کفش مجلسی

کفش مجلسی

کفش مجلسی کفشی است که می‌توان آن را در رویدادها و یا مهمانی‌های رسمی‌تر پوشید. یک کفش مجلسی معمولاً با کفش ورزشی فرق دارد. کفش‌های مجلسی توسط بعضی افراد به‌عنوان کفش استاندارد روزانه استفاده می‌شود و به‌طور گسترده‌ای در رقص، مهمانی و موارد خاص استفاده می‌شود.
کفش مجلسی به دو دسته مردانه و زنانه تقسیم می‌شود. در ادامه مقاله به بررسی انواع مختلف کفش مجلسی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

کفش مجلسی مردانه

کفش‌های مجلسی مردانه ممکن است در رنگ‌های زیر باشند:

 • سیاه
 • قهوه‌ای
 • بورگوندی
 • سرخ تیره
 • فندقی
 • قرمز مایل به قهوه‌ای
 • سفید

کفش‌های مجلسی مردانه معمولاً مشکی یا قهوه‌ای هستند. در بعضی موارد کفش‌های مجلسی مردانه به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای و سرخ تیره در ایالات‌متحده پوشیده می‌شوند، درحالی‌که سایر رنگ‌ها در ملیت‌های دیگر به‌عنوان رنگ کفش استفاده می‌شود.

مواد مورداستفاده در ساخت کفش مجلسی

کفش مجلسی مردانه معمولاً از چرم ساخته می‌شود که به‌طورمعمول تمام قسمت‌های کفش اعم از لایه بیرونی، آستر و زیره از جنس چرم هستند، البته برای دوام بیشتر، بسیاری از کفش‌ها را با کفی‌های لاستیکی می‌سازند. کفش‌های مردانه غیر چرمی نیز موجود است.
کفش‌ها معمولاً با قطعات زیادی از چرم ساخته می‌شوند و می‌توان درزها را به طرق مختلف تزئین کرد.

سبک‌های مختلف کفش مجلسی مردانه

کفش مجلسی مردانه غالباً با چفت‌وبست دسته‌بندی می‌شوند و در ادامه مقاله انواع مختلف آن‌ها به ترتیب ذکرشده است.

کفش مجلسی
سبک های مختلف کفش مجلسی

آکسفورد

آکسفورد (بریتانیایی) یا Balmorals (آمریکایی) یک نوع از انواع کفش مجلسی است و کفشی استاندارد برای پوشیدن با انواع کت‌وشلوار است. در این نوع کفش‌ها در قسمت رویی پا و جایی که قسمت‌های چرم‌ها به هم می‌رسند، با بند روی پا محکم بسته می‌شوند ولی بندها حالت نمایشی داشته و نباید آن‌ها را باز کرد.

در بسیاری از آکسفوردها یک قطعه چرم اضافی روی قسمت انگشتان پا دوخته شده است و معروف به کلاهک انگشت است. کفش‌های سفید باک (قوچ) نوعی آکسفورد است که از پوست باک ساخته می‌شود و معمولاً همراه با لباس‌های تابستانی و کت‌وشلوارهای نازک پوشیده می‌شود.

کفش راهب

کفش راهب (که به آن monkstrap نیز گفته می‌شود) فاقد بند است و توسط یک سگک بسته می‌شود. کفش‌های راهب معمولاً کمتر رسمی در نظر گرفته می‌شوند و اغلب برای برخی فعالیت‌های رسمی استفاده می‌شوند، اما بندرت می‌توان آن‌ها را با هر نوع لباس رسمی پوشید.

قدمت این سبک از انواع کفش مجلسی به قرن‌ها قبل برمی‌گردد که راهبان به دنبال کفش جایگزینی برای صندل بودند. این کفش‌ها موردعلاقه‌ی علاقه‌مندان به سبک‌های خاص است. آن‌ها در سال‌های اخیر توسط افرادی مانند آقای Lino Ieluzzi و Pitti Uomo استفاده شده اند.

دربی‌ها

Derbies یا Blüchers در آمریکا شبیه آکسفورد هستند اما دارای بندهای باز هستند. آن‌ها کمی کمتر رسمی هستند و اغلب به رنگ قهوه‌ای می‌باشند؛ و کمتر از آکسفوردها پوشیده می‌شوند. می‌توان این کفش‌ها را با کت‌وشلوار یا شلوار جین ست کرد. البته اگر به ریشه‌های روستایی هنوز پایبند باشید، می‌توانید دربی‌ها را با لباس‌های ورزشی نیز بپوشید.

لوفر

کفش راحتی یا روتختی، به دو سبک مردانه و زنانه ارائه می‌شود. داشتن منگوله برای لوفرهای مردانه امری غیرمعمول نیست، اگرچه بعضی از انواع لوفر زنانه نیز ممکن است منگوله داشته باشند. این کفش راحتی در ابتدا کفش مردانه بود و معمولاً چنین تصور می‌شود، اما امروزه زنان نیز انواع زنانه آن را می‌پوشند.

لوفر
کفش راحتی

گفته می‌شود که پادشاه جورج ششم در سال ۱۹۲۶ یک کفش نسبتاً راحت برای خانه روستایی خود می‌خواست که بدون بند نیز باشد. لوفرها هیچ جزئیاتی در قسمت بالایی خود ندارند و تنها یک پاشنه کوچک دارند. معمولاً به رنگ سیاه دوخته می‌شوند. کفش‌های مایکل جکسون اغلب از این نوع بودند. البته این نوع کفش به‌سختی در رده کفش مجلسی قرار می‌گیرد.
سبک‌های کلاسیک شامل منگوله و لوکر گوچی است.

بورگو

کفش مجلسی بورگو دارای جزئیات تزئینی روی کفش است. این نوع کفش معمولاً طراحی سوراخ‌سوراخ روی چرم خود دارد. چرم روی کفش از چندتکه ساخته می‌شود. کفش را معمولاً از چرم گوساله یا از جیر می‌سازند.

چوکا

کفش مجلسی چوکا به‌طورمعمول از دو تکه چرم جیر ساخته می‌شود. این نوع کفش در ناحیه مچ پا کمی بلند است. چوکا توسط آقای ناتان کلارک و بعد از سفرش به برمه در سال ۱۹۴۱ وقتی که دید سربازان روی پاهای خود را می‌پوشانند، معرفی و طراحی شد. این نوع کفش را معمولاً با چرم گوساله می‌سازند و می‌توان آن را با کت‌وشلوار پوشید. رنگ محبوب آن معمولاً قهوه‌ای یا برنزه است.

اگر طرفدار کفش‌های چرم هستید اما نگران ترک‌های روی آن هستید. پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی زیر را حتماََ مطالعه کنید:

رفع ترک روی کفش

چکمه چلسی

این نوع کفش مجلسی با ریشه‌های عجیب‌وغریب سوارکاری که به ملکه ویکتوریا برمی‌گردد. چکمه چلسی توسط بیتلز و دیگر گروه‌های موسیقی انگلیس در دهه ۱۹۶۰ مورد محبوبیت قرار گرفت. این کفش‌ها از چرم براق می‌سازند.

این کفش‌ها اغلب با یک کش در کناره کفش برای راحت پوشیده شدن، ساخته می‌شوند. البته بعضی از چکمه‌های چلسی را با زیپ می‌سازند. به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را با شلوار جین و کت چرمی استفاده کرد.

جزئیات این کفش‌ها

در ادامه مقاله کفش مجلسی با جزئیات این کفش‌های مجلسی آشنا خواهیم شد.

پنجه کفش

پنجه کفش می‌تواند به دو شکل ساده و بدون طرح باشد که آکسفوردها معمولاً به این شکل هستند. همچنین ممکن است به صورت تکه چرمی جداگانه به همراه طرح و شکل روی آن باشد که کفش‌های دربی معمولاً به این شکل هستند.

کفش مجلسی
پنجه کفش

وینگتیپ

این نوع کفش مجلسی کمی در قسمت پنجه پا نوک‌تیز به نظر می‌رسد. دو طرف کفش کمی تنگ‌شده و کشیده‌تر از سایر کفش‌ها است. بعضی از دربی‌ها آکسفوردها را به این شکل می‌سازند. این نوع سبک رسمی و مناسب قرارهای تجاری نیز می‌باشد. طرح W مانندی با دوخت روی کفش زده شده است.

نیمه بروگ

به کفش مجلسی دربی یا آکسفوردی نیمه بروگ (Semi brogue) گفته می‌شود که لبه‌های آن سوراخ‌دار و اغلب دندانه‌دار باشد. همچنین سوراخ‌هایی تزئینی نیز بر روی پنجه پا دارند.

بروگ کامل

این نوع کفش بروگ کامل (Full brogue) ، کفشی بین کفش از نوع نیمه بروگ و از نوع وینگتیپ کلاسیک است.

بروگ یک‌چهارم

(Quarter brogue) همان نیمه بروگ است اما سوراخ‌های ریزتری روی طرح کفش نسبت به نیمه بروگ وجود دارد.

بروگ های بال بلند

این کفش مجلسی (Longwing brogues) که نسبتاً عجیب‌وغریب نیز است، از چرم یک تکه ساخته می‌شود که در قسمت پنجه پا کمی نوک‌تیز می‌شود. روی پا نیز با بند بسته می‌شوند.

برش کامل

برش رویی کفش از یک تکه ساخته می‌شود، البته تکه‌های چرم در قسمت بندها به صورت جداگانه و بسیار ظریف ساخته‌شده‌اند. این کفش‌ها برای مهمانی‌های رسمی بسیار عالی و زیبا هستند.

پنجه گرد

این نوع کفش‌ها خیلی ساده و دارای پنجه‌های گردی هستند.

پنجه اسکنه‌ای

این نوع پنجه کفش (Chisel toe) در انواع کفش مجلسی نادرتر است. پنجه در این کفش کمی مربعی شکل است که در کفش‌هایی مانند آکسفورد بسیار ظریف و بی‌نظیر به نظر می‌رسد. همچنین در کفش‌های چلسی آن‌ها را زیباتر می‌کند.

منگوله

کفش‌های لوفر از جنس چرم ساخته می‌شوند و اغلب دارای منگوله‌های چرمی نیز هستند. این کفش‌ها را می‌توانید با جوراب‌های رنگی و زیبایی هماهنگ کنید و بپوشید.

منگوله
کفش های منگوله دار

روش‌های دوخت

در ادامه مقاله کفش مجلسی به روش‌های دوختن و تولید کفش‌های مجلسی می‌پردازیم.

اتصال چرمی

(Goodyear welt) چرمی به شکل نوار است که به قسمت بالایی و کفی کفش مجلسی دوخته می‌شود و به‌عنوان نقطه اتصال رویه کفش و کف آن عمل می‌کند. کفی چوب‌پنبه (مواد متخلخل دیگر) باعث می‌شود کفش نفس بکشد و به شکل پای شما تبدیل شود. این نوع کفی و اتصال آن توسط آقای چارلز گودیر جونیور – یک آمریکایی – ابداع شده است.

کوک بلیک

در این روش دوخت کفش مجلسی که معمولاً در صنعت کفش ایتالیا مورداستفاده قرار می‌گیرد (Tod’s یک نمونه مثال از آن است)، رویه مستقیماً به کف کفش دوخته می‌شود، درنتیجه کفش‌های سبک‌تری از نظر ظاهر و وزن، با انعطاف‌پذیری بیشتری، ایجاد می‌شود.

البته این کفش‌های بلیک (Blake stitch) به‌طور بالقوه زودتر فرسوده می‌شوند و تعمیر کف آن برای اکثر کفشدوزها سخت‌تر است. شاید دلیل اینکه چرا چندین خانواده کفاش ایتالیایی دارای املاک وسیعی در کشور خود هستند، همین باشد.

اگر دوست دارید درباره‌ی نو کردن کفش خود بدانید، خواندن مقاله‌ی زیر را از دست ندهید!

چگونه کفش را نو کنیم؟

ولت نروژی

برخلاف نام این روش (Norwegian welt)، از آن معمولاً در خارج از نروژ برای دوخت کفش مجلسی استفاده می‌شود، مارک فرانسوی Heschung مثال خوبی است. این روش با اتصال کف کفش به قسمت بالایی آن در اسکاندیناوی توسعه‌یافته و با افزودن دوخت دوم، ضد آب بودن و مقاومت کفش تضمین می‌شود.

ولت نروژی
کفش ضد آب

قسمت فوقانی به سمت بیرون چرخانده می‌شود تا زیر کفی تا شود و باعث می‌شود که اتصالات قسمت بالایی با کف کفش دیده نشود. بدون شک این روش جلوه زیبایی برای چکمه‌ها و کفش ایجاد می‌کند. همچنین این کفش ساختاری بادوام و درعین‌حال سفت دارد.

کفی کفش

کفی کفش مجلسی را می‌توان به صورت تک لایه، دولایه، لاستیکی، کرپ و یا داینیتی ساخت.

چرم تک لایه

چرم ظریف‌ترین ماده برای کفش مجلسی خوش‌دوخت است و باعث ایجاد یک لایه زیبا و آراسته می‌شود. به‌عنوان‌مثال این نوع کفی در کفش آکسفورد ساده استفاده می‌شود. ازآنجاکه در هنگام خیس بودن زمین، چرم اساساً متخلخل و لغزنده است، بهتر است برای جلوگیری از لیز خوردن از کفی لاستیکی در این شرایط استفاده کنید.

چرم دولایه

این نوع کفی‌ها مقاوم‌تر و گرم‌تر هستند، اما راحت‌تر نیستند. کفی‌های چرم دولایه را معمولاً در ساخت کفش مجلسی مانند چکمه و سایر کفش‌ها که در شرایطی مانند محیط بیرون از خانه قرار است استفاده شوند، به کار می‌برند.

کفی لاستیکی

کفی‌های لاستیکی که شاید پیچیده‌ترین انتخاب نباشند، قابلیت تنفس کمتری دارند؛ اما در مقابل نیز کمتر لیز می‌خورند. در کفش‌های کمتر رسمی می‌توان از این کفی‌ها استفاده کرد.

کرپ

(Crepe) نوعی لاستیک بافت‌دار (کمی شبیه فردی با بیماری پوستی است) و سبک است و اغلب روی کفش مجلسی بوت کویری که بخشی از خانواده چوکا است، دیده می‌شود. این نوع کفی کفش زمانی مخصوص طبقات پایین ارتش بود و نباید آن‌ها را با کت‌وشلوار رسمی می‌پوشید.

کفش مجلسی
نوعی کفی کفش

داینیت

داینیت (Dainite)، یک برند تولیدی کفش مجلسی انگلیسی است که در سال ۱۸۹۴ تأسیس‌شده است. این برند، کفی‌های لاستیکی با حفاظت و دوام بیشتری تولید می‌کند: طرح‌های Studded، Ridgeway و Medway گزینه‌های محبوبی هستند و مارک‌های سنتی مانند Church’s، Cheaney و Crockett & Jones را نیز می‌توان در کفش‌فروشی‌ها مشاهده کرد.

اگر در آب‌وهوای نامساعد زندگی می‌کنید و می‌خواهید از دربی‌های خود نگهداری کنید، جایگزینی چرم با داینیت گزینه مناسبی است.

انواع چرم

روزی روزگاری، تنها چرم‌های براق برای کفش مجلسی استفاده می‌شد و جذاب تلقی می‌شد. این کفش‌ها را بعد از تار شدن بالاک روغن بذر کتان دوباره براق می‌کردند؛ اما امروزه از یک پوشش مصنوعی برای براق کردن چرم‌ها استفاده می‌شود. برای نگهداری از این کفش‌های چرم باید سعی کنید تا پوشش براق آن‌ها با خراشیده شدن و غیره از بین نرود.

چرم‌های صاف

چرم صاف (Smooth leathers) درواقع هر چرمی است که فاقد برجستگی یا دانه قابل‌توجه در جنس خود باشد و می‌تواند با سهولت براق شود.

چرم دانه کامل

بادوام‌ترین قسمت پوست حیوانات دقیقاً زیر مو است – جایی که چرم دانه کامل از آن به دست می‌آید. الگوی دانه کامل (Full grain) به‌خوبی در برابر رطوبت مقاومت می‌کند و قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی نیز در کفش مجلسی دارد.

چرم دانه بالا

چرم دانه بالا (Top grain)، از نظر ظاهری شبیه دانه کامل است. دومین چرم بادوام است. در این نوع چرم لایه “split” جداشده و سطح باقیمانده آن را سنباده زده و بافر می‌کنند تا نقص‌ها از بین برود.

دانه سنگریزه

این نوع چرم درواقع الگویی براق بر روی چرم کفش مجلسی چرم دانه کامل است که توسط غلتک‌هایی سنگین، دانه‌هایی شبیه سنگ‌ریزه (Pebble grain) بر روی چرم دانه کامل نقش بسته‌شده است. از این روش معمولاً برای پنهان کردن کیفیت چرم‌های درجه ‌دو و درجه سه استفاده می‌شود. این الگو را می‌توان برای کفش‌هایی که رسمیت کمتری مانند دربی‌ها دارند، استفاده کرد.

کفش مجلسی
دانه سنگریزه

کفش مجلسی زنانه

کفش مجلسی زنانه می‌تواند در رنگ‌های زیر موجود باشد:

 • سیاه
 • نقره‌ای
 • طلایی
 • قهوه‌ای مایل به زرد
 • سفید
 • قرمز
 • زرد

سبک‌های مختلف کفش مجلسی زنانه

کفش مجلسی زنانه سبک‌های مختلفی دارند از جمله آن‌ها می‌توان به کفش‌های پاشنه‌بلند، اسلینگ بک، لوفر، کفش بدون پشتی، کفش تخت باله، لوفر و صندل اشاره کرد.

کفش پاشنه‌بلند

این کفش نوعی کفش مجلسی است که در آن پاشنه در مقایسه با انگشت پا به‌طور قابل‌توجهی از سطح زمین بالاتر است. آن‌ها باعث می‌شوند که پوشندِ کفش قدبلندتر به نظر برسد. کفش‌های پاشنه‌بلند انواع مختلفی دارند که در سبک‌ها، رنگ‌ها و مواد مختلفی وجود دارند و در سراسر دنیا یافت می‌شوند.

این نوع کفش‌ها در انواع رنگ‌ها و سبک‌ها ارائه می‌شوند. کفش‌های پاشنه‌بلند ممکن است پنجه‌ی گرد یا نوک‌تیز داشته باشند و معمولاً از چرم ساخته می‌شوند. پاشنه آن‌ها حداقل ۵ سانتی‌متر (۲ اینچ) است. امروزه، کفش‌های پاشنه‌بلند فراتر از کفش‌های کلاسیک زنانه‌اند. امروزه کفش‌های پاشنه‌بلند با عنوان peep toe وجود دارد که دارای شکاف کوچکی در قسمت پنجه کفش هستند.

پاشنه‌بلندهایی با بندی روی مچ پا نیز وجود دارد. نه‌تنها سبک‌ها تکامل‌یافته‌اند، بلکه جنس کفش‌ها نیز پیشرفت کرده است. تقریباً همه پاشنه‌بلندها در قدیم از چرم ساخته می‌شدند؛ ولی امروزه از مواد مختلفی؛ مانند جیر و پارچه و پشم تهیه می‌شوند.

اسلینگ بک

کفش اسلینگ بک (slingbacks) از این نظر که می‌توانند پنجه‌ای گرد یا نوک‌تیز داشته باشد و معمولاً دارای یک پاشنه هستند، شبیه به کفش مجلسی پاشنه‌بلند می‌باشند؛ اما در این کفش مجلسی زنانه، پشت پا باز است و تنها با یک‌بند در پشت پا بسته می‌شود.

اسلینگ بک
کفش اسلینگ بک

لوفر

لوفرها معمولاً تخت هستند و از کفش‌های پاشنه‌دار بسیار راحت‌تر هستند. لوفرها مولا پنجه گردی دارند و به رنگ‌های تیره‌ای مانند سیاه یا قهوه‌ای دیده می‌شوند.

کفش بدون پشتی

این نوع کفش‌ها (mules)، بدون پشتی هستند و روی پا را نمی‌پوشانند. این کفش‌ها در ایران با عنوان نعلین نیز شناخته می‌شوند. البته کفش مجلسی محسوب نمی‌شوند مگر اینکه پاشنه داشته باشند.

کفش‌های باله

کفش‌ها کاملاً تخت باله در سال‌های اول قرن ۲۱ به کفشی محبوب تبدیل شد. این نوع کفش همان‌طور که از نام آن پیدا است، از هنر باله گرفته‌شده است. آن‌ها کفش‌های تخت با پنجه‌ای گرد هستند و در رنگ‌ها و الگوهای مختلفی وجود دارد. کفش باله کلاسیک دارای یک قوس کوچک در انگشتان پا است، اما این سبک به‌گونه‌ای تکامل‌یافته است که شامل انواع بدون قوس نیز می‌باشد.

صندل

هر صندلی که پاشنه و بندهای زیادی و یا پوششی براق داشته باشد، احتمالاً در فضای رسمی‌تری قابل پوشیدن است.
درحالی‌که به‌طورمعمول از صندل‌ها برای مکان‌های غیررسمی استفاده می‌شود، برخی صندل‌ها وجود دارد که می‌توان آن‌ها را با لباس‌های مجلسی پوشید.

کفش مجلسی
کفش صندل

کلام آخر

به پایان مقاله کفش مجلسی رسیدیم، امیدوارم لذت برده باشید و با انواع کفش مجلسی آشنا شده باشید. شما می‌توانید برای مطالعه مقالت مختلف به سایت واسط پت مراجعه کنید. هم‌چنین فراموش نکنید که سایت یا اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خرید و فروش اجناس دست دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.

منبع:
mrporter.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *