لنگیدن سگ

لنگیدن سگ

لنگیدن سگ‌ها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخلاف ما، سگ‌ها نمی توانند با استفاده از کلمات به ما بگویند که چه اتفاقی افتاده است یا محل آسیب‌دیدگی کجاست. بنابراین باید لنگیدن سگ خود را همیشه جدی بگیرید؛ زیرا یک لنگیدن ساده هم امکان دارد نشانه‌ی یک مشکل بزرگ برای سگ شما باشد.

قابل‌اعتمادترین منبع شما برای مشخص کردن علت لنگیدن سگ، دامپزشک است. شما به‌عنوان صاحب یک سگ باید با علل مختلف لنگیدن سگ‌ها آشنا باشید و در صورت مواجهه با آن به دامپزشک مراجعه نمایید.

لنگیدن سگ‌ها می‌تواند چندین دلیل زمینه‌ای داشته باشد. این مشکل ممکن است نشانه آسیب‌دیدگی باشد. هم‌چنین آناتومی غیرطبیعی سگ نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. با ما همراه باشید تا علائم لنگیدن سگ و راه‌های درمان آن را بررسی کنیم.

علائم لنگیدن سگ

 • ناتوانی سگ در راه رفتن یا دویدن
 • از دست دادن توده عضلانی در اطراف پای آسیب‌دیده
 • تورم یا ناهنجاری در اطراف مفاصل
 • درد و ناراحتی
 • آهسته آهسته راه رفتن
 • نگذاشتن پنجه روی زمین ( راه رفتن بندانگشتی)

علل شایع

 • ضربه، شکستگی استخوان‌ها، پارگی رباط‌ها، دررفتگی
 • عفونت
 • آرتروز
 • بیماری‌های التهابی
 • ناهنجاری‌ مادرزادی که از بدو تولد وجود دارد.
 • سرطان استخوان
 • دیسپلازی مفصل ران یا آرنج
 • زخم روی لنت‌های پا
 • نیش حشرات
 • ورزش بیش‌ازحد
 • آسیب عصبی
 • اختلالات ژنتیکی

دیسپلازی مفصل ران یا آرنج

علت شایع لنگیدن سگ در برخی نژادها مانند لابرادور ریتریورز و سگ‌های ژرمن شپرد دیسپلازی مفصل ران یا آرنج است. این‌یک بیماری ژنتیکی است که باعث بدشکلی مفصل می‌شود. این بیماری از سنین نسبتاً جوانی باعث لنگیدن سگ و درد می‌شود.

دیسپلازی مفصل ران یا آرنج
دیسپلازی مفصل ران یا آرنج

برخی از سگ‌ها به جراحی مانند تعویض مفصل ران احتیاج دارند. درصورتی که برخی ازآن‌ها باید تا آخر عمر دارو مصرف کنند. برای این بیماری اغلب اوقات هیچ درمانی وجود ندارد، بنابراین مدیریت دقیق شرایط تحت مراقبت دامپزشک می‌تواند به بهبود سگ کمک کند.

چنانچه می‌خواهید درباره‌ی بیماری‌های احتمالی سگ خود بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی بیماری‌های شایع سگ را حتماََ مطالعه کنید.

لنگیدن سگ ‌های مسن

لنگیدن در سگ‌های مسن اغلب به علت آرتروز است. آرتروز ‌یک بیماری بسیار شایع در سگ‌های مسن است که مفاصل، به‌طور عمده زانو، شانه و پهلوها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سگ‌های مسن ممکن است از مکمل‌های غذایی، ضدالتهاب و درمان‌های رایگان مانند آب‌درمانی، فیزیوتراپی و طب سوزنی بهره‌مند شوند.

درست است که آرتروز یکی از بیماری‌های کشنده سگ محسوب نمی‌شود اما باید با مشورت با دامپزشک خود این بیماری را درمان و کنترل کنید.

لنگیدن سگ‌ های جوان

لنگیدن در سگ‌ها و توله‌سگ‌های جوان می‌تواند چندین دلیل داشته باشد. یکی از دلایل آن می‌تواند فعالیت بیش‌ازحد باشد. از آن‌جایی که استخوان‌ها و مفاصل توله‌سگ‌ها و سگ‌های جوان تا زمانی که از سن بلوغ عبور نکنند به‌درستی تشکیل نمی‌شوند، بنابراین ورزش بیش‌ازحد می‌تواند بر رشد آن‌ها تأثیر منفی بگذارد.

چگونه تشخیص دهم که سگ من می‌لنگد؟

سگ شما ممکن است در پیاده‌روی کمی سرعت خود را کم کند و یا هنگام بالا رفتن از پله‌ها بسیار تلاش کند. ممکن است هنگام راه رفتن متوجه شوید که او پای خود را بالا می‌گیرد یا کمی پرش می‌کند. گاهی اوقات دشوار است که بگویید کدام پا باعث لنگیدن سگ شما می‌شود.

واضح‌ترین راه این است که ببینید سگ هنگام راه رفتن، نشستن یا ایستادن کدام پای خود را بالا نگه می‌دارد. گاهی اوقات سگ هنگام استفاده از پایی که درد می‌کند کمی سرخود را بلند می‌کند و هنگام استفاده از پای سالم ، سرخود را پایین می‌اندازد. هم‌چنین هنگامی‌که او بی‌حرکت است به او نگاه کنید زیرا ممکن است از پای طبیعی برای تکیه دادن استفاده کند.

لنگیدن سگ
چگونه تشخیص دهم که سگ من می‌لنگد؟

تشخیص شکستگی استخوان سگ

شکستگی استخوان برای سگ معمولاً بسیار دردناک است. سگ شما احتمالاً پای آسیب‌دیده را بالا نگه‌می‌دارد اما ممکن است سعی کند کمی روی آن راه برود. اگر سگ شما نتواند لمس شما را تحمل کند، ممکن است ساق پا متورم شده باشد و لمس آن برای سگ دردناک باشد.

چگونه تشخیص دهم که لگن سگ مشکل دارد؟

در پیاده‌روی ممکن است متوجه لنگیدن یا کندراه رفتن سگ خود شوید. او ممکن است در بالا رفتن و پایین رفتن مشکل داشته باشد و تمایلی به پریدن از بالا نداشته باشد. ممکن است راه رفتن او غیرطبیعی باشد. همچنین امکان دارد که نحوه حرکت پاهای پشتی هنگام راه رفتن یا وضعیت پاهای پشتی هنگام ایستادن متفاوت باشد. بعضی از سگ‌ها در صورت داشتن مشکلاتی در ناحیه لگن خود، هنگام راه رفتن دچار حرکات متزلزل می‌شوند.

چه باید کرد؟

در صورتی که مشاهده کردید سگ شما می‌لنگد، باید حداقل دو روزبه سگ خود استراحت دهید. استراحت به معنای متوقف کردن فعالیت‌های ورزشی سنگین است. به‌جای آن بهتر است سگ خود را به یک پیاده‌روی کوتاه ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای ببرید. هم‌چنین در صورت نیاز به رفتن به طبقه بالا، طبقه پایین یا پریدن از هرجایی (ماشین، مبل، تخت و غیره) به سگ خود کمک کنید.

چگونه تشخیص دهم که لگن سگ مشکل دارد؟
چگونه تشخیص دهم که لگن سگ مشکل دارد؟

همانطور که می‌دانید تغذیه سگ نقش پررنگی در سلامتی آن دارد. بنابراین لازم است با غذاهای ممنوعه برای سگ آشنا شوید و آن‌ها را از رژیم غذایی حیوان‌خانگی خود حذف کنید.

علائم درد در سگ

علائم درد در سگ‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. بعضی از سگ‌ها بسیار شجاع هستند درحالی‌که دیگران ظریف‌ترند و ممکن است هنگام احساس درد صدای غر زدن، گریه یا نالیدن آن‌ها را بشنوید. ممکن است متوجه شوید که سگ ناحیه آسیب‌دیده یا نواحی نزدیک به محل آسیب را لیس می‌زند.

ممکن است بعضی از سگ‌ها اشتهای کمی داشته باشند یا بیش‌ازحد به شما نزدیک شوند و خواهان توجه باشند. از طرف دیگر، بعضی از سگ‌ها دورتر می‌شوند و در صورت احساس درد می‌خواهند که تنها باشند! گاهی اوقات کوچک‌ترین تغییر رفتار می‌تواند نشان‌دهنده وجود درد باشد!

تشخیص لنگیدن سگ توسط دامپزشک

دامپزشک سگ شما را تحت معاینه دقیق قرار می‌دهد و هرگونه ناهنجاری استخوان یا مفاصل را بررسی می‌کند. دامپزشک ممکن است مجبور باشد برخی آزمایشات را برای تعیین علت لنگیدن سگ شما انجام دهد. رادیوگرافی می تواند به شناسایی شکستگی استخوان، بیماری‌های مفصلی و سایر ناهنجاری‌های اسکلتی کمک کند.

نمونه‌برداری و جمع‌آوری مایعات مفصلی می تواند به شناسایی علائم سرطان و سایر علل احتمالی کمک کند. همچنین ممکن است آزمایش خون برای تشخیص بیماری‌های عفونی مانند لایم یا بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی نیز لازم باشد.

قبل از انجام این آزمایش‌ها، دامپزشک معاینه فیزیکی سگ شما را انجام می دهد تا حساسیت، درد و دامنه حرکات اندام‌های او را بررسی کند. قبل از تماس با دامپزشک می‌توانید در خانه سگ خود را معاینه کنید. بااین‌حال، بدون داشتن اطلاعات مناسب، آزمایش دامنه حرکت و معاینه پای سگ ایده بدی است و می‌تواند به سگ شما آسیب بیشتری وارد کند!

تشخیص لنگیدن سگ توسط دامپزشک
تشخیص لنگیدن سگ توسط دامپزشک

می‌توانید به آرامی دست خود را به سمت پایین ساق و پنجه سگ خود بیاورید تا تورم و گرما را بررسی کرده و مشخص کنید که سگ شما در چه حد حساس است. این اطلاعات می‌تواند به دامپزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که آیا سگ شما می‌تواند منتظر بماند یا اینکه به طور اورژانسی نیاز معاینه دارد.

درمان لنگیدن سگ

درمان این بیماری به تشخیص دامپزشک بستگی دارد. اما بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • برای درمان لنگیدن‌های جزئی و یا پیچ‌خوردگی محدود کردن فعالیت و استراحت کامل برای چند روز کافی است.
 • اگر علت دقیق آن مشخص نباشد، ممکن است یک دوره کاهش فعالیت همراه با داروهای ضدالتهاب و مسکن لازم باشد.
 • اگر سگ شما اضافه‌وزن دارد و می‌لنگد، بهتر است وزن سگ خود را کنترل کنید.
 • در موارد جدی‌تر( شکستگی استخوان، جابه‌جایی دیسک) ممکن است به جراحی‌های ارتوپدی یا عصبی نیاز باشد.

نکات جلوگیری از لنگیدن سگ

 • لنگیدن سگ می‌تواند در هنگام فعالیت عادی روزمره به وجود آید. بنابراین با مراقبت از سگ، از صدمات جدی مانند برخورد با ماشین یا سقوط از ارتفاع جلوگیری کنید.
 • بهتر است از ناهنجاری‌های ژنتیکی که برخی نژادها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، آگاه باشید.
 • وزن سگ خود را کنترل کنید.
 • مرتباََ پنجه‌های سگ را بررسی کنید.
 • از مکمل‌های غذایی حاوی گلوکز آمین یا کندروی تین برای تقویت مفاصل سگ استفاده کنید.
 • اگر سگ شما در حال رشد است بهتر است میزان فعالیت آن را محدود کنید تا از مشکلات مفصلی جلوگیری کنید.

روش‌های درمانی رایج

همانطور که گفته شد، درمان لنگیدن سگ به تشخیص دامپزشک بستگی دارد. اما در این قسمت از مقاله روش‌های درمانی رایج را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

آستروئیدها

اگر علت لنگیدن سگ مشخص نشود دامپزشک ممکن است تزریق استروئید را پیشنهاد کند. آستروئید ‌یک ضدالتهاب قدرتمند است و ممکن است در درمان آن مؤثر باشد.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی

این داروی درمانی به‌احتمال‌زیاد در اولین مراجعه به دامپزشکی تجویز می‌شود. NSAID ها می‌توانند درکاهش علائم مؤثر باشند اما ممکن است عوارض جانبی جدی مانند زخم معده، آسیب کلیه و آسیب کبدی داشته باشند.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی
داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی

روش‌های درمانی طبیعی

ممکن است شما بخواهید که با استفاده از روش‌های درمانی طبیعی و خانگی سگ خود را معالجه کنید. در ادامه برخی از رایج‌ترین روش‌ها را برای شما شرح می‌دهیم.

گیاه‌درمانی

اگر می‌خواهید سگ خود را با یک ضدالتهاب طبیعی که متناسب با درد او است معالجه کنید، می‌توانید از خار مریم به‌عنوان تنتور استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید آن را به‌صورت موضعی استفاده کنید. گیاه یوکا طبق گفته دامپزشکان ، می‌تواند به بهبود زخم سگ کمک کند. همچنین اگر می‌خواهید التهاب را کاهش دهید یا آرتروز مزمن را درمان کنید، می‌توانید از بروملین، جعفری و یا سیر استفاده کنید. علاوه‌براین، سرکه سیب نیز اثر ضدالتهابی دارد.

ماساژ

ماساژ سگ با یک روغن اصلی در پایه خنثی، بسیار اثربخش است. بسیاری توصیه می‌کنند که خود سگ با استشمام بهترین روغن مناسب را انتخاب کند. عده‌ای نیز استفاده از روغن‌های گرم مانند دارچین یا نعناع فلفلی را توصیه می‌کنند.

طب سوزنی

اگر سگ شما به روش‌های درمانی دیگر پاسخ نمی‌دهد شما ممکن است بخواهید با طب سوزنی سگ را معالجه کنید.اشکال مختلفی از طب سوزنی وجود دارد که شما می‌توانید در خانه انجام دهید. اما توصیه می‌شود که در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید و در ابتدا سایر راه‌های درمانی را امتحان کنید.

استفاده از مکمل‌های غذایی

اسیدهای چرب دارای امگا۳ (مانند روغن ماهی قزل‌آلا) می‌توانند در صورت التهاب سگ به کاهش التهاب کمک کنند. ویتامین C نیز خاصیت ضدالتهاب دارد اما تاکنون هیچ مطالعه‌ای برای تعیین دوزمناسب آن برای سگ‌ها انجام‌نشده است.

لنگیدن سگ
استفاده از مکمل‌های غذایی

توجه کنید که یک رژیم غذایی ارگانیک بخصوص رژیم غذایی که از منابع گوشت استفاده می‌کند برای سگ بسیار مفید است.

کلام آخر

به پایان این مطلب رسیدیم. ما در این مقاله تمامی نکات مربوط به لنگیدن سگ و درمان آن را برای شما بیان کردیم. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.
شما می‌توانید برای خریدوفروش سگ خود از سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنم که به سایت واسط پت سر بزنید و مقالات مرتبط را مطالعه کنید. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم!

منبع:
vcahospitals.com

10 دیدگاه دربارهٔ «لنگیدن سگ»

 1. سلام نژاد سگ من ژرمن شپرد است و یک ساله است و دستش می لنگه
  بیشتر موقع ها دستش رو زمین نمی زاره و بیشتر موقع ها دستش بالایی است

 2. سلام پای سگ من بر اثر ضربه کج شده و خودم آتل بستم …..چگونه میتونم عکس بفرستم تا مشاهده کنید و راه درمان رو بگید ممنونم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *