تزئین کفش

تزیین کفش

در این مقاله سعی داریم که شما را با نکاتی درباره نحوه تزیین کفش و افزودن طرح‌های منحصربه‌فرد با دست به کفش‌های بوم یا کفش‌های ورزشی با لاک یا رنگ آکریلیک را نشان دهیم. همچنین نکاتی در مورد رنگ کردن کفش وجود دارد که شما را با آن روش‌ها آشنا می‌کنیم. ما یک سری لوازم هنری را آزمایش کرده‌ایم و بهترین گزینه‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

استفاده از لاک در ترمیم و تزیین کفش

شما می‌توانید با استفاده از لاک هم ‌رنگ کفش‌هایتان و هم خراش‌های ایجادشده کفش‌ها را ترمیم کنید و دوباره از آن‌ها به‌راحتی استفاده کنید. یکی از ساده‌ترین روش‌های تزیین کفش این است که شما با استفاده از چسب‌کاغذی پهن قسمتی از کفشتان را بپوشانید و بخش دیگر را با لاک یا رنگ آکریلیک رنگ کنید. بعد از خشک شدن رنگ، چسب‌ها را جدا کنید.

تزیین و ترمیم کفش با لاک

شما می‌توانید از لاک ناخن برای اضافه کردن رنگ به کف کفش‌هایتان استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای رنگ کردن قسمت زیر کفش‌های پاشنه‌بلند برای نوآوری در آن‌ها استفاده کنید، برای جلوگیری از رنگی شدن قسمت‌های دیگر کفش، لبه‌های اطراف کفش را با نوار چسب‌های کاغذی بپوشانید.

همچنین می‌توانید با استفاده از لاک خراش‌های کفش یا چکمه‌هایتان را بپوشانید. پیدا کردن واکس برای کفش‌های رنگی کار سختی است، لاک ناخن همرنگ کفشتان را تهیه کنید.

اما به این نکته توجه داشته باشید که به رنگ داخل شیشه لاک اطمینان نکنید، چون زمانی که لاک را بر روی چیزی بکشید و خشک شود متفاوت از رنگ داخل شیشه است.

پس ابتدا لاک را روی ناخن بکشید و اجازه دهید تا خشک شود تا اطمینان داشته باشید رنگی همرنگ یا نزدیک به رنگ کفشتان انتخاب کرده‌اید.

تزیین پاشنه کفش

برای تزیین پاشنه کفش شما می‌توانید از لاک یا از اکلیل ریز استفاده کنید. شما برای شروع کار به لاک یا اکلیل و چسب چوب رقیق نیاز دارید.

با قلم‌مو چسب را روی سطح پاشنه بچسبانید و اکلیل را روی پاشنه بریزید. کفش را برگردانید تا اکلیل‌های اضافی بریزند، اجازه دهید تا چسب خشک شود و بعد از آن شما می‌توانید از کفشتان استفاده کنید.

همچنین می‌توانید بعد از مرحله چسب به‌جای اکلیل از لاک استفاده کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

تزئین کفش
تزئین پاشنه کفش

نحوه رنگ کردن کفش

یکی از مهم‌ترین راه‌های زینت دادن کفش رنگ آمیزی آن است. شما می‌توانید هر نوع کفشی را رنگ کنید و با استفاده از این روش بدون خرید کفش جدید صاحب کفش‌های جدید و نو شوید؛ اما این نکته را در نظر داشته باشید هر نوع کفش نیاز به مراحل آماده‌سازی مختلفی دارد.
رنگ پایه یا رنگ کفش مهم نیست. بیشتر قطعات کفش به‌جز زیرِ قابل رنگ هستند. زیرهای کفش به‌خوبی رنگ نمی‌گیرند بنابراین فقط آن‌ها را بپوشانید تا هنگام رنگ‌آمیزی از آن‌ها محافظت کنید.

اگر اولین بار است که می‌خواهید کفشی را رنگ کنید، یک جفت کفش کهنه را برای آزمایش انتخاب کنید. ابتدا یک منطقه کوچک از کفش را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که از نتیجه کار راضی هستید یا نه؟ اگر می‌توانید روی بوم صاف نقاشی کنید، احتمالاً می‌توانید روی کفش‌ها هم نقاشی کنید.

در رابطه با رنگ آمیزی کفش، پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب رنگ کردن کفش مخمل را از دست ندهید.

مراحل رنگ کردن کفش

 • طرح خود را ابتدا روی کاغذ امتحان کنید (تا مطمئن شوید از آن خوشتان می‌آید)، سپس با استفاده از مداد HB آن را روی کفش بکشید.
 • خطوط سنگین از طریق رنگ نشان داده می‌شوند، بنابراین کمی فشار دهید. فراموش نکنید که ابتدا سطح غیرقابل رنگ مانند کف و داخل کفش را بپوشانید.
 • اگر کفش شل و نرم است، آن را با چیزی مثل پارچه رول شده پرکنید تا سطح محکمی برای نقاشی ایجاد شود.
 • طرح‌های خود را بارنگ پرکنید. برای لایه‌های کفش خود برنامه‌ریزی کنید: آیا پس‌زمینه را ابتدا انجام می‌دهید یا آخر؟
 • برای یک دست ثابت، از یک حوله کوچک استفاده کنید تا دست خود را در حالت کشیدن به‌خوبی قرار دهید.
 • همیشه قبل از انجام لایه بعدی، اجازه دهید رنگ لایه‌ی قبل کاملاً خشک شود.
 • برای خشک‌کردن سریع‌تر رنگ‌های چرمی می‌توان از یک ابزار خشک‌کن گرم استفاده کرد.
 • بعدازاینکه کفش‌های شما رنگ شد و اجازه دهید همه‌چیز کاملاً خشک شود، توصیه می‌شود که از روکش محافظ استفاده کنید.
مراحل رنگ کردن
مراحل رنگ کردن کفش

احیای مجدد یک کفش!

شما می‌توانید از رنگ برای احیای مجدد یک جفت کفش قدیمی یا زنده کردن یک طرح اصلی استفاده کنید. رنگ چرم، اسپری رنگ، رنگ آکریلیک، بسته به نوع کفش می‌توانند گزینه‌های مناسب شما باشند. برای تمیز کردن کفش از الکل مالشی استفاده کنید اما اجازه ندهید کفش شما خیلی خیس شود. اجازه دهید خشک شوند و دوباره آن‌ها را پاک‌کنید.

رنگ‌آمیزی کفش چرمی

برای کفش‌های چرمی یا وینیل از رنگ چرمی یا اسپری استفاده کنید. رنگ‌های آکریلیکی وجود دارد که برای چسباندن به محصولات چرمی ازجمله کفش طراحی‌شده است. می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه صنایع‌دستی یا لوازم هنری تهیه کنید. گزینه دیگر شما استفاده از اسپری رنگی است.
که از فروشگاه‌های سخت‌افزار خریداری‌شده است. یک قوطی اسپری با کوچک‌ترین نازل ممکن انتخاب کنید تا پاشش آن به حداقل برسد.

درحالی‌که رنگ‌آمیزی کفش‌های شما با اسپری آسان است، اما اجازه نمی‌دهد جزئیات زیادی را طراحی کنید. زمانی که تمام کفش‌های خود را به‌صورت تک‌رنگ نقاشی می‌کنید، اسپری بهترین نتیجه را می‌دهد. یادتان باشد که بندهای کفش را قبل از نقاشی جدا کنید.

تزئین کفش
رنگ کرن کفش چرم

در رابطه با دلایل رنگ دادن کفش‌های چرمی پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

چرا کفش چرم رنگ می‌دهد

رنگ کردن کفش پارچه‌ای

برای کفش‌های پارچه‌ای از رنگ پارچه‌ای استفاده کنید. این نوعی رنگ آکریلیک است که مخصوص نقاشی روی پارچه ساخته‌شده است. با برس زده می‌شود و کاملاً بادوام است. این رنگ حتی در گزینه‌های زرق‌وبرق نیز در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها موجود است. نکته مثبت دیگر این‌که معمولاً بعد از خشک شدن ترک نمی‌خورد. برای کفش‌های چرمی یا وینیل می‌توانید از رنگ پارچه‌ای نیز استفاده کنید.

طراحی

برای طراحی دقیق جهت تزیین کفش از ماژیک‌های رنگی استفاده کنید. شما می‌توانید آن‌ها را در بیشتر فروشگاه‌های لوازم هنری یا صنایع‌دستی خریداری کنید. آن‌ها دارای انواع مختلف نوک از فوق‌العاده ضخیم تا فوق‌العاده نازک هستند که شما می‌توانید مطابق طرح نوع ماژیک را انتخاب کنید.

مشخص کردن طرح با مداد روی کفش

طرح خود را با مداد روی سطح کفش مشخص کنید. اگر طرح خود را نسبتاً کمرنگ بکشید، حتی در زیر کمترین رنگ نیز قابل‌دیدن نیستند. قبل از اینکه طرح خود را نهایی کنید، مطمئن شوید که طرح‌ها متقارن باشند.

فضای کاری خود را با کاغذ بپوشانید. قبل از شروع به نقاشی، یک میز صاف و ثابت پیدا کنید و آن را کاملاً با کاغذ یا روزنامه بپوشانید. اگر با کفش‌های پارچه‌ای سفید یا سبک‌کار می‌کنید مراقب استفاده از روزنامه باشید. کاغذ روزنامه می‌تواند لکه‌های سیاه را روی پارچه باقی بگذارد.

تمرین روی کفش‌های کهنه!

قبلاً هم گفته‌شده بود: نقاشی را روی یک جفت کفش قدیمی وکهنه تمرین کنید. این‌یک پیشنهاد است، اما اگر یک کفش ارزان‌قیمت یا کهنه دارید، فن خود را روی آن‌ها تمرین کنید. این به شما این فرصت را می‌دهد که ببینید آیا طرح و رنگ موردنظر شماست؟ حتی می‌توانید یک جفت کفش از ارزان‌فروشی‌ها نیز خریداری کنید تا به‌عنوان جفت تمرین خود از آن استفاده کنید.

تزئین کفش
رنگ کردن کفش های کهنهتزئین کفش

آیا مشتاق به درست کردن کفش‌های پاره و بدردنخور هستید؟ پیشنهاد می‌کنیم مطلب آموزش کفش پاره را مطالعه نمایید.

تمیز کردن سطح کفش

سطح کفش‌ها را تمیز کنید. برای کفش‌های چرم طبیعی، یک پنبه را در الکل خیس کنید و آن را به‌آرامی روی سطح کفش بمالید. برای کفش‌های چرمی دست‌ساز، یک پنبه را در استون خیس کنید و کفش‌ها را به پایین پاک‌کنید. اگر در حال نقاشی کفش‌های پارچه‌ای هستید که کمی کثیف هستند آن‌ها را با پارچه‌ای آغشته به آب گرم و صابون پاک‌کنید. با این کار باید هرگونه آلودگی از سطح کفش برداشته شود و به چسبیدن رنگ کمک کند. برای اطلاعات بیشترمی توانید به مقاله شستن کفش‌ها در سایت واسط پت مراجعه کنید. بعد از تمیز کردن، اجازه دهید کفش‌های شما کاملاً خشک شوند. اطمینان حاصل کنید که از استون ۱۰۰٪ برای تمیز کردن استفاده می‌کنید، نه از مواد پاک‌کننده مخلوط لاک ناخن.

اگر کفش‌های شما چرم براق است، سطح آن را با سنباده پاک‌کنید. این کفش‌ها به‌ظاهر براق معروف هستند اما چسبیدن رنگ به این سطح دشوار است. یک کاغذ سنباده خوب تهیه کنید و روی سطح کفش بمالید، به‌صورت دایره‌های کوچک حرکت کنید. ادامه دهید تا کفش ظاهری مات پیدا کند. کفش‌های خود را نگاه کنید و مطمئن شوید که سنباده زدن شما از همه جهات یکنواخت است. در غیر این صورت، ممکن است بعد از نقاشی ظاهری ناهموار پیدا کند.
داخل، کف و قسمت‌هایی که نمی‌خواهید رنگ کنید کفش را بپوشانید. برخی از افراد روزنامه‌ها را درون کفش‌ها قرار می‌دهند تا به کفش کمک کند تا حالت خود را در رطوبت نگه‌دارند.

تزئین کفش
تمیز کردن سطح کفش

برس زدن رنگ پارچه یا رنگ چرم

رنگ پارچه یا رنگ چرم را با حرکت‌های کوتاه برس بزنید. اگر از رنگ‌های آکریلیک استفاده می‌کنید، قلم‌مو را به رنگ آغشته کنید و سپس رنگ را با استفاده از ضربات کوتاه روی کفش قرار دهید. تا زمانی که ناحیه را کاملاً پوشش دهید و دیگر سطح اصلی کفش را نبینید، دوباره آن را تکرار کنید.

اگر می‌خواهید رنگ را لایه‌لایه کنید یا حتی رنگ اصلی کفش را تا حدی نشان دهید، این‌یک روش عالی است. رنگ پارچه یا چرم را با یک اسفنج برای ظاهر نیمه پوشیده استفاده کنید. رنگ خود را در یک‌کاسه کوچک بریزید. لبه اسفنج را داخل کاسه فروکنید. سپس، رنگ اضافی را روی یک کاغذ بکشید. بعد از آن می‌توانید اسفنج نقاشی شده را به‌سرعت روی کفش فشار دهید تا رنگ شود.

اگر می‌خواهید کفشتان تک‌رنگ باشد، روی کفش اسپری کنید. نازل اسپری خود را حدود ۴ تا ۶ سانتی‌متری از کفش را نگه‌دارید. نازل را فشار دهید تا پوشش رنگی روی کل کفش اعمال شود. اطمینان حاصل کنید که تمام مناطق را پوشش داده‌اید.

خشک کردن کفش‌ها

بگذارید کفش‌ها کاملاً خشک شوند. کفش‌ها را حداقل به مدت ۱ ساعت یا تا زمانی که کاملاً خشک شوند روی میز بگذارید. در صورت نیاز، می‌توانید لایه دوم رنگ را اعمال کنید. همچنین ۲-۳ روز صبر کنید و بعد آن‌ها را بپوشید. این باعث می‌شود که کفش شما هم از بیرون و هم از داخل (در صورت رنگ‌آمیزی از داخل) خشک شوند.

از شستن کفش‌ها خودداری کنید. اگر نگران آسیب دیدن طرح خود توسط آب هستید، می‌توانید بعد از اتمام کار کفش‌های خود را با اسپری آکریلیک (برای کفش‌های پارچه‌ای) یا حتی یکرنگ اسپری مات شفاف (برای کفش چرمی) اسپری کنید. این از کفش شما در برابر باران محافظت می‌کند، اما هنوز هم خوب نیست که کفش خود را در دستگاه بشویید. اگر کثیف شدند، به‌راحتی با یک پارچه گرم آن‌ها را تمیز کنید.

خشک کردن
خشک کردن کفش ها در نور آفتاب

سایر روش‌های تزیین کفش

شاید برای شما هم این اتفاق پیش‌آمده باشد که کفش‌های قدیمتان مدت‌ها بی‌استفاده کنج کمد افتاده باشند، شما می‌توانید با استفاده از این روش‌ها ظاهر کفش‌هایتان را تغییر دهید و از آن‌ها یک جفت کفش نو بسازید.

تزیین کفش با روبان

برای زینت دادن کفش‌های مجلسی می‌توانید یک روبان همرنگ کفش یا مطابق سلیقه‌ی خودتان انتخاب کنید با استفاده از روبان یک پاپیون بسازید. سپس با چسب پارچه پاپیون را روی کفش یا دور بند کفشتان بچسبانید.
برای تزیین کفش‌های اسپرت نیز می‌توانید با انتخاب یک روبان به رنگ دلخواه خودتان به آن‌ها ظاهری نو ببخشید. ابتدا بندهای قدیمی کفشتان را دربیاورید و سپس روبان را به‌جای آن‌ها قرار دهید، حالا شما کفشی با ظاهر جدید دارید.

تزیین کفش‌ مجلسی با سنگ و نگین

اگر کفش مجلسی شما پاشنه‌بلند است به‌راحتی می‌توانید آن را تزیین کنید و به آن ظاهری متفاوت ببخشید. برای تزیین می‌توانید تعدادی نگین و سنگ در سایزهای مختلف را از خرازی‌ها تهیه کنید. آن‌ها را با چسب و به‌دقت دور پاشنه یا روی کفشتان بچسبانید. همچنین می‌توانید کفش‌های اسپرت خود را با استفاده از این روش تزیین کنید.
برای انجام این‌گونه از تزیینات می‌توانید از انواع مختلف سنگ‌های تزیینی استفاده کنید. این روش برای تزیین انواع کفش‌ها کارآمد است. در ابتدا نگین‌ها را با استفاده از چسب در قسمت پشت پاشنه می‌چسبانید این‌یک روش بسیار شاد برای تزیین کفش شماست. همچنین از این روش می‌توانید برای تزیین کیف‌های خود نیز استفاده کنید و از این طریق بدون صرف هزینه کیف و کفشتان را ست کنید.

تزئین کفش
تزئین کفش مجلسی با نگین

زینت دادن کفش با میخ‌های تزیینی

اگر کفش‌های شما پاشنه‌بلند و به رنگ‌های سفید یا سیاه است می‌توانید از میخ‌های تزیینی طلایی، مشکی، یا نقره‌ای استفاده کنید. این میخ‌های تزیینی را با استفاده از چسب حرارتی و با دقت زیادی روی کفش‌هایتان یا روی سطح پاشنه کفش بچسبانید.

تزیین با استفاده از صندل‌های قدیمی

اگر صندل‌های قدیمی دارید که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید می‌توانید با جدا کردن بندهای آن‌ها صاحب کفش‌های نو شوید. این بندها را با دقت روی کفش دیگری بچسبانید این نکته را در نظر بگیرید که کفش‌ها روباز باشند. می‌توانید برای تزیین کفش‌ها روی‌بندهایی که قبلاً چسبانده‌اید، میخ‌های تزیینی، سنگ یا نگین بچسبانید. حالا شما بدون اینکه هزینه‌ای کرده باشید صاحب کفش نو شده‌اید.

تزیین کفش با گیپور

برای این کار شما نیاز به پارچه گیپور و چسب نامریی دارید. تکه‌ای از پارچه‌ی گیپورتان را بردارید و با دقت بر روی کل یا تکه‌ی موردنظر کفشتان بچسبانید. این‌یکی از بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌ها برای ست کردن لباس و کفش شما است.

تزیین کفش با تور و روبان

اگر شما یک جفت کفش صندل تابستانی ساده دارید و سعی دارید آن را از شکل همیشگی‌اش خارج کنید شما به روبان و مقداری تور نیاز دارید. برای شروع شما باید تورها را با قیچی به صورتی ببرید که ظاهری مانند اشک داشته باشند. زمانی که کار شما با تورها تمام شد، آن‌ها را روی نوار روبان بچسبانید تا کل سطح روبان از تورها پوشیده شوند. می‌توانید آن‌ها را روی‌بند کفشتان یا روی قسمتی از سطح کفش بچسبانید.

تزئین کفش
تزئین کفش

تزیین کفش با استفاده از پارچه و تور

اگر ازنظر شما کفشتان قدیمی شده و دیگر آن را دوست ندارید. می‌توانید با استفاده از یک پارچه کفش جدیدی برای خودتان بسازید. برای چسباندن پارچه روی سطح کفش حتماً باید از قلم‌مو و چسب رقیق‌شده استفاده کنید تا بین پارچه و سطح کفشتان هیچ حباب و فاصله ای نیفتد. انتخاب پارچه کاملاً سلیقه‌ای است اما شما باید این نکته را در ذهن داشته باشید که پارچه منتخب شما با مدل کفش شما همخوانی داشته باشد و ظاهر کفش را زیبا و جذاب کند. در قسمت زیر به‌صورت مفصل‌تر به شما توضیح داده‌شده است.

ابزار مورد نیاز

برای اجرا به ابزار زیر نیاز دارید:

 • کفش ساده
 • پارچه تور
 • اسپری چسب
 • چسب چوب
 • قلم‌موی کوچک
 • تیغ یا چاقو

در ابتدا تور را به‌صورت یک مستطیل در ابعادی که از کفش بزرگ‌تر باشد برش می‌زنید. سپس به‌صورت برعکس روی سطح کار قرار می‌دهید و با استفاده از اسپری چسب یک‌لایه چسب روی پارچه می‌زنید. اجازه دهید تا چسب کمی تیره‌رنگ شود.

در مرحله بعدی از قسمت جلویی کفش شروع می‌کنید و تور را روی سطح کفش قرار می‌دهید. سپس تور را با دست به سمت پایین صاف می‌کنید. این کار را دورتادور کفش انجام می‌دهید. حدوداً یک ساعت صبر کنید تا چسب به‌طور کامل خشک شود.

قسمت پشت کفش را از وسط با استفاده از قیچی ببرید. تور را به هر دو طرف بکشید تا سطح تور صاف و بدون ناهمواری باشد و در مرحله بعد قسمت‌های برش خورده را با اسپری به سطح کفش بچسبانید.

مراحل نهایی تزیین با پارچه و تور

سپس شما باید اطراف کفش را چک کنید تا از اینکه تور به کفش چسبیده است مطمئن شوید. برای اطمینان سعی کنید تور را از سطح کفش بلند کنید درصورتی‌که قسمتی از پارچه نچسبیده بود با کمک اسپری چسب دوباره آن را بچسبانید. صبر کنید تا چسب به‌طور کامل خشک شود. بعد از اطمینان از چسبیدن پارچه به سطح کفش، مقداری از چسب چوب را با آب رقیق کنید و آن را با یک قلم‌مو روی سطح پارچه بزنید.

چسب چوب را به حدی رقیق کنید که نه زیاد کش‌دار و نه زیاد آبکی باشد. شاید متعجب شوید اما نگران نباشید چسب چوب در ابتدا سفید است، اما زمانی که خشک شود کاملاً بی‌رنگ خواهد بود. بعد از زدن چسب چوب باید منتظر بمانید تا خشک و بی‌رنگ شود. سپس با استفاده از تیغ یا چاقو قسمت‌های اضافی تور را جدا کنید؛ اما به این نکته توجه کنید فشاری که به کفش وارد می‌کنید باعث بریدن بدنه کفش نشود. شما می‌توانید بعدازاین مرحله لبه‌هایی از تور که به‌طرف داخل برگرداننده می‌شوند با چسب حرارتی به کفش بچسبانید. اجازه دهید تا چسب خشک شود.

زینت دادن کفش با استفاده از مهره‌های رنگی

شما می‌توانید با تهیه چند مهره در رنگ‌های مختلف و دلخواهتان به کفش‌هایتان تنوع دهید. شما باید مهره‌هایی که تهیه‌کرده‌اید از نخ رد کنید و از آن‌ها یک ردیف بسازید. سپس این ردیف‌ها را روی‌بندهای کفشتان بچسبانید.

تزیین کفش با سنگ‌های ریز

این‌یک مدل تزیین متفاوت است، در این مدل از تزیین چون از سنگ‌های ریز استفاده می‌شود، بهتر و زیباتر است که با این سنگ‌ها کل پاشنه‌ی کفشتان را بچسبانید. همچنین اگر دوست داشته باشید می‌توانید سنگ‌ها را روی سطح کفشتان هم بچسبانید.

زینت دادن کفش با استفاده از پولک‌های تزیینی

یکی از هزاران روش تزیین کفش استفاده از پولک‌های تزیینی، منجوق و اکلیل هست. این روش می‌تواند روی تمامی سطح کفش یا فقط در قسمت‌های پاشنه انجام گیرد. از این روش می‌توانید برای تزیین کیف‌های ساده خود نیز استفاده کنید.

سخن آخر

به پایان مقاله معرفی راه‌های زینت دادن کفش رسیدیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

شما می‌توانید با مراجعه به اپلیکیشن واسط کالا لوازم شخصی مورد نظر خود از جمله کفش را خرید و فروش نمایید.

منابع:

empressofdirt.net

wikihow.com

1 دیدگاه دربارهٔ «تزیین کفش»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *