نگهداری اسب در خانه

نگهداری اسب در خانه؛ نگهداری اسب در خانه بهتر است یا پانسیون؟

پانسیون اسب جایی است که اسب‌ها را برای یک ورزش خاصی آموزش می‌دهند. تا پایان دوره همه مراقبت‌های لازم در پانسیون انجام می‌شود. همچنین هم‌زمان کلاس‌هایی را برای مالک اسب برگزار می‌کنند تا نحوه رفتار با اسب را آموزش ببیند و در پایان دوره یک اسب تربیت‌شده را با چند برابر قیمت واقعی تحویل می‌دهند. در این مقاله شرایط لازم برای نگهداری اسب در خانه ، تمام معایب و مزایای آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید از بین نگهداری اسب در خانه و یا پانسیون، یکی را انتخاب کنید.

چرا اسب را در خانه نگهداری می‌کنند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود صاحبان اسب به فکر نگهداری اسب در خانه بیفتند. ممکن است صاحب اسب، حیات بزرگی در خانه داشته باشد و خودش از عهده تربیت اسب برآید یا توانایی تأمین هزینه‌های پانسیون را نداشته باشد. در اینکه نگهداری اسب در خانه بسیار کم‌هزینه‌تر است شکی نیست اما این تصمیم بستگی به شرایط صاحب اسب دارد. آیا می‌تواند برای اسب خود وقت کافی بگذارد؟ اطلاعات کافی در مورد نحوه نگهداری از او و جای مناسبی برای انجام این کار را دارد؟

اولین کاری که باید برای آوردن یک اسب به خانه انجام دهید این است که در کلاس‌های آموزش سوارکاری، مراقبت از اسب شرکت کنید تا همه‌چیز را اصولی یاد بگیرید. شما باید چند دامپزشک، فروشگاه خوراک دام، فروشگاه لوازم سوارکاری را از قبل شناسایی کنید.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از تصمیم گرفتن، مقاله‌ی هزینه‌ی نگهداری از اسب چقدر است؟ را مطالعه کنید تا بتوانید متناسب با بودجه‌ی خود تصمیم‌گیری کنید.

آیا زمین کافی برای نگهداری اسب در اختیار دارید؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن فکر کنید این است که آیا زمین کافی برای نگهداری از اسب یا اسب‌های متعدد دارید یا نه؟

علاوه بر اینکه اسب به مسافتی برای “چِرا” نیاز دارد؛ به یک پناهگاه برای استراحت و در امان ماندن از عوامل طبیعی نیز نیاز دارد. شما همچنین باید نیاز اسب به ورزش را نیز در نظر بگیرید. اگر فضای کافی برای ورزش یک اسب ندارید، آیا مکانی در نزدیکی شما وجود دارد که بتوانید او را برای ورزش کردن ببرید؟

چراگاه
چراگاه اسب

مساحت لازم برای نگهداری اسب

اندازه اسب تا حدودی در مساحت زمین موردنیاز او تفاوت ایجاد می‌کند. به‌عنوان یک قانون کلی یک اسب به ۵/۱ تا ۲ هکتار چراگاه نیاز دارد. با اضافه شدن هر اسب، شما باید یک هکتار دیگر اضافه کنید. این بدان معنی است که اگر سه اسب دارید، حداقل به ۵ هکتار زمین نیاز خواهید داشت.

فضای لازم برای ورزش کردن اسب

در مورد میزان نیاز اسب به فضا برای ورزش کردن، هیچ قانون ثابتی وجود ندارد و تا حدی به نوع ورزش شما بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر با اسب خود یورتمه می‌روید به فضای زیادی نیاز ندارید، حدود ۱۵ متر کافی است. اگر اسب خود را برای یک مسابقه پرش اسب آماده می‌کنید، باید حداقل فضایی به ابعاد ۵۰ در ۸۰ متر داشته باشید.

اگر شما می‌خواهید فقط برای لذت بردن اسب‌سواری کنید؛ می‌توانید در اطراف محل زندگی خود به‌طور قانونی بر اسب سوار شوید. نیازی نیست که برای تمرین و ورزش اسب در خانه فضای زیادی داشته باشید.

در سایت واسط پت اطلاعات مفیدی در مورد اسب وجود دارد، پیشنهاد میکنم که مقاله “نکات پرورش اسب” را از دست ندهید.

هزینه نگهداری اسب در خانه چقدر است؟

در این قسمت هزینه‌های مربوط به نگهداری اسب را بررسی می‌کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

هزینه مالی

هزینه نگهداری اسب در خانه نسبت به هزینه‌های پانسیون بسیار کمتر است. این در صورتی است که فرد بتواند شرایط نگهداری از اسب را در خانه فراهم کند و مهارت‌های کافی برای نگهداری از اسب را داشته باشد. برخی از کارهایی که می‌توان برای کاهش هزینه‌ها انجام داد؛ خرید یونجه زیاد در فصل تابستان و انبار کردن آن است تا مجبور نشوید آن را در فصل زمستان با قیمت بالا تهیه کنید. همچنین می‌توانید دانه‌ها را به‌صورت عمده با قمت پایین‌تر خریداری نمایید.

نگهداری اسب در خانه
هزینه نگهداری اسب

وقت گذاشتن برای اسب

وقتی شما یک اسب را در خانه نگهداری می‌کنید تمام مسئولیت‌های او اعم از نظافت اسب، تغذیه اسب و ورزش و نگهداری از اسطبل بر عهده شماست. این مسئله خیلی مهم است که قبل از آوردن اسب به خانه، ببینید که آیا می‌توانید تمام‌وقت در اختیار او باشید یا خیر؟

پیدا کردن شخصی را برای نگهداری از اسب

این نکته را در نظر داشته باشید که این شما هستید که با گذراندن وقت با اسبتان لذت می‌برید. ممکن است این حس را همسرتان و یا بقیه اعضای خانواده نداشته باشند و این موضوع باعث اختلاف در خانه شود. گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که شما مجبور به ترک خانه می‌شوید. در این هنگام باید یک فرد مورد اعتمادی را داشته باشید که بتوانید با خیال راحت اسبتان را به او بسپارید.

تا اینجا به مواردی مانند داشتن فضای کافی در حیات خانه، توانایی پرداخت هزینه‌های مالی برای نگهداری از اسب و همچنین داشتن وقت کافی برای مراقبت دائمی از او، اشاره کردیم. حالا وقت آن رسیده که حیاتِ خانه را برای آوردن اسب آماده کنیم.

فراهم کردن امکانات رفاهی برای نگهداری اسب در خانه

وقتی اسب خود را به یک پانسیون می‌سپارید، شاید متوجه زحمت‌هایی که برای فراهم کردن امکانات رفاهی کشیده شده است، نشوید. منظور ما از امکانات رفاهی تأمین آب، حصارکشی، امنیت و … است که در زیر به‌طور مفصل در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم.

حصارکشی برای نگهداری اسب در خانه

شما باید یک حصار ایمن در اطراف حیاتِ خانه داشته باشید تا اسب خود را با خیال راحت در چراگاه خود رها کنید. انواع مختلفی از حصارکشی وجود دارد. حصار باید به‌گونه‌ای باشد که هم به اسب صدمه وارد نکند و هم اسب امکان فرار را نداشته باشد. همچنین ممکن است قوانینی برای نوع حصاری که استفاده می‌کنید وجود داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر خانه شما در کنار یک جاده پر رفت‌وآمد قرار دارد و از حصار برقی کرده‌اید باید علائمی را برای آگاه کردن مردم از اینکه حصار خانه شما برقی هست، قرار دهید.

حصارکشی
حصارکشی در اطراف خانه

به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای شناخت انواع حصار به مقاله “مراقبت از اسب“مراجعه نمایید.

ایجاد امنیت با استفاده از دوربین در محل نگهداری اسب

دوربین‌های امنیتی برای زمانی که در خانه نیستید و یا در طول شب، می‌تواند به شما آرامش دهد. دوربین‌ها انواع مختلفی دارند که به‌طور خلاصه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • NVR: مخفف شبکه ضبط کننده ویدئویی است. این سیستم فیلم را مستقیماً به یک ضبط کننده منتقل می‌کند که می‌تواند هم‌زمان از طریق مانیتور پخش شود. همچنین به شما امکان نظارت ۲۴ ساعته را می‌دهد.
 • کارت SD: این سیستم فیلم را در کارت SD ذخیره می‌کنند و سپس می‌توانید برای مشاهده آن به رایانه متصل کنید.
 • دید در شب: اگر روشنایی در حیات خانه ندارید می‌توانید دوربین‌هایی با دید در شب را نصب کنید. این به شما امکان می‌دهد آنچه در طول شب اتفاق می‌افتد را ببینید.
 • دوربین اینترنتی: این دوربین‌ها محبوبیت زیادی دارند و سریع و آسان نصب می‌شوند. حتی در هنگام خطر می‌توانند یک هشدار به شما ارسال کنند. این دوربین‌ها توسط موبایل قابل‌کنترل هستند و تصویر را از طریق اینترنت بر روی گوشی شما منتقل می‌کنند.

ساخت پناهگاه برای اسب

حتی اسب‌های وحشی نیز موقع گرم شدن هوا و یا باد و باران به پناهگاه نیاز دارند. ساختن یک پناهگاه در مکان مناسب بسیار مهم است. خب ممکن از این سؤال برای شما پیش بیاید که منظور ما از مکان مناسب چیست؟
اگر خانه شما بر روی یک سطح شیب‌دار قرار دارد؛ باید پناهگاه اسب را در بالای شیب بسازید تا در زمان بارندگی در آب فرو نرود. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که در صورت امکان پناهگاه پشت به باد باشد تا از اسب در مقابل باد، باران و برف در فصل زمستان محافظت کند. همچنین پناهگاه باید در سایه باشد تا در گرمای تابستان اسب شما خنک‌تر باشد.

پناهگاه
پناهگاه اسب

تأمین آب کافی و تازه

اسب‌ها پس از ورزش کردن به آب زیادی نیاز دارند تا آبی را که از طریق عرق کردن از دست داده‌اند، جبران کنند. به‌طورکلی حتی اگر اسب تعریق زیادی نداشته باشد بازهم به آب تازه و کافی نیاز دارد. آب برای گوارش او ضروری است. کمبود آب یکی از علل اصلی انباشته شدن مواد غذایی در لوله گوارش و درنتیجه کولیک است.

تهیه غذا

هر اسبی با توجه به سن، نوع فعالیت و وزن به غذای خاصی نیاز دارد. غذای اصلی اسب یونجه است اما گاهی نیاز دارد که مکمل‌هایی نیز بخورد. شما باید قبل از اینکه اسب خود را به خانه بیاورید با دامپزشک و یا صاحب قبلی او مشورت نمایید و غذای موردنیاز او را تهیه کنید.

تهیه لوازم موردنیاز

هر صاحب اسب لازم است وسایلی مانند ابزار تیمار کردن، لوازم کمک‌های اولیه و لوازم سوارکاری را خریداری کند.

بیمه کردن اسب

بیمه اسب قراردادی است که در زمان بروز حوادث غیرمترقبه به صاحبان اسب کمک می‌کند. این بیمه شامل هزینه‌های معمول نگهداری مانند تغذیه و نعل‌بندی نمی‌شود. بلکه فقط هزینه‌های حوادث ناگهانی مانند تلف شدن ناشی از بیماری و سخت‌زایی را شامل می‌شود.

کلاس سوارکاری

شما برای یادگیری سوارکاری، مانند هر ورزش دیگری بهتر است که به کلاس بروید. با این تفاوت که در این ورزش با یک موجود زنده سروکار دارید و این باعث می‌شود که یادگیری اصول صحیح سوارکاری حساس و مهم شود.

نگهداری اسب در خانه
سوارکاری با اسب

کلاس‌های اسب‌سواری در باشگاه‌های سوارکاری که معمولاً در خارج از شهر قرار دارند، به‌صورت خصوصی و نیمه‌خصوصی برگزار می‌شود. معمولاً باشگاه‌های برگزارکننده، اسب‌های خود را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهند.

بعدازآنکه مقدمات لازم برای آوردن یک اسب را آماده کردید حال نوبت به این می‌رسد تا چند نکته که می‌تواند برایتان مفید باشد را بدانید.

در ابطه با آموزش سوارکاری، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

نکات سوارکاری

نگهداری چند اسب در خانه

اگر حیات خانه شما به‌اندازه کافی بزرگ است و امکانات کافی را دارید، بهتر است بیشتر از یک اسب در خانه نگهدارید. اسب‌ها حیواناتی هستند که زندگی کردن در گله را بیشتر دوست دارند. البته این به این معنی نیست که شما چندین اسب خریداری کنید، خیر! شما می‌توانید حیات خانه خود را به یک پانسیون تبدیل کنید و از اسب‌های دیگران نیز نگهداری کنید. این کار هم برای اسب مفید است و هم می‌تواند منبع درآمدی برای شما باشد.

آیا نگهداری اسب در خانه قانونی است؟

به‌طورکلی می‌توان گفت که نگه‌داشتن اسب در خانه قانونی است اما باید شرایط و ضوابط در نظر گرفته شده را رعایت کرد. بر اساس قانون کشور ما، نگهداری اسب در خانه تا جایی قانونی است که هم حیوان در رفاه باشد و هم مشکلی برای همسایگان ایجاد نکند. ممکن است این کار بهداشت عمومی را تهدید کند که این کار غیرقانونی است. اگر همسایگان شاکی باشند می‌توانند به مراجع قانونی مراجعه کرده و صاحب اسب باید پاسخگو باشد.

همچنین باید به این نکته اشاره نماییم که حتی اگر شخصی که بی اجازه وارد خانه شما شده است و اسب شما به هر دلیلی به او آسیب برساند؛ شما باید پاسخگو باشید. مطلب دیگر اینکه اگر شما در حال اسب‌سواری در خیابان باشید و اسب شما به اموال و یا بدن دیگران آسیبی وارد کند شما باید خسارت آن را بپردازید.

نگهداری اسب در خانه
نگهداری از اسب

داشتن قرارداد

اگرچه داشتن یک اسب تجربه بسیار شیرینی است اما باید این را در نظر داشت که اسب حیوان است و نه ماشین! حتی یک اسب آموزش‌دیده هم ممکن است صدمه ببیند. خرید اسب بدون قرارداد کتبی یک تجارت خطرناک است. حتی اگر هر دو طرف با حسن نیت عمل کنند، پس از مدتی تصمیمات، شرایط و ضوابط به‌راحتی فراموش می‌شوند. پس برای هر دو طرف درگیر در معامله بهتر است که معامله خود را به‌صورت کتبی انجام دهند.
قرارداد شامل شرایط و تعهدات طرفین معامله در خصوص خریدوفروش کالایی خاص است. ضمن جلوگیری از به وجود آمدن مناقشات احتمالی در آینده، مانع پایمال شدن حق طرفین قرارداد گردد.

چه مواردی باید در قرارداد ذکر شود؟

 • مشخصات کامل و آدرس فروشنده
 • مشخصات کامل و آدرس خریدار
 • شماره اسب، نام پدر، رنگ، نژاد
 • مشخصات اسب
 • شرایط فروش شامل قیمت و شرایط غیرمترقبه (به‌عنوان‌مثال، دیده شدن اسب توسط دامپزشک)

بسیاری از مردم با “اجاره کردن اسب” آشنا نیستند. گاهی اوقات افرادی هستند که برای یک دوره کوتاه، مثلاً برای انجام یک مسابقه به اسب نیاز دارند.
برای اجاره کردن اسب نیز قرارداد باید نوشته شود تا در آن مشخص شود که هزینه‌های دامپزشکی و صدمه دیدن به عهده کدام‌یک از طرف قرارداد هست.

مزایای نگهداری اسب در خانه

نگهداری اسب در خانه
مقرون به صرفه بودن نگهداری اسب در خانه

معایب نگهداری اسب در خانه

 • به‌راحتی نمی‌توان مسافرت کرد.
 • وقت‌گیر است.
 • هیچ‌کس وجود ندارد که کارها را با او تقسیم کنیم.
 • شخصی به‌صورت شبانه‌روزی در انبار نیست.
 • کمتر می‌توان از دیگران یاد گرفت.
 • تعداد کمتری از ناظران در محل برای بررسی مشکلات وجود دارد.
 • نیاز به یک فضای داخلی در زمستان

پرسش و پاسخ

مراقبت های سم اسب و نعل بندی آن، چگونه است؟

باید سم اسب به‌طور منظم بازدید شود. هماهنگی با یک نعل‌بند (آهنگر) برای تمیز کردن سم یا نعل زدن هر شش تا هشت هفته فکر خوبی است. البته برای اطلاعات بیشتر به شما پیشنهاد می‌کنیم که مقاله‌ی آموزش نعل ‌بندی اسب ،از سایت واسط پت را مطالعه کنید.

ویژگی‌های اسطبل مناسب کدامند؟

آفتاب‌گیر باشد: برخی از میکروب‌ها و بیماری‌ها ناشی از نبود آفتاب در یک محل هستند مانند میکروب کزاز که آفتاب می‌تواند رشد آن را متوقف کند و از بین ببرد.
دیوارها و کف این اسطبل نرم و بدون خار باشد تا در اثر برخورد اسب با آن‌ها آسیب نبیند. بهتر است کف اسطبل را خاک‌اره ریخته شود و هرچند وقت یک‌بار شسته شود.
قد درب‌های اسطبل تقریباً سه متر باشند تا اسب با هر قد و اندازه‌ای به‌راحتی بتواند از آن عبور کند.
ارتفاع سقف‌ها در حدود ۴ متر باشد کافی است. پنجره‌های اسطبل را نزدیک سقف بسازید تا نور خورشید به چشم اسب‌ها نتابد.

اگر قصد پرورش و تولیدمثل اسب را دارید، چه اسبی بهتر است؟

برای پرورش اسب دلخواه باید دو نوع از نژادهای مختلف را انتخاب کنیم که ویژگی‌های اسب دلخواه ما را داشته باشد. به‌طور مثال اسب عرب یک اسب باهوش و پرسرعت است. پس هر نوع و نژاد اسب برای هدف خاصی با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

کلام آخر

اگر قصد دارید اسبتان را در خانه نگه‌دارید باید از هر نظر آمادگی کاملی داشته باشید. ازنظر اوضاع مالی باید در وضع خوبی قرار داشته باشید. باید بدانید که هزینه نگهداری اسب در یک سال، از پول خرید اسب بیشتر می‌شود. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که آیا شما وقت کافی دارید؟ چون نگهداری اسب در خانه و به‌تنهایی، تقریباً تمام‌وقت شما را می‌گیرد.

همچنین شما باید اطلاعات کافی در مورد اسب داشته باشید. به‌عنوان‌مثال باید بدانید که اسب شما چه موقع به مکمل‌ها نیاز دارد؟ آیا در فصل زمستان پتو لازم دارد یا خیر؟ چه موقع باید او را حمام کنید؟ بیماری‌های اسب را سریع تشخیص دهید و در صورت لزوم دامپزشک را به خانه بیاورید.

امیدوارم که مطلب بالا برای شما مفید بوده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با این حیوانات دوست‌داشتنی را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید با دانلود اپلیکیشن واسط کالا اسب و یا سایر حیوانات خانگی خود و یا اجناس دست‌دوم خود را با نازل‌ترین قیمت‌ها خریدوفروش کنید!


منابع:
horsefactbook.com
equisearch.com

1 دیدگاه دربارهٔ «نگهداری اسب در خانه؛ نگهداری اسب در خانه بهتر است یا پانسیون؟»

 1. با سلام
  مقاله تون خیلی به من کمک کرد و من خیلی چیز ها را یاد گرفتم ممنونم از این وقتی که صرف نوشتن این مقاله کردید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *