ویژگی های مناسب کفش

ویژگی های کفش مناسب

هر کفش از قسمت‌های اصلی رویه، لایه میانی، کفی، پاشنه و زیره ساخته‌شده است. ویژگی های کفش مناسب محافظت از پا در برابر ضربه و اجسام خارجی، کاهش خستگی در اثر راه رفتن طولانی‌مدت، تحمل وزن بدن و بسیاری مزیت‌های دیگر است. اما بسیاری از مردم به جای توجه به این ویژگی‌ها تنها به‌ظاهر و زیبایی کفش دقت می‌کنند. استفاده از کفش‌های غیراستاندارد در طولانی‌مدت باعث مشکلات زیادی نظیر تغییر شکل پاها، کمردرد و غیره خواهد شد.

اندازه کفش

از مهم‌ترین ویژگی های کفش مناسب داشتن اندازه متناسب با پا است. اگر اندازه کفش درست نباشد و در بعضی نواحی مانند روی پا، پاشنه یا قوزک پا کوچک باشد، باعث بیماری‌هایی نظیر میخچه، اختلالات مفصلی می‌شود.

رویه کفش

کفش مناسب باید رویه‌ای دارای انعطاف داشته باشد و حتی‌الامکان از جنس چرم طبیعی باشد. چرم طبیعی به دلیل دارا بودن منافذ طبیعی در زمستان پا را گرم و در تابستان خنک نگه می‌دارد. رویه از جنس چرم مصنوعی یا دیگر مواد شیمیایی به دلیل نداشتن منافذ تنفسی کافی باعث تعریق و درنتیجه ایجاد قارچ و بوی بد خواهد شد.

پنجه کفش

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی های کفش مناسب داشتن پنجه‌ای متناسب با انگشتان پای شما است. پنجه کفش باید به‌گونه‌ای باشد که انگشتان پا به‌راحتی بتوانند در آن حرکت کنند. در کفش‌هایی با پنجه‌های تیز که استفاده آن‌ها توسط خانم‌ها بسیار متداول است، انگشتان پا روی هم افتاده و باعث تغییر شکل انگشتان می‌شود. به همین دلیل میزان انحراف شست پا در خانم‌ها ۹ برابر آقایان است.

پاشنه کفش

پاشنه کفش از دیگر ویژگی های کفش مناسب است که باید پهنا و ارتفاع متناسبی داشته باشد. پاشنه پهن و با ارتفاع مناسب، فشار وارد بر پاها را کم کرده و باعث راحت راه رفتن می‌شود.
ارتفاع مناسب برای پاشنه کفش حدود ۳ سانتی‌متر برای خانم‌ها و حدود ۲ سانتی‌متر برای آقایان است. اگر ارتفاع پاشنه از این مقدار بیشتر باشد، باعث حرکت بیش‌ازحد عضلات و افزایش سوخت‌وساز و صرف انرژی بیش‌ازحد خواهد شد.

ارتفاع پاشنه
ارتفاع پاشنه کفش

پشتی کفش

پشتی کفش که در پشت پاشنه قرار می‌گیرد باید محکم باشد. برای امتحان کردن آن باید با شست خود روی آن فشار دهید، اگر فرو نرفت، پشتی محکمی ‌دارد.

کفی کفش

کفی کفش در پایین فضای داخلی کفش قرار دارد که با کف پا در تماس است و از ویژگی های کفش مناسب داشتن کفی مناسب است. کفی کفش باید هم دوام کافی داشته و هم انعطاف‌پذیر باشد. سعی کنید کفشی بخرید که کفی قابل تعویض داشته باشد. تا در صورت خراب شدن بتوان آن را با یک کفی نو تعویض کرد.

زیره کفش

زیره کفش یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کفش است. از ویژگی های کفش مناسب داشتن سفتی و دوام مناسب در عین انعطاف‌پذیری است. زیره کفش جنس‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد و هرکدام با کاربرد کفش باید تناسب داشته باشد. زیره کفش نباید صاف باشد چون بر روی زمین‌های صاف و یا خیس لیز می‌خورد. زیره کفش‌ها را معمولاً از جنس پلاستیک می‌سازند.

چگونه کفش‌های مناسب را انتخاب کنیم؟

خریدن کفش مناسب ممکن است دشوار باشد. اول، شما باید یک جفت کفش پیدا کنید که در هنگام خرید، وقتی آن‌ها را می‌پوشید، راحت باشند. سپس باید کفش‌هایی را پیدا کنید که بتوانید در بیشترین مکان‌هایی که به آنجا رفت‌وآمد دارید، بتوانید آن‌ها را بپوشید و همچنین باید متناسب با لباس شما نیز باشند.
خوشبختانه، چند نکته وجود دارد که می‌تواند انتخاب کفش مناسب را با توجه به ویژگی های کفش مناسب آسان کند!

ویژگی های مناسب کفش
ست کردن کفش مورد نظر با لباس

روش اول

پوشیدن و امتحان کردن کفش هنگام خرید. در پایان روز به خرید کفش بروید. در طی یک روز عادی، هنگام راه رفتن پاهایتان بزرگ می‌شود. برای اطمینان از یافتن یک جفت کفش با ویژگی های کفش مناسب که در تمام ساعات روز بتوانید با راحتی آن را به پا کنید، بهتر است که در پایان روز آن را بخرید. سعی کنید بعد از اتمام کار یا تحصیل، یا آخر هفته‌ها، درست قبل از شام، به فروشگاه کفش بروید.

اگر قصد دارید زودتر از پایان روز به خرید کفش بروید، سعی کنید قبل از رفتن روی تردمیل به‌طور نسبتاً سریع پیاده‌روی کنید و یا هر نوع دیگری از تمرینات ورزشی سریع را انجام دهید. این می‌تواند همان اثر پیاده‌روی کل روز را روی پاهایتان داشته باشد.

پوشیدن جوراب

هنگام خرید جوراب به همراه داشته باشید. هنگامی‌که کفش را امتحان می‌کنید، جوراب کمک می‌کند تا کفش با راحتی بیشتری روی پاهای شما بلغزد. همچنین در صورت استفاده شخص دیگری از کفش قبل از شما، پاها را در برابر هرگونه باکتری محافظت می‌کند. اگر می‌توانید برای خرید کفشی با ویژگی های کفش مناسب، سعی کنید همان نوع جوراب‌هایی را که معمولاً با کفش می‌پوشید به همراه داشته باشید. در اینجا مطمئن می شوید که کفش‌ها کاملاً متناسب با پاهای شما هستند.
به‌عنوان‌مثال، اگر قصد خرید کفش ورزشی یا چکمه‌های پیاده‌روی را دارید، سعی کنید جوراب‌های ضخیم به همراه داشته باشید. اگر قصد خرید کفش‌های مخصوص مهمانی را دارید، سعی کنید جوراب‌های نازک را با کفش امتحان کنید.

پوشیدن جوراب
پوشیدن جوراب مناسب

سایز پا

از فروشنده بخواهید طول و عرض پاهای شما را اندازه‌گیری کند. هر بار که کفش می‌خرید، باید پایتان را اندازه بگیرید. این به این دلیل است که با گذشت زمان، اندازه پاهایتان می‌تواند تغییر کند. عواملی مانند افزایش وزن و بارداری می‌تواند باعث بزرگ شدن پاهای شما شود. اغلب، این تغییرات دائمی هستند.
نکته: برای خرید کفشی با ویژگی های کفش مناسب، حتماً هر دو پای خود را اندازه بگیرید، ممکن است اندازه آن‌ها متفاوت باشد!

راه رفتن با کفش

به هنگام خرید کفش حتماً در فروشگاه با آن راه بروید. روی نیمکت بنشینید و انگشتان پا را تکان دهید تا مطمئن شوید کفش خیلی کوچک نیست، اما در همین‌جا متوقف نشوید. از انتهای فروشگاه به سمت دیگر راه بروید. دقت کنید که آیا هنگام راه رفتن کفش‌ها از روی پاشنه شما می‌لغزند یا روی انگشتان و یا غوزک پا احساس سفتی نمی‌کنید. برای خرید کفشی با ویژگی های مناسب، کفش‌ها همچنین باید قوس پای شما را نیز پشتیبانی کنند.
پای خود را به اطراف حرکت دهید تا ببینید آیا برچسب‌ها، دکمه‌ها، براکت ها یا درزهایی در کفش وجود دارد که باعث ناراحتی پای شما شود.

انعطاف‌پذیری کفش

کفش‌هایی را انتخاب کنید که از همان ابتدا با پوشیدن آن‌ها احساس راحتی کنید. نگران تعداد زیاد کفش برای امتحان کردن نباشید. اگر کفش خیلی کوچک است، اندازه بزرگ‌تر آن را امتحان کنید، حتی اگر سایز آن بزرگ‌تر از آنی باشد که به‌طورمعمول می‌پوشید. همچنین، هرگز این فکر را نکنید که می‌توانید کفش‌ها را انعطاف‌پذیر کنید. اگرچه بسیاری از کفش‌ها هنگام پوشیدن راحت‌تر می‌شوند، اما همیشه این‌طور نیست. برای خرید کفشی با ویژگی های مناسب، باید به‌محض پوشیده شدن راحت باشند و بعدازآن نیز به‌مرور نرم‌تر شوند.
پاها در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارد. اگر کفشی برای پای خاصی طراحی‌شده باشد که شکلی متفاوت از کف پا داشته باشد، احتمالاً هرگز برای شما مناسب نخواهد بود.

مواد سازنده کفش

قبل از خرید، جنس کفش را بررسی کنید. موادی که کفش از آن ساخته‌شده است را بررسی کنید. قسمت بالای کفش، به نام رویه، همراه با زیره، کفی، زبانه و هر سوراخ یا بند در روی کفش را بررسی کنید. دقت کنید که آیا درزها محکم هستند و همه مواد دوام دارند.
برای خرید کفشی با ویژگی های کفش مناسب، اگر کفش شل‌ و ول به نظر برسد، دوام زیادی ندارد. اگر شروع به باز شدن کند، می‌تواند فرم کفش را تغییر دهد.

مواد سازنده
جنس و مواد سازنده کفش

محافظت از پا

وقتی پا را روی اجسام نوک‌تیز می‌گذارید باید مطمئن باشید که کفش از پای شما محافظت خواهد کرد. هدف اصلی کفش شما محافظت از پا است. اگر کفشی با کفی نازک و شل بپوشید و بر روی چیزی تیز مانند تار یا میخ قدم بگذارید، ممکن است به‌شدت آسیب ببینید. اطمینان حاصل کنید که کفی به‌اندازه کافی ضخیم و محکم است تا از نفوذ هر چیزی به پای شما جلوگیری کند.

برای خرید کفش با ویژگی های کفش مناسب، اگر زیره کفش به جای چسب زدن به قسمت بالا دوخته شده باشد. این نشانه کیفیت بسیار بالای کفش است.
اگر اوقات خود را در اطراف یک مکان ساختمانی یا مکانی که احتمالاً حاوی اجسام تیز زیادی است سپری خواهید کرد، یک کفش با زیره بسیار سخت و محکم را باید انتخاب کنید.

روش دوم

کفش را با در نظر گرفتن کاربرد آن انتخاب کنید.

کفش‌های ضد لغزش

در ویژگی های کفش مناسب می‌توان به کفش‌های مقاوم در برابر لغزش اشاره کرد که می‌توان آن‌ها را در شرایط بد آب و هوایی بپوشید. اگر قرار است در زیر باران یا بر روی زمین یخ‌زده قدم بزنید یا در منطقه‌ای کار می‌کنید که ممکن است زمین مرطوب، یخ‌زده یا روغنی باشد ایده پوشیدن کفش‌های ضد لغزش برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی بسیار عالی هستند.

این کفش‌ها با زیره‌ای که شیارهای عمیق دارد، ساخته می‌شوند تا هنگام کشیده شدن روی سطح نرم و صیقلی، به شما در ایجاد اصطکاک کمک کنند. برخی از کارفرمایان کارمندان خود را ملزم به پوشیدن این کفش‌ها می‌کنند.
کفش‌های مقاوم در برابر لغزش را می‌توان به‌طورمعمول در بخش‌های خاصی از فروشگاه‌های بزرگ کفش و یا در فروشگاه‌های کفش که به‌طور تخصصی کفش کار دارند، خریداری کرد.

ویژگی های مناسب کفش
کفش ضد لغزش

چکمه کوهنوردی

اگر در زمین‌های ناهموار قدم می‌زنید، چکمه‌های قوی مخصوص کوهنوردی را انتخاب کنید. اگر به‌جایی در فضای خارج از منزل که ممکن است ناهموار باشد، می‌روید. یک جفت چکمه انتخاب کنید که از مچ پا پشتیبانی خوبی داشته باشد، در اطراف پاشنه پا از استحکام خوبی برخوردار باشد و فضای زیادی داشته باشد.

از ویژگی های کفش مناسب این است که پنجه کفش باید فضای کافی برای انعطاف‌پذیری انگشتان را نیز داشته باشد. همچنین، هنگام بالا رفتن یا پایین آمدن از تپه‌ها، بررسی کنید که اندازه زبانه کفش به حد کافی باشد تا بتواند بالای پای شما را محافظت کند.
اگر قصد دارید به کوهنوردی، پیاده‌روی، سنگ‌نوردی یا قدم زدن در جنگل بروید، این چکمه‌ها مفید خواهند بود.

کفش اسپرت

اگر در حال خرید کفش ورزشی هستید، کفش را با نوع ورزشی که قرار است انجام دهید، مطابقت دهید. اگر هفته‌ای ۳ بار یا بیشتر در یک فعالیت ورزشی شرکت می‌کنید، باید کفش‌های ورزشی‌ با ویژگی های مناسب خریداری کنید.
تفاوت بین کفش‌های ورزشی ممکن است تفاوت در تحمل کردن فشار در نقاط مختلف و نحوه خم شدن کفش باشد. اگر مطمئن نیستید به چه نوع کفشی نیاز دارید، به یک فروشگاه ورزشی مراجعه کنید و از فروشنده‌ای متخصص سؤال کنید یا با مربی تیم مشورت کنید.
به‌عنوان‌مثال، کفش‌های مخصوص فوتبال معمولاً دارای کفی‌های چوبی با زیره هایی دارای برجستگی هستند. درحالی‌که کفش‌های بسکتبال سبک و انعطاف‌پذیر ساخته می‌شوند، درعین‌حال هنوز از مچ پا نیز پشتیبانی می‌کنند.

ویژگی های مناسب کفش
انتخاب کفش اسپرت

کفش محل کار

برای کار یا قرار باید کفش‌هایی ست با لباس خود بپوشید. اگر در یک محیط حرفه‌ای مانند یک دفتر کار می‌کنید یا برای شام با یک لباس مجلسی بیرون می‌روید، اگر کفشی همگام با لباس خود بپوشید، جلوه بیشتری خواهید داشت. این نوع کفش‌ها اغلب سیاه یا قهوه‌ای و از چرم یا ماده‌ای شبیه چرم ساخته می‌شوند، گرچه همیشه این‌طور نیست.
به‌عنوان‌مثال، اگر سبک شما زنانه‌تر است، ویژگی های کفش مناسب برای آن می‌تواند به این صورت باشد که برای کار، بوت یا کفش پاشنه تخت به همراه بلوز و شلوار و یا یک کت‌ودامن زیبا بپوشید.
اگر سبک مردانه بیشتری دارید، ممکن است کفش‌های آکسفورد، لوفر یا نوک‌تیز را بپوشید.

کفش کتانی یا صندل

کفش‌های کتانی یا صندل را برای فعالیت‌های گاه‌به‌گاه ذخیره کنید. اگرچه برای لباس‌های مجلل مناسب نیستند، اما اگر قرار است با دوستانتان بیرون بروید یا گشتی بزنید، چیزی راحت‌تر از یک کفش ورزشی موردعلاقه یا یک صندل راحتی نیست.
به‌عنوان‌مثال، کفش‌های کتانی سفید با شلوار جین و تی‌شرت و همین‌طور صندل با یک سارافون یا بلوز یقه دار و شلوارک زیبا به نظر می‌رسند.

کفش در فضای باز

اگر می‌دانید در فضای باز خواهید بود از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند خودداری کنید. درحالی‌که کفش‌های پاشنه‌بلند می‌تواند شما را جمع‌وجور و باشکوه نشان دهد، اما برای هر مناسبتی مناسب نیستند. در فضای باز، ممکن است پاشنه‌های شما در خاک نرم فرو برود، یا ممکن است باعث زمین خوردن شما در زمین ناهموار شود. این امر خصوصاً در مورد پاشنه‌های سبک استیلتو که نوک تیزی دارند، بیشتر صدق می‌کند.
از ویژگی های کفش مناسب داشتن یک پاشنه تخت و پهن که ۱ اینچ (۲.۵ سانتی‌متر) یا کمتر باشد، احتمالاً خوب است. البته اگر مجبور باشید زیاد پیاده‌روی کنید باز هم ممکن است خیلی راحت نباشد.

ویژگی های مناسب کفش
کفش بدون پاشنه

رنگ کفش

کفش‌های خود را با لباس خود هماهنگ کنید. مطمئناً، هر وقت سبک مناسب کفش را تعیین کردید، باید مطمئن شوید که با آنچه می‌خواهید بپوشید مناسب است. سعی کنید کفش‌ها را به رنگ‌های مختلف خریداری کنید.
به‌عنوان‌مثال، اگر یک جفت کفش دارید که دارای چندین رنگ روشن و پررنگ است، می‌توانید بقیه لباس خود را با یک رنگ از رنگ‌های کفش خود، هماهنگ انتخاب کنید.

همچنین، اگر کفش‌های شما دارای پولک است، با پوشیدن پیراهن براق یا شلوار براق لباس خود را با کفش خود ست کنید.

انتخاب فصلی

فصل لباس خود را با کفش‌های خود مطابقت دهید. برای مثال اگر لباس شما سبک و تابستانی است، می‌توانید کفشی سبک و باز بپوشید. اگر لباسی گرم در هوای سرد می‌پوشید، چکمه‌های سنگین‌تر را انتخاب کنید یا از کفش‌های بسته استفاده کنید.

کلام آخر

ویژگی های کفش مناسب به‌طور خلاصه به این صورت دسته‌بندی می‌شوند:

  • داشتن یقه مچ که به دور مچ پا می‌پیچد و از پیچ خوردن آن جلوگیری می‌کند.
  • داشتن کفی میانی که بین کفی داخلی کفش و زیره کفش قرارگرفته و از ضربه‌های شدید به پا جلوگیری می‌کند.
  • داشتن پنجه کفشی که انگشتانتان را بتوانید در آن به‌راحتی حرکت دهید.
  • داشتن انعطاف‌پذیری کافی و متناسب با فعالیتی که قرار است با کفش انجام دهید.
  • داشتن پاشنه‌ای در حدود ۲ یا ۳ سانتی‌متر و نه بیشتر.
  • داشتن کفی مناسب به‌طوری‌که قوس پای شما را به‌طور کامل بپوشاند.

نکته آخر اینکه پا قلب دوم انسان است و باید کفشی را پوشید که باعث بیماری و درد و ناراحتی نشود. می‌توانید برای خرید کفش از اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

منبع

wikihow.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *