گشاد کردن لباس

چگونه لباس بافتنی تنگ را گشاد کنیم؟

در این مقاله سعی داریم در مورد گشاد کردن لباس بافتنی تنگ و همچنین نحوه ‌ی اتوکشی لباس بافتنی صحبت کنیم.

همه ما تقریباً از اواخر فصل پاییز که هوا رو به سردی می‌رود، به سراغ لباس‌های بافتنی خود می‌رویم. آن‌ها را از کمد در می‌آوریم و می‌پوشیم.

با این کار هم گرم می‌شویم و هم جلو سرما خوردگیمان را می‌گیریم. اما به راستی تا به حال به این موضوع فکر کردید که چرا لباس‌های بافتنی که می‌خریم بعد از مدتی استفاده، حالت اولیه خود را از دست داده و تغییر شکل می‌دهند؟

لباس‌های بافتنی که برای خرید آن‌ها کلی هزینه کردیم با چند بار شست و شو چنان تغییر حالت می‌دهند، که احساس می‌کنیم اگر آن‌ها را بپوشیم نه تنها مضحکه خاص و عام می‌شویم بلکه دست و پایمان را نیز گم کرده و اعتماد به نفسمان را از دست می‌دهیم.

اینجاست که به فکر راه چاره می‌افتیم. آنقدر از این و آن سوال می‌کنیم که آخر سر راه حل را پیدا کرده و از طریق آن مشکلمان را حل می‌کنیم.

آب داغ برای شستن لباسها

به یاد داشته باشید که اگر لباس شما تنگ است به هیچ عنوان آن را با آب گرم نشویید زیرا هرچه آب داغ تر باشد لباس شما تنگ تر خواهد شد برای شستن لباس ها از آب ولرم و آب سرد استفاده کنید.

حرارت دادن لباس

جالب است بدانید لباس بافتنی با حرارت دیدن گشاد می‌شود! لباس نم خود را روی شوفاژ یا بخاری قرار دهید و خواهید دید که گشاد می‌شود!

گشاد کردن لباس بافتنی با آویزان کردن

اگر از خشک کن های برقی برای خشک کردن لباس های خودتان استفاده می کنید برای اینکه آنها تنگ نشوند دست نگه دارید و آنها را آویزان کنید تا خشک شوند آب موجود در لباس ها باعث می شود لباس شما بعد از خشک شدن کمی گشاد تر باشد همچنین این کار باعث می‌شود که لباس شما کمی بلند تر نیز بشود.

بخوابید تا لباستان گشاد شود!!

شاید برای شما هم عجیب باشد اما یکی از راه هایی که می توانید لباس های بافتنی تنگ را گشاد کنید پوشیدن آنها هنگام خواب است این کار باعث می‌شود پارچه لباس شما کش آمده و گشاد تر شود اما پوشیدن لباس‌های تنگ برای خوابیدن می‌تواند آزاردهنده باشد پس ما این راه را برای شما پیشنهاد نمی کنیم!

تغییر شکل لباس‌های بافتنی

همه ما می‌دانیم که لباس‌های بافتنی ممکن است به چند طریق شکل اولیه خود را از دست بدهند.

ممکن است با یک بار شست و شو آب بروند یا ممکن است بعد از مدتی استفاده گشاد ‌شوند.

اما آیا فکر می‌کنید این خاصیت همه لباس‌های بافتنی است که با یک بار شست و شو تغییر شکل دهند؟!!!

شاید ما بتوانیم با رعایت نکاتی جلوی تغییر شکل آنها را بگیریم. حتماً با خود می‌پرسید: با رعایت چه نکاتی؟ خب در ادامه با ما همراه شوید تا این نکات را برای شما بیان نماییم.

از طرفی از میان شما نیز حتماً هستند کسانی که می‌گویند کار از کار گذشته. لباس‌های بافت ما دیگر تغییر شکل داده است.

تغییر شکل
تغییر شکل لباس بافتنی

نکات مهم برای جلوگیری از تغییر شکل لباس‌های بافتنی

لباس‌های بافتنی از جمله لباس‌های مورد استفاده در فصل زمستان هستند که به علت استفاده در طول سالیان متمادی، به نگهداری و مراقبتی خاص نیاز دارند.

این لباس‌ها بافتی ظریف و حساس دارند. اگر در شست و شو و نگهداری آن‌ها دقت نشود، به راحتی تغییر شکل داده و یا گشاد می‌شوند.

بنابراین با رعایت نکات زیر می‌توان از تغییر شکل لباس خود جلوگیری کنید:

 • هنگام خرید لباس بافتنی، بافت آن را با دقت بسیار مورد توجه قرار دهید. سعی کنید آن نوع لباس بافتنی را انتخاب کنید که بافتی سفت و محکم دارد. چرا که لباس‌های بافتنی با بافت سفت و محکم ظرافت و حساسیت کمتری نسبت به سایر بافت‌ها دارند.
 • سعی کنید لباس‌های بافتنی خود را هرگز آویزان نکنید. چرا که این کار باعث تغییر شکل آن‌ها می‌شود. بنابراین در صورتی که از لباس‌های بافتنی خود استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را فقط تا بزنید و سپس در کمد و یا قفسه بگذارید.
 • در صورتی که متوجه شدید در لباس‌های بافتنی شما سوراخ کوچکی ایجاد شده است. فوراً آن را با استفاده از نخ و سوزن تعمیر نمایید. اگر این کار را نکنید سوراخ بزرگتر شده و دیگر نمی‌توانید سوراخ را بگیرید. در این صورت چاره‌ای نمی‌ماند جزء این که لباس خود را دور بیندازید.

طریقه‌ی شستن لباس بافتنی با ماشین لباسشویی

تا آنجایی که ممکن است سعی کنید لباس‌های بافتنی خود را با دست و با استفاده از شوینده‌های فاقد آنزیم بشویید و با آب ولرم آبکشی نمایید.

تنگ کردن لباس
شستن لباس با ماشین لباسشویی

اما چنانچه می‌خواهید لباس‌های بافتنی خود را با ماشین لباسشویی بشویید طبق دست دستور زیر عمل نمایید:

 • در ابتدا به تنظیمات ماشین لباسشویی خود توجه کنید. ببینید آیا ماشین لباسشویی شما برای شستن لباس‌های بافتنی تنظیمات خاصی دارد یا خیر. اگر دارد درجه لباسشویی را روی آن تنظیم نمایید. می‌توانید برای این کار از دور کُند ماشین لباسشویی نیز بهره بگیرید. اما اگر ماشین لباسشویی شما چنین تنظیماتی ندارد، درجه سرعت آن را روی پایین‌ترین سرعت ممکن قرار دهید. این کار به این علت انجام می‌گیرد که بافت لباس‌های بافتنی با چرخش سریع به شدت آسیب می‌بینند.
 • قبل از اینکه شروع به شستن لباس بافتنی خود بکنید، حتماً برچسب مراقبتی آن را که هنگام خرید دریافت کرده‌اید مطالعه نمایید. با این کار می‌توانید دما و روش شست و شوی مناسب همچون میزان آب، سرعت گردش، تعداد آبکشی و زمان را پیدا کنید.

استفاده از شوینده‌های بدون آنزیم

 • برای شست و شوی لباس بافتنی از شوینده‌ای استفاده کنید که آنزیم نداشته باشد. همچنین استفاده از یک نرم کننده هنگام شست و شو می‌تواند از طریق لیزی کردن الیاف لباس بافتنی از ریش ریش شدن الیاف آن جلوگیری کند.
 • اگر هنگام شست و شو لباس بافتنی خود را در یک کیسه بافته شده قرار دهید. سپس داخل لباسشویی بیندازید. کیسه اجازه نمی‌دهد که لباس شما با لباس‌های دیگر تماس پیدا کرده و در نتیجه کیفیت خود را از دست بدهد.
 • پس از این که کار شست و شوی لباس به اتمام رسید. پیش از آنکه لباسشویی لباس شما را خشک کند، آن را از داخل لباسشویی خارج کرده. آب اضافی آن را با فشار آرام دست خارج کنید. سپس لباس را روی حوله پهن کرده و به همراه حوله آن را رول کنید. با این کار آب آن گرفته می‌شود.
 • بعد از آنکه آب لباس گرفته شد آن را روی یک حوله خشک پهن کنید و در مجاورت هوا قرار دهید تا کامل خشک شود. هرگز از دستگاه خشکشویی برای خشک کردن لباس‌های بافتنی خود استفاده نکنید. چرا که این کار باعث می‌شود اندازه آن‌ها کوچکتر شده و پرز دهند. بهترین راه برای خشک کردن لباس‌های بافتنی قرار دادن آن‌ها در هوای آزاد است.
تنگ کردن لباس
استفاده از آب ولرم

استفاده از صابون برای جلوگیری از آسیب دیدن لباس

با پایان رسیدن فصل سرما چنانچه مایل به نگهداری لباس‌های بافتنی خود برای سال بعد هستید، حتماً آن‌ها را به روشی که گفته شد بشویید و خشک کنید.

برای جلوگیری از آسیب دیدن آن‌ها تا سال بعد می‌توانید از مقداری صابون استفاده کنید. ابتدا صابون را میان لباس‌ها قرار دهید و سپس آن‌ها را تا بزنید.

7 دیدگاه دربارهٔ «چگونه لباس بافتنی تنگ را گشاد کنیم؟»

 1. من ی بافت داشتم ک مامانم واس سریع خشک کردن اون اومده بافت رو روی حرارت بخاری قرار داده و بافت کش اومده و گشاد شده خیلیی
  الان چیکار کنم ک درست بشه؟؟؟؟؟

 2. سلام.ببخشید من یه کلاه بافت دارم که کش اومده و بد شکل شده.با کدام یکی از این روش ها میتونم درستش کنم کسی اینا رو امتحان کرده؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *