بازی با سگ

چگونه با سگ بازی کنیم؟

بازی با سگ‌ها برای بیشتر مردم سرگرم‌کننده است. این‌یک رفتار طبیعی در سگ‌ها است، به‌ویژه سگ‌های جوان و کم سن و سال.

بازی کردن با سگ به صاحب آن فرصت خوبی می‌دهد تا با آن‌ها ارتباط بهتری برقرار کند. همچنین بازی با سگ‌ها برای سلامت روحی و روانی آن‌ها بسیار مهم است.

بسته به‌شدت و زمان، بازی نیز می‌تواند یک تمرین بدنی عالی برای سگ باشد.

سعی کنید در طول روز حداقل بیست دقیقه با سگ خود بازی کنید. بعضی از سگ‌ها سرحال هستند که برای شاد بودن به زمان‌های طولانی‌تری احتیاج به بازی کردن دارند.

آنچه در ادامه می‌خوانید

انتخاب اسباب‌بازی مناسب

علاوه بر جلوگیری از خستگی سگ، بازی با اسباب‌بازی‌ها می‌تواند در صورت تنها ماندن سگ او را سرگرم کند. استفاده از اسباب‌بازی‌های مناسب، روش مفیدی برای آموزش سگ شما می‌باشد.

اسباب‌بازی‌های متحرک

اسباب‌بازی‌های متحرک نوعی از اسباب‌بازی هستند که سگ شما می‌تواند وقت زیادی را با آن‌ها بگذراند. این اسباب‌بازی‌ها به‌طورمعمول از لاستیک بسیار سخت یا طناب بافته‌شده ضخیم ساخته‌شده‌اند. سگ شما می‌تواند آن‌ها را حمل کند و بجوید بدون اینکه اسباب‌بازی‌ها خراب شوند یا از بین بروند.

برخی از افراد از اسباب‌بازی‌های کوچک و نرم استفاده می‌کنند. این نوع از اسباب‌بازی به‌راحتی می‌توانند باعث خفگی حیوان شود زیرا سگ شما آن را تکه‌تکه می‌کند و می‌خورد و سبب خفه شدن او می‌شود. بنابراین اسباب‌بازی‌های لاستیکی سخت می‌توانند گزینه ایمن‌تری برای بازی باشند.

توپ‌های تنیس نیز یکی از گزینه‌های رایج اسباب‌بازی است. سگ خود را با توپ‌های تنیس سرگرم کنید. اگر اسباب‌بازی‌های طناب دار یا پارچه‌ای می‌خرید، به‌محض اتمام زمان بازی آن‌ها را کنار بگذارید. اگر آن‌ها را کنار نگذارید، سگ شما ممکن است آن‌ها را بجوید و قطعات آن را ببلعد.

اسباب‌بازی‌های معمایی

برخی از اسباب‌بازی‌ها به این منظور ساخته‌شده است که سگ شمارا ساعت‌ها مشغول کند و حیوان را به خود سرگرم کنند. این اسباب‌بازی‌ها غالباً معماهایی هستند که در داخل آن‌ها جایزه غذایی قرار می‌گیرد که سگ شما پس از حل کردن معما، به جایزه خود می‌رسد.

اسباب‌بازی‌های نرم

سگ‌ها علاوه بر اسباب‌بازی‌های سخت، عاشق اسباب‌بازی‌های پرشده با الیاف و پنبه نیز هستند. اسباب‌بازی‌های نرم معمولاً شامل دودسته می‌شوند. یک اسباب‌بازی راحت که سگ شما دائماً آن را حمل می‌کند و یا یک اسباب‌بازی که سگ شما با شور و شوق آن را برمی‌دارد و با شدت آن را تکان می‌دهد.
اگرچه توپ‌ها ازنظر فنی اسباب‌بازی‌های نرم نیستند، اما اسباب‌بازی‌های بسیار خوبی برای سگ شما خواهند بود.

اسباب‌بازی‌های نرم
اسباب‌بازی‌های نرم

استفاده از اسباب‌بازی‌های مختلف

ممکن است مجبور باشید چندین گزینه مختلف را امتحان کنید برای اینکه اسباب‌بازی موردعلاقه سگ خود را پیدا کنید. سگ شما ممکن است هیچ واکنشی نسبت به توپ‌های تنیس نشان ندهد اما ساعت‌ها با یک اسباب‌بازی طناب‌بازی ‌کند. چهار یا پنج اسباب‌بازی موردعلاقه سگ خود را برای او تهیه کنید. هر هفته یک یا دو تا از آن‌ها را برای بازی به سگ بدهید. این کار کمک می‌کند تا سگ شما از اسباب‌بازی‌های خود خسته نشود.

خریدن اسباب‌بازی‌های ایمن

وسایلی مانند طناب، روبان یا سایر اسباب‌بازی‌هایی که خطرات احتمالی خفگی را برای سگ شما دارد، حذف کنید. همچنین باید گزینه‌هایی متناسب برای سگ خود انتخاب کنید. یک سگ بزرگ به‌راحتی می‌تواند توپی را که برای او خریداری کرده‌اید، ببلعد. یک اسباب‌بازی که برای یک سگ بزرگ‌تر در نظر گرفته‌شده است می‌تواند یک سگ کوچک‌تر به‌راحتی درگیر خود کند و یا برای او بزرگ و سنگین باشد. پس اسباب‌بازی‌ها را با توجه به سن و اندازه سگ خود تهیه کنید.

اگر می‌خواهید با بزرگ‌ترین سگ‌ها آشنا شوید، مطالعه‌ی مطلب بزرگ‌ترین سگ‌های دنیا را از دست ندهید!

بازی کردن با سگ

همانطور که گفته شد، بازی کردن با سگ می‌تواند نقش مهمی در آموزش و تربیت سگ شما داشته باشد. در این قسمت از مقاله چند روش بازی با سگ را با یک‌دیگر بررسی می‌کنیم.

بازی با سگ
بازی کردن با سگ

طناب‌کشی با سگ

بیشتر سگ‌ها به‌طور غریزی بازی طناب‌کشی را انجام می‌دهند؛ این‌یکی از راه‌های بازی با توله‌سگ‌ها است. یک اسباب‌بازی بلند و نرم (مانند یک طناب گره‌دار) انتخاب کنید که بتوانید آن را از دهان سگ بگیرید و سگ شما با تکان دادن سر، نتواند اسباب‌بازی را از شما بگیرد.

بدیهی است که آموزش دستورات به سگ شما زمان می‌برد. برای آموزش دستورات از تشویق کردن و رفتارهای مثبت استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که می‌گویید، (آن را رها کن) یک خوراکی آماده داشته باشید. دستور را تکرار کنید اما تا زمانی که سگ شما اسباب‌بازی طناب دار را رها نکند، جایزه‌اش را به او ندهید و او می‌آموزد که انجام دستورات شما برایش پاداش به همراه دارد.

پس از چندین بار تکرار پاداش دادن، سگ شما شروع به ارتباط برقرار کردن با این عبارات می‌کند و از فرمان‌های شما اطاعت می‌کند. برخلاف تصور عمومی، اشکالی ندارد که گاهی اجازه دهید سگ شما در طناب‌کشی برنده شود. این‌یک روش ویژه برای کمک به سگ شما در ایجاد اعتمادبه‌نفس در زمان بازی است.

پنهان شدن

پنهان شوید تا سگتان شمارا پیدا کند. این یک بازی عالی است زیرا سگ‌ها را به استفاده از حس بویایی نیز ترغیب می‌کند. اسباب‌بازی موردعلاقه سگ یا چند خوراکی بخرید و در بخشی از خانه که سگ نمی‌تواند شمارا ببیند مخفی شوید. سپس یک‌بار نام سگ خود را صدا کنید و منتظر بمانید تا شمارا پیدا کند. وقتی سگ شمارا پیدا کرد او را نوازش کنید و با یکی از خوراکی‌ها که آورده‌اید به او جایزه دهید.

برای جلوگیری از فرار کردن سگ در حین پنهان شدن شما، از دستور (همین‌جا بمان) استفاده کنید. اگر سگ شما هنوز این دستور را نمی‌داند، این‌یک بازی عالی برای کمک به آموزش او است. همچنین می‌توانید به‌سادگی شخص دیگری را وادار کنید که سگ را نگه دارد و به‌محض درخواست شما، او را رها کند تا شما را پیدا کند.

پنهان شدن
پنهان شدن

هنگام بازی با سگ خود، نقاط بسیار آسانی برای پنهان شدن انتخاب کنید و به‌تدریج نقاط را سخت‌تر کنید تا سگ نحوه بازی را ‌یاد بگیرد. هنگامی‌که سگ شما این بازی را به‌خوبی آموخت، شما می‌توانید دور از چشم او پنهان شوید و سگ را مجبور کنید تا از حس بویایی خود برای پیدا کردن شما استفاده کند.

آموزش کلمه‌های مختلف به سگ

این‌یک بازی سرگرم‌کننده است. زمانی که اسباب‌بازی را به سگ می‌دهید، نام آن را بگویید. به‌عنوان‌مثال می‌تواند یک توپ باشد. بگویید، “توپ” و توپ را به سگ بدهید. سپس از سگ بخواهید توپ را به شما بدهد و روند نام‌گذاری و تحویل توپ به سگ خود را تکرار کنید. سپس وقتی توپ روی زمین است، به آن اشاره‌کنید و بگویید، “توپ خود را بگیر”. سگ کلمه توپ را با توپ واقعی مرتبط می‌کند و به سراغ آن می‌رود. این فرآیند تقریباً با هر شیئی قابل انجام است به‌شرط آنکه کلمه‌ای که می‌خواهید به او بیاموزید، یک کلمه ساده باشد.

اهمیت بازی با سگ

حالا که چند بازی و اسباب‌بازی سرگرم‌کننده را دارید، برای او وقت بگذارید و با سگ خود بازی کنید. شما باید دو بار در روز و هر بار حدود پانزده دقیقه با سگ خود بازی کنید. همچنین می‌توانید زمان بازی و سایر تمرینات مانند رفتن به پارک محله، قبل از بازی و پیاده‌روی در خانه ترکیب کنید.

بازی با سگ
اهمیت بازی با سگ

آموزش کارهای روزمره به سگ

به سگ خود بیاموزید تا در کارهای روزمره به شما کمک کند. سگ‌ها عاشق انجام دادن کارها هستند، حتی اگر این کار به‌سادگی آوردن دمپایی شما باشد. با آموزش نام برخی از مواردی که لازم است، می‌توانید به سگ خود بیاموزید که به شما کمک کند.
اگر می‌خواهید همه دوستانتان را تحت تأثیر قرار دهید به سگ خود بیاموزید که از یخچال چیزی برای شما بیاورد. وقتی به سگ خود یاد می‌دهید یخچال را باز کند، حوله‌ای را به دور دستگیره یخچال ببندید تا بتواند در آن را باز کند و برای شما خوراکی بیاورد.

آموزش ترفندهای جدید به سگ

ترفندهای جدید به سگ خود بیاموزید! آیا سگ شما بلد است از حلقه بپرد؟ همیشه یک ترفند جدید وجود دارد که می‌توانید به سگ خود بیاموزید. آیا سگ شما قبلاً یک سری ترفند می‌داند؟ یکی از بهترین موارد در مورد آموزش ترفند این است که همیشه جای بداهه سازی و چالش‌برانگیزتر شدن آن وجود دارد. هنگامی‌که سگ شما یک سری ترفندها را یاد گرفت، می‌توانید یک درجه بالاتر بروید و رفتارهای آموخته‌شده ی آن‌ها را با ترفندهای کاملاً جدید ترکیب کنید.

تعقیب کردن توپ

به سگ خود بیاموزید که توپ را تعقیب کند. این فعالیتی مناسب برای مشغول نگه‌داشتن سگ است. این‌یک روش ساده برای شاد نگه‌داشتن، سرگرمی و ورزش سگ است. برخی از سگ‌ها عاشق گرفتن توپ هستند.

تعقیب کردن توپ
تعقیب کردن توپ

آموزش روشن کردن چراغ به سگ

به سگ خود بیاموزید چراغ را روشن یا خاموش کند. وقتی احساس می‌کنید که به نور کمتری احتیاج دارید و کمی تنبلی می‌کنید، این راه‌حل کاملاً مفید است و خیلی به شما کمک می‌کند. به‌جای این‌که مجبور شوید بلند شوید و چراغ را روشن کنید، سگتان این کار را برای شما انجام دهد.

برای عملی شدن این ترفند، ابتدا باید آن را به‌خوبی به سگ خود آموزش دهید. اگر خراش روی دیوار شمارا آزار می‌دهد، این ترفند را امتحان نکنید زیرا سگ برای خاموش و روشن کردن چراغ می‌پرد و بر روی دیوار خراش ایجاد می‌کند.

درخواست کردن سگ

درخواست کردن را به سگ خود بیاموزید. آیا سگ شما وقتی چیزی می‌خواهد به‌طرف شما می‌آید و دست شمارا تکان می‌دهد؟ اگر این رفتار را مطلوب نمی‌دانید به سگ خود بیاموزید که مؤدبانه بنشیند و از شما درخواست کند. از آموزش سگ خود نترسید بدون راهنمایی، آن‌ها رفتار بدی خواهند داشت.

سگ‌ها به‌طور مداوم به دنبال دستورات ما هستند، آن‌ها دوست دارند بدانند از آن‌ها چه انتظاری می‌رود. به رفتارهای مؤدبانه بسیار زیبا پاداش دهید، با تکرار این کار سگ شما عادت می‌کند چیزهایی را که می‌خواهد، به شیوه‌ای مؤدبانه از شما درخواست کند.

آموزش شنا به سگ

شنا کردن را به سگ خود بیاموزید. رفتن به ساحل محلی می‌تواند برای سگ‌ها بسیار سرگرم‌کننده باشد، به‌ویژه آن‌هایی که قبلاً شنا را یاد گرفته‌اند. برای ایمنی لباس نجات سگی را فراموش نکنید. همچنین می‌توانید برخی از اسباب‌بازی‌های سگ را به همراه خود ببرید و یک بازی جذاب را در آب انجام دهید.

بازی با سگ
آموزش شنا به سگ

اگر سگ شما شناگر خوبی نیست، یا اگر در نزدیکی محل زندگی شما هیچ ساحلی وجود ندارد، می‌توانید در حیاط خانه خود این کار را انجام دهید. یک استخر آب بچه تهیه کنید و آن را با آب پرکنید. بسیاری از سگ‌ها عاشق صدای آب‌اند و داشتن یک استخر کوچک برای خنک شدن یک بازی مناسب برای آن‌ها است. برخی از اسباب‌بازی‌ها را در آب پرتاب کنید تا سگ شما آن‌ها را برایتان بیاورد.

بازی‌های موردعلاقه سگ خود را پیدا کنید!

وقتی صحبت از بازی با سگ شما می‌شود، “پیدا کردن بازی‌های” موردعلاقه او بسیار مهم است. بازی بسیار آسان است و بهترین قسمت آن این است که سگ شما هرگز از انجام آن بیمار نمی‌شود. مهم نیست که یک بازی را چند بار تکرار می‌کنید زیرا سگ شما هر بار که بازی می‌کند، لذت می‌برد.

استفاده از جعبه حفاری

برخی از سگ‌ها عاشق حفاری هستند. داشتن یک جعبه مخصوص حفاری راهی است که می‌تواند آن‌ها را به حفاری در یک منطقه مورد تائید ترغیب کند که بهتر از حفاری در حیاط و باغچه است. می‌توانید جعبه حفاری خود را با مقداری چوب و ماسه از فروشگاه محلی خود بسازید. اگر گربه‌های زیادی در همسایگی خود دارید، بهتر است که پس از اتمام بازی سگ، جعبه را به داخل خانه ببرید.

برخی از سگ‌ها از داشتن مکانی برای حفاری به‌دلخواه خود بسیار هیجان‌زده خواهند شد. اگر سگ شما بلافاصله حفاری نکرد، می‌توانید اسباب‌بازی‌های موردعلاقه سگ خود را در جعبه دفن کنید تا سگ شمارا به بیرون کشیدن ترغیب کند.

بازی نوع دیگری از ورزش

همه ما می‌دانیم که سگ‌ها هنگام تعقیب توپ و ورزش پیاده‌روی، انرژی زیادی را مصرف می‌کنند و این یکی از مزیت‌های بازی کردن است. بازی برای سگ شما بسیار مهم است. آن‌ها از تولگی تا بزرگ‌سالی عاشق دویدن، تعقیب و گریز و بازی‌های مشابه هستند. درواقع، بازی با سگ شما یکی از لذت‌بخش‌ترین موارد در مورد داشتن یک حیوان خانگی است.

بازی نوع دیگری از ورزش
بازی نوع دیگری از ورزش

همچنین بازی با سگ مزایایی برای سلامتی سگ نیز دارد! بازی کردن سگ شما را تشویق به فعالیت، سالم نگه‌داشتن و حفظ وضعیت سلامتی بدنش می‌کند. توله‌سگ‌ها از حدود چهار هفتگی شروع به بازی می‌کنند و بیشتر وقت خود را صرف تعقیب و گریز و بازی با خواهر و برادران خود هستند.

پرسش و پاسخ

u003cstrongu003eسگ‌های نر دوستانه‌تر رفتار می‌کنند یا سگ‌های ماده؟u003c/strongu003e

پاسخ: جنسیت نسبت به دیگری در این مورد برتری ندارد. آموزش صحیح روابط اجتماعی سنین پایین باعث می‌شوند که سگ‌ها فارغ از جنسیتشان رفتاری صمیمانه داشته باشند. اگر قصد دارید سگی را به جمع خانواده‌ی خود اضافه کنید باید بدانید که جنسیتش عامل چندان تعیین‌کننده‌ای نیست و در عوض پیشینه‌ی سگ، آموزش و خصوصیت فردی او بسیار مهم است.

u003cstrongu003eتاثیر اسباب بازی بر ذهن سگ‌ها چیست؟u003c/strongu003e

پاسخ:بازی با اسباب بازی ها  برای سگ‌ها معادل حل یک جدول کلمات متقاطع یا سودوکو برای ما می باشد. تحریک ذهنی ایجاد شده توسط اسباب بازی ها به اندازه یک پیاده‌روی ۳۰ دقیقه‌ای می‌تواند سگ را خسته کند.علاوه بر این آنها را مستقل می‌سازد، به آموزش آنها کمک می‌کند و احساس آرامش با بازی به آنها میدهد.

u003cstrongu003eاسباب بازی‌ فکری چه فایده ای برای سگ دارد؟u003c/strongu003e

پاسخ:سگ هرچه باهوشتر باشد، انرژی بیشتری دارد تا جائیکه ممکن است شما را از زندگی معمولی محروم کند. اگر چنین چیزی در سگتان مشاهده کردید بهترین وسیله برای او بازی‌های فکری هستند. یک بازی فکری برای سگ معادل حل کردن یک جدول کلمات متقاطع یا سودوکو برای انسان است. پس دست به کار شده و یک بازی فکری برای سگتان تهیه کنید تا ضمن سرگرمی و کذراندن وقت، انرژی او را نیز تخلیه کنید تا شب به آرامی استراحت کرده و به شما نیز اجازه یک استراحت لذت بخش را بدهد.

کلام آخر

به یاد داشته باشید که پس از پایان زمان جلسات بازی سگ، اسباب‌بازی‌ها را از او چشم دورنگه دارید. این کار باعث می‌شود که اسباب‌بازی‌ها برای او عادی نشوند. همچنین اگر به این حیوانات وفادار علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت از دست ندهید. فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منبع:
puppyleaks.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *