نگهداری از سگ شیتزو

نگهداری از سگ شیتزو

ما می‌دانیم که شما خیلی به سگ خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید از او به‌خوبی مراقبت کنید. به همین دلیل است که ما نگرانی‌های شما بابت نگهداری از سگ شیتزو را خلاصه کرده‌ایم.
نگهداری از حیوانات خانگی باعث ایجاد صمیمیت می‌شود. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم، فراهم آوردن مکان و محل مناسب برای نگهداری و نحوه مراقبت از شیتزو و نژادهای دیگر هست.
حتی اگر آن‌ها به‌طور طبیعی مطیع و با شما دوست باشند، به اجتماعی شدن و آموزش اولیه نیاز دارند؛ مانند هر سگ دیگری، اگر در جوانی به‌درستی معاشرت نکنند، می‌توانند ترسو شوند. ما در اینجا قصد داریم تا شما را با نحوه نگهداری از سگ شیتزو بیشتر آشنا کنیم.

سگ شیتزو

سگ شیتزو شخصیت بسیار گرمی دارد آن‌ها تربیت‌شده‌اند تا سگ‌های همدم و همراه انسان‌ها باشند. ترجیح می‌دهند هر جا که می‌روید با شما بیایند و در هر زمان ممکن در کنار شما آرامش پیدا می‌کنند.
سگ‌های شیتزو اجتماعی هستند و هر زمان که کسی به دیدار شما می‌آید هیجان دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند سگ‌های دیگر و حتی گاهی گربه‌ها را دوست داشته باشند.

هرچند مانند اکثر سگ‌ها، عاقلانه است که آن‌ها از سنین جوانی با سگ‌ها و حیوانات خانگی دیگر باشند تا شما بتوانید از بروز هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری کنید.
در ادامه اصول نگهداری از سگ شیتزو را با هم می‌خوانیم اما در این قسمت به شما پیشنهاد می‌دهیم برای آشنایی بیشتر با سگ شیتزو خواندن مقاله مشخصات سگ شیتزو از سری سگ‌های عروسکی را از دست ندهید.

گذری کوتاه

سگ شیتزو یکی از سگ‌های سلطنتی چینی است که در اصل توسط اشراف چینی تا سال ۶۲۹ میلادی پرورش‌یافته بود و برای همراهی عالی تربیت‌شده است، اکنون شیتزو یک همراه فداکار و مشتاق به‌عنوان یک سگ محبوب در سراسر جهان شناخته‌شده است.
شما باید، برخی اصول و دستورالعمل‌های اساسی نگهداری از سگ شیتزو را بدانید. بیاموزید که چقدر باید با توله‌سگ جدید خود ورزش کنید و همچنین چه نوع آموزش، غذا، تختخواب و وسایل نظافت او را فراهم کنید.

سگ شیتزو
سگ شیتزو

اگرچه ممکن است سلطنتی و ظریف به نظر برسند، اما درواقع سگ‌هایی سرزنده، پرانرژی و سرگرم‌کننده هستند که می‌توانند یک حیوان خانگی عالی برای خانواده باشند. باید مرتباً از کت، رفتار و سلامتی سگ شیتزو مراقبت کنید.

چگونه از توله‌سگ شیتزو مراقبت کنیم؟

آن‌ها از نوع سگ‌های سازگار هستند که می‌توانند در یک آپارتمان کوچک یا یک‌خانه بزرگ زندگی کنند. هرروز یک پیاده‌روی کوتاه برای او کافی است.

اگر قصد خرید سگ شیتزو را دارید بدانید که آن‌ها یک سگ فعال نیستند.
آن‌ها دوست دارند که در دامان شما بنشینند، در خانه بگردند، با اسباب‌بازی‌های خود بازی کنند یا برای خوش آمدگویی به میهمانان شما به‌طرف در خانه بدوند.

برای نگهداری از سگ شیتزو خود پرش بدون ترس از تخت یا صندلی غیرطبیعی نیست درحالی‌که ممکن است به نظر شما فاصله‌اش زیاد نباشد، اما این ارتفاعات برای شیتزو کوچک زیاد است.
متأسفانه، این پرش‌ها اغلب منجر به آسیب می‌شوند و اینکه این نژاد از جلو سنگین است و به جلو سقوط می‌کند که می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی یا حتی ضربه‌مغزی به سر او بشود. در ادامه مراحل مراقبت را مرور میکنیم.

آماده سازی ‌خانه امن

سگ شیتزو یک سگ کنجکاو و بدون هیچ‌گونه محدودیتی است، بنابراین شما باید مطمئن شوید که خانه شما مکانی مناسب و ایمن برای ساکنان جدید، بازیگوش و کنجکاو است. در حین نگهداری از سگ شیتزو تازه‌وارد خود:

 • کفش‌ها و وسایل جویدنی را در دسترس او نگذارید.
 • درهای کمد و کابینت را ببندید که نتواند باز کند.
 • میوه‌های خشک، شکلات و سبزیجات مانند پیاز و سیر برای سگ‌ها مضر است، بنابراین مراقب غذاهای ممنوعه باشید.
نگهداری از سگ شیتزو
آماده سازی ‌خانه امن

خواندن مقاله زیر در رابطه با خانه سگتان را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

محل نگهداری سگ باید شامل چه ویژگی‌هایی باشد؟

تهیه جعبه و ملحفه

شما به دلایل زیادی برای نگهداری از سگ شیتزو خود به جعبه نیاز دارید. اول‌ازهمه، یک لانه گرم و ایمن برای آن فراهم کنید که او در صورت خستگی، ضعف یا اضطراب می‌تواند در آن به آرامش برسد.
قبل از ورود توله‌سگ شیتزو، جعبه را با گذاشتن یک تختخواب راحت، اسباب‌بازی و چند نوع خوراکی، جذاب کنید. شما باید جعبه‌ای مناسب انتخاب کنید که به‌اندازه کافی بزرگ باشد. تا سگ شما بتواند از جای خود بلند شود، بچرخد و دراز بکشد.
کارهایی که نباید انجام داد:

 • هرگز توله‌سگ کوچک‌تر از شش ماه را بیش از سه تا چهار ساعت در جعبه نگذارید.
 • از جعبه به‌عنوان مجازات استفاده نکنید.
 • اگر این کارها را انجام دهید، توله‌سگ شیتزو دیگر آن را به‌عنوان یک فضای آرام و امن نمی‌شناسد.

یقه بند مناسب

سگ شیتزو شما آن‌قدر قدرتمند نیست که از بند معمولی جدا شود. اما بااین‌وجود برای نگهداری از سگ شیتزو خود باید مطمئن شوید که لوازم پیاده‌روی شما محکم و ایمن هستند.
گردن توله‌سگ خود را اندازه بگیرید و یقه بندی بگیرید که با رشد سگ قابل تنظیم باشد. از زنجیرهای خفه‌کننده و یقه‌های حلقه‌دار یا سایر چیزهایی که ممکن است روی دندان توله‌سگ شما گیر کند و خطر خفگی ایجاد کند، خودداری کنید.

محیط نگهداری

در نگهداری از سگ شیتزو بدانید که این سگ‌ها نسبت به تغییرات دمایی حساس هستند و به‌خصوص از گرمای هوا فراری‌اند. به‌گونه‌ای که اگر خانه شما بیش‌ازاندازه گرم باشد سگ شیتزو شروع به بی‌قراری می‌کند و در این صورت دچار تب و بیماری خواهد شد.
بهترین هوا برای نگه‌داری از سگ‌های شیتزو هوایی متعادل است. نکته دیگر درباره‌ی شرایط نگه‌داری از سگ‌ باید بدانید که این حیوان را نمی‌توان بیرون از فضای خانه نگه داشت. بهترین مکان برای حفاظت از او داخل خانه و یا آپارتمان است.

محیط نگهداری شیتزو
محیط نگهداری شیتزو

شستشو و نظافت سگ شیتزو

زمان مشخصی ندارد و حتی استحمام بیش‌ازحد می‌تواند پوست و کت را خشک کند. حدوداً ماهی یک‌دفعه در نظر بگیرید البته باید توجه داشته باشید که بعضی از سگ‌ها بیشتر نیاز به حمام کردن دارند. (به میزان کثیف شدن سگ شما بستگی دارد.)
نکته دیگر در رابطه با نگهداری از سگ شیتزو برای جلوگیری از گره خوردن موها حداقل یک‌بار در روز آن‌ها را شانه بزنید. شیتزو یک کت مو دارد، این بدان معنی است که کت آن‌ها نمی‌ریزد.
دقیقاً مانند موهای انسان، از موهای او باید مراقبت شود در غیر این صورت به یک گره پیچیده تبدیل می‌شود.

اصلاح موی منظم

ازآنجا که موی سگ شیتزو نمی‌ریزد، موهایشان می‌تواند خیلی بلند شود. وقت بگذارید و موهای سگتان را کوتاه کنید تا دردسرساز نشود و نگهداری از سگ شیتزو شما آسان‌تر شود. از اصلاح موی سگ‌ بیشتر بدانید.

 • به ناحیه چشم سگ توجه ویژه‌ای داشته باشید اما هنگام استفاده از قیچی مراقب باشید! اصلاح موهای اطراف چشم آن‌ها بسیار مهم است تا چشمان سگ شما تمیز بماند و بتواند ببیند؛ اما ثابت نگه‌داشتن آن‌ها دشوار است.
 • اگر خودتان نمی‌توانید از نظافت سگ مراقبت کنید، شیتزو را پیش یک آرایشگر حرفه‌ای برید. اگر در مورد مدل موی سگ شیتزو چیزی نمی‌دانید، خواندن این مطلب می‌تواند به شما کمک کند.

آموزش یک شیتزو

با شیتزو معاشرت کنید. در حین نگهداری از سگ شیتزو به او اجازه دهید از همان اول سگ‌های دیگر را ببیند. انجام این کار باعث می‌شود سگ شما اجتماعی‌تر شود و همچنین اجازه می‌دهد زندگی در خارج از خانه را یاد بگیرد.
سگ خود را بیرون ببرید تا از اتومبیل، چراغ، صدا و سایر افراد نترسد. هرچه آن‌ها تجربه‌های مختلف زندگی را بیشتر ببینند و با آن‌ها تعامل داشته باشند، راحت‌ترند و پاسخ مثبتی به مراقبت‌های شما می‌دهند.

نگهداری از سگ شیتزو
آموزش یک شیتزو

آموزش اطاعت

آموزش آن‌ها کمی سخت تراست، صبور باشید و ثابت‌قدم بمانید تا نگهداری از سگ شیتزو شما راحت‌تر شود. آن‌ها به دلیل خرابی در خانه مشهور هستند.
در حین مراقبت از واکنش‌های مثبت استفاده کنید نه از مجازات و تا آنجا که می‌شود در آموزش او تحمل داشته باشید.

نکات مهم در آموزش سگ شیتزو

 • هیچ‌گاه در هنگام آموزش سگ شیتزو غذای توله و جوایز خوراکی را داخل آشیانه او قرار ندهید این کار باعث کثیفی و بدبویی آشیانه می‌شود.
 • در هنگام آموزش سگ شیتزو زمان تغذیه و زمان بیرون بردن توله را تغییر ندهید. منظم رفتار کردن باعث می‌شود که تربیت توله آسان‌تر گردد.
 • چنانچه در هنگام آموزش سگ شیتزو به‌اشتباه در محل دیگری ادرار یا مدفوع کرد به‌سرعت آنجا را تمیز کرده و بوی آن را از بین ببرید تا از تکرار این عمل جلوگیری کنید.
 • شیتزوها مشکل خرابکاری دارند. بنابراین قبل از اینکه شیتزو کامل تربیت‌نشده است، او را ‌تنها در خانه نگذارید تا آزادانه به هر طرف برود.
 • باید آمادگی برس و شانه کشیدن روزانه‌ی پوشش او در نگهداری از سگ شیتزو را داشته باشید.
 • بااینکه شیتزوها با بچه‌ها خوب هستند، انتخاب خوبی برای خانواده‌هایی که نوزاد و بچه‌ی کوچک دارند نیستند. چون اندازه‌ی کوچکشان ممکن است باعث صدمه‌های غیرعمدی شود.
 • درحالی‌که سگ‌ها از هر نژاد ممکن است مدفوع خود یا حیوانات دیگر (کوپروفاژی) را بخورند، به نظر می‌رسد شیتزو مستعد این رفتار است. بهترین راه برای حل مشکل این است که هرگز اجازه ندهید این مسئله به یک عادت تبدیل شود او را از نزدیک نگاه کنید و فوراً مدفوع را تمیز کنید . (تا متوجه شود کارش اشتباه بوده و تکرار نکند)
نکات مهم در آموزش سگ شیتزو
نکات مهم در آموزش سگ شیتزو

سلامت سگ شیتزو

تا آنجا که ممکن است سگ خود را ورزش دهید. شیتزوها ممکن است سگ‌های کوچکی باشند، اما هنوز هم به مکانی برای کشش پاها و بازی نیاز دارند. این نژاد عاشق بازی است، هرچقدر می‌توانید او را به پارک ببرید. این مورد تأثیر به سزایی در نگهداری از سگ شیتزو شما دارد.

 • او باوجود ظاهر ظریف بعضی‌اوقات، سگی محکم است.
 • به یاد داشته باشید که سگ‌هایی که داخل خانه بازیگوش هستند احتمالا به ورزش بیشتری در بیرون نیاز درند.
 • ورزش نه‌تنها به بدن یک سگ کمک می‌کند بلکه می‌تواند به ذهن او نیز کمک کند.

تغذیه سالم

برای نگهداری از سگ شیتزو خود باید به خاطر داشته باشید که برخی از آن‌ها دارای حساسیت معده هستند. اگر یک مدل غذای سگ را امتحان کردید که به نظر می‌رسد به سگ شما نمی‌سازد، سعی کنید آن را تغییر دهید.
اگر همچنان مشکل نساختن غذا ادامه پیدا کرد، با دامپزشک خود مشورت کنید.
برای دانستن نکات بیشتر تغذیه سگ خود مقاله‌های تغذیه سگ و سلامت سگ و نکاتی پیرامون تغذیه‌ی این حیوان را پیشنهاد می‌دهیم.

مراقبت‌های بهداشتی سگ شیتزو

مانند هر حیوان خانگی، هدف شما باید در نگهداری از سگ شیتزو این باشد که او شاد و سالم باشد و دامپزشک بهترین فرد برای کمک به شما دررسیدن به این هدف است.
شما باید اطمینان حاصل کنید که مراقبت‌های بهداشتی سگ شما به‌طور منظم انجام می‌شوند. روش‌های اساسی دامپزشکی شامل واکسیناسیون، کنترل انگل‌های داخلی و خارجی، نوترون گذاری و میکروچیپینگ می‌باشد، اما محدود به این موارد نیستند.

مراقبت‌های بهداشتی سگ شیتزو
مراقبت‌های بهداشتی سگ شیتزو

مراقبت از سگ شیتزو و مشکلات بهداشتی

مشکلات بهداشتی خاص این نژاد و مراجعه مکرر به دامپزشکان از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا ثابت‌شده است از انواع مختلفی از مسائل بهداشتی منحصربه‌فرد برخوردار هستند.
این مسائل شامل دیسپلازی مفصل ران، بیماری وون ویلبراند و کم‌خونی همولیتیک خود ایمنی است. پس در مراقبت از سگ شیتزو خود کوشا باشید.

بیماری‌های اساسی سگ شیتزو

 • شیتزو مستعد مشکلات چشمی مانند آتروفی پیشروندِ شبکیه است. گروهی از بیماری‌ها که به نژادهای خاص سگ حمله می‌کنند و مشخصه آن تخریب دوطرفه شبکیه است که اساساً کاهش بینایی را پیش رو دارد که به کوری ختم می‌شود. مقاله بیماری های کشنده سگ را مطالعه کنید.
 • شیتزو همچنین مستعد مشکلات دیسک و کمردرد است. درحالی‌که مشکلات کمر در این سگ‌ها ژنتیکی است، بنابراین همیشه نمی‌توان از آن‌ها اجتناب کرد. شما باید چند کار در حین نگهداری از سگ شیتزو خود انجام دهید تا احتمال آسیب‌دیدگی محدود شود.
 • مهم‌ترین نکته این است که اجازه ندهید سگ شما از ارتفاع پرش داشته باشد. خطر لیز خوردن دیسک را به حداقل برسانید.
 • اگر سگ شما احساس درد می‌کند، آن‌ را نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک می‌تواند سلامتی سگ شما را ارزیابی کرده و حداقل درد او را کنترل کند.
  خواندن مقاله بهداشت سگ و نکات پیرامون واکسیناسیون این حیوان را از دست ندهید.

اهمیت مسواک زدن در تربیت سگ شیتزو

شیتزو ممکن است با دندان‌های خود مشکل داشته باشد، ازجمله دندان‌های ازدست‌رفته یا نامرتب از بدو تولد دارد. مسواک زدن مرتب در نگهداری از سگ شیتزو شما برای سالم ماندن دندان‌هایش ایده خوبی است.
درست مثل انسان، آن‌ها می‌توانند دچار التهاب لثه و پلاک شوند و منجر به عفونت یا از بین رفتن دندان شوند. اگر شرایط دهانشان بدتر شود، آن‌ها نمی‌توانند به دلیل عفونت دهان غذا بخورند.

مراقبت از سایر نیازها

نگهداری از سگ شیتزو یا هر نژاد دیگری اهمیت دارد و چند مورد دیگر که شما به‌عنوان نگه‌دارنده او ملزم به رعایتشان هستید عبارت‌اند از:

 • اطمینان حاصل کنید که توله‌سگ شما هر زمان که تشنه شد می‌تواند آب بنوشد.
 • سگ خود را به دستشویی ببرید. (سگ‌ها برای سلامتی باید به دستشویی بروند)
 • باید هر هفته یا دو هفته ناخن‌های توله‌سگ خود را کوتاه کنید
نگهداری از سگ شیتزو
مراقبت از سایر نیازها

عشق به شیتزو

 • در نگهداری از سگ شیتزو بدانید که او به عشق زیادی احتیاج دارد. هر سگی به عشق نیاز دارد. آن‌ها را نوازش کنید و به‌طور منظم از آن‌ها تعریف کنید.
  اگر هنگام تماشای تلویزیون به آن‌ها اجازه دهید بر روی پای شما بنشینند این کار به آن‌ها نشان می‌دهد که برایتان مهم هستند.

توصیه‌های نگهداری از سگ شیتزو

 • در حین نگهداری از سگ شیتزو باید از تعدد دستورات پرهیز نمود. مثلاً نباید در یک جلسه تمرینی ۱۰ دقیقه‌ای دو یا چند دستور را هم‌زمان به سگ ارائه داد چون سبب درگیری ذهنی و استرس سگ می‌شود. او را در انجام صحیح دستور سردرگم می‌کند. در دفعات بعد نیز قطعاً شاهد تأثیر سوء آن خواهیم بود و آخر در درست عمل کردن این آموزش‌ها؛ هم برای شما و هم برای سگتان دشوار خواهد بود.
 • جهت پیشرفت کار بهتر است پس از انجام درست دستور به‌وسیله سگ، با تکه‌ای از بیسکوییت یا خوردنی دیگر به‌عنوان جایزه او را مورد تشویق قرارداد. این امر به‌خصوص در مراحل اولیه تأثیر بسزایی در روحیه و توان انجام دستورات را خواهد داشت.
 • نیاز به توجه مکرر خانواده و اطرافیانش دارد.

توصیه‌های دیگر

 • در زمان تمرین و آموزش از به کار بردن کلمات رکیک و صدای خشن و رفتار تند در مقابل حیوان پرهیز کنید. چراکه به‌طور یقین سبب بی‌علاقگی سگ نسبت به دستورات شما گردیده و از آن‌ها پیروی نخواهد نمود و نگهداری از سگ شیتزو برای شما سخت می‌شود.
 • در آموزش سگ شیتزو برای تغذیه توله‌ها از یک غذای باکیفیت و با هضم آسان استفاده کنید.
 • از تغییر ناگهانی جیره غذایی در هنگام آموزش سگ شیتزو پرهیز نمایید زیرا باعث اسهال و یا استفراغ می‌شود.
 • آن‌ها با خس‌خس نفس می‌کشند و خروپف می‌کنند و همچنین مستعد مشکلات دهانی هم هستند.
 • اگر به‌درستی تربیت نشود، می‌تواند پرخاشگر، ترسناک یا ناخوشایند باشد.
 • غذای روزانه به‌صورت یکجا در اختیار توله قرار ندهید. توله را می‌بایست ۳ الی ۴ بار در روز تغذیه کند در غیر این صورت در نگهداری آن برنامه شما به هم می‌ریزد.
توصیه‌های نگهداری از سگ شیتزو
توصیه‌های نگهداری از سگ شیتزو

کلام آخر

متوجه شدیم که برای نگهداری از سگ شیتزو آن‌ها نیازهای مراقبتی و آرایشی بهداشتی بسیار زیادی دارند. نوع پوشش آن‌ها نیاز به این نوع رسیدگی‌ها را زیاد می‌کند. امیدواریم اطلاعات کافی را از این مطلب کسب کرده باشید. برای خریدوفروش سگتان می‌توانید با واسط کالا همراه باشید تا خریدوفروش راحت‌تری را تجربه کنید.

منابع:

wikihow.com

trudog.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *