راهنمای خرید مودم

راهنمای خرید مودم

در دوره امروز زندگی بدون اینترنت کار ساده‌ای نیست همه ما برای اتصال به اینترنت به یک مودم نیاز داریم تا بتوانیم کارهای خود را انجام دهیم. آیا شما با روال کار یک مودم آشنایی دارید؟ یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب مودم بودجه است. البته فاکتورهای دیگری هم در انتخاب مودم وجود دارد اما یکی از مهم‌ترین آن‌ها بودجه شماست. با ما در راهنمای خرید مودم همراه باشید.

در ادامه با ADSL بیشتر آشنا شویم.

ADSL

ADSL درواقع مخفف کلمات Asymmetric Digital Subscriber Line به معنای خط اشتراک دیجیتال نامتقارن است.

درواقع ADSL یک شبکه اینترنتی است که با خطوط ثابت کار می‌کند و برای دست یافتن به‌سرعت‌های بالا برای انتقال داده هستند گفته می‌شود. شما حتماً باید به این نکته دقت کنید که برای استفاده از این مدل نیاز به خط تلفن ثابت دارید و می‌توانید از سرعت ۶ مگابیت در ثانیه استفاده کنید. یکی از مزایای این مدل اتصال بدون توقف از اینترنت بدون تداخل با تلفن است.

انواع مودم‌های ADSL

مودم‌های ADSL ( وایرلس یا wi-fi) به مودم‌های بی سیم گفته می‌شود. این مودم‌ها به خاطر اتصال بی سیم این‌گونه نام گرفتند. این مودم‌ها قابلیت اتصال بدون سیم چندین دستگاه مثل لپ‌تاپ و چندین گوشی موبایل را به‌طور هم‌زمان دارند.

در راهنمای خرید مودم ADSL این نکته را به شما یادآور می‌شویم که تمامی مودم‌های ADSL وایرلس، دارای آنتن‌هایی هستند که باعث می‌شود دستگاه‌های اطراف را با برد بیشتری پوشش دهد. هر چه تعداد آنتن‌ها بیشتر باشد توانایی پوشش دستگاه‌ها نیز بیشتر می‌شود. اگرچه این مودم‌ها توانایی پوشش دادن تمامی دستگاه‌هایی که قابلیت اتصال به اینترنت بی سیم را دارا هستند، دارد؛ اما چند پورت LAN دارند که برای دستگاه‌هایی که توانایی اتصال بیسیم را ندارند مفید است. هر چه قیمت آن‌ها بیشتر باشد سرویس‌دهی بهتری را ارائه می‌دهد.

مودم‌های وایرلس

مودم‌های وایرلس به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

مودم‌های wi-fi سری A و سری B: این مدل‌ها از قدیمی‌ترین مدل‌های مودم به‌حساب می‌آیند.
برد این مدل‌ها ۱۵ الی ۲۵ متر است که مقدار زیادی به‌حساب نمی‌آید.

مودم‌های wi-fi سری G: این مودم از سری‌های A و B امکانات بیشتری ارائه می‌دهد مثل پوشش دهی بیشتر و سرعت‌بالا تر. حداکثر سرعت این مدل ۱۲۸ مگابیت در ثانیه است. البته قیمت این مدل نیز بالاتر از سری‌های قبل است.

مودم‌های wi-fi سری N: این مدل برای مکان‌هایی طراحی‌شده است که کاربران زیاد و مساحت بالایی را دارد. این مدل جدیدترین سری از نسل مودم‌های ADSL بیسیم است. حداکثر سرعت این مدل ۶۰۰ مگابیت بر ثانیه است و پوشش دهی آن ۷۵ الی ۲۰۰ متر است که قیمت بالاتری نسبت به دیگر مودم‌ها دارد.

راهنمای خرید مودم
انواع مودم های وایرلس

در ادامه مقاله راهنمای خرید مودم به معرفی مودم‌های ADSL اترنت می‌پردازیم.

مودم‌های ADSL اترنت

مودم‌های ADSL باسیم تحت نام Ethernet modem یا مودم‌های اترنت شناخته می‌شوند. برای استفاده از این مودم شما نیاز به کابل دارید این مدل از دو کابل USB و LAN پشتیبانی می‌کند که هر پورت برای اتصال یک دستگاه است.

مودم‌های قدیمی فقط یکی از دو پورت USB و LAN را پشتیبانی می‌کردند ولی مدل‌های جدید هر دو پورت را پشتیبانی می‌کنند. اگر شما نیاز دارید که چندین دستگاه را به این مودم متصل کنید هنگام خرید به این نکته دقت کنید که دستگاهی که می‌خواهید بخرید چند پورت دارد. یکی از معایب بزرگ این مدل این است که نمی‌تواند به دستگاه‌های فاقد پورت LAN خدمات دهد. قیمت این مدل از مدل‌های بی‌سیم کمتر است. امنیت این مدل از مدل‌های بیسیم بیشتر است و دلیل آن محدودیت مکانی آن است.

انواع پورت‌ها

در ادامه مقاله راهنمای خرید مودم به معرفی پورت‌های این دستگاه می‌پردازیم:

پورت اترنت (Ethernet)

اترنت یک رابط پیش‌فرض برای استفاده در یک شبکه است که به‌صورت خودکار سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس را دارند. این موضوع به معنی این است که به‌راحتی و با متصل شدن سر کابلی به مودم و به کامپیوتر می‌توانید از اینترنت استفاده کنید. سرعت پورت اترنت از سرعت دیگر پورت‌ها مثل USB بیشتر است. همچنین می‌توان گفت استفاده از آن راحت و طول کابل نیز تا ۱۰۰ متر است. که در مورد مودم‌های ADSL حداقل یک پورت اترنت هستند.

پورت اترنت
پورت اترنت

پورت USB

پورت USB نسبت به LAN از طول کمتر و سرعت‌پایین تری برخوردار است که کار کردن با این پورت را برای کاربر سخت‌تر می‌کند. اما یکی از محاسن این پورت‌ها این است که نیازی به کارت شبکه ندارند و فقط با نصب درایو قابل‌استفاده هستند. بیشتر لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها کارت شبکه LAN دارند و همین باعث می‌شود بتوان استفاده از پورت‌های USB را نادیده گرفت.

نکات مهم در راهنمای خرید مودم ADSL

در ادامه برخی از نکات مهمی در راهنمای خرید مودم ADSL را به شما معرفی می‌کنیم؛ پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید:

محدوده پوشش دهی مودم ADSL

یکی از نکات خرید مودم توجه به محدوده پوشش آن است. این موضوع به عواملی همچون تعداد آنتن و سری دوم بودن مودم بستگی دارد. هرچه تعداد آنتن‌ها بیشتر باشد سرعت انتقال داده‌ها و محدوده پوششی بیشتر خواهد بود. البته در مودم‌های با سیم محدوده پوششی به طول کابل آن بستگی دارد.

مکان مودم ADSL

یکی دیگر از نکات راهنمای خرید مودم توجه به این نکته است. شما مودم را برای استفاده در چه مکانی می‌خواهید؟ به چه سرعتی نیاز دارید و بودجه شما چقدر است؟ با توجه به این چند مورد می‌توانید مودم موردنظر خود را خریداری کنید. اگر شما می‌خواهید از این مودم در یک فروشگاه بزرگ که چندین کاربر دارد استفاده کنید بهتر است یک مودم بیسیم با منطقه پوششی بالا که سرعت انتقال داده‌های آن‌هم بالا باشد برای شما مناسب است.

راهنمای خرید مودم
انتخاب مکان مناسب مودم

قیمت مودم ADSL

بهایی که باید بابت مودم‌های ADSL بپردازید به تعداد آنتن، تعداد پورت و محدوده پوششی و سرعت آن بستگی دارد. هرچه امکانات و مدل آن بالا برود قیمت نیز بالا می‌رود. یکی دیگر از عواملی که بر قیمت مودم تأثیر دارد شرکت تولیدکننده آن است که ازنظر کیفیت باهم متفاوت‌اند. بهترین شرکت‌های سازنده مودم TP-LINK، CISCO ،ASUS،D -LINK و TENDA هستند. TP-LINK و D-LINK در بازار از محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر تولیدکنندگان بین مشتریان برخوردار هستند و قیمت مناسب‌تری نیز دارند.

امنیت مودم ADSL

در رابطه با راهنمای خرید مودم امنیت یک نکته مهم است. امنیت شبکه‌های بی‌سیم نسبت به شبکه با سیم کمتر است. به همین دلیل شبکه‌های بیسیم برای ایجاد امنیت از موارد زیر استفاده می‌کنند:

WPA: این حالت از امنیت بالایی برخوردار است و هک شدن آن فقط با حدس زدن رمز امکان‌پذیر است.

WPA2: این نسخه همان‌طور که از نامش هم مشخص است نسخه ارتقا یافته WPA است و سرعت و قدرت رمزگذاری بسیار بیشتری از WPA دارد و در حال حاضر از بهترین حالت امنیتی استفاده می‌کند.

WEP: این نسخه از کمترین امنیت برخوردار است به‌طوری‌که با یک جست‌وجو در اینترنت قادر به هک کردن این نسخه خواهید بود.

OPEN: این نسخه همان‌طور که از نامش پیداست از هیچ حالت رمز گزاری پشتیانی نمی‌کند و هر کس می‌تواند به‌راحتی به آن متصل شود.

آنتن مودم ADSL

آنتن مودم‌های بی‌سیم به دو حالت داخلی و خارجی است. آنتن‌های داخلی نسبت به آنتن‌های خارجی از محدوده پوششی کمتر و از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند. البته مدل‌هایی که از آنتن داخلی استفاده می‌کنند از قابلیت حمل راحت‌تری برخوردارند. آنتن‌های ADSL قابلیت تعویض و ارتقاء را نیز دارند شما می‌توانید با افزایش تعداد آنتن‌ها یا ارتقاء آن‌ها محدوده پوششی و سرعت آن‌ها را ارتقاء دهید.

آنتن
آنتن های یک مودم

تعداد زیادی از ADSL ها وجود دارند که می‌توان قدرت و سرعت انتقال داده‌های آن‌ها را ارتقاء داد. شما می‌توانید با استفاده از تنظیمات TX power قدرت اتصال و برد آن‌ها ارتقاء دهید.

آنتن دهی

نکته مهم در راهنمای خرید مودم آنتن دهی آن است. اگر مودم ADSL سیم‌داری که خریده‌اید سیمی با طول زیاد دارد این موضوع ممکن است روی سرعت اینترنت شما تأثیر بگذارد. اگر این اتفاق افتاد از یک تقویت‌کننده استفاده کنید.
برد وای فای متفاوت خواهد بود. اگر می‌خواهید برد وای فایتان را افزایش دهید و امکان جابجایی مودم را ندارید می‌توانید برای افزایش برد مودم از Extender استفاده کنید.
برای جدا کردن خط تلفن و ADSL از یک نویز گیر یا Splitter استفاده کرده و بعد می‌توانید خط ADSL را به مودمتان وصل کنید.

اگر دقت کرده باشید اکثر مودم‌های بی‌سیم در قسمت پشت خود دکمه‌ای دارند که اتصال شبکه را راحت‌تر می‌کند. با استفاده از این دکمه می‌توانید بدون نیاز به وارد نمودن رمز وای فای، به آن متصل شوید.
بودجه‌ای که برای خرید مودم مشخص کرده‌اید و کنار گذاشته‌اید می‌تواند یک راهنمای بزرگ برای شما در خرید مودم باشد. پس اگر این موضوع برای شما یکی از اولویت‌ها به‌حساب می‌آید باعث سرعت و سهولت در انتخاب مودم ADSL می‌شود.

مودم‌های برتر ۲۰۲۰

در ادامه به معرفی چند نمونه از برترین مودم‌های سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم:

مودم روتر ADSL2 Plus مدل DSL-2740U

مودم ADSL بی‌سیم N300 دی-لینک مدل DSL-2740U از مزیت‌های خوبی همچون مجهز بودن به‌سرعت وایرلس ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه و برخوردار بودن از ۴ پورت شبکه از مزایای این دستگاه است. یکی دیگر از مزیت‌های خوب این دستگاه مجهز بودن دو آنتن قدرتمند با توان ۵ دسی‌بل است. اما یکی از معایب این مدل افزایش دما هنگام استفاده از آن است.

این مودم با سرعت حداکثری خود یعنی ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه و با فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز و پورت LAN 4 مگابایتی همراه است. مودم رو تر ADSL2 Plus با تمامی سرویس‌های اینترنت در ایران سازگار است. ADSL2 PIUS امکان انتقال داده‌ها را از طریق اینترنت با سرعت دانلود ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود ۱ مگابیت در ثانیه فراهم می‌کند.

راهنمای خرید مودم
مودم روتر

مدل DSL-2740U

در ادامه مقاله راهنمای خرید مودم به معرفی مدل DSL-2740U می‌پردازیم. این مودم روتر «DSL-2740U» برای شرکت معتبر «دی-لینک» (D-Link) است که با تجهیزات کامل به‌طور یکپارچه از درگاه پرسرعت +ADSL2 به اینترنت متصل می‌شود. چون این مودم ۴ پورت برای اتصال دارد شما با کمک آن می‌توانید چندین سیستم PC را با استفاده از سیم و توسط کابل به اینترنت یا شبکه با سیم متصل کنید.

از دیگر امکاناتی که برای مودم DSL-2740U در نظر گرفته‌شده قابلیت پشتیبان یا از روش‌های رمزنگاری است. این دستگاه برای امنیت بی‌سیم به‌طوری‌که کاربران به آن دسترسی داشته باشند از رمزنگاری‌های WPA WPA2, WEP استفاده می‌کند. در قسمت بالایی این محصول برای نشان دادن وضعیت مودم تعدادی LED قرار داده‌شده که شرایط مختلف را نشان می‌دهد.

DSL-2740U برای کسانی که اهل تماشای فیلم به‌صورت آنلاین هستند یا بازی و گیم های مختلف و دیگر برنامه‌هایی که با اینترنت فعال می‌شوند یک مودم عالی است.

مودم روتر ADSL2 Plus مدل TD-W8961N_V1

از نقاط قوت این مودم بی‌سیم N300 تی پی-لینک مدل TD-W8961N_V1 می‌توان به پوشش دهی نسبتا خوب؛ کیفیت ساخت بالا، داشتن سرعت تبادل ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه؛ همچنین پشتیبانی از رمزنگار WPA/WPA2 از این مدل ایراد خاصی یا نکته منفی نمی‌توان بیان کرد.

روتر adsl
مودم روتر

مودم مدل TD-W8961N_V1

این شرکت با توجه به داشتن مدل‌های متنوع از انواع مودم‌های بی سیم و با سیم خیلی راحت بازار را در دست گرفته و خدمات بسیار خوبی نیز به مشتریانش ارائه می‌دهد. این مودم با حداکثر سرعت ۳۰۰ مگابیت و فرکانس باند ۲ و ۴ گیگاهرتز به برقراری ارتباط بی‌سیم بپردازد. یکی دیگر از قابلیت‌های آن، داشتن دکمه پشتی برای خاموش و روشن کردن دستگاه است. همچنین مودم-روتر W8961N از ۴ درگاه شبکه (LAN) برای اتصال کابلی بهره می‌برد که شما می‌توانید با استفاده از آن ۴ پورت کامپیوتر را به‌صورت باسیم به‌وسیله ی کابل متصل کنید.

این محصول دارای دو عدد آنتن باقدرت ۵ دسی‌بل است که با استفاده از این شما وسایل مختلفی ازجمله لپ‌تاپ، تبلت یا گوشی موبایل را بی‌سیم به اینترنت وصل می‌کنید. این دستگاه سفیدرنگ است و به دلیل شیارهایی که در قسمت بالایی بدنه‌اش دارد؛ جریان هوا به حرکت درمی‌آید و مودم دیگر داغ نمی‌کند و خنک می‌ماند.

مودم روتر ADSL2 Plus مدل TD-W8901N_V1

از مزایای این دستگاه بی‌سیم N150 تی پی-لینک می‌توان به کیفیت ساخت خوب؛ قیمت مناسب؛ و مجهز بودن به چهار درگاه شبکه اشاره کرد؛ اما یک نکته منفی درباره این مدل سرعت ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه و برد متوسط آن است.

مدل TD-W8961N

این مدل فقط مجهز به یک آنتن با توان ۵ دسی‌بل برای اتصال به شبکه بی سیم است. شما می‌توانید با استفاده از آن وسایل الکتریکی خود را مثل گوشی، تبلت و لپ‌تاپ به وای فای متصل کنید.

راهنمای خرید مودم
راهنمای خرید مودم

مدل TD-W8901N_V1

آنتن این مودم قابلیت پوشش دهی تا شعاع ۶۰ متری (در محیط‌های باز) را دارد که البته قابلیت باز شدن و تعویض را ندارد. حداکثر سرعت این مدل ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه که شما می‌توانید با استفاده از آن به تبادل اطلاعات بپردازید که البته این عدد صرفاً نشان‌دهنده سرعت انتقال اطلاعات این مودم با دستگاه‌های مرتبط با آن است که سرعت ایده آلی نیست.

مودم‌های جدید سرعت بیشتری مثلاً ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه را به شما ارائه می‌دهد. در پشت این دستگاه یک پورت به رنگ خاکستری است که برای اتصال کابل تلفن که RJ-11 است و ۴ عدد پورت شبکه یا RJ-45 به رنگ زرد برای متصل کردن به‌صورت باسیم از طریق کابل شبکه و ۲ کلید به چشم می‌خورد. در کل این مودم برای کاربرانی که مصرف خانگی دارند یا برای یک دفتر کوچک با حداکثر ۴ کامپیوتر مناسب است.

مودم روتر ADSL2+ مدل DSL-124

از مشخصات و مزیت‌هایی این دستگاه N300 دی-لینک بی‌سیم می‌توان به آنتن دهی مناسب، کیفیت ساخت بالا؛ مجهز بودن به وی‌پی‌ان PPTP/IPSec/L2TP اشاره کرد ولی متأسفانه از این موضوع هم نباید غافل بود این مودم دکمه‌ای برای خاموش کردن وای فای مانند بقیه وای فای های بی‌سیم ندارد که ممکن است برای شما چندان اهمیتی نداشته باشد، در کل این مودم برای استفاده مناسب است.

مدل DSL-124

در ادامه مقاله راهنمای خرید مودم به معرفی مدل مدل DSL-124 می‌پردازیم. این مدل از ۴ درگاه RJ-45 برای اتصال به شبکه بهره می‌برد و می‌توان ۴ کامپیوتر را به‌صورت باسیم به اینترنت متصل کند. این مودم با حداکثر سرعت ۵۴ مگبایت بر ثانیه به تبادل اطلاعات می‌پردازد، تفاوت بارز این مودم با دیگر مودم‌ها مجهز بودن به وی‌پی‌ان PPTP/IPSec/L2TP است که این دستگاه را ایده‌آل ساخته، به‌طورکلی با توجه به داشتن این قابلیت‌ها برای این دستگاه مثل پشتیبانی از IPv6 یا امنیت شبکه و امکانات دیگر نرم‌افزاری می‌توان دی-لینک مدل DSL-124 را یکی از بهترین و قیمت مناسب‌ترین مودم رو تر سری N300 بی‌سیم به‌حساب آورد.

مودم روتر VDSL/ADSL مدل TD-W9960_V1

برای مشخصات این مودم از تک چراغِ بودن نشانگر دستگاه شروع به توضیح می‌کنیم که یک نکته منفی به‌حساب می‌آید؛ اما از نکات مثبت این مودم می‌توان به پوشش دهی آنتن فوق‌العاده و امکانات بی‌نظیر نرم‌افزاری، پشتیبانی از فناوری VDSL2 و درنهایت قابلیت متصل شدن به ۵ دستگاه به‌طور هم‌زمان است.
برای این مدل نسبت به مدل‌های قبل باید مبلغ بیشتری را پرداخت کنید، این مودم دارای سه درگاه RJ-45 اترنت و یک درگاه اترنت RJ-45 WAN/LAN برای اتصال به‌صورت کابلی است که با استفاده از آن‌ها شما می‌توانید چند کامپیوتر را به‌صورت باسیم و از طریق کابل شبکه به اینترنت متصل کنید.

مدل TD-W9960_V1 مودم

مودم تیپی لینک مدل TD-W9960 از باند فرکانسی ۲٫۴ گیگاهرتز بهره می‌برد و از سرعت جابجایی اطلاعات ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه پشتیبانی‌ می‌کند. با داشتن دو آنتن خارجی باقدرت ۵ دسی‌بل برای اتصال لپ‌تاپ؛ تبلت، گوشی موبایل به‌صورت بی‌سیم از طریق Wi-Fi به شبکه اینترنت بهره برد. فناوری VDSL2 سرعت پهنای باند VDSL حداکثر ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه‌ای را به‌طور هم‌زمان برای آپلود و دانلود ارائه می‌دهد.

جنس بدنه دستگاه از پلاستیک است و به‌ واسطه شیارها و منافذی که در قسمت بالای بدنه و زیر آن وجود دارد. جریان هوا مدام درحرکت است و باعث خنک شدن مودم می‌شود. شما می‌توانید از طریق گوشی خود دسترسی‌ها را کنترل کرده و از دستبرد افراد غیرمجاز به وای فای جلوگیری کنید.

راهنمای خرید مودم
راهنمای خرید مودم

کلام آخر

به پایان مقاله‌‌ی راهنمای خرید مودم رسیدیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفیده بوده باشد.

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت واسط کالا لوازم و تجهیزات شبکه نظیر مودم را با قیمت مناسب خرید و فروش نمایید.

مقالات مرتبط:

https://vasetpet.com/14946/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D9%BE%D8%A7%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9/
https://vasetpet.com/1941/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C-%D8%AF%D9%88%D9%85/


منابع:

irabrod.ir

myrond.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *