نژاد اسب های خارجی

نژاد اسب های خارجی

اسب‌ها قدمت طولانی در جهان دارند. اسب یکی از هدایای طبیعت است که با زیبایی، شکوه و وفاداری خود انسان را شیفته خودکرده‌ است. اسب‌ها حیواناتی بااحساس هستند. زمانی که شما برای اولین بار سوار بر اسبی می‌شوید، قامت اسب به قامت شما افزوده‌شده و یک دلهره شیرین شما را در بر می‌گیرد. دستی در یال‌های اسب می‌کشید و آن را نوازش می‌کنید. او در طول سوارکاری فقط به احساس شما واکنش نشان می‌دهد. این حیوان ترس و یا شادی‌تان را می‌فهمد و بر اساس آن حرکت می‌کند. پیش از آنکه به شرح نژاد اسب های خارجی بپردازیم، بد نیست که به‌طور خلاصه ویژگی‌های مشترک همه اسب‌های دنیا را با یکدیگر مرور کنیم و به عظمت خلقت این موجود دوست‌داشتنی بیشتر پی ببریم.

ویژگی‌های مشترک

طبق مطالعات انجام‌شده در مورد اسب‌ها، باید گفت که آن‌ها ۲۰۵ استخوان در بدن دارند. دارای بزرگ‌ترین چشم در پستانداران هستند. به علت قرار داشتن چشم در دو طرف سر، قادر به دیدن ۳۶۰ درجه هستند. می‌توانند هم به‌طور ایستاده و هم دراز کشیده بخوابند. سرعت متوسط اسب‌ها بین ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت است البته برخی اسب‌ها رکورد ۹۰ کیلومتر در ساعت را نیز در مسابقات دارند؛ بعدازاینکه به دنیا آمدند خیلی زود می‌توانند بدوند.

در دنیا حدود ۳۵۰ نوع نژاد اسب وجود دارد، در اینجا امکان معرفی همه نژاد اسب های خارجی وجود ندارد و ما به معرفی چند نژاد برتر و معروف دنیا، اکتفا می‌کنیم. برای شناخت سایر نژادهای پرطرفدار اسب، پیشنهاد می‌کنیم مطلب محبوب‌ترین نژادهای اسب در دنیا را مطالعه نمایید.

پونی

پونی‌ها جزو خانواده اسب‌ها هستند با این تفاوت که ارتفاع کمتری نسبت به اسب‌ها دارند (اسب دارای قد کمتر از ۱۴۷ سانتی‌متر، پونی به‌حساب می‌آید) و نیز دارای یال و دم پرپشت‌تری نسبت به اسب‌ها هستند. بیش از ۲۰۰ نژاد پونی در سرتاسر جهان وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها پونی شتلند است. پونی‌های شتلند علی‌رغم اندازه کوچکشان، به‌عنوان قوی‌ترین پونی شناخته‌شده‌اند. پونی‌ها ازلحاظ تاریخی برای حمل‌ بار، اسب‌سواری کودکان، سواری تفریحی و بعدها به‌عنوان مسابقه‌دهنده در رشته زیبایی اسب، در میان نژاد خود استفاده می‌شدند. بیشترین نژاد پونی در انگلستان است، بیشتر کشورها یک یا دو نژاد پونی را دارند اما این عدد در انگلستان به دوازده می‌رسد.

پونی
اسب پونی

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب انواع نژادهای اسب پونی که خیلی مفید و جذاب هست را از دست ندهید.

اورلو تروتر

یکی دیگر از نژاد اسب های خارجی، یک نژاد روسی به نام اورلو تروتر (Orlov Trotter) است. این نژاد در اواخر قرن هجدهم ایجاد شد تا نیاز به یک اسب ماندگار و سریع را برآورده کند. این اسب سخت‌جان روسی، با پشت سر گذاشتن جنگ‌های روسیه، هنوز پابرجاست.

این نژاد یکی از معروف‌ترین نژادهای تروتر دنیا است. آن‌ها شهرت خود را از پیروزی‌های تاریخی که سوارکاران آن‌ها در معروف‌ترین مسابقات جهان به دست آوردند، کسب کردند ولی امروزه شهرت این اسب در خارج از سرزمین بومی خود، نسبت به دو اسب استاندارد برد و فرانس تروتر کمتر است، اما با این‌وجود در مسابقات مال‌بندی روسی و در برنامه‌های اصلاح نژاد روس‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند.
قد این اسب‌ها حدود ۱۶۱ سانتی‌متر است؛ دارای سری بزرگ، چشمانی درشت، گردنی بلند و قوس‌دار، قفسه سینه عمیق و پهن و بدنی عضلانی هستند. رنگ رایج این نژاد خاکستری است ولی به رنگ سیاه و سرخ نیز دیده‌شده است.

از نژاد اورلو تروتر برای چه ورزش‌هایی استفاده می‌شود؟

این نژاد به‌اندازه کافی ورزشکار هست که بتواند در هر رشته ورزشی سرآمد باشد. پرش از مانع، سوارکاری، درساژ، مسابقات و … از کاربردهای این اسب هست همچنین به دلیل خلق‌و‌خوی خوب او و آموزش پذیری زیاد، مورد استقبال مربیان سیرک نیز قرارگرفته است.

اورلوتروتر
اسب اورلو تروتر

نژاد هاکنی

محال است زمانی که در مورد زیباترین و ظریف‌ترین نژاد اسب های خارجی صحبت می‌کنیم، سخنی از اسب نژاد هاکنی (Hackney) به میان نیاید. این اسب در بریتانیای کبیر توسعه‌یافته است.
نژاد این اسب به‌شدت عضلانی، دارای سینه‌های پهن، گردن‌های قوس‌دار و پاهای کشیده و بلند هستند. هاکنی یک نژاد زیبای اسب کالسکه هست که در درجه اول به‌عنوان اسب نمایشی مورداستفاده قرار می‌گیرد و او به‌عنوان بالرین حلقه نمایش، شناخته می‌شود. خصوصیات خاصی که این حیوان دارد باعث می‌شود که مورد بسیار خوبی برای سواری و پرش نیز باشد.

اسب پونی هاکنی نیز بسیار محبوب و موردتوجه است که در نیمه دوم قرن هجدهم فردی به نام کریستوفر ویندهام ویلسون» پرورش آن را گسترش داد. در سال ۱۸۶۶ اولین پونی هاکنی، حاصل از آمیزش اسب‌های هاکنی و پونی، به دنیا آمد که ۱۴۲ سانتی‌متر ارتفاع داشت. پونی هاکی به مراقبت کمتری نسبت به اسب‌های هاکی نیاز دارد.

نژاد اسپرت ایرلندی

یک مورد دیگر از نژاد اسب های خارجی، نژاد اسپرت ایرلندی است که به نام هانتر ایرلندی نیز معروف است. این نژاد نتیجه آمیزش اسب کاری ایرلندی و تروبِرِد است و بهترین ویژگی‌های این دو اسب را دارد. اسبی باهوش، مهربان و شجاع است و تمایل دارد که از همراهی با انسان‌ها لذت ببرد.
نژاد اسب اسپرت ایرلندی به علت داشتن خلق‌وخوی متعادل، سرعت‌بالا، اندام عضلانی و خوش استیل و آموزش پذیری بالا، محبوب و معروف شده است. این اسب معمولاً برای نمایش پرش، سوارکاری تفریحی و دِرِساژ استفاده می‌شود.

اسپرت ایرلندی
اسب نژاد اسپرت ایرلندی

درِساژ یک نوع ورزش سوارکاری هست، شما می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن، در سایت واسط پت کسب نمایید.

نژاد کلیولند بِی

نژاد کلیولند بِی (Cleveland Bay) یکی دیگر از نژاد اسب های خارجی و یکی از قدیمی‌ترین نژادهای اسب انگلستان است. این اسب به‌طور فوق‌العاده‌ای، همه‌کاره است و می‌تواند سُم خود را برای همه رشته‌های ورزشی به حرکت درآورد؛ از این اسب بیشتر برای پرش، شکار و غیره استفاده می‌شود. اسب نژاد کلیولند بِی، اسبی است با جوهره خوب، فعال، دارای استقامت و دارای خلق‌وخویی مثال‌زدنی است.

درگذشته از این اسب برای سواری و یا حمل کالا برای فروشندگان مسافرتی استفاده می‌شد و به همین دلیل ابتدا به اسب چپمن (Chapman Horse) معروف شد. پرورش‌دهندگان، این اسب را با نژاد آندلسی و بارب آمیزش دادند و از اسب حاصل این آمیزش برای کالسکه استفاده می‌کردند. این اسب پس از پرورش در آن منطقه به همان نام کلیولند، نام‌گذاری شدند.

پس‌ازآنکه جاده‌ها بهبود پیدا کردند و به یک اسب سریع‌تر از اسب کالسکه نیاز داشتند؛ باعث شد که مادیان اسب کلیوند بِی را با نریان هیبرید تروبرِد آمیزش دهند و اسبی سبک‌تر و سریع‌تر به نام اسب یورکشایر کوچ پدید آید. پس از مدتی به دلیل پیشرفت حمل نقل، توجه به این اسب کاهش یافت و در معرض انقراض قرار گرفت؛ اما علی‌رغم تعداد اندک باقیمانده، از انقراض نجات یافت.

نژاد اسب های خارجی
اسب کلیولند بی

نژاد هانووری

اسب نژاد هانوورین (Hanoverian horse) یکی از موفق‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نژاد اسب های خارجی است که جزو اسب‌های خونگرم آلمانی است. این نژاد در آلمان، هلند، فرانسه، ایتالیا و آمریکا طرفداران فراوانی دارد و تعداد محدودی از این اسب به ایران واردشده است که برخی از آن‌ها خالص بوده و در تبارنامه ملی کشور آلمان نیز ثبت‌شده‌اند. این اسب یکی از پرطرفدارترین اسب‌های ورزشی جهان است و به‌عنوان یکی از دو خون اصلی برای تولید نژاد ورزشی استفاده می‌شود. از هانوورین برای سوارکاری آزاد، شکار، پرش از موانع و درِساژ استفاده می‌شود.

از ویژگی‌های این اسب می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قد در حدود ۱۶۰ تا ۱۶۸ سانتی‌متر
 • سری سبک با اندازه متوسط
 • گردن قوی
 • کمری وسیع، عرض و قدرتمند
 • دارای رنگ‌های اصلی و بدون وجود آثاری از خال
 • باشهامت و باهوش

نژادهای اسب آلمانی در واسط پت می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره نژاد اسب‌ هانوورین به شما ارائه دهد.

نژاد هُلشتاین

نژاد هُلشتاین (holstein horse) و یا به‌اصطلاح عامیانه هلشتاینر، یکی از قدیمی‌ترین اسب‌های خونگرم آلمان است که قدمت آن به قرن سیزدهم برمی‌گردد. نام این اسب از مرکز اصلی و اولیه پرورش آن یعنی شهر هلشتاین در آلمان گرفته‌شده است. نژاد هلشتاین، کمی سنگین‌تر از هانووری است و بدنی عضلانی‌تر و پاهایی کوتاه‌تر ولی قوی‌تر دارد. در معرفی نژاد اسب های خارجی، این نکته قابل‌ذکر است که نژاد هشلتاین دو نوع هستند.

هلشتاین
اسب نژاد هلشتاین
 • هلشتاین کلاسیک
 • مدرن

نوع کلاسیک سنگین‌تر و دارای استخوان‌بندی درشت‌تر و نوع مدرن سبک‌تر و دارای انعطاف‌پذیری بالایی هست.
کاربرد این نژاد علاوه بر به‌کارگیری آن‌ها برای اصلاح نژاد، در مسابقات پرش از موانع و درساژ هست. استفاده از این اسب‌ها در ارابه‌رانی و سوارکاری آزاد نیز رایج است.

نژادی خاص

چه چیزی هلشتاین را به یک نژاد اسب منحصربه‌فرد تبدیل کرده است؟!
هلشتاینرها پنجمین نژاد بزرگ در آلمان هستند. اگرچه این نژاد فقط ۶% از جمعیت اسب‌های خونگرم اروپا را تشکیل می‌دهند ولی تعداد زیادی هلشتاین در مسابقات جهانی موفق شده‌اند. آن‌ها در مسابقات پرش بین‌المللی حکم‌فرما هستند.

نژاد عرب لهستانی

یک مورد دیگر از نژاد اسب های خارجی، اسب دوست‌داشتنی عرب لهستانی است. اسب خالص عربی در قرن شانزدهم توسط لهستانی‌ها از ارتش ترکیه، به‌عنوان غنیمت جنگی گرفته شد. این اسب را با اسب محلی لهستان آمیزش دادند و حاصل آن اسب نژاد عرب لهستانی بود که برای سوارکاری، کشاورزی و بارکشی استفاده می‌شد.

ویژگی‌ها

برخی از ویژگی‌های اسب‌های عربی لهستان عبارت‌اند از:

 • بدن عضلانی و قوی
 • حرکات بسیار پویا
 • سم کوچک
 • جدوگاه بلند
 • گردن قوس‌دار
 • انواع رنگ (سایه‌های قهوه‌ای، سفید و خاکستری)
 • قد متوسط
نژاد اسب های خارجی
اسب عرب لهستانی

این اسب‌ها برای سواره‌نظام، مسابقات و نمایش‌ها، کار در مزرعه و سواری تفریحی استفاده می‌شوند.

نژاد تراکنر

در ادامه معرفی نژاد اسب های خارجی ، می‌توان از نژاد تراکنر (Trakehner) به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین نژادهای اسب‌سواری در جهان نام برد که از اسب‌های شوکین (Schwaike) در شرق پروس منشأ می‌گیرد. این اسب‌ها درعین‌حال که ظریف می‌باشند، بسیار قوی و سخت کار هستند. قادر هستند کالسکه را با سرعت‌بالا بکشند. در طی سال‌های گذشته، صاحبان این اسب‌ها به دنبال افزایش قدرت پریدن و بهبود راه رفتن این اسب بودند و با واردکردن اسب‌های عرب و تروبرد، این اصلاحات انجام شد.

تراکنر یک اسب جذابی است که می‌تواند قدی به طول ۱۶۳ تا ۱۷۳ سانتی‌متر داشته باشد. دارای سری ظریف و چشم‌هایی بزرگ هست. گردن این اسب بلند است و به پشتی صاف و کوتاه منتهی می‌شود. نژاد تراکنر پاهایی عضلانی دارد که به سم‌هایی قوی و محکم ختم می‌شوند.

شاید بتوان گفت که اسب‌های تراکنر، از میان همه اسب‌های خونگرم، ایدئال‌ترین اسبِ جدید برای مسابقات پرش از مانع، درساژ و مسابقات سه‌روزه هستند. همچنین تراکنر برای استفاده در اصلاح نژاد اسب‌های خونگرم دیگر نیز طرفدار دارد. طی دهه اخیر آمیخته‌های اسب تراکنر و نیز تعداد محدودی نژاد خالص این اسب، توسط بخش خصوصی به ایران واردشده است.

تراکنر
اسب نژاد تراکنر

اسب جنگل سیاه

هنگام معرفی نژاد اسب های خارجی، اسب جنگل سیاه آلمان را نباید فراموش کرد. جنگل سیاه، یک‌رشته کوه جنگلی در جنوب غرب آلمان است. اسب جنگل سیاه، اسب خونسردی است که جزو نژاد اسب‌های یال بلند به‌حساب می‌آید. آن‌ها اسب‌های قدرتمندی هستند که برای کار در شرایط سخت در منطقه جنگل سیاه پرورش‌یافته‌اند.

ازآنجاکه این اسب‌ها دارای صبر و حوصله، قدرت زیاد و خلق‌وخوی ملایم هستند؛ برای حمل بار و کشیدن کالسکه استفاده می‌شدند. با ظهور تکنولوژی نوین، توجه به این اسب‌ها کاهش پیدا کرد. نسل آن‌ها در معرض انقراض قرار گرفت ولی سیاست‌هایی برای جلوگیری از منقرض شدن او اتخاذشده است.

همان‌طور که گفته شد اسب جنگل سیاه، یکی دیگر از نژاد اسب های خارجی هست که این اسب در سرتاسر جهان نادر است و بیشتر آن‌ها در منطقه اصلی خود زندگی می‌کنند. منطقه جنگل سیاه، منطقه‌ای سردسیر، پر از درخت و کوهستانی هست.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد این اسب‌ها، آن‌ها را قادر به زندگی، کار و رشد در شرایط سخت می‌کند. اسب جنگل سیاه خلق‌وخویی ملایم، هوش بالا و تربیت‌پذیری آسانی دارند. آن‌ها حیوانات وفاداری هستند که مردم را دوست دارند و کودکان در کنار آن‌ها ایمن هستند.
بدن نژاد اسب جنگل سیاه خرمایی‌رنگ و یال او کتان مانند یا نقره‌ای هست؛ در آلمان به آن‌ها روباه تاریک نیز گفته می‌شود.

نژاد اسب های خارجی
اسب جنگل سیاه

آیا این اسب برای سوارکاری مناسب است؟

جواب مثبت است. همان‌طور که قبلاً اشاره شد این اسب صبر و حوصله زیادی دارد. همچنین به دنبال کسب رضایت صاحب خود است. بنابراین برای یک سوارکار تازه‌کار، اسب جنگل سیاه مناسب هست. البته لازم به ذکر است که این اسب یک اسب‌سواری عالی برای سوارکاران باتجربه نیز هست. برای اطلاعات بیشتر خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

نکات سوارکاری

نژاد سِل فرانسیس یا چوال د سِل فرانسیس

اسب نژاد سِل فرانس (chaol de selle francais horse) یا (selle francais horses) نیز زیرمجموعه نژاد اسب های خارجی است. این اسب از اسب‌های خونگرم و معروف اروپایی است. این نژاد در قرن نوزدهم میلادی، در منطقه پرورش اسب نرماندی در شمال فرانسه، از طریق آمیزش مادیان‌های بومی منطقه با نژاد تروبرد، ایجاد شد. فرانسه همیشه در ایجاد و پرورش اسب‌های جدید پیشگام بوده است. درمورد نگهداری اسب مادیان بشتر بدانید.

خصوصیات ظاهری

خصوصیات ظاهری این اسب شامل موارد زیر هست:

 • قد به ارتفاع ۱۵۵ تا ۱۶۷ سانتی‌متر
 • گردن کشیده و بسیار زیبا
 • مفصل خرگوشی قدرتمند و مناسب برای پرش
 • کپل پهن و شیب‌دار

از این اسب‌ها بیشتر در مسابقات پرش از موانع استفاده می‌شود که در این رشته ورزشی بسیار موفق بوده‌اند. نوع سبک‌تر آن‌که خون بیشتری از تاروبرد دارد، به مقدار کمتری در اسب‌دوانی کاربر دارند.
تا اینجا یازده نژاد اسب های خارجی را به‌طور خلاصه به شما معرفی کرده‌ایم و در ادامه به سه نژاد دیگر (الدنبورگ، باورین وز) خواهیم پرداخت.

نژاد اسب های خارجی
اسب نژاد سل فرانسیس

نژاد اُلدنبورگ

منشأ نژاد اُلدنبورگ (Oldenburg) آلمان بوده و به‌عنوان اسب بارکش استفاده می‌شده است. اما امروزه به دلیل اینکه خصوصیات آن‌ها با نیازهای اسب‌های ورزشی امروز سازگار است از آن‌ها برای سواری مدرن، نمایش اسب‌ها، درساژ، پرش از مانع و مسابقات مختلف استفاده می‌شود.

ازآنجاکه این اسب از سایر اسب‌های خونگرم آلمان می‌تواند بلندتر باشد، به اسب ایستاده معروف است. رنگ او می‌تواند خلیجی، قهوه‌ای، مشکی، بلوطی یا خاکستری باشد و وجود خال‌های سفید در پاهای عقبی و صورت آن‌ها رایج است. این اسب دارای سری بزرگ که به یک گردن بلند و قوی متصل است، هست. شانه‌ها و پاهای او عضلانی است و دم بلندی دارند.

در میان نژاد اسب های خارجی، اسب الدنبورگ یک نژاد مقاوم است و ازنظر بهداشتی مشکلات کمی دارند. همچنین آن‌ها حیوان بسیار کنجکاوی هستند که به همه اشیا سرَک می‌کشند؛ بنابراین باید مواظب باشید که اشیا اطرافش، به او آسیب وارد نکنند.

نژاد ایسلندی

نژاد ایسلندی (Icelandic) حدود یازده قرن پیش توسط مهاجران به این کشور وارد شدد. این اسب یک نژاد بسیار دوست‌داشتنی است و ازنظر عوامل روان‌شناختی به داشتن آرامش و هوش بالا مشهور هست. این نژاد ارتفاعی کمتر از ۱۴ دارد ولی اسب پونی نامیده نمی‌شود. ازنظر ساختاری سبک و ظریف نیست و برخلاف جثه کوچ خود، دارای استقامت و توانایی زیادی است. اسب ایسلندی دارای یال و دم بلند و ضخیم، خلق‌وخوی پرجنب‌وجوش و همه‌کاره است.

مردم ایسلند به این حیوان شگفت‌انگیز که قرن‌ها است با آن عجین شده‌اند، افتخار می‌کنند. گفته می‌شود که این اسب، تنها نژاد اسب های خارجی است که به ۵ روش مختلف می‌تواند راه برود.

نژاد اسب های خارجی
اسب ایسلندی
 • پیاده‌روی
 • یورتمه معمولی
 • یورتمه خاص اسب ایسلندی
 • سرعت
 • چهارنعل تازیدن

به علت قوانینی که برای حفظ نژاد در ایسلند وجود دارد، ورود هر نوع نژاد اسب به این کشور ممنوع هست. حتی اگر سوارکار ایسلندی برای مسابقه به کشور دیگری برود، باید اسب خود را همان‌جا بفروشد و برگردد. برای آشنایی بیشتر با آموزش یورتمه رفتن با اسب این مقاله را از دست ندهید.

آموزش یورتمه رفتن با اسب

نژاد باورین

نژاد باورین (Bavarian) از آخرین نژاد اسب های خارجی که در این مقاله آن را معرفی می‌کنیم، است.
دره‌ای به نام روت در باوریای آلمان منشأ پیدایش این نژاد هست. این اسب با ورود خون‌های سبک‌تر مانند اسب تروبرد و الدنبورگ به گله‌های نژاد روتال و آمیزش آن‌ها، به وجود آمد.

باورین دارای قدی حدود ۱۵۷ تا ۱۶۸ سانتی‌متر هست. اندام‌های حرکتی قوی، به‌خصوص مفصل خرگوشی مناسب برای پرش، دارد. بیشتر به رنگ قهوه‌ای یکدست هست ولی می‌تواند تمام‌رنگ‌های اصلی را، بدون لکه، داشته باشد. برجسته‌ترین ویژگی این اسب خلق‌وخوی آرام و نجیب بودن او هست.

بیشترین کاربرد این نژاد کشیدن کالسکه، پرش از مانع و سواری آزاد هست. این نژاد را می‌توان با نژادی دیگر آمیزش داد و اسبی که به لحاظ خون، کمی گرم‌تر است و سری سبک‌تر دارد را تولید کرد؛ این اسب تولیدشده، می‌تواند برای پرش بسیار مناسب باشد.

نژاد اسب های خارجی
اسب تروبرد

نژاد اسب های خارجی زیادی در دنیا وجود دارد که در اینجا امکان معرفی همه آن‌ها وجود ندارد، ان‌شاءالله در مقالات بعدی به ادامه این مقاله خواهیم پرداخت. امیدوارم که این مقاله برایتان جذاب بوده باشد و بتوانید بهترین نژاد در کره زمین را پیدا کنید و با آن به هیجانی غیرقابل‌توصیف برسید. شما می‌توانید برای خرید و فروش اسب خود اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسب ها با سایت واسط پت همراه باشید.

فهرست منابع
equestrian-escapes.com

horsyplanet.com

britannica.com

horseracingsense.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *