روش های بی نظیر تمیز و براق کردن طلا

روش های بی نظیر تمیز و براق کردن طلا

طلا نیز مانند سایر جواهرات، ممکن است لکه‌دار شود و یا رنگش عوض شود. شاید دیده باشید که طلاهایتان درخشش خود را ازدست‌داده‌اند و شفافیت اولیه را ندارند. طلا با گذشت زمان در کنار محصولاتی مانند عطر، مواد بهداشتی و همچنین عرق بدن، درخشش خود را از دست می‌دهد. اما دیگر نگران براق کردن طلا نباشید. تنها راه درخشش طلا، تمیز کردن آن و استفاده از روش‌هایی است که در ادامه این مقاله در مورد آن بحث می‌کنیم.

شما می‌توانید جواهرات و طلای خود را با محلول‌های تمیزکننده‌ی ساده، براق کنید. البته برخی از این محلول‌ها را می‌توانید در خانه بسازید. اگر علاوه بر طلا به بدلیجات علاقه دارید و نگران کثیف و کدر شدن آن‌ها هستید، آموزش تمیز کردن بدلیجات می‌تواند برای شما مفید باشد توصیه می‌کنیم آن را مطالعه کنید. اگر می‌خواهید طلاهایتان مثل روز اول بدرخشد تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

استفاده از محلول نمک و جوش‌شیرین

برای ساختن این محلول تمیزکننده‌ی بسیار مؤثر به چند وسیله و مواد ساده احتیاج دارید. با ساختن این محلول و استفاده از آن خواهید دید که طلاهای شما مانند روز اول برق می‌زنند. البته مواد شیمیایی و خانگی زیادی وجود دارند که خاصیت نیمه اسیدی دارند. با کمک این مواد و سایر وسایل که در زیر ذکرشده به سراغ درخشندگی طلاها می‌رویم.

مواد لازم

یک قاشق غذاخوری نمک: نمک می‌تواند خاک و گرد وغبار به‌جامانده بر روی طلا را به‌راحتی پاک کند.
یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین: جوش‌شیرین برای تمیز کردن فلزات اثر قوی‌ دارد. از این ماده‌ی اسیدی می‌توان کمک گرفت و رد لکه‌های روی طلا را از بین برد.
یک فنجان آب گرم: البته اگر بخواهید بهتر نتیجه بگیرید می‌توانید از آب سنتز بدون سدیم یا نوشابه استفاده کنید. کربناسیون موجود در این مواد می‌تواند به شل شدن مواد گردوغبار کمک کند.
یک پارچه‌ی خشک: البته باید حتماً پارچه‌ای بسیار نرم ماند پنبه باشد. استفاده از دستمال عینک هم مناسب است.

مواد تمیز کننده
تمیز کردن انگشتر

براق کردن طلا با جوش شیرین

یک کاسه کوچک را با فویل آلومینیوم بپوشانید سپس کمی نمک داخل کاسه‌ی فویل دار بریزید. به آن مقداری جوش‌شیرین اضافه کنید و به مدت دو دقیقه آن را در ماکروویو یا روی گاز با شعله‌ی کم گرم‌کنید. سپس آب گرم را به کاسه‌ی آلومینیومی حاوی نمک و جوش‌شیرین اضافه کنید.
پس از مخلوط شدن مواد با یکدیگر، جواهرات خود را به مدت ده دقیقه در آن خیس کنید. دقت کنید که زمان بیشتری نگذرد. سپس با یک پنبه یا پارچه‌ی نرم بدنه‌ی طلاها و گوشه‌های آن را تمیز کنید. پس‌ازاینکه هیچ لکه‌ای بر روی آن باقی نماند، با آب گرم طلاها را شسته و با یک پارچه‌ی نرم خشک ‌کنید.

نکات استفاده از این روش

البته سعی کنید که انگشتر و زیورآلات طلای خود را بیشتر از ده دقیقه در این محلول خیس نکنید. برخی از جواهرات مانند طلا، سنگ‌ها و نگین‌هایی دارند که با چسب به طلا متصل شده‌اند. ماندن بیش از ده دقیقه باعث می‌شود تا چسب‌ها از بین برود و نگین آن‌ها بیفتد.

ازآنجایی‌که طلاهای کدر شده ارزش کمتری دارند، استفاده از این روش برای تمیز کردن طلا می‌تواند درخشش و ارزش آن را برگرداند.
البته طلا مانند نقره نیست و لکه‌های زیادی بر روی آن نمی‌ماند؛ اما برخی از طلاها با فلزات دیگری مانند: مس، نیکل یا آلیاژ ترکیب‌شده باشد و باعث لکه دار شدن و کدر شدن می‌شود. پس اگر بدانید چگونه طلا را براق کنید، می‌توانید آن را به‌روز اولش برگرانید. شما می‌توانید جوش‌شیرین را با آب مخلوط کنید و خمیر به دست آمده را بر روی طلا بکشید تا تمیز شود.

محلول
محلول تمیز کننده

استفاده از مواد شوینده

البته اگر روش بالا را نمی‌توانید بر روی طلاهای خود انجام دهید و یا اگر طلاهای شما لکه‌هایی زیاد ندارد می‌توانید از روش زیر برای براق کردن زیورآلات طلا استفاده کنید. این روش مقرون‌به‌صرفه تر است و هرکسی می‌تواند آن را انجام دهد. همچنین این روش ساده‌ترین روش، برای برق انداختن طلاها است.

برای انجام دادن این کار ابتدا مقدار کمی مایع ظرف‌شویی و آب گرم را با یکدیگر مخلوط‌ کنید. پس‌ازاین که یک محلول غلیظ به دست آمد، جواهرات و طلای خود را به مدت کوتاهی در آن خیس کنید و سپس به‌آرامی و با کمک یک برس یا مسواک کوچک درزها و گوشه‌های آن را بشویید. سپس طلاها را در یک صافی ریخته و با آب گرم آن‌ها را بشویید.
توجه کنید برای براق کردن طلا، مواد شوینده‌ای که اسید قوی ندارند و صابون‌های ملایم یا شوینده خانگی فاقد مواد شیمیایی استفاده کنید. سپس طلاها را با یک سشوار و یا با یک پارچه‌ی نخی و نرم، کاملاً خشک‌کنید. این روش ساده و مؤثر را هرچند وقت یک‌بار انجام دهید. با این کار دیگر نگران طلاهایتان نباشید و آن را مانند روز اول کنید.

استفاده از آمونیاک

اگر برایتان مقدور است که مواد زیر را تهیه کنید، می‌توانید از روش مؤثر و باتجربه‌ی زیر برای برق انداختن طلا استفاده کنید. این روش نسبت به دو روش قبلی قوی‌تر است. البته برای استفاده از این روش باید بیشتر مراقب طلاهای خود باشید.

برای ساختن این محلول به چه وسایلی احتیاج دارید؟

اگر جواهرات طلای شما با مواد شوینده مایع ظرف تمیزنشده است، پس از گذشت چند روز از شستن با مواد شوینده، می‌توانید از آمونیاک استفاده کنید.
برای آماده کردن این محلول تمیزکننده‌ی قوی و استفاده از آن، مقدار مساوی آمونیاک و آب سرد را با هم مخلوط‌کنید. تقریباً ۳۰ ثانیه جواهرات خود را در این محلول خیس کنید. در این مرحله نیز می‌توانید با یک مسواک و برس ابرو به‌آرامی اطراف و گوشه‌های جواهرات را تمیز کنید.

براق کردن طلا
مواد تمیز کننده

در مرحله‌ی آخر طلاها را شسته و خوب خشک‌کنید تا هیچ رطوبتی در آن باقی نماند.
آمونیاک یک پاک‌کننده قوی است، اما چون یک ماده‌ی شیمیایی است، می‌تواند برای طلا و زیورآلات شما سوزاننده باشد. استفاده‌ی بیش‌ازحد آمونیاک باعث ساییده شدن و از بین رفتن طلاها خواهد شد.
از شستن مداوم جواهرات طلا با آمونیاک خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث حل شدن و از بین رفتن فلز شود. همچنین اگر طلاهای شما نگین یا مروارید دارند، از تمیز کردن جواهرات گران‌بهای خود با آمونیاک خودداری کنید.

استفاده از دستگاه‌های اولتراسونیک

اگر نخواهید از روش‌های خانگی و ارزان استفاده کنید تا برای طلاهای شما مشکلی پیش نیاید و خیالتان از بابت آن‌ها راحت باشد، استفاده از این روش بسیار مؤثر است؛ زیرا این روش اگرچه گران‌ترین روش برای براق کردن طلا است، از بی‌خطرترین و مؤثرترین روش‌ها برای برق انداختن زیورآلات طلای خانم‌ها است.
با استفاده از این روش دیگر نگران خراب شدن و ساییده شدن طلاهای خود نباشید.

شیوه‌ی استفاده از این روش

جواهرات خود را به یک جواهرفروشی ببرید و آن را با دستگاه تمیزکننده اولتراسونیک تمیز کنید. آن‌ها جواهرات شما را در ظرفی از مایع فرومی‌برند و ارتعاشات با فرکانس بالا را از طریق مایع به طلاها می‌فرستند و تقریباً بلافاصله، آلودگی طلاها از بین می‌رود.
این روش نیز هزینه‌ی چندان زیادی نخواهد داشت و ممکن است برخی از جواهرفروشان که از آن‌ها خرید کرده اید این کار را برایتان رایگان انجام دهند. البته اگر چندین قطعه طلا را با هم ببرید که تمیز کند، در وقت و هزینه برای شما صرفه‌جویی می‌کند و ارزان‌تر خواهد شد.

دستگاه
دستگاه تمیز کننده

در ادامه با استفاده از سرکه به معرفی نحوه‌ی براق کردن طلا می‌پردازیم:

استفاده از سرکه

در این قسمت آموزش می‌دهیم که با کمک سرکه، چگونه طلا براق کنیم؟
استفاده از سرکه به همراه مقدار کمی جوش‌شیرین به تمیز شدن طلا و براق کردن آن کمک می‌کند. البته دقت کنید این روش را برای طلاهای محکم ۱۴ عیار به کار ببرید. به این طریق که ابتدا یک ظرف را پر از سرکه کنید البته بهتر است سرکه سفید باشد. سپس طلاها را داخل آن بریزید و بگذارید حدوداً ۵ دقیقه در آن بماند. البته اگر خواستید از مسواک و برس برای تمیز کردن آن استفاده کنید باید بسیار مراقب باشید.

سرکه و جوش‌شیرین خاصیت اسیدی قوی دارد و ممکن است فلز طلا را از بین ببرد پس برای استفاده از آن مراقب باشید. برای طلاهایی که نگین‌دارند و ظریف هستند این روش اصلاً روش مناسبی نیست.

نحوه‌ی براق کردن طلای سفید

همان‌طور که می‌دانید طلاها در دو رنگ سفید و زرد خریدوفروش می‌شوند. طلای سفید نیز از با ارزش‌ترین و زیباترین جواهرات مدنظر خانم‌ها است. اگرچه این طلاها نیز باگذشت زمان شفافیت خود را از دست می‌دهند و شروع به زرد شدن خواهند کرد. البته این مشکل به دلیل روکش‌کاری نامناسب است. البته هر نوع از طلاها شیوه‌های مختلف را برای براق شدن دارند.
اگر شما هم جواهراتی از جنس طلای سفید دارید و می‌خواهید بدانید که روش‌های براق کردن طلا سفید چگونه است، تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

براق کردن طلا
براق کردن طلای سفید

راز براق کردن طلای سفید

اگرچه عده‌ای فکر می‌کنند که طلای سفید اصلاً وجود ندارد؛ اما طلای سفید با فلزات نقره‌ای‌رنگ مانند پالادیوم و معمولاً با رودیم پوشیده می‌شود. البته تمیز کردن طلا سفید با تکنیک‌هایی که برای طلای زرد گفته‌ایم انجام نمی‌شود. این کار را جواهرفروش‌ها بهتر می‌توانند انجام دهند.
برای براق کردن طلا سفید، به روش زیر عمل کنید:

ابتدا سراغ مواد خانگی برویم. خمیردندان و جوش‌شیرین از جمله موادی هستند که می‌توانند طلا سفید و هم طلای زرد را تمیز کنند.
مقداری خمیردندان بر روی یک مسواک تمیز و نو بریزید و سپس با کمک مسواک گوشه ‌های طلا سفید را قشنگ بشویید. مسواک برای از بین بردن لکه‌ها بسیار مؤثر است. اگر طلای شما تیکه‌ی بزرگی است از مقدار بیشتری خمیردندان برای تمیز کردنش استفاده کنید.
البته علاوه بر خمیردندان همین کار را می‌توانید با جوش‌شیرین انجام دهید. البته می‌توانید این جوش‌شیرین را بر روی طلا سفید خود اسپری کنید و بگذارید چند دقیقه خودش را بگیرد. سپس به طور تمیز طلا را بشویید تا ببینید که چقدر می‌درخشد.

نکاتی برای براق کردن طلا

خب تا به اینجا مراحل لکه‌گیری و تمیز کردن طلاها را برایتان بیان کردیم. بهتر است نکاتی را در رابطه با براق کردن طلا بدانید. برای اثربخشی بهتر مواد بر روی طلا و جواهرات از یک دستمال تمیز و خشک کمک بگیرد. همچنین سعی کنید از حرکات دایره‌ای برای تمیز کردن و خشک‌کردن طلاهایتان استفاده کنید.
به یاد داشته باشید طلا یک فلز نرم است. مسواک زدن و خشک‌کردن طلا را ملایم و آرام انجام دهید؛ زیرا ماده‌های اسیدی آن را نرم کرده و مسواک می‌تواند طلا را از بین ببرد.

براق کردن طلا
مسواک زدن طلا

کمک گرفتن از طلا فروش‌ها

از طلافروش‌ها بپرسید که چگونه طلا را براق کنیم؟ آن‌ها بهترین و مطمئن‌ترین روش را برایتان پیشنهاد می‌کنند؛ زیرا آن‌ها با توجه به عیار و نوع طلا به شما پیشنهاد می‌دهند از چه روشی استفاده کنید.

 • برای درخشش سریع و تمیز کردن سنگ‌های قیمتی، آن‌ها را با یک پارچه‌ی نرم مخصوص نگین پاک‌کنید. این پارچه را می‌توانید از جواهرسازی‌ها خریداری کنید. البته استفاده از دستمال عینک هم برای این کار مناسب است. دستمال نباید به نگین‌ها و سنگ‌ها خش بیندازد.
 • اگر جواهرات و طلاهای خود را در ظرف‌شویی می‌شویید، درب فاضلاب را ببندید یا آن را کاملاً بپوشانید تا در صورت لغزش طلا از دست شما، زیورآلات خود را از دست ندهید. یا می‌توانید، جواهرات خود را در صافی‌های ریز بشویید.

پیشگیری از لکه‌دار شدن و کثیف شدن طلا

 • قبل از دوش گرفتن، طلاها و جواهرات خود را در جعبه‌ی جواهرات خود نگه‌دارید. صابون‌های اسیدی و رطوبت باعث لکه‌دار شدن و جرم گرفتن طلاها خواهد شد.
 • کلر می‌تواند به طلاهای شما آسیب برساند. این گاز می‌تواند باعث تغییر رنگ طلاهای شما شود. اگر از سفیدکننده‌ی کلردار برای تمیز کردن طلا استفاده می‌کنید باید مراقب باشید.
 • هرگز طلا را با دستمال‌های تمیز کاغذی و زبر تمیز نکنید. این دستمال‌ها الیاف کوچک زبر و چوبی مانند دارند که باعث خراش طلا می‌شود.
 • پس از استفاده از طلاهایتان، آن‌ها را در یک کیسه‌ی نرم و ضد لک و یا کیف جواهرات خود قرار دهید و در جای خشک و بدون رطوبت نگه‌دارید.
براق کردن طلا
پیشگیری از کثیف شدن طلا

براق کردن و شست‌وشوی طلا با آب جوش

بعضی از خانم‌ها از آب جوش برای درخشان کردن و تمیز کردن طلاهای خود استفاده می‌کنند. برخی از خانم‌ها می‌پرسند که با کمک آب جوش چگونه طلا را براق کنیم؟
باید گفت که استفاده از این روش نیازمند دقت و سرعت عمل است تا مبادا طلاهای خود را خراب کنید. البته اگر نکات زیر را به‌خوبی رعایت کنید می‌توانید طلاهای خود را مثل روز اول تمیز و درخشان کنید.

مراحل شست‌وشوی طلا با آب جوش

سعی کنید مرحله‌به‌مرحله و با توجه به نکات ذکرشده، براق کردن طلای خود را شروع کنید:

 • ابتدا آب را بجوشانید، البته نیازی نیست که آب زیادی جوش آید فقط باید به‌اندازه‌ای باشد که آب کمی داغ شود.
 • در ظرفی دیگر طلاهای خود را نگه‌دارید طوری که هیچ‌کدام از قطعات طلا بر روی دیگری نماند؛ زیرا آب جوش باید به تمام قطعات همه‌ی جواهرات برسد.
 • در این مرحله آب جوش آمده را بااحتیاط بسیار بر روی طلاهایتان بریزید. مراقب باشید که آب زیاد جوش نباشد تا طلاها را بسوزاند.
 • حال که آب کل طلاها را فراگرفت منتظر بمانید تا آب خنک‌تر شود. زمانی که با دست خود طلاها را به‌راحتی برداشتید می‌توانید آن‌ها را با دست خود مالش دهید و یا با یک برس نرم به‌آرامی جرم‌ها و لکه‌ها را از آن‌ها بشویید.
 • در آخر با کمک یک حوله‌ی نرم آن‌ها را به‌آرامی خشک‌کنید و منتظر بمانید تا کاملاً خشک شوند.
براق کردن طلا
شست و شوی طلا با آبجوش

کلام آخر

امیدواریم که با خواندن این مقاله و سایر مقالات وبلاگ واسط کالا، بتوانید به‌راحتی درخشش طلاهای خود را به‌روز اول برگردانید. اگر طلاهایتان جرم گرفت، دیگر نگران براق کردن طلاهای خود نباشید؛ اگر شما هم برای براق کردن طلا، نظر و پیشنهاد بهتری دارید آن را برای ما به اشتراک بگذارید.

شما می‌توانید بدلیجات، جواهرات و طلاهای مدنظر خود را به‌صورت آنلاین و با هزینه‌ی بهتر تهیه کنید. برای این کار کافی است که اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و جواهرات یا بدلیجات مدنظر خود را در آن جستجو کنید. علاوه بر این می‌توانید بدلیجات خود را به قیمت مناسب در وبسایت واسط کالا به فروش بگذارید.

از همراهی شما، صمیمانه سپاس گذاریم.

پرسش و پاسخ

سفید نگه داشتن طلای سفید با چه روشی انجام می‌شود؟

پاسخ:بهترین روش برای حفظ سفیدی طلای سفید رنگ این است که هر چند وقت یک بار دوباره آن را روکش کنید. طلای خود را نزد جواهرساز ببرید تا یک لایه روکش طلای سفید روی آن بکشد و دوباره مثل روز اول درخشان شود.
همچنین باید بدانید ماندگاری روکش رودیوم به ضخامت آن نیز بستگی دارد.
بد نیست بدانید اگر طلا در لایه زیری با نیکل ترکیب شده باشد، و فرد به نیکل حساسیت داشته باشد، در هر بار استفاده، طلا با پوست او واکنش آلرژیک نشان خواهد داد.

براق‌ کردن‌ طلا و جواهر با خاک اره چگونه است؟

پاسخ: مقداری‌ خاک‌اره‌ نرم‌ یا خاکستر چوب‌ تهیه‌ کنید و زیورآلات‌ را درون‌ آن‌ فرو ببرید. سپس‌ به ‌وسیله‌ خاک ‌اره‌ یا خاکستر چوب، سطح‌ آنها را مالش‌ دهید. پس‌ از پاک ‌کردن‌ طلا و جواهر از خرده‌های‌ چوب‌ یا خاکستر، شفافیت‌ و برق‌ چشمگیری‌ را مشاهده‌ خواهید کرد.

اگر طلای شما به هر دلیلی مثلا مجاورت با مایع سفید کننده(وایتکس) سیاه شد، چگونه آن را سفید کنیم؟

پاسخ: ناراحت نباشید، آن را مدتی داخل آب نمک غلیظ بیندازید سپس چند دقیقه ای آن را روی فرشی که پرزدار است محکم بکشید خواهید دید که مثل روز اول سفید می شود.

منابع:

ozofsalt.com

bollywoodshaadis.com

brides.com

ewelersmutual.com

1 دیدگاه دربارهٔ «روش های بی نظیر تمیز و براق کردن طلا»

 1. سلام با توجه به تغییرات قیمت طلا قیمت های پلاک طلا اسم سفارشی چطوری تغییر می کنه ؟ آیا روزانه اصلاح میشه ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *