پارچه مناسب لباس

پارچه مناسب لباس راحتی

وقتی می‌خواهیم برای خودمان پارچه مناسب لباس راحتی پیدا کنیم، اولین کاری که همه‌ی ما انجام می‌دهیم این است که با دو انگشت شست و سبابه آن را لمس می‌کنیم. درواقع با این کار می‌خواهیم بدانیم جنس پارچه از چیست؟ حتی اگر انواع پارچه را هم نشناسیم، با لمس آن در وهله اول مطمئن می‌شویم پارچه‌ای که می‌خریم لطافت و نرمی کافی را دارد یا نه. پس در هر شرایطی جنس پارچه برایمان مهم است.
با ما همراه باشید تا در ادامه انواع پارچه مناسب لباس راحتی را برای شما شرح دهیم و شما را با آن‌ها آشنا کنیم.

آنچه درادامه می‌خوانید

بافت پارچه

پارچه در اصل لایه‌ای از نخ و الیاف طبیعی یا مصنوعی است که به شیوه‌های:

 • بافت تاروپودی
 • بافت حلقوی
 • بدون بافت
 • گره زده

قابل‌مشاهده هستند. پارچه‌ها معمولاً از مواد گوناگونی تولید می‌شوند. البته درگذشته تمام الیاف‌ها طبیعی بودند و پارچه‌ها لطافت و نرمی خاصی داشتند، اما از زمانی که الیاف مصنوعی وارد صنعت نساجی شد، تغییرات زیادی در آن به وجود آمد.

صنعت نساجی ایران

ایرانیان از پیشتازان بافندگی پارچه هستند. نساجی یا همان پارچه‌بافی ابریشمی و پشمی در ایران از دوران هخامنشیان شهرت داشته است. به دلیل همین پیشینه است که ایران در صنعت نساجی در دنیا حرفی برای گفتن دارد.
انواع الیاف طبیعی و مصنوعی مختلفی برای تهیه پارچه وجود دارد. در ادامه می‌خواهیم شما را برای انتخاب یک پارچه مناسب لباس راحتی راهنمایی کنیم تا اطلاعات لازم را کسب کنید.

جنس لباس

در مرحله اول، مهم‌ترین نکته در انتخاب پارچه مناسب لباس راحتی توجه به جنس آن است. الیاف مصنوعی به این دلیل که اجازه عبور هوا را می‌گیرند باعث می‌شوند جلوی تنفس پوست و خارج شدن رطوبت ناشی از تعریق را نیز بگیرند. همچنین این‌گونه پارچه باعث حساسیت پوستی شما می‌شود. وجود این الیاف در پارچه یک ممنوعیت است.

رنگ‌ها

رنگ‌ها در انتخاب پارچه مناسب لباس شما نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. سراغ رنگ‌هایی بروید که بیشتر به پوست شما زیبایی می‌دهند. توجه داشته باشید که رنگ‌های تند انرژی بیشتری به شما می‌دهند.
سعی کنید تنوع رنگ را در لباس منزل خود به کار ببرید. رعایت این قوانین ساده سلامت پوست و جسم شما را تضمین می‌کند. همچنین اگر قدتان کوتاه است و دوست دارید با استفاده از لباس منزل، خودتان را بلندتر نشان دهید، سراغ استفاده از رنگ‌های متعدد نروید. پوشیدن رنگ‌های مشابه قد شما را بلندتر نشان می‌دهد.
اگر بعد از شست‌وشو با لباس‌های رنگ گرفته روبه‌رو شدید مطلبی در سایت واسط پت برای شما پیشنهاد‌هایی دارد.
چطور لباس رنگ گرفته را پاک کنیم؟

رنگ ها
رنگ پارچه

نوع پارچه

اولین نکته این است که بدانید چه نوع پارچه مناسب لباس راحتی می‌خواهید؟ منسوجات طبیعی: پنبه، ابریشم، جین، فلانل، کنف، چرم، کتان، مخمل، پشم هستند. منسوجات مصنوعی شامل:

 • نایلون
 • پلی‌استر
 • استات
 • اکریلیک

هستند. پارچه‌هایی که به‌طورکلی طبقات طبیعی و مصنوعی و ترکیبی از هر دو طبقه‌بندی می‌شوند، همگی برای دوخت لباس مناسب هستند.

در این رابطه خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

شستن لباس‌های حساس

پارچه‌‌های الیاف طبیعی

این پارچه‌ها از الیاف گیاهی به وجود می‌‌آیند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • • الیاف میوه‌‌ای – دانه‌‌ای مانند پنبه
 • • الیاف ساقه‌‌ای مانند کتان و کنف
 • • الیاف برگی مانند سیسال
 • • پارچه‌‍‌های نخی – پنبه‌‌ای

پارچه‌‌های نخ و پنبه بسیار پرطرفدار و پرکاربرد هستند. این پارچه‌‌ها به پوست آسیب نمی‌‌رسانند و حساسیت ایجاد نمی‌‌کنند. باعث جریان هوا و تنفس بدن می‌شوند، به همین دلیل در هوای گرم، خنک هستند.

البته لباس‌هایی با الیاف پنبه‌‌ای ضخیم‌تر و گرم‌‌تر نیز وجود دارد و در سرما بدن را گرم می‌کنند. به دلیل اینکه این پارچه‌‌ها پس از شستن آب می‌‌روند، باید پیش از برش در آب انداخته شوند. همچنین نسبت به مرغوبیت جنس رنگ پس می‌دهند.

در این رابطه پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله چگونه لباس انتخاب کنیم را از دست ندهید.

الیاف پنبه

در صنعت به‌طورمعمول الیاف پنبه را در محلول اکسیدان می‌‌گذارند تا سفید شود. هر چه بیش‌‌تر در این محلول بمانند، سفیدتر و البته کم دوام‌تر می‌شوند. این نکته را می‌دانید که الیاف نخی به‌سادگی چروک می‌شوند. بهتر است این پارچه‌ مناسب لباس‌ راحتی، در لباس منزل و نوزاد به کار رود. این پارچه‌‌ها بید نمی‌‌زنند، ولی اگر در جای مرطوب و تاریک باشند، کپک خواهند زد.
برای تمیز کردن پارچه‌های سفیدتان خواندن مقالعه زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:
چگونه پارچه سفید را تمیز کنیم؟

الیاف پنبه
الیاف پنبه

پارچه نخی

پارچه نخی یکی از متداول‌ترین انواع پارچه مناسب لباس در جهان است. این جنس پارچه از نظر شیمیایی ارگانیک است، به این معنی که هیچ ترکیبی ندارد. تقریباً 75 درصد محصولات پوشاک جهان حداقل مقدار نخ را در خود دارند. در ادامه به معرفی برخی از انواع پارچه‌های نخی پرداخته می‌شود.

چیت

چیت، نوعی پارچه نخی است که کاربردهای زیادی دارد و پرطرفدار است. بسیار سبک و تاروپود آن تراکم کمی‌دارد. چیت در دو نوع:

 • ساده
 • طرح دار

تولید می‌شود. باید بدانید که به پوست بدن آسیبی نمی‌رسانند و بدون حساسیت هستند. لباس‌های دوخته‌شده از چیت، بسیار خنک و راحت هستند و به همین دلیل است که این پارچه مناسب لباس راحتی برای دوخت لباس‌های منزل مردانه و زنانه استفاده می‌شود.

این پارچه باعث عبور جریان هوا و تنفس بر پوست شما می‌شود؛ درنتیجه انتخاب خوبی برای فصل تابستان است و بدن شما را خنک نگه می‌دارد. از آنجایی که از انواع پارچه‌های نخی به‌حساب می‌آید، در برابر چروک شدن حساس است.

چلوار

چلوار یکی از انواع پارچه مناسب لباس راحتی از نوع نخی است. این پارچه معمولاً از پنبه‌ای به نام فلامنت تولید می‌شود. این نوع پارچه، سبک، خنک، به‌طورمعمول به شکل طرح دار و گل‌دار که برای تهیه لباس مناسب است. از آن:

 • پیراهن
 • زیر جامه
 • ملحفه
 • روبالشی

تهیه می‌کنند. چلوارهای سفید و روشن به دلیل تراکم تاروپود، کم‌تر برای دوخت لباس استفاده می‌شوند. لازم است بدانید که پارچه چلوار از الیاف طبیعی پنبه تولید می‌شود و به همین دلیل بسیار پرمصرف هستند. از دیگر عوامل افزایش استفاده روزافزون پارچه چلوار توسط تولیدی‌ها می‌توان به قیمت پایین و صرفه اقتصادی این نوع پارچه اشاره کرد.

پارچه مناسب لباس
چلوار یک پارچه نخی

کریشه

ازجمله پارچه‌های محبوب و جذاب برای استفاده در هوای گرم، پارچه‌ی کریشه است. این پارچه شباهت زیادی به پارچه‌های نخی دارد اما ازنظر جنس و الیاف به‌کاررفته تفاوت دارد و پارچه مناسب لباس محسوب می‌شود. در بافت کریشه از پلی‌استر و الیاف‌های مصنوعی استفاده شده است. از مهم‌ترین ویژگی‌های پارچه کریشه، می‌توان به بافت راه‌راه، کشسانی جزئی، سطح زبر، حالت نرم و لخت آن اشاره کرد؛ که در دو نوع ساده و طرح دار در بازار موجود است.

ویژگی‌های پارچه کریشه

 • سبک و لخت
 • عدم چروک پذیری
 • تنوع رنگ و طرح
 • عدم آبرفت

پارچه تترون چیست؟

پارچه تترون معمولاً به الیاف پلی‌استر ویسکوز گفته می‌شود که در مدل‌های مختلف بافت می‌گردد و معمولاً در پنج عرض مختلف ٩٠، ١۵٠ و ١٨٠ سانتی‌متر تولید می‌شود. این پارچه مناسب لباس راحتی است که در حال حاضر با رنگ‌های متنوع موجود هست.
مصارف پارچه تترون در حدی است که در تمام طول سال مشترین خودش را دارد. مصرف آن در دوخت پیراهن، مقنعه، ملحفه، چادر، یونیفرم ، خرج کار پوشاک، عروسک‌سازی، لباس نوزاد، روتختی و … از عمومی‌ترین مصارف این نوع پارچه هست.

دلایل مصرف بالای پارچه تترون

دلایل مصرف بالای این پارچه عبارت است از:

 • ظرافت
 • لطافت
 • سادگی
 • ضد حساسیت
 • خنک بودن

پارچه حوله‌ای

از پارچه‌های حوله‌ای برای دوخت انواع تن‌پوش‌ها استفاده می‌شود. معمولاً نخ مورداستفاده در این پارچه‌ها از نخ پنبه‌ای هست. این پارچه‌ها به‌صورت دوقطبی و تک‌قطبی تولید می‌شوند که هرکدام کاربرد خاصی دارند.
پارچه‌های حوله‌ای انواع مختلفی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
پارچه حوله‌ای ساده، تک‌رنگ، گل‌دار، برجسته، ضد حساسیت، نانو، میکرو فایبر و غیره.

پارچه مناسب لباس
پارچه حوله ای

هنگام خرید پارچه‌های حوله‌ای علاوه بر قیمت آن باید توجه داشت که این محصول را برای چه‌کاری می‌خواهید و با توجه به کاربرد پارچه مناسب لباس بهترین نمونه از این پارچه را باید خریداری کنید.
با خواندن مقاله چطور لباس شیک بپوشیم به رازهای پوششی بهتر پی می‌برید.

تریکو

تعریف تریکو در بازار ایران کاملاً متفاوت هست و یکی از انواع پارچه‌های تار بافت است. تفاوت‌هایی میان تعاریف وجود دارد. در اکثر موارد و در بین عموم، تریکو به بافت‌های حلقوی پودی یا همان بافتنی اطلاق می‌شود؛ که در دو نوع تخت و گرد تولید می‌شود.
در این نوع پارچه، بافت به‌صورت زیگزاگ حول یک‌ رشتهٔ عمودی (تار) انجام می‌شود که متمایز با بافت معمولی است که در حول پود انجام می‌گیرد. این کار باعث مقاومت بیشتر این نوع پارچه در برابر دررفتن (از هم جدا شدن رشته‌های بافته) می‌گردد.

نکته

پارچه‌های تریکو از جنس‌ها و بافت‌های خیلی متنوعی برخوردار هستند که در مصارف گوناگون از آن‌ها استفاده می‌شود. قیمت‌های متفاوتی دارند. پارچه تریکو با جنس‌های متفاوتی از نخ‌ها و یا ترکیب دو یا چند جنس نخ، بافته می‌شود؛ که جزء پارچه مناسب لباس راحتی به‌حساب می‌آیند.

مزیت‌های استفاده از انواع پارچه تریکو

پارچه تریکو از پارچه‌های پرکاربرد و محبوبی است که از آن می‌توان به‌منظور تولید انواع لباس استفاده کرد. از مزیت‌های منحصربه‌فرد پارچه تریکو می‌توان به قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن نسبت به سایر پارچه‌های موجود در بازار اشاره کرد. از دیگر مزیت‌های انواع پارچه تریکو می‌توان به:

 • کاربرد جنس
 • تنوع رنگ
 • مقاومت بالا

آن اشاره کرد که جزء پارچه مناسب لباس راحتی به‌حساب می‌آید.

پارچه مناسب لباس
پارچه تریکو

صحبت پایانی

پارچه‌ها بسیار متنوع هستند، احساس سردرگمی در میان پارچه‌ها بسیار شایع است. معمولاً این رنگ و الگوها هستند که شما را به سمت یک پارچه مناسب لباس راحتی جذب می‌کنند. انتخاب مدل، میزان پذیرش پوست شما، رنگ و طرح انتخابی همه‌ی این‌ها برای انتخاب یک پارچه مناسب لباس مهم هستند.
به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم نتیجه مطلوب را کسب کرده باشید. با واسط پت همراه باشید، شما می‌توانید برای خرید و فروش کالاهای دست دوم یا مورد نیاز خودتان اپلیکیشن واسط کالا را نصب نمایید. همچنین می‌توانید به وب‌سایت واسط کالا سر بزنید.

پرسش و پاسخ

چگونه می توان جوهر قلم را از پارچه خلاص کرد؟

برای خلاص شدن از شر جوهر از محصولی استفاده کنید که حاوی الکل است. با مسواک الکلی لکه را از روی پارچه به آرامی بردارید.

چگونه می توان لکه رنگ ناشناخته روی تی شرت را از بین برد؟

ابتدا آب و صابون را امتحان کنید تا ببینید آیا رنگ لاتکس است. در غیر این صورت ، می توانید نکات موجود در مقاله از بین بردن لکه را دنبال کنید.

آیا برای درست کردن لحافی از لباس هایی با بافت های مختلف مشکلی به وجود می آید؟

این بستگی به این دارد که آیا می توان لباس را به همان شکل شست وشو داد. همه لباس ها را نمی توان در آب ، در یک دما و یا در ماشین خشک کرد.پس شاید در شستن لحاف مشکل پیش آید.

چگونه بفهمیم که به یک پارچه حساسیت داریم؟

به طور معمول برای بررسی حساسیت و آلرژی به مواد و ترکیبات مورد استفاده در تهیه انواع پارچه و پوشاک به طور معمول پزشک معالج آزمایش پوستی پَچ (Patch test) را توصیه می نماید.

منابع:

sewport.com

sewguide.com


تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *