سگ کانگال

سگ کانگال

سگ کانگال نژادی محبوب از سگ‌های نگهبان گله با جثه‌ای بزرگ در سیواس ترکیه است. درگذشته مردم آناتولی به‌عنوان سگ نگهبان از این نژاد استفاده می‌کردند. این سگ در برخی از دفاتر ثبت سگ‌ها با عنوان سگ چوپان آناتولی طبقه‌بندی می‌شود. این نژاد از نوع مستیف است که می‌تواند رنگ‌هایی مانند برنز، قهوه‌ای مایل به زرد یا سموری و سیاه را داشته باشد.

سگ نگهبان گله

درحالی‌که کانگال اغلب به‌عنوان یک سگ گله نامیده می‌شود، اما یک سگ گله نیست! بلکه یک سگ نگهبان گله است که با گله گوسفندان زندگی می‌کند. این سگ می‌تواند علاوه بر هدایت گوسفندان، درنده‌ها را نیز از آن‌ها دور کند.

به‌طورمعمول از این نژاد توسط بومی‌های ترکیه و به‌عنوان محافظ و نگهبان در برابر گرگ‌ها، خرس‌ها و شغال‌ها استفاده می‌شود. کانگال در سال‌های اخیر به کشورهای آفریقایی مانند نامیبیا و کنیا صادرشده است.

به دلیل ترسناک بودن و توانایی‌ سگ کانگال به‌عنوان یک نگهبان موفق در حفاظت از گله‌ها در برابر شیرها، یوزپلنگ‌ها و گربه‌های بزرگ بومی، دامداران محلی از این سگ در مزرعه‌های خود استفاده می‌کنند.

محافظت، وفاداری و همچنین رفتار مهربانانه کانگال با کودکان و حیوانات کوچک باعث محبوبیت روزافزون آن به‌عنوان سرپرست خانواده‌ها نیز شده است. این سگ‌های مهربان مردم را به‌عنوان گله خود در نظر می‌گیرد و از آن‌ها را با فداکاری شدیدی محافظت می‌کند.

اگر شماهم به سگهای نگهبان علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی بهترین سگ های نگهبان را از دست ندهید.

تاریخچه این نژاد

نام این نژاد از شهر کانگال آناتولی مرکزی در استان سیواس ترکیه گرفته شده است. اعتقاد بر این است که ریشه آن مربوط به قبیله‌ای ترک معروف به «کانگالی ها» است. در محاوره، مردم ترکیه از این سگ‌ها به‌عنوان Sivas Kangal یا به‌طور رسمی Kangal Coban Kopegi (سگ چوپان کانگال) یاد می‌کنند.

نژاد کانگال یک نژاد باستانی یا بدوی محسوب می‌شود. این سگ برای قرن‌ها با موفقیت از گله‌های گوسفند در منطقه سیواس، در برابر شغال، گرگ و خرس محافظت کرده است. تقریباً تا دهه ۸۰ منحصراً در منطقه سیواس یافت می‌شد و اکنون سگ‌های کانگال را می‌توان در سراسر ترکیه یافت. نمی‌توان به‌طور قاطع منشأ دقیق این نژاد را تعیین کرد. یک نظریه رایج این است که این سگ‌ها با قبایل ترک از آسیا در قرن یازدهم به آناتولی آمده‌اند.

سگ کانگال در خارج از ترکیه

وجود سگ کانگال در خارج از ترکیه بسیار نوظهور است. محبوبیت آن‌ها در خارج از کشور به‌سرعت در حال افزایش است که دلیل آن می‌تواند وفاداری و مهربانی و درعین‌حال توانایی بی‌نظیر آن‌ها در محافظت از دام‌ها در برابر انواع شکارچیان باشد.

سگ کانگال در خارج از ترکیه
سگ کانگال در خارج از ترکیه

کلوب کنل اعلام کرد که سگ نگهبان گله کانگال را از ژوئیه ۲۰۱۳ به‌عنوان یک نژاد به رسمیت می‌شناسد. همچنین اظهار داشت که سگ‌هایی که در حال حاضر به‌عنوان سگ‌های چوپان آناتولی ثبت‌شده‌اند ممکن است واجد شرایط باشند و (در صورت لزوم) به‌عنوان سگ کانگال ترکیه ثبت شوند.

از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۲، شورای ملی پرورش استرالیا دیگر ANKC کانگال را به‌عنوان نژادی جدا از ANKC چوپان آناتولی نمی‌شناسد.

نام استاندارد کانگال

در تاریخ ۱۵ ژوئن ۲۰۱۸، FCI مدل جمعیت تک نژادی را که توسط ANKC در سال ۲۰۱۲ تصویب شد، اعمال کرد و تغییر نام نژاد استاندارد شماره ۳۳۱ سگ چوپان آناتولی را به سگ کانگال تأیید کرد. تمام سگ‌های چوپان آناتولی FCI اکنون نام نژاد سگ کانگال را دارند.

اولین سگ کانگال انگلیسی در سال ۱۹۶۷ توسط Gazi از روستای Bakirtollo و همسرش پرورش یافت. سگ‌های تولیدشده از آن‌ها پایه اصلی سهام به‌اصطلاح “Seacop” را تشکیل دادند.

در اکتبر ۲۰۱۲، کلوب کنل اعلام کرد که سگ چوپان کانگال را به‌عنوان یک نژاد به رسمیت می‌شناسد و آن را در گروه Pastoral Group طبقه‌بندی می‌کند.

اگر قصد خرید سگ‌ نگهبان دارید، حتماََ قبل از اقدام به خرید راهنمای خرید سگ نگهبان را مطالعه کنید.

سگ کانگال در آمریکا

در ایالات‌متحده، اولین برنامه‌های تولید نژاد اصیل برای سگ‌های چوپان کانگال از اوایل دهه ۱۹۸۰ آغاز شد. این نژاد توسط کلوب کنل در ایالات‌متحده و توسط کلوپ‌های ملی در آفریقای جنوبی و نیوزیلند به رسمیت شناخته‌شده است. بسیاری از این سگ‌ها در آلمان توسط کارگران مهاجر پرورش می‌یابند.

سگ کانگال در آفریقا

در نامیبیا، از سگ‌ها برای محافظت از دام در برابر حملات یوزپلنگ استفاده می‌شود. از سال ۱۹۹۴ توسط صندوق حفاظت از یوزپلنگ (CCF) حدود ۵۰۰ سگ شبان چوپان کانگال در نامیبیا به کشاورزان اعطا شده است و این برنامه چنان موفقیت‌آمیز بوده که به کنیا نیز گسترش‌یافته است.

در طی ۱۴ سال گذشته، تعداد یوزپلنگ‌های کشته‌شده توسط کشاورزان از ۱۹ به ازای هر کشاورز سالانه به ۲.۴ کاهش‌یافته است. تلفات دام در بیش از ۸۰٪ مزارع محل استقرار سگ‌ها به میزان قابل‌توجهی کاهش‌یافته است. اکثر یوزپلنگ‌هایی که هنوز توسط کشاورزان کشته می‌شوند پس از حملات خاص به دام‌ها از بین می‌روند. پیش‌ازاین، یوزپلنگ‌ها هر زمان که به مزرعه نزدیک می‌شدند ردیابی و کشته می‌شدند.

خصوصیات ظاهری این نژاد

در کشورهای مختلف تفاوت‌هایی در استانداردهای قد و وزن قابل‌قبول برای سگ کانگال وجود دارد. در زادگاهش، ترکیه، اندازه‌گیری‌ها توسط KIF انجام می‌شود. قد این سگ بین ۶۵ تا ۷۸ سانتی‌متر است. سایر استانداردهای بین‌المللی تقریباً با یکدیگر مطابقت دارند، اما استانداردهای KIF با بقیه در مغایرت است، زیرا در تعاریف آن‌ها سگ کانگال سگی بزرگ‌تر تعریف شده است.

خصوصیات ظاهری این نژاد
خصوصیات ظاهری این نژاد

در انگلستان، کلوب کنل بیان می‌کند که استاندارد قد از زمین تا شانه‌ها برای نرها ۷۴ تا ۸۱ سانتی‌متر (۲۹ تا ۳۲ اینچ) و برای ماده‌ها ۷۱ تا ۷۹ سانتی‌متر (۲۸ تا ۳۱ اینچ) است. بدون اینکه هیچ‌گونه دستورالعملی برای وزن تعیین کند.

قد و وزن سگ کانگال در نیوزیلند

کلوپ نیوزیلند قد را برای نرها ۷۶ تا ۸۱.۵ سانتی‌متر با وزن ۵۰ تا ۶۳ کیلوگرم و برای ماده‌ها ۷۱ تا ۷۸.۵ سانتی‌متر با وزن ۴۱ تا ۵۹ کیلوگرم ذکر کرده است.

تفاوت سگ کانگال و ماستیف

نژاد کانگال به‌اندازه نژاد ماستیف که یکی از بزرگ‌ترین سگ‌های دنیا محسوب می‌شود، سنگین نیست. کانگال سرعت و چابکی بیشتری نسبت به سگ‌های بزرگ‌تر دارد. سگ کانگال می‌تواند تا ۵۶ کیلومتر (۳۵ مایل) در ساعت سرعت داشته باشد.

پوشش بدن آن‌ها به صورت دو لایه است. این پوشش که به‌عنوان عایقی از بدن آن‌ها در برابر سرمای شدید آناتولی و آفتاب شدید تابستان محافظت می‌کند. لایه بیرونی مانع نفوذ آب و برف به لایه داخلی می‌شود. همچنین باعث می‌شود تا گرمای بدن از دست نرود. همچنین لایه بیرونی به‌اندازه کافی متراکم است تا پارگی ناشی از گازگرفتگی گرگ را دفع کند.

استاندارهای ظاهری بین‌المللی سگ کانگال

تفاوت بیشتر بین استاندارد KIF و آنچه در سطح بین‌المللی استفاده می‌شود، مربوط به پوشش و رنگ سگ کانگال است. KIF رنگ پوشش خارجی را به‌عنوان یک مشخصه خاص در نظر نمی‌گیرند. در این سازمان‌ها سگ‌هایی با رنگ سیاه با لکه‌های سفید به همراه موهای بلند کانگال در نظر گرفته می‌شوند.‌

پوشش و رنگ استاندارد این نژاد

در مقابل، سایر کلوپ‌های پرورش‌دهنده پوشش و رنگ را به‌عنوان بارزترین ویژگی‌هایی توصیف می‌کنند که کانگال را از سگ‌های آکباش و آناتولی متمایز می‌کند. پوشش باید کوتاه و متراکم باشد. همچنین کانگال باید به رنگ حنایی کمرنگ یا رنگ برنز باشد.

تمام سگ‌های چوپان کانگال دارای پوزه‌ها و گوش‌های سیاه هستند. برخی از کانگال های سنگین‌وزن دارای پاها و سینه‌های تیره‌تری نیز هستند. مهم‌تر از همه، لایه بیرونی نباید لکه‌دار باشد. بریدن گوش به دلایل مختلفی ازجمله نمایش فرهنگی مالکیت در برابر سگ‌های وحشی و نیز برای وحشی‌تر نشان دادن ظاهر سگ کانگال انجام می‌شود. زیرا گوش‌های بلند می‌توانند در یک برخورد فیزیکی آسیب‌پذیر باشند. البته بریدن گوش در بریتانیا غیرقانونی است.

ساختار بدنی سگ کانگال

اگر از کنار به سگ کانگال نگاه کنیم، ظاهری بزرگ، عضلانی و مستطیلی شکل دارد. این سگ مانند یوزپلنگ سریع، مانند پلنگ چالاک و مانند شیر قدرتمند است. دم آن یک پیچ خوردگی مشخص دارد. هنگامی‌که کانگال کاملاً هوشیار باشد، دم سفت شده و در عقب به سمت بالا نگه‌داشته می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی این نژاد سگ شکل سر آن است. از کنار، سگ کانگال یک جمجمه نسبتاً صاف و یک پوزه قوی دارد. سگ‌های کانگال چشم‌های بادامی‌شکل، گردن قوی و یک پوشش دو لایه ضخیم در زمستان دارند که به آن‌ها ظاهری مانند گرگ را می‌دهد.

ساختار بدنی سگ کانگال
ساختار بدنی سگ کانگال

پوشش بدن سگ کانگال در زمستان‌

پوشش بدن سگ کانگال به طول ۳-۷ سانتی‌متر است. در زمستان کانگال دارای ساختار پوشش دوتایی می‌شود به‌طوری‌که لایه بیرونی، پوششی محافظ، ضخیم و خشن است و لایه زیری به‌صورت زیرپوشی متراکم می‌باشد. تراکم پوشش بدن سگ دور گردن، شانه و ران کمتر است. ریزش موها هر ساله یک‌بار به‌وقت بهار اتفاق می‌افتد. این ساختار باعث می‌شود کانگال در شرایط آب و هوایی سرد و گرم سازگار و مقاوم باشد.

رنگ بدن این نژاد از حنایی تا سمور متغیر است. همه توله‌سگ‌ها با پوزه‌هایی سیاه متولد می‌شوند که با بالغ شدن برجسته‌تر نیز می‌شوند. سگ کانگال اگر از بدو تولد به‌طور مؤثر آموزش ببیند، می‌تواند یک سگ خانگی خوب باشد.

اگر میخواهید با بهترین سگ‌های خانگی آشنا شوید، خواندن مقاله‌ی بهترین نژادهای سگ خانگی را از دست ندهید.

خلق‌و‌خوی سگ کانگال

سگ چوپان کانگال آرام، کنترل‌شده، مستقل، قدرتمند و محافظ است. آن‌ها ممکن است کمی نسبت به افراد غریبه حساس باشند؛ اما می‌توان یک سگ کانگال را اجتماعی تربیت کرد. باید همواره آن‌ها را از تولگی به دیدوبازدید افراد جدید در محیط‌های جدید برد. آن‌ها به‌ویژه با کودکان دوستانه رفتار می‌کنند.

یک سگ کانگال که کاملاً آموزش‌دیده است نسبت به تغییر شرایط حساس و هوشیار است و در صورت لزوم با هشدارهای منطقی و اقدام شجاعانه به تهدیدها پاسخ می‌دهد. آن‌ها نگهبانان خوبی برای دام و انسان هستند، اما ممکن است برای افراد بی‌تجربه که توانایی آموزش دادن را ندارند مناسب نباشند، زیرا هوش مستقل کانگال یادگیری آموزش‌ها را سخت می‌کند.

ویژگی‌های شخصیتی

کانگال باهوش، مستقل و شجاع است. سگ کانگال می‌تواند با کوچک‌ترین صدا و رایحه به‌سرعت به حالت آماده‌باش دربیاید. او با شهودی قوی در شناسایی دقیق تهدیدها تبحر دارد. آن‌ها مهربان، وفادار و ملایم هستند. مهربانی آن‌ها نسبت به همه موجودات کوچک و بزرگ باعث محبوبیت آن‌ها می‌شود. آن‌ها به خانواده انسانی خود به‌عنوان «گله» نگاه کرده و از حیوانات خود با نهایت اخلاص و وفاداری محافظت می‌کنند.

سگ کانگال برای محافظت و نگهبانی نیازی به آموزش ندارد. گذاشتن توله‌سگ در میان گله گوسفندان تنها کاری است که فرد باید انجام دهد. حتی یک کانگال بالغ که هرگز دام ندیده است می‌تواند خیلی سریع با گوسفندان ارتباط برقرار کند و به‌عنوان نگهبان دام شروع به کار کند.

سلامتی و رژیم سگ کانگال

ازآنجاکه سگ کانگال نژاد بزرگی است و خیلی سریع رشد می‌کند، می‌تواند با مشکل دیسپلازیای مفصل ران مواجه شود. مهم‌ترین نکته این است که وقتی آن‌ها در حال رشد هستند، تحت رژیم کم پروتئین قرار گیرند.

این سگ در وطن خود ترکیه، منحصراً با جو مخلوط در آب تغذیه می‌شوند. در بعضی موارد و در صورت لزوم آن‌ها را با گوشت دام احیا می‌کنند. کانگال ها قرن‌هاست که به این سبک تغذیه می‌کنند و حتی در دنیای غرب نیز باید به این کار ادامه دهند. آن‌ها غذای زیادی نمی‌خورند و بنابراین یک فنجان جو دوسر و مقدار کمی پروتئین که در آب مخلوط شده است، یک خوراک مناسب برای آن‌ها محسوب می‌شود.
آن‌ها به‌طور متوسط بین ۱۲-۱۵ سال زندگی می‌کنند.

سلامتی و رژیم سگ کانگال
سلامتی و رژیم سگ کانگال

رفتار محافظتی سگ کانگال

یک سگ نگهبان گله که مشغول کار است، در یک مکان بلند و مشرف‌به گله مستقر خواهد شد. در روزهای گرم، سگ برای خنک شدن خود یک گودال در زمین حفر می‌کند. تازه‌کارها با نزدیک ماندن به سگ‌های مسن یاد می‌گیرند که چگونه از گله محافظت کنند.

سگ‌ها بسته به‌اندازه گله، جفتی یا به‌صورت تیمی کار می‌کنند، در اطراف گوسفندها موقعیت مشخصی می‌گیرند و موقعیت خود را در صورت لزوم تغییر می‌دهند. شدت گشت‌های آن‌ها در اطراف گوسفندان در شب افزایش می‌یابد.

در صورت مشکوک بودن، یک سگ چوپان کانگال به‌عنوان زنگ خطر پارس می‌کند و گوسفندان را برای محافظت بیشتر در یک نقطه جمع می‌کند. سگ کانگال به‌صورت غریزی خود را بین تهدیدی که احساس کرده و گوسفندان قرار می‌دهد.

هنگامی‌که گوسفندان با خیال راحت در پشت آن قرار گرفتند، سگ کانگال با متجاوز مقابله می‌کند. سگ چوپان کانگال در مواجهه با یک گرگ، ابتدا سعی می‌کند دشمن را بترساند. اگر در ترساندن آن موفق نبود، با آن می‌جنگد. قاتلان گرگ در وطن خود به “kurtçul kangal” معروف هستند.

کلام آخر

سرعت، چابکی و قدرت همراه با شجاعت و وفاداری تسلیم‌ناپذیر، باعث شده تا سگ کانگال از قرن‌ها پیش با موفقیت از گله‌های گوسفند در ترکیه محافظت کرده باشد. با تعداد رو به رشد سگ‌های وحشی در استرالیا، کانگال ها توانستند ثابت کنند که قابل‌اطمینان‌ترین، مقرون به‌صرفه‌ترین و سازگارترین سگ با محیط ‌زیست هستند.

آن‌ها همچنین به‌عنوان سرپرستان مهربان در خانواده‌ها روزبه‌روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. تنها یک جفت از این نژاد برای گله‌های بزرگ گوسفند کافی است! اگر به این حیوانات وفادار علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
منبع:
dogsnsw.org.au

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *