سگ‌ هاوانیز

معرفی سگ نژاد هاوانیز همراه با جزئیات کامل

سگ‌ هاوانیز، سگی با موهای بلند و ابریشمی است. چشمان درشت این سگ توجه بسیاری از علاقه‌مندان به سگ را به خود جلب کرده است. آن‌ها در دهه ۱۸۰۰ به‌عنوان یک سگ همراه اشراف در کوبا پرورش یافتند.

این نژاد را فقط به‌عنوان یک سگ تزئینی نبینید. سگ‌ هاوانیز به طرز شگفت‌انگیزی پرانرژی است. آن‌ها در ورزش و فعالیت‌های مربوط به سگ‌ها از سیرک گرفته تا کمک به افراد معلول بسیار عالی عمل کرده‌اند. با سگ‌ هاوانیز صمیمانه رفتار کنید و آن را به‌عنوان یک عضو از خانواده خود بدانید.

برای آشنایی بیشتر با ویژگی‌های سگ هاوانیز با ما همراه باشید!

مشخصات کلی این نژاد

  • سگ‌ هاوانیز به خوبی با زندگی آپارتمانی سازگار می‌شود.
  • آن‌ها برای صاحبان تازه‌کاری که می‌خواهند از یک سگ نگهداری کنند بسیار عالی هستند.
  • آن‌ها نمی‌توانند در خانه تنها بمانند.
  • سگ ‌هاوانیز با خانواده‌ی خود بسیار مهربان است.
  • آموزش دادن به این سگ‌ها آسان است.
  • سگ هاوانیز بسیار باهوش و زیرک است.
  • آن‌ها تمایل زیادی به پارس یا زوزه کشیدن ندارند.

اطلاعات بیشتر در مورد سگ ‌هاوانیز

سگ ‌هاوانیز شخصیتی مهربان دارد. این سگ با غریبه‌ها، کودکان، سگ‌های دیگر و حتی گربه‌ها نیز مهربان است. اما بیشترین عشق خود را نثار خانواده‌اش می‌کند. او مانند چسب به صاحبش می‌چسبد! نقطه‌ضعف احتمالی او عشقِ بسیاراست که اگر تنها بماند، ممکن است بسیار مضطرب شود.

آن‌ها همچنین مقدار قابل‌توجهی از انرژی خود را صرف خانواده خود می‌کنند. هاوانیز ورزش‌های مختلف را به‌خوبی انجام می‌دهد.

همانند بسیاری از سگ‌های پاکوتاه، صاحبان سگ‌ های هاوانیز که بیش‌ازحد به سگ خود پاداش می‌دهند، پشیمان خواهند شد! چراکه عادت‌های بد، مانند خوردن غذا از دست دیگران، در این سگ‌ها می‌توانند خیلی سریع شکل بگیرند. علی‌رغم کنجکاوی‌های او، یا شاید حتی به همین دلیل، هاوانیز یک حیوان خانگی فوق‌العاده و همه‌کاره محسوب می‌شود.

نکات قابل‌توجه نژاد سگ ‌هاوانیز

هاوانیز سگی همراه است که از بودن در کنار خانواده‌اش لذت می‌برد. او وقتی تنها بماند می‌تواند دچار اضطراب جدایی شود. اگرچه آن‌ها به‌طورکلی با غذا خوردن رشد می‌کنند، اما خوردن مدفوع خود در توله‌سگ‌های هاوانیز کاملاً رایج است! لازم است فوراً مدفوع توله‌سگ خود را جمع کنید تا این کار برای او به عادت تبدیل نشود. تغذیه توله سگ شما از اهمیتی خاصی برخوردار است بنابراین سعی کنید به آن اهمیت دهید.

موهای بلند و ابریشمی هاوانیز او را زیبا و خاص کرده، اما آن‌ها نیاز به شانه زدن و مراقبت منظم دارند. بسیاری ترجیح می‌دهند موهای آن را کوتاه کنند. اگر می‌خواهید سگ زیباتری داشته باشید، موهای آن را بلند بگذارید و سپس اصلاح موی سگ خود و مرتب کردن آن را به یک آرایشگر حرفه‌ای بسپارید.

سگ‌ هاوانیز
نکات قابل‌توجه نژاد سگ ‌هاوانیز


سگ ‌هاوانیز یکی از بهترین سگ‌های آپارتمانی محسوب می‌شود اما می‌تواند در هر خانه‌ای زندگی کند. اما وقتی ببیند شخصی از کنار خانه رد می‌شود یا صدای عجیب و غریبی می‌شنود، پارس می‌کند. هاوانیز به‌اندازه یک سگ بزرگ‌ به ورزش نیاز دارد! پیاده‌روی طولانی روزانه یا یک بازی برای او بسیار مفید است.

برای داشتن یک سگ سالم، هرگز توله‌سگ را از یک پرورش‌دهنده غیرمجاز یا فروشگاه حیوانات خانگی خریداری نکنید. به دنبال یک پرورش‌دهنده معتبر باشید که سگ‌های مولد خود را آزمایش کند تا مطمئن شود که آن‌ها بیماری‌های شایع توله‌سگ ها را ندارند!

تاریخچه این نژاد

پس‌ازآنکه کریستوف کلمب در سال ۱۴۹۲ کوبا را از اسپانیا گرفت. مهاجران اسپانیایی با سگ های کوچکی شروع به ورود به جزیره کردند. بعدها این سگ‌ها با سگ‌های کوبایی ادغام شدند و به سگ های هاوانیز تبدیل شدند.

در اوایل دهه ۱۸۰۰، هاوانیز حیوان خانگی بسیاری از خانواده‌های اشرافی در کوبا بود. مسافران اروپایی که شیفته این نژاد شدند سگ‌ها را به انگلیس، اسپانیا و فرانسه بازگرداندند. این نژاد در اواسط دهه ۱۸۰۰ در اروپا مرسوم شد. ملکه ویکتوریا و چارلز دیکنز در آن زمان از طرفداران مشهور نژاد سگ ‌هاوانیز بودند.

تاریخچه این نژاد
تاریخچه این نژاد

ویژگی‌های شخصیتی سگ هاوانیز

هاوانیز نژادی مهربان و دوست‌داشتنی است. این سگ شما را در طول روز از یک اتاق به اتاق دیگر دنبال می‌کند. خلق‌وخوی سگ شما به عوامل مختلفی ازجمله وراثت، آموزش و معاشرت بستگی دارد.
اگر برای خرید یک توله سگ نژاد هاوانیز اقدام کردید حداقل با یکی از والدین توله‌سگ‌های خود ملاقات کنید تا خلق و خوی آن‌ها را بهتر بشناسید. اما پیش از خرید توله‌سگ حتماََ راهنمای خرید توله سگ را مطالعه کنید!

سگ‌ هاوانیز به اجتماعی شدن و قرار گرفتن در معرض افراد و مکان‌های مختلف نیاز دارد. بنابراین سعی کنید معاشرت با افراد مختلف را در برنامه تربیت توله سگ خود بگنجانید.

بیماری‌های تهدیدکننده این نژاد

سگ‌ هاوانیز به‌طورکلی سالم است، اما ممکن است مانند همه نژادها به برخی از بیماری‌ها مبتلا شود. همه سگ‌ های هاوانیز به همه این بیماری‌ها مبتلا نخواهند شد، اما اگر به فکر این نژاد هستید مهم است که از آن‌ها آگاهی داشته باشید.

آبریزش چشم و پارگی ناشی از آن در نژاد سگ هاوانیز رایج است. به خاطر داشته باشید که پارگی بیش‌ازحد باید توسط دامپزشک بررسی شود. بااین‌حال، بیشتر پارگی‌های جدی نیستند. با ما همراه باشید تا به بررسی بیماری‌های تهدیدکننده این نژاد بپردازیم.

دیسپلازی مفصل ران

دیسپلازی مفصل ران یک بیماری تخریب‌کننده است که در آن مفصل ران به دلیل رشد و نمو غیرطبیعی ضعیف می‌شود. این بیماری در بسیاری از نژادهای سگ دیده می‌شود. اگرچه این‌یک بیماری ژنتیکی است، اما می‌تواند در توله‌سگی مشاهده شود که والدین آن عاری از این بیماری باشند.

سگ‌ هاوانیز
دیسپلازی مفصل ران

روش‌های درمان‌ آن شامل مصرف دارو، کاهش وزن در صورت اضافه‌وزن سگ، مکمل‌های غذایی و گاهی جراحی است.

دیسپلازی آرنج

دیسپلازی آرنج مشابه دیسپلازی مفصل ران است. این‌یک بیماری است که مفصل آرنج را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری در اثر رشد و نمو غیرطبیعی ایجاد می‌شود و باعث بدشکلی و ضعف مفصل می‌شود. شدت بیماری متفاوت است.

کندروودیسپلازی

این بیماری ‌یک اختلال ژنتیکی است که معمولاً به‌عنوان «کوتولگی» شناخته می‌شود. سگ‌های مبتلا اندام‌های کوتاه‌تر از حدمعمول دارند. در موارد نادری سگ‌های مبتلا می‌توانند زندگی کامل و سالمی داشته باشند، اما سگ‌هایی با این اختلال نباید پرورش یابند.

آب‌مروارید

آب‌مروارید کدر شدن در عدسی چشم است که باعث از دست دادن بینایی می‌شود. این‌یک بیماری ارثی است و معمولاً در پیری اتفاق می‌افتد، اما در هر سنی ممکن است رخ دهد. آب‌مروارید با جراحی درمان می‌شود.

ناشنوایی

ناشنوایی چالش‌های بسیاری را برای سگ و صاحب آن ایجاد می‌کند. برخی از اشکال ناشنوایی و کم شنوایی را می‌توان با دارو و جراحی درمان کرد، اما ناشنوایی معمولاً قابل‌درمان نیست.

نارسایی دریچه میترال

نارسایی دریچه میترال بیشتر در سگ‌های مسن دیده می‌شود که در آن دریچه میترال از کار می‌افتد. این بیماری می‌تواند باعث نارسایی قلبی شود. علائم این بیماری شامل فشارخون بالا، وجود مایعی در ریه‌ها و کاهش قدرت عضله قلب است. درمان آن شامل مصرف دارو، تغییر رژیم غذایی و اعمال محدودیت‌های ورزشی برای سگ است.

سگ‌ هاوانیز
نارسایی دریچه میترال

برای مراقبت بهتر از سگ خود لازم است با بیماری‌های رایج در بین سگ‌ها آشنا باشید. به‌همین‌منظور پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی بیماری ‌های شایع سگ را مطالعه کنید.

تربیت و آموزش رفتارهای صحیح


اگرچه سگ‌ هاوانیز نژاد کوچکی است، اما انرژی زیادی دارد. این نژاد برای زندگی در حیاط خانه مناسب نیست. او وقتی در کنار خانواده و صاحب خود است خوشبخت‌ترین است. آن‌ها اهل پارس کردن بیش‌ازحد نیستند، اما در هنگام عبور رهگذران پارس می‌کنند، بنابراین اگر خانه شما دارای محدودیت‌های سروصدا باشد، هاوانیز ممکن است نژاد مناسبی برای شما نباشد.

نژاد سگ‌ هاوانیز اشتیاق زیادی برای جلب رضایت صاحبانش دارد پس نباید به آن‌ها بی‌توجهی کرد. این اشتیاق آموزش سگ شما را در بیشتر موارد نسبتاً آسان می‌کند.

اضطراب جدایی می‌تواند نگرانی جدی برای هاوانیز و صاحبش باشد. بهترین راه برای مقابله با این مشکل اجتناب از آن است. سگ را برای مدت طولانی تنها نگذارید. اگرچه او کوچک است، اما یک اسباب‌بازی نیست؛ مانند همه نژادها، او باید رفتارهای خوب را یاد بگیرد.

تغذیه این نژاد

مقدار غذای سگ بالغ شما به‌اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و سطح فعالیت وی بستگی دارد. توصیه می‌شود که روزانه ۱/۲ تا ۱ فنجان غذای خشک باکیفیت بالا به سگ خود بدهید اما لازم است که مراقب وزن او باشید.

برای فراهم کردن یک رژیم غذایی مناسب برای سگ خود بهتر است مطالبی را در این زمینه مطالعه کنید. بنابراین مطالعه‌ی مقاله ی غذاهای ممنوعه برای سگ را از دست ندهید.

رنگ و اصلاح موی این نژاد

جنس موی سگ ‌هاوانیز ضخیم اما ابریشمی، نرم و سبک است و به‌راحتی نمی ریزد. این سگ ممکن است در رنگ‌های سفید، سیاه و قهوه ای مایل به قرمز، خاکستری و هزاران رنگ دیگر وجود داشته باشد.

رنگ و اصلاح موی این نژاد
رنگ و اصلاح موی این نژاد

بسیاری از دارندگان برای سهولت در مراقبت از موهای هاوانیز خود آن ها را کوتاه می‌کنند؛ اما اگر می‌خواهید سگتان زیبا بنظر برسد باید موهای آن را بلند نگه‌دارید.

نظافت سگ هاوانیز

سگ شما به شانه زدن روزانه و حمام مکرر نیاز دارد. به‌طورکلی، نگه‌داشتن موهای بالای چشم زیبا به نظر می‌رسد. تا زمانی که مهارت بالایی در کوتاه کردن موهای سگ خود خصوصاً نژاد سگ‌ هاوانیز نداریددست به چنین کاری نزنید، یک آرایشگر حرفه‌ای این کار را بهتر انجام می‌دهد.

دندان‌های سگ‌ هاوانیز خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع باکتری‌ها جلوگیری شود. اگر می‌خواهید از بیماری‌های لثه و عفونت دندان سگ خود جلوگیری کنید، بهتر است هر روز دندان‌های سگ را مسواک بزنید.

رفتار این سگ با کودکان و سایر حیوانات خانگی

سگ‌ هاوانیز یک سگ خانوادگی عالی است که با همه ازجمله بچه‌ها در هر سنی و حیوانات خانگی دیگر مهربان است. ازآنجاکه او بسیار کوچک است، می‌تواند به‌راحتی آسیب ببیند، بنابراین بسیار مهم است که به بچه‌ها آموزش دهید چگونه با سگ رفتار کنند.

شما همیشه باید به کودکان نحوه نزدیک شدن و لمس سگ‌ها را بیاموزید. به کودک خود بیاموزید هرگز در هنگام غذا خوردن یا خوابیدن به سگی نزدیک نشود و یا سعی نکند غذای سگ را با خود ببرد.

کلام آخر

به پایان مقاله سگ ‌هاوانیز رسیدیم. امیدواریم که اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع نژادهای سگ به سایت واسط پت مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از اپلیکیشن واسط کالا برای خرید یا فروش حیوان خانگی و اجناس خود استفاده کنید. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم!
منبع:
dogtime.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *