خصوصیات کفش چرم

خصوصیات کفش چرم

چرم اصل یک محصول طبیعی و جذاب است. وقتی به یک قطعه چرم نگاه می‌کنید می‌توانید ردپای یک زندگی را در آن کشف کنید. زندگی یک حیوان زیبا که می‌توانید به روش‌های پرورش آن پی ببرید. حیواناتی که قادر به چریدن آزاد بودند، جای زخم کمتری دارند. حتی غذایی که حیوان در طول زندگی خود می‌خورد، بسیار تأثیرگذار است. همچنین با بررسی چرم می‌توانید سن حیوان را تخمین بزنید. بنابراین هر قطعه چرم درنهایت یک خلاقیت خارق‌العاده و منحصربه‌فرد است. چرم زیبا می‌تواند شخصیت منحصربه‌فرد خود را در کفش‌های باکیفیت شما نشان دهد. این ‌یکی از خصوصیات کفش چرم است.

چرا چرم؟

کفش‌ها از مواد مختلف و در رنگ‌ها و شکل‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. درگذشته، شکل و ظاهر یک کفش فقط برای محافظت از پا در برابر آسیب‌ها و آب‌وهوا بود. بااین‌حال، در دوران مدرن‌تر، سبک کفش به‌شدت تحت تأثیر مد قرارگرفته و از آن برای نمایش وضعیت پوشش استفاده‌شده است. کفش‌های مدرن علاوه بر اینکه راحت‌تر و سازگار با تغیرت آب‌وهوا هستند، برای استفاده‌های خاص ازجمله کفش‌های زنانه و مردانه، دمپایی، کفش ورزشی، چکمه پیاده‌روی، صندل و موارد دیگر طراحی‌شده‌اند.

تاریخچه

در طول قرن‌ها، چرم ماده اصلی کفش بوده است، عمدتاً به این دلیل که همیشه به مقدار کافی در دسترس بوده است. امروزه، اگرچه از مواد متنوعی برای ساخت کفش استفاده می‌شود، اما به دلیل خصوصیات کفش چرم، چرم هنوز در درجه اول اهمیت قرار دارد. چرم می‌تواند بدون از بین رفتن

قابلیت تنفس، شکل‌گرفته، دوخته و ضد آب شود.

همچنین بسیار مقاوم است و محافظت عالی در برابر صدمات پا را ارائه می‌دهد. درحالی‌که پارچه، قابل‌تنفس است، کیفیت ضد آب بودن آن و سطح محافظتی که در برابر صدمات ایجاد می‌کند به‌طور قابل‌توجهی از چرم پایین‌تر است. با توجه به این ویژگی‌های برتر، چرم هنوز هم بهترین ماده برای کفش است. بیشتر مواد جایگزین فقط به دلیل قیمت پایین‌تر موردتوجه قرار می‌گیرند.

خواندن مقاله رفع ترک روی کفش در واسط پت را از دست ندهید.

مواد و ارقام

از طیف گسترده‌ای از چرم‌ها برای ساخت بالاتنه کفش استفاده می‌شود. تمیز درآوردن به‌طور واضح بین انواع آن همیشه آسان نیست. متداول‌ترین انواع چرم عبارت‌اند از: چرم صاف رنگ‌دانه‌ای (پوشش اتصال‌دهنده رنگ‌دانه در قسمت دانه)، چرم (چرم سمت دانه منافذ باز)، چرم مومی یا روغنی، جیر و نوبک. پوست گاو دباغی‌شده با سبزی‌ها معمولاً برای چرم تنها فرآوری می‌شود. در اروپا، تولیدکنندگان کفش موظف‌اند نوع مواد و فرآیندها را به‌روشنی بیان کنند.

خصوصیات کفش چرم
مواد آماده کردن کفش چرم

بزرگترین تولیدکننده چرم کدام کشور است؟

بزرگ‌ترین صنعت کفش جهان متعلق به صنعت کفش چرم با تولید ۱۴ میلیارد جفت کفش چرم در سال است. از این تعداد ۱۱.۵ میلیارد در کارخانه‌های آسیایی ساخته می‌شود که ۸ میلیارد جفت فقط از چین آمده و چین را به بزرگ‌ترین تولیدکننده جهان تبدیل کرده است. برای مقایسه، فقط ۲۶ میلیون جفت کفش در آلمان تولید می‌شود و تقریباً ۵ میلیون جفت کفش در انگلیس تولید می‌شود با این احتساب دو تولیدکننده اصلی هستند.

رقابت کشورها

در خرید کفش چرم، ایالات‌متحده آمریکا در صدراست. ازنظر آماری، هر آمریکایی سالانه شش جفت کفش خریداری می‌کند. در اروپا، ژاپن و کانادا، مصرف‌کنندگان سالانه بین سه تا پنج جفت خریداری می‌کنند، درحالی‌که مشتری چینی سالانه ۲.۵ جفت کفش خریداری می‌کند.

در آلمان، هر زن ۱۷.۳ جفت کفش و مزدان ۸.۲ جفت کفش دارند (طبق نظرسنجی انجام‌شده در سال ۲۰۱۴). این آمار با رفتار خروجی نیز تأیید می‌شود. طبق مطالعه‌ای که از سال ۲۰۱۵ انجام شد، زنان دو برابر مردان برای خرید کفش هزینه می‌کنند.
درواقع یکی از خصوصیات کفش چرم که بسیار موردتوجه تولیدکنندگان کفش در جهان قرارگرفته بازار پررونق آن است.

چند نکته در مورد خصوصیات کفش چرم

چرم روشن حساسیت بیشتری نسبت به چرم تیره دارد. لکه‌ها و خراش‌های موجود در کفش‌های روشن بسیار بیشتر دیده می‌شوند و با محصولات مراقبتی و تمیزکننده به‌راحتی از بین می‌روند. اگر یک چرم روشن متخلخل نیز باشد، به مراقبت بیشتری احتیاج دارد و شاید بهتر باشد در موارد خاص پوشیده شود نه در هر شرایطی.
کفش‌های چرمی می‌توانند رنگ داخلی خود را تغییر دهند. یک پارچه سفید خشک را داخل و روی کفش بکشید و تغییر رنگ پارچه را بررسی کنید.

خصوصیات کفش چرم
ویژگی های کفش چرم

با این کار می‌توانید از رنگ گرفتن جوراب‌هایی با رنگ روشن جلوگیری کنید. به‌هرحال این ‌یکی از خصوصیات کفش چرم است که باکمی درایت می‌توانید آن را مدیریت کنید. درباره چرا کفش چرم رنگ می دهد؟ بیشتر بدانید.
محصولات خاصی برای بزرگ‌تر کردن کفش‌های تنگ ارائه می‌شود؛ اما توصیه ما این است که فقط کفشی را بخرید که واقعاً مناسب پای شما است.

چه چیز خاصی در مورد چرم وجود دارد؟

چرم دارای تعدادی از خصوصیات طبیعی و خاص است. قابلیت تنفس، عایق حرارت، کشش، ضد پارگی و مقاوم در برابر سایش و مانعی در برابر تبخیر رطوبت است. همچنین مقاوم است و باعث می‌شود کفش از ثبات و عملکرد بیشتری برخوردار شود. ازنظر سبک، ظاهر بسیار منحصربه‌فردی به کفش می‌بخشد. برای دستیابی به این هدف، پوست حیوانات با دقت انتخاب‌شده و فقط بهترین‌ها برای فرآیند برنزه شدن آماده می‌شوند.

خراب نشدن
خراب نشن کفش چرم داخل آب

از بهترین خصوصیات چرم و آنچه آن را برای کفش سازی بسیار عالی می‌کند، توانایی جذب طبیعی رطوبت نسبتاً زیاد و آزادسازی آن است. این‌یکی از خصوصیات کفش چرم است که بسیار موردتوجه است. هیچ ماده قابل‌مقایسه دیگری توانایی این کار را ندارد. هنگامی‌که کفش پوشیده می‌شود، رطوبت تولیدشده توسط پا را جذب می‌کند و درنتیجه تهویه مطبوع را تضمین می‌کند. زمانی که پوشیده می‌شود، چرم دوباره خشک می‌شود و پس از ۱۲ تا ۲۴ ساعت به حالت اولیه خود برمی‌گردد.

چرم یک ماده کاملاً سنتی برای استفاده است. همان‌طور که از قرن نوزدهم مدل‌های کفش کلاسیک ازنظر ساخت و سبک به‌سختی تغییر کرده‌اند، برای تولید کفش‌های باکیفیت نیز، فقط از چرم با بهترین کیفیت استفاده‌شده است. آیا در مورد عوارض کفش پاشنه بلند چیزی شنیده‌اید؟ پیشنهاد میکنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید.

عوارض کفش پاشنه بلند

چرم‌ها چه تفاوتی دارند؟

وقتی صحبت از خصوصیات کفش چرم می‌شود، بین چرم مورداستفاده در قسمت بالا، آستر و پایین و همچنین چرم کفی باید تفاوت قائل شویم. این نوع چرم‌ها درنتیجه تقاضاهای مختلفی که از آن‌ها می‌شود متفاوت است. چرم استفاده‌شده برای قسمت بالا باید هم‌زمان انعطاف‌پذیر، تنفس پذیر و قوی باشند. با توجه به اینکه در تماس مستقیم با پای فرد استفاده‌کننده است، چرم آستر باید به‌خصوص تنفس پذیر و نرم باشد، اما درعین‌حال در برابر سایش مقاوم باشد و همچنین در صورت خراشیدگی به‌سرعت رنگ بگیرد.

از طرف دیگر، چرم مورداستفاده برای کف خارجی باید در برابر جذب هرگونه آب مقاومت کند و از همه مهم‌تر در برابر سایش مقاوم باشد. این انتخاب‌های مختلف با انتخاب صحیح پوست خام حیوانات (چه نوع چرمی و کدام قسمت از بدن حیوان) و همچنین استفاده از روش‌های صحیح فرآوری برای تبدیل پوست خام به چرم آماده برای استفاده تضمین می‌شود. این‌یکی دیگر از خصوصیات کفش چرم است؛ یعنی اینکه شما برای هر کاربردی یک نوع چرم با همان منظور در اختیاردارید.

قیمت

اگر برای کار هرگز یک جفت کفش چرمی نپوشیده‌اید، وقت را از دست ندهید. کفش‌های چرمی برای افرادی که مشاغل فعالی دارند و یا به کفش‌هایی نیاز دارند که باعث راحتی و محافظت بیشتر پای آن‌ها می‌شود بسیار مناسب است. بااین‌حال، بعضی از مردم خرید چرم را دوست ندارند زیرا معمولاً قیمت آن در مقایسه با سایر مواد مصنوعی بیشتر است. بله قیمت معمولاً بالاتر است اما دلیل این امر آن است که مزایای کفش چرمی بسیار زیاد است. در ادامه این مقاله خصوصیات کفش چرم را که باعث برتری آن می‌شود به تفصیل بیان می‌کنیم.

قیمت بالا
قیمت بالای کفش چرم
 1. تنفس
 2. ماندگاری
 3. مقاومت در برابر آب
 4. محافظت اضافی
 5. تناسب بهتر
 6. آسایش
 7. تمیز کردن آسان
 8. سبک
 9. سازگار با محیط ‌زیست
 10. بوی خوب

چرا کفش‌های چرمی ارزش سرمایه‌گذاری را دارند؟

آیا می‌دانید چرم نفس می‌کشد؟ مانند تنفس واقعی نیست بلکه عبور هوا از مواد است. این برای کفش‌های چرمی بسیار مناسب است زیرا چرم به هوا اجازه می‌دهد تا پای شما خنک شود و جلوی بوی آن را بگیرد.

ماندگاری

یکی از بزرگ‌ترین مزایا و همچنین خصوصیات کفش چرم دوام آن است. کفش‌های چرمی اصل ماندگاری بیشتری نسبت به کفش‌های ساخته‌شده از مواد مصنوعی دارند. چرم با کیفیت بالا در برابر محیط‌های کاری طاقت‌فرسا محکم می‌ماند به این معنی که کفش دوام بیشتری خواهد داشت.

ممکن است برخی از افراد، به دلیل قیمت بیشتر کفش چرم نسبت به سایر کفش‌ها از خرید آن صرف‌نظر کنند. اما به دلیل ماندگاری بیشتر، خرید کفش چرم ‌یک سرمایه‌گذاری است. خرید یک جفت کفش چرمی می‌تواند ارزان‌تر از خرید دو جفت کفش مصنوعی باشد.

مقاومت در برابر آب

اگر چرم تصفیه یا واکس‌زده شود، در برابر آب و مایعات دیگر مقاوم است. هنگام کار در بیرون یا آشپزخانه، باید کفشی بپوشید که در برابر آب مقاوم باشد تا پا‌های شما خشک بماند و از آسیب خارجی کفش جلوگیری شود. این‌یکی از خصوصیات کفش چرم است که می‌تواند پا‌های شما را در برابر آب حفظ کند.

محافظت چند برابر

شاید یک کفش چرم محافظتی مانند کلاهک محافظ پنجه یا کف‌پوش دارای کامپوزیت را به شما ندهد اما مقاومت مواد طبیعی می‌تواند محافظت بیشتری در برابر مایعات داغ و اشیا کوچک در حال سقوط ایجاد کند. اگر در یک محیط کار فعال کار می‌کنید، چرم می‌تواند به شما در محافظت از پاها در برابر حوادث یا صدمات کمک کند.

خصوصیات کفش چرم
کفش چرم

تناسب بهتر

اگر کفش چرمی بپوشید، متوجه خواهید شد که کفش فرم پای شما را به خود می‌گیرد. هنگام استفاده از کفش‌های پلاستیکی یا مصنوعی دیگر می‌توانید متوجه شوید که این کفش‌ها اغلب در برابر پاهای شما انعطاف ندارند و متناسب با فرم پاهای شما تغییر نمی‌کنند. شاید فکر کنید این چیز خوبی است، اما این‌طور نیست. ازآنجاکه پای همه دقیقاً یکسان نیست، چرم می‌تواند با شکل پای شما سازگار شود و حس راحتی و پشتیبانی بیشتری به پاهای شما ببخشد. این‌یکی دیگر از خصوصیات کفش چرم است.

آسایش

چرم علاوه بر اینکه ماده‌ای کاملاً مستحکم است، بسیار راحت نیز هست. کفش‌های چرمی راحتی و پشتیبانی از پای شما را فراهم می‌کنند. یافتن کفش مناسب برای جلوگیری از آسیب دیدن کمر بسیار مهم است. با پوشیدن کفش چرم می‌توانید علاوه بر راحتی از آسیب به کمر و ستون فقرات هم جلوگیری کنید.

تمیز کردن آسان

در مقایسه با پارچه‌های دیگر که تمیز کردن آن‌ها دشوار است، شستن چرم با پارچه مرطوب آسان است. ازآنجاکه چرم قابل‌تنفس است، خشک شدن آن نیز بعد از تمیز کردن آن دشوار نیست.
برای به دست آوردن بهترین نتیجه از هر محصول چرمی، باید از آن‌ها مراقبت کنید و چون تمیز کردن چرم آسان است، دیگر دردسر خاصی نخواهد داشت؛ اما با این حال می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله تمیز کردن کفش در واسط پت مراجعه کنید.

سبک

چرم اصل، شیک به نظر می‌رسد، نمی‌توانید آن را انکار کنید. کفش‌های ساخته‌شده از مواد تولیدشده اغلب می‌توانند پلاستیکی و غیرطبیعی به نظر برسند. چرم به‌طور طبیعی باعث می‌شود کفش و لباس به‌عنوان یک کالای لوکس به نظر برسد.

خصوصیات کفش چرم
شیک بودن کفش چرم اصل

سازگار با محیط ‌زیست

لباس‌های ساخته‌شده از الیاف مصنوعی و پارچه‌ها در اثر تولید گازهای مضر به محیط‌ زیست آسیب رسانده‌اند. ازآنجاکه چرم یک ماده طبیعی است، هیچ ماده شیمیایی مضر برای ایجاد آن استفاده‌نشده است ؛آن را دوستدار محیط‌زیست می‌کند!

بوی خوب

هیچ‌چیزی بوی چرم اصل را نمی‌دهد. بعد از خرید کیف یا کفش ساخته‌شده از چرم مصنوعی، می‌توانید عطر و بوی آن را حس کنید. مواد ساخته‌شده توسط بشر معمولاً با مواد شیمیایی مختلفی ساخته می‌شوند که بوی متعفنی در آن‌ها ایجاد می‌کند.
ازآنجاکه چرم یک محصول طبیعی است، رایحه‌ای طبیعی و با طراوت دارد. اگر قبلاً هرگز بوی چرم اصل را استشمام نکرده‌اید، می‌توانید آن را در فروشگاه‌های لوازم چرمی بیابید و از آن لذت ببرید بعدازاین مطمئناً یکی از طرفداران کفش و محصولات چرمی خواهید شد.

کلام آخر

پوشیدن کفش چرمی خصوصاً در کار مزایای زیادی دارد. چرم راحتی و محافظت بیشتری به شما می‌دهد تا دیگر نگران کفش خود نباشید.

وقتی ساعت‌های طولانی کار می‌کنید، نمی‌خواهید نگران افتادن کفش‌های زیر پایتان باشید. داشتن یک جفت کفش چرمی اصل برای کار، سرمایه‌ای است که باعث می‌شود پا ‌هایتان در کل نوبت‌کاری خود احساس راحتی کند.

اگر کفش چرمی دارید که اندازه پای شما نیست و هزینه زیادی برای آن پرداخته‌اید نگران نباشید. کفش چرم همیشه طرفداران خاص خود را دارد. با مراجعه به اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید کفشتان را به فروش بگذارید.

منابع:

shoepassion.com

sioux-shop.co.uk

leather-dictionary.com

3 دیدگاه دربارهٔ «خصوصیات کفش چرم»

 1. سلام وخسته نباشید. یک سوال داشتم اینکه من قصد خرید کفش چرم زنانه از سایتhttps://www.sorenaleather.com/product-category/%DA%A9%D9%81%D8%B4-%DA%86%D8%B1%D9%85-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%87/را دارم ایا شما خرید از این سایت را تایید میکنید؟

 2. پوشیدن کفش های چرم را بسیار توصیه میکنم چون باعث میشه پاها بوی نگیره
  درضمن دوام کفش های چرم بسیار بالا میباشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *