تمیز کردن طلا

تمیز کردن طلا؛ ترفند های خانگی برای تمیز کردن طلا

طلا و جواهرات برای ما اهمیت ویژه‌ای دارند. زمانی که این وسایل باارزش را، فرسوده و کثیف می‌بینید احساس ناراحتی و دلسردی در شما ایجاد می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات، تمیز کردن طلا برای شما امری ضروری خواهد بود! ولی به این معنی نیست که شما حتماً باید پیش متخصصان این کار بروید یا هزینه زیادی برای این کار پرداخت کنید.

اگر طلا و جواهر شما کمی کثیف به‌نظر می‌رسد، نگران نباشید می‌توانید با یک تمیزکاری کامل دوباره ظاهری نو به آن‌ها ببخشید. برای تمیز کردن طلای خود حتی نیازی به استفاده از پاک‌کننده‌های جواهرات گران‌قیمت نیست. به‌وسیله برخی از مواد ساده که به‌راحتی در خانه یافت می‌شود می‌توانید طلاهای خود را تمیز کنید.
با ما در این مقاله همراه باشید تا برخی از روش‌های تمیز کردن طلا را مرور کنیم.

تمیز کردن جواهرات و طلا با مایع ظرف‌شویی

چند قطره مایع ظرف‌شویی را درون یک‌کاسه آب ولرم (گرم) بریزید و به‌آرامی مخلوط‌کنید. اگرچه آب معمولی هم خوب است، اما برای تمیز کردن بهتر طلا می‌توانید از آب بدون سدیم یا نوشابه استفاده کنید. کربنات داخل این مایعات می‌توانند به از بین بردن آلودگی و جرم‌ها کمک کنند. پس از ۱۵ الی ۳۰ دقیقه که طلا و جواهرات شما خیس خورد‌ند آن‌ها را آب‌کشیده و تغییر چشمگیر آن‌ها را مشاهده کنید!

از آب داغ و جوش استفاده نکنید، خصوصاً اگر جواهرات شما سنگ‌های قیمتی شکننده دارد. بعضی از سنگ‌های قیمتی مانند اوپال در صورت تغییر دمای ناگهانی و شدید، می‌توانند ترک بخورند. همچنین از آب خیلی سرد هم نباید استفاده کنید! این کار باعث می‌شود لکه‌ها سخت و منقبض شوند و تمیز کردن آن‌ها بیشتر از قبل سخت شود.

تمیز کردن طلا و جواهرات با خمیردندان و مسواک

هر جواهر را به‌صورت جداگانه با خمیردندان تمیز کنید. به گوشه و کنارهایی که ممکن است کثیفی و جرم در آن‌ها جا بماند خیلی توجه داشته باشید. از مسواک خیلی نرم استفاده کنید. هرچه مسواک شما نرم‌تر باشد بهتر است زیرا مسواک‌های زبر می‌توانند سطح جواهرات شمارا خراش دهند.

تمیز کردن طلا
تمیز کردن طلا با مسواک

اگر جواهرات شما روکش طلا دارد موهای خیلی زبر حتی می‌توانند لایه طلا را کاملاً از بین ببرند. برس های مخصوصی که برای این منظور طراحی‌شده‌اند بهترین گزینه برای این کار هستند، اما برس های کوچک و نرم (مانند برس های ابرو) نیز برای این کار مناسب هستند.

اگر به دنبال روش‌های براق کردن نقره هستید، مقاله‌ی براق کردن نقره را مطالعه کنید.

شستن طلا با آب گرم

هر قطعه طلا را در آب روان و گرم بشویید. یک شستشوی خوب و کامل به تمیز کردن طلای شما از آلودگی‌های طولانی‌مدت کمک می‌کند. مطمئن شوید که آب داغ نباشد، به‌خصوص اگر جواهرات شما سنگ‌های شکننده‌ای دارد. همچنین فشار آب هم نباید بیش‌ازحد زیاد باشد زیرا امکان دارد باعث جدا شدن نگین‌ها شود.
اگر جواهرات خود را در ظرف‌شویی می‌شورید حتماً از پوشیده بودن درب فاضلاب اطمینان حاصل کنید تا در صورت لغزیدن جواهر از دستتان آن را برای همیشه از دست ندهید!

تمیز کردن جواهرات با آمونیاک

یکی دیگر از روش‌های مفید برای تمیز کردن طلا استفاده از آمونیاک است. قبل از استفاده از آمونیاک باید بدانید چه موقع می‌توان از آمونیاک برای تمیز کردن استفاده کنید.

آمونیاک یک پاک‌کننده قدرتمند است، اما ازنظر شیمیایی، می‌تواند تا حدودی سوزاننده باشد. برای جلوگیری از سایش زیورآلات خود، بیش‌ازحد از آمونیاک برای تمیز کردن طلا و جواهرات خود استفاده نکنید. آمونیاک گزینه خوبی برای تمیز کردن عمقی طلاها است ولی بهترِ است به‌ندرت از آن استفاده شود.
آمونیاک می‌تواند به مواد خاصی که اغلب در جواهرات استفاده می‌شود آسیب برساند. هنگام تمیز کردن طلاهایی که حاوی پلاتین یا مروارید هستند از آمونیاک استفاده نکنید!

روش تمیز کردن طلا با آمونیاک

یک قسمت آمونیاک را به شش قسمت آب اضافه کنید و به‌آرامی هم بزنید تا مخلوط یکنواختی به دست بیاید. جواهرات یا طلای خود را بیش از یک دقیقه در مخلوط خیس نکنید.
جواهرات را برای مدت زیادی در مخلوط آمونیاک قرار ندهید، زیرا ممکن است طلای شما توسط آمونیاک خورده شود. سپس جواهرات خود را داخل صافی ریخته و با آب ولرم کاملاً بشویید و جواهرات را به‌آرامی با یکپارچه صیقلی نرم خشک‌کنید. قبل از پوشیدن جواهرات اجازه دهید روی حوله کاملاً خشک شود.

آمونیاک
تمیز کردن طلا با آمونیاک

اگر شما طرفدار بدلیجات هستید، برای براق کردن آن‌ها مقاله‌ی چگونه بدلیجات را براق کنیم؟ را مطالعه کنید.

تمیز کردن طلاهایی که سنگ‌های قیمتی دارند

جواهراتی که سنگ‌های قیمتی بر روی آن‌ها چسبانده شده است (مانند بسیاری از گوشواره‌ها) نباید در آب غوطه‌ور شوند. آب گرم می‌تواند باعث از بین رفتن سنگ‌های قیمتی شما شود. هم‌چنین مسواک زدن ممکن است باعث کنده شدن سنگ‌ها ‌شود.

برای تمیز کردن طلا با این مشخصات، از روش تمیزکاری خاصی استفاده کنید که از غوطه‌ور شدن کامل در آب جلوگیری می‌کند به این صورت که جواهرات را با پارچه‌ای مرطوب و صابونی پاک‌کنید. مقدار کمی محلول مایع ظرف‌شویی و آب تهیه کنید و یک حوله نرم و لطیف را در محلول آغشته کرده و جواهرات خود را به‌آرامی مالش دهید.

سپس جواهرات را با پارچه‌ای مرطوب با آب ساده بشویید. به‌آرامی پارچه‌ای مرطوب را روی جواهرات بکشید و مواظب باشید خمیرهای صابون باقی‌مانده خیس بخورد. بعد از تمیز کردن، قطعات را به حالت زیرورو بگذارید یا آویزان کنید و اجازه دهید جواهرات شما از این طریق خشک شوند.

تمیز کردن طلا با استفاده از سرکه

استفاده از سرکه به همراه مقدار کمی جوش‌شیرین به تمیز شدن طلا کمک می‌کند. در این روش باید طلاها را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه درون ظرف سرکه سفید و جوش‌شیرین قرار دهید و کمی هم بزنید. سپس در صورت لزوم با مسواک نرم روی طلاها بکشید تا به‌خوبی تمیز شوند.

استفاده کردن از سرکه
تمیز کردن طلا با سرکه

استفاده از آب جوش

باید بدانید که چه موقع می‌توان از این روش برای تمیز کردن طلا استفاده کرد. طلا بدون هیچ مشکلی قابل جوشاندن است. بااین‌حال، جوشاندن سنگ‌های قیمتی ظریف (مانند سنگ اوپال، مروارید، مرجان و سنگ ماه) می‌تواند باعث ترک خوردن آن‌ها شود، به‌خصوص اگر جواهرات قبل از جوشیدن سرد باشند.

جوشاندن برای جواهرات با سنگ‌های قیمتی چسبیده نیز ایده بدی است، زیرا باعث شل شدن چسب می‌شود. بااین‌حال، اگر می‌خواهید طلاهایی که حاوی سنگ‌های قیمتی هستند (مانند الماس) را تمیز کنید، جوشاندن یک انتخاب عالی است.

آب را بجوشانید و فقط کافی است که تمام جواهرات را در آن غرق کنید. درحالی‌که منتظر جوش آمدن آب هستید، جواهرات طلای خود را در یک‌کاسه محکم یا ظرف دیگری قرار دهید که در اثر جوشیدن آسیب نبیند. ظروف نسوز انتخاب خوبی برای این کار هستند.

سپس صبر کنید تا آب‌، خنک شود. وقتی توانستید دستان خود را به‌راحتی در آب قرار دهید، می‌توانید جواهرات را بردارید. با مالش دادن هر جواهر با یک برس نرم آن‌ها را کاملاً تمیز کنید، سپس آن‌ها را با یک حوله نرم خشک‌کنید و اجازه دهید کاملاً در هوا خشک شوند.

سایر روش‌ها

می‌توانید برای تمیز کردن طلای خود که دارای لکه‌های چربی و سرسختی هستند آن‌ها را در الکل فروبرده و سپس با دستمال نرم پاک‌کنید (مگر اینکه سنگ‌های قیمتی به آن چسبیده باشد).

نکات مهم

  • سنگ‌های اوپال بسیار ظریف هستند. هرگز از مواد شیمیایی، ساینده، خمیردندان یا تمیزکننده‌های اولتراسونیک استفاده نکنید.
  • اگر انگشتر طلا با الماس یا هر نوع سنگ قیمتی دارید، مطمئن شوید که در طی مراحل تمیزکاری گوشه‌های آن آسیب نبیند.
  • از سفیدکننده‌ها استفاده نکنید. درواقع، جواهرات را در معرض هیچ نوع کلر قرار ندهید، زیرا می‌تواند باعث تغییر رنگ دائمی آن شود.
  • مسواک‌های زبر جواهرات طلا و سنگ‌های قیمتی را خراش می اندازند. بنابراین به‌طورکلی بهتر است از آن‌ها برای تمیز کردن طلا های خود استفاده نکنید.
تمیز کردن طلا
روش های مختلف تمیز کردن طلا

دو دلیل کدر شدن طلا

  • صابون: از هر شوینده صابونی با مواد ناشناخته دوری‌کنید. قبل از دوش گرفتن، جواهرات و طلاهای خود را درون جعبه‌ی جواهرات خود گذاشته و آن‌ها را با خود به حمام نبرید زیرا رطوبت و مواد شویند باعث کدر شدن و جرم گرفتن طلاها می‌شود.
  • کلر: کلر، به‌ویژه در دماهای بالا مانند جکوزی، می‌تواند به‌طورجدی به جواهرات و طلای شما آسیب برساند یا باعث تغییر رنگ آن‌ها شود.

جالب است بدانید که طلای خالص لکه‌دار نمی‌شود، اما تقریباً تمام جواهرات طلا آلیاژی هستند. بسته به درصد سایر فلزات مخلوط با طلا، احتمال لکه‌دار شدن وجود دارد.

حال که تمیز کردن طلا را یاد گرفتید؛ به نظر شما طلای نو بهتر است یا دست دوم مطالعه این مقاله دید بهتری در این زمینه به شما می‌دهد. مطالعه آن را از دست ندهید.

کلام آخر

به پایان این مقاله رسیدیم. امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید. فراموش نکنید که اپلیکیشن واسط کالا مناسب‌ترین گزینه برای خریدوفروش کالاهای دست‌دوم شما با نازل‌ترین قیمت‌ها است. از اینکه با ما در واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:
brides.com
jewelersmutual.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *