نگهداری سگ پامرانین

نگهداری سگ پامرانین

سگ پامرانین، سگ کوچک، ناز و باهوش است. آن‌ها برون‌گرا و درعین‌حال مطیع، مهربان و عاشق بازی هستند؛ حتی می‌توانند نگهبانان خوبی باشند. به‌طورکلی، این سگ‌ها سالم و مقاوم هستند. بااین‌حال، در نگهداری سگ پامرانین باید به مراقبت‌های زیادی که احتیاج دارد، توجه کنید تا بتواند یک زندگی طولانی و سالم داشته باشد.

آموزش سگ پامرانین

برای نگهداری سگ پامرانین باید محکم و ثابت‌قدم باشید. اگرچه او مشتاق یادگیری چیزهای جدید است و هدفش جلب رضایت شما است؛ اما سگی بسیار مستقل است. هنگام آموزش سگ باید ملایم، درعین‌حال محکم و ثابت‌قدم باشید؛ تا بداند که شما مسئولیت آن را بر عهده‌دارید.

پامرانین‌هایی که کم آموزش ‌دیده‌اند، درنهایت ممکن است به مشکلات جدی رفتاری دچار شوند. اگر سگ پامرانین، مهارت‌های اجتماعی را به‌خوبی در تولگی یاد نگیرد، مستعد پارس کردن زیاد هست. بدون آموزش مناسب، پامرانین کوچک شما می‌تواند به مشکل بزرگ تبدیل شود.

آموزش در مراکز

اگر حیوان شما توله است، باید هر چه زودتر تربیت توله سگ پامرانین را شروع کنید. ثبت‌نام او در یک مرکز توله‌سگ، مهارت‌های ابتدایی اجتماعی شدن را به او می‌آموزد که به او کمک می‌کند تا به یک سگ کامل تبدیل شود.

علاوه بر کلاس یا به اصطلاح مهدکودک، توله‌سگ پامرانین خود را با قرار دادن در معرض دید افراد مختلف، مناظر و صداها، اجتماعی کنید. این کار، او را با محیط جدیدش سازگار کرده و به او می‌آموزد که چگونه در موقعیت‌های مختلف درست رفتار کند.
با بزرگ‌تر شدن سگ پامرانین، او را در کلاس آموزش اطاعت ثبت‌نام کنید تا به او بیاموزد دستورات اساسی مانند نشستن و ماندن را یاد بگیرد. نگهداری از سگ پامرانین اصولی خاصی را دارد.

آموزش سگ پامرانین
آموزش سگ پامرانین

آموزش دستشویی به سگ پامرانین

اگر توله‌سگ داشته باشید، باید محل مناسب برای تخلیه کردنش را به او آموزش دهید. آموزش دستشویی به سگ پامرانین خردسال، ممکن است چندین ماه طول بکشد؛ بنابراین باید صبور باشید.

بهتر است به توله‌سگ خود آموزش دهید که به بیرون از خانه برود و به او اجازه دهید مکان مناسب خود را انتخاب کند.

برای اینکه توله‌سگتان به یک‌روال عادی رفت‌وآمد در خانه برای تخلیه خود برسد، پس از انجام برخی فعالیت‌ها، مثلاً ۲۰ دقیقه بعد از غذا خوردن و ۲۰ دقیقه قبل از خواب، او را بیرون ببرید.
اگرچه ممکن است انجام آموزش دستشویی به سگ پامرانین در خانه روی پدهای مخصوص یا روزنامه وسوسه‌انگیز باشد؛ اما ممکن است چالش‌برانگیز باشد. زیرا ممکن است سگ پامرانین شما دوست نداشته باشد که از پد مخصوص در نقطه‌ای که خودش انتخاب نکرده، استفاده کند.

  • اگر شما و اعضای خانواده‌تان برای مدت طولانی (بیش از هشت ساعت) بیرون از خانه هستید، بهتر است که در یک منطقه داخل خانه، برای پامرانین خود پد مخصوص برای ادرار او و چند وسیله ضروری دیگر شامل تخت‌خواب، غذا، کاسه آب و اسباب‌بازی بگذارید.
نگهداری سگ پامرانین
آموزش دستشویی به سگ پامرانین

جالب است بدانید

یک قانون خوب که باید به یاد داشته باشید این است که توله‌سگ شما می‌تواند به ازای هر ۴۵۰ گرم از وزن بدن خود، به مدت یک ساعت از رفتن به دستشویی جلوگیری کند. به‌عنوان‌مثال؛ اگر توله‌سگ شما ۹۰۰ گرم باشد، می‌تواند دستشویی خود را برای حدود دو ساعت نگه دارد.

تربیت توله‌سگ پامرانین با استفاده از قفس

قفس یک روش عالی برای آموزش توله ‌سگ پامرانین شما است. هنگامی‌که شما نمی‌توانید توله‌سگ خود را کنترل کنید، آن را در قفس قرار دهید. اگر به توله‌سگ شما فرصت کافی داده شود تا در جعبه راحت باشد، ممکن است یکی از نقاط موردعلاقه او شود.

قفس نه‌تنها او را از خطرات احتمالی در امان نگه می‌دارد؛ بلکه می‌تواند او را در مواقعی که در خانه نیستید از خرابکاری دور کند. قفس‌ها می‌توانند مانع از بروز عادت‌های بد توله‌سگ شما شوند؛ مانند جویدن محل‌های نامناسب یا آلوده.

قفس وسیله خوبی برای آموزش سگ پامرانین است و به او می‌آموزد؛ تا در مکان مناسب دستشویی کند. بیشتر سگ‌ها در همان مکانی که می‌خوابند خود را تخلیه نمی‌کنند. ممکن است بتوانید جلوی عادت دستشویی کردن در هرجایی را از او سلب کنید و به او بیاموزید که در محل مناسب کار خود را انجام دهد.

برای انتخاب اندازه قفس و طرحی که برای سگ پامرانین شما راحت باشد، به فروشگاه حیوانات خانگی مراجعه کنید. آموزش توله‌سگ با استفاده از قفس؛ شامل آشنا کردن او با قفس، گذاشتن غذای او در داخل قفس و به‌تدریج قرار دادن او در قفس برای مدت‌زمان طولانی‌تر (ازجمله در شب) است.
پاداش دادن به او با ستایش کلامی و رفتارهای اضافی، او را ترغیب می‌کند که قفس را به‌عنوان یک‌چیز مثبت ببیند.

تربیت توله‌سگ پامرانین با استفاده از قفس
تربیت توله‌سگ پامرانین با استفاده از قفس

آموزش خواب به سگ پامرانین

هنگامی‌که سگ خود را برای اولین بار به خانه می‌آورید، ممکن است متوجه شوید که برنامه خواب او با شما مطابقت ندارد. ممکن است مدتی طول بکشد تا یک سگ با الگوی خواب صاحبش سازگار شود؛ بنابراین با پامرانین خود صبور باشید؛ زیرا او را باید برای خواب شب آموزش دهید.

یک مکان راحت برای خواب توله‌سگ خود ایجاد کنید. این مکان را به‌راحتی در دسترس سگ پامرانین خود قرار دهید؛ تا او بتواند در هر زمان از روز در آنجا استراحت کند. اگر مکان استراحت او تاریک باشد، ممکن است احساس انزوا کند و شب را بیدار بماند.

عصرها چراغ‌ها را کم کنید و صدای تلویزیون را کم کنید؛ تا سگ پامرانین شما بداند که وقت خوابیدن است.
اگر سگ پامرانین شما در طول شب غر زد و پارس کرد واکنشی نشان ندهید. اگر به پارس کردن او توجه کنید، او سروصدای خود را برای جلب‌توجه شما تکرار می‌کند که مطمئناً بر کیفیت خواب شما تأثیر می‌گذارد. بگذارید خودش دوباره آرام شود و بخوابد.

یک نکته جالب که در نگهداری سگ پامرانین باید توجه کرد که توله‌سگ معمولاً ۱۸ تا ۲۰ ساعت در روز می‌خوابند. پامرانین های بزرگ‌سال معمولاً ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز می‌خوابند.

آموزش پارس نکردن سگ پامرانین

پامرانین ها زیاد پارس می‌کنند و دارای صدای بسیار بلندی هستند. سگ پامرانین نمی‌داند چه موقع پارس کردن را متوقف کن؛ به همین دلیل پارس کردن او بیش از هر چیزی باعث دردسر می‌شود. این مسئله خیلی حیاتی است که خودتان آموزش پارس نکردن سگ پامرانین را بر عهده بگیرید.

آموزش پارس نکردن سگ پامرانین
آموزش پارس نکردن سگ پامرانین

برای آموزش سگ پامرانین ابتدا باید هنگام پارس کرد، توجه او را جلب کنید. یک دستور کوتاه لفظی بدهید؛ مانند صحبت کن، پارس کن و اجازه دهید چند بار پارس کند. یک خوراکی جلوی بینی او بگیرید و بگذارید وقتی پارس می‌کند از او پذیرایی شود.

هنگامی‌که سگ پامرانین به‌فرمان پارس پاسخ داد، به او دستور دهید تا پارس کردن را متوقف کند. بعد از چند بار تکرار و پاداش برای پارس نکردن، سگ پامرانین شما می‌آموزد که چه موقع پارس کند و چه زمانی پارس نکند.

قلاده سگ پامرانین

سگ‌های پامرانین انرژی زیادی دارند و عاشق بیرون رفتن و پیاده‌روی‌های طولانی هستند. پیاده‌روی روزانه یکی از راه‌های مهم برای آموزش موردنیاز سگ پامرانین است. برای اینکه هردوی شما از پیاده‌روی لذت بیشتری ببرید، به او آموزش دهید تا به‌راحتی با قلاده حرکت کند.

قبل از اینکه به توله‌سگ خود قلاده ببندید، مدتی نیاز دارد تا به آن عادت کند. بگذارید بند را بو و بررسی کند. در اولین بارهایی که به سگ خود آموزش می‌دهید، بهتر است با خود خوراکی به همراه داشته باشید. هنگامی‌که بند را نمی‌کشد به او پاداش دهید.

توله‌سگ شما ممکن است بخواهد بند را بکشد؛ به‌جای تکان دادن تسمه، بی‌حرکت بایستید یا راه را از جهت دیگر شروع کنید. اگر در هنگام پیاده‌روی تصمیم گرفت که دراز بکشد، او را نزد خود بخوانید و هنگام بلند شدن او، به پیاده‌روی ادامه دهید.

نگهداری سگ پامرانین
قلاده سگ پامرانین

اگر تصمیم گرفته‌اید یک سگ خانگی بخرید و نمی‌دانید که چه نوع سگی را برای خرید انتخاب کنید با واسط پت  در راهنمای خرید توله ‌سگ همراه باشید.

غذای سگ پامرانین

برای تغذیه‌ی سگ خود یک غذای باکیفیت بالا انتخاب کنید. یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای سلامتی او ضروری است. غذاهای تجاری باکیفیت بالا، تمام مواد مغذی موردنیاز پامرانین برای سلامتی و زندگی کامل را تأمین می‌کند. به برچسب روی مواد غذایی دقت کنید؛ تا در انتخاب غذای خوب و مناسب به شما کمک کند.

در اصول نگهداری سگ پامرانین به غذایی نیاز دارید که مخصوص سگ‌هایی با نژاد کوچک تهیه‌شده باشند. اگر توله‌سگ داشته باشید، برای تغذیه توله سگ نیاز دارید که غذا حاوی مواد مغذی موردنیاز برای رشد او باشد.
از دامپزشک خود (در صورت خرید توله‌سگ از پرورش‌دهنده) در مورد غذاهای باکیفیت بالا که برای سگ شما مفید است، سؤال کنید.

پامرانین‌ها حیوانات کوچکی هستند؛ بنابراین معده آن‌ها نمی‌تواند غذا را به مدت زیادی نگه دارد. توله سگ‌های پامرانین علاوه بر ریز بودن، متابولیسم بسیار بالایی دارند؛ یعنی کالری‌ها را خیلی سریع می‌سوزانند. اگر توله‌سگ دارید، سعی کنید روزانه سه تا چهار بار به او غذا دهید. درباره تربیت توله سگ بیشتر بدانید.

غذای سگ پامرانین
غذای سگ پامرانین

اگر سگ پامرانین شما بزرگ است، یک‌چهارم تا یک‌دوم فنجان غذا در روزبه او بدهید که به دو وعده تقسیم شود. میزان تغذیه سگ شما به عوامل مختلفی ازجمله سن، فعالیت و وضعیت کلی سلامتی بستگی دارد.

آب شیرین برای سگ پامرانین

آب یک قسمت اساسی از رژیم غذایی سگ شما است. او باید همیشه به آب شیرین و تمیز دسترسی داشته باشد. اگر توله‌سگ دارید، باید آب موردنیاز او را در یک‌کاسه‌ی کم‌عمق قرار دهید. در ادامه با موضوع نگهداری سگ پامرانین ما را همراهی کنید.

نظافت و شانه زدن موها

سگ پامرانین دارای پوشش ضخیمی است که حالت آن ایستاده و رو به خارج است. شامل دولایه می‌شود که لایه‌ی زیرین لطیف، زمخت با موهای کرکی شکل هست و قسمت لایه‌ی بالایی آن موهای بلند، راست و براقی دارد که خیلی سخت قابل‌لمس کردن است.

برای جلوگیری از گره خوردن موهای پامرانین باید این پوشش دولایه به‌صورت مکرر شانه شود. اگر نمی‌توانید به‌صورت روزانه موهای او را شانه بزنید، حداقل این کار را دو بار در هفته انجام دهید.
شما برای انجام این کار به برس مویی و شانه فلزی احتیاج دارید. سعی کنید یک برس با موهای خمیده پیدا کنید.
برای شانه زدن موهای او، موها را با دستان خود جدا کرده و از بالا به سمت پایین مسواک بزنید (شانه زدن خطی). با احتیاط و ملایمت شانه بزنید تا به پوست او آسیب نرسانید. اگر با روغن‌های طبیعی، موهای او را چرب کنید، پوست و موهای او را سالم می‌مانند.

نظافت و شانه زدن موها
نظافت و شانه زدن موها

حمام بردن سگ پامرانین

نیاز نیست او را به‌طور مرتب حمام کنید، ماهی یک‌بار کافی است. از شامپو و نرم‌کننده‌های مخصوص و ملایم استفاده کنید. شامپوهای شامل ویتامین E و آلوئه ورا، شامپوهای مناسبی هستند.

گاهی اوقات که سگ خیلی کثیف نیست، شستن سگ با آب خالی نیز کفایت می‌کند.
از شامپوهای انسانی استفاده نکنید؛ زیرا PH اسیدی آن‌ها می‌تواند پوست سگ پامرانین شما را تحریک کند.
کمی او را با حوله خشک‌کنید و سپس شروع به سشوار کشیدن سگ کنید. البته اکثر سگ‌ها سشوار را دوست ندارند؛ فقط از حوله استفاده کنید. برای جلوه و درخشش بیشتر موهای او، پس از خشک شدن، موهایش را با برس نرم شانه بزنید.

نظافت

علاوه بر حمام بردن و شانه زدن موهای سگ پامرانین، شما باید ناخن‌های او را نیز مرتب کوتاه کنید؛ چشم‌ها و گوش‌های او را تمیز کنید و دندان‌های او را مسواک بزنید. ناخن‌های او را هر یک تا دو هفته یک‌بار کوتاه کنید تا بیش‌ازحد رشد نکنند. چشم‌ها و گوش‌های او را هر روز تمیز کنید.

استفاده از ناخن‌گیرهای معمولی راحت‌تر از ناخن‌گیرهای نوع قیچی است. ناخن‌های او را باید حدود دو میلی‌متر بالاتر از رگی که در وسط هر ناخن قرارداد کوتاه کنید. کوتاه کردن زیاد باعث خونریزی ناخن می‌شود و برای پامرانین شما می‌تواند دردناک باشد. اگر نمی‌توانید ناخن‌های سگ خود را کوتاه کنید، از دامپزشک یا آرایشگر خود بخواهید که این کار را انجام دهد.

شما برای تمیز کردن چشم و گوش سگ خود به روش‌های خاصی نیاز دارید. دامپزشک می‌تواند در این زمینه شما را راهنمایی کند. به‌طورمعمول، شما باید یک‌بار در روز دندان‌های سگ پامرانین خود را مسواک بزنید. اگر این کار برای شما دشوار است، حداقل هفته‌ای یک‌بار آن را انجام دهید.

نگهداری سگ پامرانین
نظافت

بازی با سگ پامرانین

هر روز سگ خود را به پیاده‌روی ببرید. یک پیاده‌روی طولانی در روز به او کمک می‌کند تا انرژی خود را آزاد کند. همچنین این سگ‌ها عاشق بازی کردن هستند. در بعضی از سگ‌ها، نداشتن پیاده‌روی روزانه می‌تواند منجر به بروز مشکلات رفتاری شود.
سگ‌های پامرانین به گرما بسیار حساس هستند؛ بنابراین زمانی که هوا خیلی گرم است آن‌ها را برای پیاده‌روی بیرون نبرید.

این سگ‌ها عاشق بازی هستند؛ بنابراین شما باید هر روز با سگ پامرانین خود بازی کنید. این سگ‌ها برای بازی کردن نیازی به بیرون رفتن ندارند و می‌توان در خانه با آن‌ها بازی کرد. پام‌ها سطح انرژی متوسطی دارند؛ بنابراین برای دویدن و بازی به آن‌ها بیش‌ازحد فشار ندهید.

ازآنجایی‌که سگ‌های پامرانین خیلی سریع از اسباب‌بازی‌ها خسته می‌شوند، باید اسباب‌بازی‌های زیادی در اختیار آن‌ها قرار دهید تا از بین آن‌ها انتخاب کند. او اسباب‌بازی‌هایی را که ذهنش را به چالش می‌کشد؛ مانند اسباب‌بازی‌های پازلی را بیشتر دوست دارد.

اسباب‌بازی‌هایی را که رنگ و بافت آن‌ها متفاوت است را انتخاب کنید تا پام شما را به بازی با آن‌ها تشویق شود. اگر توله‌سگ دارید، چند اسباب‌بازی برای دندان‌ در آوردن او تهیه کنید که مانع از جویدن مبلمان یا کفش شما شود.

بازی با سگ پامرانین
بازی با سگ پامرانین

آموزش ترفندهای جدید سگ پامرانین

سگ‌های پامرانین مشتاق یادگیری چیزهای جدید هستند. آن‌ها دوست دارند در مرکز توجه باشند؛ بنابراین آموزش ترفندهای جدی او را خوشحال می‌کند. پامرانین‌ها تمرکز کوتاهی دارند؛ بنابراین جلسات آموزش سگ پامرانین را کوتاه (۵ تا ۱۰ دقیقه) برگزار کنید.
در آموزش ترفندهای جدید به سگ خود خلاق باشید و از آن لذت ببرید. این نه‌تنها باعث رشد جسمی و ذهنی سگ پامرانین شما می‌شود؛ بلکه می‌توانید رابطه خود را با او قوی کنید.

نظارت بر سلامتی سگ پامرانین

به‌طورکلی پام‌ها، سگ‌های سالم و مقاومی هستند و معمولاً به‌ندرت دچار بیماری می‌شوند. از رایج‌ترین مشکلات در این سگ دررفتگی کشکک هست. دررفتن به این معنی است که قسمتی از استخوان مفصل از جای مربوط به خود جابه‌جاشده است.

آن‌ها اکثراً در ناحیه پای عقبی خود احساس درد زیادی می‌کنند؛ این عارضه ممکن است باعث شود سگ فلج گردد. بااین‌وجود تعداد زیادی از سگ‌ها با این شرایط عادی زندگی می‌کنند. امکان مبتلا شدن سگ پامرانین به انواع مختلف مشکلات چشمی وجود دارد، این مشکلات شامل؛

  • آب‌مروارید؛
  • خشکی چشم؛
  • مشکلات مربوط به مجرای اشک.

همچنین این سگ‌‌ها می‌توانند دچار بیماری قلبی به نام patent ductus arteriosus شوند. علائم PDA ممکن است واضح نباشد؛ اما متوجه می‌شوید توله‌سگ خیلی فعال نیست و رشد خوبی ندارد. سایر بیماری‌هایی که این سگ‌ها ممکن است به آن دچار شوند عبارت‌اند از: حساسیت غذایی، صرع و یک مشکل ارتوپدی به نام لگ پرتس (Legg-Perthes) که در توله سگ‌های چهار تا شش‌ماهه رایج است. یکی از بیماری‌های مربوط به مفصل ران است و این عارضه اکثراً در نژاد سگ‌های عروسکی مانند سگ پامرانین قابل‌مشاهده است. در این عارضه ابتدا خون‌رسانی به قسمت سر استخوان (بزرگ استخوان پای عقب) کم می‌شود.

اگر در مورد بیماری ‌های شایع در توله‌ سگ چیزی نمی‌دانید، خواندن مطلب زیر می‌تواند به شما کمک کند؛ بیماری ‌های شایع در توله‌ سگ.

نظارت بر سلامتی سگ پامرانین
نظارت بر سلامتی سگ پامرانین

ویزیت دامپزشک

ویزیت‌های دامپزشکی به شما کمک می‌کند تا سلامت کلی سگ شما بررسی شود و مرتب واکسینه شود. اگر توله‌سگی دارید، او را هر سه تا چهار هفته یک‌بار نزد دامپزشک ببرید؛ تا در ۱۶ هفتگی واکسینه شود.
اگر سگ پامرانین شما بزرگ است، حداقل سالی یک‌بار او را نزد دامپزشک ببرید، اما اگر او بیماری خاصی دارد نیاز مراقبت بیشتری دارد. امیدواریم از مطلب نگهداری سگ پامرانین لذت برده باشید.

اگر قصد خرید و فروش سگ پامرانین موردنظر خود را دارید، می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید وسایل دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب در سایت یا اپلیکیشن واسط کالا خرید و فروش کنید.
منبع:
wikihow.com

2 دیدگاه دربارهٔ «نگهداری سگ پامرانین»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *