لنج دادن اسب

لنج دادن اسب

لنج دادن اسب به شما این امکان را می‌دهد که تنوعی با اسب خود داشته باشید. ازآنجاکه این عمل را می‌توان سواری دانست، اما لنج دادن قسمتی درروند تربیت اسب به شمار می‌رود. شما می‌توانید در هنگام لنج دادن حرکت او را از چند متری به‌خوبی مشاهده و بررسی کنید. روش‌های متعددی برای لنج دادن اسب وجود دارد که هر یک دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است؛ اما هدف نهایی در همه آن‌ها تربیت اسبی، سخت‌کوش و مطیع است.

رابطه تربیت با لنج دادن اسب

تربیت اسب در حین لنج دادن بر اساس اصول تربیت از زیر زین صورت می‌گیرد. با این‌حال شما باید نحوه لنج دادن را یاد بگیرید، درست مثل زمانی که شیوهٔ سواری را یاد گرفتید.

هنگامی‌که به لنج دادن حیوان مشغولید باید یک مربی مجرب از بیرون دایره شما را تحت نظارت داشته باشد.

لنج دادن تنها باتجربه عملی قابل یادگیری است و بهتر است با اسب‌های مختلف تمرین و اشتباهات احتمالی به‌مرور اصلاح شوند.

هدف از لنج

همان‌طور که در بالا گفته شد هدف از لنج دادن کمک به اسب برای پیدا کردن تعادل در اجرای صحیح قدم، یورتمه، چهارنعل و انتقال از حرکات بر روی یک دایره با آهنگ و تماسی ثابت است.

این حرکات، عضلات گردن و کمر و کپل را تقویت کرده و کمک به شکل‌گیری صحیح اندام می‌نمایند. تنها یک اسب متعادل قادر به حرکت بر روی دهنه است یک اسب نامتعادل ممکن است سرش را در موقعیت پایین قرار دهد.

مربی و لنج دادن اسب

این مورد قطعاً مهم است که مربی آهنگ حرکتی و شعاع دایره و طول و ارتفاع بغل‌بند را به‌درستی انتخاب کند. اگر در هر یک از موارد مذکور خطا کند، حرکت اسب اشتباه‌ می‌گردد.

مربی در هر گام باید اسبش را ارزیابی کرده و ببیند عکس‌العملش به اثر چگونه بود؟ کم بود؟ اثر را قوی‌تر کند؟زیاد بود؟ اثر راکم کند؟

گام، آهنگ، تعادل و حالتی را که از اسب انتظار دارید به‌خوبی نگاه کنید. لنج دادن اسب تنها باتجربه‌ی عملی قابل یادگیری است.

بهتر است لنج دادن با طناب مخصوص لنج انجام شود تا فشار روی کل دهنه وارد آید و نه‌فقط روی قسمت داخلی.تا در هنگام لنج دادن اسب‌های جوان که معمولاً بند را به سمت بیرون می‌کشند، مانع کج شدن دهنه شوند.

تجهیزات مناسب

هر کاری نیاز به تجهیزات درست جهت اجرا و پیاده‌سازی موفق دارد. تنظیم نادرست تجهیزات حتی بالاترین مهارت‌ها را با شکست مواجه می‌کند.

لنج دادن اسب نیز درست مانند سواری نیاز به تجهیزات و وسایل مناسب دارد و داشتن آمادگی قبلی برای موفقیت در این امر حائز اهمیت است.

تجهیزات مناسب
داشتن تجهیزات مناسب

سوار بدون رکاب

اگرچه غالباً در لنج و یا مانژ سواری بدون رکاب را تمرین می‌کنید، اما اگر شانس سواری داشته باشید خیلی بهتر است درگشت دقایقی را به سواری بدون رکاب اختصاص دهید.

معمولاً رکاب‌ها را برای  اینکه به بدن اسب ضربه وارد نکنند به‌صورت ضربدری به روی گردن اسب می‌اندازند.

اما این کار در سواری آزاد توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است شما به‌طور ناگهانی به رکاب نیاز پیدا کنید.

در ادامه به معرفی تجهیزات مناسب برای آموزش لنج دادن اسب می‌پردازیم:

پوزه‌بند مناسب لنج دادن اسب

 پوزه‌بند معمولی اسب می‌تواند از جای خود سُرخورده و کنترل شما را حین لنج دادن روی اسب کاهش دهد. به این منظور اسب شما هنگام تمرین با طناب لنج نیاز به پوشیدن پوزه‌بند مخصوص دارد.

این وسیله باید پوزه‌بندی با پوشش زیاد و نرم  و حلقه فلزی متصل شده به آن باشد. این حلقه برای اتصال طناب لنج به پوزه‌بند استفاده می‌شود.

اما پوزه‌بندی با اندازه سوارکاری حرفه‌ای داشته باشید و مطمئن شوید که به‌خوبی تنظیم‌شده و محکم باشد. پوزه‌بندی که صحیح متصل شده باشد در جای خود ثابت مانده و علاوه بر ایمنی  بیشتر، برای اسب نیز ناراحتی ایجاد نمی‌کند.

هرگز پوزه‌بند را با گیره ∞ شکل به طناب متصل نکنید. این حالت باعث اذیت شدن اسب و کم شدن کنترل شما روی حیوان خواهد شد.

استفاده از دستکش چرمی یا جیری حین لنج دادن

 مهم است که هنگام لنج دادن اسب همیشه دستکش بپوشید. این کار از ساییدگی طناب روی دست جلوگیری می‌کند، بخصوص هنگامی‌که اسب ناگهانی از جا می‌پرد یا از ترس اقدام به فرار می‌کند.

نوع دستکش می‌تواند سوارکاری یا دستکش کار باشد، به‌شرط اینکه کاملاً اندازه دستتان بوده و تداخلی با در دست گرفتن طناب لنج نداشته باشد.

دستکش چرمی
استفاده از دستکش چرمی

بند لنج

طول بند لنج باید حداقل هشت و نیم متر باشد، به‌طوری‌که بتوانید اسب را در یک دایره بزرگ لنج کنید. لنج کردن در دایره‌های کوتاه باعث می‌شود به پاهای اسب فشار بیاید.

جنس بند لنج بهتر است از کتان (نخی) باشد و لبه‌های تیز نداشته باشد. بند لنج‌های کش سان‌ همان‌قدر برای لنج کردن نامناسب‌اند که دست جلوهای لاستیکی برای سوارکاری نامناسب هستند.

در یک سمت بند لنج یک‌بند ایمنی قرار دارد که همواره در دست بین دو انگشت میانی و اشاره نگه‌داشته می‌شود؛ بدین‌صورت اگر اسب فرار کند کنترلش را از دست نمی‌دهید.به انتهای دیگر بند لنج، یک قلاب بدون پیچش متصل است.

استفاده از بند لنج

برای جمع‌کردن بند لنج، آن را در دستتان به‌صورت حلقه‌هایی که به‌تدریج کوچک‌تر و کوچک‌تر می‌شوند جمع کنید و نگه‌دارید.

شلاق را نیز باید به‌خوبی در زیر بازوی خود جمع کرده و با انگشت شست آن را نگه‌دارید، جوری که نوک آن روی زمین کشیده نشود.

برای باز کردن بند لنج به ترتیب حلقه‌ها را به همان جهتی جمع شده‌اند بازکنید. در غیر این صورت بند لنج در دستتان، پر از پیچ و گره خواهد شد.

روش نگه‌داشتن بند لنج

بند لنج را باید طوری در دست بگیرید که انگشت شست آن را نگه دارد و موقع باز کردن از روی انگشت اشاره آزاد شود.

با این روش، بهتر از حالتی است که بند لنج مثل دست جلو در هنگام سواری در دست نگه‌داشته شده است، می‌توانید در هنگام تغییر دادن دایره لنج آن را در دست نگه‌دارید.

لنج دادن اسب
روش صحیح در دست گرفتن بند لنج

بازو که بند لنج روی آن قرار دارد، به‌صورت هماهنگ با نحوه لنج دادن حرکت می‌کند. در هنگام لنج دادن باید دستتان نرم باشد و درست مثل زمانی که سواری می‌کنید با انعطاف و نرمی حرکت کند.

بیش‌ازحد خشک و محکم گرفتن دست‌ها در هنگام لنج می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد نماید! بند لنج به حلقه داخلی دهنه (آب‌خوری) اسب قلاب می‌شود.

شلاق لنج

یک شلاق خوب یک ابزار ضروری است که باید به‌اندازه کافی بلند و قادر به دستیابی اسب در حداقل قطر دایره باشد.

 • باید سبک (مزاحم دست و مچ نباشد)
 • منعطف بوده

چون یک شلاق خیلی بلند، سنگین و لخت بوده و به‌سختی و کُندی قادر به تماس با پاهای اسب در زمان موردنیاز هست.

بایدها و نبایدها در استفاده از شلاق

برای  اینکه اسب به جلو حرکت کند باید به‌جای شلاق بیشتر از صدا استفاده شود. شلاق لنج فقط باید به‌عنوان یک عامل تقویتی برای صدا مورداستفاده قرار گیرد، آن‌هم درصورتی‌که صدا به‌تنهایی برای حرکت دادن اسب کافی نباشد.

شلاق لنج باید به‌آرامی حرکت داده شود تا اسب ناگهان به جلو نپرد. طوری عمل کرد که اسب وارد یک ریتم یکنواخت حرکتی شود. این امر موجب می‌شود سوارکار راحت‌تر روی زین نشسته و تعادل خود را حفظ کند.

کلگی لنج

یک ‌کلگی لنج راحت از مهم‌ترین وسایل لنج صحیح (مؤثر و موفق) محسوب می‌گردد. متأسفانه اکثر کلگی‌های در دسترس، بسیار بزرگ و سنگین هستند و مانع از انتقال اثرات لنج دهنده بر روی بینی اسب می‌شوند بهترین نوع کلگی متعلق به اسپانیا و پرتقال هست.

زمانی که کلگی بر روی دماغ و بالای فک عمل می‌کند ابزاری مؤثر برای خمش جانبی، نسبت به دهنه محسوب می‌گردد و اثر و کاربرد دهنه را خنثی نمی‌کند. اثر کلگی لنج هیچ‌وقت فک اسب را منقبض و یا دهان اسب را باز نمی‌کند.

لنج دادن اسب
کلگی لنج

تنگ ورشو

تنگ ورشو قطعاً یک ابزار ضروری لنج به‌حساب نمی‌آید ولی مفید است. بطوریکه شما را در تنظیم ارتفاع بغل‌بند نسبت به زین یاری می‌دهد.

تنظیم تنگ بر روی زین از چرخیدن آن در هنگام کار جلوگیری می‌کند و همچنین حلقه‌های اتصال بر روی تنگ ورشو باید به‌اندازه کافی بزرگ باشند.

بغل‌بند

بیشتر اسب‌ها نیاز به حمایت بغل‌بند در پیدا کردن تعادل، کامل کردن قوس حرکت را دارند. بغل‌بندهای صاف چرمی با نداشتن کشسانی و هیچ حلقه لاستیکی بهتر از مدل‌های دیگر هستند؛ لاستیک‌های حلقه‌ای بعضی‌اوقات شروع به جابجایی تماس و از بین بردن نقطه تماس می‌گردند. بغل‌بندهای کشی اسب را به مقاومت در برابر دهنه ترغیب می‌کنند.

بغل‌بند باید در حالتی که اسب در تعادل است (ایستاده) خط فرضی پیشانی را عمود بر زمین هدایت کند.

بغل‌بندی که خیلی پایین تنظیم شود سر را به سمت پایین قرار می‌دهد. این مورد زیان‌بخش بوده و توصیه نمی‌شود.

نکاتی در رابطه با بغل‌بند هنگام لنج دادن اسب

اگر اسب سر و گردنش به دلایل فیزیکی پایین است. بالا تنظیم کردن بغل‌بند به بالا آوردن گردن کمک می‌کند.

بغل‌بند نیاز به یک تنظیم درست دارد به‌طوری‌که یک تماس و اتصال نامرئی توسط بند از دهنه تا پاهای عقب ایجاد نماید ولی بغل‌بندهای بلند که اسب قادر است سرخود را جلوتر از خط عمود نگه دارد در هنگام حرکت در نقطه تماس، لغزان هستند.

بغل بند
بغل بند اسب

وقتی اسب در تعادل حرکت می‌کند:

 • پوزه کمی جلوتر از خط عمود و با بند لنج در تماس است.
 • تربیت‌کننده باید گام‌ها و حالت اسب را ببیند و ارزیابی کند.
 • بغل‌بند باید بر اساس مشاهدات در صورت نیاز تنظیم گردد تا اسب را در پیدا کردن تعادلش یاری رساند.

تکنیک لنج دادن اسب و قرار گرفتن در دایره

لنج کننده باید اندازه دایره لنج را تنظیم کند به‌طوری‌که در آن دایره اسب با آهنگ و تعادل مناسب حرکت کرده و عضلاتش را به‌خوبی بکار گیرد چون تنها در آن صورت است که حرکت و آموزش اسب پیشرفت می‌کند.

برای ایجاد یک دایره، لنج کننده باید در مرکز دایره قرار بگیرد و از حرکت به اطراف بپرهیزد در غیر این صورت نقطه تماس برای اسب  با دست‌های لنج کننده نامطمئن و لغزان بوده و بند لنج هیچ هدایتی را مهیا نمی‌سازد.

تمرینات پیشرفته

هنگامی‌که اسب شما با فرآیند لنج احساس راحتی کرد، می‌توانید طول طناب را افزایش دهید. ممکن است چند هفته تمرینات پیوسته لازم داشته باشید تا اسب به این سطح رسیده و آماده پیشرفت شود.

 • طناب را ۱۰ اینچ (۲۵ سانتی‌متر) بلندتر گرفته و دستورالعمل‌ها را تکرار کنید.
 • تمرین را تا جایی ادامه دهید که اسبتان با آن سطح راحت باشد.
 • تا زمانی که اسب در دایره ۲۰ متری و با دویدن در هر دو جهت احساس راحتی نکرده، سرعت بیشتری از او طلب نکنید.

تشویق اسب برای یورتمه رفتن

 وقتی اسب به حرکت خودمختار در محیط دایره‌ای عادت کرد، باید روی سرعت او کارکنید. در آغاز آهسته شروع کنید و به‌تدریج سرعت را بیشتر و بیشتر کنید. مراقب باشید ساختار تمرین را فدای سرعت نکنید.

 • از شلاق لنج برای آموزش یورتمه رفتن اسب، در خارج دایره اطراف خود استفاده کنید.
 • همچنین می‌توانید از دستورات کلامی مانند یورتمه برو استفاده کنید. حین راه رفتن، اسب را به پیشروی وادار کنید و هنگامی‌که اسب پاسخ داد به او جایزه دهید.
لنج دادن اسب
یورتمه رفتن اسب

می‌توانید در سایت واسط پت مقاله آموزش یورتمه رفتن با اسب را مطالعه فرمایید و نکات ریزودرشت آن را بررسی کنید.

خطاهای شایع لنج کنندگان اسب

شایع‌ترین خطاهایی که لنج کنندگان اسب انجام می‌دهند:

 • عدم تمرکز
 • عدم مهارت
 • مربی بدون توجه در هنگام لنجحرکت می‌کند.
 • عدم تماس بند لنج
 • حرکت دست لنج کننده
 • استفاده نادرست از شلاق (بی‌اثر و ترساندن اسب)
 • بغل‌بندها بسیار پایین، کوتاه یا بلند تنظیم‌شده است
 • آهنگ حرکت بسیار تند یا به‌ندرت خیلی آهسته است.
 • قطر دایره‌ها تنگ و حرکت اسب بر روی دایره کامل نیست.

خطاهای شایع اسب

شایع‌ترین خطاهای اسب هنگام لنج:

 • عدم تمرکز
 • گام برداری نامنظم
 • داخل آمدن یک سمت اسب وبالتبع بیرون رفتن سمت مخالف
 • نادیده گرفتن لنج کننده
 • قوس معکوس
 • ایست و چرخش

توقف اجباری اسب

 هدف این کار ایستادن اسب در مسیر خود است، بدون اینکه بعد از توقف به سمت شما برگردد. ممکن است مدتی زمان نیاز داشته باشد تا اسب به این رفتار عادت کند، پس صبور باشید و به حیوان خود باور داشته باشید.

از زبان بدن خود برای راهنمایی اسب به برگشتن درون دایره استفاده کنید. همچنین می‌توانید با تکان دادن طناب لنج، مانند کارکرد افسار در حالت سواری، اسب را به سمتی که می‌خواهید هدایت کنید.

هر زمان که اسب چرخید و به سمت شما آمد، به سمت او رفته و مجدداً در مسیر دایره قرارش دهید. اگر دیدید اسب کند شده یا به سمت داخل دایره حرکت می‌کند، می‌توانید با شلاق به شانه‌اش ضربه آرامی زده تا او را به حرکت کردن و جلو رفتن ترغیب کنید.

تقویت الگوی لنج دادن اسب

 هنگامی‌که اسب شما با حرکت در مسیر دایره‌ای احساس راحتی کرد، می‌توانید او را به فضاهای بزرگ‌تر، مانند میدان مسابقه ببرید.

ممکن است برای بعضی اسب‌ها هفته‌ها وقت برای تمرین دادن صرف شود، پس صبور و در جلسات تمرین خود مسمم باشید.

اسب بدون تمرکز

اگر اسبی به دلایل محیطی بسیار عصبانی به نظر می‌رسد و بدون گوش کردن به مربی در حال تاخت در زیر بند لنجاست. مؤثرترین راه دستکش کردن او بر روی قوس دایره است او حواسش را به دستگردان کردن معطوف می‌کند.

بیشتر اسب‌ها دستکش و تمرکز کردن را دوست دارند. زمانی که اسب کمی حواس‌پرت است حرکات انتقالی بسیار کمک خواهد کرد.

نشانه‌ها سیگنال‌هایی هستند که به‌وسیله آن‌ها سوارکار به اسب می‌گوید چه‌کاری انجام دهد.

تغییر سمت حرکت در لنج دادن

دو روش برای تغییر سمت حرکت در لنج دادن اسب وجود دارد. تغییر و روش آوردن اسب به مرکز دایره و در آن نقطه مربی هرگونه تنظیمی را که موردنیاز است اعمال کرده و اسب را مجدداً در سمت مخالف به بیرون و بر روی دایره هدایت می‌کند.

لنج دادن اسب
تغییر جهت اسب

مرسوم بوده که اسب را بر روی قوس دایره نگه‌داشته و مربی به سمت اسب حرکت می‌کند و پس از تنظیم، با یک چرخش بر روی دست‌ها توسط اسب او را به سمت مخالف هدایت می‌کند.

این روش این سود را دارد که به اسب اجازه داخل آمدن به قوس را به اختیار خود نمی‌دهد و ضمنا چرخش بر روی دست‌ها این امکان را می‌دهد که اسب مفصل را منعطف کرده و آن را در قبال فشارهای جانبی تسلیم نماید.

این خطای بزرگی است که اسب یاد بگیرد (چرخیدن به سمت لنج کننده هرزمانی که متوقف می‌شود!) چون این باعث می‌شود که اسب در پاسخگویی به اثرات تأخیر کرده و یا حتی کپلش را به بیرون از قوس متمایل کند. (دو تا از بدترین عادت‌ها که اسب می‌تواند داشته باشد) این باعث می‌شود که اسب بعد از هر انتقال به ایست به‌اشتباه بچرخد.

وقتی‌که سمت حرکت تغییرمی‌کند شلاق و بند جایش دردستهای لنج کننده تغییرمیکند، بهتر است شلاق لنج را از پشت کمر تعویض نمایید که باعث ترس اسب نگردد.

پرسش و پاسخ

شایع‌ترین خطاهای لنج کننده اسب چیست؟

پاسخ : عدم تمرکز، عدم مهارت، عدم تماس بند لنج، حرکت دست لنج کننده، استفاده نادرست از شلاق (بی‌اثر و ترساندن اسب)، بغل‌بندها بسیار پایین، کوتاه یا بلند، آهنگ حرکت بسیار تند یا به‌ندرت خیلی آهسته، قطر دایره‌ها تنگ و حرکت اسب بر روی دایره کامل نیست.

شایع‌ترین خطاهای اسب در هنگام لنج چیست؟

پاسخ : عدم تمرکز، گام برداری نامنظم، داخل آمدن یک سمت اسب و بالتبع بیرون رفتن سمت مخالف، نادیده گرفتن لنج کننده، قوس معکوس، ایست و چرخش اسب است.

کلام پایانی

لنج دادن اسب به شما این امکان را می‌دهد که تنوعی در کار با اسب ایجاد کنید و این امر مستلزم داشتن اسبی است که از دستورات شما پیروی کند.

در لنج دادن شلاق پایین گرفته می‌شود بدین معناست که اسب با تحرک خوبی حرکت می‌کند و در زمان موردنیاز بالا آوردن آن به معنی تلاش  بیشتر برای حرکت روبه‌جلوست.

باید بدانید که لنج دادن نیاز به مهارت زیاد، دانش و حس سواری دارد. لنج بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در هر جلسه توصیه نمی‌شود. تمام بدن اسب را از طریق بند لنج با یک تماس ذهنی و فیزیکی احساس کنید.

این مقاله به پایان خود رسید امیدوارم جهت پیشرفت خود، آموزش لازم را آموخته باشید با ما برای خریدوفروش اسبتان و وسایل موردنیازش و حتی هر کالا دیگرتان در واسط کالا همراه باشید پس همین‌الان با مراجعه به لینک زیر اپلیکیشن واسط کالا را نصب نمایید.

منبع:

wikihow.com