چرمی انجام دهید.

اطلاعات بیشتر برای فریز کردن

 • کیسه‌های قابل‌انعطاف به‌اندازه میان وعده یا ساندویچ را با آب تا نیمه (یک‌سوم) پرکنید.
 • بیش‌ازحد آن‌ها را پر نکنید زیرا ممکن است کیسه در هنگام منجمد شدن باز شود. سپس آن را محکم ببندید.
 • اول بررسی کنید که کیسه سوراخ نباشد!
 • برای هر کفش یک کیسه آماده کنید.
 • داخل هر کفش یک کیسه قرار دهید. مراقب باشید خیلی فشار ندهید، مبادا کیسه باز شود و کفش را خیس کند.
 • کیسه را تا جایی که ممکن است به داخل گوشه‌ها و شکاف‌های کفش فشار دهید.
 • یک نقطه به‌اندازه مناسب در فریزر را انتخاب کنید. منطقه باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند کفش‌های شما را در خود جای دهد.
 • اطمینان حاصل کنید که هیچ‌چیز دیگری در فریزر بر روی کفش نمی‌افتد. زیرا ممکن است به کفش بچسبد و بعداً در اثر جدا کردن آن لکه‌ای روی کفش بماند.
 • کفش‌ها را داخل فریزر قرار دهید. بگذارید یک‌شب فریز شوند. با یخ زدن آب، کیسه در داخل کفش منبسط می‌شود و کشش ملایمی را برای کفش ایجاد می‌کند.
 • صبح روز بعد از فریزر خارج کنید. اجازه دهید به مدت نیم ساعت ذوب شود، سپس کیسه‌ها را بردارید.
 • کفش را امتحان کنید. اگر اکنون از آن‌ها راضی هستید، آن‌ها خوب هستند. در غیر این صورت، فرآیند انجماد را یک‌بار دیگر تکرار کنید.
 • بعد از اتمام مراحل گشادشدن کفش چرمی، به آن‌ها نرم‌کننده کفش چرمی یا صابون زین بزنید. این کار هرگونه رطوبت تخلیه‌شده ناشی از گرما را به کفش بازمی‌گرداند.
چگونه کفش را گشاد کنیم
ریختن آب داخل کیسه ها

چگونه کفش‌های کتانی را گشاد کنیم؟

اگر می‌خواهید یک جفت کفش کتانی جدید را برای ورزش کردن بپوشید یا اینکه برای فعالیتی همچون پیاده‌روی از آن‌ها استفاده کنید، قبل از پوشیدن کفش‌ها باید آن‌ها را انعطاف‌پذیر و متناسب با پاهای خود کنید یا به‌اصطلاح باید آن‌ها را بشکنید. به چند روش می‌توانید این کار را انجام دهید. در ادامه با واسط پت و مقاله چگونه کفش خود را گشاد کنیم همراه باشید تا با این روش‌ها آشنا شوید.

گشاد کردن کفش‌های کتانی در یک‌شب با یخ

دو کیسه قابل آب‌بندی به گنجایش ۱ گالن (۳.۸ لیتر) را با آب پر کنید. از آنجا که آب هنگام یخ‌زدگی منبسط می‌شود، می‌توانید از آن برای کشش کفش‌های خود در یک‌شب استفاده کنید. برای جلوگیری از کشش بیش‌ازحد کفش، هر دو کیسه مهروموم‌شده را تقریباً تا یک‌دوم پرکنید. برای جلوگیری از نشتی کیسه‌ها را محکم ببندید. کیسه‌های پر از آب را به داخل کفش‌های کتانی خود فشار دهید. داخل هر کفش ورزشی یک کیسه پر از آب قرار دهید تا قسمت جلوی کیسه در انتهای کفش باشد. در صورت لزوم، دست خود را به داخل هر کفش ببرید و کیسه پر از آب را به قسمت جلو و عقب کفش فشار دهید.

عجله نکنید

اطمینان حاصل کنید که در این مرحله کیسه‌ها هنوز مهر و موم شده هستند، کیسه‌ای که نشت می‌کند کفش را خراب می‌کند. کفش‌های ورزشی خود را درون فریزر قرار داده و بگذارید آن‌ها یک‌شب در فریزر بمانند. کفش‌ها را روی یک سطح صاف در فریزر قرار دهید، به‌طوری‌که کفش‌ها رو به بالا باشد یا به‌عبارت‌دیگر کف کفش روی کشوی فریزر قرار گیرد. حداقل ۸-۱۰ ساعت طول خواهد کشید تا کیسه یخ منجمد شود. با یخ زدن، آب در داخل کفش‌های کتانی منبسط شده و به سمت خارج کشیده می‌شود.

چگونه کفش را گشاد کنیم
صبور بودن تو فریز کردن کفش ها

صبح روز بعد کفش‌های ورزشی را از فریزر بیرون بیاورید. کیسه‌ها را از داخل کفش‌ها بردارید و آن‌ها را امتحان کنید. در این مرحله، کفش‌های کتانی باید به‌اندازه کافی کشیده شده باشند تا متناسب با پای شما باشد. قبل از اینکه کفش‌ها را بپوشید، اگر نمی‌خواهید پاهای شما یخ بزند، بگذارید کفش‌های کتانی به مدت ۲۰-۳۰ دقیقه گرم شوند.

اگر کفش‌های کتانی هنوز خیلی تنگ هستند، مراحل را تکرار کنید. اگر کفش‌ها بعد از ۱ شب ماندن در فریزر هنوز برای پاهای شما تنگ است، دوباره آن‌ها را فریز کنید. ۲ کیسه پلاستیکی دیگر را با آب پر کنید و این بار کمی پرتر کنید تا در کفش بیشتر منبسط شود. آن‌ها را یک‌شب دیگر فریز کنید و صبح دوباره کفش‌های کتانی را امتحان کنید.

گرم کردن کفش‌های کتانی

روش دوم برای پاسخ به سؤال چگونه کفش خود را گشاد کنیم و به‌طور تخصصی‌تر چگونه کفش کتانی خود را گشاد کنیم، گرم کردن کفش است.
دو جفت جوراب ضخیم و پشمی پیدا کنید و آن‌ها را بپوشید. کفش‌های ورزشی خود را که می‌خواهید گشاد کنید، بپوشید. اگر کفش‌ها به‌اندازه‌ای تنگ هستند که با پوشیدن دو جفت جوراب، پاهای شما در آنجا نمی‌شود، فقط یک جفت بپوشید. هر بار کفش‌ها را با سشوار گرم کنید. پاهای خود را داخل کفش نگه‌دارید و با استفاده از سشوار هوای گرم را روی سطح خارجی کفش بگیرید.

سشوار را روی حرارت متوسط تنظیم کنید تا از گرم شدن بیش‌ازحد و آسیب رساندن به کفش‌های ورزشی خود جلوگیری کنید. هر ۳۰ ثانیه هوای گرم سشوار را به کفش دیگر بدهید. سشوار را طوری حرکت دهید که تمام سطوح کفش را گرم کند مانند سرپنجه کفش‌ها، کناره‌ها و پاشنه ها. هنگام گرم کردن کفش‌ها، انگشتان پا و پاهایتان را تکان دهید. گرمای سشوار پارچه کفش ورزشی شما را شل می‌کند. تکان دادن انگشتان پا و خم کردن پاها هنگام گرم شدن هر کفش به کشش کفش‌های ورزشی کمک می‌کند. ممکن است گشاد کردن هر کفش ۲ دقیقه طول بکشد.

گرم کردن
گرم کردن کفش های کتانی

گشاد کردن کفش‌های کتانی بدون استفاده از تغییرات دمایی

کفش‌های ورزشی خود را به مدت ۵-۴ ساعت در خانه خود بپوشید. بهترین راه برای گشاد کردن یک جفت کفش ورزشی پوشیدن آن در خانه و اطراف آن است. آن‌ها حتی اگر فقط نشسته باشید و راه هم نروید، گشاد خواهند شد. گرما و عرق پاهای شما باعث نرم شدن پوسته‌های کفش ورزشی می‌شود و باعث می‌شود کفش به شکل پای شما درآید.

توجه داشته باشید که شکستن یک جفت کفش ممکن است ۵-۷ روز طول بکشد؛ بنابراین، اگر فردا یک مسابقه بزرگ ورزشی دارید، این روش ممکن است مؤثرترین روش نباشد. در ادامه مقاله چگونه کفش خود را گشاد کنیم دو روش دیگر بدون تغییرات دمایی را برای گشاد کردن کفش‌های ورزشی ارائه می‌دهیم.

گشاد کردن کفش ورزشی

می‌توانید قبل از اینکه کفش ورزشی را بپوشید از وسایل و ابزارهایی که برای گشاد کردن کفش در داخل کفش قرار می‌گیرند، استفاده کنید. این ابزارها کفش را از طول و عرض گشاد می‌کنند. حداقل ۳ روز طول می‌کشد تا کفش‌ها به‌اندازه لازم گشاد شوند. این ابزارها را می‌توانید از فروشگاه لوازم ورزشی تهیه کنید.

کفش‌های ورزشی خود را برای اینکه سریع‌تر گشاد کنید، به یک کفاش حرفه‌ای برسانید. کفاش‌های حرفه‌ای دارای ماشین‌آلات و ابزارهایی هستند که مخصوص کشش و گشاد کردن کفش‌های کتانی و انواع دیگر کفش‌های مخصوص دویدن طراحی‌شده‌اند. کفش‌های کتانی خود را به کفاشی برده و توضیح دهید که دوست دارید کفش‌ها گشاد شوند. انتظار می‌رود زمان لازم برای این روش زمان ۴۸ ساعت باشد که معمولاً حدود ۱۵ دلار هزینه دارد.

چگونه کفش را گشاد کنیم
گشاد کردن کفش های ورزشی

پرسش و پاسخ

چگونه کفش‌های سفت را نرم کنیم؟

پاسخ : جوراب‌های ضخیم را توی کفش‌هایتان بگذارید؛ حدود یک دقیقه روی کفش‌ها سشوار بگیرید تا گرم و نرم شود. حال وقت پا زدن کفش و قدم زدن با آن کفش است.

مشکلات کفش تنگ چیست؟

پاسخ :
شما را روی پاهای خود ناپایدار می‌کند.
باعث تغییر شکل انگشتان پا می‌شود.
با تولید تاول بین انگشتان و تشدید مشکلات ساختاری مانند انگشت چکشی و خار استخوان همراه است.
کف پا صاف، نازک، بی‌حسی، التهاب و درد در پاشنه را تشدید می‌کند.
منجر به از بین رفتن غضروف در دراز مدت در مفاصل انگشتان پا می‌شود.

کلام آخر

به پایان مقاله چگونه کفش خود را گشاد کنیم رسیدیم، برای نحوه ی گشاد کردن کفش مجلسی نیز می‌توانید به وب‌سایت واسط پت و مقاله چگونه کفش مجلسی تنگ را گشاد کنیم، مراجعه کنید. همچنین برای خرید کفش می‌توانید اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.

منابع

lifehack.org
wikihow.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *