مضرات نگهداری سگ در خانه

مضرات نگهداری سگ در خانه

حیوانات خانگی ازجمله سگ‌ها یکی از شگفت‌انگیزترین نعمت‌هایی است که شما می‌توانید در زندگی خود داشته باشید. آن‌ها شما را دوست دارند، از شما مراقبت می‌کنند و زندگی شما را زیبا می‌کنند. یک سگ می‌تواند دوست بهتری نسبت به اکثر مردم باشد. وفاداری و محبت آن‌ها بی‌نظیر است. نگهداری از سگ ممکن است یک کار خسته‌کننده باشد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا از مضرات نگهداری سگ در خانه مطلع شوید.

تعهد زمانی

شما باید وقت و زمان زیادی را به سگ خود اختصاص دهید. ممکن است در صورت نداشتن برنامه زمان‌بندی مشخصی برای این کار، دچار نگرانی و استرس شوید. مسئولیت داشتن یک سگ از مسئولیت شما در قبال کودکان خود کمتر نیست. همیشه باید آنجا و در کنار آن‌ها باشید تا به آن‌ها غذا دهید، با آن‌ها بازی کنید یا حتی احساس خوبی به آن‌ها بدهید.

آن‌ها همچنین به توجه شما و نیز شخصی که به آن‌ها نگاه می‌کند، نیاز دارند. هم‌چنین لازم است که به سگ خود در خانه آموزش دهید. البته قرار نیست که سگی که شما آن را به سرپرستی گرفته‌اید، همیشه در خانه باشد بلکه باید زمان‌هایی را به آن‌ها اختصاص دهید و آن‌ها را بیرون به گردش ببرید و اجازه دهید کمی بازی کنند.

به همین دلیل است که اگر برای یک سگ وقت نگذارید ممکن است باعث ناراحتی سگ خود شوید. زیرا سگ‌ها نیز احساساتی دارند، و همیشه منتظر توجه شماهستند. بنابراین اختصاص زمان و تعهد زمانی زیاد به سگ خود می‌تواند یکی از مشکلات نگهداری سگ باشد.

هزینه‌ی زیاد نگهداری سگ در خانه

هزینه خریدن یک حیوان خانگی مانند سگ بسیار زیاد است. ممکن است فکر کنید که فقط همین یک‌بار هزینه کرده‌اید، اما نیازهای منظم حیوان خانگی شما ممکن است برای شما بسیار سنگین شود. خرید لباس، اسباب‌بازی، شامپو، غذا با کیفیت خوب و سایر لوازم جانبی می‌تواند هزینه‌های زیادی را دربرگرفته و باعث اتمام پس‌انداز شما شود.

قبول کردن مسئولیت نگهداری از یک سگ شما را ملزم می‌کند که به‌طور منظم پول خود را صرف خرید مواد مورد نیاز در تغذیه سگ، شامپوی سگ، واکسن‌ها، برنامه معاینه دامپزشکی و معالجه آن کنید. این‌ها فقط بخشی از نیازهای اساسی سگ است که شما باید از آن‌ها آگاه باشید.

هزینه‌ی زیاد نگهداری سگ در خانه
هزینه‌ی زیاد نگهداری سگ در خانه

هزینه‌های بیشتر

در مواردی که سگ شما بیمار می‌شود، باید هزینه‌های ویزیت و داروهای آن را پرداخت کنید. وقتی یک سگ را به سرپرستی قبول می‌کنید، باید برای تختخواب، لباس و لوازم جانبی آن نیز خرج کنید.

اگر قصد بارداری دارید، مجدداً ارزیابی کنید که آیا می‌توانید هزینه اضافی را تحمل کنید یا خیر. باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا خریدن سگ برای شما مناسب است، حتماً هزینه‌های نگهداری آن را برای خود تخمین بزنید.

هم‌چنین پیشنهاد می‌کنم قبل از خریدن توله‌سگ، راهنمای خرید آن را مطالعه کنید.

فراهم کردن سرپناه مناسب برای سگ

هر حیوان خانگ مانند سگ به یک پناهگاه احتیاج دارد. وقتی صاحب یک حیوان خانگی هستید، باید اطمینان حاصل کنید که سرپناه مناسبی را برای آن‌ فراهم کرده‌اید. به دلیل رعایت موارد بهداشتی نمی‌توانید اجازه دهید آن‌ها روی تخت شما بخوابند. به همین دلیل برای همه حیوانات خانگی داشتن یک سرپناه، نیازی مهم است. اما خرید یک تختخواب مناسب برای سگ و یا خانه برای سگ، نیز می‌تواند بسیار گران باشد. به همین دلیل فراهم کردن مکانی مناسب برا سگ می‌تواند از مضرات نگهداری سگ در خانه باشد.

آیا با وجود سگ می‌توانیم به تعطیلات برویم؟

شما نمی‌توانید با وجود سگ به تعطیلات طولانی بروید! شما باید وقت و زمان زیادی را برای مراقبت از سگ خود، اختصاص دهید. این اختصاص دادن زمان نیز به این معنی است که زمانی که شما به سرکار می‌روید و یا در تعطیلات هستید، باید سگ خود را به فرد یا موسسه‌ای که مورد اعتماد است، بسپارید.

از آنجایی که سگ شما کاملاً به شما وابسته است و نمی‌تواند به‌تنهایی از خودش مراقبت کند، همواره به توجه شما به‌صورت تمام‌وقت نیاز دارد. بنابراین شما نمی‌توانید از نیازهای سگ خود وقتی در خانه نیستید، غافل شوید. اگر می‌خواهید برای چند روز به سفر کاری و یا تعطیلات بروید، او را به شخصی یا مکانی که می‌تواند از آن‌ها مراقبت کند، تحویل دهید.

مضرات نگهداری سگ در خانه
آیا با وجود سگ می‌توانیم به تعطیلات برویم؟

دور بودن از سگ

حیوان خانگی خود را در صورت نیاز برای این کار آماده کنید و یا هنگام بازگشت از تعطیلات آماده دیدن خانه‌ای نیمه ویران باشید. این ممکن است حیوان خانگی شما را نیز ناامید کند یا باعث افسردگی سگ شود، زیرا آن‌ها با همه کس راحت نخواهند بود.

ترس

ممکن است مردم از سگ شما بترسند. سگ‌ها، در قفس نگهداری نمی‌شوند. آن‌ها نیز باید آزاد باشند. اما مواقعی وجود دارد که مردم از حیوانات خانگی می‌ترسند و نمی‌خواهند که به منزل شما بیایند و یا وقتی‌که به خانه شما می‌آیند، میگویند که لطفاً سگ خود را از آن‌ها دور نگه‌دارید.

این موضوع باعث کنجکاوی سگ شما می‌شود. همچنین ممکن است باعث ناراحتی شما و مهمان شما ‌شود. ممکن است مهمان شما وقتی در منزل شماست، راحت نباشد. سگ شما ممکن است در مقابل این احساس ناخوشایند مهمان شما، عکس‌العمل عجیبی از خود نشان دهد، زیرا آن‌ها از وضعیت پیش آمده آگاهی ندارند. بنابراین یکی دیگر از مشکلات نگهداری سگ در خانه، ترسیدن سایر افراد از سگ شماست.

ورود سگ ممنوع!

شما نمی‌توانید سگ خود را به همه‌جا ببرید. مکان‌های زیادی وجود ندارد که بتوانید به همراه سگ خود به آنجا بروید. در اکثر مکان‌ها، ورود حیوانات خانگی ممنوع است و حتی ممکن است با وجود قرار دادن آن‌ها در سبدهای مخصوص حمل، باز هم نتوانید آن‌ها را به همه‌جا ببرید.

ورود سگ ممنوع!
ورود سگ ممنوع!

برخی از حیوانات خانگی مانند سگ از نشستن در اتومبیل می‌ترسند، بنابراین شما نمی‌توانید با آن‌ها سفر کنید.
حتی اگر می‌خواهید به خرید بروید، در بسیاری از فروشگاه‌ها مانند فروشگاه‌های مواد غذایی و یا حتی سوپرمارکت‌ها ورود سگ ممنوع است. بنابراین ناچارید که سگ خود را تنها بگذارید! تنها گذاشتن سگ در بعضی مواقع از مضرات نگهداری سگ در خانه به شمار می‌رود.

رفتارهای خطرناک سگ!

یک سگ خانگی می‌تواند در بعضی‌اوقات خطرناک باشد. سگ‌ها به جلب‌توجه علاقه دارند و اگر توجهی را که نیاز دارند را جلب نکنند، می‌توانند به طرز عجیب و غیرعادی رفتار کنند! حیوانات خانگی با ظاهری هرچند زیبا نیز می‌توانند در بعضی مواقع خطرناک باشند. این بدخلقی و در بعضی مواقع گاز گرفتن، ممکن است باعث ایجاد دردسر جدی برای اطرافیان شما شود.

گاز گرفتن و چنگ انداختن با ناخن‌ها یک مشکل رایج است که می‌تواند باعث ایجاد زخم‌ شود. این زخم‌ها ممکن است باعث عفونت و بیماری‌های مشترک بین انسان و سگ شود. این مورد به‌ویژه برای غریبه‌هایی که به خانه شما مراجعه می‌کنند و سگ شما با آن‌ها آشنا نیست، می‌تواند بسیار دردسرآفرین باشد. بنابراین بهتر است با تربیت مناسب سگ خود از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

این احتمال نیز وجود دارد که حیوان خانگی شما بچه‌ها را دوست نداشته باشد و شما دیگر نتوانید با خیال راحت کودک خود را در اطراف سگ خود بگذارید. شما باید کاملاً جوانب احتیاط را رعایت کنید. این مشکلات از دیگر مضرات نگهداری سگ در خانه به شمار می‌روند.

ریزش مو در سگ

سگ‌ها به‌طور طبیعی ریزش مو دارند. حیوانات به‌طورمعمول موهای قدیمی خود را از دست می‌دهند و موهای جدید شروع به رویش می‌کنند. این یک روند طبیعی برای آن‌ها است اما برخی از آن‌ها ریزش مو زیادی دارند.

وقتی شما یک سگ را در منزل خود نگهداری می‌کنید، در همه‌جا موی آن‌ها را پیدا خواهید کرد! مقدار ریزش بستگی به نژاد سگ دارد. این موضوع ممکن است گاهی اوقات، خصوصاً در زمستان‌ها، شما را آزار دهد، زیرا موی آن‌ها بیشتر روی لباس‌ها و کت‌های پشمی می‌چسبد. همچنین ممکن است کفش‌ها، لباس‌ها و خانه شما را کثیف کند. شما باید خیلی بیشتر از قبل منزل خود را تمیز کنید.

ریزش مو در سگ
ریزش مو در سگ

مو و کرک ریخته شده حتی در خواب شما را آزار خواهد داد. ممکن است این حرف اغراق باشد، اما باید با واقعیت روبرو شد. اگر از تماشای یک نژاد خزدار با موهای بلند لذت می‌برید، حتماً باید ریزش موی آن را نیز قبل از خرید آن در نظر داشته باشید. ریزش مو در سگ یکی دیگر از مضرات نگهداری سگ در خانه است.

نظافت منظم

سگ‌ها دوست دارند آزادانه استراحت کنند. داشتن حیوان خانگی به این معنی است که شما، وقت شما و خانه شما کاملاً تحت سلطه آن قرار خواهد گرفت. اما شما می‌توانید از این مشکلات پیشگیری کنید. یکی از موارد پیشگیری و برای کمک به حل این مسئله، نظافت منظم سگ است.

اگر به‌طور منظم از یک چنگک یا ابزار تمیزکننده خز استفاده کنید، موها و خزهای کمتری را در اطراف خود خواهید دید. این ابزارها را می‌توانید به راحتی از فروشگاه حیوانات خانگی یا از طریق اینترنت خریداری کنید. در غیر این صورت از مضرات نگهداری سگ در خانه در امان نخواهید بود!

بهداشت سگ

حمام منظم برای دور نگه‌داشتن حیوانات خانگی از آلرژی و بیماری ضروری است؛ اما این کار خیلی راحت به نظر نمی‌رسد. زیرا معمولاً از حمام متنفر هستند و از آن فرار می‌کنند. همچنین، آن‌ها تا وقتی‌که آموزش‌های لازم را نبینند، در هر جای خانه مدفوع خواهند کرد؛ بنابراین باید آماده‌باشید تا مدام در حال تمیز کردن خانه باشید. تمیز کردن مداوم منزل از دیگرمشکلات نگهداری سگ می‌باشد.

آموزش

شما باید سگ خود را به‌درستی آموزش دهید. آموزشی که مدنظر است، آموزشی فراتر از توانایی‌های آن‌ها نیست بلکه آموزشی است که آن‌ها به‌راحتی و البته با تکرار فراخواهند گرفت.
آموزش دستورات اساسی مانند نشستن، آمدن، ماندن، رفتن و غیره به برخی از سگ‌ها آسان است. درحالی‌که برای بعضی از آن‌ها این‌گونه نیست! فراگیری این دستورات و مدت زمان یادگیری سگ به نژاد سگ بستگی دارد.

مضرات نگهداری سگ در خانه
آموزش

آموزش سگ مشکلات خاص خودش را دارد که می‌تواند از مضرات نگهداری سگ در خانه باشد.

پیاده‌روی منظم

شما باید اطمینان حاصل کنید که سگ شما روزانه به میزان لازم پیاده‌روی می‌کند، غذای مناسب و ورزش منظم دارد. اگر برنامه روزانه‌ای نداشته باشید و مطابق روال عمل نکنید، احتمال دارد تنبل و ضعیف شوند!
شما باید درباره نیازهای ورزشی و سطح انرژی نژاد سگ خود اطلاعات کافی داشته باشید و مطمئن باشید که حتماً این نیازها برآورده می‌شوند. وقت و انرژی گذاشتن برای سگ می‌تواند از مشکلان نگهداری سگ باشد.

وابستگی روحی شدید به سگ

یکی از بزرگ‌ترین مضرات نگهداری سگ در خانه وابستگی روحی شدید به آن است. از نظر روحی از دست دادن سگ برای صاحب آن یک اندوه بزرگ است. داشتن یک حیوان خانگی ممکن است معایب زیادی داشته باشد. هنگامی‌که صاحب یکی از آن‌ها شدید و برحسب اتفاق آن از دست بدهید، دچار غم وناراحتی زیادی می‌شوید!

از دست دادن حیوان خانگی آسان نیست و به شما صدمه می‌زند. ممکن است چنان به سگ خود وابسته باشید که نتوانید درد دوری آن را تحمل‌کنید.

انبوهی از مدفوع

وقتی یک سگ تربیت‌نشده را بخرید، انبوهی از مدفوع و ادرار در منزل خود مشاهده می‌کنید . وجود سگ در خانه همانند داشتن یک کودک نوپا در خانه است.
این امر به‌خصوص اگر اجازه دهید سگ در خانه بخوابد یا تا زمانی که سگ آموزش‌های لازم را ببیند، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. در چند هفته اول، با نزدیک شدن به اتاق نشیمن، رایحه تند دیگر جای تعجب نخواهد داشت. تکه‌های کوچک بدبو که در سطح کف اتاق نشیمن شما پراکنده‌شده‌اند، نیز یک منظره معمولی خواهد بود.

مدفوع سگ

مدفوع سگی سمی است و حتی به‌عنوان کود نیز قابل‌استفاده نیست. همچنین می‌تواند حامل بسیاری از باکتری‌ها و بیماری‌ها باشد. اگر می‌خواهید باردار شوید، حفظ سلامتی خود و همسرتان از ضروریات است. بنابراین تمیز کردن و ضدعفونی کردن منظم خانه بسیار حیاتی است.

خوشبختانه، این مشکل ناامیدکننده نیست و با مدیریت و دفع صحیح پسماندها و البته آموزش قابل‌حل است. اطمینان حاصل کنید که خوراکی‌هایی برای تشویق سگ خود در حین آموزش تهیه کنید.

لیس زدن سگ

اگر علاقه‌مند به نگهداری سگ هستنید باید انتظار چندین تن از آب دهان سگ را داشته باشید. لیس زدن سگ ممکن است یکی از مشکلات نگهداری از سگ‌ محسوب شود. بعضی‌ها این را نفرت‌انگیز می‌دانند، اما این چیزی است که اکثر صاحبان سگ‌ها به آن عادت کرده‌اند. سگ‌ها به‌طورکلی موجودات شیرینی هستند. لیسیدن فقط یکی از روش‌های مختلف نشان دادن عشق سگ شماست.

این افسانه وجود دارد که دهان سگ تمیزتر از دهان انسان است. این جمله به معنای واقعی نیز تنها یک افسانه است. آیا واقعاً امکان دارد که هر چیزی که بتواند بدن و دستگاه تناسلی خود را لیس بزند، امکان دارد دهانی تمیز داشته باشد؟ پس این موضوعی است که باید به آن فکر کنید.

باکتری‌های موجود در دهان سگ

ظاهراً دهان یک سگ پر از باکتری و عفونت است که می‌تواند از سگ به انسان انتقال یابد و بالعکس. بااین‌حال، توجه داشته باشید که بیشتر بیماری‌های تنفسی انسان توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود و نه باکتری! هم‌چنین بیشتر ویروس‌ها مختص گونه‌های خاصی هستند. بااین‌وجود باز هم آب دهان سگ می‌تواند از مشکلات نگهداری سگ در خانه باشد.

باکتری‌های موجود در دهان سگ
باکتری‌های موجود در دهان سگ

شوره سر

مراقب شوره سر سگ خود باشید. روی موی حیوانات اهلی پوست‌های ریزی به‌طور میکروسکوپی وجود دارد، پوست ریخته شده توسط این حیوانات می‌توانند در همه‌جا پخش‌شده و بچسبند. این ذرات ممکن است برای مدت طولانی در هوا مانده و توسط شما یا شخص دیگری استنشاق شوند.

این‌ها می‌توانند واکنش‌های آلرژیک مختلفی مانند علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی مانند عطسه، آبریزش بینی، سرفه و خس‌خس ایجاد کنند.

حساسیت‌زایی شوره سر سگ

این ذرات همچنین می‌توانند باعث واکنش‌های پوستی مانند بثورات و خارش شوند. به‌عنوان یک صاحب حیوان خانگی، نظافت منظم خانه ممکن است باعث کاهش این مواد حساسیت‌زا شود. اما اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌ شما مبتلا به بیماری خاصی هستید، ایده نگهداری سگ در خانه چیزی است که باید در آن تجدیدنظر کنید!

کلام آخر

به پایان مقاله مضرات نگهداری سگ در خانه رسیدیم. امیدوارم قبل از خرید سگ و یا هر حیوان خانگی دیگر، این موارد را مطالعه کرده و با دیدی باز این کار را انجام دهید. برای خریدوفروش سگ و اجناس دست دوم خود با مناسب‌ترین قیمت‌ها، از سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید. همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مطالب مرتبط را مطالعه کنید. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
منابع:
listovative.com
pethelpful.com

7 دیدگاه دربارهٔ «مضرات نگهداری سگ در خانه»

 1. تو مطالبتون چیزی که از همه مهم تر بود رو نگفتید
  و اون اینکه اسلام سگ رو نجس می دونه… ما مسلمانیم و با یه موجود زنده متحرکِ نجس زندگی کردن واقعا سخته، اونم حیوانی که دائما آب دهانش می ریزه.
  ما حتی اگه حکمت این دستور رو ندونیم و حتی اگه نسبت به دستورات دینی بی قید باشیم، در وجود خودمون معتقد هستیم که دستورات اسلام بی دلیل نیست.

  1. سلام مطالب جالبی بود ولی به قول یک نفر بزرگترین عیب سگ خانگی نجاست اونه .چون بالیس زدن به مقعد ولیسیدن بقیه جاها میکربهای مدفوعی به کل بدن پخش میشه و با خشک شدن مو عین نجاست روی موهای سگ خشک میشه و باهرجا تماس داشته باشی میکرب رو به جا میزاره. اینو یه مستند تو تلویزیون نشون داد.

 2. وابستگی شدید روحی به سگ یکی از مشکلات غیرقابل اغماض نگهداری سگ است. من برخی از دوستان را می شناسم که زندگی چندین ساله با سگ، آنها را از مهر و محبت عمیق نسبت به والدین، همسر و فرزندان غافل کرده! این در سبک زندگی غربی عادی ست (هرچند غیرقابل توجیه عقلی) ولی در سبک زندگی ایرانی ما، اصلا مفهومی ندارد و زندگی خانوادگی را دچار مشکلات عمیقی می کند.
  چیزی که در مرحله ای می تواند به یک بحران روحی در سطح خانواده تبدیل شود!

 3. عالی تر از این نمیشه توضیح داد.آفرین بر شما.همه این مشکلات وجود دارند اما داشتن یک سگ با تربیت و نژادی خاص .مشکلات به حداقل میرسد.ولی بعضی لاینحل مثلا مسافرت بزرگترین مشکل خانواده ماست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *