سرعت اسب

سرعت اسب

اسب‌ها حیوانات نجیبی هستند که از حدود پنجاه میلیون سال قبل روی زمین زندگی می‌کنند. اندام اسب‌ها به گونه‌ای آفریده شده‌ که به راحتی می‌توانند در مقابل خطر یا در مسابقات سرعت خود را بالا ببرند و به بیشترین سرعت خود برسند.  حیوانات مختلف سرعت‌های متفاوتی دارند. بعضی از آن‌ها مانند لاک پشت‌ها آرام و با سرعت بسیارکمی حرکت می‌کنند.  درحالی‌که بعضی دیگر مانند چیتاها، ببرها و اسب‌ها سرعت بالایی دارند. سرعت اسب همواره مد نظر انسان‌ها قرار گرفته است. هنگام مسابقات اسب‌سواری، اسبی که بیشترین سرعت را دارد برنده است. در این مسابقات سرعت اسب‌های مسابقه به حدی زیاد است که باعث وحشت و حیرت تماشاچیان می‌شود.  تاکنون بیشترین سرعتی که یک اسب داشته؛ ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت بوده است. در این مقاله سرعت اسب‌ها و عوامل تأثیر گزار بر آن را بررسی می‌کنیم. پس با ما تا انتها همراه باشید.

سرعت آنی اسب

به طور کلی به نسبت تغییرات مکان (جابه‌جایی) هر جسم به زمان سرعت گفته می شود. یکی از مهم‌ترین معیارهای سنجش اسب برتر در مسابقات اسب‌دوانی، سرعت هر اسب است. سرعت آنی یکی از انواع سرعت است. برخی از اسب‌های دونده یک‌چهارم اول مسیر را زیر ۲۱ ثانیه طی می‌کنند. این کار بسیار اشتباه است زیرا این اسب‌ها سرعتشان را در انتهای خط پایان از دست می‌دهند.  این سرعت ارزش چندانی ندارد؛ زیرا در تمام طول مسابقه حفظ نمی‌شود. همچنین ممکن است باعث خستگی و از دست رفتن انرژی اسب شود. به این سرعت، سرعت آنی می‌گویند.  نمی‌توان بیشترین سرعت اسب را بر حسب سرعت آنی سنجید زیرا این سرعت ثابت نیست.

عوامل مؤثر بر سرعت اسب

در گذشته به علت سرعت بالای اسب‌ها نسبت به سایر چارپایان، بیشتر از اسب‌ها برای مسافرت استفاده می‌شد.  البته باید بدانید که عوامل محیطی و ژنتیکی زیادی بر سرعت اسب تاثیر می‌گذارند. سرعت یک اسب معمولی حدوداً ۴۵ کیلومتر بر ساعت است. در این قسمت می‌خواهیم شما را با عوامل مؤثر بر سرعت اسب عبارت اند از:

سن

طبق تحقیقات انجام شده بر روی اسب‌هایی با سن‌های متفاوت، مشاهده شد که اسب‌های ۵ ساله سرعت بیشتری نسبت به اسب‌های جوان‌تر دارند.  بنابراین سن تأثیر به سزایی در میزان سرعت اسب دارد. به همین دلیل در مسابقات اسب‌دوانی بهتر است از اسب‌های جوان‌تر استفاده کرد. در ایران اسب باارزش و پرسرعت نژاد ترکمن از دوسالگی وارد عرصه‌ی مسابقات می‌شود.  این اسب یکی از نژادهای اصیل و با ارزش ایرانی است که پرورش آن اهمیت زیادی برای کشور دارد. سن

جنسیت

سرعت اسب‌های نر از مادیان‌ها بیشتر است. اسب‌های نر می‌توانند با سرعت بالا مسافت‌های بسیار طولانی را طی کنند اما ماده‌ها این ویژگی را ندارند. اسب‌های نر از آناتومی بدن معمولی تری نسبت به اسب‌های ماده برخوردارند. همچنین ساختمان عضلانی و اسکلت بدنی آن‌ها محکم‌تر است. اسب‌های ماده گاهی اوقات به دلیل مواردی چون آبستن شدن و مشکلات بعد از آن دارای نقص‌های کوچکی می‌شوند.  این نقص‌ها توانایی آن‌ها را برای دویدن با سرعت بالا را کمتر می‌کنند. به‌همین‌علت اسب‌های نر بیشترین سرعت را دارند.

فصل

تأثیر فصل‌ها بر سرعت اسب از جوانب مختلفی بررسی می‌شود. در برخی از فصول سال امکان دسترسی به علوفه‌ی تازه کمتر است.  بنابراین صاحب اسب باید برای جبران این مشکل از مکمل‌های غذایی حاوی ویتامین‌ها و پروتوئین‌ها استفاده کند. از طرف دیگر ویتامین آ یک ویتامین مهم محلول در چربی است که نقش بالایی در بافت‌ها و اعضای بدن اسب دارد.  این ویتامین در فصل پاییز به کمترین مقدار خود می‌رسد. با کاهش ویتامین A در این فصل قدرت عضلانی و بدنی اسب‌ کاهش می‌یابد و سرعت اسب کمتر خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید: نقش ویتامین در پرورش اسب

نژاد اسب

نژادهای بومی اسب در هر کشور به عنوان سرمایه‌ی ملی آن کشور تلقی می‌شوند. نژادهای متفاوت اسب از سرعت‌های متفاوتی برخوردارند. اسب ترکمن و اسب عربی در ایران از سریع‌ترین اسب‌ها به شمار می‌روند. اسب‌های عربی، قدرت بدنی بالایی دارند‌ و حتی می‌توانند در سخت ترین شرایط با بیشترین سرعت حرکت کنند.  به همین علت این اسب‌ها رکورد دار مسابقات جهانی هستند و جایگاه برتر را به خود اختصاص داده‌اند.

اسب عربی

به طور کلی اسب‌ها بر اساس خلق‌و‌خوی خود به سه دسته تبدیل می‌شوند:
  • اسب‌های سرزنده یا (پرحرارت): این اسب‌ها سرعت بالایی دارند.
  • اسب‌های خونسرد: این اسب‌ها بیشتر برای بارکشی مناسب هستند و سرعت متوسطی دارند.
  • اسب‌های خونگرم: این اسب‌ها ترکیبی از نژادهای اروپایی و عرب هستند. اسب‌های خونگرم برای سواری‌ها و مسابقات مناسب‌تر هستند و در اروپا پرورش و آموزش داده می‌شوند. اسب‌های پالومینو ، اسب‌های تنسی واکینگ و اسب‌های کوارتر هوس از معروف‌ترین نژادهای اسب‌های آمریکایی و خونگرم هستند.
برخی از نژادهای اسب مانند: نژادهای اسب‌های آمریکایی، اسب‌های عرب و تروبردها به طور طبیعی از سایر نژادها سرعت بیشتری دارند.  دلیل آن این است که این اسب‌ها سیستم بدنی و آناتومی بدنی بهتری دارند. اکنون بررسی می‌کنیم که دربین نژادهای مختلف اسب، بیشترین سرعت به کدام نژاد تعلق دارد؟ سرعت اسب

اسب‌های نژاد آمریکایی

این اسب‌ها می‌توانند مسافتی کوتاه را با سرعت زیاد ۵۰ مایل در ساعت، طی کنند.

اسب نژاد عرب

از کهن‌ترین و قدیمی‌ترین نژادهای اسب است که سرعت، هوش و استقامت بالایی دارد. این اسب‌ در قرن هفتم در عربستان صعودی پرورش یافت. این اسب پرسرعت دارای پاهای قوی و محکم است.  اسب عرب رنگ‌های متفاوتی دارد؛ اما غالباً به رنگ خاکستری است. بیشترین سرعت اسب را می‌توان در اسب عرب دید. این اسب سرعتی حدود ۸۸ کیلومتر برساعت دارد.

اسب تروبرد

تروبردها، اسب‌های سریعی هستند که ترکیبی از نژادهای عرب و بارب هستند. سرعت این اسب‌ها تقریباََ ۴۵ مایل در ساعت است.  این اسب‌ها از نظر سرعت و استقامت بسیار مناسب هستند. تروبرد یکی از سریع‌ترین اسب‌های جهان است که در قرن ۱۷ توسط انگلیسی‌ها پرورش یافت. از این اسب برای شرکت در مسابقات و برای مسافرت‌های طولانی استفاده می‌شود.

اسب نژاد استاندارد

این اسب نسبت به اسب تروبرد، عضلانی‌تر و قوی‌تر است. اسب‌های استاندارد نسبت به اسب‌های تروبرد سرعت بیشتری دارند.  از این اسب‌ها در نمایش‌های اسب مانند درساژ و مسابقات پرش استفاده می‌شود. علاوه بر این استانداردها توانایی حفظ سرعت زیاد برای مدت طولانی را دارند.

اسب ریزگرد

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. ریزگرد یک اسب بلند قامت است و یکی از اسب‌هایی است که به علت بیشترین سرعتی که دارد همواره قهرمان جهان بوده است.  اسب ریز گرد یک اسب باهوش و قوی است. او می‌تواند یک مسافت طولانی را با سرعت ثابت طی کند.  تقریباً ۳۸ مایل بر ساعت سرعت دارد‌ و از نژادهای اصیل کشور انگلستان است. این اسب بسیار چابکیست و همواره در مسابقات موفق بوده است.

اسب شوالسکی

اسب شوالسکی اسبی است که بیشترین سرعت را دارد و تنها نژادی است که اهلی نشده است!

آناتومی بدن اسب

هر اسبی، آناتومی بدن متفاوتی دارد. اسب‌هایی مانند کولی‌ها و هافلینگرها، نسبت به اسب‌هایی مانند مورگان و مارواری سنگین‌تر هستند و از اسکلت بدنی بزرگ‌تری برخوردار هستند. آناتومی بهتر باعث افزایش سرعت اسب می‌شود. هرچه میزان کشیدگی در ماهیچه‌های اسب‌ها بیشتر باشد سرعت اسب بیشتر خواهد شد.  جالب است بدانید که اسب‌های قد بلند سرعت کمتری نسبت به اسب‌های کوتاه قد دارند.  طول قدم اسب‌ها و روش حرکت آن ‌ها باعث تغییر در سرعت اسب‌ها می‌شود. اسب‌های بلند قد به دلیل این که طول قدم کمی دارند سرعت کمتری دارند.  اسب‌هایی با قد متوسط و عضلات قوی‌تر سرعت بیشتری دارند. به طور کلی تعادل راز سرعت اسب‌هاست. آناتومی بدن

روش حرکت اسب‌ها

به طور کلی چهار نوع حرکت در اسب‌ها وجود دارد:
  • حرکت اول (چهار ضرب): میانگین سرعت اسب در این نوع حرکت ۴/۴ کیلومتر بر ساعت است که نسبت به بقیه‌ی حرکات کمترین سرعت را دارد.
  • حرکت دوم (دوضرب): به طور متوسط در این حرکت هر اسب، ۱۳ تا ۱۹ کیلومتر بر ساعت سرعت دارد.
  • حرکت سوم (سه ضرب): سرعت اسب در این حرکت حدوداً ۱۹تا۲۴ کیلومتر بر ساعت است.
  • حرکت چهارم (گالوپ): سرعت این اسب‌ها به طور متوسط ۴۰ تا ۴۸ کیلومتر بر ساعت است. سرعت اسب گالوپینگ در یک مسافت کوتاه حداکثر ۸۸ کیلومتر بر ساعت است.
کمترین سرعتی که یک اسب دارد مربوط به راه رفتن اوست. سرعت متوسط برای راه رفتن یک اسب حدوداً ۴ مایل بر ساعت است.  گالوپ بیشترین سرعت را دارد. نشستن بر روی اسب‌ها ی گالوپینگ کار آسانی نیست؛ زیرا سرعت متوسط یک اسب در حرکت اولیه آن به ۸ مایل بر ساعت می‌رسد! برای سنجیدن سرعت اسب‌ها بر اساس قدم‌های آن‌ها باید گفت که یک اسب پرسرعت در هریک دقیقه ۱۳۰ تا ۱۴۰ قدم برمی‌دارد. این مقدار برای اسب‌های قهرمان به ۱۶۰ قدم در دقیقه می‌رسد.

سوارکار و مربی اسب

مربی اسب، تأثیر بسیار زیادی بر سرعت اسب دارد. یک مربی می‌تواند با روش‌های متفاوت و خاص خود و آموزش صحیح اسب بر سرعت اسب تأثیر بگذارد.  همچنین تمرین‌هایی که هر مربی با اسب خود انجام می‌دهد بر سرعت اسب تأثیر گزار است.

سلامت بدنی اسب

اسب‌ها حیوانات دونده‌ای هستند. یک اسب دونده باید دستگاه تنفسی سالمی داشته باشد تا اکسیژن لازم را برای دویدن خود را تأمین کند.  آن‌ها در هنگام مسابقه می‌توانند با جذب هوا این اکسیژن مورد نیاز را دریافت کنند. پس اسب‌هایی که می‌توانند به راحتی و آزادانه نفس بکشند، بیشترین سرعت را دارند. بنابراین مشکلات تنفسی اسب اثرات منفی بر روی سرعت آن می‌گذارند. از طرفی اسب‌هایی که قلب و ریه‌ی سالم‌تری دارند پرسرعت‌ترین اسب‌ها هستند زیرا قلب اسب می‌تواند گردش خون را افزایش دهد که این باعث می‌شود اکسیژن لازم برای تنفس و دویدن اسب فراهم شود.

مسافت

همه‌ی نژادهای اسب‌، حتی اگر بیشترین سرعت را داشته باشند بعد از دویدن به مدت طولانی، نمی‌توانند با سرعت بالا به مسیر ادامه بدهند.  برای سنجش میزان سرعت اسب‌ها باید آن‌ها را در مسافت و مدت زمان معینی با یکدیگر مقایسه کرد.  اسب‌ها، مسافت‌های کمتر را با سرعت بالاتری طی می‌کنند و بعد از طولانی شدن مسیر سرعت اسب‌ها کم می‌شود. سرعت اسب

نعل اسب

نعل‌ها علاوه بر محافظت از سم حیوان، اصطکاک سم‌ها را بیشتر می‌کنند.اسب‌هایی که ۴ نعل دارند، مسافت‌های ۱۰ کیلومتری را بسیار سریع‌تر از سایر اسب‌هایی که نعل ندارند طی می کنند.  حداکثر سرعت اسب‌ها برای ۲۰ کیلومتر دویدن در طول روز ۵/۸ متر بر ثانیه است. اگر از این سرعت فراتر روند دچار آسیب‌های جبران ناپذیر اسکلتی و عضلانی می‌شوند. آیا می‌خواهید بدانید چرا به سم اسب نعل می‌زنند؟ پس خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم: چرا اسب را نعل می‌زنند؟

تغذیه اسب

سرعت زیاد برخی از اسب‌ها نتیجه تغذیه و رژیم غذایی سالم آن‌ها است. یک مربی اسب برای داشتن یک اسب پر سرعت، باید از موادغذایی پروتئین دار یا حاوی فیبر و نشاسته در تغذیه اسب استفاده کند.  ویتامین‌ها هم برای حیوانات بسیار مهم هستند. ویتامین آ از مهم‌ترین ویتامین‌هاست که باعث افزایش قدرت عضلانی او می شود.  هم‌چنین اسب‌ها روزانه ۲۵ گالن آب می‌نوشند که این میزان در روزهای گرم باید بیشتر شود.

آمادگی بدنی اسب

اسب‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از اسب‌ها چاق‌تر هستند و نسبت به اسب‌های ظریف، تحرک کمتری دارند.  این اسب‌ها که آمادگی بدنی کمتری نسبت به سایر نژادهای اسب دارند هنگام دویدن سرعت کمتری دارند.  سرعت این اسب‌ها کمتراز ۳۰ مایل بر ساعت است. بیشترین سرعت اسب متعلق به اسب‌هایی است که همواره در حال تمرین کردن هستند و آمادگی بدنی بیشتری دارند.

متناسب نبودن اندام‌ها

برخی از اسب‌ها دارای نقص و مشکلاتی هستند که به دلیل این نقص‌ها، نمی‌توانند سرعتی بالایی داشته باشند. بهتر است برای کار کردن یا برگزاری مسابقات از این اسب‌ها استفاده نکنید.

نقص در پاها

این نقص که مانع از حرکت و سرعت زیاد اسب‌ها می‌شود، ناشی از فرسودگی مفاصل خرگوشی است. آموزش اسب‌های آسیب‌دیده باید با احتیاط انجام شود و سوارکار باید از دادن تمرین‌های زیاد به این اسب خودداری کند.

کپل‌های افتاده

علت این نقص وجود زاویه ی نامناسب در مفاصل خرگوشی اسب‌ها است. این اسب‌ها نمی‌توانند ورزش‌هایی مانند پرش و درساژ را انجام دهند. فشار زیاد به کمر آن‌ها آسیب می‌رساند پس نباید از این اسب‌ها استفاده کرد.

داشتن کمر کوتاه یا بلند

اسب‌هایی که کمر کوتاه دارند اگر طول گردنشان بلند نباشد، به سختی می‌توانند بدوند. این اسب‌ها اسب‌های خوبی برای سوارکاری نیستند.  سوار کار باید همیشه تمرین‌هایی برای حرکت دادن او به جلو انجام دهد. از طرفی داشتن کمری با طول بلندتر برای اسب‌ها بد نیست و برای سوار کاری هم بهتر است.  اما اگر این طول کمر آن‌ها بیش از حد مجاز زیاد باشد به طوری که پاهای اسب به سختی جمع شوند، طول گام‌های اسب کوتاه‌تر شده و سرعت اسب کمتر خواهد شد.  برای تمرین دادن این اسب‌ها حتما باید توقف‌های کوتاه مدت بین هر تمرین گذاشته شود. کمر کوتاه یا بلند

داشتن گردن گوزنی و نامتناسب

گاهی اوقات رفتار نامناسب مربی هنگام تربیت اسب باعث آسیب به گردن او می‌شود. برای تربیت اسب‌هایی که گردن نامناسبی دارند باید تلاشی مضاعف به همراه یک برنامه‌ی آموزشی صحیح داشت. اسب‌هایی که گردن گوزنی شکلی دارند عضلات گردنشان بسیار بزرگ است. باید عضلات زیرین گردن این اسب‌ها را آب کرده و عضلات بالایی را پرورش دهیم.  این اسب‌ها کمر منقبضی دارند. برای نرم کردن کمر آن‌ها پرش‌های ژیمناستیکی تمرین مناسبی است.

کلام آخر

طبق نتایج به دست آمده از تحقیقات هر ساله به طور میانگین بر سرعت اسب‌های مسابقه افزوده می‌شود.  محققان به این نتیجه رسیده‌اند که این اسب‌ها هنوز به حداکثر سرعت خود نرسیده‌اند و بیشترین سرعت برای اسب‌ها مشخص نشده است. در این مقاله عوامل مؤثر بر سرعت اسب را بررسی کردیم. امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید.  شما همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با اسب‌ها و سایر حیوانات را مطالعه کنید.  همچنین اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود رادارید، اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است. منبع: ihearthorses.com

3 دیدگاه دربارهٔ «سرعت اسب»

  1. بهترین نژاد اسب که برای مسابقات سرعت و پرش خوب باشه کدومه؟اصلا میشه یک نژاد برای هر دو آیتم خوب باشه یا هر کدوم فقط توی یک ویژگی خوب هستند؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *