شستن کفش

چگونه کفش خود را بشوییم؟ نحوه‌ی شستن انواع کفش

اگر کفش‌های شما خیلی کثیف یا بدبو شده‌اند، می‌توانید کفش‌ها را با ماشین لباسشویی بشویید و تمیز کنید. کفش‌های ورزشی سبک را می‌توان به‌راحتی با چرخه آرام ماشین لباسشویی شستشو داد و سپس در هوا خشک کرد. کفش چرمی، کفش رسمی (مانند کفش پاشنه‌دار) و چکمه را در ماشین لباسشویی نشویید. بهتر است این کفش‌ها را با دست تمیز کنید. قبل از شستن کفش بهتر است هرگونه آلودگی روی سطح کفش را با یک پارچه مرطوب پاک‌کنید. اگر کفش‌های شما خاک، چمن یا گل زیادی دارند تا آنجا که ممکن است با یک پارچه قدیمی یا مسواک کهنه کفش‌ها را تمیز کنید تا آلودگی‌های کفش تا حدودی از بین برود.

شستن کف کفش

کف کفش‌ها را با مسواک، آب گرم و صابون تمیز کنید. ابتدا یک فنجان کوچک را با آب پر کنید. یک قاشق غذاخوری صابون رنده شده در ظرف اضافه کنید، سپس مسواک را به محلول آغشته و کف کفش‌ها را با مسواک تمیز کنید. بهتر است با نیروی دست زیاد کف کفش را بمالید تا آلودگی بیشتری از بین برود، کفش‌ها را آبکشی کنید. شما باید از شر باقی‌مانده صابون خلاص شوید.

چگونه کفش‌ها را در ماشین لباسشویی بشوییم ؟

کفش‌ها را در کیسه یا کیف پارچه‌ای قرار دهید. کیف به محافظت از کفش کمک می‌کند. قبل از قرار دادن در ماشین لباسشویی مطمئن شوید که کیسه یا کیف کاملاً سفت و محکم بسته‌شده باشد. کفش‌های خود را به همراه حداقل ۲ حوله بزرگ در ماشین لباسشویی بیندازید. به یاد داشته باشید که آن‌ها با کفش کثیف می‌شوند، بنابراین حوله‌های سفید یا ظریف را انتخاب نکنید. بهتر است کفی‌ها و بندها را از کفش جدا کنید. اگر کفش‌های شما دارای بند است، باید آن‌ها را جداگانه در ماشین لباسشویی قرار دهید.

کفش‌ها، کفی‌ها و بندها را با استفاده از چرخش آرام ماشین لباسشویی بشویید. کفش، کفی و بند خود را همراه با حوله‌هایی که می‌خواهید در ماشین لباسشویی قرار دهید. از آبی که نه خیلی سرد باشد و نه خیلی گرم استفاده کنید برای کمک به از بین بردن باقی‌مانده صابون در پایان شستشو کفش‌ها را جداگانه آبکشی کنید.

شستن کفش
قرار دادن کفش ها در کیف

نکات

 • استفاده از آب گرم در ماشین لباسشویی ممکن است باعث ضعف، ترک‌خوردگی یا ذوب شدن چسب‌های کفش شما شود.
 • روی کفش خود از نرم‌کننده استفاده نکنید. ممکن است پس‌مانده‌ای باقی بماند که بتواند خاک بیشتری جذب کند.
 • کفش‌ها را در هوای آزاد خشک‌کنید. کفش، بند و کفی را از ماشین لباسشویی خارج کنید. کفش‌ها را قبل از پوشیدن در یک فضای باز قرار دهید تا ۲۴ ساعت خشک شوند.
 • برای سرعت بخشیدن به روند خشک شدن و کمک به حفظ شکل کفش‌ها، چند ورق روزنامه را به شکل توپ دربیاورید و کفش‌ها را با آن پرکنید.
 • کفش‌های خود را در خشک‌کن قرار ندهید زیرا به آن‌ها آسیب می‌رساند.

بوی بد کفش

شاید جالب و مفید باشد که بدانید چه چیزی باعث بوی بد کفش می‌شود. به هر دلیلی کفش‌ها بو می‌گیرند. اول، سایش مکرر باعث بوی بد کفش می‌شود. کفش‌ها عرق پاهای شما را جذب می‌کنند و اگر اجازه ندهید به‌درستی خشک شوند، بوی نامطبوع حس می‌کنید. سعی کنید هرروز یک جفت کفش متفاوت بپوشید تا اجازه دهید هوا به‌درستی از کفش خارج شود.

بوی بد
بوی بد کفش

از دلایل دیگر بوی کفش می‌توان به عدم استفاده از جوراب (که به جذب عرق کمک می‌کند) اشاره کرد برخی از مواد مانند چرم به‌راحتی اجازه نفس کشیدن به پا های شمارا نمی‌دهند و می‌تواند باعث بوی بد کفش شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب رفع بوی بد جاکفشی را مطالعه نمائید.

شستن کفش ورزشی

شما می‌توانید برای شستن کفش‌های ورزشی خود از ماشین لباسشویی استفاده کنید؛ اما مهم است که به خاطر داشته باشید ماشین لباسشویی فقط برای انواع خاصی از کفش‌ها مانند کفش‌های تنیس یا کفش‌های مخصوص دویدن است. جفت کفش چرمی یا جیرشما هرگز نباید در لباسشویی قرار بگیرد.
بندها و کفی‌ها را دربیاورید، برای این‌که بندهایتان گره نخورد، آن‌ها را از کفش جدا کرده و در کیسه جداگانه قرار دهید تا داخل ماشین لباسشویی قرار گیرد. کفی‌های شما باید با دست‌ شسته شوند. آن‌ها را از کفش خود برداشته و از محلول آب گرم و مواد شوینده برای از بین بردن لکه‌ها و بوی کفی استفاده کنید. اجازه دهید تا در هوا خشک شوند.

قبلاً هم گفته شد که بهتر است قبل از اینکه کفش خود را در ماشین لباسشویی بیندازید، یک حوله قدیمی اضافه کنید. با این کار بار ماشین لباسشویی متعادل نگه‌داشته می‌شود و مانع از ضرب و آسیب کفش در هنگام چرخش و شستشو می‌شود.

قرار دادن کفش ورزشی در کیسه

همچنین می‌توانید کفش‌های ورزشی خود را برای محافظت بیشتر در کیسه قرار دهید. از شوینده مایع و آب سرد برای شستن کفش خود استفاده کنید. در صورت امکان سرعت چرخش را کم انتخاب کنید. استفاده از سرعت چرخش کم به تعادل ماشین لباسشویی کمک می‌کند. در صورت لزوم از مواد ضدعفونی استفاده کنید برای جلوگیری از قارچ و آسیب به پاها، یک ضدعفونی‌کننده که در آن روغن کاج داشته باشد در ابتدای چرخه شستشو به ماشین اضافه کنید. ضدعفونی‌کننده باید حداقل ۸۰٪ روغن کاج داشته باشد و برای اینکه مؤثر باشد باید ماشین لباسشویی را روی آب گرم قرار دهید.
رعایت این نکات به شما کمک می‌کند تا هم به کفش و هم به ماشین لباسشویی آسیب وارد نشود.

شستن کفش
قرار دادن کفش ورزشی در کیسه

خشک‌کردن کفش‌ها

پس از اتمام چرخه شستشو، زمان خشک شدن کفش‌ها فرارسیده است. این نکته خیلی مهم است کفش‌های خود را در خشک‌کن قرار ندهید. دمای بالا می‌تواند به چسب نگهدارنده آن‌ها آسیب برساند و حتی ممکن است باعث جمع شدن برخی پارچه‌ها یا مواد کفش شود. خشک‌کن، کفش‌هایتان را به‌طور دائمی تاب می‌دهد که در تناسب و عملکرد آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

برای خشک‌کردن مناسب کفش‌ها، فضای خنک و تهویه مناسبی پیدا کنید تا در هوا خشک شود. به‌طورکلی، کفش‌های خود را فقط در مواقعی که می‌توانید زمان کافی برای خشک شدن آن‌ها در هوا را داشته باشید بشویید، اما اگر لازم است کمی کار را سریع کنید، می‌توانید روی آن‌ها فن قرار دهید. قرار دادن چند حوله کوچک در داخل کفش به شما کمک می‌کند تا هنگام خشک شدن شکل خود را حفظ کنند.

توصیه نمی‌کنیم کفش‌های خود را در ماشین لباسشویی یا خشک‌کن قرار دهید یا از محصولات تمیزکننده خشن (مانند سفیدکننده) استفاده کنید؛ و برای بهترین نتیجه، کفش‌های ورزشی خود را به‌محض کثیف شدن تمیز کنید.

شستن دستی کفش

اگر نمی‌توانید کفش‌های خود را در ماشین لباسشویی قرار دهید یا نمی‌خواهید به‌راحتی به کفش‌هایتان آسیب برسد، چند روش آسان برای شما وجود دارد که می‌توانید کفش‌های خود را با دست تمیز کنید. یکی از روش‌های زیر را امتحان کنید:

شستن دستی کفش پارچه‌ای

می‌توانید از محلول تهیه‌شده از یک قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی و دو فنجان آب گرم برای شستن دستی کفش پارچه‌ای استفاده کنید. کافی است کفش‌ها را با استفاده از محلول و مسواک مالش دهید، سپس آن‌ها را با دستمال‌کاغذی پاک‌کنید تا خشک شوند. با استفاده از همان محلول می‌توانید کفی های خود را بشویید.

شستن کفش
شستن دستی کفش پارچه ای

استفاده از آب خنک و سرکه سفید

اگر با کفش چرمی سروکار دارید، می‌خواهید آن‌ها را تمیز کنید از مقدار مساوی آب‌خنک و سرکه سفید استفاده کنید. پارچه‌ای را به محلول آغشته کنید، سپس کفش‌های خود را پاک‌کرده و اجازه دهید تا خشک شود.

استفاده از روش پیشنهادی سازنده کفش

قبل از شستن کفش آن را چک کنید و برچسب‌ها یا وب‌سایت سازنده را برای مراحل توصیه‌شده تمیز کردن کفش را بررسی کنید. بعضی از کفش‌ها به‌سادگی ساخته نمی‌شوند تا در ماشین لباسشویی قرار بگیرند و با انداختن آن‌ها در ماشین لباسشویی ممکن است خراب شوند. به همین ترتیب، برخی از کفش‌ها به روش‌های خاص شستشوی دست نیاز دارند.

برس خشک

با استفاده از برس کفش، کثیفی را از زیرِ، میان و قسمت بالایی کفش پاک‌کنید. اگر برس کفش ندارید مشکلی نیست، یک مسواک قدیمی به‌خوبی کار خواهد کرد.

یک محلول تمیزکننده ملایم درست کنید. آب گرم را با مقدار کمی مواد شوینده لباسشویی مخلوط‌ کنید.
بندها را بشویید. بندها را برداشته و مقدار کمی از محلول تمیزکننده ملایم را استفاده کنید. بندها را ماساژ دهید، آبکشی کنید، سپس با یک پارچه نرم خشک‌کنید. زیرها را بشویید، محلول ملایم را به یک برس مویی نرم زیرِ و کف میانی را مسواک بزنید و بعد با پارچه‌ای نرم خشک‌کنید.
از محلول ملایم و یک برس مویی نرم یا یک پارچه نرم برای تمیز کردن بالاتنه کفش استفاده کنید. سپس با استفاده از یک حوله خشک میکرو فیبر یا پارچه نرم تا حد ممکن رطوبت و آلودگی صابون را پاک‌کنید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.

برس خشک
پاک کردن کثیفی با مسواک

مراحل شستن کفش با ماشین لباسشویی

کفش‌ها و بندهای کفش‌های خود را در کیسه لباسشویی یا روبالشی قرار دهید تا در ماشین لباسشویی گیر نکنند. برای کاهش میزان شستشوی کفش، می‌توانید بقیه ماشین لباسشویی را با یک حوله پرکنید.

شوینده ملایم لباسشویی اضافه کنید و با چرخه آرام در آب سرد بشویید. دمای آب نباید از ۸۶ درجه فارنهایت گرم‌تر باشد تا از کمرنگ شدن و از بین رفتن رنگ کفش‌های شما جلوگیری کند. کفش‌ها را از ماشین لباسشویی برداشته و اجازه دهید تا در هوا خشک شود.

از خشک‌کردن آن‌ها در خشک‌کن خودداری کنید، زیرا گرمای زیاد ممکن است باعث ذوب شدن چسب شود که درنتیجه به کفش آسیب خواهد رساند. آن‌ها را در محلی با تهویه مناسب قرار داده و روزنامه یا حوله‌های کاغذی را داخل آن قرار دهید تا به جذب رطوبت اضافی کمک کرده و به کفش‌های شما کمک کند شکل خود را حفظ کنند.

مزایای شستن کفش با دست

اگر نمی‌خواهید کفش‌های خود را از طریق چرخه شستشو در ماشین لباسشویی تمیز کنید، همیشه می‌توانید کفش‌های ورزشی و انواع دیگر کفش‌ها را با دست بشویید.
شستن دست‌کمی بیشتر از شستن آن‌ها در ماشین لباسشویی زمان می‌برد، اما به همان اندازه تمیز می‌شوند و خطر آسیب دیدن آن‌ها را کاهش میابد.

کفی‌هایم را چگونه تمیز کنیم؟ چگونه بوی کفش را کاهش دهیم؟

هر از گاهی ممکن است لازم باشد کفی‌های خود را نیز تمیز کنید. برای انجام این کار، کفی‌ها را برداشته و از همان مراحل تمیز کردن برای قسمت بیرونی کفش خود استفاده کنید؛ و حتماً قبل از قرار دادن مجدد آن‌ها در کفش، آن‌ها را کاملاً خشک‌کنید. در صورت ادامه ی بو بهتر است کفی‌ها را تعویض کنید. کفی‌های جایگزین را می‌توانید در اکثر فروشگاه‌های لوازم ورزشی و کفش خریداری کنید.

تمیز کردن کفی ها
تمیز کردذن یا تعویض کفی ها

اگر کفش‌ها‌ هنوز کثیف باشند چه باید کرد؟

اگر مراحل تمیز کردن را در بالا دنبال کرده‌اید و تکرار کرده‌اید، اما هنوز احساس می‌کنید کفش‌های شما کثیف است شاید وقت آن رسیده است که یک جفت کفش تازه، خریداری کنید.

قبل از اینکه کفش‌های خود را در ماشین لباسشویی بیندازید، مهم است که بدانید نباید هر نوع از کفش‌های خود را به یک روش تمیز کنید.

کفش‌هایی که شامل مواد حیوانی هستند، مانند کفش‌های چرمی و جیر در ماشین لباسشویی آسیب می‌بینند، بنابراین بهتر است این نوع کفش‌ها را با دست تمیز کنید. این در مورد کفش‌هایی که حاوی مواد ظریف مانند ابریشم یا ساتن هستند، یا کفش‌هایی که دارای تزئینات هستند نیز صدق می‌کند.

کفش‌های تنیس، کفش‌های مخصوص دویدن و کفش‌های ورزشی می‌توانند با خیال راحت در ماشین لباسشویی تمیز شوند زیرا از پارچه‌های بادوامی مانند پنبه، پلی‌استر و نایلون ساخته‌شده‌اند. بهتر است در وقت صرفه‌جویی کنید و از شستن این نوع کفش‌ها با دست صرف‌نظر کنید و در عوض آن‌ها را با ماشین لباسشویی بشویید.

قبل از شستن کفش در ماشین لباسشویی، حتماً برچسب مراقبت را بررسی کنید تا ببینید آیا می‌توانید آن‌ها را در ماشین لباسشویی تمیز کنید یا نه؟


با برداشتن بند و کفی از کفش شروع کنید. با استفاده از یک برس نرم و مسواک، برای از بین بردن هرگونه آلودگی از سطح استفاده کنید. برای از بین بردن آلودگی‌های لجباز، کفش‌ها را زیرآب گرم نگه‌دارید تا لکه‌ها و بقایای اضافی از بین برود. انجام این کار به ماشین لباسشویی کمک می‌کند تا کار را با کارایی بیشتری انجام دهد.

شستن کفش
تمیز کردن کفش

چگونه کفش چرمی را بشوییم ؟

برای تمیز کردن کفش چرمی خود، ابتدا با استفاده از یک پارچه خشک و نرم، گردوخاک و آلودگی‌ها را پاک‌کنید. بعد، قسمت‌های مساوی سرکه سفید و آب گرم را ترکیب کنید. پارچه تمیزکننده را در محلول فرو ببرید و کفش‌ها را به‌آرامی پاک‌کنید. اجازه دهید تا در هوا خشک شوند.

نحوه ثبت‌شده شستن کفش‌های چرم

 • ژله نفتی
 • سواب پنبه
 • پنجره پاک‌کن
 • پارچه تمیز
 • با استفاده از سواب پنبه مقداری ژله نفتی به کفش بمالید. سپس می‌توانید با استفاده از کمی اسپری تمیزکننده پنجره، براقیت جدید را بازگردانید. همچنین می‌توانید برای رفع رنگ کفش‌های چرمی این روش درمانی را امتحان کنید.

تمیز کردن کفش جیر

برخلاف سایر مواد، آب می‌تواند لکه‌های ناخوشایندی روی جیر ایجاد کند که به‌سختی پاک می‌شود. در اینجا چگونگی تمیز کردن کفش‌های جیر خود برای اینکه دوباره ظاهر جدیدی پیدا کنید وجود دارد.
با استفاده از برس ناخن یا برس اسکراب به‌آرامی لکه‌ها را از بین ببرید، مطمئن باشید که در یک‌جهت کار می‌کنید. بعدازاینکه خاک سطح را پاک کردید، کمی فشار بیشتری به برس اضافه کنید و روی لکه‌های عمیق کارکنید، با برس به جلو و عقب بروید.

هنگام برخورد با لکه‌های سخت، سرکه سفید یا الکل را برداشته و منطقه لکه‌دار را پاک‌کنید. برای روشن شدن جیر می‌توانید پارچه مرطوبی را روی سطح کفش بکشید. این روش همچنین برای تمیز کردن چکمه‌های پوست گوسفند نیز کار خود را انجام می‌دهد.

شستن کفش
تمیز کردن با برس اسکراب

شستن کفش تنیس

در اینجا نحوه شستن کفش تنیس آورده شده است. با استفاده از یک مسواک قدیمی کار خود را برای پاک کردن آلودگی‌های سطح کفش تنیس آغاز کنید. سپس خمیری از قسمت‌های مساوی آب و جوش‌شیرین ایجاد کنید. با استفاده از مسواک قدیمی، خمیر را به کف کفش بمالید.
ظرف‌شویی یا یک‌کاسه بزرگ را با آب پرکنید و صابون یا مواد شوینده مایع ملایم اضافه کنید. بندها را از کفش بردارید و آن‌ها را در آب‌صابون بچرخانید. برای مقابله با لکه‌های لجباز از مسواک استفاده کنید. آن‌ها را با آب گرم بشویید و آویزان کنید تا خشک شوند.

چگونه کفش مخصوص دویدن را بشوییم ؟

اگر از کفش‌های مخصوص دویدن خود به‌طور منظم استفاده می‌کنید، ممکن است کاملاً کثیف شوند، در اینجا نحوه شستن کفش‌های مخصوص دویدن با دست و با مواد شوینده ملایم آورده شده است. ابتدا با استفاده از مسواک هرگونه آلودگی را از سطح کفش را پاک‌کنید.

برس یا مسواک را کاملاً تمیز کنید، سپس آن را در محلول یک قاشق چای‌خوری مواد شوینده و یک فنجان آب فروببرید. پارچه و قسمت‌های لاستیکی را به‌آرامی با مسواک بمالید، مطمئن شوید که از آن در قسمت‌هایی که چرم یا کف هستند استفاده نکنید سپس، با استفاده از یک اسفنج مرطوب لکه‌های باقیمانده را پاک‌کرده و اجازه دهید تا در هوا خشک شود.

نحوه شستن بند کفش

سریع‌ترین و ساده‌ترین راه برای تمیز کردن بند کفش شستن آن در ماشین لباسشویی است. بند را از کفش بیرون بیاورید. بعد، آن‌ها را در یک کیسه لباسشویی یا روبالشی قرار دهید. سپس، فقط آن‌ها را با انبوهی از لباس‌های کثیف در ماشین بیندازید. وقتی شستشو کامل شد، بندها را از کیسه بیرون آورده و در هوا خشک‌کنید.

چگونه کفش‌های گل‌آلود را تمیز کنیم؟

بهترین اقدامی که می‌توانید هنگام تمیز کردن کفش‌های گل‌آلود انجام دهید این است که قبل از شستن کف تا حد ممکن گل‌ولای کفش را بردارید اجازه دهید تا گل خشک شود به شما کمک می‌کند تا بدون آسیب رساندن به الیاف کفش، آن را راحت‌تر مسواک بزنید. برای از بین بردن گل‌ولای کنار و کف کفش از برس ناخن یا مسواک قدیمی استفاده کنید. پس از برداشتن گل‌ولای تا جایی که می‌توانید، باکمی آب‌صابون کفش‌ها را تمیز کنید. کمی شوینده به یک‌کاسه آب اضافه کنید و با استفاده از یک پارچه مخلوط صابون را به‌آرامی در مناطق گل‌آلود کفش بکشید و پاک‌کنید. سپس، یک پارچه تمیز و مرطوب دیگر برداشته و صابون اضافی را پاک‌کنید. در آخر، مقداری روزنامه مچاله شده را درون کفش‌ها قرار داده و بگذارید تا در هوا خشک شوند.

پرسش و پاسخ

برای پاک کردن لکه‌ها سخت کفش‌های ورزشی چه کاری باید انجام داد؟

پاسخ : بعد استفاده از محلول تمیز کننده به محلول زمان بدهید تا کاملاً جذب کفش شده و آن لکه سخت را درگیر کند تا محو شود.

آیا می‌شود کتانی‌های سنگین را در ماشین شست؟

پاسخ: بله، بیشتر کفش‌ها را می‌شود در ماشین لباسشویی شست؛ اما برای اطمینان برچسب روی کفش‌ها یا سازنده را چک کنید. 

کلام آخر

معمولاً شستن کفش به مسائل مربوط به بو کمک می‌شود. بااین‌حال، اگر بعد از شستن، کفش‌های شما هنوز بو می‌گیرند، می‌توانید کفش‌های بدبو را با جوش‌شیرین تمیز کنید. وقتی کفش خشک شد، مقداری جوش‌شیرین را روی فضای داخلی کفش بپاشید و بگذارید یک‌شب بماند. روز بعد جوش‌شیرین را تکان دهید و بوی آن نیز باید از بین برود.

هرچقدر هم که فکر کنید مراقب هستید، کفش‌های شما مطمئناً کثیف می‌شوند و بعد از مدتی نیاز به تمیز کردن دارند. این روش‌های ساده برای تمیز کردن هر نوع کفش باید به شما کمک کند تا تمام کفش‌های خود را به‌صورت درخشان تمیز کنید.

جهت خرید و فروش لوازم شخصی موردنظر خود از جمله کفش می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منابع:

tipsbulletin.com

nike.com

wikihow.com

ahs.com


1 دیدگاه دربارهٔ «چگونه کفش خود را بشوییم؟ نحوه‌ی شستن انواع کفش»

 1. سیار مفید بود من توانست با استفاد از روش هایی که در این مقاله گفته بودید کفش های خودمو مثل روز اول تمیز کنم.
  ممنون از سایت خوبتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *